Plaatselijk Nieuw* Marktberichten, Reclames. Gemengd Nieuws. Binxienlandsch Nieuws. Vrona <1© leiding t© nemen,, dioch reed© ongeveer 10 minuten na d© rust maakt© D.T.S. gelijk© punt. Vlak voor het eind© kreeg Vrona een pinalty te nemen, waardoor de stand 2—1 werd ten voordeel© van Vro na. Direct na middenbal bracht D.T.S. den bal op en na een worsteling voor het Vrona-doel wist D.T. S. weer gelijk to maken, waarna a© wedstrijd ge ëindigd was. Beide clubs blijven dus de 1© en 2e plaats bezetten. Het was een mooie spannende wed strijd. Volgend© week speelt D.T.S. I tegen Holland I uit No ordscbarwo u de. D.T.S. II Verloor op eigen terrein van Holland II met 3—2. - noordscharwoude Hol land'8 veteranen' speelden tegen een combina tie van Holland I en III en verloren met 0—7. oudesluis. d.o.sjk.o. i—excelsior i. (1-1.) Zondag speelde alhier D.O.SJC.O. I haar Ssten competitiewedstrijd, onder leiding van scheidsrech ter Klink, die zeer goed voldeed. Excelsior trapt af en valt direct vinnig aan, welke aanval evenwel door de achterhoede van D.O.S.K.O. wordt afgeslagen, die wel voor haar taak berekend was. Voor de rust weet evenwel de links binnen van D.O.S.K.O. den bal prachtig in den hoek te zetten. 10. Na de rust is het Excelsior, die voortdurend1 op het doel schiet, vooral de linksbinnen, die steeds op verren afstand op het doel schiet. Toch weet Excel- sior met een vliegend schot den gelijkmaker te ma ken. Rust gaat in met onveranderden stand 11. D.O.S.K.O. II speelde tegen Excelsior III en won daarvan met 1—0. quosego i-helder iv, (2-0.) Zondag j.1. had eerstgenoemde vereeniging een zware dag. Helder IV .won den toss en speelde eerst voor den wind. Quosego trapt af, maar Helder pakJ direct goed aan en was eerst een tijdje in de meer derheid. Quosego komt daarna even beter apzetten niaar kon evenmin als Helder het net vinden. Van beide kanten werd hard gewerkt en zijn een naar prachtkansen niet benut. Rust «ring met blanken stand in. Na den aftrap komt de thuisclub nob beter op zetten en was overwegend sterker, Qoordat de ach- terhoède van Den Helder overdaad van werk kreeg, kon een doelpunt niet uitblijven. Er ontstond een worsteling voor Helders doel, de bal wordt een eindje het veld ingetrapt, waarop de middemhalf in loopt en met een onhoudbaren schuiver zijn club de leiding bezorgd. Nu ging Helder zich anders opstellen en liet den moed niet zakken, zoo nu en dan kwamen ze heel aardig opzetten, doch de achterhoede hunner tegen partij was ondoordringbaar. Even voor den afloop kreeg Quosego nog een hoekschop te nemen, welke mooi werd geplaatst door Jac. Gouwenberr en door T. Oudejans prachtig in het doel gekopt. Intusschen werd het einde aangekondigd door den scheidsrechtor Bauts, die den wedstrijd zeer goed leidde. Quosego heeft van haar kant een goede partij voetbal laten zien, en zijn tevens de bovenste plaats van het ranglijstje machtig geworden. Zoo doorgaan groen-witten en aan het einde zult gij zegevieren. zwitserland—nederland. (3-0.) v De eerste landenwedstrijd door het Nederlandsc/li EI ltal in het seizoen 1922—1923 is geëindigd in een 5—0 nederloagl Een in hooge mate teleurstellende uitslag, geboekt tegen een land, dat tot dusver op internationaal voetbalgebied nog maar zeer weinig gepresteerd heeft. Dat beteekent dus, dat het Neder- landsche voetbalspel in qualiteit sterk achteruit gfe- gaan is; dat het hoog tijd wordt dit te verbeteren en het oogenblik is aangebroken, dat het bestuur van den N.V.B. zich ook eens gaat inlaten met de mid delen te beramen, dewelke er toe kunnen leiden om deze qualiteit weer te verbeteren. Gevonden i een bruin Bctfoentje. Verloren; een