Groot i is ons succes HESMAN NYPELS Yoederranfsoenen voor da bouwpolders. Zaterdag 2 December 1922. 65sle Jaargang. No. 7140. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. omdat de keuze ZOO MOOI is en de prijzen Z00 LAAG zijn. A.s. Zondag 3 December Is onze zaak den gcheelen dag GEOPEND. In alle .standen rookt men Tabak van J. R. KEUSS, Alkmaar, Gemengd Nieuws. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONDIENST. In de Memorie van Toelichting bij het bij de Twee de Kamer ingekomen wetsontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de Posterijen, de Te legrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1923, ia het volgende ontleend: De exploitatie-inkomsten van drie diensten Poste rijen, Telegrafie en Telefonie (art, 1, 2 en 3 der in komsten! werden voor 1922 geraamd in totaal op f89.382.425; geraamd wordt voor 1923 f 82.907.725, al- zoo voor 1923 minder f 0.474.900. Ten aanzien van den Post- Cheque en Girodienst constateert de minister met voldoening, dat de aan vankelijke reserve, waarmede deze dienstbegrooting Posterijen enz. door het publiek werd ontvangen in den loop van 1921 heeft plaats gemaakt voor een steeds toenemende populariteit. Het aantal rekening houders was dan ook ultimo April 1922 reeds geste gen tot pl.m. 67000, terwijl op dat tijdstip dagelijks een 100-tal aanvragen tot het openen van een post- rekening ter directie werd ontvangen. Wat de Uitgaven betreft wordt medegedeeld dat in de begrooting voor 1922 voor exploitatie-uitgaven is toegestaan een bedrag van f91j9oO£08. De uitgaven volgens do art. I t.m. 73 van de ondorwerpelijke begrooting zijn uitgetrokken voor f 104.123.897, waarin begrepen f 16.905.412 aan kapi taaluitgaven, enz., zoodat blijft voor gewone uitga ven. f 87.158.575. Voor 1923 wordt mitsdien voor exploi tatie-uitgaven minder aangevraagd dan voor 1922 werd toegestaan f4.791.688. Geconstateerd wordt dat or in onderscheidene 'ran gen een overcompleet van personeel bestaat. Op dien grond is dan ook overgegaan tot stopzetting van de recruteering o.m. van kaniloorlbedienden, telegraffte» ton en telefonisten. Voorts is gebleken dat in het algemeen mat de thans aanwezige sterkte van het 'bottellend perso neel kan worden volstaan. De minister zal niet schromen ora indien een eco nomische beheervoering dat eiseht-, sommige catogo rieën van personeel in bepaalde gevallen arbeid yun lagere orde te doen verrichten dan waarvoor zij oor spronkelijk in dienst zijn genomen. EEN OUDE MOORDZAAK. Eind December 1918 bad een geheimzinnige moord te Scheveningen plaats, welke gepleegd werd op den 60-jarige visscher G. v. d. Oever. De man word dood, in zijn bed gevonden met verwondingen aan het gezicht en bloedvlekken op het beddegoed. Een por tefeuille met geld bleek geroofd, zoodat de moord dus hoogstwaarschijnlijk uit roofzucht was begaan. De politie slaagde er destijds niei m het raadsel te ontsluieren en de dader (dader»), bleven op vrije voe ten. Tot eensklaps nieuw Jicht op deze zaak ie ge worpen ten gevolge van een ruzie tusschen buraa in de Vloedstraat te Scheveningen. Daarbij werden van weerszijden zvvare verwijten gedaan omtrent dezen moord, wat voor de omstandors aanleiding was de politie hiermede in kennis te steWen. Het gevolg is geweest, dat een vijftal personen is aangehouden, die verdacht worden medeplichtig te zijn aan den misdaad of in ieder geval er mode