Kamer Yan Koophandel. „Wien Neerlands bloed door d' ad'ren Yloeit". PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten stellen voor: Aan de Coöperatieve Vereeniging „Akkerbouw" te Andijk en aan de Vereeniging „De Proeftuin" te Grosthuizen, gemeente Avenhora, voor het jaar 1922 eene bijdrage te verleenen van ondèrsckeidenlijk ten hoogste f 550 en f 200 in het tekort op de gewone ex ploitatie Aan. de Provincialo Rego lings-Commissie voor de Paardenfokkerij, in Noord-Holland voor elk de"r ja ren 1923, 1924 en 1925 eene bijdrage van ten hoogste f5000 te verleenen uit de provinciale fondsen, ten behoeve van hare werkzaamheden in het belang der verbetering van het paardenras en de paardenfok kerij in dit gewest. Aan de Vereeniging „Volksuniversiteit Naarden— Bussum" te Bussum ten behoeve van hare cursussen met ingang van het jaar 1923 tot wederopzeggens eene bijdrage te verleenen van ten hoogste f625. Aan de' Vereeniging „Volksuniversiteit te Hilver sum", ten behoeve van hare cursussen met ingang van het jaar 1922 tot wederopzeggens eene bijdrage te verleenen van ten hoogste f 1000. BEZUINIGINGSMAATREGELEN. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is ter kennis gebracht, dat voorloopig de volgende bezui nigingsmaatregelen worden getroffen: lo. Van 1 Jan. 1923 af mogen bij ambtsjubilea geen gratificatiën meer worden verleend; 2o. voor de waarneming van boogere functies worden, eveneens te 'rekonen van 1 Jan. 1923 geen toelagen meer verleend tenzij uit de waarneming direct aanwijsbare en in gold waardeerbare schade voor den waarnemer voortvloeit. 3o. het personeel voor hetwelk thans de 45-urige arbeidsweek is voorgeschreven, zal van 1 Jan. 1923 af per week 48 uren arbeid moeten verrichten. Een evenredige werktijdverlenging zal als regel ook moeten worden ingevoerd voor personen, die op het oogenblik korter of langer dan 45 uren per week arbeiden. De verlenging van den werktijd heeft geen verhooging van week- of jaarloon ten gevolge en moet, zooveel mogelijk, gepaard gaan met een even redige vermindering van personeel.- Wijzigingen en aanvullingen, in verband met hei vorenstaande noo- dig in het arbeidsreglement voor de werklieden, in 's Rijksdienst zoomede in de Kon. besluiten van 14 Febr. 1877 en van 18 Febr. 1904 zullen binnenkort bekend worden gemaakt. SCHAGERBRUG. De Kerkerdad der Hervormde Gemeente te Zijpe heeft beroepen tot predikant, standplaats Sint Maar tensbrug, Ds. A. H. de Boer te Garnwerd (Gr.) BROEK OP LANGENDIJK. Wegens ziekte van een der leerkrachton aan de o. 1. school, zal. óf de nood-lesrooster in werking moe ten treden, óf klassen moeten worden gecombineerd óf een tij del. leerkracht aangesteld Het laatste zal wel uit een oogpunt van bezuiniging, worden nage laten BROEK OP LANGENDIJK. Alhier wordt een nieuwe ambtswoning voor den stationschef gebouwd BROEK OP LANGENDIJK. Wegens gedeeltelijke afwezigheid van een 'der vaste telefonisten is mej. M. S. du Burck van Zuid- scharwoude weer als plaatsvervangster aangewezen. DE DUITSCHE DIENSTBODEN. „Vreemdelingendienst" heeft op verzoek van „Het Vad." nagegaan, voor hoeveel Duitscho dienstboden de vorige week in ons land' visum is aangevraagd. Het aantal was 686. Hierbij neme men in aanmerking, dat er ook een geregelde terugkeer van Duitsche dienstmeisjes naar hun land is. Openbare vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Hollands Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, op Dinsdag 14 November, des middags 1 uur, in het Stadhuis te Alkmaar. Voorzitter de heer Kolster, secretaris de heer Mr. J. Verdam. Afwezig zijn de heeren Kuiper, Blaauboer, Hoog land, Wagenaar, Holsmuller en Grondsma, Na opening volgt