portemonnaie. Geboren; Wilbrand, zoon van Gornclia Moeijes en Diouwertje Dekkker. actie tegen verslechtering van het onderwijs. Zaterdagavond vergaderde het Plaatselijk Comité van Actie tegen verslechtering van het onderwijs. Alle ledén warren aanwezig en na aangonémo besprekingen werd het volgende besloten; Er zal getracht worden, een spreker te krijgen om dit actueele en ,zoo hoogst belangrijke onderwerp in te leiden. Hoogstwaarschijnlijk zal dit Maandag 27 Nov. bij Igesz plaats hebben. Een en ander zal per advertentie ter kennis worden gebracht. Niemand, die eenig belang heeft bij goed onderwijs, bliive weg. Daarna zullen de leden van't comité met lijsten rondgaan om handteekeningen te verzamelen voor een Seweluig petitionnement. Ieder Nederlander, oudér dan 1 jaar, kan hierop teekencn. een afscheid. Vrijdagavond was de heer Jb. ter Hall, directeur van do Harmoniekapél, alhier, om afscheid te ne men. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de heer Ter Hall, bedankt als directeur der Schager Harmo niekapel. Hij heeft dat gedaan om zeer drukke be zigheden. Hoeft de heer Ter Hall jaren met ambi tie en grooto bekwaamheid onze kapel geleid, den laatsten' tijd] bleek hem dat niet in dielmate mogelijk als dat door hem gewenscht en gewild werd. Dienst zaken vergen in steeds meerder mate zijn tijd en werkkracht en zijn aanstaande benoeming tot kapel meester van de Kon. Ned. Marinekapel zou een lan ger blijven als directeur van onze Harmonie onmo gelijk hebben gemaakt. Waar de hoer Tor Hall steeds met liefde zijn taak als directeur der Harmonie heeft vervuld, was het met leedwezen, dat hij de noodzakelijkheid van heen gaan moest, aanvaarden. Wij twijfelen er niet aan, of de heer Ter Hall zal bij Harmonie steeds in aangename herinnering blij ven. lycurgus. Zondagavond! de eerste openbare uitvoering in dit seizoen, De opkomst was zeer bevredigend, wat ons genoegen deedi, voor het zeer te loven werk dat ons te zieni en te genieten werd gegeven. Deze geheele uitvoering, onder leiding van den heer S. Keesman, ademde een geest van goeden zorg en een streven naar correctheid en nette uitvoering. Dat kan nog beter worden en wij twijfelen er niet aan, of dat zal ook wel gelukken. Met genoegen hebben wij verschillend© nummers gevolgd, van dit aan afwisseling zoo rijk© program ma. Er was met recht van alles en met onderbreking door heel© korte pauzen, liep het als op rolletjes. Wat wij zagen slaagde uitmuntend en de oefe ningen gaven alle aan ons het inzicht dat hier niet gestreefd wordt naar kunstemakerij, maar gelet wordt op een goede ontwikkeling van lichaam en spieren. Wij ontdekten reeds meer lijn, meer spirit, de oefeningen waren meer ai, eigenschappen, die een algemeen welslagen niet anders dan bevorderen kunnen. Het was prettig, dat ook op deze uitvoering bleek, dat er bij onze jongelui-nog ambitie blijft ook voor andere sport dan alleen voetballen, want een heele rij van jonge gymnastiekers vulde het tooneel. Er was voldoende materiaal dat onder de deskundi ge leidiqg van den heer S. Keesman, stoere werkers kunnen worden. geslaagd. Onze plaatsgenoote, mej. E. Tates, leerlinge aan de Rijksnormaalschool te Helder, is geslaagd voor de Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek. polder verkiezing. Bij de pol derverki ozingen voor den polder en de banno Schagen, Zaterdag j.1. alhier gehouden, is tot Hoofdingeland gekozen de heer P. Homan, terwijl de heer A. Grootes herkozen werd. politie. Gevonden: een rozekrans, een omslagdoek, een bandi van een mantel, 3 parapluies, een witte das, een stormlamp, een rieten koffertje. Verloren: een bruin schoentje. LANGENDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 20 Nov. Bloemkool, le cerf f 5 a 16.10, idem reu ze f 10.80 a 14.10, per 100 st. Roodo kool, le s. I U.90 a 1.70, idem 2e s., f 0,50 a 0.80, gele kool, le s., f 0.60 a 1,10, 2o soort f0.20 a 0-50, witte kool, le t. f0.50 a 0.60, Deensche witte kool f0.70 a 1.50, schoolmees ters f 1.80, bieten f 1.20 a 2.10, gele nep f3 30, driel. f 1.60 a 2.40, uion f 1.60 a 2.60, losse wortelen 11.30 a 1.