BEHANDELING DOOR KRUIDEN Marcel Proust - liattliny Siki De Parijsche mode. Ing ezoadeu stukken. Bmneniandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Eerst was nog aan de orde gekomen, de sluis te IJmuJden en de heer Van Dijk herinnert er aan dat men gemeend had de sluis te IJ muiden in 1921 ge reed te hebben. Allerlei omstandigheden hebben de totstandkoming -van het wérk vertraagd. Intusschen zijn aan Amsterdam, dat in de kosten bijdraagt, al lerlei toezeggingen gedaan. Gaat het nu aan zoo veel minder beschikbaar te stellen dan het vorig jaar? (Hot art. bedraagt f 1.275.000. De Minister van Swaay verklaart, zich daartoe uit financieele overwegingen onmachtig. Men zou den minister de middelen moeten verschaffen; hij hoeft zo niet. De heer Van Dijk herhaalt, dat de regeering geen pertinente toezeggingen mag annuleeren. De Minister: Ik zou 't graag doen, maar „waar niet is, heeft de keizer zijn recht verloren". (Particuliere correspondentie). Parijs, November. Een van do beste Fransche schrijvers is' gestorven: Marèel Proust. Hij was bijna vijftig jaar, maar hij heeft de beroemheidniet anders gekend dau in 1919, toen hij den Prix goncourt ontving voor zijn boek A i'ombre des jeunes fUles en flcurs. Hij had laat gedebuteerd. Buiten enkele opstellen dateert rijn eerste boek van 1913; hij was toen bijna veertig jaax. Dat boek was hetbegin van een lange serieA la recherche 4u Temps perdu, die gesloten zou worden door: Le temps retrouvé. Slechts één deel van dit werk is verschenen, maar men verzekert, dat het voltooid is ep dat deze erfenis zal worden gepubliceerd. Marcel Proust was een merkwaardig schrijver, die een afzonderlijke plaats innam" in de hedendaagsche littera tuur. Hij schreef nobel, maar met een zeker dedaiu oneindig subtiele dingen, die geen andere waarde be doelden te hebben, dan iuist hun oneindige verfijning. Wanneer hij een mensen of een karakter teckende, deed hij het met kleine trekjes, met voorwaartsche en remmende bewegingen, hij drong door tot in de kleinste psychische of morecle schuilhoekjes en plotseling, aan net eind van een lange alinea oi van ontelbare blad zijden, stond daar de figuur imet een aangrijpende; waarheid en relief. Typisch staal van zijn kunst is de beschrijving van het diner bij een voorname t^me het beslaat bijna tweehonderd bladzijden "en van de jalouzic van een zijner hoofdpersonen, waarna het schijnt, of alles rechtstreeks tot het menschelijk hart is gezegd. Zijn naam wordt in .een adem genoemd met die van de grootsten uit do Fransche letteren en met redenProust was een van de grootste psychologen, waarop Frankrijk zich kan beroemen. Hij is heel mooi gestorven, als een held temidden van do litteratuur. Hij werkte voel, corrigeerde onop houdelijk manuscripten en drukproeven. Al langen tijd was hij ziek en voor dien 'tijd zijn leven lang zwak van gestel. Sedert Juli hield nij het bed ging deson danks voort met zijn werk, onder voortdurend lijden. Men vertelt, dat hij zich kort Voor hij stierf zijn boeken liet brengen: „Laat men nu de passages opzoeken; waar ik over deu dood heb gesprokenik geloof, dat ik ze nu beter zal kennen." En hij wilde de beschrijving van den doodsstrijd van een zijner figuren overmaken. Is dat niet bowondërenswaard? Deze doud herinnert aan liet einde van den musicus Deodat de Severac, verleden jaar. Dezè wilde, cjat men hem zijn werk op de piano voorspeelde, toen hij' stervende was. „De muziek is mooimompelde hij. „Ik 'heb voor naar alleen geleefd." Dat yraren zijn laatste .woorden. v Dergelijke menschen, die voor hun kunst leven en in die liefde hun laatsten ademtochl uitblazen, zijn minder zeldzaam, dan men in onze