creüikbeurten. Binnenlandsch Nieuws. Raad Noordscharwoude. Gemengd Nieuws. W'üot 28 a f 59 per 100 Kg MEDEMBLIK 17 November 1922. Uien f 1.05 a f 1.20. Bonte aardappelen f 1.05 a 1*1.20. Blauwe aardappelen f. 1.03 a f 3.alles per 50 Kg. Roode kooi f 1 a f 1.07 per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 16 November 1922. Roode (kool I 0.70 a f 2.10. Gele kool f 0.80 a f 1.40. Witte kool f 0.45 a f 0.60. Deensclie witte kool f 0.80. Nep f 3. Peen f 1.20 a f 1.25. Uitschot gele kooi t 0.40 a f 0.60. Aanvoer15325 Kg. roode kool 6800 Kg. gele kool, 88750 vKg. witte kool, 1600 Kgf Deensche witte kooi, 90 Kg. nep, -1875 Kg. peen. WARMENHUIZEN, 17 Nov. 1Ö22. Roode koot f 0.80 a f 2.25. Gele kool f 0.60 a f l.Oo, Witte kool f 0.35 a f 0.50. Deensche witte kool ^085 a 1 1.35. Uien f 2.10 a f 2.60. Drielingen f 1.70. Nep t 2 20 a f 3.20. Peen f 1.20. Uitschot roode kool f 0.25 a ff 1. Aanvoer: 29975 Kg. roode kool, 5350 Kg. gele kool, 69750 Kg. witte kooi, 3450 Kg. uien, 1310 Kg. nep, 1500 Kg. peen. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 17 Nov. 1922. Rapen f 1.30. Grove uien f 2,20 a f 2,80. Drielingen f 2 a 2.10. Gole nep f 3.50. Peen f 1.20 a f 1.30. Deensche witte kool f 0.80. a f 1.30. Roode kool f 0.70 a f 2.30. Witte kooi" f 0.40 a 1 0.70. Gele kooi f 0.50 a f 1.60, alles per 100 Kg. Bloemkool f 5.50 a f 14.70 per '100 stuks. Aanvoer 16 Nov.2375 Kg. aardappelen, 11432 Kg. drielingen 22150 Kg. peen, 43750 Kg. Deensche witte kool, 82300 Kg. roode kool, 94500 Kg. witte kool, 20450 Kg. gele kool, 128 stuks bloemkool. LANGED1JKER GROENTEN VEILING. Br. op L. 17 Nov. 1922. Bloemkool, le soort. Ie cerf, t 5,90 a f 19.70. Idem, le soort, reuzen f 12.50 a f 18.40 per 100 stuks. Roode kool, le soort f 1.10 a f 2. Idem, 2e soort f 0.70 a f 1. Gele kool, le soort f 0.90 a f 1.70. Idem, 2e soort f 0.20 a f 0.80. Witte kook le soort f 0.60 a f 0.80, alles per 100 Kg. Witte kool f 7o a f 76 per wagon. Deensche witte kool f 0.80 a f 1.80. Rammenas f 2.70. Bieten f 1.90. Gele nep f 3.20 a f 3.80. Drielingen f 1.90 a 2. Uien, le soort f 1.70 a f 2.80, Losse wortelen f 1.30 a f 1.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 3250 st. bloemk'ood 61800 Kg. roode kool, 64469 Kg. witte kool, 66000 Kg. gele kool 18875 Kg. losse wortelen, 24800 Kg. uien, 1160 Kg. gele nep, 1100 Kg. bieten, 950 Kg. rammenas. ALKMAAR, 17 Nov. 1922. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 130 stapels, wegende 9254 kilogrammen. Fabrieksbaaskleine met rijksm. f 63, zonder rijksm. i 58, commissickaas met rijksm. f 56. Boerenkaaskleine met rijksm. f 58.50, zonder rijks- merk f56. commissiekaas met rijksmerk f 56. Handel matig. ALKMAAR. 17 Nov. 1922. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 2667 hectoliters. Tarwe f ll-*f 12.75, gerst chev. f 10 tot f 12.50. paardeboonen f 13.25—f 1470, bruine boo- nen f 28—f 52.50, citroen boonen f 45—f 53, witte boo- nen f 48—f 52, geel mosterdzaad f 25, blauwmaanzaad f 64, erwten groene kleine f 19—f 21.50, groene groote t 32—f 41, grauwe f 38—i 50 per 100 kilo. WINKEL, 17 November. Appelen f3 a 17, peren f4 a 20, wortelen f 1 a 1.10, uien f 0.50 a 1.60, spruitkool f 3 a 6.50 per 50 K.G., andijvie f 1 per 100 stuks. ZONDAG, 19 NOV. NED. HERV. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. NIEUWE NIEDORP. Naar wij vernemen, is Vrijdagavond eene comité vergadering gehouden van den Raad. Ons. is ter oore gekomen, dat deze vergadering in hoofdzaak was gewijd aan de distributie-kwestie, welke door het Raadslid, den heer Wit, in de vorige vergadering was ter sprake gebracht en waar ook de Wethouder, de heer A. Visser in betrokken werd, terzake van een nog verschuldigd bedrag door de vroegere firma Visser een Le Cloux, van distributie-leveranties. In deze comité-vergadering, is de zaak uiteengezet, waar uit zoude gebleken zijn, dat de heer Visser er buiten slaat en dat alle transacties door den heer Le Cloux waren geteekend. Het streven, speciaal van den heer Gaijaard, zou nu zijn, den heer Visser te doen rehabiliteeren in eene eerstvolgende openbare raadsvergadering. Van den heer Wit werd verlangd, dat hij het gesprokene ten nadeele van den heer Visser zou intrekken; deed hij dit niet, dan zou die heer Gaijaard door middel' van eene motie een uitspraak van den Raad uitlok ken ten gunste van den heer Visser. Men deelde ons nog mede, dat de te betalen distri butierekening thans door den heer Visser is gestort. Wij vernemen voorts, dat de Wethouder, de heer Wil ken, op deze comitévergadering niet aanwezig was. Men mag met belangstelling de eerstvolgende raadszitting (waarschijnlijk de a.s. week) tegemoet zien. namelijk hoe deze zaak zich nu verder zal ont wikkelen. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 1 tot en met 15 November 1922. GeborenAdrianus Theodorus, zoon van Johannes Groot en van Joanna Klaver. Maria Dievera Annö, doch ter van Klaas de Haan en van Hillegonda Koning.. Overleden: Grietje Sijm. oud 94 jaren, weduwe van Jan de Boer. Ondertrouwd geene. GetrouwdCornelis van der Molen, oud 25 jaren, met Grietje Kuiper, oud 21 jaren. Vergadering van den Raad dezar gemeente, op Vrijdag 17 November, 's avonds 7 uur. Voorzitter de heer A. J. van Spengler, Burgemees ter, secretaris de heer K. G. Reinders. Afwezig de heer J. Heeman. Na. opening door den voorzitter, worden de notu len gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Bericht van de heeren Malle- kote, G. v. Loenen en A. Schenk, dat ze hunne be noeming als lid van de plaatselijke schoolcommissie aannemem. Schrijven van den heer Waterreus, dat hij wegens drukke bezigheden de benoeming als lid van de plaatselijke schoolcommissie niet kan aannemen. Op voorstel van B. eni W. wordt in diens plaats no. 2 van de aanbeveling, mej. Défilé benoemd. Van mej. Linthorst bericht, dat ze haar benoeming als lid van de plaatselijke schoolcommissie aan neemt. Van mej. Wed. de Geus-Borst dankbetuiging voor de toegekende 40 pet. toeslag op haar pensioen. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt mee gedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken den aftrek voor vrij van schoolgeld van f 1100, te hoog vinden en dit niet hooger mag dan f 1000. B. en W. stellen in verband' hiermee voor, om het schoolgeld voor een inkomen van f 1000f 1100 te be palen op f&5Q, Nadat de heer Keizer bevestiging kreeg op de vraag, of het vrijwel overeen komt met de bestaando regeling, wordt het voorstel van B. en W. aanvaard, ingaande 1 Januari1 1923. B. en W .'stellen voor, over te gaan tot verbeteren van het vaarwater achter E. Waal. Deze zaak is roeds meer besproken. Het wordt daar langzamer hand een toestand die onhoudbaar is en zeer belem merend voor de scheepvaart. De begrooting door den opzichter opgemaakt, geeft aan een bedrag van f526.85, waarbij komt 160 en f65 voor uitdiepen en f50 voor schoeiingswerk. De heer Duijves vraagt, of aanbesteden niet voor zichtiger is. Voorziter merkt op, dat prijsopgave van eenlge personen is gevraagd, op de wijze zooals hier steeds de werkeh zijn uitgevoerd. Het doel als zoodanig ia niet direct aanbesteding. De heer Duijves vraagt, of nu door den polder de helft betaald wordt. Voorzitter: Ja. Het doet me genoegen, u dit te kun nen' meedeelen. Met algemeens stemmen wordt dit voorstel aan genomen. Een adres van het bestuur van de openbare lees zaal te Alkmaar, met verzoek om subsidie, omdat hier 25 leden zijn, welke gebruik maakten van 460 banden. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken, le om den finanfieelen toestand van de ge- ra eente, 2e. omdat hier en in den naasten omtrek voldoende gelegenheid is, zich lectuur te verschaf fen. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, over te gaan tot het instel len van een oudercommissie voor de TJ.L.O.-school, De wet schrijft het niet voor, doch verbiedt het ook niet. Het hoofd der UJL.O.-school denkt, dat het goe de vrucht kan dragen en uit den aard der zaak zal aeze commissie moeten bestaan uit ouders van kin deren die de U.L.O.-school bezoeken. Aldus besloten, De* heer de Geus: Moeten de led-en dier commissie hier benoemd! worden? Voorzitter: De eerste ouderavond wordt door B. en W. belegd, en in die vergadering wordt de commis sie benoemd- Een verzoek van de burgerwacht, om subsidie en een dito verzoek voor net vakonderwijs worden bij de bergooting behandelde Aan de orde komen hierna de diverse begroetin gen, welke zijn nagegaan door de heeren Keizer, Duijves, en Heeman, De heer Keizer deelt mee, dat de commissie geen algemeens beschouwing wensebt te houden, doch bij de betreffende punten eenige voorstellen zal doen of vragen zal stellen. De begrooting voor hei gasbedrijf geeft aan een ontvangst en uitgaaf van 1 i 14850. De heer Keizer in formeert namens de commissie naar cie volgende posten, welke haar wat al te hoog voorkomen: Porto's f 200, wat neerkomt op. 2000 brieven. Tele grammen f225, waarvoor 450 telegrammen vorzon- den kunnen worden, terwijl verder voor den accoun tant een traktement is uitgetrokken van f 500, waar voor f250 op elk bedrijf voorkomt, dus de helft, ter wijl van verschillende andere uitgaven 1/3 deel voor rekening van het electriach bedrijf komt. Voorzitter: Ais voor andere uitgaven 1/3 voor re kening van het electrisch bedrijf komt., zal dit ook hier dienen te geschieden. De porto's 'komen ook den voorzitter zeer hoog voor. Voor de telegrammen is misschien) als maatstaf genomen het vorig jaar, toen in verband met de kamerovens veel met Duitschland getelegrafeerd moest worden. De post ia wat vaag toegelicht. De heer Barten wijst er op, dat er eerst al f50 voor de telefoon afgaat Den heer Ootjers lijkt de post voor begrooting niet te hoog. De voorzitter zal de besproken opmerkingen in de gascommissie brengen, na welke toezegging do be grooting werd goedgekeurd. De begrooting voor het Burg. Armbestuur wordt goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f2173.19 en een gemeentesubsidie van f1900; f 100 lager dan het vorig jaar. Ten opzichte van de gemeentebegrooting merkt de voorzitter op, dat de post H.O." niet verlaagd kan worden en het zelfs noodig is, om verhooging van andere posten onder oogen te zien, waarvoor B. en W. voorstellen zullen doen. De oorzaak hiervan is mede, dat verschillende posten in 1921 hadden moe ten binnenkomen, die pas in 1922 binnengekomen zijn. Voorz. noemt de 25 pet. in de kosten van de U.L.O.-school, wat eenige duizenden guldens Is; de vergoeding van het Rijk voor onderwijskosten U.L. O.