Alumni Nienws- „ILabor" GLASÏlA's Schoenen Winterjassen. Co„ De dingen om ons heem De TABAK die U zoekt is zijn bekend» Molenstraat schagen. HET WITTE HUIS. HEEREN- en HERKLEEDING. Zaterdag 11 November 1922. 65ste Jaargang, No. 7126, Uitgevers i N.V. v.h. ft Co.t Schagen EERSTE BLAD. van de N.V. Tabaksfabriek^. GRUNO, Groningen. RATINÉ ESKIMO DUFFEL. om de goede kwaliteit, uitmuntende pasvorm, Elegante modellen en billijken prijs. ZIE DE ETALAGES! Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER Dit blad verschijnt viermaal pou week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag. BIJ inzonding tot 's morgens 8 «ur, woeden Adver- tontiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst* POSTREKENING No. 23330. I Prijs per 8 maanden I L0Ö. Losbo nummers 6 conti ADKERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels 41É10, iedere Eegol meen EO cent (bdwijsno, TELEF. no. 20 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend» INT dit nummer bestaat uit vier bladen. Lloyd George boft. Dat heeft hij meer gedaan in zijn leven, doch zel- deu is zijn bof zoo duidelijk geweest als thans. De conservatieven, die blijkens hun gemis aan een eigen programma, dat op werkelijke hoofdpunten af wijkt van. dit der coalitie1, toch met hem braken, moesten redenen, zoeken. Zij konden niet volstaan met te zeggen: „Sta op van dien zetel, dat ik- er kan gaan zitten". Zij moesten op een of andere ma nier een klacht formuleeren, die de verandering van bestuur ook voor den kiezer duidelijk en wenschelijk maakte. Die klacht vonden zij in de Oostersche politiek, in het anti-Turksch optreden van Lloyd George, waardoor, naar zij zeiden, de Mahomedaansche be volking van Indiö en andore doelen van het rijk ontevreden zou worden en waardoor do vrede, dion Engeland: in allerlei opzicht zoo dringend noodig had, dreigde te worden verstoord. Noch het lot der Grieken en Armeniërs, noch do SQhending, ja de vernietiging van het verdrag van Sèvres kon hun Jets schelen, toen zij de Turksche politiek gingen gebruiken als „madine de guerre" tegen den te stoelvasten premier. Waren de Grie ken en Armeniërs zulke heilige boontjes? Was de Fransche bondgenoot niet pro-Turksch? Mocht men gevaar loopen Parijs te bruskeeren en een breuk in de Entente te zien ontstaan, alleen om te verhoeden, dat er een paar Christenen, waarvan men tenslotte den naam nooit had gehoord, zouden worden dood geslagen, alleen om te verkrijgen, dat de Dardanellen open zouden blijven? Om de breuk in de Entente voor de zooveelste maal nog eens te bepleisteren, beging men de breuk in de coalitie. Bonar Law beloofde den spoedigen terugkeer der Britsche strijdkrachten uit het Oosten, een vermindering van inmenging ter plaatse, een politiek gericht op vrede, inpiaats van die oorlogs politiek van Lloyd George. Nauwelijks was de stijfsel droog van de aanplak biljetten, waarop Bonar Law dit den volke verkon digde en op grond daarvan vroeg om de gunst en recommandatie, of de telegrammen uit Constantino- pel meldden de eischen der Kemalisten, eischen, die het verdrag van Mudros van 1918, dus mede van Sèvres, het protocol van Mudania geheel onderstbo ven wierpen. De Angora-Turken, toch al opgeblazen door hun „overwinning" op de gedemoraliseerde Grieken in Klein-Azië, zijn nu geheel in hooger sfeeren door de diplomatieke overwinning, die zij meenen door den val van Lloyd George op Engeland te hebben, be haald. Aangezien zij hun informatie in hoofdzaak via Parijs krijgen en men ,daar ook den toestand niet heeft begrepen: den val van Lloyd George door pure particuliere spijtigheid veroorzaakt, heeft aan gezien voor een wijziging in de politiek, zal het vermoedelijk