Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. leider» dezer cursussen vorig jaar, hadden rapport gezonden over hun bevindingen. Zoowel de heer Porte als de heer Kleiterp hadden het onderwijs met genoegen gegeven, maar achten splitsing der leerlin gen naar den aard hunner ontwikkeling noodig, wildie het ondierwijs vruchtdragend ziin. Ook het aantal lesuren moest noodig worden uitgebreid. Algemeen was de Raad voor hot wederom houden van deze cursussen, gewaardeerd als het onderwijs wordt. Men voelde algemeen voor uitbreiding en werd het best geacht om daarvoor met de betrokken onderwijzers overleg te plegen. Met den autodienst vanaf het station Noordschar- woude over Nieuwe Niedorp naar Winkel, wordt de post vervoerd. En nu is er al meer sprake van ge weest dezen, autodienst te laten loopen over Oude Niedorp. Het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp en Oude1 Niedorp willen nu aan de Directie der Posterijen vragen of dit wordt goedgekeurd om den autodienst over Oude Niedorp te laten loopen en verzoeken aan den Raad van Winkel om dit ver zoek mede te onderteekenen; De heeren Kriek, Kaaij en Kamp bepleiten om het verzoek mede te onderteekènen, Men doet er Oude Niedorp, een nabij1 gelegen gemeente, een dienst mee en hot bezwaar voor Winkels ingezetenen isgering. De heeren Breebaart en Spaans zoowel als mevr. Houtkooper-Bol en de voorzitter achten het niet prettig om Oude Niedorp in deze niet te helpen, maar Doemen het bezwaar voor Winkels ingezetenen te groot en met 3 tegen 4 stemmen wordt besloten om geen verzoek te onderteekenen. Komt aan de orde het herstellen van de brug tus schen Winkel en Lutjewinkel. 'Deze brug is in onder houd en eigendom bij den Oosterpolder en voorzitter deelt mee, dat Oosterpolder deze brug zal herstellen voor zijn rekening. Maar deze brug is wat smal en voor het verkeer is het gewenscht dat zij verbreed wordt, evenals dat met den weg i9 geschied. De Oosterpolder wil deze brug verbreeden, mits de ge meente de meerdere kosten betaalt. De Oosterpol.ior wil de brug in onderhoud houden. De heer Breebaart wijst er op, hoe B. en W. toe zicht op bruggen en wegeni hebben en hoe tevens de Prov. Waterstaat hierop toeziet. Spr. deelt het een en ander imee van eigen ervaring in deze met bruggen in den Groetpolder en geeft den raad dat de Oosterpolder zich eerst wendt tót den Hoofdin genieur van den Prov. Waterstaat, voor men plan nen voor de brug vaststelt. Spr. is er nog niet voor, om toezegging van de gemeente te doen voor en al eer bekend is welke .eischen de Prov. Waterstaat aan den Oosterpolder stelt. Wellicht wordt men wel verplicht de brug te verbreeden en dan is er voor de gemeente geen enkele reden helpen betalen. Voorzitter zegt, dat dit zijn plan niet was, maar natuurlijk zal de Oosterpolder aan het eventueel verlangen van Ged. Staten voldoen. Bij de rondvraag brengt de heer Breebaart ver schillende klachten ter tafel over de slechte verlich ting 's avonds bij de werken der waterleiding. Spr. noemt verschillende deiten van overtreding op., die groot gevaar voor het verkeer veroorzaken en dringt op scherper politietoezicht in deze op. Ook de heeren Spaans en Kamp noemen feiten die er op wijzen dat in deze misstanden bestaan. Voorzitter belooft de politie last te geven scherp toezicht te houden. Do heer Breebaart wijst op een lantaarnpaal bi? de losplaats te Lutjewinkel. Deze lantaarn brandt niet cn spr. noemt dit zeer gevaarlijk om er tegen aan te rijden. Voorzitter zegt dat de jongens steeds de glazen kapot gooien. Dat gfeschiedt ook aan de Langereis. Besloten wordt dezen paal te verwijderen. De