Aiititti Nitiis- „JLabor" Van Rijswiik's Winterjassen. SPAANDER 4 Co., ALKMAAR. De dingen om ons heen. De TABAK die U zoekt is Bond van op coöperatieven grond slag werkende Zuivelfabrieken. Elke gulden is er 1. Schoenhandel - Schoenmakerij, Zaterdag 25 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7136. UitgeversN.V. v.ti. TRAPMAN Co, Schagen EERSTE BLAD. van de N.Y. Tabaksfabriek J. GRUNO, Groningen. RATINÉ ESKIMO DUFFEL. geefl U altijd oog gelegenheid om er door onze extra lage prijzen een enkele uit Ie winnen. Een paar warme Pantof fels of luxe Schoentjes is een welkom SINT NICOLAAS-CAUEAÜ. SCHAOËR Dit blad vorochljnt viermaal po» wook: Dinodag, WoonBdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzonding tot 'a morgona 8 aur, worden Advor- tentiön nog zooveel mogelijk in het eeratuitkomend nummer geplaatst. POSTREKEN1NO No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 Prija per 3 maanden f 1.65. Losse nummers S cent, ADVEftïEN- TIöN van 1 tot 5 rogola fl.10, iedere rogol meer 20 cent (howijsno, inbegrepen). Groote lottor9 worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT 5 BLADEN. De heer Markies Curzon of Keddlestone is een merkwaardig optimist. In zijn eerste redevoering te Lausanne bracht hij het zelfs zoover de verwachting uit te spreken, dat dit nu de laatste conferentie zou zijn en dat nu eindelijk de vrede op de wereld zou zijn hersteld. De algemeene overeenstemming tus- schen de groote mogendheden wettigde zijn hoop hierop, zeide hij. Nu is het ontegenzeggelijk, dat er meer kans is op een goed resultaat, als althans drie van de hoofd personen het met elkaar eens zijn, dan als zelfs die drie lijnrecht tegenover elkander staan in hunne op vattingen. En in zooverre kan men dus de verwach tingen van den „nobelen lord" niet geheel als onge grond becshouwen. Het had erger kunnen zijn waar lijk! Maar als er een contract moet worden gesloten tusschen twee partijen, waarvan de eene bestaat uit 'n dozijn en de andere slechts uit één lid, is men nog nietx precies tot overeenstemming als van dat dozijn de drie aller machtigste ledenv het eens (hee- ten te) zijn Er hangt dan ook nog een en ander af van de meeningen en opvattingen van de andere negen ter eenre zijde en zelfs dit had Lord Curzon blijk baar vergeten: van de opinie van den aanstaanden contractant ter andere zijde. Nu gaat het op zulk een conferentie net als op een vergadering eener naamlooze vennootschap, dat de mannen met de meeste aandeelen in casu dan de drie groote mogendheden veel kunnen door drijven, omdat zij rijk en machtig zijn, terwijl de leine mannetjes, die maar met één aandeel zitten, at wellicht hun geheele bezit uitmaakt, in het ge drang raken. De werkelijke belangen der groote mo gendheden bij den Turkschen vrede zijn niet zoo be langrijk. In hoofdzaak z'Jn zij commercieel en finan cieel. Wat politiek betreft komt alleen de kwestie der zeeëngten en der capitulaities in aanmerking. Daar entegen beteekent het voor larfden als Griekenland, Servië, Roemenië en Bulgarije bijna een deel van hun existentie of zij in de toekomst te maken zul len hebben met een herboren en miltair-krachtig Turkije, met de grenzen van 1913, dan wel met een Kléin-Aziatisch rijk, dat toevallig aan den Bosporus ook nog een provincie en een paar steden bezit. Nog afgescheiden van de verschillen, die dit maakt voor'hun eigen grondgebied, is zulk een verjongd Turkije een bedreiging, terwijl de oorspronkelijke re geling een waarborg was voor hunne „trseoBPT" ontwikkeling, zooals men die op den Balkan pleegt op te vatten. Het gevaar voor de kleine leden der groote En tente, die