ATELIER NIESTAOT - SCHAGEN. DERDE BLAD. Rinjaenlandsch Nieuws. zijn bijzonder mooie St. Nicolaas-Cadeaux. Plaatselijk Nieuws Marktbericht©®.. Zaterdag 18 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7132. OUDKARSPEL. Onzo plaatsgenoot, de heer P. Blom, hoefsmid, slaagde te Utrecht aan de V^eartsenijkundigc Hoogeschool, af- deeling Hoefkunde, voor het Rijksdiploma als hoefsmid. OUDKARSPEL. De afdeelihg S.D.A.P. 'hield Donderdagavond haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek dat 7 huishoudelijke en 7 openbare vergaderingen zijn gehouden, waarvan een drietal in een andere gemeente. Mededeeling werd gedaan van het aantal ver spreide stukken tijdens de verkiezingspropaganda, dat ongeveer tien duizend was. Uit de rekening van den penningmeester bleek een ontvangst en uitgaaf van f494.54>3, bij welke laatste een schuldbedrag van f 65.4414.. Daarentegen stond een voorraad contributiezegels van f 39.17. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Als afgevaardigden naar de gewestelijke vergadering werden gekozen de heeren H. Bakker en G. Zaag man. De beschrijvingsbrief werd behandeld, waarvoor; de afgevaardigden vrij mandaat kregen. GEEN VEE NAAR FRANKRIJK. Havas seint officieel uit Parijs, dat is ingetrokken de vergunning tot invoer van levend rundvee en klein hoornvee uit Nederland. NA TWEE JAREN. Twee jaar geleden raakte G. de Weerd te Voorst een mooi, klein hondje kwijt. Het dier was spoor- Loos verdwenen en nimmer werd er weer wat van gehoord of gezien. Dezer dagen op de markt te Deventer vertoevende, meldt bet' „Dev. Dbl.", likte een hond de handen van genoemden De W. Er bijna niet op lettende, weerde hij den hond af, doch het diertje werd steeds luidruchtiger. Hierdoor meer unducht aan het dier schenkende, bemerkto hij tot ïjn verbazing, dat het zijn vóór twee jaar zoek ge raakte hond was. Baas en hond waren blij en op getogen werd tezamen de reis naar Voorst aanvaard. DE TRIBUNE IN NOOD. De secretaris van het Communistisch Partijbe stuur heeft aan de leden der purtij een circulaire gezonden, waarin de toestand van het blad wordt uiteengezet en die in het „Volk" is weergegeven. Uit den oproep blijkt, dat de „Tribune" groote kans heeft te verdwijnen. Noodig is dat minstens 250 partijgenooten gedu rende een half jaar een gulden per week afdragen als ondersteuning en dat buiten de gewone inkom sten van het bestaande garantiefonds om. Verder is noodzakelijk hooger opvoering van het aantal abonnementen en wel minstens 100 per week. Komt er geen 250 gulden per week, dan is het al zeer spoedig afgeloopen. Komen de 250 gulden er wel en snel, doch de abon nees niet, dan blijft de toestand dezelfde, dan ver mindert' het wekeliiksch tekort met evenveel keeren 10 gulden ais er 100 abonnees gewonnen en behou den worden. Partijgenooten, dit is ons laatste .woord, aldus de circulaire. LOONDERVING BIJ BEVALLING. De Tweede Kamer heeft verworpen met 65 tegen 24 stemmen de motie-Groeneweg, luidende: „De Kamer, overwegende dat volgens art. 11 van de Arbeidswet 1919 vrouwelijke arbeiders voor en na haar bevalling geduronde enkele weken geen arbeid mogen verrichten; dat de loonderving als ge volg van dit arbeidsverl>od behoort te worden ge compenseerd door een geldelijke uitkeering; noodigt den Minister uit daartoe zoo spoedig mogelijk, des noods bij noodvoorziening, maatregelen te treffen." DE DUITSCHE INVASIE. Uit Winterswijk. In de jongste Raadsvergadering heeft de burgemeester wegens de heersch'ende werk loosheid toegezegd een opruiming onder de Duitsche arbeidskrachten te houden. Als gevolg daarvan zij.i alle arbeiders in de bouwvakken van vreemde na tionaliteit opgeroepen zich vóór het einde dezer week ten gemeentehuize aan te melden. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De heer J. Westerhof hééft de volgende vragen tot Ged. Staten gericht: Zijn Gedeputeerde Staten op de hoogte van den omvang van de crisis, ook in dozo provincie, in don land- en tuinbouw, waardoor vele kleine ondorne- mers in moeilijke omstandigheden en grooten nood vorkeeren? Zoo noen, zijn Gedeputeerde Staten dan bereid ten spoedigste een onderzoek hiernaar in te stellen? Willen Gedeputeerde Staten verder overwegen, op welke wijze de provincie aan deze groepen steun zou kunnen verleenen en zoo mogelijk in de a.s. winter- zitting van do Staten met voorstellen dienaangaan de komen? Het antwoor van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Het is aan Gedeputeerde Staten niet onbekend ge bleven, dat thans een ernstige crisis heerscht. in het land- en tuinbouwbedrijf; aangezien hun echter geen nauwkeurige gegevens omtrent den omvang van die crisis, meer in het bijzonder in de provincie Noord- Holland, en omtrent de oorzaken daarvan ten dien ste staan, hebben zij zich ter verkrijging van zooda nige gegevens gewend tot den Nederlandschen Tuiu- bouwraad lo "s Gravenhage, mot de bedoeling, zich „een oordeel te vormen aangaande de vraag, of de toestand in deze provincie van dien aard is, dat er aanleiding zou bestaan voor het nemen van nood maatregelen en, zoo ja, van welken aard deze maat regelen zouden kunnen zijn. Gedeputeerde Staten, die yertegenwoordigd zijn gewoest in een conferentie, door den minister van landbouw, nijverheid en handel a.i. op 25 October te 's Gravenhage bijeengeroepen, hebben zich, naar aanleiding van het aldaar verhandelde, bovendien tot de regeering gewend, met het verzoek hun te doen weten, of deze voornemens is ten deze bijzon dere Voorzieningen to troffen en waarin deze voor- .zieningen eventueel zullen bestaa .n Ten aanzien van de derde vraag merken Gedepu teerde Staten op, dat zij, na ontvangst van de bo venbedoelde inlichtingen, zullen overwegen, of er voor het doen van voorstellen hunnerzijds aan do Staten termen bestaan. Scheepvaartweg Amsterdam—Rotterdam. Ged. Staten stollen voor: Zich in beginsel bereid to verklaren, voor rekening van de provincie te ne men de helft dor kosten van hot op eene doorvaart- \vijdte van 14 M. brengen van de brug over de ring vaart van den Haarlemmermeerpolder te Leimuiden, benevens de totale kosten van het op die wijdte brengen van de brug ovor die ringvaart te Aalsmeer c n van hot uitbaggeren van het gedeelte van bedoel de ringvaart, gelegen tusschen Oude Wetering en het Nieuwe Moer, tor verkrijging van eene diepte van ten hoogste 3.70 M. -f- N.A.P. en eene bodem- breedte van ten hoogste 25 M., een en andor voor zoover die kosten niet door bijdragen van anderen worden gedekt, en onder voorwaarde, dat door de provincie Zuid-Holland, al of niet met steun van het Rijk, wordt nog gedragen dat de in die provin cie gelïiswjü, k'l den Scbe-'pvAcHw iïs Rpiterd&m- Gouóa—Ascisierdam behoorende kunstwerken, op denzelfden voet worden verruimd. Aan de gemeente Amsterdam onder nader dooi Gedeputeerde Staten te stellen