Uitlui Iümïs- Labor Winterjassen. Co., Zaterdag 18 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7132. EERSTE BLAD. Raad Schagen. Freco's Zeiiuwtioofdpiinpoeders De TABAK die L zoekt Is 99 99 Freco's Zenuwtabletlen Brieven uit Engeland. S E HA GE R Dit blad verschijnt viermaal poB woolt: Dlnodaj, Woensdag, Donder- J f||fnniTn[>e If n h TRIPPAN 8, Til SPtlRflPIl PtlJfl I8r 8 m<uin(lon 1'®'.Lo."9 namrl'sts 8 c®"t' ADVBOTBN" dag en Zaterdag BtJ Inzending tot 'smorgena 0 «ur, worden Advor- .1 N-Vi v.tli lilAllMAN Oi l)U.| ulrlldyu TI6N van 1 tot 5 rogoio 41.10, lodoro regel mooa 20 oont (howljono. tentiSn nog zooveel mogelijk ln het eerstultkomond nummer geplaatst. j POSTREKENINQ No. 23330. INT. TELEP. no. 20 inbegrepen). Grooto lottoro worden naar plaatsgulmto berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BUADEN. Vergadering op Donderdag 16 November 1922, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, Burgemeester. Afwezig de heer Th. Overtoom. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. De voorzitter deelt mede, dat .wat de tegemoetko ming. aan de noodlijdende tuinbouwers in deze ge meente betreft, weten B. en W. niet wat in deze door de gemeente zal gedaan kunnen worden. Dit is een kwestie voor de Rijksregeering. Aan. den Directeur der lic.htbedrijvèn is opdracht gegeven den1 cokesprijs per advertentie bekend te maken. Ook is opdracht gegeven een nieuwen arm te plaatsen op den hoek van de Willem 'van Beijeren- straat, Een opeenhooping van werkzaamheden was oorzaak dat dat niet eerder was gebeurd. Wat de klachten van het personeel der gasfabriek aangaat, is in deze door B. en W. een onderzoek ingesteld. Uw voorzitter meent te mogen verwijzen naar het in deze vergadering overgelegde rapport. De heer Bregman zou in openbare vergadering de conclusie van het onderzoek wel willen hooren. Voorzitter zegt dat een minutieus onderzoek is in gesteld en het rapport in besloten vergadering kan worden behandeld. De Raad zou daarna kunnen besluiten het rapport openbaar te maken of een gedeelte, er van. Om daarmee nu te beginnen, ont raadt spr. De heer Bregman is er niet tegen dat het rapport eerst in besloten vergadering wordt behandeld. Het heeft anders den schijn dat ik te bout heb gespro ken en dat lag niet in de bedoeling. Is ingekomen bericht van den Minister van Arbeid dat een voorschot is verleend uit 's Rijks kas van f 1040.40. Dit is voor aanvulling aannemingssom der 45 eerste arbeiderswoningen voor plakken van zegel tjes personeel, een uitgaaf waarmée de aannemers geen rekening hadden kunnen houden. Van Ged. Staten is ontvangstbericht ontvangen in structie plaatselijken geneesheer. Van Ged. Staten is goedgekeurd 4e suppletoire be grooting 1922, waarop "kosten Schager sluis en enkele andere uitgaven; eveneens 5e suppl. begrooting dienst 1922, f 5000.voor onderhoud, straten en uitdiepen vaarten. Door Ged. Staten is het brengen van het presentie geld der raadsleden op f2.goedgekeurd. Ged. Staten hebben eveneens goedgekeurd v/ijzi^r^ Politieverordening over vervoer ma-rktvee. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Van Ged. Staten en den Inspecteur van don Vee- artsenijkundigen dienst zijn aanmerkingen ingeko men op de verordening op de veemarkt, waaraan 1. en W. voorstellen te voldoen. Het vee mag volgens wettelijke bepalingen niet voor zonsopgang worden aangevoerd. De markt zal geheel afgescheiden moe ten zijn van den openbaren weg. Voor koeien, scha pen, varkens enz. moet elk een afzonderlijk gedeelte van de markt worden aangewezen. liet vee zal Don derdags kunnen worden aangevoerd in de maan den April, Mei, Juni. Juli, Augustus, Senterater en October van 'smorgen.T6 tot 9 nuv: in cle maanden Januari. Februari, Maart, November en December van des morgens 7 tot 9 uur. Wat betreft de afsluiting der markt van den open baren weg, deel en B. en W. mee, dat de Gedempte Gracht wordt afgesloten ter hoogte ongeveer van het perceel van den heer J. J. C. Vermeulen, de Hee renstraat ter hoogte van. het perceel bewoond door den heer B. Berends, terwijl vanaf het perceel aan het. Noord van den heer D. Klos Pz. een afsluiting zal worden gemaakt naar den hoek van het perceel, laatstelijk bewoond door den heer D. Smit op het Rensgars. In de afsluitingen op dé Gedempte Gracht en in die bij den heer D. Klos, zullen, toegangen tot het marktterrein worden gemaakt.. Het gevolg hier van zal zijn dat bij eiken ingang een veearts-keur meester aanwezig zal moeten zijn gedurende den tijd welke liet vee volgens de verordening ter markt zal worden toegelaten. In verband hiermee wordt, overgelegd een schrijven van den Minister van Landbouw, Handel en. Nijver heid, dat aan het verzoek om ontheffing van afslui ting der markt geen gevolg zal worden gegeven. Volgens den Inspecteur zal de/.e afscheiding niet noodig zijn gedurende de 6 groote voorjaars- en de 6 groote najaarsmarkten. Nadat Voorzitter de noodige toelichting had ge geven, merkte de heer Helder op dat het in de verordening niet goed weergegeven staat, waar ge sproken wordt over toelating tot de markt op het Noord. De plaats waar de toegang zal komen heet geen Noord, maar is Markt. Aan deze opmerking zal worden tegemoet gekomen door te spreken van bij het Noord. De heer Roggeveen noemt de geheele maatregel overdreven, en doordat de maatregel niet van toe passing is voor de groote voorjaars- en najaars markten, is do toepassing belachelijk en niet anders dan een wassen neus, want de maatregel is juist noo dig voor de groote markten. Voorzitter zegt, dat R. en W. het volkomen met per poeder 8 cent. tegen" Zenuwkoorts. Zenuw in de tanden, zware Zenuwhoofdpijn. Doos h 25st. f 1.70. van de N.V. Tabaksfabriek J. GRUM0, Groningen. PRIJS per pond per ons ZWART MERK 40 cl. 16 cl. GROEN 45 cl. 18 cl. BLAUW 55 cl. 22 cl. ROOD 62'A cl. 25 cl. VERKRIJGBAAR bij onderstaande adressen Anna Paulowna: Anna Paulowna: Barsingrerhorn Callantsoog Dirkshorn Van Ewijcksluis: Julianadorp Kleine Sluis Koegras Noordscharwoude Oudkarspel St. Maarten St. Maartensbrug: C. DE BOER. Fa. P. NEUVEL. J. MIDDELBEEK. M. HOEK. P. DEKKER. J. VELDMAN. M. NOOT. G. DE JONG. A. VAN STIPRIAAN. H. KRAAKMAN. P. BERKHOUT. C. KROON Cz. Fa. H. HART Mzn. G. BAKKER Jac.zn. W. H. ROGGEVEEN. G. VEUGER Hzn. St. MaariensvlotbrugK. VEUGÈR Hzn. Schagen Schagerbrng Schoorl Valkoog: Warmenhuizen Winkel 't Zand Fa.Jb. MOLENAAR Grossier Fa. J. ROGGEVEEN. Wed. C. THOMAS. H.J. LIJNBACH. A. BUIK. P. PASTOOR Czn. COöP. „DE TIJDGEEST". Wed. N. P. KEIJZER. per koker 60 cent, tegen Examenvrees, Slapeloos heid, Gejaagdheid. N. Noot, Julianadorp; J. Boekei, Callantsoog; L. v. d. Oord en F. Randwijk, 't Zand; D.'de Graaf en II. Borst, Breezand; P. Neuvel, P. Muntjewerf, G. de Jcng, Anna Paulowna; M. v. d. Klooster, Kolhorn; Wed. K. Stapel, Winkel; J. Kruif, N. Niedorp; Dro gisterij „Het Groene Kruis", Schagen. Voor engros Gebrs. Rotgans, Schagen. den heer Roggeveen eens zijn en in beleefde bewoor dingen hebben zij dat den Inspecteur ook medege deeld, hoewel in het openbaar gezegd mag worden dat de Inspecteur een buitengewoon welwillend en geschikt man is. Schagen heeft