Dinsdag 21 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7133. TWEEDE BLAD. Ingezonden Stukken. Raad Pelten. Binnenlandsch Nieuws. VOET BAL DE VOETBALMATCH. (Of van je vrienden moet Je het maar hebben.) Zondagmiddag nu jongstleden Was er voetbalmatch alhier. 't Zonnetje aan held're hemel, In het dorpje veel vertier. Voor een matig toegangsprijsje Kon men de prestaties zien Van de clubben die er speelden, Forsche, stoere voetballien. En de rechter van het scheiden Prijkte in zijn waardigheid 'Als de man waarom het draaide, Plus zijn eerlijk goed beleid. Twee uur werd er afgefloten En de wedstrijd die begon: Handsball, corner, buitenspeler, Telkens men iets nieuws verzon. En de rechter met zijn fluitje, Sefbb'lend net als op een speen, Liep en draafde en vermaand.©, Zweetend om de spelers heen. Maar al gauw kwamen er puntjqp, Haastig volgend op elkaar. En de club die men te, gaat had, Dacht terecht: had je me maar. Zéven minuten voor het einde, Was de man van waardigheid, Met zijn fluitje en zijn draven, Zoo inééns de kluts maar kwijt. Eerst vielen er harde woorden Over een getrapten bal. Toen moest één het veld verlaten, En die zei: ik ben niet mal". Maar de rechter met zijn fluitje Bewust van: zijne machtigheid, Liet nog iemand wegmarcheeren, 't Was zijn plicht plus goed beleid. Maar toen s'aken d'and're leden Ook de hoofden bij elkaar, Gingen ook het veld verlaten W erdena ook onhandelbaar Nou toen was het allermooiste Van de voetbalmatch er af En de rechter voor zijn leiden Kreeg geen tractement tot straf. Maar wij willen hem aanraden Als hij weer eens leiden gaat. Dat men schoenen aan moet trekken, Wil men loopen op de straat. Eerst in 't reglement studeeren, En gediplomeerd niet waar, Kan men zich altijd verdedigen. En voor „fluiten" geen gevaar. Handsball. Spotter. Nieuwe Niedorp, Nov. 1922. Vergadering op Vrijdag 17 ov. 1922, des avonds 7 uur. Afwezig de heer N. Schagen, wegens verhindering. De voorzitter opent de vergadering, waarna le zing der notulen pldats heeft, welke zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Naar aanleiding der notulen zegt voorzitter, met den heer de Beurs te hebben gesproken over 't weeg toestel en tot resultaat dat ik u voorstel om den heer de Beurs uit te noodigen al9 B, en W. vergaderen en dan de quaestie regelen, daar m.i.z. ook dient vast gelegen te zijn, de regeling, indien er iemand komt die een beest wil laten wegen. De heer Blom zegt, ik meen, dat Beurs het weegtoestel kon overnemen voor den kosteniden prijs. Evenwel wordt goedgevonden zooals voorzitter heeft voorgesteld. Ook, vervolgt voorzitter, heb ik de greppel aan de Achterbuurt laten opknappen. De heer Koopman bepleit een betonnen greppel, doch zonder boom. De heer Blom acht wel een boom, doch dan met gaten erin. Na eenige bespreking goedgevonden de toestand, zooals die thans is, te bestendigen, en afzien boe of het zal gaan. De heer Koopman zegt, dat de afwatering van het pand1 van den heer Kohnhout niet in orde is. Na eenige bespreking wordt besloten hierin te voor zien, De voorzitter zegt, dat de begrooting, dienst 1923, van Ged. Staten met een paar opmerkingen is te rugontvangen. Wij hadden gevraagd voor instandhouden on derwijs f 500 subsidie. God. Staten stellen voor, de zen past af te voeren en hiervoor een post te maken als volgt: f250 bijdrage van het