feitelijk do hoofdbelanghebbenden zijn, wordt nog grooter als men bedenkt, dat achter Tur kije Moskou staak dat militair voor het Westen nooit een directe bedreiging kan zijn, doch wel do- gelijk de kléine Balkanlanden elk oogenblik ondsi den voot kan loopen. Hot indirect gevaar voor Engeland:, een Heilige Oorlog in de door Mohamedanen bewoonde streken van bet Britscho Rijk. is voel verminderd, sedert de Ango'ra-Turkeu door de afzetting van den persteiij ken Beheerscher der Geloovigen" en het aonctcUan van een eigen man bij vele oprechte Mohamedanen eon gevoel van teleurstelling en ontevredenheid wekten, waardoor Engoland in een betere positie kwam, vooral sedert hot den rechtmatigen Kalief een schuilplaats bood tegen de „nieuwlichters". Aan de zijde der Entente moge don eenheid en overeenstemming bestaan tusschen de drio groote landen iets wat wij nog altijd niet vermogen te lezen uit het desbetreffend communiqué en de daarop In de drie landen geleverde perscommenta ren overeenstemming bestaat er zeer zeker niet tusschen het politiek standpunt dier drie en dat der kleine landen op den Balkan. De fvren hébben ab stracte belangen op politiek gebied, de anderen zeer concrete. Wie er in MesopotamiC petroleumvelden zal ontginnen, m.a.w. of de Angloporsianbelastiug aari Engeland dan wel de Standaro' Üil aan Turkije een recognitie betaalt, kan Griekenland Weinig sche len. Wie baas is in Noord-Syrië: Frankrijk of Angora interesseert Belgrado en Boekarest slechts, zéér ma tig. Doch wel hébben die landen een groot belang bij de vraag of zij hun oostgrenzen voortdurend zul len hebben te dekken tegen een Russisch-Turkschen inval en of zij dientengevolge legers moeten onder houden van grooten omvang an groote kostbaar heid. Iets wat omgekeerd de groote mogendheden koud laat, die toch hun financieels' vorderingen op die landen reeds lang hébben afgeschreven. Zoo staan de zaken bij de eene partij en bij de andere is de toestand voor een werkelijke overeen stemming nog veel ongunstiger. Wij wezen er reeds op, dat het succes tegen de Grieken de regeering in Angora naar het hoofd is gestegen en dat de vrede, dien men daar beoogt, geheel verschillend zal zijn van de andere tractaten van dien aard sedert 1918 tot stand gekomen. Dit wordt geen gedicteerde vrede, waarbij de „overwonnene" wordt toegelaten om het gevallen besluit met zijD handteekening te bekrachtigen. Het wordt een vrede op onderhandeling gegrond, waar bij de „overwonnene" van 1918 momenteel de over winnaar is, althans zich de overwinnaar acht, om dat de tegenpartij niet bereid en gezind is hun militair te zetten, waar hij thuis behoort., omdat zij de offers en bloed en geld, daartoe noodig, niet wil en kan brengen. Van dit feit zijn de heeren in Angora maar al te zeer overtuigd, dan dat er sprake kan zijn van gemakkelijke onderhandelingen, Zij kunnen du9 veilig hun eischen stellen, zoo hoog, dat er desnoods wat af kan, doch dat er toch steeds oen zeer voldoend succes voor hen overblijft. In hoofdzaak krijgen zij, wat zij begeeren, in weer wil van Curzon's hooggeroemde „eenheid der drie groote mogendheden" en van „Poincaré's „vast be sluit" niet te gedoogen dat wordt afgeweken van de conventie van Moedania en desnoods „geweld met goweld" te keeren. Van Frankrijk, dat reeds zeer ernstig er over denkt Noord-Syrië, waaraan bet toch niets heeft", aan de Turken over te laten en ock op andere wijze zich tegemoet-komend te toonen is niet veel „geweld" te verwachten. Zeer zeker niet, als de Turken beloven de betalingen op de oude staatsschuld, waarvan GO in Fransche handen is, voort te zetten en tot die belofte zaj Angora