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 8850 st. bloemkool, 63000 Kg. roode kool, 57700 Kg. witte koel, 55000 Kg. gele kool, 14850 Kg. losse wortelen, 24350 Kg. uien, 100 Kg, gele nep, 1466 Kg. aardappelen, 9650 Kg. bieten. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 20 Nov. Grove uien f 2.10 a 2.40, driel. f 1.60 a 2, nep f 2.40 a 2.90, peen f 1.30, roodo kool f 0.40 a 1.60, gele kool f 0.20 a 1.20, witte kool f 0.30 a 0.50, Deen sche witte f0.50 a 1.20, rapen f '1.20, alles per 100 Kg. Kg. Bloemkool f 13, 2e soort f3.10, per 100 stuks. Aanvoer 18 Nov.: 11825 Kg. uien, 7750 Kg. peen, 80525 Kg. roode kool, 20485 Kg. gele kool, 66100 Kg. witte kool, 35350 Kg. Deensche witte, 80 stuks bloem kool. WARMENHUIZEN, 18 Nov. Roode kool f-0.65 a, 1.85, gel© kool f 0.50 a 1.40, witte kool f 0.40 a 0.55, uien f 2 a 2.30, driel. f 1.30 a 1.50, nep f 2.40, peen f 1.35, uitschot roode kooli f 0.50 a 0.90. Aanvoer: 21960 Kg. roode kool, 12550 Kg. gele lcool, 56700 Kg. witte kool, 4050 Kg. uien, 125 Kg. nep, 1150 Kg. peem WARMENHUIZEN, 20 Nov. Roode kool f 0.60 a 1.75, witte kool f 0.40 a 0.55, Deensche witte kool f0.70 a 1.05, uien f2.20 a 2.40. nep f 2.90, diriel. f 1.40 a 1,50. uitschot roode kool f 0.30 a 0.75, Aanvoer: 19325 Kg. roode kool, 73450 Kg. witte kool, 5500 Kg. uien, 375 Kg .nep. 1 ALKMAAR, 18 Nov. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 16 paarden» f 150—400, 10 koeien en ossen f 225 -475, 21 nucht. kalveren f 10—28, 273 vette schapen f40—52. 1 vet varken f125, 11 mag. varkens f35—55, 95 biggen, 10 w. f 23—32, T6 bokken en geiten f 4—16. Boterprijs van 18 Nov. 1922: hoogste markt f 1.30, middelmarkt f 1.25, laagste markt fl.20, Aanvoer 1301 kop. Kipeieren f 15—17. WINKEL, 20 November 1923 Appelen f 3 a f 15. Peren f 3 a f 15. Druiven f 18 a f 20. Kool f O.50 a f 0.70. Bieten f 0.40 a f 0.90. Uien i 1 a f 1.20. Spruitkool 'f5 a i 8 pér 50 Kg. Andijvie f 1 a f 1.30 per 100 stuks. ALKMAAR, 20 November 1922. Bloemkool, le soort f 12.30 a f 15.10 per 100 stüks. Roode kool I 1.70 a f 3.60. Gele kool 1 0.70 a f 1.60. Wortelen f 1.60 a f 1.80. Uien f 1.50 a I 2.60. Appciea f 4 a f 13. Peren f 3 a l 27. Spruiten 15a f 14. Wit lof f 25 a f 58 per 100 Kg. ALKMAAR, 20 Nov. 1922. Op do beden gehouden veemarkt waro.n Aangevoerd; 15 koeien en osseu f 225—f 500„ 7 vette kalveren f 60— f 145 p. ned. pond f 1.10—f 1.80, 5 nuchtere kalve ren f 16—f 28, 2 vette schapen f 40—f 45, 327 vette var kens p. ned. pond f 0.95—f 1.06. AMSTERDAM, 20 [Nov. Vee. Te rmaikt Waren Aange voerd: 392 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. I 1.15—f 1.25, 2e kwal. f 0.85-! 1., 3e kwal. f 0.50—f 0.75 per Kg.; 80 melk- en kalfkoeien f 300 tot f 500 per stuk; 25 nuchtere kalveren f 12—f 22 per stuk. 153 schapen f 30—f 45 per stuk; 442 vette varkens le kwaL f 1.19—f 151, 2e kwal. f 1.16—f I.I8 per Kg. schoon gewicht. Slechte Spijsvertering en de onaangename gevolgen als brakingen, hooldpfth, gemelijkheid, verstopping, geelzucht, hartwater enz. ver dwijnen door het gebruik van Fostor's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. de reis van clemenceau. Uit Now York, 18 Novembor. Clemenceau ie aangekomen. Hij werd hartelijk toogejuicht. Ant- woordendo