Raad Winkel. He! Geheim van Eldstone. Woensdag 15 November 1922. 65sle Jaargang. No. 7130. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. rv. Vergadering op Dinsdag 14 November 1922, des namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. Koomen Hz., Burgemeester, Secretaris de heer A. de Ridder. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter doet vervolgens mededeeling van dit jaar gedane straatwerk tot 1 September, wat ge kost had f 1138.30. Hieruit blijkt dat dit een heel ge deelte straatwerk j.s geweest. Vafa den gemeente-ontvanger is een schrijven in gekomen, met de mededeeling dat als er eenige wij ziging in zijn zittingsdagen wordt gebracht, hij ge negen is het ambt voor f 800 waar te nemen. Hij wenscht 1 zitdag per week, n.1. op Zaterdag. Dit schrijven is ter kennis van Ged. Staten gebracht. Het salaris is thans f1100. B. en W. achten den zitdag op Zaterdag van 10 tot 12 uur voldoende, als het salaris verlaagd wordt en stellen voor aan, Ged. Staten te verzoeken het salaris op f800 te bepalen. De heer Breebaart informeert, als Ged. Staten het salaris niet willen verlagen, of dan evengoed de zit dag alleen op Zaterdag komt. Voorzitter meent dat dit nog nader te bespreken is. Spr. is wel bang dat de zitdag wat kort is, vooral voor de arbeiders. De heer Breebaart meent dat als voor f800 die zitdag voldoende is, ook bij een hooger salaris dit meel ijk zal zijn. Spr. wil in deze dan ook alle welwillendheid. Voorzitter meent, dat men in het oog moet hou den. dat het den heer Nobel wat waard is om den zitdag wat. korter en meer tijd te krijgen en is daar om mede de f200 verlaging. Over deze kwestie ontspint zich vervolgens een nogal lange discussie, w.aarblj van de eene zijde wordt betoogd, dat waar de gemeente-ontvanger zelf zoo coulant is om vermindering van salaris goed te vinden, de gemeente, al wordt dit door Ged. Staten niet goedgekeurd, toch den heer Nobel ter wille moet zijn. Van andere zijde wordt dit beaamd, maar als het salaris zoo hoog blijft, wordt er toch ook geen bezwaar in gezien méér beslag te leggen oo den tijd van den ontvanger, ten minste om den zitdag op Zaterdag te verlengen. Het resultaat is. dat deze zaak wordt aangehouden, om nog eens met den ontvanger te bespreken. Medegedeeld wordt, dat 'de heer Poortermans van don grondaankoop bij de gasfabriek afziet. De heer Kriek informeert naar de gaskachel in hot schoollokaal. Voorzitter zegt. dat deze goed voldoet, tenminste bij deze temperatuur. Als antwoord op do gedane vraag, waar of de ge meente-ontvanger het kasgeld! belegt, wordt mee gedeeld, dat f6000 is belegd bij de Nationale Bank, f6000 op de Boerenleenbank en f8000 op de Giro. Meegedeeld wordt, dat door bemoeingen van B. °n W. eenige menschen uit de gemeente werk bij de waterleiding hebben gevonden. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen: Verordening heffing schoolgeld; Bouwverordening; af- én overschrijvingen; betalingen onvoorziene uit gaven; suppl. begrooting; wijziging politieverorde ning; vaststelling aanslag van den heer J. A. Wai- boer. Van de vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in het kanton Schagen is het bericht inge komen, dat dit jaar geen bijdrage wordt verlangd. Tot zetters zijn benoemd de heeren G. Kamp en D. Kaaij. De laatste kasverificatie wees aan dat in kas was cn moest zijn f 20900.46/4. De instructies voor keurmeesters, administrateur, enz. gemeenschappelijke Vleeschkeuring, zijn goed gekeurd. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De begrooting van deze vleeschkeuring beloopt in ontvangst en uitgaaf f7955.