Rijk in de kosten gemeentehuishouden, en f250, idem van de provin cie. Wij hadden f 10 uitgave waterleiding. Ged. Sta ten stellen voor deze af te voeren en weder onder te brengen onder Hoofdstuk X. Na eenige nadere bespreking kan de Raad, zich met de voorgestelde wijziging vereenigen, en besluit de begrooting, dienst 1923, aldus gewijzigd opnieuw vast te stellen. Voorzitter zegt, dat aan het gemeentebestuur de bevoegdheid is gelaten, om ontheffing te vragen, dat de huisslachtingen niet aan keur onderworpen wor den. De voorzitter licht de zaak nader toe, waarop de Raad besluit, geen ontheffing aan te vragen, en de huisslachtingen alzoo aan de keup onderworpen te .laten. De voorzitter deelt mede ,dat aan J. Ti essen al hier de opsteking en bediening straatlantaarns is opgedragen, zijnde de laagste inschrijver, nl. voor f 65. Het bleek, dat er een lantaarn defect was en dus nog niet heeftg ebrand; -dus zou spoedige voor ziening wenschelijk zijn. De heer Koopman zegt: Ja, want het is daar nogal een belangrijk punt, vlak bij postkantoor, en daarbij ligt de weg daar steeds met houtwaren van den heer Roozing, hetwelk ik bepaald! ongeoorloofd acht. Ieder is het met spreker eens, en wordt goedge vonden den heer Roozing daarop te wijzen en aan te zeggen de houtwaren te verwijderen. Ingekomen is een schrijven van den heer Inspec teur, betreffende voorziening hoofd der school, bij ontstentenis enz. Besloten wordt te handelen over eenkomstig het schrijven van den heer Inspecteur. Komt in behandeling de circulaire van Ged. Sta ten ,dato 27 Jul i'22, no. 188, betreffende jaarwedde gemeente-ontvanger. Na vele bespreking en toelich ting van den voorzitter wordt beslóten, Ged. Staten voor te stellen de regeling van jaarwedde, zooals die door de commissie, benoemd uit de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen, in haar rapport is neergelegd, vast te stellen. Voor deze gemeente zou dan het salaris van den tegenwoorddgen ontvanger op pl.m. f 500 komen. De leden zijn in beginsel niet voor verlaging jaar wedde, doch in aanmerking genomen, dat het tegen woordige salaris van den ontvanger tegen onzen zin is opgelegd, Ma, fa de werkzaamheden tot bijna voor de helft zijn vermin derd, achten zij het niet geoorfoofd. deze jaarwedde te verdedigen en achten de jaarwedde f500 ruim schoots voldoende. De voorzitter zegt, gaarne eendge bespreking te willen houden omtrent de aansluiting aan het elec-1 trisch net van Zijpe en stelt voor, hiervoor even in comité te gaan. 1 Na heropening der vergadering, stelt de Voorzitter voor, om een bijeenkomst uit te schrijven, en alle bur-, gers uit te noodigen daar te komen, óm ieder in de gelegenheid te stellen, vragen te doen, énz., daar hét mij vooncomt dat niet ieder goed begrijpt, hoe of do regeling van aansluiting enz. is. Dit adres wordt algemeen goedgevonden. Besloten wordt dczê bijeenkomst vastgesteld te houden op a.s. Dinsdagavond. Bij det rondvraag zegt de heer Blom, daar nu de Ach- tersloot gedempt is, aqnt ik het noodig, zulks voor brand gevaar, op verschil lende plekken een put te maken. Voorzitter zegt, dat nu wij hier een bemaling hebben, de slooten nu steeds met water zijn. Hierover werd nog eenigen tijd gediscussieerd, en hét bleek, dat op verschillende plekken putten aanwezigzullen moeten zijn. Evenwel zal aan deze zaak de noodige aan dacht