bekend geweest te zijn. De politie meent in elk geval thans den moordenaar op het spoor te zijn. De Seheveningsche visschersbevolking, in wier midden dit drama zich afspeelde, is begrijpelijkerwijs door de nieuwe ont dekking in rep en roer gebracht. Tel. BEZUINIGING. Men schrijft aan het HdbldL: Nu allerwege op bezuiniging wordt aan§&4roii,ë*ni lijkt het ons nuttig eens de aandacht te veBtigeo op een instelling, waarvan het nut beslist in twijfel mag getrokken worden; we bedoelen het instituut: Ge zondheidscommissies ten plaltenlande. We zien bet telkenjare in do verslagen dier commissies, dat haar werkzaamheden van zoo luttel beteekénis en waarde zijn, dat wc niet begrijpen, waarom niot roeds lang heel wat van die instellingen zijn npgedoe„kt, door commissies met veol grooter gebied zijn vervangen. Dat die commissies nuttig werk konden verriohteu, wie zal het in twijfel trekken; dat zij zulks echter doen wo hebben hier 't oog op het platteland moet beslist worden ontkend. Enkele commissies zijn hiérvan dun ook wèl overtuigd. Zoo lazen we nog dit jaar in bet verslag eener commissie als wo ons niet vergissen gezeteld te Oldenzaal dat haar arbeid over 1920 zoo weinig beteokende, dat do gemeentebesturen geen adviezen bij haar inwonnen, (lat haar voorstellen en aanschrij vingen eenvoudig genegeerd werden; dat in hac^ heele ressort nog slechts één gemeenteJ>estiiur af en toe het advies dor Commissie kwam inwinnen, enz. Die Commissie was dan ook zc-o eerlijk, open hartig te bekennen, dat op die wijze haar taak nutteloos zou zijn en dat dus óf reorganisatie óf opheffing beslist noodzakelijk was. Onze regeering mocht ook bij deze instellii^g wol eens geducht gaan bezuinigen. Hier wordt geld weggegooid voor reis* en verblijfkosten van com missieleden, salaris en bureaukosten van de secre tarissen, enz. Algeheele opheffing van verschillende commissies zou misschien wel het beste zijn. ONTSLAG BIJ VAN NELLE TE KAMPEN. Uit Kampen, 29 Nov. De arbeiders van de siga renfabriek der firma Wed. van Nelle te Kampen, hebben aanzegging gekregen, dat ze zich met ingang van 1 December a.s. ontslagen moeten rekenen, we gens opheffing der fabriek. Dit besluit treft onge veer 170 werklieden, van wie de grootste helft na de uitsluiting reeds weer te werk was gesteld. Het laat zich begrijpen, dat deze mededeeling bij de betrok ken arbeiders en hun gezinnen groote verslagenheid heeft teweeg gebracht, te meer, nu de winter voor de deur staat. De kans elders plaatsing te vinden, is bitter klein, -daar eenige groote fabrikanten reeds meer bedacht zijn. op inkrimping dan o.p uitbreiding van hun personeel. Tel. DE MALARIABESTRIJDING. Uit Edam, 29 Nov. Begin Januari van het vol gend jaar zal voor de derde maal demuggenverdel- ging in Waterland! op de gebruikelijke wijze (van overheidswege worden ontmuggers aangesteld, die bfoeiplaatsen van malariamuggen in boerenplaat sen en stallen, met een lysoloplossing bespuiten) worden ter hand genomen, en vermoedelijk met het oog op de kosten, voor de laatste maal. Het staats toezicht op de volksgezondheid acht dan de wijze van verdelging voldoende bekend en vertrouwt, dat een ieder, en speciaal do veehouders het groote nut en belang dezer bestrijding voldoende beseffen zul len en zoodoende zelf hiertoe op geregelde tijden zullen overgaan, waarbij van overheidswege op alle ïti vsrbawd met deze campagns heefi net