wel blijken dat de Angoroezen zich leelijk in de vingers hebben gesneden en dat hun eischen volstrekt niet voor inwilliging vatbaar zijn, al/blaast Franklin-Bouillon nog zoo van den toren. Zoolang het alleen een kwestie was van al dan niét doodgeslagen Christenen en van de doorvaart der D.irdanollen, konden Italië en Frankrijk onver schillig blijven. Immers zij varen niet door do Dar danellenMaar als de Turken de inkomsten uit de douaneontvangsten niet meer gaan storten bij do Banque Ottomane en als niet meer, als tot dusverre, een vast deel dier ontvangsten moet worden gere serveerd voor de betaling der Turksche schuld, waar blijven dan de Fransche en Italiaansche obligatie houders? En als de „capitulaties" worden opgeheven en een Westerling dus voorden Kadi moet komen om op z'n Turksch te worden berecht, als de buitenlandsche postkantoren worden opgeheven en de buitenland- sche scholen worden verboden, dan begint men in Rome en Parijs toch ook te bespeuren, dat de Tur ken van Angora niet de brave hartlappen zijn, waar voor men hen zoo gaarne aanzag zoolang men En- oland daarmede onaangenaam meende te kunnen zijn. Het resultaat van een en ander is, dat alle drie dé mogendheden thans- één lijn trekken en krachtig, tegenover d'e Turken staan. Dat wil zeggen, dat zij veertien dagen na den val van Lloyd George door de feiten gedwongen zijn tot het volgen van zijn po litiek en dat die politiek, die gesteun 1 moet wor den door schepen en geweren, thans veel kostbaar der zal zijn dan twee maanden geleden. Dat Enge land, ,dat troepen en schepen ter plaatst) en in de buurt heeft -- juist door de politiek van Lloyd George er veel goedkooper afkomt, dan bijv. Frankrijk, dat op zoo ostentatieve wijze zijn be zettingstroepen naar huis bracht Bovendien waren voor oenige weken de Ango- reezen in Kleln-Azië en niet althans niet in noe menswaardige getale - op den Europeeschen oever. Nu heeft men toegelaten dat zij, tegen het verdrag van Sèvres, toch hun. militaire macht naar Europa terug brachten, dat zij do voorbereidselen troffen voor een bezetting van Thracië. ZooÜat het nu een werk van militairen omvang en strategi sche moeilijkheid wordt om Angora te dwingen zich te maligen. Als dit niet met vertoogen gaat en men heeft na Mudania gezien hoe bereid de Ango- rt>cs is om zijn beloften te houden als hij gelooft ze straffeloos te kunnen breken! zal het met an dere maatregelen dienen te geschieden. Dat wil zeg gen met de wapens en dan zijn de Geallieerden in veel slechter conditie, dan korten tijd geleden, toen zij konden volstaan met de bézetting en verdediging der neutrale zones. De heeren in Parijs en Rome en Carlton Club hebben het zoo gewild en moeten nu maar zien hoe zij uit de moeilijkheden komen, die zij zelf bereid den, Lloyd George moet een buitengewoon patriot, een soort Uebermensch zijn, als hij zonder eenig leed vermaak den toestand gadeslaat, die door de ver andering van politiek in het leven is geroepen. Men heeft den oud-premier dikwijls verweten geen eigenlijk regent te zijn, omdat hij zich te veel liet leiden dóór indrukken van het oogenblik, door im- pulsies on andere overwegingen van niet zuiver-ver- standelijken aard. Voor die verwijten is grond. Als hij het feit had durven erkennen, dat de Entente-als- zoodanig niet meer bestaat inpiaats van na elke con ferentie een nieuwen streek witkalk over de breuken te halen en Frankrijk wat naar den mond te pra ten, om zijn conservatieve vrienden een plezier te doen, zou het er beter uit zien in de wereld. Maar het spreekwoord „regeeren is vooruit zien", is toch op de Turksche politiek zeer zeker van toepassing. En daardoor zou het bewijs zijn geleverd, dat