heer Kaaij deelt mee, dat de electrische ver lichting aan de Langereisbrug uitstekend voldoet. De heer Spaans dringt aan op het maken van een kraag met spijkers om de lantaarn bij de brug tc Lutjewinkel. De jongens zitten ook daar doorloopend in. Dit zal gebeuren. De heer Kaaij wijst op den desolaten toestand van •.!o straat aan het Oosteind hij de kerk. Voorzitter zegt dat dit wacht op de waterleiding. Hierna volgt een vrij huiselijk praatje over de waterleiding, wuar de pijpen zullen komen, over de bestrating, enz. Hierna sluiting. HOOGWOUD. Bijeenkomst van de afdeeling Hoogwoud van het Departement van het Nut van 't Algemeen, op Vrij dag, den 10 November 1922, des avonds 7 uur, ten huizo van den heer O. Schermer. De voorzitter, de heer Dr. Jb. van Beek, opent de vergadering met een woord van, welkom, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Aanwezig 7 leden en eenige dames. Als ingekomen stukken komen ter tafel: le. een schrijven van mej. Nélly Menagé Challa, dat haar voorwaarden zijn f30 en reiskosten, wordt aangehouden. 2e. Belicht van mej. Ahtoinette van Dijk, die ge vraagd is voor het Departement op te treden met „Het Nederlandsche lied", dat ze genegen is op 7 of 8 December a.s. te komen. Aan haar zal de keus worden gelaten. 3e. Een verzbek van het comité dat ijvert voor het blijven bestaan van het Protestantsche Ziekenhuis te s' Hertogenbosch, om geldelijken steun,. Daar de kas dit niet toelaat kan hieraan niet worden vol daan. Tot Commissaris van de Spaarbank, vacature C. Pijper wordt de heer Pijper herkozen. Tot lid van de Commissie van Toezicht, vacature Dr. Jb. van Beek, wordt de heer Van Beek eveneens herkozen. Beiden nemen de benoeming aan. Hierna geeft de voorzitter een fragment uit „Berg volk" van Ernst Zahn. Het vertelt op meesterlijke wijze van de "stoere menschen in d© bergen en wordt keurig voorgedragen. Daar de heer Breebaart ver hinderd is, volgt alleen nog de bijdrage van den heer L. Boonstra, getiteld „De Wijsgeer", van J. Eigen huis. 't Is langzamerhand tamelijk laat geworden. Bij de rondvraag stelt de heer L. Boonstra nog de vraag, of het Departement mee wil werken tot een protestactie tegen de technische herziening van de LO-wet. Men is in beginsel hier niet tegen, maar wil zich vooraf niet binden. Hierna volgt sluiting. (Wat vlugger inzenden lijkt ons zeer gewenscht.) STELENDE SCHIPPERS. Sinds langen tijd werden bij de firma Varenkamp expediteur te 's-Gravenhage, telkens uit zendingen van en naar den Haag winkelwaren vermist. Het heette dan dat een kist beschadigd was of dat er goederen over boord waren gevallen, wat ook wer kelijk op motorbooten wel voorkomt. Omdat er echter steeds meer goederen over boord vielen, is de recherche verloden week met een gron dig onderzoek begonnen, voornamelijk naar aanlei ding van de vermissing van een kist, inhoudende plm. 7000 sigaren. Het resultaat daarvan was, dat in de kajuit van den kapitein van een der motor- booten, den 51-jarigen J. A. C. uit Amsterdam, 6 kistjes sigaren werden gevonden, Ook bij den dek- knecht, ..den 16-jarigen P. de W. werden gestolen goederen gevonden. Omdat de recherche vermoedde, dat ten huize van beiden wel wat meer gevonden zou worden, toog de politie-inspecteur Donderdag naar Amsterdam. Wer kelijk werden in de woning van den kapitein aan de Bilderdijkstraat en in de woonschuit van de moeder van den dekknecht een massa winkelwaren gevonden, o.a. flesschen eau de cologne en kinawijn, 9 gros klossen garen, cigaretten, 5 Kg. rookvleesch, 12 pond boter, eieren, drankglaasjes en meer. Deze ontdekking leidde mede tot de aanhouding van