op do begroetingsrode van den presi-. dent van den gemeenteraad, verklaarde Clemen ceau het doel van zijn reis. Hij zei de: „Ik kom uit loggen, dat Frankrijk noch militaristisch noch im perialistisch is. Het handhaaft een sterk legor, om dat dit do eenige waarborg ie tegen een' nieuwe aan val. Geef ons de noodige waarborgen, dan zullen wij onmiddollljk ons leger afschaffon." Een langdurige toejuiching volgdö op deze woor den. scheepsramp in de golf van californi8 Uit Calixic (Californië), ?0 Nov. Naar gemeld wordt, zijn gisteren zeventig personen om het le ven gekomen bij het vergaan van het stoomschip „Topolobampo" in de Golf van Californië. Het wa ren voor het meerendeel arbeiders, die op reis waren naar de katoenvelden in Beneden-Californië. regeeringscrisis in duitschland. Dé pogingen van Dr. Cuno om in Duitschland 'een nieuw-ministerie te vormen, gaan niet voorspoedig. De drie eerste pogingen zijn mislukt, hoofdzakelijk stëeds stuitend op het verzet der Soc.-Dem. om in het ministerie zitting te nomen, als ook de Democra tische Volkspartij daarin werd opgenomen. Dr. Cuno doet thans een vierde poging met alleen bur gerlijke elementen in zijn ministerie. Verschillende namen worden reeds genoemd. Donderdag wordt het ministerie in den Rijksdag voorgesteld. bomontploffing te chicago. Te Chicago zijn negen personen gedood en drie ge wond bij een bomontploffing, welke. Vrijdag plaats vond in een huis, dat in gebruik was als geheime distilleerderij. Men gelooft, dat de bom werd gewor pen door een lid der distilleerdersbende, dat ruzie met zijn kameraen heeft gehad. Het husi werd totaal verwoest. een engelsch stoomschip met een bij' kans geheel zieke bemanning.' Het stoomschip Huntstanworth, metende 1400 ton, is na een zeer bewogen 'reis uit West-Afrika op de Theems aangekomen. De heele reis lang had het geworsteld met een doodé- Iijke ziekte, die 'den eenen man na den anderen aan tastte, tot nog maar een matroos met twee officieren over was. De ccrsle-machinist zorgde zonder hulp voor de ma chines, stookte de vuren en sjouwde kolen aan T>p een afstand van honderden mijlen schreef een dokter aan boord van een passagiersboot recepten voor de zieken, die door draadlooze telegrafie werden overgebracht. De eerste-officier maakte die recepten klaar in tusschenpoo- zen, waarop hij niet op de brug stond. Eion hofmeester moest al het eten klaar maken voor "de Zieken en voor de twee officieren en zichzelf. Ondanks allo hindernissen is het schip op de Theems op tijd aangekomen, maar d© twee officie ren en de 'hofmeester waren in een toestand van volslagen uitputting. bedrag van den hoofdelljken omslag, die dan van f365000 tot ongeveer f288000 zou zijn terug te bren gen. Woensdag bij de behandeling van de gemeente- bogrooting voor 1923 komt he trapport aan de orde. mond- en klauwzeer. Uit Middeiburg. Met ingang van heden, zijn alle veemarkten in Zeeland verboden met het oog. op mond- en klauwzeer. goedkooper reizen. Op de lijnen der Néderlandsche Tramweg Maat schappij worden marktretourkoarten tegen le geren prijs tngevoerd. speld ingeslikt: Do negenjarige Marton Huizinga te Groningen, slikte bij het eten oon speld door en is aan de ge volgen overleden. haar kind vermoord. Zaterdagnacht vervoegdo zich aan hot politiebu reau te Hilversum de vrouw van den opzichter, van Stad en Lande van Gooiland Bon, woonachtig in het Gemeenelandshuis dor Erfgoöiers aan den Logen Naarderweg aldaar, met de mededoeling, dat zij haar elfjarig dochtertje had vermoord. Toen de politi©-autoriteiten, vergezeld door dok ter Stieler, een onderzoek instelden, bleek het feit maar al te waar. Gedurende de afwezigheid van