AllEMCBl BilllS- FÜNSTEMELANGE Raad Harenkarspel. JURËËNS' GÊ FÜNSTE BDJER Woensdag 13 December 1922, 65ste Jaargang. No, 7146. Uitgevers i N.V, v.b. TRAPMAN ft Co., Schapen r> VERVANGT VOETBAL SCHAKER Dit blad vocflchljnt viormaal po» wook: Dinudaff, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Advor- tonllön nog zooveel mogelijk ln hot eorstultkomond nummor goplaatat. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 8 maandon £1.85. Loiso nummers 0 cent, ADVBRTEN- TïftN van 1 tot 5 rogola £1.10, lodoro rogol mooB 20 cent (bowljano. inbegrepen). Grooto lottere worden naar plaatsBuimt© berekend* Vergadering van den Raad op Dinsdag 12 Decem ber 1922, des middags 2 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer Jb. Burger, burgemeester, secre taris de heer Jb. Dijjn. Na opening volgt lezing der notulen, die onver anderd worden vastgesteld. Het door den heer De Vries verlangde zand- strpoien op de brug te Waarland, zal door Klaver worden godaan. Medegedeeld wordt dat aan moj. Do Waal en mej. ooij eervol ontslag is verleend als tijdelijk onder wijzeres, respectievelijk te Kerkbuurt en Waarland en wel tegen 1 December 1922. Voor Waarland was daarna als tijdelijke onderwijzeres benoemd mej. Ilazebroek, doch op medisch advies heeft zij de be noeming niet aanvaard. Evenwel er was nog een sol licitante, dus zal wel spoedig in de benoeming wor den voorzien. God. Staten bebben goedgekeurd dat op 15 Decem ber do openbare school overgaat aan het R.K. schoolbestuur te Tuitjenhorn. Van den heer J. Spaans is Ingekomen een ver zoek om f300.— subsidie per jaar voor de autobus- onderneming op Alkmaar. Adressant heeft enkele bescheiden bijgesloten, waaruit blijkt dat de exploi tatie nadeel oplevert. Het adres wordt ln banden gesteld van B. en W. om advies. Door de beeren Jn. Bos, P. Noordstrand ea te Waarland is bericht ingezonden dat ze niet kunnen ingaan op de regeling van het gemeentebestuur In zake de aansluiting aan het electrisch net. De ge meente zou van de extra-aanlegkoston 25 bijdra gen. De polder Waarland Is wel op het Idéé inge gaan om 50 bij te dragen in de extra aanlegkos- ten van den molen. De heer De Vries vraagt of ze ook aangeven wan neer ze de voorwaarden wel zouden accepteeren. Voorzitter antwoordt ontkennend. A. Noordstrand heeft nog geen bericht gezonden. Voorzitter deelt nog mede, dat mej. Neeltje Kieft voor rekening dor gemeente wordt verpleegd, doch oen deel der kosten zal komen ten laste van den Raad van Arbeid. Ingekomen is het verzoek van het bestuur der R.K. bijzondere lagere school te Kerkbuurt om voor de schatting der waarde van gebouw en terrein der openbare school voor de gemeente een taxateur te benoemen, Door het R.-K. schoolbestuur is aangewe zen da heer Th. Duin. B. en W. stellen voor als taxateur voor de ge meente aan te wijzen de tijdelijke gemeenteopzichter de heer Westra Dit wordt algemeen goedgevonden. Voorzitter zegt, dat in de volgende vergadering wel een voorstel is te wachten tot het benoemen van een vaste gemeente-opzichter. De heer De Vries vindt het jammer dat dit voor stel niet voor deze vergadering aanhangig werd ge maakt, dan had de vaste opzichter de taxatie der school kunnen doen. Voorzitter vindt dat heelemaal niet vreemd. Nu wordt de taxatie ook door den gemeente-opzichter gedaan, al is het dan een tijdelijke. Verder wordt medegedeeld dat het plan tot bouw van de school te Waarland opnieuw in handen is gesteld van den opzichter, omdat B. en W. meenden dat het plan wat vereenvoudigd kan worden. Het is echter niet de bedoeling in te grijpen wat