Lloyd George althans ten opzichte van deze veelbestreden politiek wel degelijk een regeerder is gebleken. Im mers in dit geval heeft hij zeer zeker iets vooruit gezien en zou zijn politiek, mits gestadig en door de andere medeonderteekenaars van Sèvres uitge voerd, het gewenschte resultaat hebben opgeleverd, n.1. dat althans de Europeesohe oever van Darda nellen en Zee van Marmora vrij was van een „echt- Turksch" bewind. Opmerkelijk is, dat de overmoed van Angora, de haast waarmede men den Sultan als wereldlijk en geestelijk hoofd wilde uitschakelen, zich zelf reeds aanstonds straft. Immers, terwijl het overal in de Mohamedaanscbe wereld gistte en iedereen de partij van Angora trok, dat de nieuwe, krachtige beschermer van den Is lam scheen te willen worden, is de stemming nu met één slag veranderd. Men ziet thans Angora zooals het feitelijk is, een groep half-verbolchewiekte, deels i republikcinsche heethoofden, die alleen denken aan i macht en geenszins aan den Islam. Bij het streven naar macht staat het traditioneel© hoofd aller Go- loovigen hun in den weg. Zij weten, dat de maciU van Angora zich niet verder uitstrekt dan hoogstens tot het werkelijk-Turksch gebied, terwijl de Sultan als Sjeik-ul-Islam overal geëerbiedigd wordt, waar Allah geëerd en Mohammed zijn profeet is. Daarom moest de macht van' den Sultan verdwij nen. Als wereldlijk heerëcher eerst. Wat meer ge beurde in de Turksche geschiedenis! Doch voortaan zou Angora tevens den Sjeik-ul-Islam aanwijzen naar wat de politici en generaals in Angora „voldoende verdienste en geestelijke en zedelijke eigenschappen" vonden. Die kleineering van hun kerkhoofd heeft d'e Mo hammedanen overal buiten Turkije kopschuw ge maakt en het zal zeer de vraag zijn of de bom niet geheel verkeerd springt. Of niet het prestige van Engeland, van welks gezant Sultan Mehmed de bescherming inriep, belangrijk zal stijgen bij allo niet-Turksche volgelingen van den Islam, terwijl het aanzien van Frankrijk, als vriend en beschermer van Kemal Pacha, evenredig daalt. Lloyd George boft metterdaad. UITKIJK. PRIJS per Va pond per ons ZWART MERk 40 cl. 16 cl. CROON 45 cl. 16 cl. BLAUW 55 Cl. 22 cl. ROOD 627i cl. 25 cl. VERKRIJGBAAR bij onderstaande adressen Anna Paulowna: Anna Paulowna: Barsingerhorn Callantsoog Dirkshorn Van Ewijcksluis: Julianadorp Kleine Sluis Koegras Noordscharwoude Oudkarspel: St. Maarten St. Maartensbrug C. DE BOER. Fa. P. NEUVEL. J. MIDDELBEEK. M. HOEK. P. DEKKER. J. VELDMAN. M. NOOT. G. DE JONG. A. VAN bTIPRIAAN. H. KRAAKMAN. P. BERKHOUT. C. KROON Cz. Fa. H. HART Mzn. G. BAKKER Jac.zn. W. H. ROGGEVEEN. G. VEUGER Hzn. St. MaariensvlotbrugK. VEUGER Hzn. Schagen Schagerbrug Schoorl Valkoog ,Wui otenbuizen Winkel: t Zand Fa. fb. MOLEN AAR Grossier Fa. J. KOGGEVEEN. Wed. C. THOMAS. H. J. LIJNBACH. A. BUIK. P. PASTOOR Czn. CUÖP. „DE TIJDGEEST". Wed. N. P. KE1JZEK. PRACHTSORTïjERING IN Oraafll ons II ot l-rij model (mei lluweelen kraag) prov. commissie uit de veilingen in noord-holland. Onder leiding van den heer p. Slot, burgemeester van Broek op Langendijk, werd te Alkmaar gisteren een ver gadering gehouden van de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Holand. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de algemeene toestand waar in wij thans verkeeren, inzonderheid wat ons bedrijfs leven betreft, het onderwerp is, hetwelk ons het mefcst; beheersoht en boeit. Of echter nu de vele recepten die worden voorgeschre ven, de juiste middelen zijn voor de; kwaal, zou ik niet direct durven toegeven. Wanneer er sprake is van hulp aan den Tuinbouw, ontwaren wij bij ai hetgeen den laatsten tijd naar voren is gekomen, tweeërlei uitgangs punt. Het aankloppen hij de regeeririg om een crediet te verleenen op billijke conditiën aan diegene welke zich niet kunnen staande houden, kan toch moeilijk geacht woraen een middel om den Tuinbouw als bedrijfsvak te helpen en in ruimer banen te leiden. Wel wordt dan de enkeling op de been gehouden en als zoodanig wordt dan misschien een prijzenswaardig werk verricht, maar het kon wel zijn dat juist 'de crisis hierdoor werd ver traagd. Wanneer wij toch met ons maatschappelijk levên weer wat naar het normale zullen terug komen, kan dat, naar mijn inzien, moeilijk zonder schokken en ongelukken gaan. Hierop zal ik echter thans niet dieper ingaan. Een ander uitgangspunt zou ik willen noemen het streven om den Tuinbouw in het algemeen te helpen. Ten eerste verbetering avn het transport. Ten tweede zou ik willen noemen, uitbreiding Van het afzetgebied. Als derde middel'ter verbetering van den algemeen^ toestand, mag nog de aandacht worden gevestigd op de verlichting der belastingen. Het i/s pet. registratierecht op onze veilingen staat daar nog altijd ais een onrechtvaardige en door nie mand in verdediging genomen belasting; daar moeten wij af en wij mogen en .kunnen niet eerder hiervan aflaten, zoolang wij daarvan niet zijn verlost. De kosten van het Hoogheemraadschap zijn daar nu nog weer overheen gekomen en al wordt dit lichaam misschien meer in de schoenen geschoven als wei pas selijk is, toch moet er ernstig naai* gestreefd worden, 0111 ook deze belasting verlaagd te krijgen, wat zeer goed mogelijk' is ook. Dan is er ten slotte ook nog te wijzen op het feit, dat het budget meer in evenwicht kan woraen ge bracht door verlaging der bedrijsuitgaven; de kosten voor bemesting en dergelijke, zijn reeds beduidend lager dan voor een paar jaar terug, maar ook hier hebben wij het einde nog niet bereikt waar wil wezen moeten. Dan zal het ook noodig zijn de arbeidskosten te vermin deren, ofschoon dit mat de meeste voorzichtigheid zoo geleidelijk mogelijk moet gebeuren, wijst er toch alles op dat wii in de naaste jaren ook hier een wijziging in zullen krijgen. Wat nu vervier betreft liet Tverleenen van crediet van Regeeringswegc, een onderwerp dat de laatste weken ooit nog al in opspraak ismijn bewondering is daarvoor niet zeer hoog. Het is wei heel gemakkelijk om te zeggen en te roepen, de Regeering moet helpen, maar wij moeten daar ook eens een weiuigje bij gaan denken. En dan wil ik wel direct toegeven dat land en tuinbouw in de oorlogsjaren een groot gedeelte van de winst, die te maken was, moest derven door bij dragen, die in verschillende vormen moesten worden geleverd voor de voedselvoorziening van het Nederland- sche volk. Als zoodanig hebben wij wel eenig recht, althans op waardeering en als het kon op steun. Maar wij meenen dat het laatste niet zoo heel eenvoudig is; de Schatkist is leeg en erger; dat weten wij allen en lang te verwijlen bij de vraag hoe dat zoo komt, is tamelijk onvruchtbaar, maar het feit ligt er toe. De proef die voor een paar jaar, bij het z.g.n. Kwee- kercrediet genomen Is, heeft wel bewezen dat hier voorzichtigheid geboden eisch is. Gelukkig kunnen wij contstateeren, dat juist in onze provincie met de meeste zuinigheid en .beradenheid is te werk gegaan, maar wat wij daar inzonderheid den laatsten tijd van hoor den, "schijnt dat elders lang niet altijd het geval 'te zijn geweest. Om ai deze redenen zou ik dus, als het eenigszins kan, een crediet van regeeringswege liefst omzeilen, of althans tot het hoogstnoodige beperken. Ten slotte, iaat de tegenslag in ons bedrijf geen reden zijn voor versaagdheid. Voor pessimisme in den sieenten zin van het woord, is in ons vakleven allerminst plaats, aldus eindigde