Alieicti Nieiws- Sunlight Cadeaux DE LINDE DE EAQRMZ, BLIJFT DIJS SPAREN! De LEVEIFs Zeep Maatschappij, VlasrdingeD. Dinsdag 12 December 1922. 65ate Jaargang. No. 7145. Uitgevers i N.V, vl I Co., Schegen Binnenlandsch Nieuws. Fabrikanten van TWINKen LIfEBlOÏ. Reclames. ALTIJD IN HUIS. Gemengd Nieuws. CREDIETEN. SCHACER Dit blad verschijnt viermaal po» wook: Dinsdag, Woensdag, Donder- 1 dag on Zatordag. BIJ inzo.ading tot 's morgens 8 uur, worden Advor- I ton li Ön nog zoqvgo! mogelijk in hot oorstuitkomond nummer goplaatBt. POSTREKENINO No. 23830. t IIIIR AIIT. I Prlja por 8 maandon fl.85. Louo nummer. 3 csnt. A.DVEWTKN- TIöN van 1 tot 5 togol» f 1.10, lodoro rogol mooa 20 cont (bowljano. int. TELEP. no. 20 lnbogropon). Grooto lotto ra wordon naar plaataaulmto borokond. UITVOER VAN MAGERE KAAS. Do Boncl van kaaaproducten, "gevestigd te Gouda, heeft .aan den minister van blnnenlandsche zaken verzocht, do beschikking, waarop de uitvoer van ma re kaas in broodvorm is geregeld, in te trekken. De gronden, door de Vereeniging voor zuivelindutrie en melkhygiëne tegen dezen uitvoer aangevoerd in haar adres aan de rogeering zijn volkomen juist ge bleken, en inmiddels door de feiten bevestigd. Bo vendien is adr. van meening, dat, zoolang uitvoer van veel betere kwaliteit kaas verboden is als deze hof rljksmork niet draagt, daardoor in hot buiten land onwillekeurig aan de tot uitvoer toegelaten kaas oen zeker cachot wordt gegoven, hetwelk de magere kaan niet verdient. Dit kan tot onjuiste waardeering van Noderlandsche kaas in het algemeen aanleiding geven. EEN NEEERLAKDSCH GESCHENK AAN DE KO NINGIN DER BELGEN. Ui'. Brussel, 9 December. Te Lede, bij Aalst, heeft vanochtend in het Nationale Instituut voor oerkgsweezon de iziwljding plaats gehad van het paviljoen dat daar gevestigd is met behulp,van hot miliioen fruhk, na den wapenstilstand door het Ne- derlandscho comité aan de Koningin dor Belgen aangebeden. Het paviljoen, waarvan de .bouw 250.000 frank hooft gekost,-zal den haam dragen van „Neder- landsch paviljoen'Bij de inwijding waren vauo. h tond mot, den Nederlandschen' gezant en mevrouw van Vredenburg aanwezig leden van het Noderland sche comité: de dames Oldewelt—Otten, Vattier Kra- ne, Frank, van Lynden, de heer van Romburgh, con sul-generaal van Nederland te Brussel. Voorts vele Belgische autoriteiten, onder wie minister Masson. In de feestzaal van de instelling hebben de leer lingen het NederJandsche volkslied, en de Braban- Qonne gezongen. De heer Dom, directeur-generaal, hooft een toespraak gehouden, waarin hij hulde en dank heeft gebracht aan de edelmoedigheid van Ne derland. Hij heeft tevens uiteen gezet hoe het door hot Nederlandsche comité bijeengebrachte geld ver der besteed zal worden, Ook do leerlingen hebben hun dankbaarheid geuit en aan do dames van hot comité bloemen aangebo den Men lunch volgde met de gebruikelijke toespraken. SCHANDELIJK. Een dor berichtgevers van Hdbl. meldt: Bij don brand in een boerderij, gelegen binnen de gemeente Delfzijl, drong het volk den kelder binnen en maakte zich meester van de zich daar bevinden de alcoholhoudende dranken. Daarna word de brand woor op zoo hindorlijko wijze lastig gevallen bij het blusschingswork, dat de marechausseos genoodzaakt, waren van hun wapens gebruik te maken. Togen verschillende baldudigon werd proces-vorbaal opgè- inaakt. INBRAAK HET DIEFSTAL. Te Woosj) hebben eenige personen zich In don nucht van Vrijdag op Zaterdag toegang verschaft