gemeen tebestuur vap Edam, op verzoek van het Staatstof^ zicht op de volksgezondheid, aan de onderwijzers ter plaatse een vlugschrift toegezonden, waarin een en ander nader is omschreven; h\m is verzocht de leerlingen bij het onderwijs xnet den inhoud er van in kennis te stellen. BARSINGERHORN* De heer S. Spaans te Barsingerhorn, is gekozen tot Heemraad van het Ambacht van Westfriegland, gc-naamd de Schoger en Niedorper Koggen. ANNA PAULOWNA. De boerenplaats van mej. wed. Addink, Boermans- weg, is verkocht aan den heer G. Baken te 't Zand. BURGERVLOTBRUG. Do boerenplaats van den heer Spaansen alhier, is verkocht aan den heer W. Glas te Hoogwoud. BROEK OP LANGENDIJK. Aan den heer C., Koeman, onderwijzer aan de open bare school alhier, is wegens ongesteldheid een ver lof van 3 maanden verleend. De medewerking van den Inspecteur is gevraagd, tot het aanstellen van een tijdelijke leerkracht, zeer t,ot genoegen van het overige personeel d&r school, dat tlu vclgeius den noodrocstor werkt, wat, vooral iii don -winter, zoor moeilijk gr.at, LANGENDIJK, Nu de roep om bezuiniging allerwege weerklinkt en niet het minst in de kringen van hen, die hot meest door de tegenwoordige crisis worden getrof fen, i.c. de tuinbouwers komt. er een streven op, dat ook in eigen kring wil gaan bezuinigen. Te Zuid- scharwoude ie er mds goh balletje opgeworpen in zake de hooge salarieering van het bestuur der tuinbouwvereeniging, terwijl de aanval vooral schijnt gericht te worden o.m. door tuinbouwver- eenigingen te Koedijk en St. Pancras, op de kosten voor de L.G.C. en de Broeker veiling, waar men zich de luxe veroorlooft van een afzonderlijken vei lingleider en keurmeester. Vrij sterk wordt tegen het bestaan dier ambtenaren geageerd, die hooge salaris sen genieten in verhouding tot gepresteerde© arbeid. Toen het den bouwers goed ging, werd daarop min der gèlet; nu allés tegenloopt, wil men vooral daar bezuinigen, waar het mogelijk is. ZÜIDSCHARWOUDE. Ons fanfarecorps heeft de donateurs aan zich ver plicht. Gelijk bekend, heeft de burgerij dit gezelschap een muziektent geschonken, die een plaats kreeg op het weiland van den heer K. do Boer. Zoowel bij wind ais zonnig weer werd het aangename van de muziek vaak bedorven door de invloeden van de ongemakken van het weer. Daarin zal nu groote ver betering: komen. Het fanfarecorps „Kunst na Arboid" j heelt, thans den tuin van den heer S. de Boer m (te Koog gehuurd. Daarin zal nu de muziektent wor- cten geplaatst. Deze tuin is aan allo kanten beschut, bepr.uit met hoornen en is alzoo meer geëigend om er concert te genieten. Dat belooft daar een go- zoit'.g zitje te worden, cn zal menig I.angendijker tot j genieten uitlokken. met den verkoop van HANDSCHOENEN, CHALES, CACHËNEZ. TRUIEN, TOILET ARTIKELEN, OVERHEMDEN, DASSEN, STRIKKEN eij ZELFBINDERS, HEÈRENMODEMAGAZIJNEN HELDER SCHAGEN. De Veevoedercornjmissie, die door de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier is ingesteld! om de veehouders bin nen den kring der vereeniging van advies te die nen, kwam in kennis met het feit, dat in de bouw polders heel wat suikerbietenkoppen en -bladeren zijn ingekuild en dat men ook aardappelen aan het vee wil vervoederen, omdat ds prijs daarvan zoo laag is, dat zij als veevoeder meer waarde bezitten. Bovendien is door den hoogen prijs van het stroo de voorraad hiervan' zoo klein, dat men zich voor buik- vulling