J. v. T., een 29-jarigen schipper van een platte schuit, eveneens in dienst bij genoemde, filma, die samen leefde met de moeder van De W. Ook bij hem werden goederen ran diefstal afkomstig in beslag genomen. Verder zijn de 23-jarige dekknecht, die meestentijds op de schuit woonde, en de 23-jange schipper A. L. te Leiden gearresteerd, die ook ver dacht worden. De recherche vermoedt, dat er nog diverse an/J^re schuldigen zijn, voornamelijk helers van de gestolen waren. Met welke brutaliteit de dieven te werk gingen, blijkt uit het feit, dat ze in één keer eens 50 pond boter en een anderen keer 35 pond rookvleesch mee namen. Hoewel de 5 aangehoudenen eorst alles ontkonden zijn zij thans allen door de mand gevallen. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gestold. KOLHORN. Den 12en Nov. gaf dé zangvereeniging „Kolhorn" in het lokaal De Roode Leeuw", eene in alle op zichten geslaagd© uitvoering. De zaal was geheel ge vuld en de zangnummers mooi, uitvoering onberis pelijk. Werden enkele nummers hier al meer ge hoord, dit was geen bezwaar, iets schoons hoort men Dimmer genoeg, ja wordt telkens mooier. Ter afwis seling werd een stukje ten beste gegeven! en wel „In den Mist", klucht in 3 bedrijven door H. W. v. Rijs wijk. Blijkbaar viel ook dit in den smaak van opge- komenen, er werd' hartelijk gelachen. De opvoering was uitstekend, dames- en heerenmedewerkers hel> ben eer van hun werk. Als naar gewoonte werd de avond, besloten met een gezellig bal. De vereeniging heeft door 't organiseeren van dezen avond weer ve len, aan zich verplicht. NOTA OVER DE WERKLOOSHEID. Ten einde bij de behandeling der interpellatie- Van den Tempel aan de Tweede Kamer de voorle zing van cijfermateriaal zooveel mogelijk te hespa ren, heeft de Minister van Arbeid, de heer Aalherse, de Kamer een nota doen toekomen, waarin een over zicht wordt gegeven van hetgeen door het Depar tement van Arbeid gedurende 1921 en 1922 is ver richt ter bestrijding van de werkloosheid en tot leni ging van den door werkloosheid onstanen nood. Uit deze nota blijkt o.a., dat de werkloosheid in den aanvang van 1922 belangrijk hooger was dan in andere Januari- en Februari-rnaanden; zij liep te rug mot de zomermaanden en bleef tot dusverre over alle klassen tezamen genomen, ook in de gun stige maanden, nog hooger dan het gemiddelde in dexcijfer over 1921 aangaf, zoodat vaststaat, dat het gemiddeld cijfer over 1922 belangrijk hooger zal zijn dan over 1921. D© werkloosheid in de diamantindustrie is in den loop van 1922 voortdurend verminderd en is thans, hoewel nog zeer hoog, veel lager dan in 1921. Daarentegen is o.a. in de typografie en in de metaal nijverheid de werkloosheid opgeloopeu ook gedurende de zomermaanden. Groote werkloosheid hadden voorts zeer yeel andere bedrijfstakken. Het aantal verzekerden vermindorde .voornamelijk door daling van ledental der vakorganisaties, en door dien verschillende organisaties hare workloozen-kassen hebben opgeheven. Toch loopt het totaal aan bijdragen der leden ook in 1922 nog naar boven. Daarentegen loopt het totaal be drag aan uitkeeringen belangrijk terug."gevolg van ver laging der bedragen, verkorting van' uitkeeringsduur, verlenging, van wachttijd. Het totaai bedrag aan uitkeeringen (bij veei ^rootere werkloosheid dan in 1921) kan worden getaxeerd op f 12 ooft non POLDERVERKIEZINGEN. Bij de polderverkiezingen te Barsingorhorn wer den de volgende heeren gekozen: Jm. Blaauboer Kz. te Barsingerhorn tot Hoofdingeland der Schu- ger Kogge; A. Schenk Dz. te Schagen tot Molen- meester van den Kaagpolder; C. Smit te Barsin gerhorn tot Molenmeester