ze ker bereid zijn, &ls het er andere tegemoetkomin gen mede kan koopen. Het feit., dat Moskou ais souffleur dient, mag evenmin uit het oog worden verloren. Rusland nu weer één geworden van de Poolöchft tot de Chineesche grens heeft er alle belang bij, dat Turkije zijn vriend is, desnood3 zon der bolchewismo. Neen, liever nog zonder bolche- wiame, om zoodoende althans één bondgenoot te hebben die kan produceeren en die door de rest van de wereld op commercieel gebied eenigszias wordt vertrouwd. Rusland zal dus ongetwijfeld alles doen wat mo gelijk is om de Turken te helpen. En om de kwestie der zee-engten tot een oplossing te bren gen. Al is dan die oplossing anders, dan Engeland ze wenschte en al wordt ze natuurlijk nu zoo, dat niet Griekenland als zetbaas van het Westen, doch Turkije als agent van Moskou aan Dardanellen on Bosporus optreedt als tolbaas, met de macht de barrière ten allen tijde te sluiten voor minwelgeval- lige passanten. Een zeer formeel toezicht uitgeoefend door eenige heeren van den Volkenbond, doch zon der militaire of maritieme machtsmiddelen, zal wel het uiterste zijn, dat voor het Westen valt te berei ken, terwijl de Turksche batterijen op -beide oevers ten allen tijde elk schip in den grond kunnen boren, dat tegen Angora of Moskou's wil de doorvaart zou willen forceeren. Waarlijk, men moet een groot optimist zijn, om, zooals Curzon, dien toestand ook maar eenigszins rooskleurig in te zien en te gelooven, dat de „vrede van Lausanne", inplaats van dien van Sèvres, defini tief en permanent zal zijn UITKIJK. PRIJS per pond per on» ZWART MERK 40 cl. 16 cl. 68I5CN 45 cl. 18 cl. PRACHTSORTEERING IN Draagl ons II o! l-rlj model (mellluweeten kraag) SLAOJW üooü VERKRIJGBAAR Anna Paulowna- Anna Paulowna Barsingerhorr. Cailantsoog Dirkshorn Van Ewijckslais: Julianadorp Kleine Sluis Koegras Noordscharwoude Oudkarspel 55 cl. 22 cl St. Maarten St. Maartensbrug St. Maariensvlotbrug Scliagen Srhagerbrug Schoorl Valkoog Warmenhuizen Winkel 't Zand 62'/a cl. 25 Cl. bij onderstaande adressen C. DE BOER. Fa. P. N&UVEL. J. MIDDELBEEK. M. HOEK. P. DEKKER. J. VELDMAN. M. NOOT. G. DE |ONG. A. VAN STIPRIAAN. H. KRAAKMAN. P. BERKHOUT. C. KROON Cz. Fa. H HART Mzn. G. BAKKER fac.zn. W. H. ROGGEVEEN. G. VEUGER. Hzn. K. VEUGER Hzn. Fa, Tb. MOLENAAR Grossier Fa. J. ROGGEVEEN. Wed. C. THOMAS. H.J. LIJNBACH. A. BI BUIK. P. PASTOOR Czn. COöP. „DE TIJDGEEST". Wed. N. P. KEIJZER. Deze bond hield zijne algemeene vergadering op Don derdag 23 November 1922, des morgens te 9.30 uur, in „De Witte Engel" te Hoorn. Voorzitter de heer II. K. Koster, Wieringerwaard; se cretaris de heer G. Nobel, Lutjewinkel. In zijn openingsrede zegt Voorzitter, dat hij, hoewel waarschijnlijk als Voörzitter voor de laatste mnfil de yergadenng van den Bond te zullen leiden, niet van f»lau is een overzicht te geven van hetgeen gedurende de ange periode, waarin nij in het Bestuur is geweest, ge beurd is. Het spijt spr. te moeien zeggen, dat de weg, die de landbouwers gaan, is de weg naar de malaise, terwijl de zuivelbereiding nog een ner meest gunstige ■plaatsen inneemt. Om die plaats te wilien benouden, zullen we onze aandacht moeten wijden aan een onder deel van het bedrijf, waar tot nu te weinig aandacht aan wordt -geschonken, n.I. kan de organisatie. Orga nisatie heeft bewezen de machtigste steun te zijn om aan de vooricomende moeilijkheden het hoofd te bieden Het is noodig, dicht aaneen gesloten te strijden tegen de moeilijkheden. Spr. wijst op de groote tegenstelling tusschen platteland en stad, waarbij' de stad in een bevoorrechte positie verkeert. Tijdens do rantsoeneering heeft