hoofdzakelijk met kaf zal moeten behelpen. De commissie meent goed te doen door het geven van eenige aanwijzingen omtrent de wijze, waarop de voederrantsoenen gullen kunnen ingericht, om met de bovengenoemd^ voedermiddelen' een aoo goed mogelijk resultaat te bereiken. Zij veronderstelt dat de volgende voedermiddelen daarbij ter beschikking staan, waarvan de voedings waarde en de prijs in het onderstaande lijstie zijn opgegeven. Mochten ook omtrent andere daarin niet genoemde voedermiddelen inlichtingen worden ge- wenscht, dan zijn de leden der commissie gaarne bereid hunne bemiddeling te verleenen om deze wenschen aan de commissie 'kenbaar te maken. De commissie bestaat uit de heeren K. Kuiper te Oost woud, Koster Dz. te Berkhout, P. J. Waiboer te Anna Paulowna, Jm. Blaauboer Kz. te Barsinger horn, Ir. J. G. Tukker, Azaliastraat 10, 'a-Gravenbage, en Ir, C. Nobel te Haarlem. LANGENDIJK. 3n vergelijking met vorige jaren wordt er aan de veilingen zeer weinig groenten aangevoerd. De uiterst lage prijzen zijn daarvan wel de voornaam ste oorzaak, daar de meesten nog wel hopen, dat er nog eens een kentering komt in de prijzen, tenge volge waarvan de bouwers nog wat moer voor, hun producten maken dan het arbeidsloon. Echter* vraagt men zich, bij den grooten voorraad, die er is, wel eens sceptisch af, wat het straks zal worden, als do aanvoer zeer grer-t wordt, en de omstandigheden, die de prijzen drukken, onverhoopt nog niet mochten gewijzigd zijn. LANGENDIJK. Nu de vereeniging „De Koophandel" van haar standpunt de zaak van het verplichte veilen nog eens scherp heeft belicht en getracht, de nadoelen aan te toonen, welke aan dit stelsel kleven, vernemen wo verschillende stemmen, die aan de wenschen van de kooplieden tegemoet willen komen. Het blijkt toch meermalen voor te komen, dat de kooplieden vraag hebben naar groenten, die juist op dat mo ment niet worden aang- jerd, en die wellicht een billijken prijs zouden opilengen, als aan huis mocht worden verkocht. De uienhandel schijnt een leer zaam bewijs voor de stelling der kooplieden te le veren, dat het geincrimeerdo stelsel den handel ver lamt en de prijzen drukt. Nu de malaise al vernie tigender om zich heen grijpt, vat «r een gemoedsge steldheid bij vele bouwers post, die maling beeft aan vooropgezette stelsels, waarmee men per saldo zich zelf naar den kelder zou werken. ZÜIDSCHARWOUDE. In verband met het feit, dat in 1922 onder den naam van Roode Langendijker Bewaarkool zaad zou zijn verkocht, dat een mengsel van verschil lende, meerendeels minderwaardige variëteiten heeft opgeleverd, wordt er door den Burgemeester op ver zoek van den Directeur van het Rijksproefstation voor Zaadcontrole op gewezen, dat, hoewel dit feit volgens de wet van 31 Dec. 1920 (Stbl. no. 957) straf baar is, ontbreekt een juridisch geldig bewijs, aan- toonende, dat het product werkelijk uit het geleverde zaad is ontstaan. Zulk een bewijs kan bet gemak kelijkst worden geleverd door een uitspraak over bet product, geteeld door het genoemde proefstation, uit een gewaarmerkt verzegeld monster. Gewezen wordt nog in bedoeld schrijven op het belang van de koopers bij een dergelijk onderzoek en op de betee- keniS, dat men zich bij aankoop op betere gronden dan een mondelinge afspraak tusschen 2 personen verzekere van het juiste adres, waarop men even- tueele schadevergoeding zal moeten