—, plus f500 geldlee- ning. Medegedeeld wordt door de commissie voor de ge meenschappelijke vleeschkeuring, dat ontheffing kan worden gevraagd om de huisslachtingen buiten de keuring te doen vallen. Dit wordt echter ontraden met het oog op de volksgezondheid en meegedeeld, j dat voor Winkel deze dispensatie wel niet zal wor den gegeven,'omdat dit alleen geschiedt voor zeer uitgebreide gemeenten, waar huiaslachtitig regel is. B. en W. stellen voor deze dispensatie niet aan te vragen. Allen voor. Is ingekomen Verslag Kanalisatie van Westfries land van de Commissie Van Aalst. Dit zal circu- leeren. Verschillende subsidies zijn aangevraagd, die bij de begrooting zullen worden behandeld. De gemeenterekening is door de raadsleden no- gezien en de heer Breebaart maakt uit aller naam de volgende opmerkingen: le. dat de lijst van portos' is overgelegd zonder nadere omschrijving. Voorzitter belooft voortaan nadere noteering. 2e. Van de Wed. Stapel is'geen eigen rekening ingekomen, maar ter secretarie opgemaakt. Secretaris licht toe, dat wel ia ingekomen van Wed. Stapel een eigen rekening, maar deze ter secre tarie is gesplitst op verschillende hoofden. De heer Breebaart wenscht ddn overlegging even eens van oorspronkelijke rekening. Spr. maakt, aanmerking op banden bevolkingsregister van f 150, da's duur. Secretaris licht toe, dat dit speciale banden zijn en een algemeene vernieuwing inhoudt. De heer Breebaart wil het bordje stapvoets rijden laten bewaren en door Korver laten aanbrengen, i Daarvoor moet niet steeds een nota van den tim- merman. Spreker wijst op den duren zand handel j met Zeeman en berekent, dat 1 M3. zand f12 kost. 1 Voorzitter zegt, dat dit ook in B. en W. is bespro ken, maar die zien direct geen anderen weg. Zand hier of daar neerstorten gaat moeilijk, er gaat dan te veel verloren. De heer Kamp vraagt, of het ook bij anderen is geprobeerd. Spr. noemt het op deze wijze een geld smijterij. Den heer Spaans is deze manier ook een gruwel. En uit de volgende discussie komt naar voren, de gedachte om een opslagplaats te maken overdekt, dat wordt goedkooper als de wijze die thans wordt gevolgd. De heer Breebaart maakt aanmerking op de huur voor een schuit van J. Bijhouwer a f0.50. Dit wordt een heele rekening en kost meer dan de heele waar de van de schuit. Voorzitter zegt, niet goedkooper te kunnen. De heer Kamp vraagt, of het hij anderen is gepro beerd. Dit is veel te duur. Voorzitter: Noemt u dan eens een goedkooper ma<- nier op. Afkeuren is gemakkelijk, noem wat beters op. De heer Kamp: U komt bij mij nog goedkooper terecht. Voorzitter: U is lid van den Raad, bij u mag ik niet komen. De heer Breebaart wijst op subsidie lijkwagen f 300 en meent dat Keetman. de plicht heeft eerat de menschen in Winkel te helpen en dan uit andere gemeenten, maar niet menschen in Winkel te la ten wachten. Voorzitter vraagt, wanneer en met wie dat is ge beurd. Spr. is daarvan niéts bekend. Ingelicht wordt, dat door de begrafenis van Wed. Bakker en haar dochter in Wieringerwaard, het he graven van Swagerman is verlaat. Dit is echter een samenloop van omstandigheden geweest. De heer Kaaij zegt, dat het met goedvinden van do familie zelf zóó is gegaan, maar de ergernis is ge komen, doordat zoo vlug met de begrafenis van Swa german is gereden en toen is gezegd: Je kunt wol zien dat het een arm mensch is. Voorzitter zegt, dat dit alles geheel buiten hem om is geschied. De heer Breebaart maakt aanmerking op het be drag •«kn f551 voor het schilderen der school. Dit werd heel hoog gevonden. Meegedeeld wordt, dat dit per inschrijving is ge gaan. Verder was de rekening van J. Korver f 1 te hoog opgeteld en werd f 5 voor huur van een paard van Keetman te hoog geacht en kwam op die rekening geen datum voor. In overweging wordt gegeven daar in op andere wijze te voorzien. Voorzitter wil dat wel probeeren, maar dat zal niet meevallen. Het transporteeren van een pagina was f 10.te hoog, wat op de volgende pagina weer in orde was gebracht. Voorgesteld wordt om de rekening goed te keuren. Nog wordt opgemerkt, dat de bnuidstoifendistri- butie. geld