worden geschonken. Verder zegt de heer Blom, dat naar ik goed ben ingelicht, heeft mei. de wed. Glas een klein mestvaaltjé achter haar huis; ait acht spr. verkeerd. De heer Koopman zegt, ja, dit is ook het geval bij W. Vrjendjes. Voorzitter belooft de heeren onderzoek, en zal de betrokkenen zoonoodig tot verwijdering aanmanen. Ook. vervolgt de heer Blom, heeft het mijn aandacht getrokken, dat het café van den heer Sneeboer nog al eens later open is, dan wel geoorloofd is. Voorzitter zegt hierover den heer Sneeboer te on derhouden. Verder niemand het woord verlangende, sitfit Voor zitter de vergadering. DE TWEEDE KAMER VOLK S VERTEGEN WO OIV DIGING OF BUREAUCRATIE; DE f5000. Mr. R. A. Fockema schrijft aan de N.R.Crt.: In de Memorie van Antwoord op het voorloopig ✓erslag over het wetsontwerp ter verandering van het derde hoofdstuk der grondwet leest men: „Wat de schadeloosstelling van f5000 voor do le den der Tweede Kamer betreft, wordt opgemerkt, dat een Kamerlid slechts op uiterst bescheiden wij ze van deze schadeloosstelling zal kunnen leven, terwijl het dok niet aangaat te speculoeron op de omstandigheid dat nevens het Kamerlidmaatschap nog andere werlfcaamheden kunnen verricht wor den." De regeering schaart zich hierbij aan de zijde van hen, die meenen dat het kamerlidmaatschap den ge- heelen mensch vordert. Tegen dit standpunt is herhaaldelijk van verschil lende zijden en ook door mij geprotesteerd zonder dat het gelukte daarvoor aandacht te trek ken. Wij werden niet beantwoord, doch doodgezwe gen. Ondanks eenige oppositie zal dit standpunt straks ook bij de Eerste Kamer wel triomfeeren. Toch is 't nGodig met het oog op de toekomst nog eens een protest te doen hooren. Het was in 1911, dat ik aan een Zwitsersch re- geeringspersoon vertelde, hoe het steeds meer ge woonte werd in Nederland, dat de Kamerleden' in of bij den Haag gingen wonen en vroegere bezigheden opgaven. Mij trof de daarop onmiddellijk volgende uitroep: „Dat is de val van 't parlementaire stelsel." Later en ook dit jaar heb ik da zaak herhaal delijk met Zwitsers besproken en kreeg ik ook ge legenheid kennis te nemen van de meening van Zwitsersche Kamerleden. Men denkt in Zwitserland niet aan Nederland, en is onbekend met onzen toe stand, doch men kijkt voortdurend naar Frankrijk. Men beschouwt Frankrijk als het land1 van een mis lukt parlementair stelsel, van Kamerloden, die op gaan in het drijven van politiek en in het zoeken naar bevrediging van politieke ambitie, daarbij maar steeds grooter geldelijke voordeelen; voor den oorlog fr. 15.000 jaarlijksche toelage, thans naar ik meen meer. Dan vrij reizen enz. Een volksvertegenwoordiging zegt men heeft alleen als zoodanig beteekenis, zoo zij in hoofdzaak bestaat uit mannen (het zijn dqar slechts mannen), die onafgebroken elk op zijn gebied een stuk volks leven meemaken, die met verschillende, steeds voort j gezette eigen ervaring in onderlinge samenwerking^! den juisten blik geven op het volksleven en de volks belangen. Men beweert, dat in den regel pratende en 1 lezende menschen, die geen bijzondero taak vervul len, degenereeren, Alleen in het volk leven en in de actie zegt men blijven de éigenschappen be waard, waaraan de volksvertegenwoordiger behoef te heeft.. Nadere uitwerking van deze stelling kan hier wor^ den achterwege gelaten. Slechts worde de