vaststelling der notulen. Medegedeeld wordt dat de begrooting over 1923 is ingediend, waarop een batig saldo is uitgetrokken van 1" 1395.en voor subsidiën een uitgaafvan f1000. Uitgegane stukken: le. een adres tot verlaging van spoorwegtarieven (snelvervoer) voor vischver- yoer; 2e. een missive aan den minister betreffende de afgifte van certificaten betreffende verklaring van het niet-heerschen van den Coloradokever, druif- luis, enz.; 3e. adres aan den Minister yan Water staat tot verlaging van de spoorwegtarieven van grove tuinbouwproducten en een verzoek tot onder steuning van genoemd' adres, aan den heer H. J. Lovink; 4e. een adkaesiebetuiging aan de plannen voor oprichting van een „Holland Huis" te Brus sel. Betreft d* stichting van een gebouw tot het houden van tentoonstellingen, enz. Voorts is overzonden een aanvraag op de goedkeuring van het besluit tot aankoop van een gebouw. Op verzoek zijn aan den Minister nadere .^inlichtingen verstrekt. In eennader algemeen ministerieel schrijven wordt mede deel ing gedaandat slechts in de uiterste noodzakelijkheidtot aankoop van een eigen gebouw moet worden besloten en dat de minister bij wijze van uitzondering goedkeuring op een dergelijk besluit zal ikunnen verleenen. De minister zal nader op het verzoek! om goedkeuring terugkomen. Ingekomen js een ministerieel besluit tot goedkeuring van de toegestane subsidie voor de Schagersluis. Goedgekeurd is het vastgestelde tarief voor de certi ficaten van oorsprong. Door de Handelscommissie wordt voorgesteld lid te worden van de Internationale Kamer van Koophandel, maar te trachten dit te worden tegen een lagere contri butie dan de gewone van Ï15Q. Voorzitter zegt dat geen contributietarief -vast staat en het is aus mogelijk om zooals de Handeü^- commissie wil, f100 contributie te 'geven. Do heer Arntz wil eerst nadere toelichting, of onze Kamer veel belang heeft bij deze kwestie. Het bedrag dat. de Kamer voor subsidies beschikbaar heeft is niel groot, we weten niet wat een internationale Kamer pres teert en spr. wil daarom liever een jaar wachten. Do heer Van Breda wil het oordeel van de finan- tiëele commissie hooren, om daarna een besluit te nemen. Over het al ol niet hooren van deze commissie, ontstaat een uitgebreide discussie en het resultaat is, dat een beslissing tot een volgende vergadering wordt opgeschort, terwijl in dergelijke gevallen niet direct een uitspraak van de finantieelê commissie verlangd wordt, maar het toch noodig wordt geoor deeld, dat voeling met de commissie wordt gehou den, opdat de Kamer weet or de kas eventueele steunvorleening toelaat of niet De Handelscommissie stelt voor om een adres van de Kamer te Waalwijk, gericht aan de 2e Kamer, tol beperking van intoer van schoenen en leder, voor ken- nisgewing aan te nemen. De commissie doet dat omdat zij in deze zaak ziet de kwestie van vrijhandel of niet-vrijhandel en' de meerderheid der commissie is niet voor protectie. Do heeren Arntz en Grunwald verheugen zich o»er deze beslissing van det commissie, terwijl de heer Hoogland zich ten opzichte van dit verzoek met het voorstel kan vereenigen, maar het mogelijk acht dat protectie voor enkele artikelen noodig kan zijn. Overeenkomstig het voorstel van de Handelscommissie wordt Ltsloten. Een adres van de Kamer te Leeuwarden, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht, betreffende tapverboden en sluitgeboden, wil de Handelscommissie vooc kennisgeving aannemen, omdat zij het beter acht, dat de Kamer zich hiermee niet inlaat Goedgevonden. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomea; over eenkomstig het voorstel van de Handelscommissie, een adres van de Kamer te Den Haag, aan den Minister van Finantiën, om de rechten van Ingevoerde sigaren niet nahr factuur-, maar naar geschatte wéérde te bere- kenen.