aan de gemeente had gekost. Dit kwam I omdat men'vanaf den beginne had gerekend: zoo veel verkocht, dus nog zooveel in voorraad, maar aan het eind was er niet die voorraad die er volgens j de boeken moest zijn en was er dus een tekort. Met algemeene stemmen wordt de gemeentebegroo- i ting goedgekeurd met een nadeelig saldo van f 15053.36. Dit was in hoofdzaak ontstaan door late inning van den Hoofdelijken Omslag. Deze H. O. - ruim f 22000 en het nadeelig saldo zijn beiden over- gebracht op rekening 1922 en wordt zoodoende het nadeelig saldo weggewerkt. Bij het nazien der rekening van het Algemeen j Armbestuur waren een paar kleine foutjes opge merkt. Deze rekening wordt met algemeene stem men goedgekeurd, met een voordjeelig saldo van f422 64. De rekening der Gasfabriek wordt eveneens goed- Vrij naar het Engelsch bewerkt cL FRED. C. BRENT. 2. III. Een erfgenaam gezocht. Henderson haastte zich naar de stad terug. Het was de oudste firmant van de advocatenfirma Hen derson en Barman, eene firma die hare zaken dreef in. een zekere stad, dlie ik hier niet noetmien zal. Dertig jaar geleden hadden de heeren het beheer over de uitgestrekte Eldstone-bezittingen gekregen. Nu de eigenaar van de vele millioenen daarheen ge gaan was, waar rijkdom en weelde onbekend waren, dacht het Mr. Henderson voegzaam, om aen over ledene de laaitste eer te bewijzen, zooals men dat aan zijn stand verplicht was. Er waren geen rouwdragers voor Eldstone. Hij was te trots en te heersehzuchtig geweest, om zich op rechte vrienden te maken. Zijn aard was te driftig en te wraakzuchtig geweest, dat iemand hem lief genoeg gehad kon hebben, om thans nu hij dood was, een traan over hem te laten. Vier geslachten, achtereenvolgens eenigste zonen hadden over de uitgestrekte landgoederen Eldstono geregeerd. Zooals alle mannen van zijn geslacht, was de doode jong getrouwd, en zooals allen even eens, had hij zijne vrouw op jeugdigen leeftijd be graven in de graftombe van Eld9tone, waar alle ge storvenen van zijn machtig huis begraven lagen, en waar hij voor het laatst gekeken had naar zijn eigen dooden zoon, de laatste mannelijke afstamme ling; waar hij thans zelf in do eeuwige duisternis en stilte van het graf gelegd werd'. Stof zijt gij, tot stof zult gij wederkeeren. Mr. Henderson kon het niet helpen, dat hij, toen hij naar de stad terugkeerde, niet anders gevoelde dan de verantwoordelijkheid van zijne positie. Eldstone was gestorven zonder zijn testament te teekenen, en voor de Eldstone-btzittingen, de trots van den geheelen omtrek, werd letterlijk een erf genaam gezocht. Er bestond eene erfgename; een onbekend meisje, negentien jaar geleden in de gevangenis geboren. Hoezeer ook Eldstone haar van hare rechten had «villen berooven, hoe beslist ook zijn plan geweest was- om zijne bezittingen bulten haar bereik te brengen, zijn plan was door den dood gestuit. Wel ken vorm hij ook aan zijn wraak had willen ge ven, zelfs als hij eenmaal voorgoed mei- de wereld afgedaan zou hebben, daar was nu een testament, dat niet geldig was, en dat alles teniet deed. Nu het testament ongeteekend, slechts scheurpa pier was, zou de wet zijn natuurlijken loop nemen, en de wettige erfgename in hare rechten, hersteld wor den. Het kwam er nu nog. slechts op aan: wie en waar was die erfgename? „Het is een prachtige voldoening", mompelde Hen derson. „Claudine's arm ongelukkig kind erft nu een van de grootste fortuinen uit het laiid. Als hij het wist, zou hij zich in het graf omdraaien; maar ze zal hare rechten hebben. Ze zal hare rechten heb ben!" herhaalde hij vastbesloten. „En ze zal ge vonden worden, al moest ik alle menschen in de heele wereld laten ondervragen." Dadelijk toen Henderson in de stad gekomen was, ging hij' naar den 'begrafenis-ondernemer, e'n gaf' dien de noodige orders. Toen ging hij naar zijn eigen gezellig kantoor waar