aandacht gevestigd op de tegen stelling met hetgeen men in Nederland thans voor staat. Meent men werkelijk, dat een gemiddeld Kamerlid, hetwelk zich zoogenaamd geheel gee/t aan zijn taak. een goeden blik kan krijgen op hei groote terrein van werkzaamheden der Staten (z®r»eratl t Eu soo niet, is het dan niet beter over krachten, te beückik- ken, die op eigen gebied voortdurend vertrlacht 'm de practijk helderder inzicht kunnen veroveren? Ik zeide tegen eer» Zwitsersch Kamerlid <l<u men in Nederland meende door verhooging van de zoo genaamde schadeloosstelling en door pensionneering meer keuze van Kamerleden te krijgen. Het ant woord was: „Ja zeker, andara personen dringen zich naar voren, maar zij zijn juist de personen, die wij niet hebben moeten. Wij krijgen juist door ons stel- sel de beste vertegenwoordiging. Wij hadden oor spronkelijk fr. 20 per dag presentiegeld. Het. is laug- zamerhand verhoogd tot fr. 35 en zal nu worden te- j ruggebracht tot fr. 30. Er zit bij ons geen voordeel j aan. Ieder blijft in den regel op zijn oude plaats en I bij zijn oude werk. Voor menigeen is het Karaerlid- maatschap een geldelijk offer, maar juist, omdat het een offer vordert en althans geen voordeel brengt, krijgen wij een zoo groot aantal menschen, die de openbare zaak boven eigenbelang stellen. Dit in te genstelling met Frankrijk". I De f5000 is volgens de regeering niet te veel. Ik zou verder willen gaan en zeggen dat dq f 5000 veel I te weinig is, zoo de leden van de Tweede Kamer werkelijk de diensten konden bewijzen welke de re geering onderstelt. Hebben de Zwitsers ongelijk wanneer zij met den blik op Frankrijk dit een jammerlijke dwa ling achten? Blijft men zich echter plaatsen op het standpunt van de regeering, dan is de verhooging tot. f5000 slechts een begin, dan zal men spoedig bij een nieu we grondwetsherziening meer vorderen. En van dit standpunt bezien volkomen terecht. Men zal dan het j Fransche voorbeeld volgen. De f3000 of f5000 is niet in de voornaamste plaats een geldkwestie, Men staat tegenover een principieel© beslissing ten aanzien van den aard der volksvertegenwoordiging. Zal deze zijn een soort bureaucratie, waaraan men een onjuisten naam geeft? Of zal zij zijn een vergadering van hen, die op verschillend gebied onafgebroken in en met het volk loven en werken en daardoor in. staat zijn van al'le zijden de kennis en het inzicht aan te dragen, waaraan staat en volk behoefte hebben? DE INCASSO-BANK TE AMSTERDAM VOOR f13.000 OPGELICHT. Donderdag heeft een Venezolaan b ijde Incasso- bank wissels ter inning aangeboden tot een totaal bedrag van f 13.300. Bij onderzoek bleek het later, dat da wisse'? vailsch waren; aanhouding van don aanbieder werd TiTZoehi Hij was echter reeds het land uit en vermoedelijk denzelfden dag met den middagtrein naar Parijs vertrokken. Zijn aanhouding is aan de Parijsche politie ver zocht. Nader vernemen \vjj, dat de wissels, die de man uit Venezuela aanbood oogenschijnlijk geheel in or de waren. Ilij: was in het bezit van een geldig pas poort en de handteckening daarin klopte met de handteekening -op de wissels, die waren afgegeven door een solide bank in Amerika, zoodat er niet de minste aanleiding bestond niet uit te betalen. Nadat de man met het geld was vertrokken kwam uit Amerika het telegrafisch bericht om niet uit te betalen, omdat de