echter een markt plaats en daarom kan geen dispensatie worden ver leend: De heer Trapman deelt mede, dat de eerste opzet was om dwars over de markt een toegangsweg te hebben, waardoor een terrein ter breedte van 12 èL 14 meter van de markt afgesneden zou worden en wat tot groote schade van de zaken daar zou zijn geweest. B. en W. hebben hun uiterste best gedaan om dit idéé niet doorgevoerd te krijgen en daar door wordt nu de hierboven omschreven oplossing -voorgesteld, een oplossing die wel duurder is maar niet zooveel schade aan de zakenmenschen berok kent. B. en W. hebben dus de zaak in allen ernst opgevat, maar de wet is gemaakt voor iedereen, ook voor ons en zullen wij ons daar aan hebben te hou den. De Raad gaat met bet voorstel 'mee. Is ingekomen een adres van bet Bestuur der Open bare Leeszaal te Alkmaar om subsidie. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, daar het adres is ingekomen na behandeling der begroo ting. Aldus wordt besloten. Is ingekomen een adres van den heer J. P. Boer- sen, met betrekking tot een plaats voor zijn woon wagen op het erf van den heer P. Deutekom op het Noord. Deze vergunning was hém door B. en W. gewei gerd op grond1 van het feit dat de Hale als stand plaats voor woonwagens is aangewezen. Adressant wijst er op dat deze plaats is aangewe zen voor zigeuners en anderen die overlast veroor zaken. Ondergeteekende is bekend als net burger, hij betaalt als ingezetene zijn deel in de belasting en kan niet met zigeuners worden gelijk gesteld'. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen op grond van het bepaalde in art. 60 der Algemeene Politieverordening en de indertijd aan B. en W. verstrekte opdracht om de plaats aan te wijzen. De heer Van Nuland had zich niet kunnen vereeni gen met de afwijzing van het verzoek, uit argument dat de Hale als standplaats voor woonwagens is aan gewezen. Nu B. en W. evenwel wijzen op artikel 60 der Algemeene Politieverordening, kan hij met het voorstel van B. en W. meegaan. De heer Rempt zegt dat B. en W. aan de hand van de Politieverordening toch ontheffing kunnen verlee- nen. Voorzitter beaamt dat, maar B. en W. zijn vast van plan om dat in dit geval niet te doen. Het is waar dat deze menschen geen last veroorzaken, maar ten I opzichte van den woningnood is het, gaan wonen in zoo'n woonwagen zeer gemakkelijk en wanneer |in dit geval toestemming werd' verleend, zouden er I wel gauw meer van die aanvragen komen. De heer Rempt zegt dat wel meer een woonwar gen 3 èk 4 weken heeft gestaan. Voorzitter: Ja, van Schinkel, maar dat bleek een oude vergunning te zijn. I Secretaris licht in dat het desbetreffende artikel niet van toepassing is op kermiswagens van groote inrichtingen. I De heer Rempt wijst er op dat de woonwagen op particulier terrein komt, doch Voorzitter zegt dat B. en W. er in dit geval evenveel over hebben te zeggfen. De heer Koemeester vindt dat het hier betreft een uitzondering, het is een noodtoestand, de man heeft geen werk, is getróuwd en moet wonen. De heer Helder gaat met het voorstel van B. en W. mee. Gesteld dat adressant de vergunning vroeg tot 1 Januari b.v. of tot dat hij een woning had, dan was het wat anders. Maar dar is nu het geval niet. Wanneer het goedkoop wonen zal blijken te zijn, zal hij er blijven en op die manier schopt men een precedent. Er moet voor den man een prikkel we zen om een woning te zoeken. Voorzitter deelt nog mede dat adressant ook reeds verzocht om een schuurtje en een privaat er. bij te mogen maken. De heer Rempt wijst op een dergelijk geval op Tjallewal, bij