hij in een armstoel ging zitten en over het geval nadacht. Zijn compagnon was reeds naar bed, en Henderson hoorde vanuit de kamer ernaast zekere neusklanken, die hem dui delijk genoeg bewezen, dat zijn compagnon den slaap des rechtvaardigen sliep. Hij stond op, en klopte op de deur. „Barman", riep hij, „sta op". De heeren Henderson en Barman bewoonden ka mers op dezelfde verdieping als hun kantoor. Ze waren beiden vrijgezel en op leeftijd en bekend als twee hoogst fatsoenlijke menschen. „Laat me met rust", riep een slaperige stem van uit de andere kamer. „Hoe kan ik nu de acht uur slapen, die een mensch van rechtswege toekomen als jij daar zoo op de deur staat te trommelen". Bij wijze van antwoord, opende Henderson de deur, trad binnen, en ging op den rand van zijn bed zitten. „Ik kom juist van Eldstone terug", zeide hij met nadruk. „En?" Barman schrikte op. „Hij is dood". „Neen toch?" „Hij stierf waar ik bij was." „Hij heeft natuurlijk zijn testament onderteekend?" „Neen". Nu was Mr. Barman geheel wakker. „Maar dan is er geen geldig testament?" „Neen, en het natuurlijke gevolg is, dat zijne gekeurd, dit als gevolg ra® het gunstig accoun tantsrapport Eveneens wordt goedgekeurd rekening Woning bouwvereniging, dit op advies der commissie die de rekening had nagezien, de heeren Van Leersum en Kleiterp. De Gemeentebegroting wordt thans aangeboden in ontvangst en uitgaaf op f 103.436.07^, met een post voor H. O. van f26000 en onvoorzien f1853. eveneens die van het Burgerlijk Armbestuur in ont vangst en uitgaaf op f8778.82, met een gemeente subsidie van f6600, evenals vorig jaar. De begrooting der gasfabriek sluit in ontvangst en uitgaaf op f76026.—. Al deze begrootingen zullen bij de raadsleden cir- cu le eren. Thans komt ter vergadering de heer Meijer, di recteur der gemeenschappelijke gasfabriek. Zooals bekend, heeft de Baad van Nieuwe Nie- dorp besloten tot uitbreiding van het gasbuizennet naar Langereia en Moerbeek. De onkosten hiervoor worden begroot op f 40.000.—. Het gasverbruik wordt geschat op 25000 M3. door 80 verbruikers. De kost prijs wordt berekend op 3 cent, mits de exploitatie kosten die door deze uitbreiding niet behoeven te worden verhoogd, niet mede komen te drukken op deze uitbreiding. De verkoopsprijs is 15 cent. De ont vangst wordt begroot op f3192.de uitgaaf op f 3700.dus een tekort van f 508.een bedrag min der dan Yi cent per M3. vorig, jaar afgeleverd gas. De gemeenschappelijke Gascommissie hadi deze zaak in haar laatste vergadering besproken en zich met algemeene stemmen daartegen verklaard, om dat haar de exploitatierekening niet juist scheen ge steld, omdat de exploitatiekosten buiten berekening waren gelaten en er geen contract was voor een vol doend aantal aansluitingen. Het schrijven dezer gas commissie. was in de laatste raadsvergadering van Nieuwe Niedorp vrijwel voor kennisgeving aange nomen. In verband hiermee wordt meegedeeld, dat als ge volg van een afgelegd bezoek bij dén Burgemeester van heeren van het P.E.N., die den Burgemeester niet thuis troffen, een schrijven is ingekomen. Hier in staat vermeld, dat er plannen aanhangig zijn om direct van het Provinciaal Bedrijf van stroom te voorzien: Warmenhuizen, Harenkarspel, Oude Nie dorp, Nieuwe Niedorp, Winkel, Bovenkarspel en Zwaagidijk. Deze zaak is in voorbereiding en zal door den Raad van Toezicht nog moeten worden be slist. Voorzitter wijst er op, dat als deze levering van eiectrjschen stroom door het Provinciaal Bedrijf in Niemvo Niedorp en Winkel tot stand komt. dit een zoor nadenligen invloed heeft op dn gasfabriek. Spr. hoeft daarom al gevraagd, of de Provincie dit mag doen en geen rekening behoeft te houden met de bestaande clausule in ons gasfabriekcontract, dat door derden in onze gemeente geen licht mag wor den geleverd. Spr. is geantwoord dat het Provinciaal Bedrijf volgens