wissels niet in orde waren. Het was toen echter reeds te laat. Do Venezolaan had het land verlaten. DE DOODSTRAF. Mr. W. G. Klomp, te Bussum, heeft in een ver gadering van dein Christelijken Besturenbond aldaai over de doodstraf gesproken. Volgens hem ligt in den Genesis 9 6 opgesloten, een gebod tot instelling van de doodstraf, welk gebod zijns inziens voor onzen tijd onverminderd van kracht is. Hij 'acht het een gunstige gelegenheid tot invoering van de doodstraf over te gaan, nu de anti-rev. partij invoering van de doodstraf op haar program van actie heeft gezet, er een wijziging van ons strafstelsel in voorbereiding is. DE ACTIE VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. In verband mte do tot stand gekomen overeen stemming tusschen de directie en het personeel van de Ned. Spoorwegen is het comité van actie uit de vijf organisaties thans ontbonden. MOND- FN KLAUWZEER. De heer Weitkamp heeft den Minister van Land bouw enz. de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat in den laatsten tijd veel gesmokkeld vee uit Duitschland hier wordt ingevoerd, zoodat het zelfs, volgens een spre ker op de vergadering van veehandelaren in aan merkelijk aantal op de Rotterdamsche markt wordt aangeboden? Is de Minister bereid met het oog op het in Duitsch land heerschende mond- en klauwzeer, hiertegen bijzondero maatregelen te nemen, onder meer door uitvaardiging van een vervoerverbod van vee en varkens binnen een bepaalde grensstrook, tenzij ge dekt door een geleibiljet? ST. MAARTENSBRUG. Mej. II. J. Molenaar heeft met ingang van 1 Januari u.s. eervol ontslag gevraagd al9 onderwijzeres aan do O T. school alhier. OUEKAnSPIL. Hot Nut «departement hield Zaterdagavond haar tweede-buitengewone vergadering in het'lokaal van den heer Vi», voor welken avond medewerking werd verleend door Het Kleine Tooneel, de damesgym- nastiekvereeniging en enkele andere dames en hee ren. Het Kleine Tooneel voerde op „Feest", een dra matische schets uit het gevangenisleven door Her man Heijermans, terwijl voor en na diverse zang nummers en voordrachten gegeven werden. Hygia gaf een nummer knotsoefeningen' electrisch verlicht, waarmee ze reeds eerder veel bijval inoogstten. Het programma was rijk aan afwisseling, geheel samen gesteld door uitmuntende krachten. Het is dan ook te verklaren, dat de leden een mooie en genotvollen avond hebben meegemaakt; OUDKARSPEL. Blijkens een advertentie in een plaatselijk blaadje kunnen we gratis profiteeren van dagelijksche mod derbaden aan de Spoorstraat. Zoo'n advertentie tee kent den toestand waarin de inwoners daar verkce- ren. Het is daar ook wel wat ergerlijk, vooral- als men weet. dat door twee gemeenten deze verkeers weg wordt onderhouden. ZUIDSCHARWOUDE- Tot leden van het kiescollege zijn gekozen de hee ren O. Kooij, W. Koeman, J. Kroon en J. Schoenma ker Jnz. LANGENDIJK. Kerstmis nadert en daarmee de tijd, dat door vele bouwers óf landhuur, óf rente, óf aflossing, ja door sommigen wel alle drie tegelijk moet worden vol daan. Maanden en maanden reeds wordt in schrille kleuren geteekend de toestand onzer tuinbouwers en de groote waarschijnlijkheid, dat velen tot on dergang gedoemd zijn. Doch van steun valt nog niets te bespeuren en wij durven wol voorspellen, dat, ook al komt. er steun, deze met Kerstmis niet voor elkaar is. Wie de bureaucratische