voorwaarden, pene bijdrage to verleenen van f250.000, ten behoeve van den bouw van eene nieuwe dubbele schutsluis in het Nieuwe Meer, mits door het Rijk eene gelijke bijdrage wordt verleend en de sluis geschikt ge maakt worde voor schepen van 2000 ton. Ged. Staten herinneren er aan, dat Ged. Staten van Zuidlio'iJand met het rijk een overeenkomst heb ben getroffen voor de verbetering van de vaart voor zoover déze in die provincie ligt, Ged. Staten van Noord-Holland zijn van meening, dat. de provincie Noordholland aaii deze ruim opgc- zotte plannen haar medewerking niet zal mogen onthouden. Eene goede verbinding tusschen de bei de grootste koopsteden des lands zal ongetwijfeld gunstige economische gevolgen hebben, terwijl de fi- nan-ieelo offers, die» van Noord-Holland worden ge vraagd in vergelijking met die, welke Zuid-Holland zich getroosten wil,betrekkelijk' gering zijn. Door don hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Wateistaat worden de kosten, die ten laste dor pro vincie Zuid-Holland zullen komen, op f4.000.000 ge raamd, terwijl de door Noord-Holland te dragen kos ten, te weten die van de verruiming der bruggen te Leimuiden (voor de helft) en te Aalsmeer, benevens die van baggerwerken, welke wellicht noodzakelijk zouden blijken om het gedeelte van de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder tusschen. Oude We tering en het Nieuwe Meer op 3.70 M. -- N.A.P. te brengen, door bedoelden hoofdambtenaar op f 325.000 worden geraamd. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat de bruggen te Leimuiden en Aalsmeer in onderhoud en beheer zijn bij den Haarlemmermeerpolder, zoo dat verwacht mag worden, dat, indien deze bruggen vanwege de Provincie worden vernieuwdJ en op de door Zuid-Holland voorgestelde doorvaartwijdte van 14 M. worden gebracht, genoemde polder daarvoor eene niet onbelangrijke bijdrage zal willen verleenen DE ZONDAGSRUST. 's Gravenhage, 16 Nov. Gemeld wordt, dat de Nederlandscho Voreeniging tot Bevordernig van de Zondagsrusl, zich tot den voorzitter van de Tweede Kamer heeft gewend, ten einde to vernemen, wan neer ongeveer het in de vorige zitting der Kamer ingediende or.twerp in zake Zondagsrust in openba re bespreking bij de Kamer aan de orde zal komen. ONGEVALLENVERZEKERING EN LANDBOUW BEDRIJVEN. Vantbevoegde zijde deelt meu aan do Tel. het vol gende'mode: Bij vele werkgevers in de land- en tuinbouwbedrij ven blijkt de meening te bestaan, dat zij vóór 1 De cember a.s. moeten zijn aangesloten bij eene Be drijf sveVeeniging, indien zij zich niet bij de RijkB- verzekeringbank willen verzekeren. Deze meening berust echter op een misverstand. Bij de Rijksverzekeringbank zullen zijn verzekerd de werkgevers, die op den dag waarop de verzekering in werking treedt welke dag niet vroeger dan 1 Maart 1923 zal zijn niet bij eene Bedrijfsvereeni- ging zijn aangesloten. Het verdient intusschen aan beveling, dat de werkgever, die zich wenscht te ver zekeren, bij eene Bedrijfsvereeniging, in het formu lier van aangifte van zijn bedrijf van dat voornemen mei-ding maakt, met aanduiding voor zooveel moge lijk, van de vereeniging, waarbij hij zich, in geval die vereeniging als Bedrijf vereeniging zal worden erkend, zou willen verzekeren. PORTRETTEN in bruine linl, EOTO's in kleuren. VEROROOTINQEN in moderne uitvoering, GEOPEND TOT 'S AVONDS 9 UUR. OOK ZONDAGS. ST. MAARTENSVLOTBRUG. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden, naar wij vernemen, bij de heeren J. C. Blaauw en D. Bakker, een tweetal rijwielen ontvreemd. Boven dien bleek het dat de dief of dieven zich te goed hadden gedaan aan een bus met melk van den heer SWan. Nader meldt men ons dat het rijwiel van den heer Blaauw teruggevonden werd bij het erf van den heer Veuger. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Tot brugknecht alhier is benoemd de heer C. van der Kuijl "rijkswegwerker te Koegras. OUDE NIEDORP. Onze postbode de heer C. Semeins, slaagde te Ut recht voor het vakexamen voor postconducteur. KOLHORN. Nu de Nederl. Herv. Gemeenten Kolhorn en Wie- ringerwaard zijn gecombineerd' en de laatste plaats werd aangewezen als standplaats voor den predi kant, werd de pastorie te Kolhorn voor vast ver huurd aan den nieuwen brievenbesteller. Een pre dikant alhier behoort nu wel evenals een dokter, ge heel tot het verledene.. KOLHORN. Iets geheel nieuws zag men hier aan de scheeps lading. Granen werden scheepgereden met een trac tor inplaats van met paardenkracht. Tractor meL achtergebónden kar keerde even gemakkelijk al" paard en wagen. KOLHORN. De aloude machine-, grof- en hoefsmederij van den heer M. Wissekerke, ging bij onderhandschen verkoop over aan de heeren A. v. d. Welle en O. v. Ophem, beiden al sedert jaren in deze zaak werk zaam, zoodat deze zaak' geheel op denzelfden voet wordt voortgezet. KOLHORN. De rijweg over den Westfrieschen dijk, thans in onderhoud bij het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier, wordt met basalt verhard. Steeds werd niet anders dan grint gebruikt. Basalt is volgens deskundigen een groote verbetering te noe men, al is het aanvankelijk voor auto's, motor- en rijwielen wel wat hinderlijk in banden slijtend. NIEUWE NIEDORP. De heer Jb. de Vries Hz., notabel bij1 de Nederl. Merv. Gemeente, is als Kerkvoogd benoemd in plaats van den heer C. Wit Dz., die als zoodanig bedankte. NIEUWE NIEDORP. De heer Jb. v. d. Stok, oud-burgemeester van Nieu we Niedorp, is in Italië, waarheen hij kort geleden was gereisd, op Woensdag 15 November in den ou derdom van 71 jaren overleden. LANGEREIS. Maandagavond werd in de O. L. school aan de Lan- gereis een drukbezochte ouderavond gehouden, o.a. werd besloten handteekeningen te verzamelen voor het petitionnement tegen de „technische herziening der onderwijswet". ZUIDSCHARWOUDE. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" besloot vpor de tweede maal een hdeveelheid brandstof voor haar leden te betrekken en stelde daartoe allen in de gelegenheid het quantum op te geven, dat zij nog wenschen. We vernemen, dat daarvan door velen is gebruik gemaakt. LANGENDIJK. Voor het comité tegen de verslechtering van het onderwijs, zal do heer Holle van Berkhout optre den, teneinde kracht bij te zetten aan de actie, wel ke hier door. verschillende vereonigingen wordt ge- voord. Cen groote toeloop van belangstellenden wordt in Concordia te Noordscharwoude verwacht. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond werd een ouderavond gehouden in «rte.v I»A.rv',;u va*-» •*.