Rijksconcessie in de geheele provin cie stroom mocht leveren. Maar zeker is, dat als dit plan wordt doorgevoerd, zal het geducht zijn invloed doen gelden op den verkoop van gas. En spr. vraagt zich af, of nu de bewoners van Moerbeek, die thans gas vragen, niet liever elec- trisch licht zullen nemen. Voor en aleer deze uit breiding van het gasgebied plaats heeft, mag dit punt wel eerst terdege worden overwogen. De toe stand voor de gasfabriek zal dan heel moeilijk wor den, maar zeker nog erger als deze f46000 voor uit- Lreiding daar nog bij komen. De heer Meijer deelt op een gedane vraag mee, dat de onkosten van.aanleg ongeveer zijn f 15000 voor Moerbeek en f25000 voor Langereis en het aantal gebruikers 30 en 50 zijn. De heer Breebaart kan zich met de redeneering van den kostprijs 3 cent niet vereenigen. Volgens 9pr. gaat het niet op, de volle exploitatiekosten niet mee te laten drukken op dit nieuwe gedeelte. Dat acht spr. een gróote ongelijkheid ten opzichte der andere gedeelten. De heer Meijer wijst er op, hoe de begrooting van het bedrijf, als dit nieuwe gedeelte er bij was, toch alleen maar veranderd zou worden met rente en aflossing. De rest, loonen enz. enz. blijft hetzelfde. De vraag is alleen, of wat wordt voorgesteld in strijd is met de bepaling uit de overeenkomst dat de nadeel en niet meer mogen zijn dan 3 cent per M3. vorig jaar verkocht gas. En dat is maar cent. Hoofdzaak is, dat er genoeg afnemers zijn. De heer Breebaart zegt, dat men deze moeilijk contractueel binden kan. Spr. zou N. Niedorp dan ook aansprakelijk willen stellen voor alle schade. Na nog eenige bespreking, waaruit wel blijkt, dat er weinig animo is voor deze uitbreidingsplannen, wordt besloten met algemeene stemmen, aan Nieu we Niedorp te schrijven, dat men niet accoord gaat met de opgezette exploitatierekening, dat men con tractueel 80 afnemers wenscht en verder de plannen van electrificatie door de Provincie onder de aan dacht brengt. De risico is in deze geheel voor Nieu we Niedorp. Ten opzichte van de verlichting van de Strook is van het gemeentebestuur van Barsingerhorn het be richt ingekomen, dat men genegen is dat deel dor gemeente Winkel te verlichten. De stroomprijs zal zijn als die voor onze inwoners, voor de te plaat sen 2 straatlantaarns wordt.geöischt f20 per lan taarn per Jaar, wat eveneens eigen kostprijs is. Dit alles onder bepaling dat Winkel gedurende 30 Jaar afziet van het oprichten van een eigen laagspan ningsnet voor de Strook. Voorzitter was hier eerst sterk voor, maar spr. vraagt zich thans af, nu de Provincie zelf stroom in deze gemeente wil gaan verkoopen, of dat niet goedkooper zal worden. De gemeente Barsin gerhorn zal voor deze levering van stroom aan de Strook vergunning van Ged. Staten moeten hebben, waarover de heer Meinelink gunstig wil adviseeren. Van verschillende zijden, wordt aangedrongen dit aanbod te accepteeren, do Provincie zal toch wel nooit aan de Strook met haar net komen. Het slot is dat met algemeene stemmen het aan bod van Barsingerhorn wordt aanvaard, met het verzoek, dat wanneer de stroom voor Barsingerhorn goedkooper wordt, de kosten voor Winkel ook in die mate zullen verminderen. Komt ter vergadering de heer Vis, bouwkundige te Oudkarapel, om de bouwplannen voor de school te Lutjewinkel toe te lichten. Uit de toelichting mar ken wij op, dat er een nieuwe gang met privaten, een paar kasten of bergplaatsen zullen worden bij gemaakt. De schoollokalen blijven intact. Daar de steen der buitenmuren zoo zacht is, zullen deze met gaas bespijkerd en daarna vepleisterd worden. De onkosten voor deze verbouwing te vinden uit het restant van de leening, groot f 14000, indertijd reeds voor de school verbouwing te Lutjewinkel aanger gaan. Waar voor inwendige restaureering niets is ge raamd, wordt algemeen goedgevonden tevens het inwendige der school thans