-school f 15 a 1800 on de Rijksbijdrage voor het her- halingsondorwijs. Als deze posten tijdig waren bin nengekomen, zou de rekening over 1921 met een voordeelig saldo hebben gesloten, inploats met een nadeelig saldo en zou dit ten goede zijn gekomen aan de begrooting voor 1923. Bovendien zijn er ver schillende uitgaven, die zeer drukken en de ge meente op zware lasten brengt, vooral door -de on gunstige positie waarin de gemeente met het bijzon der onderwijs verkeert. Op hot verzoek om Rijksbij drage was geeni bericht binnengekomen. Een en an der in aanmerking genomen, had do H.O. eenige dui zenden minder kunnen zijn. Al is de finantieele toe stand niet gunstig, toch wenschte voorzitter hem niet ongunstig te noemen Er zijn kleinere gemeenten die een zelfde begrooting hebben. Het zal niet. gemakke lijk zijn de aanslagen binnen te krijgen, doch dat zou eveneens het geval geweest zijn als de H.O. f15000 was, inplaats van f26000, althans als in den plaatsol ijken toesta nd geen verbetering intreodt. De aflossing van- de crisisschuld' is eveneens vooral oor zaak. dat do ontvangsten zoo opgedreven moeten worden. Bij den post jaarwedden stelt de commissie voor die niet op f400 te brengen, doch op f200 te )at.en. De commissie acht het met het oog op de tijdsom standigheden eri don minder goeden finantieelcn toe stand in do gemeente, niet verantwoord een hooger bedrag voor deze jaarwedden, uit te trekken. Voorzitter wijst er op, dat de werkzaamheden der- wethouders talrijk zijn en de vergoeding ook met de verhooging niet in overeenstemming met dén tijd die ze voor hun functie over moeten hebben. Elke week komen de wethouders bij elkaar, om verschil lende punten ter verbetering te bespreken, terwijl ook gemeenschappelijke zaken, als U.L.C.-school en keuringsdienst, de aandacht der wethouders vragen. Het zou een bewije van waardeering zijn als het voorstel zonder stemming aanvaard werd, hoewel ik meen er aan toe te kunnen voegen, dat ook dan no§| de verdiensten niet worden gehonoreerd. Voorzitter dringt er met klem op aan. Wel is de financieel e toestand niet gunstig, doch dat mag niet gaan ten koste van wethouders of ambtenaren. Als de commissie wist wat arbeid er aan verbonden was, zou u het volkomen met mij eens zijn. In Oud karspel hebben de wethouders elk f200 en in Zuid- scharwoude f 150. Als do omstandigheden and'ers waren, zou ik niet geaarzeld hebben het bedrag hoo ger voor te stellen. De heer De Geus is overtuigds dat de wethouders heel wat moeten presteeren. Een groot verschil bij weleer. De werkzaamheden verlangen, dat meer ver gaderd wordt dan vroeger het geval was, waardoor de wethouders recht op meer vergoeding hebben. Eerst had ik het idéé een tusschenvoorstel te doen, doch na de gehoorde toelichting ben ik voor het voorstel. Een arbeider is zijn loon waard. De vergoe ding dient eenigszins behoorlijk te zijn. Het gaat wel voor het algemeen belang, doch men kan van het goede ook niet te veel vergen. De heeren moeten er zich heel wat tijd en moeite voor getroosten. De heer Zut zou met den heer De Geus mee kun nen gaan als hij een tusschenvoorstel deed. Nu is hem den sprong te groot. Hij wil ér liever twee jaar over doen. Voorzitter houdt niet van halve maatregelen. De heer De Geus zou het voor f200 niet willen doen. Wethouder Ootjers acht het voor hem een moeilijke zaak het voorstel te verdedigen, doch meent het met gerustheid te kunnen doen, omdat het volgend jaar'1 de verkiezingen cr zijn en het dus niet als een persoonlijke zaak beschouwd behoeft te worden. Hij kan zich begrijpen dat deze post dé commissie opge vallen is. Voorheen was het 25 gulden on het is langzaam aan verhoogd. Het spreekt van zelf, dat de commissie niet gefheel met het werk op de hoogte is, zooals de Burgemeester terecht opmerkte, is hier in de gemeente zeer veel werk. Met