- vJp«?Jk>ï'S öybu**ï, 30-tal langst el lenden waren opgekomen. Hoofd schotel van de besprekingen was de zoogenaamde technische herziening der lager-onderwijswet. De ver schillende verslechteringen werden aan critiek onr derworpen en besloten werd met lijsten rond te gaan, ten einde handteekeningen te verzamelen voor het petitionnement, Een poging, om de uren voor het handwerkonderwijs bestemd,- te wijzigen, mislukte, omdat die wijziging niet mogelijk bleek. BROEK OP LANGENDIJK. Van de sollicitanten voor hoofd der Chr. School hebben cr zich 2 teruggetrokken, zoodat er nu nog 12 overblijven. We vernemen, dat het in de bedoeling van het schoolbestuur ligt iemand met bijacten te benoemen. ZIJPE. Woensdagavond vergaderde in een der lokalen van het Wapen van Zijpe te Schagerbrug, onder leiding van den heer Bleeksma aldaar, een 20-tal perso nen, vertegenwoordigers van verschillende vereoni gingen, tot het vormen van een plaatselijk comité van actie tegen de voorgenomen wijzigingen van de Lageronderwijswet. Voor onze volksontwikkeling en dus voor onze volkswelvaart zullen deze wijzigingen zóó nadeelig zijn, dat allerwoge in den lande zich luide kreten van protest opdoen. Het comité zal, in navolging van de comité's in vele andere gemeen ten, een krachtige actie gaan voeren tegen deze re- geeringsvoorstcllen. Het zal handteekeningen bijeen brengen van zooveel mogelijk alle meerderjarige in gezetenen dezer gemeente, die van meening zijn, dat het tot de dreigende onderwïjsverslechtering niet moet komen. Ieder heeft er toe mede te werken, dat er in den bestaanden toestand geen verslechtering komt.. Hij kan dat doen door op een der lijsten te teekenen, welke dezer dügen zullen worden aange boden. Het comité alhier bestaat uit mevr. PaapKrul en de heéren L. Bleeksma, (voorzitter)'; A. Oliei, P. Doorn, G. Buik, Jb. Nannis, J. Hoogland, K. Paarl- berg, A. Brak (secretaris), B. Elzer, J. de Graaf en K. Zwart. Vermoedelijk zal het comité nog worden aangevuld met een vertegenwoordiger van een paar vereeniging en te Burgerbrug. SCHAGERBRUG. Voor de betrekking van bediende bij de Coöp. Be- noïd-Luchtgasfabriek alhier (vacature C. Swarthof), hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, behaalde mej. G. W. Witlok alhier het diploma voor stenografie systeem Groote. NIEUWE NIEDORP. Woensdag 15 November 1922, des voorm. ten 11 ure werd vanwege de Ned. Herv. Kerk in het lokaal „De Roode Eenhoorn" van C. Groot, alhier, verhuurd het navolgende weiland en wel voor den tijd van 4 achtereenvolgende jaren: 1. De Vier en Zes Geerzen, groot 3.10.50 H.A., ge legen in den Oosterpolder, aan G. Stokman, voor f 380; Vorige huurder van dit perceel, toen als wei land om het te scheuren, Joh. Faus, voor f1375. 2. De Blomverme, groot 3.33.90 H.A., gelegen in den Oosterpolder, aan S. Kat, voor f525. Vorige huur ders G. Gaijaard en Kooij, toen als weiland om het te scheuren, voor f.1055. 3. „De Bijlen", gApot 2.66.50 H.A., gelegen in dén Kostverlorenpolder, aan C. Kamper, voor f250., vo rige huurder Ml Koorn voor f 400. 4. „De Oosterjager", groot 2.63.90 H.A., gelegen in den Kostverlorenpolder, aan D. Zwagerman voor f 301, vorige huurder P. Zwagerman, voor f 350. 5. „De Middenjager", groot 2.73.40 H.A., gelegen in den Kostverlorenpolder, aan D. Zwagerman, voor f 300, vorige huurder P. Zwagerman, voor f 300. Zoodat thans is verhuurd voor een totaal van f1756. Vier jaren geleden werd verhuurd voor een totaal van f 3480. ALKMAAR. Alhier is opgericht de N.V. Bouw-Maatschappij „De Ooievaar", die landerijen aan de Friesche brug in exploitatie zal brengen. Het terrein is groot 60.000 M2.; het gedeelte langs het N.