onder handen te nemen. Voorzitter wijst er op, dat de inspecteur deze ver bouwing goedkeurt, maar dat hiervoor wel geen Rijkssubsidie zal worden verkregen. Met algemeene stemmen worden deze plannen goedgekeurd. Tevens wijst de voorzitter op den meer dan bouw- vblligen toestand van het Raadhuis. Hierin moet verbetering komen, zoowel wat de secretarie als bo dekamer betreft, terwijl kap, schoorsteenen enz. af zijn. Ook voor deze verbouwing heeft de heer Vis een plan opgemaakt, dat bekeken wordt. De Raad keurt ook dit plan in beginsel goed en geeft den heer Vis opdracht om het verder uit te werken. Voorzitter feliciteert den heer Vis met zijn succes, waarop deze de vergadering verlaat. Ook deze verbouwing kan betaald uit restant geld- leening hierboven genoemd. De wijzigingen door Ged. Staten ge wenscht in de Vleeschkeuring9verordening, worden met algemeene stemmon goedgekeurd. Eveneens wordt met algemeene stemmen vastge steld verordening heffing keurloonen en de invor dering daarvan. Ook worden goedgekeurd overeenkomst met de slagers Silver en Wit voor de noodslach.tplaatser. De huur is f 5 per jaar, maar andere slagers moeten vergoeding geven. Met algemeene stemmen wordt besloten adhaesie te betuigen aan het adres der Statenleden Aukes- Timmer, Kooiman, Met en Trapman voor steun aan de tuinbouwers. De gymnastiekvereeniging Sparta vraagt het gym nastieklokaal voor oefeningslokaal. B. en W. stellen voor op dit verzoek gunstig te beschikken, onder voorwaarde dat over verwarming, verlichting schoonhouden enz., enz. nader overleg s rslep'v. Allen voor Vakonderwijs vraagt door uitbreiding van het aan tal teekenuurlessen een ander lokaal, n.1. het lokaal waar vroeger handarbeid werd gegeven. Zelf zal worden gezorgd, voor aanbrengen van gasverlichting, aanschaffen kachel, een huur wordt aangeboden van f150 h f 170,vroeger was dit f100. Zij vragen be houd der gunstige bepaling van vrij vuur en licht. B. en W. adviseeren gunstig. Allen voor. De verordening schoolgeldheffing, die pas is goed gekeurd, loopt niet langer dan tot 1 Januari 1923. B. en W. stellen voor deze onveranderd vast te stellen. Zij wijzen er echter op, dat ouders van kin deren der buitengemeenten, die minder dan f 1200 inkomen hebben, geen schoolgeld betalen, dus Win kel voor andere gemeenten de kosten draagt. Voorzitter stelt voor te probeeren voor dlie leerlin gen de leermiddelen betaald te krijgen door de be trokken buitengemeenten. Met allen voor bego ten. De heer A. Egmond, onderwijzer openb. lag. school, vraagt tegen 31 December als zoodanig eer vol ontslag, tevens vóór hot vervolgonderwijs en onderwijs wiskunde U.L.O. Voorzitter zegt dat dit ontslag zijn oorzaak vindt in de vrees voor lager salarieering en lager pensioen- De heer Egmond is 45 jaar bij het onderwijs, dus is er alle reden tot dankbaarheid voor wat hij voor het onderwijs heeft gedaan. B. en W. stellen voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, on der dankzegging voor de vele diensten. Met algemeene- instemming wordt hiertoe besloten. Mej. A. Kluijver, onderwijzeres bij het vervolg onderwijs te Lutjewinkel, heeft als zoodanig haar ontslag gevraagd. Dit wordt eervol verleend en be noemd mej. Nooitgedacht, onderwijzeres te Winkel. Aan de orde is de bespreking over het houden ook dit jaar van cursussen voor volwassenen. De bezittingen thans vervallen aan zijn arm kleinkind". Biiman stond op en begon zich aan te klceden „Jawel dat arme kleinkind. Maar het zou best kunnen zijn dat er heelemaal geen kleinkind meer bestaat. Het is alles al zoo lang geleden". „Ik geloof niet dat ze dood is", was het antwoord. „Weet je, ik geloof in een God, en volgens Dien9 rechtvaardigheid zal het kind vroeger of later heb ben wat haar toekomt". Mr. Barman schudde het hoofd: „Het is reeds te lang geleden dat ie verdwenen is, om nu nog eenige hoop te hebben