verbalen. NOORDSCHARWOUDE. Tot ouderling bij de Geref. Kerk alhier is gekozen de Ver Jb. Jong en tot diaken de heer Fr. van Dijk. NOORDSCHARWOUDE. Tot lid van de Oudercommissie zijn herkozen de heeren J. Kuiper, P. Blokker, G. Bos, C. Keeman en G. Kooij. ZÜIDSCHARWOUDE. Het petitionnement tegen de z.g.n. Technische Her ziening van de L. O. wet is alhier door 404 meerder jarige ingezetenen geteekend. Fabriek „De Wakende Leeuw". Overal verkrijgbaar. Dioge «tof. Vert. eiwit. Suikerbietenkop pen en -bladeren 22 7 Aardappelen 25 0d Maïsmeel 87 6.6 Kokoskoek 90 16.3 Amer. lijnkoek 7 °/0 vet 90 27 Grondnotenkoek 90 45 Paardeboonen 85 19 Haverkaf 86 1.4 Tarwekaf 84 0.9* Deze cijfers zijn alle ontleend aan de opgaven van Kellner, behalve die omtrent de suikerbietenkoppen en -bladeren, welke*zijn ontleend aan het rapport, dat in 1915 door .dan heer CL. Zwagerman, Rijkszuivel- consulent te Middelburg, is uitgebracht omtrent een onderzoek, dat door een commissie uit de Zeeuwsche Landbouwmeatschappij is ingesteld naar de waarde, die de suikerbietenkoppen en -bladeren voor de 'vee voeding en voor de bemesting bezitten. Het is opge nomen in de Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw 1915, No. 4, doch is ook afzonderlijk verkrijgbaar bij Gebr. J. en H. Langen- Koeten K.G zchneelw, na Pr5o Plfö K.G. afatofe be- 100 K.G. fcetmeolw. a«&dngéS'. f 105 f 0.13 f0.12 f 11.0 f 0.145 f 0,13 f 15 «021 f 0.18 f m f 0.175 f 0.135 i 14 f0,21 f 0.19 Zetmeel- - waaide. 7.7 19 82 76 72 77 67 .28.6 243 huijsen te 'B-Grave&h&ge. Naar de commissie heeft vernomen, worden in de bouwpolders graskalven of pinken op stal ge zet of geldekoeien, die men melkende vet wil ma ken, daarom zullen hieronder rantsoenen worden gegeven voor deze twee soorten van dieren. Volgens de opgaven van Kellner bezitten kalveren van 6 tot 12 maanden een levead gewicht van onge veer, 249 K.G. en moeten zij ontvangen 6.5 K.G. dr^-ge stof, 0.6 K.G. verteerbaar eiwit en 3 K.G. veel waarde. Dit kan men bereiken met de volgei«ie rant soenen. Koppen en bladeren 1 15 Aardappelen Maïsmeel Koskoskoek Haver Murwe lijnkoek 13 vét Amer. lijnkoek 7 vet Grondnotenkoek 0.25 2 15 2.25 2 0.9 S 15 2.2 0.7 4 15 3 15 IS 2.6 IS e 7 8 15 15 15 1.1 0.9 1.8 O tè 1.8 0.8 In deze rantsoenen zal men de koppen en blade ren kunnen vervangen door voederbieten of aard appelen. In plaats van 15 K.G. koppen en bladeren zal men moeten nemen 6 K.G. aardappelen of 18 K.G. voederbieten. Daar evenwel van deze voedermid delen het gehalte aan verteerbaar eiwit lager is dan dat van koppen en bladeren, zal men de hoeveel heid koek iets moeten verhoogen. Het gehalte aan verteerbaar eiwit is in al deze rantsoenen zoo laag als volgens .Kellner noodig is. Men zal evenwel zonder bezwaar het eiwitgehalte wat kunnen verhoogen door meer grondnotenkoek of kokoskoek te geven en minder maïsmeel. De rant soenen worden daardoor niet duurder, want door de grootere hoeveelheid stikstof, die in den mest te recht komt, wordt de waarde daarvan zooveel ver hoogd, dat de meerdere kosten van het voeder wor den vergoed. Grondnotenkoek is een goedkoop eiwitrijk! voeder- middel, want als men de waarde van 1 K.G. ruw eiwit voor de bemesting op 6 cent stelt, zoodat 1 K.G. stikstof op 40 cent komt, dan bezitten de 50 K.G. ruw eiwit, die in 100 K.G. grondnotenkoek voor komen, een mostwaarde van f 3 en ltan men dus den prijs met f3.verminderen. Bij