eeuw Van net ijzer zou k'uanen vreozon. Maar omdat de groote bladenZich nauwelijks met hen bezighouden, gaan m aan de groote massa onopgemerkt voorbij1. De gemiddelde paan weet niet, dat Proust dood isv of, als hij het in drie regels in zijne courant heeft gelezen, dan weet hij niet, wie Proust is. Daarentegen is hij tot in kleine bijzonder heden op de hoogte met de heldendaden van Battling Siki, den negerbokser, die Carpentier zoo mooi 'heeft afgemaakt Carpentier was zee.r populair in Frankrijk, omdat hij intelligent was en bovenaleenvoudig. De mijnwerker uit Lens, wereldkampioen geworden^ cue nu jongleerde met millioenen, tot in het oneindige ver veelvoudigd door de volksfantasie, sprak tot hethart van do menigte door zijn glimlach, zijn eleganoe en de alleraardigste anecdoten, die zich allengs om hem heen groepeerden. Zeker, toen hij verslagen was, bleef de publieke gunst hem niet trouw. Siki, als overwinnaar werd even luid toegejuicht als „notre Georges". Alleen de warmte ontbrak er aan. Men heeft goed gezien, want de neger, dronken door zijn overwinning, is gemakkelijk tot dwaasheden overgegaan. Eerst, men weet 'het, heeft de nieuwe .kampioen zich op straat laten aanhouden in de uniform van Senegaleesch tirailleur. Die was het ongetwijfeld rijn recht, zelfs zijn plicht te dragen gedu rende den oorlog. Maar thans is het een onwettige wacht waar straf op staat, te meer, omdat 'deze vermomming niet zonder schandaal afliep. De Fransohman houdt er niet van, dat zijn favorieten, al zijn het negerboksers, zich op straat aanstellen als aangeschoten studenten, hij1 houdt er niet van, dat zijn afgoden hun voetstuk bemorsen. De verontwaardiging steeg ten top, toen Siki in het openbaar een verfoeilijk schouwspel gaf. Tijdens een bokswedstrijd, waarbij de zwarte als ver zorger van een der rivalen optrad, werd rijn cliënt ver slagen. De dappere verzorger, nog moediger geworden door dronkenschap, wist niet beter te doen, dan rijn tegenstander aan te vallen. Ondanks zijn kracht kon men hem meester worden en hem den ring uit werken. Men, verlangde, dat de neger streng gestraft zou worden, ging zelfs zoo ver, levenslange öisqualificatie te eischen. De bevo.egde boksautoriteiten waren echter minder on verzoenlijk en spraken zijn afzwering slechts uit voor negen maanden. Gedurende deze drie kwartalen zal fnen niet meer over dezen zonderlingen kampioen spreken, in dien hij althans zijn onbezonnen streken biet herhaalt. Kunnen menschen als Marcel Proust of Deodat de Severac ons door hun woord over sommige levens niet. troosten? liet Parijsdhe seizoen is begonnen. De theaters kondigen nieuwe stukken aan, de kleermakers, en modistes lanceeren nieuwe modellen. De heeren, on der bescherming van een wat al te tyrannieke mo de, zijn genoodzaakt, met bewondering te zien, hoe snel hun vrouwen op goeden voet zijn met de nieu wigheden. Na wat verrast gebrom zijn zij vastbeslo ten, alles mooi te vinden. Toen, drie jaar geleden, de zeer korte japonnen verschenen, hebben de hoe ren gemopperd. Zij hebben die vrouwen," vermomd als meisjes, met dikwijls weinig sierlijke spillebeen tjes. belachelijk gevonden:. Men had toen goed la chen over deze omkoering., die de bakvisschen deed zeggen: „Wanneer ik groot, zal zijn, zal ik óók korte rokken dragen." Maar allengs raakte men er aan gewoon. De mopperaars stemden toe', dat die mode verstandig w^-s, dat zij het silhouet mooier maak te, de beweginger losser en dAt er feitelijk niets practischer was om de straten over te steken eni ach ter een juist vertrekkende tram aan te hollen Op eén goeden dag waagden de lange japonnen een be scheiden poging, om terug te keeren. Zij wekten