van den Hooglandspolder WIE RIN GEN. Door den brievenbesteller der Posterijen, den heer Wouter Hegeman, is tegen den Molgerdijk alhier gevon den een glasballonnetje van tamelijke grootte, gemerkt met gele letters„Vraagt" aan den eenen en L." aan den anderen kant. Aan het ballonnetje was oen draadje met label 'bevestigd, waarop met potlood go- schreven stond„Wie dit briefje inlevert .in de Export slachterij „Londen", krijgt oen Geldersche rookworst, mertc E. L. (eet). M. J. v. Vliet." Er stond niet bij, in welke plaats de slachterij ^Lon den" is gevestigd, dus 't is (moeilijk het briefje ra te leveren, wie echter 't adres weet, doet goed dat aan Hegeman op te geven. ZIJPE. Men deelt ons mede, dat aan den heer A. Bult met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag is verleend als chef-veldwachter dezer gemeente. SCHAOERBRUG. Naar wij vernemen, woïdt de heer F. van der Kooij, kommies bjj de Rijks directe belastingen alhier, over geplaatst naar Kaatsheuvel. ST. MAARTEN. Zondagavond hadden wij gelegenheid in de zaal „Rust en Lust alhier de voorstelling bij le wonen van de „Alcmaria Bioscoop". Het programma bestond uit een viertal nummers. Wat bij deze voorstelling direct een ieder opviel, was de rustige wijze, waarop de gepro jecteerde beelden op het aoek werden gebracht. Hléi niet dat gejacht en onnatuurlijk gedribbei, maar zoo echt gewoon en kalm, voorts geen hinderlijk- geflikker, zooals bij vele andere bioscopen, zoodat met recht ge zegd kan worden: „de aanwezigen hebben genoten*'. Ook do muziek als begeleiding was fijn verzorgd. Piano eh viooi werden met muzikaal talent bespeeld; tevens was de overeenstemming tusschen muziek en doek .tip-top. Een gezellig bal besloot den avond. EEN OPLICHTER. Eenige dagen geleden werd een schipper op de Rijnkade te Arnhem aangesproken door een heer, die meedéelde jhr. Eeftink van Jjichattenkerke te heeten en directeur te zijn van een Stoomboot-maat schappij. Hij zocht nu kapiteins en stuurlieden voor motorbooten tegen goed weekgeld. Zij, die werden aangenomen, moesten evenwel een waarborgsom storten en verbonden zich voor vijf jaar. De aan gesproken schipper was niet vrij en kon geen ver bintenis aangaan. De „stoomboot-directeur" werd door hem evenwel in relatie gebracht met een an deren schipper. Deze was echter niet in staat om een waarborgsom te storten. De „directeur" nam evenwel zijn Rijnschipperspatent en Nederlandsch paspoort in ontvangst en sprak af, dat deze schip per en ook zijn vrouw bij hem in Rotterdam zouden komen tot het notarieel vaststellen van het contract. Nader is gebleken, dat de zoogenaamde jhr. Eef tink van Schattenkerke een oplichter was. Hij was varensgezel geweest, wist zoodoendewel van de schipperij af. Te Amsterdam, Zandvoört,Zaandam, Leiden en Vlaardingen had hij zich aan soortgelijke' oplichterij schuldig gemaakt als hij te Arnhem had ondernomen. Hij is te Amsterdam aangehouden en maakt thans een reis langs de verschil lende ge meenten, waar hij oplichting pleegde, ter confronta tie met de personen met wie hij in relatie trad. UITBREIDING VAN KOOLZAADTEELT. Was de koolzaadbouw dit jaar van geringe betee- kenis er werd in 't najaar van 1921 betrekkelijk weinig uitgezaaid en hiervan ging nog heel wat ver loren als gevolg van den strengen winter den vol genden zomer zal dit gewas op de Groningsche klei veel drukte brengen. De hooge prijzen, die er voor oliezaden reeds sinds geruimen tijd te bedingen zijn, in verband met de gedeprimeerde korenmarkt en met de teleurstelling, welke suikerbieten en aardap pelen geven, hebben vele boeren er toe gebracht om meer koolzaad) uit