het. afgebrande huis van Beets. Voorzitter zegt dat keten en schuren tijdelijk voor bewoning kunnen dienen. De heer Trapman meent dat het verkeerd is het scheppen van dergelijke toestanden in het, openbaar als 't ware den weg aan te wijzen. Ongewenschte toe standen moeten niet door 'den Raad worden bevor derd. Wij hebben hier onze uiterste 'best gedaan om verbetering te krijgen in den woningtoestand, daar voor zijn hier 61 arbeiderswoningen gebouwd, ter wijl de gemeente ook op 't Hoog woningen heeft ge bouwd. Het is zeer gemakkelijk om evenals de heer Koemeester wil, welwillend te zijn, dat is wel de prettigste rol, maar als autoriteit heeft men' een andere houding aan te nemen. Wanneer men het den een op Maandag toestaat, kan men het den ander, op Dinsdag niet weigeren. Juist in de tegen woordige omstandigheden, nu het den arbeiders niet zoo florissant gaat, zal men graag genegen zijn om goedkoop onderdak te zoeken en mogen wij op deze wijze de slechte woningtoestanden niet bevorderen. Dat is de ondergrond, van het motief van B. en W. geweest. Spr. wijst nog op het brandgevaar wanneer zoo'n houten kolonie hier zou .ontstaan. De heer Bregman vraagt hoe het zit met den wagen van de kabelleggers, daarin wordt ook ge kookt, enz. Voorzitter zegt dat ook rollende directieketen er niet onder vallen. De heer Helder zegt dat men maar eens moet zien naar den toestand vóór in Den Haag, dah zullen de heeren er wel genoeg van hebben, om er mee te beginnen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Is ingekomen het accountantsrapport over de gas fabriek gedurende de maanden Juli, Augustus en September. Hierbij is de saldo winst berekend op 1' 4644.27 MDito van het electriciteits'bedrijfde saldo winst, is hier berekend op fl75.33M plus f 1545.62 en f,1494.05 geheele afschrijving van nieuwe uitbreidin gen, aankoop meters enz. De heer Rempt zegt dat op het terrein der gasfa briek zooveel gruis ligt en vraagt of dat niet ver kocht kan worden. De heer Trapman antwoordt, dat het disponibel is voor 20 cent, maar de vraag is of er afnemers zijn. De heer Van Nuland vraagt naar prijsverlaging van gas. De heer Trapman merkt op dat in de laatste ver gadering is medegedeeld dat B. en W. deze 3 maan den wilden benutten om op de hoogte te komen van de resultaten met het nieuwe systeem. De finan- cieele uitkomsten zijn heelemaal nog niet bekend. De aandacht van het college blijft steeds op deze zaak gevestigd'. Volgt benoeming opzichter Gemeentelijk Rietbosch. De aanbeveling door B. en W. opgemaakt luidt: no. 1 A. Zwaag te Schagen en G. de Hoop te Barsin- gerhorn. Er waren 55 sollicitanten en de Rietboschcommis- sie had daaruit opgemaakt een 9-tal (pogi 3 meer dan voor een dominó, zegt Voorzitter). Uit dat 9-tal hebben B. en W. de bovengenoemde aanbeveling op gemaakt. De Rietboschcomraissie gaf in overweging de bron- gasinstallatie met lampen enz. van den tegenwoordi- gen opzichter over te nemen. B. en W. willen wel een onderzoek naar de installa tie dóen instellen door den opzichter, maar voor overname van lanmpen enz. moet de nieuwe func- tionnaris maar met den tegenwoordigen opzichter onderhandelen. De heer Helder is er vlak tegen dat de gemeente de brongasi nstallatie overneemt. Met brongas kan men wel aan het boren blijven en als dat voor eigen rekening is, gebeurt dat wel kalm aan. Anders gaat het wanneer het niet voor eigen rekening is. Voorzitter zegt dat het hem aangenaam is het oordee" van den heer Hélder te hooren, maar te ge legener tijd' kan daarover wórden gesproken. 