den lachlust; de aldus gekleeds vrouwen schenen op wieltjes +e glijden en het was zoo ongemakkelijk. Maar voetje voor voetje doet de lange japon nu weor haar intrede, men vindt haar weer aanbiddelijk en beschouwt de weinige korte rokken, die men nog ziet als overblijfselen uit de carnavalsdagen. Feitelijk is het nog niet de lange rok van voor 1910. Zij veegt, de wereld niet aan, maar laat de voe ten zien, In het theater en op de concerten ziet. men de sleep weor te voorschijn kómen en de vrouwe- lijtko majesteit, die zij teweegbrengt. De symmetrie is vérbrokon. De- zijkanten vallen ongelijk, een opzet telijke verbreking van het evenwicht wordt verk're gen door weelderige plooien. De vrouw, die haar diaagt, wordt daardoor weer kwijnend, zachter, weer geschikt voor vertrouwelijkheid, wat de korte japon scheen te hebben verwoest. De nieuwe mode is meer geïnspireerd door adel, respect en beleefdheid. Men houdt meer van de vrouw, als men haar kui ten niet ziet Eü het is zéér, zeer gênant een groot moeder te hebben met een korte jurk. MARCEL AZAïS. Burgerbrug, 30 Nov. 1922. Mijnheer de Redacteur, Gelieve s.v.p. onderstaande te willen plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Met. belangstelling las ik 'In uw blad van Donderdag j.1. een plaatselijk berichtje, dat op. het einde m.i. meer een tintje begon te krijgen van een ingezonden stuk' aan mijn adres. En waar het geheele bericht blijk geeft, 'van heel slecht op de hoogte te zijn met mijn ontslag name bij de gymnastiekvereeniöing, ben ik zoo vrij nu recht te zetten wat glad scheel is. Waar de inzender schrijft: de hoervM. kan goed met de jonge sportoëfenaren opschieten....... en toen schijnt dit punt aanleiding gegeven te hebben tot geschil, moet ik .zeggen dat mij van dat geschil met de jonge sppiV oefenaren niets bekend i§; dus noch leerling, noch onderwijzer heeft schuld- Verder lees ik, dat de leerlingen hua onderwijzer moeten waardeeren. Wel lees ik waarom zij' dit niet moeten, maar niet kan ik er in vinden, waarom rij dit wel moeten doen. Onzin vind ik;waar staat dat de on derwijzer moet bedenken dat hij niet alleen de per soon is die de vereeniging tot een goede maakt. Ik wil inzender wel zeggen, dat dergelijke boogo gedachten bij mij nooit opkomen, Wanneer ik echter het begin van het stukje lees, en ik lees dan de ophemelarij aan mijn adres, dan jeou ik het bijna zelf beginnen le gelooven. Waar u verder zegtde toewijding die de leden en vooral de ouderen toonen helpt daartoe mee, en het is aan den leider om die lust en die toewijding te waar deeren, daar slaat u glad de plank mis. Ook daarvén is mij niet veel bekend en ik denk wol, dat mijn ontslag- ng&vs dichter bij zal staan als bij de jongeren.' Waar u zegt: elk onderwijzer moet van rijn leerlin gen veel door de vingers zien, ga ik heel niet,,mee accoord. Liefst zie ik niets door de vingers en gebeurt het eens, dan is dit omdat het mij ontglipt en ik het niet heb opgemerkt. Mij dunkt dat de vereeniging daar toch het beste mee gebaat is. Ik wensch daardoor niet ie bereiken, dat de Teerlingen de fouten, die ik In aak, door de vingers zien en waar u de vraag steltof is tte ouderwijzer altijd zonder fouten? moet ik' u antwoorden, neen hij heeft bet som3 glad mis A. J. MELKER. met verrassende resultaten voor alle onderstaande ziekten, nieuwe en oude, zelis ongeneeslijk verklaarde, VOOR ELKE ZIEKTE VERSCHILLEND MIDDEL. Suikerziekte, - Onmacht, - Bloedarmoede, - Eiwit ziekte, - Nier ontsteking, Asthma, - Hoest, - Bron chitis, - Huidziekten (huiduitslag, huidvin, eczeem, Jeuk, puistjes enz. onverschillig waar: baard, hoofd haar, anus, enz.) - Rheumatiek, Jicht, - Zenuw pijn, - Verkalking