wegen van onze regeeringscolleges kent, zal begrijpen, dat als 3traks om den stouD wordt aangeklopt, de aanvraag eerst naar commissie moot om advies, daarna retour, dan weer om nader advies naar B., enz. We kennen die rompslomp nog van de vorige steunverleening en meenen goed te doen daaraan even te herinneren. Zou er niet op wat spoed kunnen worden aange drongen? LANGENDIJK. Hoe onzinnig de voorgestelde classificatie zou werken bij invoering er van, blijkt al zeer duidelijk öan den Langen dijk. Er zal zeker wel niemand zijn. die beweert, dat er verschil van levensstandaard is tusschen de 4 gemeenten die samen een natuurlijk, geografisch en economisch geheel vormen. Toch- worden Broek en Noordse.harwoude in de 5e en 7 -scharwoude en Oud karspel in de 4e gerangschikt. Voor wie nu nog vr«et, dat tin 4 .dorpen van Noord naar Zuid zich aldus opvolgen: Oudkarspel, Noord- scharwoude, Zuidscharwoudé en Broek, móet hot duidelijk zijn, dat het ook in Pen Haag niet allen keks zijn, die lange messen dragen. DIRKSHORN. Naar wij vernemen, heeftr de Wieringer Bioscoop het voornemen, den volgenden Zondag alhier eens te toonen, wat zij'op haar gebied presteert. Daar men in deze omgeving nogal wat. voelt..voor bioscoop-voorstellingen, zal het stellig niet aan be zoekers ontbreken. Competitiestand per 13 November 1922 van de klassen waarin o.a. de elftallen van „Sparta" spelen: Tweede Klas B., N.H.V.B. Rang Doelp. No. Naam gesp. gew. gel. verl. pt. v. t. gem. 1 AI cm. Victrix III 5 3 2 8 9-4 1.60 2. K.V.V. II 8 5 1 2 11 86 1,38 3. R.C.Z. I 7 3 3 1 9 12—8 1.29 4. W.Z.V. I 9 4 2 3 10 15—8 1.11 5. Q.S.C. II 6 2 2 2 6 7—3 1.— 6. Sparta I 7 3 1 3 7 8—9 1.— 7. B.S.V. I 8 3 5 6 12—21 0.75 8. V.V.U. I 7 1 2 4 4 7—13 0.75 9. W.F.C. IV 5 141 6—12 0.20 Rang No. Naam 1. Helder IV 2. Quosego T 3. Zeemacht III 4. Batavier II 5. Sparta II 6. J.V.C. I 7. II.R.C. V 8. S.V.S. II 9. Geel Wit III Vierde Klas G, N.H.V.B. gesp. gew. gel. verl. pt. 12 6 13 8 7 8 5 Doelp. v. t. gem. 17—13 1.50 5—2 1.50 28—13 1.44 10-8 1.14 10—13 1.— 16—14 7-9 4-16 0.89 0.71 0.29 Tweede Klas A, W.F. Rang No. Naam 1. Sparta III 2. Sparta IV 3. W.F.C. I 4. D.O.S.K.O. II 1 1—10 0.25 .V.B. gesp. gew. gel. verl 5 4 1 5. Quosego II 6. Excelsior II 7. Excelsior III l.pt. 9 Doelp. v. t. gem. 20—5 1.80 20—6 20—8 9-7 28-9 2—14 1-51 1.50 1.33 1.25 1.17 0.00 0.00 VOOR DE GOEDE ORBS, Onderstaand laten w# eenige raadgevingen vofgen, welke navolging voor de voetbalsport van groot belang zijn. De Amsterd. V.B. zond een schrijven aan de aange sloten clubs met eenige nuttige wenken. We laten ze hieronder volgen: 1. Treedt streng op tegen wanordelijkheden tijdens en na den wedstrijd. 2. Lijdt niet aan misplaatst clubchauvinismc. 3. Laat nimmer toe. dat het publiek zich mengt in de leiding van den scheidsrechter. 4. Respecteer den scheidsrechter en onthoudt U van kritiek op zijn uitspraken. Bedenk, dat er van een ver keerde beslissing der spelregels steedt beroep bestaat bij de Protest-Commissie. 5. Speel het spel voor Uw genoegen en gedraag U tegenover uw tegenstander als eerlijk sportsman en tracht door eerlijk spel de overwinning te behalen. 