f200 is het niet te ruim betaald. Den heer Keizer is het aangenaam te kunnen ver zekeren, dat bij de commissie voorzit ijver en nauw gezetheid bij het college van B. en W. In de commis sie zat zeker waardeering voor het college van B. en W. en de meening zat voor dat het zeer zeker beter vergoed moest worden. We kennen echter de omstandigheden, waarin de gemeente verkeert. Als beter© tijden aanbreken, zal de commissie zich ze ker èiet op een dergelijk karig standpunt stellen. We meenen echter er. in dit jaar niet toe te moeien overgaan. x Voorzitter wijst er op, dat juist in de moeilijkste tijden het meeste werk van de wethouders gevraagd wordt. Tenslotte wordt het voorstel tot veiihooging met 31 stom verworpen. Tegen de heeren Keizer, Zut en Duijves. De wethouders bloven buiten stemming. Het tractement van den gemeenteopzich ter stel den B. en W. voor te laten op f200 gulden. Er is al moer over ^et weinige van dit salaris gespro ken, doch in verband met procenten d'ie hij daarbo ven van werken boven flOOü geniet, wilden B. en ,W. dit bedrag handhaven. De commissie ging daarmee accoord, doch stelde voor f 1000 te veranderen in f500. Voorzitter deelt mee, dat B. en W. van ooi-deel zijn dat de werkzaamheden goed beloond worden. Hij geniet boven zijn salaris 5 van alle werken boven f1000. Het voorstel van do commissie zou misschien op het driedubbele van het salaris komen. Gewezen wordt op de werkzaamheden aan de sluis, de U.L.O.-school, de onderwijzerswoning en do gasfabriek. Alleen van bet eerste had hij f800 extra. De heer Duijves: Die werkzaamheden zijn voorbij en de -commissie meende dat er voorloopig geen werk in zicht was. Voor 1023 moet hij toch ook zijn gewone werk verrichten. Voorzitter: Men kan niet vooruit bekijken wat in 1823 verricht moet worden. De heer Ootjers: Een werk van f500 heeft hij gauw en zijn salaris :s bepaald In verband daar mee, dat hij niet geheel is uitgesloten van gemeente werk. De heer Barton wijst er op, dat voor de straat zeer spoediig meer dan f 500 wordt uitgegeven. Het is van iedere f500 f25. Voorzitter acht het mo^jltijk bij een jaar stil te staan. De heer Keizer geeft toe, dat de commissie een en ander niet zoo onder oogen heeft gezien. Zoo wordt het tractement tamelijk hooger. Mode namens den heer Duijves deelt spr. mee, dut het voorstel vu» de commisuie wordt ingetrok ken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangeno men. De commissie vraagt nadere inlichtingen omtrent watefleidinguitgaaf f 180. Voorzitter deelt mee, dat dit is voor .do'U.L.O.- school: een derde deel U.L.O.-school, woning hoofd dor school, een derde deel woning hoofd U.L.O.- schoolj-veldwochtei'swomng, en voor ae woningen dio verhuurd worden. Wethouder Barton: De post op die begrooting is adrem, doch er kan verschil van gevoelen zijn of we nu de huur der woningen hoog genoeg vinden. Wij moeten het lietolem doch we kunnen het op een of andere wijze terug vorderen. De heer Duijves: Er is geen post inkomsten wa terlei ding. Voorzitter: Van de ambteiiaarswoningen kunnen we niet terugvorderen en de billijkheid brengt mee, dat ook van de huurwoningen, niet té doen. De heer Keizer: De commissie was van oordeel, dat hot wel teruggevorderd moet worden. Wo meen den dat het in de drie woningen wel verhaald werd. op welke wijze dan ook. De tractementen stellen de bewoners wel in staat hun water te betalen. Voorzitter: t)e commissie moet onderscheid ma- kon tusschen ambtswoningen, waarvan de schatting geschiedt door Rijksambtenaren. De heer Duijves: Do huurwaarde kan toch ver haald worden. Voorzitter: Als do Raad dat wensebt dan kon het verzocht worden. Zou het uw wensch clan zijn, dat de veldwachter, die vrij wonen heeft, het water aan de gemeente terug betaalt. De heer Duijves: Ja, zoo doorgaande zouden ze ook yrij licht moeten hebben. De heer Keizer: De huurwaarde kou toch hooger bepaald worden. Voorzitter: Het verzoek kan gedaan worden, doch zo moet er op rekenen, dat het ook mogelijk is, dat door veranderde tijdsomstandigheden de huurwaarde Jager ge schat kan worden. De heer Keizer; Destijds is het toch vaak voor den heer Dorsman gevraagd, in verband met pensioen- verhooging. De heer Barten; Dat was voor de wet van 1920. De heer Ootjers wil het risico van verlagen niet dragen. Voor een veldwachter is reeds een oproeping gedaan op salaris en vrij wonen. Ook de heer Zut vreest een mogolijkc verlaging van huurwaarde, doch rncrk'1 op, dat voor do huufhuizon de huur verhoogd kan worden. De heer Ootjers, zou het niet over dien kant willen scheren, voor de ambtenaren zou er misschien iofs voor zijn, doch daarvoor staat geen weg open. De heer Duijves: Zo verwonen 25 stuivers en verdie nen 32 a 33 gulden. Voorzitter merkt óp, dat men de woningen m oogen- schouw moet nemen. De heor DuiïvesZe blijven er toch maar ia. Wethouder BartenDo woningen zkn zeer primitief. Er was bijna a^jd gebrek aan vreter on wal *v was, was niét deugdelijk Wethouder Barten wijst op, tlnl voor dc komst der waterleiding do toestand voer de gemeente daar onhoudbaar was. Ais er geen waterleiding gekomen was, zouden we verplicht zijn geweest, vlie toestand naar grondig to verbeteren.. In stemming wordt gebracht le. moet herschatting aangevraagd wordeni Voor ue lutren Keizer en Duijves. Alzoo /erw:>cim. 2e. moeteD de huurwoningen verhoog! warren? Voor dQ heeren Duijves, Zut, De Geus en Ke/zei dus*aange nomen oe moet de gemeenteveldwachter het water betalen. Voor de heeren Keizer en Duijves uIzjj verworpen. Do heer De Geus motiveert zijn stem cioo- er op le wijzet dat de waterleiding er reeds was, torn een veiti\s achter op vrij wonen werd opgeroepen en hij alzoo ook recht 'op het -water heeft De vergoeding voor woninghuur voor den Rijksveld wachter wordt op voorstel van B. en W. verlaagd van f 104 op f 50, dit omdat de districts-comman.tant Van ooidcei was. dat een billijke vergoeding daarvoor vol doende geacht kan worden. Voor de burgerwacht stelden B. en W. voor, weei 100 gulden uit te trekken, waarmee de raad accoord gaat Voor het Vakonderwijs wordt de gevraagde subslctic beschikbaar gesteld. Politieschool, 20 gulden? wil de commissie schrappen, in verband met de 'zuinigheid en het feit dat nauw gezette plichtsbetrachting meer afhangt van ruime kennis van zaken. B. en W. wiiffen de post handhaven. Het is een zeer nuttige instelling waarbij de gemeente direct profijt van trekt. Onder de talrijke sollicitanten zijn er vele met bezit van politiediploma. Bovendien stelt het Rijk de subsidie afhankelijk van de subsidie der gemeenten. De hr. De Geus wijst er op dat het toch ook een direct belang is voor de politie-agent zelve. De heeren Duijves, Zót. de Geus en Keizer verklaren ;zich tegen den post, zooaat deze geschrapt wordt. Do post malariabestrijding kan ook in de oogen van de commissie geen genade vinden, vooral In verba na met de verkregen resultaten, zooals die in het rapport zijn neergelegd. Uit hoofde daarvan acht de commissie zich niet langer verantwoord deze tamelijk hooge post op de begrooting uit te trekken. Het verslag geeft weinig positiefs en bovendien trekken verschillende gemeenten ^rich térug. Beter is het deze zaak