der bloedvaten, - Aambeien,, - Constipatie, - AUo ziekten der urinewnncn. en blaas (ontsteking, pijnen, verschillende vloeiingen, gohel- me ziekten, vernauwing, ontsteking van den voor» standsklier, badwateren op eiken leeftijd, aandrang tot dikwijls urineeren, verschillende storingen der geslachtsverrichtingen, enz.), - Ziekten der Baar moeder en Eierstokken, (ontsteking, gevolg der be valling, witte vloed, enz.). Zelis indien gif alle vertrouwen in de genees middelen verloren hebt, aarzelt dan toch niet om bij M. SNABILIE, Grooto Markt 7, Rotterdam, aan te vragen één dor gratis brochures No. 175, omtrent do producten van Dr. DAMMAN, Spocialist voor kruiidenbehandeling, benevens de bewijzen van ge nezing. Verzoeke duidelijk op te geven voor welke ziekte. EEN AMSTERDAMSCHE „UNDERGROUND". Het raadslid Gulden heeft nog gisteravond, na de openbare -.raadszitting ibij. den Raad het. volgende voorstel ingediend: „De Raad noodigt B. eni W. uit, het vraagstuk van den ondergrondspoorweg voor Amsterdam in stu dio to nemen, en tezijnertijd do resultaten daarvan aan den Raad mee te dealen," MARINEBEGROOTING. In zijn Memorie van Antwoord o'p het Voorloopig Verslag over de Begroot ing van Marine deelt "de Minister mede, dal de beginselen »sx-, ricbtöijae» van het tegenwoordig kabinet «p «het gebied van onze maritieme defensie onveranderd Ta bat ontwerp- Vlootwet belichaamd1 zijn. Da Staatscoimraissio-Patijn zal echter met bekwamen spoed onderzoeken, in welk tempo de uitvoering van het werkprogram, in het ontwerp-Vlootwet neergelegd, zal geschieden,, zulks met handhaving- van de scheepstypen en van den termijn van aanbouw van.zes jaar. Wat de organisatie van1 en het beheer over perso neel en materiaal betreft, meent dé Minister: lo. dat de opleidingen behooren te wordien versoberd en voor zoover mogelijk moeten worden gecentrali seerd; 2o. dat het (marine-etablissement te Amster dam zoo spoedig mogelijk tot 'den1 kleinst mogelijker omvang moet worden- teruggebracht en dat ook do administratieve dienst aldaar moet worden inge krompen. Indien zich geen onverhoopte tegenvallers voor doen, zal do „Java" eind 1923 voor den proeftocht ge reed zijn, terwijl., tengevolge van 'den brand bij Werkspoor, de „Sumatra" eerst in het voorjaar van 1924 haar proeftocht zal kunnen houden. De Minister acht de bestaande Rijkswerven on misbaar voor een behoorlijk en economisch onder houd van de vloot De aanschaffing van geschut wordt verminderd met f132.000; de post-aanbouw en aankoop van ge bouwen verhoogd met f155.000. EEN ONDERZOEK. Het Volk verneemt, dat de inspecteur van de Volksgezondheid, te 's-Gravenhage een onderzoek voorbereidt naar beweerde onregelmatigheden, ge pleegd bij den bouw van arbeiderswoningen1 te Heemskerk (NJL). Deze woningen zijn gebouwd door een woningbouwvereeniging, met steun van het Rijk, ingevolge de bepalingen van de Woningwet. STRIJK- EN HOOGGELDEN. De Bond! van Kaasproducenten, zeer afkeerig van al wat den grondprijs opdrijft, heeft den Minister van Landbouw en de Tweede Kamer kennis gegeven dat hij met instemming heeft kennis genomen van het voornemen der regëering, bij publieke verkoo- pingen de strijk- en hooggelden af te schaffen, en dat hij met aandrang verzoekt aam dat voornemen met grooten spoed uitvoering te geven. GELUKKIGE GEMEENTE. De totale opbrengst der gemeentelijke inkomsten belasting te Warder (N'.