het platteland moeten izorgen voor voldoend voedsel, en daarbij heeft de zuivel bereiding een gunstige plaats ingenomen. "Loyaai hebben we onze verplichtingen nagekomen. In tegenstelling daar mee wijst spr. echter op de handelingen van de re- 'geering, op groote malaise van de tuinbouwers, waar voor de regeering absoluut niets heeft gedaan, op de opheffing van het departement van landbouw uit be zuinigingsoogpunt Spr. oordeelt bet noodig, dat wanneer ons onrecht wordt aangedaan, dit de regeering even duidelijk wordt gemaakt als toen onze organisatie meen de de regeeringsmaatregelen in mobilisatietijd te moeten steunen. Applaus. De uitvoerige notulen wordèn onder dankzegging goed gekeurd. Door den heer Geluk, secretaris van den F.N.Z.. was bericht van verhindering lngéltomen om de vergadering bij te wonen. Mededeelingen worden gedaan over de werkzaamheden die gedaan worden ten opzichte van den gezondheids dienst voor Vee. Voorzitter deelt mede, dat bij' de FokVereeniging te Wieringerwaard is gebleken, dat bij onderzoek op tuber culose, oogenschijnlljk gezonde stallen voor 8/4 aeel rea geerden. bpr. wijst op do noodzakelijkheid dat aan deze zaak bijzondere aandacht wordt geschonkken. Ten aanzien van het plan ora op de vergadering van leden, aan vertegenwoordigers van Pensioenrisico en het Coop. Verzekeringsfonds, gelegenheid te geven, tot het houden van eene uiteenzetting över hunne maatschap pijen, heeft het Bestuur eene afwachtende houding aangenomen. Intusschen heeft het Bestuur zich op de hoogte gesteld van de pensioen- cn ziekteregeling voor het personeel van de aangesloten fabrieken met het doel o'm in deze den toestand goed te leeren kennen. Het Bestuur meent, dat de bemoeiingen niet verder moeten gaan, maar dat de fabrieken vrii moeten blijven Hel onderzoek naar het verbruik der hulpmiddelen bq de zuivelbereiding en of het gebruik van de grondstoffen in overeenstemming is met de te verwerken hoeveel heid melk eu of daarop bezuiniging mogelijk is, door den heer Vau der Meer gewenscht geacht, kon door alle andere werkzaamheden nog "niet worden ingesteld. Het Hoofdbestuur van de Hofi. Mij. van Landbouw heeft gevraagd een candidaat voor de verkiezing van een hoofdbestuurslid te willen aanwijzen. Onder nadere goedkeuring van de Algemeene Verga dering heeft het Bestuur den heer H. K. Koster opge geven. Het lidmaatschap brengt de gewone contributlekostén ad f 6 mede. Goedgevonden. Aan het Bestuur van den Ned. Zuivelbond is ver zocht om mede te werken tot het verkrijgen van een verlenging van den arbeidsduur op Zondagmorgen tot op 6 uur, zonder Üe bepaling van üe 36 uur ru3t vooraf gaande ot volgende op een 'Zondag-arbeid, langer dan 4 uur wordt toegepast, doch deze bepaling zou gelden na 6 uur. Do heer Van der Meer, Heerhugowaard, geeft in over weging te tr&chten de 36 uur rust op 30 uur te brengen, want ae tegenwoordige regeling is niet uit te voeren. De secretaris wijst er op, dat er van hoogerhand weinig neiging bestaat om "dezen rusttijd te verkorten, maar meer kans is om den werkttijd op 6 uur te krijgen. De heer Ham meent., dat we niet moeten .vragen naar de neiging maar moeten zeggen het moet. Voorzitter zegt, dat wij de wetten niet maken, de werkgevers hebben tegenwoordig niet de meeste invioéd. De heer Van der Meer begrijpt niet, dat de werknemers tegen de regeling door hem gedacht, kunnen zyn. Voorzitter zegt, dat de werknemers er niet tegen zijn, maar de organisatie is er tegen. Overigens, hoe meer bezwaren tegen de regelingen naar voren worden gebracht, hoe liever het spr. is, want dat sterkt dezej organisatie. De heer Appel, Twist, wil een 