- Op de agenda komt voor een voorstel van de Hanclels- commissie om de regccring in overweging te geven, zich te wenden tot de Duitsche regecring om geen verdere verhoogingen van spoorwegtarieven in Duitschland toe te staan. De heer Wagenaar meent, dat het niet goed wordt weergegeven, wat de Handelscoinmissie heeft bedoeld en dat de Duitsche regeeriug zich weinig zal aantrekken ,van hetgeen wij willen. Dit punt wordt van de agenda afgevoem. Wel wordt besloten zich tot de regecring ie wenden, opdat deze zich in verbinding steil met de Duitsche regeering tencindo de witte kooi in een lagere klasse van tarief te plaatsen en wei dis volksvoedsel en niet als een artikel voor fijne keuken. De kooi'n.l. voor Gzecho- Slowakije wordt beschouwd als ecu artikel voor fijne keuken en niet- als voiksvoedsel. De Verkeerscoimnissie stelt voor aan de Kamers re Amsterdam en Rotterdam in overweging te geven het ontwerp-vervoer-condities nader te bezien en te be slissen hoe dit ontwerp behoort te worden vastgesteld. Toegelicht wordt, dat van Staatswege een commissie is benoemd hoe de vervoercondities zouden moeten worden vastgesteld. Deze commissie heeft een rapport samengesteld, doch het rapport bleef iiggën totdat de Kamer van Rotterdam naai" dit rapport vroeg en het rapport heeft laten drukken en bet oordeel "der andere Kamers vroeg. De Verkeerscommissie oordeelt dat het ontwerp een zijdig is opgemaakt, waarbij alleen rokeoing werd gehou den melde belangen van de vervoeders. Een behandelhig van het rapport door alle Kamers zou te omslachtig worden, en omdat het een zaak bctrefi voor het géheeie land, wil de Verkeerscommissie, dat door de Kamers te Rotterdam en Amsterdam .een commissie .wordt benoemd om hel ontwerp na te gaan. Do heer Hoogland wijst op de 'klachten, dat de goe deren in beschadigden toestand worden afgeleverd door de vervoerders, maar dat men Voldoende in de gelegen heid is de goederen te verzekeren. Een algemeene maat regel om betere behandeling der goederen te verkrijgen, zou een kostbare geschiedenis worden en de vracht verhoogen. Eu omdat men zich tegen schade kan ver- zékeren, oordeelde do Verkeerscommissie haar voorstel een goede oplossing. De heer Arntz kan zich met die oplossing niet ver eenigen. Dat een vervoerder zich bij1 verzekering der goederen niets "meer van de zaak aantrekt Is geen toestand. De vervoerder moet aansprakelijk zijn voo». de goederen die hij vvervoert De heer Schmalz is tenslotte meegegaan met de meer derheid van de Verkeerscommissie. Spr. vindt ook dat do maatschappijen en vervoerders de goederen stief moederlijk behandelen en dc ontvanger der goederen is er door gedupeerd. Om echter verbetering te krijgen is niet gemakkelijk te bereiken en daarom is gezegd, de zaak in handen te geven van de Kamers van Amster dam en Rotterdam. Het voorstel der Verkeerscommissie wordt goedge vonden, maar er zal tevens gewezen worden op de .belangen yan de ontvangers der goederen, dat daarmede wat meer rekening gehouden dient te worden. Overeenkomstig net voorslei' van de Verkeerscommis sie zal adhaesie worden betuigd op een adres van de Kamer te 's Hertogenbosch, aan den Minister van Water staat, beoogende verlaging van de posttarieven. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres vun dezelfde Kamer, betreffende de openstelling der tele foonkantoren. De Verkeerscommissie stelt voor adhaesie te beluigen aan een adres van bovengenoemde Kamer, om ook tele foonverbindingen met Engeland te bekomen voor andere plaatsen dan Amsterdam, Rotterdam, enz. Do vergadering achtte een dergelijke verbinding noodig voor alle plaatsen in ons land. Rost morgen. Om te beseffen hoe dierbaar hem dat stukje grond „Nederland" is, moet ©en Nederlander feitelijk in het buitenland vertoeven. Dan beseft hij eigenlijk pas wat de mooio historie cn traditie van zijn land beteékent. Maar ook in oogeiiblikkcn van grooto internationale betcekenis wordt dat besef bij elke Nederlander wakker. Toen Keizer Wilhem H datgene deed, hetgeen hij rij non „schwarschenden" onderdanen zoo dikwijls aangeraden had, ilL het Duitsche stof van zijne schoenen sioeg en plotseling in het neutrale Nederland opdook, was dat voor Nederland eon oogenblik van groote«iaternationale beteekenis. Wij Nederlanders hebben in den bloeitijd van de Re publiek der Vereenigde Nederlanden steeds het Asyl- recht hooggehouden. In ons kleine landje was ruimte voer iedereen, die de wijk wilde nemen .uit het land, waar hij vervolgd of 'mishandeld werd. De Holiandsche Overheid maakte daarbij geen onder scheid of het een koning of een burger, of het eon Hugenoot of een Jood was. Ons Vaderland heeft aan die Hugonoten en Joden veel te danken. Het waren dikwijl^ zeer ondernemende lieden, die een voorbeeld gaven aan de burgers van het land, waar rij hospitaliteit genoten. Toen onze Stadhouder Willem UI naar Engelaud zou oversteken om met zijne gemalen, de Engelsche princes Mary, den "troon van Groot-Britannië te bestij gen, toen was het de Joodsche bankier de Lopes Suasso, wiens grootvader uit Portugal verdreven, in Nederland bescherming had gevonden, die aan den Prins van Oranje het geld verstrekte. Toen de Prins hem eene schuldbekentenis wilde ge ven, achltc 4c bankier de Lopes Suasso dat over bodig ,-Indien U. K. H. slaagt, dan krijg ik het geld natuurlijk terug, indien U. K. II. niet slaagt, dan is mijn offer voor het grootste deel nog gering vergeleken bij het Uwe." Wie in Amsterdam op de Keizersgracht tegenover de Weslermarkt het schoolgebouw der H.B.S. ziet, die kan zich een denkbeeld vormen van de beteekenis van dengeen, die dat gebouw deed zetten, wanneer hij even naar binnen loopt, bedenkt dat dit eene particuliere woning was. In de muur, juist binnen een der twee poorten, ik meen de meest rechtsche, zal hij een gedenksteen zien, waaruit blijkt, dat degeen, die dit vermocht te stichten, een Vlaamsch burger was, die in Amsterdam gastvrijheid had gevonden. Edelen, verjaagd uit Frankrijk, Engeland of Duitsch land, vonden een gastvrij onthaal binnen onze gren zen en streden voor de eer van hun nieuwe vaderland, onder het Oranje, blanche bleu. Koningen, die in hun éigen land niet veilig waren, vonden in Nederland bescherming. Het was vanuit Nederland, dat Karei II, na -Crom- well's dood, naar Engeland overstak om den troon van Groot-Britannië te bestijgen. Terwijl tiet den Schotten altijd tot smaad strekt, dat zij Koning Karei I. die bij hen bescherming zocht, aan de Engeischen hebben uitgeleverd, strekt het ons tot eer. dat wij de vrijheid, waarvoor wij zelf streden en gestreden hadden, wisten te waardeeren, ook wan neer het gold om anderen daarvan te laten profiteeren. Toen dan ook Keizer Wilhelm II in 1918 eenmaal binnen de grenzen van Nederland was, bestond er voor ons slechts één plicht, dien man te doen profiteeren van onzen vrijheidszin en haaf gastvrijheid te schenken. Toen in die dagen andere mogendheden, vooral Frankrijk en België, spraken van uitlevering en van een voornemen hem te Komen halen, verzette zich alles in mij tegen een toegeven aan die eischen. NieL dat ik ecnige sympathie voor den Keizer had. Niet ae minste sympathie voelde ik1 voor dien man, die altijd zoo'n groot woord had gevoerd over dapper heid, vaderlandsliefde