'De heer Van Nuland zegt te onderschrijven, wat door den heer Helder is gezegd. Voorz. zegt tot den heer Trapman, dat deze dus voldoende steun krijgt. Overgegaan wordt tot benoeming van een opzich ter. Ie Stemming: A. Zwaag 4 stemmen, G. de Hoop 5 stemmen, Schouten 1 stem; 2e stemming heeft denzelfden uitslag en bij de herstemming tusscben de heeren Zwaag- en De Hoop, is de uitslag dat ieder 5 stemmen krijgt. Hét lot moet dlus beslissen en de loting 'heeft tot uitslag dat De Hoop de opzichter wordf. nen te worden ingelascht, want anders zou iemand de voorschriften kunnen overtreden en- zou weer geen veroordeeling kunnen volgen. De heer Helder meent dat dan is in te lasschen .behoudens privaten ingericht voor tonnenstelsel". Na deze aanvulling wordt de wijziging goedge keurd. B. en W. stellen voor om de Algemeene Politie verordening zoo te wijzigen, dat ook de politie het recht heeft vee en marktwaren welke niet op de daarvoor bestemde plaats ten verkoop worden aan geboden, een plaats daarvoor aan to wijzen. Goedgevonden. Rondvraag. Den heer Van Nuland heeft bet gespeten dat 3; en W. de mededeeling doen dat ze niet woter noe den noodlijdenden tuinbouwers als gemeente t-gemoet te moeten komen. Het is wel gemakkelijk om het op de regeering te schuiven, maar dan gaat het over zooveel schijven, dat eventueele hulp niet op. tijd zal komen. Voorzitter zou willen dat dan de heer Van Nu land een I lijn aangaf. De heer Van Nuland noemt d'an het surséance van betaling geven, tegemoetkoming in de huur, want daarover zullen straks de tuinbouwers vallen. De heer Helder is van meening dat de tuinbou wers diemeenen ondersteuning noodig te hebben, zich tot de gemeente moeten wenden. Als de* Raad nu al besloot steun te geven, zou er een heele tafel verzoeken komen, dat is al heel gemakkelijk. Die steun noodig heeft, moet zich tot de gemeente wen den en de zaak uiteenzetten. Surséance van beta ling geven is niet'aan ons, dat geeft de rechter. De eenigste hulp die gegeven kan worden is het ver- leenen van crediet en spr. verwacht juist dat de regeering dat zal doen. Als es gesteund moet wor den, dan met credietverieening en in een beteren tijd dan het crediet terug betalen. Spr. wil daarom de kwestie aanhouden en kijken wat de bouwers zullen dóen. De heer Van Nuland wil crediet verleenen van gemeentewege, omdat de menschen juist met Kerst mis steun behoeven. Als dan een rijksregeling komt, kan het door de gemeente verleende crediet terug betaald worden. De beer Trapman wijst er op, dat het hier niet gaat over oen plaatselijke malaise, maar een malai se, die in heele streken zich voordoet. De hoofdop lossing zal wel. wezen de credietverleening door de regeering te verstrekken.En gezien het stadium waarin de onderhandelingen daarover met de regee ring is, hoopt spr., dat die steun geschiedt voor het tijdstip waarop de heer Van Nuland doelt.» De heer Van Nuland; acht toch ingrijpen door de gemeente noodig, wanneer op dat tijdstip het Rijk nog niet heeft geholpen. De heer Rempt zegt, dat we niet weten wie gehol pen moet worden en is het met den heer Trapman eens, dat credietverleening door de regeering moet geschieden. De heer Rempt zegt,, dat straks begonnen zal wor den met het uitbaggeren van de Laansloot. Spr. vraagt, of dat geen goede gelegenheid is om het slootje op de Dorpen, tusschen Broekhuizen en Wed. P. Dekker te dempen. De heer Trapman ontraadt dat te doen met de specie uit de Laansloot, daarvoor is ook -dichtbij' wel andere grond te vindon. De heer Hopman zegt, dat een heel klein gedeelte van dat slootje van de gemeente is. De heer Bregman wijst op bet gevaar1 dat z.i. een boom daar ter plaatse oplevert. Hierna sluiting. PRACHTSORTEERING IN RAT1NÉ ESKIMO DUffEL. Draaol ons II ol l-rii model (met fluweelen kraag) Aangeboden wordt tevens een nieuwe instructie voor den Rietboschopzichter. 