-H.) zal over het belasting jaar 1922—1923 vermoedelijk wel een derde meer. zijn dan op de begrooting geraamd. De gemeente raad heeft nu besloten om aan alle belastingplichti gen een derde gedeelte van hum belastinggeld terug te betalen. DIEFSTA^ VAN EEN PORTEFEUILLE. De directie van een levensverzekeringsmaatschap pij te Amsterdam heeft bij de politie aangifte ge daan, dat van haar kantoor is ontvreemd een por tefeuille, inhoudende f5000. Er werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld., Inmiddels kwam zich bij de politie aanmelden een vroegere kantoorlooper der maatschappij^ die thans in de Rustenburgerdwarsstraat woont. De man zei- de de portefeuille te hebben gestolen. Hij had uit wanhoop gehandeld, omdat hij diep in de schulden zat. Met een deel van het geld had hij rijn schul den betaald. Het overige had hij in zijn woning verstopt.. Daar hij vreesde voor ontdekking, en niet wist, wat hij moest aanvangen, is HIJ begonnen met do bankbil jetten in kleine stukjes te scheuren. Toen schijnt hij berouw te hebben gekregen en is zich bij do politie gaan molden, die hem voorloopig in bewa ring hield. In zijn woning werd eon huiszoeking ge daan en het bleek, dat nog f2500 kon worden ach terhaald. Ér zal nog verder worden uitgezocht aan wie de. schulden zijn betaald, teneinde zoo mogelijk, ook dat geld nog terug te krijgen. Er schijnt geen groot be drag te zijn verscheurd. W1ERINGERWAARD. Donderdagmorgen zou óe heer J. B. van Nieuweslu.is per rijwiel naar rollagen gaan. Hij werd toevallig verge zeld door de heeren A. Schouten en D. Sleutel Az. ■Aan den Teetjèsweg hoordou genoemde heeren plotseling een plomp in het water en bemerkten, da.t B., ciie achter hen reed, met. rijwiel en tie wuter lag. Hij was voorover gevallen en bleef onbeweeglijk liggen. De heer Schouten stapte dadelijk bij hem in de modder en bracht lrem op het droge. Hij was loeu niet bij kennis' doch kwam spoedig weer bij. Met oen rijtuig van den heer Jh. Stammes word B. thuis gebracht. Waren de beide hoeren Kkt bij em geweest, zou 'i ongeval zeer waarschijnlijk niet zijn opgemerkt en had 'i nog erger kunnen zijn. •- WIERINGERWAARD. Door stemgerechtigde, lidmaten rijn tol leden vau het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente gekozen do hóe- ren P. van der Lippe, De Sleutel Dz., F. A. Taubcr en F. Zwaag. Eerstgenoemde werd herkozen, terwijl de an dere heeren werden gekozen in de plaats van de heeren 'H. Sijbrands, J. Bakker en Jb. Breed. WIJZIGING LAGLRONDERWIJSWET, De memorie van autwoord van minister De Visser op het afdeolingsverslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van üe Lager Onderwijs wet kan in het begin van de volgende week worde^ tegemoet gezien. In verband hiermede wordt genaaid, dat binnenkort de indiening bij1 de Tweede Kamer ken w&rdan verwacht van esa wetsontwerp]e, waarbij de termijn van 1 Januari 1923t wélke in de wet, houdende maatregelen ter voor koming van het zonder noodzakelijkheid bouwen vau 'scholen voor lager onderwijs, ah geldigheidsduur van dit. bouw wetje is opgenomen, zal worden verlengd. Wei wordt vei'wacht, dat do herzieningswet door de Tweede Kamer nog vóór het Kjerstmisreces zal wórden afgedaan, maar mon is niet zeker ten aanzien van tijdi ge afhandeling van die wet ook door de Eerste Kamer. Vandaar dat bovenbedoelde termijn, die inmiddels zou alloopen, verlenging behoeft. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. Jaspar, minister van buiteni. zaken van "België, heeft van daag geantwoord op het protest van den socialistischen afgevaardigde Pierard tegen het feit, dat de autoriteiten te Doorn den gewezen keizer-bij zijn huwelijk „keizer van DuitSchJand en koning van Prui§enJ' hebben ge noemd en de vraag of er geen aanleiding was, den heer van Doorn bescheidenhjlk te wijzen op den waren toe stand. Jaspar heeft gezegd, dat in een "door België getee- konle heilige actie Willem II van Hohenzoiïeru beschul digd