en zelfopoffering. Dat groote woord bleek gemakkelijker te rijn toen het gold, al dat moois van de onderdanen te verlangen dan toen het er op aan kwam, zelf eens te toonen!, wat voor kerel men was. Op last des Keizers werden alle deserteurs, alle wan kelmoedigen zelfs al met den dood bestraft. Maar toen het cr op aan kwam, zeil eens te toouen wat moed, werkelijke moed beteekende, toen bleek deze Keizer niets anders te zijn dan een Baron von Münchhausen van de droevige liguur. Ik' heb later Duitsche Generaals rion huilen, wan neer rij vertelden hoe en wat in hun ziel gebroken was, toen de Keizer ondanks het sineeken van zijne gene raals, het hazenpad koos. Ek herinner my, hoe een. dier generaals mij vertelde, hoe hij, de zoon van een officier, al heel jong op de kadettenschool was, eigenlijk een kind nog. en dadelijk ai in een miniatuur officiers uniform gestoken werd en hoe hem eiken dag in zijn leven eigenlijk niet anders ingenrent werd dan militaire gedachten en hem daarbij altijd als symbool voor alles wat goed, groot, machtig -cn militair was, werd voorgehouden, den Koning van Pruisen, Keizer van Duitschland. Eerst -Wilhelm dan Friedrich, ten slotte Wilhelm II. Der Oberste Kriegsherr! Een afgod. Toen eindelijk die afgod moest toonen, dat alles wat die Generaal zijn leven lang had lcc-ren koesteren, als iets dat boven alles ging, boven vrouw, kinderen, huis en haard, als iets waarvoor geen enkel offer groot genoeg was, ook werke lijk het offer van hem exi van die millioeuen, die hel uiterste offer reeds gebracht hadden, waard was, toen bleek die afgod ieêmen. voeten tc hebben. In den ziel van den generaal* brak toen iets. Zoo brak er in millioenen Duitsche* zielen iets. •Maar dat gaat sJlemaai buiten den ziel van den afgod, buiten Wiihem JI om. Die heeft zich als een poes, zoo behaaglijk genesteld eerst bij zijn vriend Bentinek en daarna te Doorn. Die heeft zich heélemaai niet afgevraagd, wat "ér in do zielen van de millioeuen Duitschers omging en even min wat er in de zielen der 7 milliocn Nederlanders omging. Die Hollanders, die handvol kruideniers, werden er maar kalin aan gewaógd, wat is nu een volk van maar 7 miliioen wa3rdY dat zelfde volk was toch goed genoeg om hem te verdedigen. Want dat volk, in groote meerderheid anti-Duitscb, en vooral anti-Pruisisch, anïwmiilairisffsch. anti-Hohea zoliern, zou niet geduld hebben, dat Wilhem II uit geleverd werd. Niet om Wilhelm l Daar maakl Wilhelm waarschijn lijk een fout in zijne gevolgtrekking. O, neen, voor mijn part was hij met pek besmeerd en met veeren bestrooid door de City of London -en iangs de Boulevard des Ituliéxis gedragen. Maar ik zou mijn leven over gehad hebben ooi te waken voor liet in stand houden vau de traditie, de schitterende historie van mijn dierbaar Vaderland. Voor die triiditie zoudeu wij ook opgekoinen rijn. indien Frankrijk verloren zou hebben en Poincaré had bij ons bescherming gezocht. Waarschijnlijk zou Wil helm, II dan zijne troepen gestuurd hebben om die Holiandsche kruideniers te dwingen dien Franschman uit te leveren, maar wij zouden ons üaartegeu verzet en voor de eer onzer traditie gestreden hebben. Wat ons 7 miliioen kruideniers en kaasboeren die traditie waard is, dat kan een Hohenzollcrn toch nooit begrijpen. Die militairistische Hohenzollorn-ecr rcikft zoover niet. Wat verder Keizer Wilhelm in rijn particuliere leven wil uitspoken kan ons koud laten, zoover het a 1- t h a u s piet ons, onze tradities, onze wetten, onze opvattingen kwetst. Wilhelm II kwetst voortdurend onze govoelens. Bij den dood der Keizerin en het pompeuse ge weeklaag. Door het schrijven van zijne Memories. Door het weigeren belasting