2?e wordt goedgekeurd. Volgt wijziging Bouwverordening. B. en W. deelen mee, dat, aangezien is genleken- dat het maken of hebben van een houten beerput niet strafrechterlijk vervolgbaar is, bij de tegenwoordige redactie in te lasschen een omschrijving van de samenstelling van een beerput. De Gezondheidscommissie heeft geen bezwaar, maar geeft in overweging uit het bewuste artikel te schrappén de alinea: „hetzij in een waterdichten houten ton". Voorzitter meent te moeten ontraden de wijziging aan te brengen zooals de Gezondheidscommissie die wil. De redactie is wel ongelukkig gekozen, maar spr. ziet er niet anders in dan de bedoeling om het heele tonnenstelsel weg te cijferen. De heer Trapman zegt dat juist de bewuste clau sule aanleiding tot vertroebeling geeft. Een andere clausule ten opzichte van het tonnenstelsel zal die Heemstede, 11 November 1922. Engeland zit dus weer midden in de twijfelachtige genoegens van een algemeene verkiezing. Dat er werkelijk iemand zou zijn, die er genoegen in schept, mogen we wel als uiterst onwaarschijnlijk beschou wen. Zeer zeker niet de candida'ten. Ook beslist niet de belastingbetalers, want alge meene verkiezingen zijn weeldeartikelen, en dus duur. Wel komt lang niet al het geld er voor uit de gezamenlijke zakken van bet belastingbetalende En- gelsche volk: een groot deel komt voor rekening van de candidaten zelf, die heel wat over moeten heb ben voor de twijfelachtige kans M. P. Mem'ber of Parliament of Lid van het Parlement te worden. De laatste algemeene verkiezing is die van 1918 geweest. Wat ze gekost heeft, is nog niet officieel bekend gemaakt. De staatsmachine werkt langzaam. Tegen den tijd, dat de cijfers bekend worden ge maakt, is niemand er meer in geinteresseerd. Im mers dan is er alweer een nieuwere verkiezing ge weest en mén wil weten, wat die heeft gekost. En als men dat te weten komt, is ze al weer niet 4© nieuwste. Doch hier zijn een paar cijfers om mee te begin nen. De algemeene verkiezing van 1906 kostte alles te za-men 14.002.296 gulden, die van Januari 1910 nog iets meer: 15.549.384 gulden. Meer dan 15 mil lioen voor een verkiezing! We zouden geneigd zijn te zeggen, dat het geld beter besteed kon worden. Vijftien millioen om zeshonderd menschen, die ge probeerd hebben het land te regeeren en daarin meer Qf minder slecht zijn geslaagd, te vervangen door zeshonderd anderen, die hetzelfde zullen pi-u beeren, met evenveel succes. Dat was. in 1910, wel te verstaan, toen Engeland 8.387.648 kiézers telde. In 1918, bij de laatste alge meene verkiezing, telde de kiezerslijst 21.392.322 na men, bijna drie maal zooveel. We mogen zeker wel aannemen dat de kosten, zij het dan geen driemaal, toch zeker wel tweemaal zooveel bedragen zullen hebben als in 1910. Wat op ruim' 30 millioen zou komen! Maar laten we de kosten even meer in bij zonderheden nagaan. We zullen ze brengen onder drie hoofden: 1. de uitgaven van den candidaat; 2. de uitgaven van de stembureaux; 3. de kósten verbonden aan het opmaken der kie zerslijsten, welke laatste, aangezien deze lijsten steeds moeten worden bijgehouden, doorloopend worden gemaakt, verkiezingen of geen verkie zingen. De uitgaven van den candidaat: Daar zijn, in de eerste plaats, zijn reis- en verblijf-

Schager Courant | 1922 | | pagina 1