tot Van Leer's Vereonigde Fabrelken. Voor uitkeoring van loonen was een aanzienlijk bedrag in de hrund- kast aanwezig. Zoer opmerkelijk is, dat de dubbele wand doorboord werd juist op do plaats waar de buit lag. In do W..C. dor directiekamer werden 32 bons van oori rijksdaalder teruggevonden, maar naar het rosteorendo, f 7720, wordt nog gezocht. EN DE VOORZITTER SCHORST DE VERGADE RING.» Men moldt uit Elburg: In de Vrijdag gehouden raadsvergadering kwam Uitknipsels van SUNLIGHT en LUX doezen, welke ons na 15 December Ie onzen, iiantore bereiken, zullen niet meer voor oroole prijzen als aulo, piano etc, In aanmerking komen. Ile wedstrijd vuur de groote premiïn sluit op Vrijdag 15 drzer, des namiddags om 5 uur. De uitknipsels BLIJVEN GELDIG voor hef verkrijgen vnn de geschenken, welke In de calaloous vermeid slaan, doch voor de uilknipsels, die ons na 15 December bereiken, gelden weder de hoeveelheden van den catalogus, dut weder 15, 25 en 50 silknipsels en nlel meer 8, 15 en 25 uitknipsels. Ons plan is om In 1923 een nieuwen, belangrijk uiige, breiden catalogus uil Ie geven met hooosl aantrekkelijke prijzen. verleideft om gebied Le annexeeren, Glemeneeau weet zeer nieuwe fout tc dat steeds zuiver Duitscb was. wet, dat (fcoot-Britatmië de drie laatste jaren en tot voor weinige maanden te allen tijde bereid was met of zonder de Ver. Staton de lasten van dit waarborg- verdrag op ach te nemen. Bij het begin van dit jaar heb ik te Cannes een deönitief voorstel in- dien zin gedaan. Ik' heb in opdracht der Britsche regeering aan den toenmaligen Franschen premier Briand een schrif telijk aanbod gedaan. Ik streefde er naar, de mede werking van Frankrijk te verzekeren voor een gemeen schappelijke poging om den toestand van Europa op te helderen en een waarachtigen vrede van de Oeral tot de kust van den Atlantisenen Oceaan tot stand te jbrengen. Frankrijk's wantrouwen en Frankrijk's bezorgd heid waren ernstige hinderpalen voor deze regeling en Frankrijk ik" was yan draverslaan en Kruislaan, terwijl rondom het mu- ziekpark een pad van gelijke breedte moet aangelegd worden. Dit plan verwierf reeds de goedkeuring van den heer Springer te Haarlem en zonder twij fel zal het mode zéér bevorderlijk zijn voor het hon den van samenkomsten van allerlei aard (&h een prottige levendigheid! in de omgeving brengen. Hot ligt in de bedoeling de exploitatie van het. park over te dragen aan een combinatie van bij mu ziek en zang betrokken personen de gemeentelij ke zorg strekt zich alleen uit tot het inrichten en onderhouden van het muziekpark, waarvan de kos ten op f 18.725 worden begroot. ST. PANCRAS. De witlofbouwers hebben In vereeniging met de L.G.G. besloten een wagen verz endman dj es aan te koopen, nl. elk voor de helft, zijnde per wagon 6000 st. Zij hebben, pl.m. 500 .snees mot witlof bebouwd. OUDKARSPEL. In de jaarvergadering van de vereeniging van Soc.- Dom. gemeenteraadsleden jl. Zondag- te Alkmaar ge houden, werd in d© plaats van den heer A. Oskam, dio vertrokken, is, als bestuurslid gekozen dei heer H. Bakker alhier. In dezelfde vacature word ais voor zitter gekozen de heer Jb. de Vries te Pui-merend. Verder werden alle bestuursleden herkozen. Door den! heer A. W. Michels, lid van Ged. Staten, werd e.en inleiding gehouden over: „Do verhouding van Ged. Staten tot do gemeenten en omgekeerd," welke mot. zoer veel belangstelling gevolgd word. OUDKARSPEL. Do ontsmettende, verzachtende en hooiende eigen schappen ven