wordt de internationale moraai *ën het heilige gezag van do verdragen zwaar to hebben bcleedigd. Het doet er woinig too dat achteraf te zijnen lasto is vastgesteld dat hij 'in een acte van den burgerlijken stand zich een hoedangiheld heeft toegeëigend die niet meer de zijne is én die op de openbare meening in Duitschland soen enkelen indruk heeft kunnen maken. N.R.Ct. DIRESHORN. Daar de commissie van Actie tegen de onderwijs- verslechierlng er niet in geslaafd was, een spreker van buiten te doen optreden, had de heer R. v. d. Laan (bereidwillig op zich genomen, een uiteenzet ting te geven van den toestand op 29 November, ten huize van den heer D. Bruin. Bij do opening van de vergadering moest de heer L. Reuvers een slechte opkomst constateeren.' zeker mede tengevolge van het .minder gunstige weder. De inleider ving aan met de eerste, onderwijswet ten in ons land omstreeks het jaar 1800, pm zoo te komen tot de wet van 1857, gewijzigd in i878 en voorts de nieuwe wet van 1920, het kunstig maaksel van minister De Visser, T welk thans langzamer hand staat, te worden uiteengerafeld1. De verschillende bezwaren tegen do zoogenaamde technische herziening, werden achtereenvolgens be spreken. Het goede, dat de huidige wet heeft gebracht, zal door deze wijziging weder te loor gaan, n.1, de kleine klassen en de verbeterde opleiding, Zoo wordt het rad een halve eeuw teruggedraaid. Ten slotte wordt de bakende motie, hier met ecnige wlfrigmg wat betreft het aanstellen van surnumeraire 'onderwijzers. benevens mn protest te gen de viHbreh'üonj vaz\ da '/og-emotWe&rd* «losafêlcs- Viï to De verhovïditig tuaschen stad en platteland neetat steeds scherper, vormen aan. Met een opwekking om goed op de lijsten to tee kenen, eindigt spreker rijn uitvoerige toelichting. Nadat zijn genoteerd de namen der personen, die bereid worden gevonden, de lijsten aan te bieden, wordt de vergadering met dank aan den spreker gesloten. PETTEN. Evenals de vorige twee jaren is ook dit jaar al hier een St. Nicqlaasfeest georganiseerd, dat weer éven schitterend belooft te worden als de vorige keeren. Dé lijst, die ter inteekening werd aange boden, is heel goed geteekend, zoodat, wat de finan- ciëele zijde betreft, alles waarschijnlijk heel goed kan slapen 's Middags 1 uur zal een optocht plaats hebben, waarbij. St. Nicolaas en Zwarte Piet, allebei te paard, door het dorp zullen gaan, gevolgd door de school kinderen, terwijl het harmoniecorps „Klimop" zijn gewaardeerde steun zal verleenen, door in dien op tocht .vooraf te gaan en voor de noodige muziek te zorgen. Daarna worden de scholieren in het café van den heer Sneeboer vergast op goochelen, poppenkast, schaduwbeelden, enz., ja, te veel om op te noemen. Voor de noodige versnaperingen wordt meteen ge zorgd, en na afloop gaat ieder kind met een aardig cadeau naar huis. 's Avonds optreden van een eerste klas variété- artist, en natuurlijk het gebruikelijke bal na> Als nu het weer ©enigszins wil meewerken, be looft het dus weer een recht aangename en plezie rige dag te worden, welke nog lang in het geheu gen van velen zal blijven voortleven. ST. PANCRAS. De afdeeling alhier van Volksonderwijs, vergader de deze week ten huize van den heer Gerritsen. De rekening van den penningmeester werd alge meen goedgekeurd'. De aftredende leden van 't Bestuur, de heeren. C. Kloosterboer en A. Volkers, werdén herkozen. Men besloot tot 't organiseeren van een gezelligen avond voor leden en genoodlgden met eigen krach ten. De actie tegen verslechtering van t onderwijs zal gesteund worden door 't laten circuleeren van intee- kenlijsten. Afgestemd werd d'e voorgestelde afscheiding van de hoofdvereeniglng, en