provinciaal -te maken. Voorzitter doet het leed, dat een dergelijk voorstel komt. (Wel is het verslag wat sober, maar toch wees men bp gunstige resultaten en volledig resultaat is pas na eenige jaren te bereiken. Die met de malaria kennis gemaakt heeft, juicht zeker alle stappen toe Er zijn veel gevallen geweest ook aan den Langendijk. Veel kwaad is er door aangericht en nog dagelijks wordt dit aangericht, ook aan den Lan gendijk. De heer De Geus acht het tijdsbestek om te oordee- «wr» te Kort en wil de subsidie -handhaven. De ziekto ondermijul meer als menigeen wel denkt Ik kan dat heer zeer goed. De heer Barten: Als wc er wat aan kunnen doen, moeten wo hot niet laten. Wethouder Ootjers is van oordeel, dat het provincie- Jzaak moei zijn, Dan betalen alle gemeenten er aan. Voorzitter zegt, dat de provincie subsidie geeft en ook het Rijk; alleen als de gemeenten ook iets doen. Geluk kig is het aantal weigerachtige gemeenten zeer gering. Tenslotte verklaren zich de heeren Duijves, Zul, Ootjers en Keizer tegen dezen post, zoodat ze van do begrooting wordt afgevoerd. Om dc kosten voor arbeidsbemiddeling te besparen, zou de commissie deze werkzaamheden ter secretarie .uitgevoerd wensehen te zien. Na toelichting door den Voorzitter wordt echter dit voorstel ingetrokken. Subsidie voor gezinsverpleging wordt op voorstel van B. en YV. verlaagd van f 122.29 op f 50, dit in verband - met het feit, dat de meeste gemeenten aan dén Lan gendijk geheel geen subsidie geven. Een. verzoek van de commissie om rekening en verantwoording te mogen ontvangen, zal worden over gebracht. Op de uitgaven zijn geen verdere bemerkin gen of veranderingen. en W. stellen voor de opcenten op gebouwde eigendommen to brengen van 60 op 80, op ongebouwde van 15 op 320 en op perspneele belasting van 50 op 70. De hofci üuijvos: Het zal waarschijnlijk" noodig zijn, doch het moet weer door enkele xiersonen wor den opgebracht. De commissie lag zich bij dit voorstel neer, in de verwachting, dat het zoo spoedig mogelijk weer verlaagd zal worden. De Raad ~aat met het voorstel accoord. De begrooting wordt voorloopig vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f84469,76. B De heer Keizer brengt namens de commissie aan dvn secretaris een woord van dank voor de uitne mende wij Zo, waarop de commissie is bijgestaan en do voorzitter dankt do commissie voor de bemoeiin gen. De rondvraag leverde niets op, waarna de Raad in comité overgaat. VERZACHTING VAN HET DRANKVERBOD IN DE VER. ÖTATBNV Uit Now-York. Op de Republikeinecho Vrouwen- cJuh is opschudding gewekt door de voorlezing van *en brief van Harding, waarin hij verklaarde, dat ofschoon hij niet verwachtte dat het achttiende amendement (het drankverbod betreffende) zou op geheven worden, het onweersprekelijk was, dat de openbare meening ten aanzien der uitvoering van het drankverbod zich wijzigde. Mevrouw Robinson, een zuster van president Roo- sevelt, die den brief voorlas, stond geen volledige publicatie er van toe, maar zei-de dat do brief een vrijzinniger uitvoering van de drankverbodswet voorspelde. BOOTONGELUK OP DEN RIJN. Bij Rhoinau voeren gisteravond zeven van een foost tonigkeerende havenarbeiders in 'n boot in do haven. Do boot was lek on zonk midden in de ha ven. Slechts .twee der Inzittenden konden gered wor den. Do andere vijf verdronken. MUSSOLINI'S POLITIEK. Uit Rome. 1(7 Nov. Do achturigo arbeidsdag wordt ia beginsel voor alle categorieën van arbei ders, mot inbegrip van het spoorwegpersoneel, af geschaft. DE GEVOLGEN VAN DEN HONGERSNOOD IN RUSLAND. In de „Tswestia" worden de