Fostor'g Zalf maken deze onmisbaar voor huiduitslag, kloven, huidvlekken, eczema, pao- riösis. en de verschillende vormen van aambeien. Sp/ pdige aanwending brengt weldra baat. Houdt Fcbter's Zalf altijd in huis: prijs f 1.75 per doos, al om verkrijgbaar. ow He korfbalclub S.S.S. I was op'bezoek naar Stom- aan do orde do beantwoording van de missive van petoren. Deze wedstrijd werd slechts tot de rust ge- Ge<L Staten, houdende verzoek om nadere motivoe- j. i - EEN HEFThlE AANVAL VAN LLOTD CEORGE OF FRANKRIJK IN DE DEUTSCHE ALLO. ZTO. Pt SMMfe ADgKBOine 3% begint hedenmorgen met de publicatie van een reeks artikelen van den afgetreden Engelschet» eerden minister Lloyd George, waarin deze zijn meening uiteenzet omtrent de belang rijke quaestics der internationale politiek. In het eerste artikel bespreekt Lloyd George het pact tusschen Frank» ijk en Engeland^ naar aanleiding van Clemenceau'» toespelingen in zijn redevoeringen in Amerika op een woordbreuk van Engeland tegenover Frankrijk. In. verhand met dit verdrag, dat dit land tegen do mogelijkheid van een Duitschen aanvaf moest waar- borgon' polemiseert Lioyd George in zeer heftige be woordingen tegen de Fransche politiek 'der laatste vier jaren. Aan het zeer interessante artikel ontleent de Ber- rlng van het ontslag van den gemeente-secretaris. Besloten word den Staten te berichten, dat do diep ste oorzaak van alles ligt in de verstandhouding tus- echon don burgemeester en den secretaris. De secre- lijnsche correspondent van hot Hbd. de volgende passa- speeld, omdat toon het terrein word afgekeurd. De ges. stand was toen 3—0 in het voordeel van Stompeto- Het pact was voorgesteld als een antwoord aan die ren. genen die eischten, dat Frankrijk den link er-RijhK ANNA PAULOWNA-Politie. oever zou annexeeren. Er bestond in Frankrijk een Gevonden een schroevendraaier on oen purternon- partij, die er bij Clemenceau op aandrong, den eisch taris onthoudt zich van hot geven van adviezen. Aan naie, inhoudende geld.. Variurei; haiidbe- ie wtellen,, dat de Rijn al* nationale grens van Frankrijk i wordt verzocht aan dezen toestand schermer. Inlichtlngen. ttïi SacratofK Jou behouden blijven er» dat nxaa do overweldigen een einde te maken. KT. PANGRAS. derlang vaii Duitschlaud ifcou «xploitoeren om het Fran- Gedep. Staten Bij do bohandoling dor begroot.ing-1923 merkt de Ü9 collecte, alhier gehouden ter gelegenheid van «the gebied tot deze „schicloyisreieho" rivier*uit te heer Stephan op, dat hem gebleken is, dat er boe- het jubileum van 'i St, KHsebathageztEr t «e Alk- breiden. ken zijn gevonden over 'de roggezaak. Do vroegere maar, heeft, opgebracht f 48.60. Het feit dat dit het brengen van miHioenen mannen secretaris, Do Kruyff komt daardoor eerlijk aan hot WIERINGERWAARD. van Duitsche bloede, van Duitschen stam en Duitsche daglicht. Als u ln de hel terecht komt, mene'er, dan Dezer dagen zijn bij den Burgemeester een 7-tal sympathieën onder een vreemd juk beteekende, dat de - sollicitanten voor de betrekking van veldwachter inlijving van zoo talrijke, de Fransche heerschappij ontboden, waaronder 4 uit onze gemeente. Naar we met eiken vezm weerstrevende vreemde elementen voor zullen ze u er nog uitgooien,, omdat u daarvoor nog te slecht bent. De voorzitter schorst de vergadering. OUDE ZILVERBONS. vernemen ls in overleg met heeren Wethouders een de Fransche regeering bestendige moeilijkheden en zorg drietal opgemaakt om op de voordracht te worden zou opleveren, terwijl het Duitóchland niet alleen tot De Aandacht wordt er op gevestigd, dat de gele- j geplaatst. Welke personen, en hoe ze worden ge- de hervatting van den oorlog zou prikkelen, maar dezen genheid tot inwisseling van de bij Koninklijk Besluit plaatst, is ons evenwel niet bekend. oorlog ook als een bevrijdingsoorlog zou rechtvaardi- van 15 Februari' 1919 (No. 42) en 15 April 1921 (No. I OUDESLUIS. 