haar man had de ongelukkige, die lijdt aan zwaar moedigheid, in een vlaag van waanzin haar kind in den slaap met een handdoek gewurgd. Eerst had zij getracht het kind met een revolverschot te dooden. doch het wapen ketste. Toen had zij den handdoek gnomen en deze om den hals van het slapende kmd geknoopt. Bij het dichttrekken van den knot)», was het meisje wakker geworden, waarop de moe der net had gerustgesteld en gezegd had „het niet meer te zullen doen". Hot kind was toen gerust weder gaan slapen, waar op de moeder, na eenigen tijd te hebben gewacht, haar poging tot wurging herhaalde en toen helaas met heter gevolg. Men heeft nog getracht door het aanwenden van een zuurstofapparaat de levensgeesten weder op te wekken, doch vruchteloos. De politie heeft de vrouw, die volstrekt geen spijt over haar daad heeft en integendeel zegt, blij te zijn, dat net kind dood is,\in arrest gehouden. Zij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. geannuleerd. Uit Aalsmeer. Na gehouden conferenties met. het bestuur van dep Bond van Bietenbouwers, heeft de Centrale Suiker-Mij. besloten, de 10-jarige contrac ten te annuleeren. NIEUWF. niedorp. Er zal op Zondag den derden December bij de Ned. Herv. Gemeente alhier verkiezing plaats vinden, tol het benoemen van een Notabel in de plaats van den heer Jb. de Vries, die benoemd is tot kerkvoogd in de vacature C. Wit Dz., die voor die fuiietie bedankt had. -- MOERBEEK. In den Polder Moerbeek zijn do heeren 'Joch. W&iboer en .Corn. Bakker benoomd tot Molenmeester. De eérsié (in de vacature K. Del ver (overleden")de tweed© in dö plaats van den heer P. Scheltus, aie aftredende was. winkel. In de kolfbaan van den heer J. van Stipriaan g&( Zon dagavond* de Eerste Wieringer Bioscoop-onderneming een voorstelling, waarvan gezegd mag worden, dat het een mooie voorstelling was en de verschillende filmen liet publiek zeer voldeden. De zaal was aardig bezet, de geest was goéd en nö dé voorstelling, met aandacht gevolgd, zocht men in een gezellig bal na afloop nog eenigen tijd eeh aange name ontspanning. Ovor do middagvoorstelling voor kinderen, waren d© kleintjes ook zeer te sproken. winkel. Zondagvoormiddag nam Ds. Nijenhuis Ockhuijsen af scheid van deze gemeente on gaat thans over naar zijne nieuwe gemeente Oterloek. Naar men ons mededeelt bohoort nu Winkel tot die gemeenten, die met kans op oenig succes, geCn béroép meer kan uitbrengen, omdat het "Kerisbestuur destijds niet is ingegaan op de door do Algemeene "Synode vast gestelde regeling der prcdik'unts-traktcinentcn, als gövolg waarvan deze kerkelijke gemeento een zéér hoog jaar lijks bedrag zou moeten Btorten. gemeente anna paulowna. Geboren: Jacob, zoon van.'Klaas Brugman en van Trijntje Pluister. Getrouwd: Goertruida do Jong en Jan van dei- Vaart. Anna Stompedissel en Cornolis de Leeuw. Maart je de Jong eni Martinus de Vries. wormerveer. In het rapport van de bezuinigingscommissie wordt o.m. voorgesteld, de gemeenteambtenaren, be ambten en werklieden zelf hun pensioenpremie te la ten betalen, wat f20.000 besparing zou geven. Verder schrapping van subsidies aan kunst- ©n sportlie- vende vereenigingen. Op d© politie zou ruim f16000 te besparen wezen; op onderwijs (tandkliniek, school voeding) ruim f5000. In totaal meent de commissie ruim f77000 te kunnen bezuinigen of 20 van het Raad Harenkarspel. Vergadering van den Raad op Maandag 20 November 1922, des middags 2 uur. Voorzitter de neer Jb. Burger; secretaris do heer Jb. Dam. Na opening volgt vaststelling der notulen van de 2 laatste verga deringen. Ingekomen is het rapport van de commissie uit de Vereeniging van burgomoesters en secretarissen, bétréf- fende