te betalen, terwijl de Nederlanders door hem op kosten geiaagd worden. Nu weer door al die onbescheidenheden bij rijn huwe lijk. Ik weet niet precies welk van de tweo dieren, maar èf de wezel öf do ezel heeft achter het oor een klier, die deze dieren zoo beschéTden doet zijn. Zou do klier nu niet eens op algemeene kosten bij Wilhelm iDgoopcrecrd kunnen worden? Wat dio huwelhksonbescheidenheid betreft, wys ik' op de feiten, dat het huwelijk op een Zondag en in rijn staf- gebouw en met G getuigen inocri plaats hebben. Maar nu vraag ik mij af, wie regeert er eigenlijk in Nederland? Is dat.de Duitsche Keizer? Want geen een Nederlander, onze Koningin aller minst zou er aan deuken, om tegen de Nederlandsche gebruiken cn govoelens in, op Zondag te willen trouwen. Waarom de Duitsche Iveizcr dan wel? Heeft die dan in Nederland iets te zeggen? Maar buitendien, waarom moest de Commissaris der Koningin in Utrecnt, waarom de heer Mr. J. B. Kan, Secretaris-Generaal in Algeraeen.en Dienst, daarbij tegen woordig zijn? Is Wilhelm II zoo iets bijzonders? Wat is dat toch eigenlijk met Mr. Kan? Is die in Algemecnen Dienst om zoo'n beetje slippendragcr of oppassèr te spelen over de heeren HobyizolJeni Senior en Junior? Wie betaait dat allemaal? De onnoozele Nederlandsche kruidenier? Vroeger heb ik nooit van Secretaris-Gencraai in Al- emeencn Dienst gehoord. Dat ziin kostbare baantjes, ie men. in dagen van groote geldzorgen In den lande liever niet licht moest teilen, Wie beiaait al die marechaussée, dio nota bene in groot tenue Zondag onder een Ghristciijk Ministerie nog wel op de proppen gekomen was? Wie betaalt die Rijksveldwachters, waarvan ik een exemplaar* niet een snor als wijlen Koning Humberto van Italië af gebeeld zag? Gaan we nu misschien nog den zwager van den keizer, koning Konstantijn van Griekenland, er ook nog bij krijgen? Ik ben sterk voor bet gehoud van onze traditie ten opzichte van het asylrecht, niaar wanneer daarvan lieden komen profiteeren, die een volmaakt verkeerd begrip van zaken er op na houden, en in onze samen leving gaan ingrijpen, dan wordt het toch tijd of de operatie met de bescheidenheidsklier uit te voeren, óf te zeggen, dat optreden van u bevalt ons niet, ge hebt u anders te gedragen ofdaar is de deur! Wij moeten baas in eigen huis blijven. Het doet bedroevend aan te lezen, dat men een meneer Tack, niet tot lperaar durft benoemen, omdat men- bang is de Belgische regeering te kwetsen. Dat is een houding, waardoor men onwillekeurig vraagt: Is de Nederlandsche Leeuw een schoothond je geworden? In de Engelsche bladen had ik iets gelezen over het verbieden van het vliegen op 1.1. Zondag. Ik had het eerst voor schromelijk overdreven willen aan zien. Nu lees ik echter in het Handelsblad, dat de majoor-commandant van het vliegkamp te Soester- berg den Engeischen vlieger Bernard verboden heeft Zondags op te stijgen en daarvoor o.a. als reden heeft opgegeven, dat de Duitsche keizer trouwde en men geen photo's wilde doen nemen. Wel drommel, wat heeft een majoor-commandant van een Nederlandsch vliegkamp te maken met den Duitschen keizer? Al misselijk genoeg, dat die oude man nog gaat hertrouwen met een jonge vrouw, na al dat gelamen teer bij de kist van zijne eerste vrouw. Maar dat is zijn zaak. Eveneens is het zijn zaak dat hij niet op zijn buitengoed gefotograp.heerd wil wor den maar in zijn naam 't vliegen op Zondag te vér- bieden; is gewoonweg treurig. Zijn wij dan geeen baa3 meer in eigen huis? Dat photographeeren door de buitenlandsche pers is nu eenmaal iets eigenaardigs. Ik heb wel eens verteld hoe genoegelijk de koning van Engeland steeds maar weer poseert voor de pers. Ik heb eergisteren gezien