voedering met aardappelen of voederbieten ont vangen de dieren minder droge stof dan wanneer zij met koppen en bladeren gevoerderd worden. Het zal daarom wenschelijk kunnen zijn k'af bij te voe deren om het volume van het voeder te vergrooten en het bij voedering met voerbieten ook minder wa terrijk te maken. Met 1.5 2 K.G. kaf zal hiertoe kunnen worden volstaan. Vooral na een zeer, droge© zomer en herfst moet men voorzichtig zijn met het voederen va© koppen en bladeren. Er kunnen dan vergiftigingsverschijn selen optreden. Een geleidelijke stijging van het rantsoen is daarom aan te bevelen; men heeft dan gelegenheid een eventueele schadelijke werking op te merken vóórdat deze voor de dieren noodlottig werdt. Bijvoedering van 10 gram dubbelphosphorzure kalk is aan te bevelen, om beenverweeking door het voe deren van koppen en bladeren te voorkomen. Do mogelijke schadelijke werking kan woeden tegenge gaan door bijvoedering van oenige kaf. Voor koeien, die men melkende vet wil maken, zal het rantsoen zoo moeten worden ingericht, dat boven het rantsoen, dat noodig is voor een vrij snel len vetgroei, ook nog gezorgd wordt voor de behoef ten van de melkgeving. Het rantsoen voor vetmesting ie volgen3 Kellner 0.8 K.G. verteerbaar eiwit en 7 K,G. zetmeelwaarde voor dieren van 500 K.G. levend gewicht. Voor melk geving is bovendien voor 10 K.G. melk per dag noo dig 0.55 K.G, verteerbaar eiwit en 2.20 K.G, zetmeel waarde, zoodat een koe, die 10 K.G. melk geeft en tevens vet moet groeien, een rantsoen zou behoeven, waarin 9.20 K.G. zetmeelwaarde en 1.SS K.G. verteer baar eiwit aanwezig is. In dat rantsoen zal ongeveer 14—16 K.G. droge stof moeten voorkomen, opdat een behoorlijke vulling van maag en ingewanden en daardoor een voldoende vertering van het voedsel worde verkregen. Om dit te bereiken met suikerbietenkoppen en -bladeren/of aardappelen en kaf met het noodige krachtvoeder, zal men de rantsoenen, die hieronder worden opgegeven, kunnen gebruiken. 1 B 8 4 5 8 7 8 9 10 Koppen en bladeren 30 30 30 40 30 13 28 20 Aardappelen 4 8 17 95 23 15 Maïsmeel 15 5 3.8 2.7 3.8 Kokoskoek 512 8 Amer. lijnkoek 7 vet 4 3.9 4.3 5.4 8 4.2 Grondnotenkoek 0.85 2.25 8.2 Haverkat 3.5 35 3.5 7 7 75 8 Droge stof 15.8 15.7 16.2 15.5 14.9 152 14 15.1 15.1 16.4 Al deze rantsoenen bezitten een hoog gehalte aan voedendo stoffen en men zal daarom moeten toezien of de dieren er hun eetlust voldoende mee 'bewaren. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal men het rant soen krachtvoeder wat moeten inkrimpen en dit moe ten vervangen door kaf, als dit voor buikvulling nog noodig mocht blijken. Ook zal men er op moeten letton of een rantsoen met veel koppen en bladeren, doch zonder kaf, goed door de diereu wordt verdragen. Als zij verschijnsel len van diarhee vertoonen, zal men de hoeveelheid1 keppen on bladeren moeten inkrimpen, het andere voeder wat moeten wijzigen en kaf aan het rant soen toevoegen. Indien b.v. rantsoen 4 niet voldoet, dan kan men de rantsoenen 4 en 19 combineeren door van elk de helft te nemen. Het rantsoen be staat dan uit 30 K.G. koppen én bladerpn, 3.8 K.G. maismeel, 4 K.G. Amer. lijnkoek en 3 K.G. kaf en be vat dan 16 K.G. droge stof. Met behulp van de bovenopgegeven rantsoenen kunnen trouwens allerlei combinaties worden ge maakt. Neemt men b.v. van rantsoen 1, 4, 6 en 10 elk het vierde deel, dan verkrijgt- men een nieuw