674) ingetrokken zilverbons van f2.50 en f 1.— op 31 De heer J. Fransz alhier, is door den heer Inspec- December a.s. is vervallen en de houders van die teur der directe belastingen te Alkmaar, voor hét zilverbons ze nog slechts deze maand1 kunnen inwis-«| jaar 1923 wederom benoemd als deskundige voorde selen bij het Agentschap van het Ministerie van Fi- opneming der huurwaarde ten behoeve van de per- nanciën te Amsterdam, Heerengracht 344/46, of zo "11" met een ingevuld en gefrankeerd postwisselformu lier aan dat, adres toezenden, waarna de tegenwaar de zal worden overgemaakt. Na 31 December 1922 zijn dus de zilverbons, die aan de achterzijde onbe drukt. zijn, niet meer inwisselbaar. VEEL LIEFHEBBERS. Voor de betrekking van kapitein bij den stoom- bootdien-st Oostzaan- Amsterdam hebben zich 135 sollicitanten, aangemeld. EEN MUZIEKPARK TE ALKMAAR. Men schrijft uit Alkmaar: Op Initiatief van don wethouder van P. W.s zijn door den directeur der plantsoenen plannen ont worpen om in onzen keurig aangelegden Alkmaar- derhout een muziekpark 'met muzieknis en veran da's to stichten^ dat een groot, algemeen stadsbelang kan genoemd worden. Do beide in den Hout gelegen sociëteiten leiden oen kwijnend] bestaan en de tochtige, kille omge ving biedt geen vriendelijke zitgelegenheid, terwijl omtrent de organisatie bij de uitvooringen van ons zoo populaire stedelijk orkest telkens klachten ko men. Een en ander is voor het Gemeentebestuur aanlei ding gewoost, te pogen1 Alkmaar met een muziekpark to vorrijkon, dat, als de Raad de plannen goedkeurd, onzo stad een groote aantrekkelijkheid méér zal geven. Hiervoor is noodig, dat het, breed1© wandelpad dat van do Vier Staten in d'e richting van dë Kruislaan loopt mot eenige andere paden wordt opgeheven en een nieuw, ongeveer 5 M. breed pad nangelogdi wordt van do Vier Stathn af naar het, kruispunt van Ilard- soneele belasting, in allo gemeenten, behoorende tot de inspectie Alkmaar. OUDESLUIS. Jl. Zaterdagavond hield de sociëteit „Burgerkring" alhier in lokaal Sluis een buitengewone vergadering. Een flink aantal leddh met hunne dames waren aanwezig. Nadat door den voorzitter de vergadering was geopend, en de notulen dor vorige buitenge wone vorgadering waren voorgelezen, wordt een be gin gemaakt met de afwerking van een vrij uitge breid programma, dat bestond uit zang, voordrach ten, en ter afwisseling een kluchtspel, getiteld; „Een Angstvolle Nacht". Zoowel het een als het ander werd met onverdeelde aandacht gevolgd en viel zeer ln den smaak der aanwezigen een hartelijk applaus na leder nummer was hiervan eon spre kend bewijs. Het was dan ook al een uur na midder nacht, toen voorzitter de vergadering sloot, na al len, alsmede deni pianist Kos, dank te hebben ge bracht voor hunne medewerking tot het welslagen van dezen avond. ALKMAAR. Te 5CHAGCN Donderdags in HOIel Vredelust. fen, dit alles maakte op de naar den Rijn gerichte 'ransche politiek volstrekt geen indruk. Deze is even sterk als ooit, in een opzicht zelfs nog sterker. In 1919 hadden de leidende staatslieden kracht en