6. Houdt Uwe op- of aanmeikingen steeds voor U en bedenk, dat opgewondenheid geen vrijbrief is voor het gebruiken van ongepaste taal. 7. Tracht Uwe kennis der spelregels te verrijken. Wanneer allen met deze goede raadgevingen rekening houden, óók het publiek, kan het met anders of dit zal. Sparta ten goede komen. SPARTA 1—O.S.C. 2. (1—3.) Zondag heeft Sparta 1 Q.S.G. 2 uit Wormerveer op be zoek gehad. Als scheidsrechter Prinsze ie 2 uur beginnen laat, verschijnt Sparta in de volgende opstelling: Wind. Anneveldt. Brantenaar. Watertor. Buiskool. Bos. Rus. Hoogendoorn. Biersteker. Kamp. Buiskool. Watertor valt in voor P. Leguit. Q.S.C. is volledig en Sparta trapt of, en gaat onmiddellijk tot den aanval .over welke evenwel onderbroken wordt. Ook de Q.S.C.- 'voorhoede brengt een bezoek, maar de Sparta-backs zijn safe. Hoogèndoorn weet zien hierna met de bal van eenige Q.S.C.-spelers vrij te werken 'en vlijg naar de linkervleugel te plaatsen. Rus drijft snel naar dc corner- hoek en zet schitterend voor. Biersteker benut de kaas en geefl zoo Sparta de leiding (10). Na den aftrap ver* plaatst het spei zich zeer vlug en do keepers moeten om, beurten handelend optreden. Sparta komt. evenwel enorm opzetten en is overwegend sterker, van den linkervleugel komen nog enkele prachtige voorzetten, welke evenwol niet benut worden. Ook Wind weet op sublieme wijze enkele schoten weg te werken. Tot rust blijft Sparta evcnwei in den aanval. Na rust eerst weer hetzelfde op en neer gaande spel, het Q.S.C.-iniddentrio begint evenwel steeds beter in vorm te komen, onze half-linie werkt evenwel .uit stekend vooral de center en linkshalf *ijn i enorm. Toch is Sparta nog steeds in (Jeu aanval, maar de mid- voor eu rechtsbinnen verstaan elkander slecht, waardoor het spel vcei te leiden heeft; ook Svordt er niét genoeg op den linkervleugel gespeeld. In deze periode is Sparta evenwel niet gelukkig, herhaaldelijk zweven de Geel-Zwarten voor het Q.S.C.-doel maar het juiste schot ontbreekt. Enkele corners leveren ook niets op, wijl de keeper voor zijn taak berekend is. Q.S.G., zich bewust wordend van het gevaar waarin 'ze verkeert, werkt zich los en geeft onze achterhoede en keeper eénigé goedö schoten te keeren wat hun evenwel uitstekend afgaat Ook een corner wordt goed weggewerkt, nog. enkele corners, volgen, welke evenwel allen achtergezet worden. De tijd verstrijkt al meer, en het spei begint allengs een zeer forsch karakter te dragen. De center-half J. Buiskool, welke den geheelen wedstrijd schitterend werkt, krijgt evenwel beenkramp, wat hem buiten ge vecht stelt. Dit is de strop voor Sparta geworden; het uitstekende Q.S.C.-midden trio kwam nu vrij te staan en hoewei de backs eerst enkele aanvallen nog wisten te stuiten of op buitenspel Strandden, kon deze druk niet weerstaan en weldra komt de gelijkmaker. (1—1). Een oogenblik scheen nu het geheel© verband Wel verdwenen in Sparta en binnen 4 minuten werdeti door Q.S.C. nog 2 doelpunten gemaakt, waar Sparta s keeper niets aan i doen kon. Na dit oogenblik van inzin king begon Sparta zich weer eenigszins te herstellen, maar het was totaal afgeloopen, enkele veranderingen in do opstelling werden nog geprobeerd, maar de nederlaag was onherroepelijk. Weldra klonk dan ook het eindsignaal van den heer Prinsze, welke als scheids rechter scnitterend geleid heeft en zich door geen van beide partijen liet beïnvloeden. De wout van Sparta is geweest, dat, zoodra de center hall uitviel, de voorhoede zich niet terugtrok en uitslui tend tot verdedigen overging. De invaller