hoe de Markiezin van Salisburg kalm ging poseeren, zooals de heeren pers- photographen, dat graag hadden en het al degenen, die ook wilden staan, weer gingen zitten op ver zoek ik had bijna geschreven commando der persphotographen, Ik zou nog meelh voorbeelden kunnen noemen, hoe hier in Engeland de persphotograaf als een „stuk samenleving" beschouwd wordt. Dat de Duitsche keizer zich niet wil laten photo grapheeren kan ik best begrijpen, want hij begrijpt de wereld en de pers natuurlijk niet en verbeeldt zich dat hij heel flink is mot zich niet te laten „kie ken" door Jan en Alloman. 'Maar al wil de Duitsche keizer niet gephotogra- pheord worden, dan is dat nog geen reden voor de Nederlandsche regoering en Nederlandsche militaire en civiele autoriteiten om daarvoor allerlei drasti sche maatregelen te nemen alsofde keizer b ij ons wat to zeggen had. Want daar gaat het toch om! Mij is de figuur van den kroonprins sympathieker dan die van den kei zer. De kroonprins houdt zich ten minste koest. Maar die keizer-maakt een praats als een groot menscht Dat zou nu zoo erg niet. zijn, als onze autoriteiten zich daardoor naar niet lieten intimideeron,'maar dat doen ze wel. Zoodoende wordt de koier üog een macht in den Staat! Niet* die oude man alleen natuurlijk, maar de go- hcelo apekool om hei wezen „keizer". Ze zijn nog altijd dwazen, die aan het- symbool keizer en aan den afgod gelooven. lïr zijn onder de Nederlanders en helaas vooral on der den Nederlandschen adel nog velen, die uil ijdelheid meenen, de omgeving van den ex-keizer te moeten frequenteeren. Zij moenen, dat. hun adeldom boter tot zijn recht komt onder een Duitsch keizerlijk regime. Een nicht van mij, die deze denkbeelden huldigt en die ik er op gewézen heb, dat dit on-Hollandsch is, is onhorroepolijk woedend op mij. Ik laat haar kalm in haar Duitsche adeldoms-begrippen gaar kooken. Als enkeling is zij ongevaarlijk, maar laat ons dat toch niet onderschatten, want er zijn zooveel >,enke- lingen" die zoo denken onder de Hollanders. Het kwantum brengt gevaar en hun eeuwigduren de propaganda brengt gevaar. Een pro-Duitscher zir niet stii. maf\r ijvert met „deutsche Tüchtigkfeit". voor de Duitsche zaak en wordt daartoe in de Duit scho kringen, waar zij omgaan voortdurend aange zet. De Duiwcher ijvert zonder ophouden voor do Duitsche zaak, doet dat, terwijl wij anderen lekker dommelen en soezen. Verder zijn ei zooveel Duitschers in Nederland, die onze arm© Il'ollandschv. jongens op de kantoren én elders concurrentie aandoen, hen verdringen en daar door de werkloosheid bevorderen, dal men gerust met een Duitsch element rekening moet gaan hou den. Wanneer men daarbij nog bedenkt, dat de Duit sche banken zich iu Nederland gevestigd hebben en dat van Hermine von Keuss gezegd wordt, dat zij zoor ambitieus is, dan geeft dat allemaal te denken Hejt Duitsche element wordt oen macht in den Staat. Wanneer dat element naar binnen en buiten gaat wroeten, en werken, gaat intrigeeren zonder ophou- *den, op de bekende intensieve, maar plompo Duit sche wijze, dan kon dat voor ons wel eens heel ge vaarlijk worden. Asylrecht is prachtig, maar het moet niet gegeven worden aan lieden, die kanker verwekken, in het land, waar zij van het asylrecht profiteeren, of -die vanuit dat land bodenkolijke in triges op touw zetten, In dat verband nog eene opmerking, Toen ik on- langs in Holland was en de Duitsche grens passeer de, worden mij daar allerlei verhalen gedaan ovor hot via ons land smokkelen van wapens en amuni- tio naar Duitschland. Ik haalde mfjn schouders op. maar toen word mij op -do z.g.n. knalkurkcnontploffing gewezen en mij uitgelegd, dat knolkurkcn maar bedacht was