-H. Kanaal zal voor in dustriedoeleinden dienen en achter dit terrein heeft men zich eenige complexen arbeiderswoningen ge dacht, terwijl langs den Frieschen weg midden- standsweningen zullen verrijzen. LOONSVERLAGING. Men, meldt uit Friesland: Met ingang van 1 Januari a.s. worden de loonen van het geheele personeel der Ned. Tramweg Mij. met f 2 per week verlaagd. DE VRIJ-REIZENDE KAMERLEDEN. In de ledenvergadering van de Chrisi Historische Kiesveroeniging op 15 dezer te Doorn gehouden, werdi van de bestuurstafel de volgende motie voor gesteld. welke met algemeene stemmen werd goed gekeurd: „De Christ. Historische kiesvereeniging te Doom, overwegendo dat het met het oog op de thans overal aan de orde zijnde bezuinigingsmaatregelen niet wenschelijk is', dat de voorgestelde verhooging van het honorarium der Tweede Kamerleden voort gang hebbel; evenwel overwegende, dat het niet gewenscht is, om de voorgestelde wijziging der wet het geheele werk der Grondwetsherziening ongedaan te maken; spreekt als haar vaste overtuiging uit, dat bij eventueele aanneming der Grondwetsherziening de Regeering door het intrekken van de vrij-reisbiljet ten aan de Tweede Kamerleden, en door 'hen te la ten biidrageni voor pensioen, bovenbedoelde salaris- \erhooging zooveel mogelijk inkrimpe en dit zoo noodig bij de wet te bepalen." v HONDSDOLHEID. Men schrijft van de Oostgrens: In de provinciën Hannover en Westfalen komen bijna dagelijks ver schillende gevallen van dolheid bij allerhande die ren voor. Desniettegenstaande gaan er week aan week vele Duitsche honden naar ons land. Zoo is het gemakkelijk te begrijpen, dat in den laatsten tijd hier vele gevallen van hondsdolheid zijn geconsta teerd én zelfs runderen dol zijn geworden. Thans is weder de Rijksveldwachter Van Deelen, bij Olden- zaal woonachtig, door zijn eigen hond, zeer waar schijnlijk eveneens dol, gebeten. Op last van den districts-veearta dr. Schat te Zwolle, is het prachtige dier, een Duitsche herdershond, waarvoor dezer da gen nog een som van f800 was geboden, doodge schoten en naar Utrecht opgezonden. Ook de heer Van D. is ter behandeling derwaarts vertrokken: Hoelang zal het nog duren, eer onze Regeering maat regelen neemt, om dit ernstige gevaar te keeren? MOORD. Gisteravond is, vermoedelijk uit wraak, de rusten de landbouwer B. B. te Veendam vermoord. Toen zijn vrouw thuis kwam, waren alle deuren geslo ten. B. werd met afgesneden hals op den dorschvloer gevonden. Wonden op het hoofd wezen er op, dat hij ook geslagen was. Er wordt niets vermist. Twee porsonen zijn als verdacht van den moord aangehouden. De justitie to Winschoten heeft gistermiddag een onderzoek ingesteld naar den moord te Veendam. J. Bos, arbeider bij Bik, huurder der boerderij van den vermoorden Barteld Bakker, bekende uit drift over een kleine oneenigheid .den moord gepleegd te heb ben. Hij wilde zich niet uitlaten, of hij medeplichti gen had. Het scheermes, waarmee de moordJ werd gepleegd, is gevonden. DE PREMIELEENINGEN. 