goedgevonden ateup te ver leenen aan de reizende bibliotheek. V CLEMENCEAU IN AMERIKA. Volgens sommige Engelsche bladen is de ontvangst die Clemenceua te "Chicago gehad heeft, althans van den kant der overheid, meer daD koel, ja zelfs kil geweest. Er was al dadelijk aan het station weinig belangstelling zo. zoo goed als geen gejuich. Aan het stadhuis gekomen moest GIcmenccau gerui- wen tijd wachten vóór de burgemeester, Thompson, hem ontving, en toen de beide jmannon tecenpver elkaar* stonden deed de burgemeester verstrooid; zcido weinig en nam hij de houding aan van iemand, die van druk en belangrijker werk was weggeroepen. Toen het gesprek was doodgebloed, zeide de burgemeester; „Er is vandaag weinig zon in Chicago". „Kunt u zelf niet in j wat zonneschijn voorzien'* vroeg ondeugend dé Tijger. „Neen' antwoordde de burgervader ik word aansprakelijk gehouden voor alles in Chicago, behalvo voor het weer. Generaar Pershing, die er bij stond, vond nu gele- enheid om een goeden kwinkslag te plaatsen door zijn uurman in te Buisteren; „Maneschijn, is er hier anders genoeg", waarbij men dient te weten, dat „moonshino" een gebruikelijke term is voor clandestien gestookte en Verhandelde whiskey. De correspondent te New York yan de Daily Tete- graph ziet in die koele ontvangst ^van Cleraenceau te Chicago een bewij's, dat Chicago niet meegaat met New-York en Boston in de hartelijke ^verwelkoming van den ouden Franscnen staatsman, ln^liddcn Westen van de Unie, waar éen groote bevolking van buiteri- landsche origine gevestigd^ is en waar de landbouwbe langen domineeren, was men ëigenltijk nooit zóó warm gek open voor den oorlog als in h6t Oosten der Repu bliek. Nog één grapje van Glemenceau. Men had hem te Chicago gevraagd of hij' te Washington ook een bezoek zou gaan brengen aan president Wilson. Hij antwoordde „Natuurlijk doe ik aat". „Nu twee jaar geleden zeide Wilson van u dat u militairist waart." „O, maar dat is eeuwen geleden, pat is nu allemaal vergeten." I>e New York Herald heeft ook het een en ander rrieo te derion over de weinig hupsche ontvangst van Clemenceau uoor burgemeester" Thompson. Reeds vroeger had de burgemeester van de stad, die wel eens „de zesde Duitsehe stad van de wereld" wordt genoemd zijn s c Franschheid getoond, door te weigeren, maarschalk Lj h te ontvangen. Ditevri ontving hij Glemenceau wel, doch zoo onhoffelijk mcgèlijk, en met rijn handen in zijn broekzakken, tiet heet dat Thompson, na Gleinen- ceau's bezoök. verklaard bad „dat Frankrijk nog meer van onze (Amerika's) centen wil." Ook zegt men, dat Thompson een aciie op touw heeft gezet tegen „buiten landscKe propaganda", welke in de eerste plaats gericht zal zijn tegen den Tijger en tegen Frankrijk. SPOORWEGONGELUK. Uit Brussel, 29 November. Bij het station Carovig- na is een sneltrein op een goederentrein geloopen. Do machinist van den sneltrein is gedood en vele personen zijn gewond. VLUGGE BERICHTGEVING. De gasten, die gisteravond het feestmaal zouden bij wonen ter eero van den nieuwen gezant in de Fransche scbool te Brussol» waren zeer verwonderd eenigo uren voor het begin reeds een volledig verslag van den maartijd en den tekst van alle nog uit te spreken rede voeringen in de „Soir" aan te treffen.... Het bleek dat een persagentschap het verslag van to voren ha<l op- gestofd en het den bladen zóo tijdig had toegezonden, aat do „Soir" het per abuis een editie te vroeg Ikon opnemen. HEVIGE STORM. Op de Adiiatisehe Zee heeft gisteren een hevige sterm gewoed. Uit San Benedetto vvoydt gemeld, dat een visschersvaartulg omgeslagen is. 17 Visschers zijn verdronken. DE OECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, 