de salarissen der gemeente-ontvangers. Het rapport wordt om prae-advies in handen gesteld van B. en Wi. Door den directeur der directe belastingen is een schrijven ingezonden, waarin mededecling wordt gedaun dat, naar aanleiding van een verzoek§van belastingbeta lers in Waarland* besloten is enkele 'zitdagen te Waar land te houden, doch dan die te Kerkebuurt in te krïm- Met ingang van 1923 zullen de zitdagen te Zijdewind zijn: 3o Dinsdag van Maart, Mei, Juli, Octobcr en De cember; to Kerkebuurt3e Donderdag in Maart, Mei, Juli, October en December; te Waarland: 3e Donderdag in April, Juni, September en November, telkens des morgeus van 10 tot 12 uur. De zitdagen te "Dirkshorn blijven ongewijzigd. Ged. Staten hebben goedgekeurd de instructie voor de verloskundige. Ged. Staten vragen wijziging van het besluit tot het aangaan van een geldleening voor het electrische bédrijf te Waarland. Gebleken is, dat de gemeente góld kan krijgen tegen 53/4 pet en 'daarom w*illen Ged. Staten in bet besluit, dat de rente hoogstens 6 pet. zaï zijn., (Verder willen zij geen stijgingen in de aflossingen, (de raad had besloten af te lossen eerste 5 jaar f 800 5 jaar f 6Ö0, derde 5 jaar f 700 vierde 5 jaar f 800 en laatste 5 jaar f 1000), doch willen eerste 5 jaar f "800 aflossen en vervolgens f 700 per jaar. B. en W. denken dat aan het voorstel van Ged. Staten niet veel zal zijn te tornen? maar achten 't een foede oplossing het besluit zoodanig te veranderen, 'dat e leening zal worden afgelost in 30 iaren, inplaats van in 25 jaren, en dan per jaar f 600. W;at de bemerking over de rente betreft, opgemerkt wordt dat de aanbieding tegen een rente van 053/4 pet. betrof een bedrag van f 48000 en niet een leening van f 18000 J Er is dus niet veel speling, maar je bent, zegt Voorz., bliksems gauw aan 6 pet. toe. De raad oordeelt het toch wel mogelijk", dat men voor 6 pet. klaar komt. De heer Francis kan zich wel met een aflossing if 30 jaar vereenigen. Do heer De Vries had verwacht,, dat Ged. Staten gemo tiveerd hadden, waarom zij tegen ons aflossings-systcem waren. Voorzitter veronderstelt, dat Ged. Staten oordeeien. dat in de latere jaren het onderhoud duurder is, terwijl "de raad de eerste jaren een mindere aflossing wilde, met het oog op de meerdere rente, die dö eerste jarén moet worden betaald. De voorstellen van B. en W. worden aancenomen. (Thans volgt een besproking over uitbreiding vanhet electrisch net te Waarland. Nadat met den bouw was -begonnen hebben enkele bewoners, één zestal vah deh Oostclijkcn Kade, Jn. Bos, A. Noordstrand en P. Noordstrand om aansluiting aan hot net gevraagd. Door den Ingenieur zijn die aanvragen onderzocht en rapport is uitgrtjracht. B. en W. hebben met de aanvragers een bespreking gehad en het resultaat is. dat B. en \V. van oordeel zijn, dat de aanvragers in ao extra-kosten door de gemeente tegemoet moeten worden, gekomen. Daar door zal het bedrijf wel wat worden bezwaard, maar er staat tegenover, dat mogelijk het aantal afinStulingen vermeerdert B. en W. stellen dan voor 25 pet. bij te .dragen in de extra-kosten die de aansluitingen zullen opleveren. De 'totale eoctrokosten voor de aanvragers be- loopen f 2100, waarvan b.V. f 1600 voor do 6 bewoners van de Oostelijke Kade. De Ingenieur adviseerde, dat de aanvragers die ckIra-kosten zouden moeten beüüen b.v. in 10 laar, dus elk jaar 10 pet BU ae bespreking, die B. en W. met de aanvragers hadden, werd door do aanvragers het itléo geopperd; dat de gemeente per aansluiting f 140 zou betalen. He! net toch kost f 14000 en er wordt gerekend op 100 aansluitingen, .zoodat elke .aanfluiting de gemeente op f 14.0 komt te