te zaaien, dan ze vroeger gewoon waren te doen en de natte Septembermaand van dit jaar is oorzaak geweest, dat het gewas zich gunstig heeft ontwikkeld, ja, hier en daar zelfs wat al te weelderig is geworden. We zagen den laatsten tijd verschillende perceelen waar het reeds ongeveer 20 c.M. hoog was, en vooral wanneer do komende win ter weinig sneeuw brengt en veel afwisseling van vorst en dooi, dan kan er veel schade worden te weeggebracht. Werkt de natuur echter mee, dan zal in Mei van 't volgende Jaar het landschap getooid zijn met groote oppervlakten bloeiende koolzaad velden en vroeger dan in andere jaren zal het oogst- bedrijf in vollen gang zijn. Koolzaad toch behoort lot de gewassen, welke 't eerst het veld. ruimen en óók mot 't oog daarop gaan vele voeren tot uitbrei ding van den verhouw orvan over: de weiT.verdee- ling gaat heel wat gemakkelijker, wanneer niet vrij wel alles wat binnengohaald moet worden, in Augus tus en September tot rijpheid komt ANNA PAULOWNA Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie zal Woensdagavond 22 Nov. Mr. A. W. Kamp voor T.A.G.O. optreden. Wie dozen eminenton spreker kennen, weten dus, dat de T.A.G.O.-bezoekers een avond van bongo amusementskunst wacht. In Don Helder werkt dan ook de naam van dezen kunste naar steeds als een toovorwoord, dat altijd volle za len trekt. Tijdens zijn touraée door Indië schreef de Java-Bode,: „De kennismaking van den heer Kamp met het Bataviaansche publiek heeft tot een groot succes geleid", terwijl het Bataviaansch Nieuwsblad oordeelde, dat Willem Royaards, Albort Vogel en Mr. Kamp als artistieke voordragers gerustolijk in één adem genoemd mochten worden. Do Telegraaf zegt van hem: „Er is iets zonnigs om dezen mensch, iets beminnelijks, dat op zichzelf een weldaad is". De Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft „Mr. Kamp heeft een ganschen avond lang zijn publiek in een stemming weten te houden, die wisselde van nauw onderdrukt gegiegel tot hel uit schaterend. gelach" En zoo zouden wij voort kun nen gaan, want. heel de groote pers was over zijn prestaties steeds vol lof. Wij meenen echter, dat de ze enkele aanhalingen wel voldoende zullen zijn, het T,A.G.O.-publiek op te wekken, deze gelegenheid om met oen zoo gevierd en talentvol voordracht kunstenaar kennis te maken, zich niet te laten ont gaan. WIEP. INGER WAARD. Wij vernemen dat de Wieringer Harmonie op 26 November alhier bij den heer Schouten eene uitvoe ring zal geven van muzieknummers ën ter afwis seling zal opvoeren het blijspel: „In 't Gouden Haantje". SPOORWEGPERSONEEL. Naar de „Stand." uit Den Haag verneemt, heeft de Minister van Waterstaat afwijzend beschikt op de wenschen van de spoorwegorganisaties, die Zater dag 4 November een conferentie met den Minister hadden. Deze wenschen betroffen speciaal de voorgestelde verlaging van 7 pet. van de salarissen van het werkplaatspersoneel. De organisaties hadden gehpopt nog eenige voor- deelen voor dit personeel te verkrijgen. Naar het 'blad meent is de kans niet uitgesloten, dat dy.e week overeenstemming tusschen de direc tie en de organisaties verkregen wordt. UITVOER VAN MAGERE KAAS. De Kamer van Koophandel en Frabrieken voor .Westfriesland' te Hoorn, heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en handel a.i. geschreven, dat zij het ten zeerste betreurt, dat door een mi nisterieels beschikking de uitvoer van kans met een vetgehalte in de droge stof van minder dan 20 pet morelijk is geworden.! Zjj meent., dat door den uit voer van de magere kaas het vertrouwen in het Ne lerlaudsche zuivelproduct minder zal. worden, en dat