om de zaak in de doofpot to duwen, maar dnt knalkurken onschuldig zijn un hier een gohool andere spring stof den dood van menschon teweeg had gebracht. Nog was ik niot geneigd, dat alles maar zoo to ge looven. Maar nu krijgt iemand, in Eindhoven, die een kist boeken-verwacht, een kist duskruit in huif,. Hebben we vóór den oorlog ooit zulke dingen be loofd? Waarom gebeurt dat nu allemaal, torwijl onze oostelijke naburen in de put zitten, en geen oor logstuig mogen bezitten en hun ex-vorsten zich in ons land bevinden? Wij zijn „duname Hollander" omdat wij altijd maar kalm en rustig blijven on ons niet dik maken. Maar or gebeuren toch dingen in ons dierbard va derland, dio eens ter dege de aandacht van de eer lijke vaderlandslievende Nederlanders verdienen. De Nedtrlander- bobben er ook recht op. dat een hun ner afgevaardigden in de Tweede Kamer eens om inlichtingen vraagt, eti dat er eens een fier woord gesproken zal worden. Het wordt tijd, dat men den heer Rutjs de Beeren- brouck eens toeroept: Ruljs, wordt eens wakkert Wees eens geen broekje, maar een beer! Zijt vóór alles Nederlander, eerbiedig vóór alles Nederlandsche wetten, historie, traditie, levensop vattingen en gebruiken on laat die vreemdelingen, welke onze wetten en gebruiken niet dien eerbied willen toedragen, als het volk wel wenscht, dan toch* hei 3tof van do schoenen slaan en ons van hun ge zelschap yerschoonen Maar vóór ali.es moeten onzo civiele en- militaire autoriteiten geen bevolen afwachten van vreemde lingen, maar er duidoüjk op gewezen worden, dat Soosterborg en Doorn nog in Nederland liggen en dat or prijs op gesteld wordt, door de grootst mogelijke meerderheid van het Nedorlandsche volk, om onaf hankelijk Noderlandor te blijven en niet het schoot- hoond van Belg of Brit of Duitschor te worden. De meerderheid van hot Nederlandsche volk wenscht eene fiere 'Nederlandsche staatkunde ge voerd te hebben, met als motto: Nederland voor de Nederlanders. P.S. Iemand, die vindt, dat ik het erg donker in zie, geef ik deze vraag nog ter overdenking: „Is dat „nu eene behoorlijke daad van iemand, die uit zijn „land gevlucht is en in ons land gastvrijheid geniet „om zijno tweede vrouw tot koningin van Pruisen „to kronen?" Zijn onze hooge autoriteiten daarbij tegenwoordig geweest? Zou Bismarck gelijk krijgen met zijn: „Holland annexiert schon sich selbst"? Gemengd N'ieuws. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Uit Konstantinopel, 13 Nov. De intergeall. hooge commissarissen hebben aan hun regieringen een ge lijkluidend telegram gezonden, waarin zij er op .rij zen dat, voigens de inlichtingen in hun bezit omtrent de houding der Turkscho regeering en der Nat. Ver- gadering van Angora, de verdaging der conferentie van Lausanne den wapenstilstand ernstig in gevaar zou brenger,.Zij dringen nan op het onverwijld vast stellen van den definitieven datum tier conferentie, die zoo spoedig mogelijk moet worden gehouden. Uit Parijs, 13 Nov. Havas verneemt, dat de span ning aanzienlijk is verminderd. Het onderhoud, dat Lord Hardingo hedenmorgen met Poincaró heeft go- had, wordt zeer bevredigend geacht on van dien aard, dat daardoor aan de spanning der laatste dagen een eind zal worden geinen kt. IIH wordt waarschijnlijk geacht, dat Curzon de uitnoodiging om zich Zaterdag a_s. naar Parijs to begeven zal aannemen, ten einde met Poincaré t» confereeren, alvorens na^r Lausarme te vertrekken. DE RELLETJES IN HET RUHRGEBIED. Uit Dusseldorf, 13 November. Hedenmiddag dron gen een aantal coinmuniston do drukkerij van het „Dusseld. Tagebl." binnen. ZIJ dwongen het perso neel het bedrijf stop te zetten en richten eenige

Schager Courant | 1922 | | pagina 2