staan. B, en Wi. oordeelden deze bero- k'ening niet juist, want wanneer er mcerdcro aansluitin gen komen, b.v. 150, zouden de kosten van het net de zelfde blijven en het bedrag per aansluiting minder wor den. Do heer Dekker had zich do regeling aldus voor gesteld cn wordt berekend met welk stroomverbruik de aan te leggen uitbreiding rendabel is cn Wat er, nadat het gewone tarief verrekend is, dan te kort is, moeten de aanvragers bij betalen. t Do heer Do Vrief meent, dat de raad nog vreemd tegenover hel bedrijt slaat, (ie mensehen hebben het zoo lang buiten het electrische licht gered en het komt spr. voor, mei: deze uitbreiding te wachten, totdat is na te gean hoe het.bedrijf zich ontwikkelt. Volgend jaar zou de raad dan eens kunnen zien. Voorzitter wijst er op, dat wanneer nu de raad tot uitbreiding besloot, de uitbreiding nog door den aan nemer gemaakt zou kunnen worden, aan de hand van de vastgestelde eenheidsprijzen. De heer Franci3 geeft de wenschelijkheid te kennén, dat de extrakostcn door de aanvragers direct betaóld worden. Gaan de kosten op langen termijn dan wordt het Bedrijf maar weer zwaarder belast. Voorzitter verwacht dat de kosten, speciaal voor de bewoners aan de Kade bezwaar zullen opleveren, niet alleen wat de directe betaling betreft, maar over hét geheefl Nadat besloten is overeenkomstig het voorstel van B. en \V.t dus de gemeente zal 25 pet. van de extra- kosten bijdragen, brengt de heer Dekker ter sprake de f 60 extra-kosten voor de aansluiting van den molen. 'Spr. oordeelt 'dat voor die aansluiting geen extra-kosten behoeven te wo/den betaald, want de molen staat geheel en al in het gedeelte dat aangesloten wordt. Voorzitter erkent, dat dit een vreemde geschiedenis is. Het is waar, de molen was in de projectie opgenomen, maar naderhand is men tot de ontdekking gekomen, dat de molen niet met een hoogspanningskabel, was aan te sluiten, maar met een ondergrondsche. Na cetiige bespreking wordt algemeen goedgévonden, idat deze extra-kosten voor de helft door de gemeente zullen worden betaald, aLs de polder de andere belït betaalt. Aan de orde komen instructie lij'nweiker en admi nistrateur electrisch bedrijf en diverse verordeningen. De heer Die Vries informeert in hoeverre aan den, ge meente-ontvanger een deel van deze administratie gege ven kan worden. Voorzitter antwoordt 'dat B. en W. van oordeel zijn, dat het niet mogelijk is, dat de gemeente-ontvanger een gedeelte van de administratie doet. B. en W. zullen straks voorstellen do betrekking van Jijnwerker en admi nistrateur te combincercn en net salaris on f 350. Het hart van de zaak moet 'in Waarland wezen, wfls het hier dan zou dat onpractisch en lastig voor de menschen zijn De heer De Vries merkt ook op, dat blijkens de ver ordening mogelijk verlies door de gemeente bijgelegd jkan worden. Spr. dacht, dat het de bedoeling was, de zaak zoo op te zetten, dat. ze rendabel was. Als er verlies is, kan dat dan niet met andere jaren'vcirrekend worden? Voorzitter wijst er op, dat tenslotte aan alles een eind komt en alleen in het uiterste geval de gemeente moet bijspringen. De heer Borst zegt, dat in die gevallen do gemeentö toch nog de vordering op het bedrijf houdt. De verordening zat zoodanig worden gewijzigd, dat er sprake is van voorschieten. Nadat enkele inlichtingen zijn gevraagd, worden do instructies enz. goedgekeurd. Oproeping voor aaministrateur-Iijnweikcr zat worden geplaatst op een jaarwedde van f 350, een bedrag over eenkomende met het advies van net P.E.N. Aan de ordo komt ook de verordening, waarin het tarief is opgenomen. B. en W. stelden daarbij oorspron kelijk voor een minimum verbruiksgdranlio te bepalen van f 27.60 voor 3 lichtpunten en minder, en van f 43.20 voor moer dan 3 lichtpunten, rfllcs per jaar. Do K.W.U.