de handel er geducht onder zal lijden ARRCNDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 14. November 1922: Uitspraken J. Homan, Hoorn, accijnsontduiking, f40 of 20. dagen hechtenis. J. de Waard, Egmond-Binnen, accijnsontduiking, f100 of 10 d. h. B. Dekker Vvognum, accijnsontduiking. J. Komen, Wogmeer, gom. Obdam, accijnsontduiking, vrijspraak. A. Ott, Hein, accijnsontduiking, f25 of 10 dagen h. K. Kapper, zonder vaste woonplaats, belastingovertro- ding, '2 boeten elk van f30 subs. 2 maal 10 dagen hecht. Til. Rood, Wognum, accijnsontduiking, f25 of '10 dagen hechtenis. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1114 Nov. 1922 Geboren: N eelt je, dochter van Jan de Leeuw en Gor- nolia Groot. Plaatselijk Niev JUBILEUM LOUIS BOUWMEESTER. ZooaJs reeds in al de binnen- en buitenlandsche bladen vermeld stond, heeft Neerlunds grootste ac teur z'n 80ston verjaardag gevierd, en onnoodig te zeggen dat hij z'n eereavond gegeven heeft mei de Koopman van Venetië. Reeds daigen te voren was de Stadsschouwburg te Amsterdam uitverkocht en heeft het geestdriftig pübliek aan 't slot van de rechtscèno hem een geweldige ovatie gebracht. Vrijdmg 24 November a.s. zal de 80-jarige Louis in de Schouwburg van den heer Zwiaag alhier jube len en kunnen we hem weer eens in z'n prachtige creatie van Shyïock bewonderen. We hopen en zijn overtuigd, dat velen onzer plaatsgenooten door hun aanwezigheid hun bewondering voor den grooten kunstenaar zullen toonen. VLIEGTUIGRAMPEN IN DE VER. STATEN. Uit Norfolk, 13 November. De kapitein G. D. Che- valier, van de Amerikaan scha marine is op het Langloy-vliegveld gevallen en is levensgevaarlijk gekwetst. Mevr. Chevalier die por vliegtuig naar h'r gekwetsten man op weg was, viel in -de Chesapeake- baai, maar werd gered- Luit. John Blancy, militair vlieger, is te Hartford in defi staat Connecticutt bij een vliegtuig-ongeval doodgebleven. EEN VLIEGONGELUK. Uit Le Bourget, 14 November. Bij gelegenheid van de wedvlucht van vracht-vliegtuigen is het toe stel van Poire omlaag gestort. Hij en zijn twee hel pers zouden gedood zijn. MEDISCHE HULP IN RUSLAND. De Ekonomitsjekaja Sijsn maakt zich ernstig on gerust over den achteruitgang van de medische hulp in Rusland. In vergelijking met 1921 is het aantal ziekenhuizen in de steden gedaald tot 92 procent en in de dorpen tot 86 procent. Ook de door de zieken fondsen verleende geneeskundige hulp is met 38 procent verminderd, hetgeen in-hoofdzaak is toe te schrijven aan de armoede der bevolking, die niet in staat is het fondsengeld te voldoen. In verscheidene ziekenhuizen is het aantal bedden teruggebracht tot 74 procent; sommige, voorheen rijke, zijn geheel ver dwenen, Het aantal sanatoria is van 144 tot 120 ge daald. WIJNPROEVEN. Te Beaune, de oude stad van Bourgondië, heeft Zondag de verknoping plaats gehad van de beroem de wijnen, die er groeien In het gebied van het Klooster, ci&t er meer dan vier en een halve eeuw go- leden door Nikolaas Rollin, kanselier van Bourgon dië en Guigonne de Salins, zijn vrouw, gesticht is. Deze verkooping, die elk jaar eenigermate een fees telijke plechtighoid is ditmaal was minister Dior er voor overgekomen had wederom een groot aan tal wijnliefhebbers naar <Je kleine provinciestad ge lokt. In oen der oude kloosterzalen, waar de beroem de vaten op rijen liggen, wordt 's ochtends de wijn geproefd; dit proeven geschiedt uit oude koppen van gedreven zilver. In den namiddag hoeft de verkoo ping plaats gehad- Dit jaar zijn er verkocht 450 hec toliter roode en 170 hectoliter witte wijn; verder nog 6 hectoliter brandewijn. De opbrengst was 341.448 