wijsheid genoeg om aan de slecht overdachte eischen weerstand te bieden, maar waar zij'n in 1922 dit vooruitzicht en die kracht? Het gevaar bestaat, dat de bezetting gedurende 15 jaar onder een of ander voorwendsel 'tot in het oneindige wordt verlengd Wanneer zij haar einde bereikt, zal er dan in Frank rijk een ministerie zijn, dat kraentig genoeg is de troe pen terug te trekken? Zal er, vóór de 15-jarigo bezetting ten einde is een ministerie of een reeks van ministeries zijn, sterk ge noeg om aan den eisch weerstand te bicden, die on ophoudelijk in de Fransche pers wordt gesteld, dat de Fransche bezetting permanent moet worden gemaakt? Van het antwoord op deze vracen hangt ae vrede van Europa, de vrede der werela af en vooral ook net voortbestaan onzer beschaving. Amerika en Groot-Britannië alleen bunnen, wanneer zij aaneengesloten "blijven, de catastrofe afwenden. In Duitschland zijn lieden, die wraak' prediken. FIua moet gezegd worden, dat een revanche-oorlog dezelfde geallieerden zijde aan zijde zal vinden, gereed om den verstoorder des vredes te straffen. In Frankrijk zijn lieden, die de annexatie van gebie den eischen, die door een ander ras worden bewoond. Zij moeten gewaarschuwd worden, dat een dergelijke stap hun de sympathie van Groot-Britannië en Amerika zou doen verliezen, en dat, wanneer de onvermijdelijke bevrijdingsoorlog zou uitbreken, Amerika en Groob Britannië met hun sympathie openlijk aan de zijde der genen zouden staan, cue voor hun nationale vrijheid zouden strijden. Het doel van het pact was, GlemeriCeau te beschermen tegen de aanvallen van die partij1 welke er destijds op uit was, en die er 'nog op uit is, Frankrijk tol; de dat wanneer men •JV T TUU UlUVlUUg, uc duidelijk maakte, dat net tegenover de bedreiging nid net Britsche Rijk kon reko- meemng. uuiuvi'jn, uiuuate, dat Hui lu een overval op de hulp van 1 nen, d(e* Fransdie openbare meening eerder geneigd zou zijn om over de Europa verontrustende kwesties te onderhandelen. Zoo lang een groote staat als Frankrijk, waaraan de oorlog een overwegende positie op het continent heeft verleend, zich in een toestand bevond, waarbij verrassing mogelijk was, konden de Europeesche kwesties niet worden gerpgeld. Deswege deed de Britsche regeermg dit aanbod, Briand ontving .hót niet vreugde en was bereid, de Europeesche moei lijkheden kalm, te overwegen. Men kwam overeen, de conferentie te Gennua uit te schrijven, waar de beraadslagingen, aanvankelijk een gunstigen loop namen en men zou wellicht bin nen een tweede week resultaten hebben kunnen be reiken, die de bezorgdheid van wantrouwende na ties hadd§n doen verminderen en die uitzicht had den gegeven op verbroedering. Maar Satan heeft in Europa zijn rol nog met uit gespeeld. Een ministercrisis in Frankrijk sloeg onze hoop den bodem in. Voor den drempel der vervul ling werden de onderhandelingen afgebroken. Groot- Britannië's aanbod om alleen het waarborgverdrag voor Frankrijk te teekenen werd met verachting van de hand gewezen. Men verklaarde ons met brutale openhartigheid dat 't zonder een militaire conven tie nutteloos zou zijn. Wij weigerden echter daarin te treden, want Europa heeft van militaire convon- ties reeds te veelgeleden. Het pact met Groot-Britannië ligt thans in de prullenmand. Maar wij hebben bet er niet inge worpen. Parijs had zijn aanklachten te Parijs tegen de mannen van zijn eigen ras moeten richten en niet te New York tegen Engeland. Met het pact was ook de poging