55-urige werkweek zonder het gepeuter van voor en na Zondag. De heer 1>. de Boer, Stompetoren, wijst op de werkzaamheden die het bestuur van den Bond in deze hebben verricht en waarover mededeelingen in besloten vergadering worden gedaan. Door den Ned. Zuivelbond is een commissie benoemd tot behartiging der melkinrichtiDgsbelangen, waarin uit iederen Bond een lid is aangewezen. Het bestuur heeft voor deze commissie den heer C. Bosch benoemd. Aangifte kan worden gedaan voor deelname aén den cursus door de Vakschool voor Kaasmakers. Omtrent den stookcursus wordt medegedeeld dat het in de bedoeling ligt gedurende den winter 1922— 23 zoo mogelijk in December, Januari en Februari voor kaas makers een stookcursus te houden van 10 lessen, waar verschillende onderwerpen zullen worden behandeld. Het ligt in de bedoeling om voor leerlingen, die reeds een stookcursus volgden, op denzelfden dag eén herhalingscursus te houden. Op dezen cursus zullen ook enkele lessen over electro- tochniek worden gegeven. Het schoolgeld voor beide cursussen, waarvoor zich respectievelijk' '12 en 6 -leer lingen aangaven en die eventueel te Hoorn zullen worden gehouden, zal f 5 per leerling en per cursus bedragen. Aan den 2-jarigen cursus werd in het laatste winter halfjaar 1921—*22 door 9 leerlingen en 3 toehoorders 'deelgenomen. Te Alkmaar wordt een cursus voor botermakers, onder leiding van den heer Miltenburg gehouden, met '5 leerlingen. Te Hoorn ia de cursus begonnen met 5 leerlingen en 1 {toehoorder. Over den grooten aankoop wordt medegedeeld, dat door 43 fabrieken goederen worden betrokken. Van deze 43 betrekken er 15 geen steenkool van den Bond. Gewezen wordt op het voortreffelijke werk van de steenkoolvoorziening met de zeer deskundige voorlich ting van den leeraar-machinist, den heer Duif. Alge meene deelname is in het belang der fabrieken g6- wenscht, ook wat de andere artikelen betreft Door 50 aangesloten fabrieken worden goederen uit het Coöp. magazijn betrokken. De omzet is be vredigend. en biedt gunstige cijfers. De deelname is algemeen. De voornaamste goederen worden i-for bemiddeling van den F.N.Z. aangekocht Ten opzichte van de steenkoollevering wcr ^en me dedeelingen gedaan over diverse bevindingen, zóó wel ten opzichte van de leveringen door tusschen- komst van den F.N.Z. als door particulieren. Voorzitter wijst op de wenschelijkheid dat men mededeeling doet aan den F.N.Z. wanneer verbete- rignen in eenig opzicht noodig zijn. Reclameeren geeft de eenigste kans op verbetering en de secretaris zal bij de Centrale commissie op verbetering aandrin gen. Volgen mededeelingen over de twee gehouden kaas keuringen, en de twee vrijwillige boterkeuringen. De opmerking van den heer Zeilemaker, om bij het puntenstelsel reuk een smaak van de kaas hooger te vermenigvuldigen, zal bij de Commissie voor de Kaaskeuringen ter sprake worden gebracht. Opge wekt wordt tot oneerdere deelname aan de boter keuringen. Voorzitter wijst op het groote belang, dat de kaas- en botermakers de kaas- en boterkeuringen bezoe ken, teneinde te kunnen hooren de inleidingen die de heer Miltenburg, onze technicus, na afloop der keuringen houdt. Over uitvoer van kaas in andere dan Edammer- en Goudavorm, met rijksmerk, met minder dan 20 vet in de droge stof, wordt medegedeeld, dat de be zwaren die onze bond in den NecL Zuivelbond heeft ingebracht tegen deze maatregelen, niet tot het ge- wenschte resultaat hebben geleid. De ervaring leert dat de belangstelling voor den aanmaak al bijzon der gering is. In onze provincie is één fabriek voor nemens er eene proef mede te nemen. Alles wijst er cp, dat deze beweging