's-Gravenhage, 16 Nov. Zooals bereids in de Me morie van Antwoord op hoofdstuk I der Staatsbe- grooting werd medegedeeld, is do minister van Justi tie van oordeel, dat tegen de excessen van door particulieren georganiseerde z.g. premieleeningen met kracht dient te worden opgetreden. In hoeverre door de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank wordt gehandeld in strijd met do voorschriften der Loterijwet 1905, daaromtrent werd mede op aandrang van den minister, vóórdat het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer werd uitge bracht, door de justitie nader een onderzoek aange vangen. Ssi JtfSflilïfcjfc? Idtffrcek «al m d. van ie- vlócd, zijn op de b-Q^&^jins of, en zoo ja» in v/slke richting een nadere wettelijke voorziening op het stuk van premieleeningen en loterijen noodig zal zijn. HOOGWOUD. De lijst van de Stemgerechtigde Ingelanden in het stemdistrict .Hoogwoud van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier bevat 370 stemgerech tigden. Tijdens de ter visielegging heeft niemand be langstelling getoond. WINKEL. Het weric aan het leggen der waterleidingsbuizen schiet goed op, doch dreigt eenige stoornis te ondervinden" doordat .een paar eigenaars van land nog niet h'ercio schijnen te zijn. toe te staan dat in hun grond wordt gegraven, waarcloor het leggen van zinkers wordt belet, ST. MAARTEN. Onze plaatsgenoot de heer K. Roos, tot heden Rijks ambtenaar bij het Zuivelconsulaat, gaat ten dienste der zuivelbereiding naar do staat Wyommg (Noord-Amerika) alwaar hem een werkkring door particulieren is aange boden. Voor hen die iets hebben geleerd is vecial plaats, 't zij hier of elders en de werkeloosheid heeft op hen dan ook zoo zeer geen vat. Anders is dit met vak- en landarbeiders, die hebben noch hier, noch elders op werk te hopen. Was de werke- looze nu maar zoo gelukkig als D. Pool, 'die door zijn kennis van voordragen zijn werk bijna niet af kan en een aardige bijverdienste zal maken, dan redde hij zich ook. Zondag 10 Dcc. a.s. krijgen wij in de zaal van den iheer Zwakman onze Daan weer te hoorenj dat gecit weer een zaaltje vol. ST. MAARTEN. De motor- en rijwielreparateur, de heer S. K., had in zijn werkplaats een auto in reparatie en liet; toen deze 'weer kon draaien, hem gedurende een poos in de werk plaats gaan en wel met alle deuren dicht. Daar de. nierdoor ontwikkelde gassen niet de ruimte in konden, raakte S. K., in een flauwte. Gelukkig was de heer W. R. in de werkplaats, welke, alhoewel ook al aardig door de gasdamp bevangen, vlug de deur opende en hier door erger wist te voorkomen; KOLHORN. Van de bibliotheek van het Nutsdenartement -nier, wordt wederom een zeer druk gebruik gemaft. Eerst na sluiting van het seizoen, dus in de stille tijd, zal de ontsmetting plaats vinden. ANIMO. Voor de betrekkin© van gemeente-secretaris te Alkmaar, die door het bedanken van den heer C. D. DonaU>, met 1 Januari vacant komt, zijn 30 sollici tanten, onder wie 13 secretarissen van andere ge meenten. BROEK OP LANGENDIJK. De heer C. Keeman, onderwijzer aan de O. L. school alhier, heeft tot herstel van gezondheid, 2 maanden verlof aangevraagd. BROEK OP LANGENDIJK. Het Nutsdepartement alhier, heeft met een kleine meerderheid; van stemmen besloten zich van de Maatschappijl af te scheiden, vooral om de hooge con tributie aan de kas van het Hoofdbestuur. DE GODZOEKER. In de volgende maand, hoogstwaarschijnlijk Za terdag 16 December, zal in het Noordhollandsch Koffiehuis optreden Ds. Schermeiborn van Nieuwe Nieudorp, met de door hem vertaalde voordracht: De Godzoeker. Deze voordracht bevat eenige episoden 'uit het le ven van den grooten Rus, Tolstoï. Deze voordracht is met muziekbegeleiding. Wij, die Ds. S. kennen in zijn groote en aam grijpende kracht om drama's als dit uit te beelden, zóó dat het ons brengt tot sidderend luisteren, we ten ook dat de zaal van den heer Zwaag tot op den laatsten