verliezen door den hongersnood becijferd. De 'bevolking in dc honger- muverncmenten is met 2# mtllioen verminderd. In het Baskirische gebied is 25 van de bevolking van honger omgekomen. De veestapel in het Wolga- •rebied is in dit jaar met 2.345.000 stuks verminderd, en in de vijf honger-gouvernemeuten van do Oekra- jino met 1.074.009- stuks. DE ANONIEME BRIEVEN VAN TULLE. Juffrouw Angèlo Lavul, dio beschuldigd wordt do schrijfster te zijn van de anonieme' brijmm, dio te Tullo zoo groot onheil hebben aangericht, veztaat vandaag het sanatorium voor zenuwzieken, waar zij een tijdlang vertoefd heeft. De deskundigen, dio In opdracht van de rechtbank nog een hernieuwd on derzoek naar den geestestoestand van do juffrouw hebben ingesteld, zijn van oordeel, dat zij volkomen toerekenbaar is en er geen roden voor haar bestaat om in een sanatorium te vertoeven. Behalve door mr. Filüol uit Tulle zal juffrouw Laval ook doc-r een Parijschen advokaat verdedigd worden: mr .•vod.ré Hesso. TtE TOESTAND IN BULGARIJE. Volgens berichten uil Sofia is de positie van koning Boris zeer precair. De koning is feitelijk sinds zijn troonsbestijging de gevangene van, Stamboulinski. Her haaldelijk heeft hij in den laatsten tijd den wensch geuit een buitenlandsche reis te mogen maken, doch Mamboelinski, die in publieke redevoeringen den koning öp ougeloollijke wijze heeft bedreigd en als onbeperkt dictator hcerscht, heeft den koning kort en goed ver klaard, dat hij in Sofia moet blijven of ufëtand moet doen. Het schijnt, dat Stamboelinski den koning tot fefstand wil dwingen om dan zich zelf tot president eener republiek te laten uitroepen. Do spanning tusschen de bewapende bourgeoisie eener- zijds en boeren en communisten anderzijds wordt hoe langer hoe ernstiger. De bourgeoisie waartoe .alle gewe zen officieren en onderofficieren benooröu wensebt het koningschap le laten voortbestaan, terwijl de boeren un communisten een. soort bolschewislische republiek willen Met ondersteuning uit geheime fondsen pogen zij de troepen van Wrangel, die zich nog in Bulgarije bevinden, tot de kern van een boi&hewistisch leger te organisce- ren. De bereidwilligheid om zich .daartoe te leenen heeft reeds tengevolge gehad, dat de plannen om hen uit liet land te zenden, destijds geen voortgang hadden. Men kan er vrijwel zeker op rekenen, dat Bulgarije aan den vooravond eener revolutie staat. TRE1NDIEFSTALLEN. Uit Duisburg 16 Nov. Blijkens de resultaten van het po'ifie-onderzoek in verband met de arrestatie van vijllien. spoorwegbeambten van het. spoorwegstation al hier. zHu de sedert maanden plóats hebbende diefstallen uit reisko/lehs bedreven door middel van vaisohe sleutels. Voornamelijk hadden deze diefstallen plaats in de D- treinen van en naar Nederland. Bij een der aangehoudenen vond incn een lederen actetaseh, waarin zich een aanzienlijk bedrag aan buiten- landsch bankpapier, alsmede documenten en notities bevonden, en die toebexhoorde aan een hooggeplaat- sten staatsambtenaar, die op reis >naur Zwitserland in den trein beroofd wera. Voorts was men door de «arrestatie in staat dod diefstal van ai 't reisgoed wan eenige zich op reis naar Beieren bevindende Nederlandsche families, op ie helderen. Het schijnt, dat bij deze diefstallen nog meer perso neel van het Duisburgsche station is betrokken en dat nog meer arrestaties te wachten zijn. Bij een der gearresteerden trof men niet minder dan vijftig loopers aan. TE DURE VARKENS. Uit Berlijn, 17, Nov. In Holzminden zijn op de markt ernstige plunderingen voorgekomen. Daar de

Schager Courant | 1922 | | pagina 10