voor de voorstanders van dit zeer ongewenschte product eene mislukking wordt. Gezien de resultaten mag de vraag gesteld worden of onzerzijds getracht moet worden dat maatregelen worden genomen tot een verzoek om de Ministerieele beschikking in te trekken. Bij den F.N.Z. zal opnieuw worden aangedrongen om een adres te zenden naar den Minister, waar in gevraagd wordt om intrekking der Ministerieele beschikking. Ook door de Kamer van Koophandel en Fabrieken „Westfriesland" te Hoorn, is een verzoek om intrekking verzonden. Voorzitter stelt voor aan dit adres van „Westfries- land" adhaesie te betuigen. Algemeen goedgevonden. Als buitengewoon lid wordt aangenomen de heer J. Wonder Gz. te Berkhout. Tot lid van de Aankoopcommissie wordt met al- eeraeene stemmen herkozen de heer D. de Boer te Stompetoren. In behandeling komt de agenda voor de op 28 November te houden Algemeene Vergadering van den F.N.Z. De heer Busch wil op de begrooting van den F.N.Z. een post geplaatst zien voor propaganda, en wijst j op belang van organisatie. j Voorzitter merkt op dat alle Bonden, daarvoor in I aanmerking komende, reeds I den VJN.Z. zijn aan- gesloten. Versterking is dus alleen mosreüjk door uit breiding van de bonden zelf en die bonden dus moe ten propaganda voeren. 1 De heer Bark meent dat het op den weg ligt dor geheele organisatie, om propaganda te voeren. Als de F.N.Z. een bedrag beschikbaar krijgt, zou steun kunnen worden gegeven aan die provincies die I steun behoeven. De heer D. de Boer wijst er op, dat het een zeer I slechte tijd is om voor coöperatie propaganda te j maken. Een ieder die zich daartoe geroepen gevoelt, kan in zijn eigen streek de zaken in orde maken. De heer Bark toont met voorbeelden aan hoe noo dig het is dat propaganda voor organisatie wordt gevoerd en het zal spr. aangenaam wezen als de F.N.Z. daartoe zal kunnen meewerken. De boeren geven hun organisatie de schuld, spr. noemt de zui velfabriek te Zuiderwoude, dat zij in den put zijn geraakt en denken niet aan de wereldgebeurtenis- sen. Voorzitter noemt dat juist een reden, waarom de propaganda moet worden gevoerd van huis-uit, door menschen die in hun omgeving bekend zijn. Tenslotte wordt besloten te trachten een post voor j propaganda op de begrooting van den F.N.Z. te krij gen. Do heer Busch wil ook een uisipraak van den F.N.Z. over afschaffing van de strijkgelden bij ver pachtingen en verkoopingen: Voorzitter belooft dit punt in de bestuursverga dering van den F.N.Z. ter sprako te brengen. Do hoer Ham wijst op de tegen strijdige belangen van boeren die koopen en zij die verkoopen. Voorzitter acht de hooge landprijzen niet in het voordeel van de landeigenaren. In het belang van de landgebruikers is, dat .de strijk- en plukgelden wor den afgeschaft. De vergadering spreekt zich uit voor de afschaf fing van de strijk- en plukgelden. Voor twee leden van Bestuur van den F.N.Z. voor het jaar 1923, zegt voorzitter, is het de gewoonte daartoe aan te wijzen de voorzitter en vice-voor zitter van onzen bond. Spr. stelt voor ook dit nu weer te doen. De heer Jongejans, St. Maartensbrug, verzet zich daartegen, omdat nog niet bekend is wie straks tot bestuurslid zal worden benoemd. Naar aanleiding van deze opmerking wordt be sloten' de stemming uit te stellen tot de a.s. voor jaarsvergadering. Als tijdelijk bestuurslid wordt aangewezen de heer D. de Boer Dz. Van de Vereeniging van Oudleerlingen der Vakschool voor Kaasmakers is het verzoek inge komen om met het Bestuur van den Bond eens een onderhoud te mogen hebben over een pen sioenregeling van de kaasmakers aan de aange-

Schager Courant | 1922 | | pagina 1