J. Watertor heeft laten zien, dat hij z'n plaats volkomen waardig is. Jammer, dat Bos in de half stond, want. dit is ^zijnr plaats niet. Kamp als rechtsbinnen had de bal meer op ae wenken moeten plaatsen en vlugger weg moeten spelen en niet zoo pingelen, want aaar komen geen doelpunten van. De linkerwenk en centervoor van Sparta waren het gevaarlijkst en hunne schoten hadden dan Ook een beter lot verdiend. Maar met dit ai heeft Sparta een keurigen wedstrijd gespeeld en het talrijke publiek heeft dan ook van heel mooi spel kunnen genieten. BROEK OP LANGENDIJK. De voetbalvereeniging B.V.V. alhier, werd dezer dagen verblijd met de schriftelijke vergunning van den heer M. Borst te Zuidscharwoudé, om op zijn weide, „het Buitenland", te mogen spelen. ANNA PAULOWNA. Zoudsg j.1. had, daar het Excelsior-terrein nog niet fjer.-'.tid is, qe tweede uitwedstrijd plaats tegen D.OS.K.O. I te Öudesluis. Om half drie laat de scheidsrechter Klink Exelesior I tegen wind in aftrappen. Direct .ont wikkelt zich een vJug spel en de beide doelen zijn beur- teiiBgs in gevaar. Ongeveer 10 minuten vóór riist weet D.O.S.K.O. uit een door de Excedsior-achterhoedc ver keerd beoordeelden bal, de leiding te nemén. In dezen stand komt de rust. Als na de rust weer begonnen; wordt, is Excelsior direct overwegend sterker. Na 5 minuten spelens weet de midvoor dan ook voor Excel sior gelijk te maken. Direct als is afgetrapt, ontkomt het D.O.S.K.O.-doel op zeer gelukkige wijze aan een doorboring, als de linksbinnen van Excelsior een kei hard schot lost en de bai van de bovenlat in 't Veld terugspringt. D.O.S.K.O. ka*n slechts enkele uitvallen doen en onder grooten druk op ,t D.O.S.K.O.-doeI komt 't einde met een gelijk spel, 1—1, waarmee D.O.S.K.O. meer dan tevreden kan. zijn. De scheidsrechter voldeéd goed. Minder tevreden kunnen we zijn over de houding van 't publiek, daar het toch o.i. niet voor moet komen dat de \yedstrijdleider het publick moet waarschuwen zich niet met 't spel in te laten. Wij hopen dat hef D.O.S.K.O.-bestuur, wanneer nog eens weer ongeregeld heden mochten voorkomen, de schuldigen van het veld Jzal zenden. Excelsior II wist tegen Sparta IV ook een gelijk spel te foreeeren en wel inet dezelfde cijfers. Excelsior III heeft zich kranig geweerd, door slechts ïHöt 10 van D.O.S.K.O. II tq verliezen. Voor deze kleinen voorwaar een mooi resultaat. NIEUWE NIEDORP. B.V.V. I van Benningbroek speelde Zondagmiddag om 2 uur alhier een voetbalwedstrijd tegen N.V.V I. Do uitslag was 3—2 in het voordeel van N.V.V. ST. PANCRAS. Wat piet gedacht werd, 't verliezen van den wed strijd Vrono 1D.T.S. 1 door Vrone, Is wel geen feit geworden, doch do uitslag 2—2 zegt genoeg, dat 't niet veel heeft, gescheeld, of D.T.S., dat den vorigen Zondag met 3—0 door Vrone werd geslagen, had de puntjes huistoe genomen. Ook ditmaal ontbrak het do voorhoede aan juist schieten, mede door te ge ringe. steun van de halflinie. Tegen de laatste goal van D.T.S. zal protest worden aangetoekend wègens buitenspel. Vrono 2 streed tegen Koedijk 1 en verloor met 1—4. Ook Vrone 3 verloor togen Alkmaar en wel met 2—4, modo door den spil, die zoo vriendelijk was, 2 maal den bal in eigen doel te plaatsen. OUDKARSPEL. De voetbalvereeniging D.T.S. I was Zondag op be zoek bij Vrona I te St. Panera». Voor de rust wist

Schager Courant | 1922 | | pagina 5