frank. DE DUURTE TE WEENfcN. Weenen, 14 Nov. De duurte is van midden Oc- tober tot midden November met 6 pet. verminderd, sedert midden September met 14 pet Daardoor spaart de staat aan uitgaven voor de openbare amb tenaren maandelijks 60 milliard kronen uit. DE ONLUSTEN IN HET RIJNLAND. In Keulen hebben gisteren en vandaag „ter inlei ding van den Hongerwinter", zooals de „Koln. Ztg." veelbeteekenend do gzbeurtenisscn kenschetst, nieu we, ernstige ordeverstoringen plaats gehad. Vele handelshuizen werden vernield en geplunderd en de beambten mishandeld, zoodat dezen van hun wa pens gebruik moesten maken. Zoowel de- beambtei der politie als de opstandelingen hebben ernstig go wondon moeten wegvoeren. De Fransche bezettingsoverheid in Dusseldorf slaat hot geheel© gebeuren in Dusseldorf zonde zie hor mede to bemoeien, gade. Ook de Engelsch bezetting in Keulen grijpt niet in. iVlartctbenchteb PURMEREND, 14 Nov. Aanvoer en prijzen waren heden: Kaas: 13 st fabr. kaas f 58, m.m. f 61, 17 st. boerenkaas f 57, m.m f59, 821 K.G. boter f2.50—12.00, 017 runderen: 391 vette f 0.80f. 1.35, 217 melk- en geldekoeien i' 125— f 400, handel matig; 10 stieren; 46 paarden f 150— f250, handel stug; 57 vette kalveren f 1.40—f 1.60 handel matig. 136 nuchtere kalveren slacht f 10—f 40. fok f 16f32, handel stug; 273 vette varkens, zouterij f0.9210.96, slacht flf 1.05, handel matig; 29 ma gere varkens f30155, handel stug; 113 biggen f IS f26, handel stug: 773 schapen en overhouders, vette f,35f 56, overhouders (251' 38, handel matig; 81 bokken; 42 ganzen f6f8; 17 zwanen f9; kipeieren f 14—f 16; 350 zak appelen f 1f 3, 300 zak peren f 1—- f4. ANNA PAULOWNA 14 Nov. Groote aardappelen f2.65 a 2.85. drielingen f 1.80 a 2.30, spruitjes f 13.S0 a 14.25. WARMENHUIZEN, 14 Nov. Roode kool f 0.90 a 1.75, gele kool f 0.45 a 1.20, wit te ikool f 0.45 a 0.70, Deensche witte kool f 0.70. a 1.10. uien f2.10 a 2.70, driel. f 1.10 a 1.50, nep f2.7.0 a 2.80 peen f 1.05, blauwe aardappelen f 2.40, bloemkool f 6.50 a 7.50. Aanvoer: 10050 Kg. roode kool, 6500 Kg. gele kool. 60750 Kg. witte kool, 3462 Kg. uien, 325 Kg. nep, 230( Kg. peen. 1400 Kg. aardappelen. ME DE MB LIK, 14 Nov. 1922. Uien f 0.90 a f 1.25. Bonte ,f 1 af 1.40. Blauw* f 1 a f 1.20, alles per 50 Kg. Witte kool f 0.52 a f 0.58 Röode kool f 0.71 a f 0.86. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 14 Nov. 1922. Duken f 1.50. BI. aardappelen f 2.90. Drielingen f 1.30. Kleine f 1.30. Rammenas f 2. Grove uien f 12.10 a f 2.80. Drielingen f 1.80 a f 2. Geie nep If3.30. Peen f-1.20 a f 1.30. Deensche witte kool f 0.90 a f 2.40. Roode kool f 0.60 a f 2.40. Witte kooi f 0.50 a 10.30. Gele kooi f 0.60 a f 2 per 100 Kg. Bloemkool f 12.90 a f 14.80 per 100 stuks. Aanvoer op 13 Nov.1200 Kg. aardappelen, 9770 Kg. drielingen, 22700 Kg. peen, 21050 Kg. Deensche witte kool, 26950 Kg. rooae kool. 46600 Kg. wille kool, 18975 Kg. gele kool, 192 stuks bloemkool. LANGEDIJKER GRGENTENVEILING, Br. op L. 14 Nov. 1922. Bloemkool, le soort f i.90 a f 9. Idem, le soort, reuzen, f7.50 a f 13.40 per 100 stuks. Roode kool, le soort fl.10 a f 2.50. Iaem, 2e soort f0.30 a f 1. Gele kooi, 'le soort f 1 a f 2.50. Idem, 2e soort f0.30 a f 0.00. Witte kooi, le soort f 0.50 a f0.80. Deensche witte kool, le soort f 0.80 a f 2.20. Bieten f 1.70 a f 1.90. Uien. le soort, f 2 a f2.80. Losso wortelen fl.30 a f 1.40 per 100 Kg. Aanvoer: 4800 stuks bloemkool, 49700 Kg. roode kool 83000 Kg. witte kool 41300 Xg. gele kool, 21400 Kg. losse wortelen, 6225 Kg. uien,. 1100 Kg. bieten. 