80 November. Te bevoegder plaatse overweegt men hot- plan om ter bereiding van brood voor een deel weder aardappelmeel te gaan ge- bruikon. Van morgen af kost een enkele rit met de traan te Berlijn 50 mark. BRASPARTIJEN EN DANSWOEDE. Het wetsontwerp tot beteugeling van braspartijen en dapswoode, welke vermaken vooral in de grooto steden veelal hand in hand gaan, zal dezer dagen den Rijksdag bereiken. Alle politieke partijen heb ben er hun instemming reeds mee betuigd. De wet zal de politie-autoriteiten de 'bevoegdheid geven, lo kalen, waar zonder hun toestemming gedanst wordt te sluiten en voor t overige de dansvergunningen te beperken tot zon- en feestdagen en eon of ten hoogste twee dagen in de week. Lokalen waar op andere dagen wordt gedanst kunnen wordien goslo- ten, evenals lokalen waar, naar hot oordeel der po litie, braspartijen worden aangericht, VERDO&VENDE MIDDELEN. In de jongste vergadering van de Fransche Acade mie van geneeskunde heeft professor Ca.'zenouvc op nieuw gewezen op liet kwaad, dat er voornamelijk to Parijs aangericht wordt door verdoovende mid delen; morfine, kokaine, heroine, opium, enz. Het misbruik dezer* middelen was gedurende en« na den oorlog zoo-zeer toegenomen, dat strenge maatregelen tegen, hen, die deze vergiften frauduleus verkoopen of in Frankrijk invoeren, noodig waren gebleken. Volgens professor Cazeneuve rijn Duitsohe fabrie ken de groote leveranciers voor de toxicomanie. De wet van 14 Juli 1922 geeft den rechter de bevoegd heid' verkoopors van verdoovende middelen niet slechts tot n aware boete en gevangenisstraf to ver- oordeelen, maar tevens thun het verblijf binnen de grenzen voor een tijdsverloop van 5 tot 10 jaar te verbieden, Professor Cazeneuve zou deae wet zoo spoedig mogelijk willen aanvullen door een interna tionale overeenkomst, die zoowel de fabricatie als do verspreiding van deze gevaarlijke vergiften, zou regelen. De Academie heeft een commissie benoemd, wier taak. het is. te bestudeeren welke wijzigingen er ge bracht zouden kunnen worden in de wet van 1918 die over den verkoop en het gebruik van giftige stoffen handelt. HET VOORSTEL TOT VERMOGENSHEFFING IN ZWITSERLAND. Zondag den derden December wordt in Zwitser land een volksstemming gehouden over een heffing ineens op de vermogens. Deze stemming wordt ge houden op initiatief van de sociaal-democratische partij, die den steun in d'ezen van 87.500 Zwitsersche onderdanen kon verwerven. De heffing zal in den vcorgestelden vorm tot doel hebben, den bondsstaat, dc kantons en gemeenten in staat te stellen, hun so ciale plichten te vervullen. Onder de heffing zullen de natuurlijke en rechts personen vallen, wier vermogen meer dan 80.000 francs bedraagt. De heffing treft het deel van het vermogen boven genoemd bedrag. Voor de natuurlij ke personen is een progressieve schaal opgesteld met belastingpercentages van 8 tot 60 pet. Voor de rechtspersonen bedraagt do heffing 10 pet. De heffing kan ineens of in drie jaarlijksche termijnen worden geind, doch in dit laatste geval zal dan met ingang van 1 Januari a.s. voor het nog niet gestorte doel 6 pet. rente moeten worden betaald. Degene, die. onder de heffing zal vallen1, kan wor den verplicht effecten of andere vermogenswaarden voor de heffing af te staan. Om het in effecten be legde vermogen ook te kunnen belasten en oen ka- pi,taalsvlucht Daar het buitenland tegen te gaan, zal de afstempeling der effecten worden verordend in dien geest, dat voor niet afgestempelde effecten geen rentebetaling zal kunnen plaats vinden. Men schat de totale opbrengst van de heffing op 4^50.000.000 francs.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2