tot 'herstel van den vrede in Eufropa te niet gedaan. Het ls te verwenderen, dat in weerwil van de nood lottige houding van de Fransche regeering een pact werd onderteekend, dat ten minste voor eenige maan den den vrede in Oost-Europa heeft gehandhaafd, maar een duurzame vrede kon nog niet worden ver zekerd en het pact met Rusland zal spoedig afloo- pen. Ik hoop intusschen, dat de geest van Genua zal verhinderen, dat de zwaarden weder zullen klette- r«n. Llovd George besluit zijn artikel aldus: Wanneer Frankrijk Groot-Britannië's waarborg tot bescher ming zijner grens had aangenomen, zou elk voor wendsel zijn verdwenen voor annexatie van den linker Rijnoever. Wanneer hiervan de verklaring is, dat de Fransche ministers besloten zijn onder geen voorwaarden, ook niet na afloop van den bezettings- termijn, het leger van den Rijnoever terug te trek ken, dan begint er een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van Europa en de wereld en men' moet vreezen, dat dit zóó verschrikkelijk zal zijn, ais de menschheid er nog nimmer eon heeft beleefd. In Europa 'zijn 70 miliioen Duitschers. In één generatie zijn het er misschien 100 miliioen. Zij zullen geen rust hebben, zoolang millioenen hunner landgenooten op den anderen oever van den Rijn onder een vreemd juk zuchten en het zal. slechts 'n quaestie van tijd en van omstandigheden zijn, op welk tijdstip de onvermijdelijke bevrijdingsoorlog begint. Hot artikel van Lloyd George heeft in Frankrijk groote en algemeene woede gewekt. Poincaré heeft direct geantwoord en elke gedachte zelfs aan an nexatie van Duitsch grondgebied, geloochend. Ook Clemenceau heeft vanuit Amerika-zijn antwoord ge publiceerd en Poincaré volkomen gelijk gegeven. Ook in Engeland waait het optreden van Lloyd George heel wat stof op. AMERIKAANSCHE MOORD-STATISTIEK. Het aantal moorden in de Ver. Staten neemt, snel toe en bedraagt bijna het dubbele van dat in 1900. lloffiranj de chef der statistische afdeeling van een der grootste levensverzekeringsmaatschappijen, heeft er op gewezen, dat deze moordstatistiek Ha- grand in strijd is met de voorspellingen van dege nen, die beweren, dat de „droogte-wetgeving" in de Ver. Staten geleid heeft tot een daling van de cri minaliteit. VROUWENKIESRECHT IN ITALIë. In de Italiaansche Kamer is door een aantal afge vaardigden een wetsontwerp ingediend, hetwelk be oogt den vrouwen het politieke kiesrecht toe te ken nen. EEN AANVAL VAN GEWAPENDE BENDEN OP SOFIA- Weenen, 8 December. V olgens een telegram uit Belgrado zijn gewapende boeren Sofia binnengeval len, waar bloedige botsingen hebben plaats gehad met de burgerlijken en de aanhangers der oppositie. Vele huizen zijn geplunderd. De winkels zijn geslo ten. In de stad heerscht paniek. Er zijn dooden. en gewonden gevallen. Volgens de „Neue Freise Presse" is het Franscho gezantschapsgebouw vernield en is de gezant ver trokken. Des avonds zijn nieuwe benden Macedoni sche comitadji's naar Sofia opgerukt. Do Zuid-Slavische gezant te Sofia seint, dat. de toe- stand zeer ernstig is. Officieele kringen te Belgrado zijn van meening, dat deze opstand van Macedoni sche benden is uitgebroken tengevolge van de poli tiek van Stamboelinski ten aanzien van de Macedo nische kwestie. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Naar de „Russ Press" meldt, heeft de Oekrajien- sche regeering besloten de indertijd afgeschafte be lasting ten bate der hongersnoodgebieden, weer in

Schager Courant | 1922 | | pagina 1