spr., wij blijven optimist Zeker zal hooge krachtsinspanning worden gevraagd, maar wij houden de hand aan- den ploeg en blijven steeds op den uitkijk om iedere gelegenheid te baat te nemen, om in het belang van ons terneergeslagen bedrijf, krach tig bezig te zijn. Mr. Niemöller uit Den Haag, deelde mede, dat gedu rende den oorlog aan het streven om meer eenheid in ^sorteering en verpakking te krijgen, geen aandacht kon worden geschonken. Na den wapenstilstand heeft deze aangelegenheid voortdurend de aandacht van het bestuur gehad, met het gevolg, dat in '19 een studiereis naar Duitschland, Scandinavië en Engeland is gemaakt, ten einde hiervan voordeel voor onze producten te trekken. Verblijdend is reeds, dat op de vergaering ten Departe- mente te 's-Gravcnnage, dezer dagen gehouden, twee leden van den Centralen Bond der veilingden in de Commissie zijn benoemd, die speciaal beoogt de be langen van groenten- en fruittelers voor te staan met het pog op grooter afzet op buitenlandsche markten. Een bezoek is ook gebracht aan de Londensche markt en de aldaar gehouden fruittentoonstelling, teneinde terrein te verkennen. Als vaststaande mag nu gezegd worden, dat voor de naaste toekomst door de valuta meer afzet gebied in Engeland dan in Duitschland zal gevonden worden. De klachten eener vorige commissie over onze ver pakking en sorteering voor producten naar buiteniand sche markten zijn heden ongeveer nog niets verbeterd. Engelsche handelaren klagen vnl. over de Hollandsche uien, die veel slechter verpakt en gesorteerd zijn dan van welk ander land ook; doordat veelal de zakken scheuren, worden groote verliezen geleden. Voorts klaagt men over onder-gewicht' en speciaal met de Spaan- sche uien, aie hard en glanzend zijn is de concurrentie met het huidige Hollandsche product niet vol te houden als dit niet verbetert. Op 5iit euvel moet niet alleen ónzen producenten ernstig worden gewezen, doch ook de producenten in Rijnsburg, Westrand en Zeeland. De bloemkool is in Londen zelden van le qualiteit, toch brengt ze nog 14 ets. per stuk op; met deze groenten is daar dus nog veel te doen. De kool verkeert in slechten toestand, doch dit is meer de schuld der Engelschen dan van dc Hollanders. De Engelschen eten n.1. de kool niet goed; ze persen de koolbladen en strooien er suiker over heen. Ze moeten beter leeren eten, dan zullen ze onze kool ook beter waardeeren. Voor fruit opent zich een mooi perspectief, omdat Engeland goede afzetgebieden geeft, mits goed verpakt ten gesorteerd. Het Canadeesche fruit is daar zeer geliefd ,en is uitstekend, ondanks den langen duur van het Vervoer. Men dient dus in Nederland allereerst een actie voor betere verpakking te beginnen: in Limburg heeft men dit reeds ingezien blijkens goed. geslaagde tentoon stellingen in Beek en Roermond. In de Betuwe begint nlen dit ook te beseffen, getuige de goed geslaagde fruittentoonstelling te Tiel. Deze tentoonstellingen moo- ten ook gehouden worden in West-Friesland en Zeeland en het succes zal niet uitblijven. De contributie werd overeenkomstig het voorstel van het bestuur weer bepaald op 1/200 procent van den omzet. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. Gutker, D. Koolhaas en Th. Roosje. Langdurig werd gedebatteerd over het voorstel van de „Langendijker Groentencentrale" om de Regeering jte verzoeken tegen lage rente voorschotten te verkrijgen. Besloten werd bij de Regeering aan te dringen op een credietverleening in den vorm zooals door het Gentraal- bureau voor de veilingen in Nederland was gevraagd. Ten slotte werd besloten dat de provinciale commissie ter bevoegder plaatse krachtig zou prote^teeren tegen de wantoestanden op dc Arasterdamscht aardappel- markt, alwaar transportarbeiders op ongehoorde wijze de vnje uitoefening van het bedrijf bemoeilijken. Het was, zooals een der sprekers zeide, „een bende ruwe menscken, die bij geen organisatie was aangesloten en ons nakend uitkleeden". De staaltjes, die omtrent het optreden van dezen koppel ruw volk medegedeeld wer den, waren ergerlijk en algemeen was men van mee ding, dat, zoo deze niet verbeterden, boycot van de Amsterdamsche aardappelmarkt en ook de markt voor groenten wellicht de eenige manier zou zijn om verbe tering te verkrijgen. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. H.d.bl. PRIMA STOFFEN en VOERING. Eerste klasse bewerking. H. S. CLOECK, Alkmaar. verandering van kiesstelsel. In haar eerste vergadering heeft de studiecommis sie van de Nederl. Vereeniging tot verbetering van Kiesstelsel tot haar voorzitter en secretaris gekozen de heeren C. E. Koetsveld, te Leeuwarden, en D. de Clercq te Zandvoort, en tot 2den voorzitter en 2den secretaris de heeren J. H. de Waal Malefijt, te Kat wijk en ds. G. W. Melehers, te Warga, Tot penning meester der vereeniging werd gekozen de heer R. C. A. van Cranenburgh, te Haarlem: Het eerste studiemateriaal zal vermoedelijk reeds vóór het einde van deze maand aan alle leden der vereeniging worden toegezonden De commissie, hoewel pas staande aan het be gin van haar studie, en dus zich nog niet ten gunste van eenig bepaald stelsel kunnende uitspreken, nam met groote belangstelling kennis van een denkbeeld van den heer De Waal Malefijt betreffende een zoo danige toepassing van de evenredige vertegenwoor diging op de verkiezing van de Eerste Kamer, dat do band tusschen de afgevaardigden en de provincies kan behouden blijfven. jaarwedden burgemeesters enz. in zee land. Het ontwerp-besluit inzake de salarieering van burge meesters. secretarissen en ontvangers, dat Ged. Staten van Zeeland aan de gemeenteraden nebben verzonden om advies, bedoelt voor de secretarissen behoud van het tegenwiooraige salaris, maar voor de burgemeesters in- gaanda 1 Januari 1923 een vermindering met ongeveer 25 pet., met dien verstande dat voor de in functie zijnde burgemeesters het tegenwoordige salaris gehandhaafd blijft tot den tijd dat zij moeten worden herbenoemd. De regeling blijft gebaseerd op het aantal inwoners der gemeenten en zal nu worden tot 800 inwoners f 675 1050, tot 1200 f 900—1275, tot 1600 f 1125—1500, tot 2000 i 1350—1912.50, tot 3000 f 1575—2137.50, tot 4000 f 1875—2625, tot 5000 f 2250—3000, tot 7000 f 2700— 3450. De grootere gemeenten, "Vlissingen, Middelburg, Terneuzen, Goes en Zierikzee vallen buiten deze regeling In verband met de vermindering van werkzaamheden voor 'de ontvangers, zullen bij de berekening der jaar wedden van die ambtenaren de inkomsten der gemeen ten verminderd worden met de ontvangsten der inkom stenbelasting en de opcenten op de rijksbelastingen, de pntvangsten uit afzonderlijk beheerde bedrijven en voorschotten ingevolge de woningwet, de landarbeiders- wet en dergelijke. wieringen. Na afloop der bespreking, op Dinsdag 1.1. door een officier der landmacht bij den heer Bruul gehouden tot aanwerving van jongelui die het bewijs van voorgeoefendheid wenschen te verkrijgen, -hebben zich hiervoor 18 personen opgegeven. wieringen. Door verschillende vissehers is op zee veel hom drijvende gevonden en opgepikt. Het was nieuw hout, als delen, schrooten, battings enz. Alles werd bij den heer Burgemeester-Strandvonder alhier aan gegeven en opgeborgen in de pakhuizen van de er ven Hermans te Den Oever. Het een en ander is vermoedelijk de 'bovenlast van oen vergaan schip.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1