stoel bezet zal zijn, als dit nieuwe en hier onbekende werk zal worden voorgedragen. Enkele dagen geleden had Noordscharwoude de primeur, en daar hebben 500 menschen in' groote aandacht en ademlooz© spanning de uitbeelding van dit werk gevolgd. Iedereen houdt dien avond vrij. NELLE'S THEE EN KOFFIE. Zooals ook op andere plaatsen, had d'e firma Nelle ook in ons Theater Royal een filmavond georgani seerd. Het was gister Donderdagavond. En een zaal vol, hoofdzakelijk dames, hadden gehoor gegeven aan de vriendelijke uitnoodiging. En het is een avond geweest gezellig, maar tevens van een goede en doeltreffende reclame, tal van huisvrouwen als kennis hebben genomen van Nelle's producten en de wijze van behandeling, enz. De thee, vanaf de struik, waaraan ze groeit, tot aan den trekpot, heeft nog een langen weg af te leggen. En al de bewerkingen die de thee heeft te ondergaan, werden verfilmd! en zoo werd den tal rijken aanwezigen een goed beeld gegeven van de doelmatige, maar ook uiterst zindelijke behandeling. Wij zagen de theeplantage, en hoe de theebladeren daar werden geplukt, hoe ze werden gedroogd enz. Alles geschiedt voor een goede verzending naar- over de zee. Wij zien de aankomst van den grooten Oceaanstoomer in Rotterdam en hoe weer nijvere handen ook daar zich weer reppen om de thee uit te pakken, hoe deze machinaal gebroken wqrdt, ge- meleerd De "verpakking, de verzending, alles werd ons ge toond en ook hier trof de uiterste zorg en zindelijk heid. Een duidelijke uitleg door een der vertegenwoor digers der firma's, gaf aan het verfilmde nog meer waarde. Een lekker kopje thee, een geurig kopje koffie, een biscuitje, dat anes bracht niet weinig bij voor het volkomen welslagen van dezen reclameavond. MARKTOVERZICHT. Voor le kwaliteit vette koeien werd een Donder dag jl. 70 ets. per pond betaald. Veel eerste soort koeien waren er niet aangevoerd. De prijzen va rieerden van 4570 ets., per pond, dus weer duurder. Kalfkoeien waren er niet aangevoerd. De handel in geldekoeien was matig, liep niet over. Wild was de handel niet in vaarzen; in de graskaiveren vrij' goed en met de nuchtere kalveren stug. Lang is geleden, dat wij voor de vette schapen stug noteerden, maar het was nu terdege mis. Met de overhouders was het ook niets gedaan. In bokken en geiten weinig handel. De handel in biggen en schrammen was matig. Met de vette varkens was het goed, voor hoogste prijs is 51 ets. betaald. Met de kippen, konijnen en eenden was het weer goed. De kipeieren waren iets minder, met een stuggen handel. Boter schijnt wel onverkoopbaar, dat gaat de laatste weken zeer trekkend. Wel boter, maar niet genoeg koppers, schijnt het. HOORN, 16 November 1922. 4 stapels kL Fabriekskaas f 61 gem. 7 stapels kl. Boerenkaas f 58 gera., 53 ongem. il stapel Fabrieks Comm. Kaas f 55 gem. '15 stópels 'Boeren Cornmi. Kaas f 56 gem. Aanvoer 27 stapels, twegende 10721 K.G. Handel vlug. MEDEMBLIK, 16 November 1922. Uien f 1 a f 1.20. Bonte aardappelen f 1.05 a f 1.20. Blauwe aardappelen 1 0.85 a I 1.10 por 50 Kg. Witte kool f 0.52 a f 0.58. Roode kooi f 0.85 a f 1. Kroten 1.25 a f 1.35 per 100 Kg. ALKMAAR, 17 November 1922. Bloemkool, le soort f 12.10 a f 15.40 per 100 stukks. Roode kool f 1.20 a 1 3.40. Gele kool i-fl.60 a I 1.40 Wortelen f 180 a t 2.10. Uien f 1.80 a t 2.70. Appe len f 2- a t 18. Peren f 4 a t 35. Spruiten .ba f 19.

Schager Courant | 1922 | | pagina 9