1 wuüe xv a m e c. Vandaag waren er nog vier sprekers aan hei woord, de heeren Bulten. Rutgers en Beumer er' de heer Wijnkoop. Deze laatste hield eun echte anti kapitalistische speech. liet kapitalisme was d( schuld van alles en haalde alle landen naar om laag. Alleen Rusland bewoog zich in gaand* lijn. I)e lieer Wijnkoop was zoo vriendelijk hierbij enkele uitzonderingen te maken. Er was niet veel moois in deze speech, alleen hij bood een verdrag aan en wel aan de S.D.A.P. Hij wilde een eenheids front tegen het kapitalisme. 1 De heeren communisten beginnen dus ook blijk baar hier te vorwatereu. Cl de S.D.A.P. dit ver heffend aanzoek zal aanvaarden? Wij twijfelen wel. Toen is minister Ruys aan het woord gekomen. Deze begon met een lange uiteenzetting van de mo tieven waarom hot departement Landbouw was op geheven. Het was bezuiniging en bet verlangen om nauwer contact te krijgen tusschen Nijverheid en j Arbeid. Binnenlandsche Zaken zou heusch niet min- j der aandacht aan Landbouw wijden. Het zou minstens f 100.000 bezuinigen plus f250.000 aan ka- pitaalswaarde. Het verwijt van den heer Wijnbergen over het te genwerken van het katholieke onderwijs, werd be antwoord met het zachtzinnig antwoord, dat er oj versobering ook van het onderwijs moest wordoi aangestuurd. Wat zijn defensieplannen betrof, vroeg de mi nister aan den heer Colijn verduidelijking. Invoerverboden en dan nog tijdelijke, zouden allei worden afgekondigd, als de industrie niet op anden manier bleek te redden te zijn. Het zouden geen in voerrechten worden. Tegenover toeneming van Engelsche textielexpor staat toeneming van onzen uitvoer van confectie goederen en tricotgoederen naar Engeland en di minister noemde in deze nog meer punten op. Wat de grondslag van het regeeringsbeleid be trof, het toekomstperspectief daarover werd niet* andere gezegd, dan dat de regeering ter ©eniger tij*, met een werkprogram zal komen. Krasser kan het dunkt ons al niet. Een regeerinj die al vier jaar zit, allerlei overleg heeft gepleegd nu reeds twee maanden opnieuw regeert, heeft noj niet eens een werkprogram. Er zijn zeker wel be paalde redenen waarom de regeering niet meer per spectief optreedt'. De heerlijke rechtsche coalitie ram melt en kraakt als gebarsten perselein. 's Avonds behandeling der Arbeidsbegrooting. En kele leden hebben gesproken over de werking dei Arbeidswet. De heer Schaper verzette zich tegen di soepelheid daarvan en de heeren Bakker en Boor vroegen daarentegen een nog soepeler toepassing. Minister Aalberse noemde in zijn antwoord het grootste kwaad in deze malaise het pessimisme vai (ie werkgevers. Houdt" er den moed maar in, wat 's ministers lijfdeun in deze. Hij zal de wet zoo soe pel als noodig is, toepassen. Met 1 Januari 1923 treedt de Arbeidswet ook in werking voor jeugdige personen op de kantoren Voor volwassenen, ook voor het winkelpersonee' wordt dat tijdstip nog overwogen. De motie van mej. Groeneweg,: verbod van vrou wenarbeid vóór en na de bevalling en geldelijk» vergoeding ingeval van loonderving, noemde de mi nister niet gewenscht Dit behoort geregeld bij dt ziekteverzekering!. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd1 eenige plaatsruimte in uw geach blad. Bij voorbaat mijn dank. Aangezien er nu verschillende gezinnen in d< Gom. de Bockstraat gevestigd zijn, achtte ik he. noodzakelijk, dat er een goed looppad aanwezig was zoodat ieder zich veilig naar huis kon begeven, o omgekeerd uitgaan. Dit ontbreekt Er ïs geen goed looppad! Het ver keer is er bijna onmogelijk en dit wordt in d©D donkeren avond nog versterkt, omdat er ook geeD licht aanwezig is. Hopende op sppedige verbetering. B.

Schager Courant | 1922 | | pagina 6