-prijs werd gerekend op 55 cent, zoodat het minimum-verbrüik dat gegarandeerd zou moeten wor den, 50 K.W.U. was. Do K.W.U.-prjjs voor krachtstroom varieert van do 25 tot de 13 cent. Tijdens de besprekingen over deze tarievon wérd dö wenschelykheid uitgesproken, dat de melerhuur afzon derlijk wordt verrekend on dus niet onder hot te garan- doeren bedrag zal zijn, zooals B. ea W. oorspronkelijk voorstelden. Voorzitter wil die meterhuur apart berekenen, de heer Borst dan het garantiebedrag lager stellen, de heer Francis wil ook do meterhuur apart heffen. Tenslotte wordt blijkbaar de vergadering een oogenblik Seschorscht. B. en W. stoken de hoofden bij 'elkaar en aarna wordt aan den raéd voorgesteld, ,de meterhuur afzonderlijk 'te bepalen. Daarbij kwam evenwel do vraag naar voron of aio meterhuur zou komen boven het garantiebcdrag, of niet. Tenslotte wordt besloten dat het garantiebedrag zuj worden per maand f 2.10 voor 3 lichtpunten en mihdér en f 3.40 voor meer dan 3 lichtpunten. 'Boven dit garan- Hiebedrag komt dan de meterhuur. De meterhuur zat bedragen voor een één-phase meter 20 cent, voor een 3-phaso meter 50 cent, voor kracht van f 1 tot f 2.50. De huur voor een sperschakclaar bedraagt f 1 per maand. Ook de Installatie-voorschriften worden goed gekeurd. B. en W. stellen voor om in verband met de planncö tot electrificatie der gemeenten Warmenhuizen én Haren- karspei. niet over te gaan tot het nemen van aandeel in het gasbedrijf van Warmenhuizen. Voorzitter herinnert er aan, dat met Warmenhuizen een paar maal onderhandeld is, rnaér dét .het onze ge meente te veel geld zou kosten om zich ios te maken van het contract met Warmenhuizen. Het faatsle middel om tot elkaar te komen, was om deelhebster in de fabriek te worden. Na onderzoek kwamen B. en W. tot de over tuiging, dat het zijn nut kon hebben deelgenoot te worden, we kregen daardoor meer zeggingschap. Het bedrijf stond er niet slecht voor, wij meenden dat er meer voor- dan nadeden voor waren, lot dat de di recteur van het Prov. Electr. Bedrijf bij spr. kwam met de mededecling, dat binnen -niet ai te 'langen tijd een kabel door onze gemeente zou worden gelègci^ teneinde ook onze gemeente te voorzien van electrisch licht. Door spr. is er op gewezen, dat Harerikarspe: c&ur- toe geen concessie kan geven, doch geantwoord werd, dat ait ook niet behoeft daar de provincie in die ge vallen zelf stroom distribueert en als kleinhandelaar op treedt. B. cn W. hebben nu gemeend hun voorstel, ora aeei- hebster in de gasfabriek te Warmenhuizen ie wordbn, in to trekken, omdat, wanneer hier electrische stroom komt, er to veel risico aan is verbonden. De officieuse mededeeling betreffende deze zaak', is rééds nan dö leden gedaan, maar B. en W. meenden goed te doen, in hot openbaar hiervan mededecling te doen. Het voorstel wordt algemeen goedgevonden. Bij de rondvraag vestigt de heer j)e Vries er de aan dacht op, dat thans geen zand wordt gestromcT bij de hooge brqg te Waarland, doordat Vlaar is verfrokken: Klaver is bereid het, tegen een kleine vergoeding té doen. B. en W. zullen met Klaver in overig? treden. De heel Francis \tfjst op do noodzakelijkheid^ dat de straLtwegcn eens gereinigd worden. Op sommige plaatsen zijn ze onbegaanbaar. Voorzitter belooft, dat dit zaf-gebeuren aTs het ergste gcree voorbv 'is. het is den laatsten tijd zoo'n geka- Jiewcest, zoodat het reinigen geen bliksem geefi.'Ander© aren liet spr. do straten ook een paar maal reinigen en dat gebeurt nu ook. Sluiting.

Schager Courant | 1922 | | pagina 6