rantsoen, dat bestaat uit 22 K.G. koppen en bladeren, 4.2 K.G. kaf, 3.4 K.G. Amer. lijnkoek, 2.3 K.G. mais, 1.3 K.G. kokoskoek, 0.2 K.G. grondnotenkoek, 4.25 K.G. aardappelen en 15.75 K.G. droge stof bevat. Paardeboonen zijn in de rantsoenen niet opgeno men, omdat men beter doet deze te verkoopen en er een goedkooper eiwitrijk voeder voor in de plaats te koopenu C. NOBEL. DE EXECUTIE TE ATHENE. Over de terechtstelling der oud-ministers wordt uit Athene aan de „Chicago-Tribune" gemeld, dat de ver- oordeeling geheim gehouden werd; tot het vonnis vol trokken was. waardoor het ingrijpen der .geallieerde gezanten veel aan kracht verloor. De Engelsche gezant Lindley bracht tweemaal een bezoek aan Gonatas? waarna een ministerraad fwerd gehouden. Onmiddellijk daarop kreeg kolonel Pléstiras evel tot de executie over te gaan. De zes ter dood veroordeelden vervulden allen in de Averoffgevangenis hun godsdienstige plichten. Dan wer den zij naar net Goudiplein, buiten Athene, overgebracht. De ex-premier Goenaris, die aan typhus leed, werd in een zieken-auto naar de plaats der terechtstelling ver voerd; volgens sommige berichten, was zijn toestand zoo ernstig, dat hem zelfs het vonnis niet kon worden medegedeeld. Allen stierven met kalme vastberadenheid. Toen hun gevraagd werd hun laatsten wil békend te maken, wei gerden zij te antwoorden als protest tegen 'de onrecht vaardige vtroordeeling. Een telegram uit Rome meldt nog, dat volgens daar van Grieksche zijde ontvangen berichten Athene feitelijk in handen is van een bolschewistische ^"oep, die er een schrikbewind uitoefent, doch geenszins als een regeering in den gewonen zin kan worden beschouwd. Reeds het feit, dat Goenaris, die met veertig graden koorts in het ziekenhuis lag, van zijn bed werd getild, om zonder iets van een vonnis te Weten, te worden doodgeschoten, bewijst met wat voor soort menschen [men heeft te doen. L Inmiddels acht men het waarschijnlijk, dat Italië het voorbeeld van Engeland zal volgen én eveneens de di plomatieke betrekkingen met de huidige Grieksche re geering zal afbreken. De publieke opinie in Italië is scherp anti-Grieksch. Verschillende bladen geven* dé agitatie tegen de koning, door Venizelos geleid, een groot deel van de schuld aan het gebeurde. Ode' de pers is heftig en alleen de „Tri- buna' vindt nog eenige verontschuldiging. Het bfad zegt,| dat elk iana na een nederlaag gelooft verraden te zijn, en wil straffen. Dit deed ^Frankrijk in 1871, Duitschland in 1919, maar geen land ging ooit over tot een moordpartij op deze manier. De generaals Papoelas, Doesmanis en Valettas rijn De gerechtelijke instructie tegen prins Andreas i is afgeloopen. Het opgestelde rapport concludeert tot verwijzing naar de terechtzitting. Prins Andreas zal zich dus binnen \_enkele dageü voor_ den krijgsraad te verantwoorden hebben. Prins Andreas is gehuwd met de Engelsche prinses Alicc van Battenburg, en daardoor 3nn de Engelsche koningsfamilie verwant. De „Petit Parisien" méldt uit Rome, dat de .minister raad besloten zou hebben, den Italiaanscben gezant te Athene terug te roepen. Gemeldt wordt dat Z. H. de Paus besloten heeft, te protesteeren tegen de nieuwe moorden in Griekenland. Z. H. zou den Apostolischen nuntius te Bern opge dragen hebben een vertoog in dien geest aan Venizelos te richten. Men is te Londen zeer ontstemd over de nieuwe

Schager Courant | 1922 | | pagina 9