ouu. naar terug te vinden". „Laten we over dat punt niet twisten, want ik begrijp de moeilijkheid van de situatie heel goed. Ix» W<>r «reval moeten we het probeeren. Kom nu eens mee naar het kantoor, dan zal ik je vertellen, welk plan ik opgemaakt heb". „In de eerste plaats", vervolgde hij, toen zij bei den een stoel bij den haard gehaald hadiden, waarin een gezellig vuurtje brandde, „in de eerste plaats moet de helooning die Eldstone voor de aanhouding zijner schoondochter uitgeloofd heeft, verdubbeld worden. Dat is zijn eigen wil, en hij had het in zijn testament beschreven". „Maar dat testament heeft hij niet onderteekend, en daarom is hetgeen erin staat van nul en geener waarde". „Dat weet ik wal, maar wij kunnen het als een order opvatten. Ik stel voor om het overal bekend te maken, en tegelijkertijd bekend te maken, dat Eldstone gestorven is, dat wij het kind oproepen, om zich als de wettige erfgename aan te mel den". „Dat zal Claudine nopit toestaan. Je weet im mers wel, dat zé haar eigen erfenis die hier al jaren renteloos ligt, niet durft opeischen, uit vrees van gevat te worden. Ze is immers schuldig aan moord, en ter dood veroordeeld. Nooit zal ze haar dochter het geheim openbaren, en haar als erfgename laten optreden". „In de tweede plaats", ging Henderson voort, zonder zich te storen aan hetgeen zijn compagnon zeide, „ik geloof niet dat Claudine schuldig is. Op zijn sterfbed liet Eldstone zich eenige woorden ont vallen, die mij overtuigden, dat hetgeen ik altijd wel gedacht had, dat de moord per ongeluk ge beurd was,en niet zooals Eldstone bij de recht spraak beweerde, Claudine haar man heeft ver moord. Het moet een ongeluk met een vuurwapen geweest zijn."' „Dat zou iets anders zijn. Als we maar bewij- zen konden vinden dat Claudine onschuldig is, en 1 gratie voor haar verkrijgen, dan is het mogelijk om haar kind te gaan zoeken. Maar zoolang Claudine des doods schuldig is, zal ze huiten het bereik van de justitie trachten te blijven, en dat is haar twin tig jaar lang, uitstekend gelukt". „In de derde plaats", vervolgde Henderson, „wilde ik een detective laten komen, om die het kind te laten opsporen. Als Eldstone een geheim mee het graf heeft ingenomen, wees dan verzekerd dat die oude knecht er van weet. Hij schijnt alleen door een eed gebonden te zijn, maar dat doet er niet toe, een handig detective zal het er wel uit krijgen. Ik stel voor om nu dadelijk naar een te telegrafeeren". „We hebben al zooveel detectives gehad, die niets konden vinden". „Maar nu is Eldstone, die ze tegengewerkt heeft, als ze iets vonden dat hem niet aanstond, dood. En wij moeten als beheerders van die uitgestrekte be zittingen toch iets doen om de wettige erfgename te vinden". „Och ja, in het ergste geval richt hij niets uit, zooals de vorigen. Wien heb je op het oog?" „Ik bedoel Winston uit Chicago. Die man heeft werkelijk al dingen opgelost, die onbegrijpelijk sche nen". „Nooit van gehoord", zeide Barman onverschil lig. „Maar stuur het telegram maar weg, en noem er de belooning bij, het kon wel eens zijn, dat de hooge som zijn verstand scherpte. Dat is meer ge beurd." Henderson schreef haastig eenige woorden op een papiertje, vouwde het op, nam zijn hoed en zijn overjas, en ging het telegram verzenden. Ds Niemendal. Mr. Barman bleef in gedachten verzonken in het vuur zitten staren, terwijl allerlei denkbeelden doou zijn hoofd spookten. Langzaam drong het tot hem door, dat hij iets hoorde. Het geluid van sloffende voetstappen in de kamer boven hem, trok zijhe opmerkzaamheid. Heen en weer schuifelden de voetstappen, steeds maar heen en weer. Arme Bane", zeide Barman zuchtend. „Hiji is zeker erger vanavond. Ziek en arm, en zonder vrien den; hij is inderdaad om medelijden mee te heb ben". Loopen loopen loopen. [Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1922 | | pagina 5