de woning voor het hoofd betreft. Aan de orde wordt gesteld do benoeming van een administrateur-lijnworkor voor hot electrlciteits-be- drijf to Waarland. De alfabetischo aanbevoling van B. en W. luidt: A. van der Eng, J. A. M. Keet Na dat de vorgadering een oogenblik was geschorst, word met'algemeone stemmen benoemd de heer A. van der Eng. Wegens opheffing van dé openbare lagere school te Kerkbuurt, stollen B. en W. voor het onderwijzend personeel tegen 16 December a.s. eervol ontslag te verleenen. Voorzitter zegt dat de gemeente dat personeel dankbaar moet zijn voor hetgeen in het belang van het onderwijs is gedaan. De heer Francis zegt, dat we de laatste Jaren te Kerkbuurt nogal een wisselend personeel hebben gehad. Evenwel één onderwijzer bleef steeds. Meester Blad toch heeft een reeks van jaren, bijna 40 jaar, daar gestaan en heeft in dien tijd getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn. De burgerij in de omgeving loopt hoog met den heer*Blad en hij ver dient onzen vollen dank voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Voorzitter zegt zich bij deze woorden aan te slui ten. Het ontslag wordt met algemeen© stemmen ver leend. De heer De Vries vraagt of er vooruitzichten be staan dat het onderwijs te Kerkbuurt zijn gang kan gaan. Voorzitter zegt dat hem dat niet bekend is en we daarmee niet te maken hebben. Spreker heeft gehoord dat er is een hoofd der schooi en er zou den 2 onderwijskrachten naast komen. Bij Ged. Sta ten is er nog sprake van geweest om de overgang op 1 Februari te stellen, maar ik heb er een praatje gehouden en gewezen op de aanhangige wachtgeld regeling, een nieuwe regeling, die speciaal voor mej. Posthuma-Wouda nadeel zou opleveren. Het motief van Ged. Staten was, dat het R.K. schoolbestuur dan meer tijd had om onderwijskrachten te krijgen. Ik heb er evenwel op gewezen dat in dien tusschen- tijd geen enkel examen werd gehouden. De heer De Groot, wethouder, tevens lid' van het R.K. schoolbestuur, deelt mede, dat er een hoofd der school is benoemd, het is niet mogen gelukken ook do 2 onderwijskrachten te benoemen. De heer De Vries noemt het een gekke geschie denis. 150 leerlingen blijven nu van onderwijs ver stoken. De heer De Groot: Neen, 135. De heer de Vries: Goed, 135 dan. Voorzitter: We kunnen daar nu lang over praten, maar wat baat je dat. De heer de Vries vindt het Jammer. Het is voor de betrokken personen wel vervelend,, als ze schade hebben bij een andere wachtgeldregeling, maar het onderwijs der kinderen moet toch den doorslag ge ven. Wanneer één onderwijzer les moot geven ppp 135 kinderen, loopt, er eon derdo of twrn» d«r<ie rond» Spr. noemt hel ©igeiviiirdlg, dj*.t «int meer rekming met het .belang van het onderwijs i# gehouden- Voorzitter zegt., dat er niet alleen achter rit de kwestie van de wachtgeldregeling. We hadden nu wel weer de overdracht kunnen opschuiven, maar men is d&n nog niet verzekerd, dat de toestand la ter beter zal zijn. Zoolang wij de school onder ons beheer hadden, hebben we steeds gezorgd, dat het onderwijs er zoo goed mogelijk tot zijn recht kwam. We zullen de stille hoop houden, dat, de zaak fat soenlijk terecht komt. anders kunnen we er niet veel aan doen. Stel ja voor. dat er een andore reg*- linr was getroffen dè-t er een nieuw* echoot was» ge bouwd, dan zou men ook wei een tijd krijgen, dat het.onderwijs niet geregeld doorging. De heer De Vries vindt het toch eigenaardig, dat de school gesloten wordt, zonder vooruitzichten, dat het onderwijs door kan gaan. Voorzitter zegt, dat die vooruitzichten de laatste paar dagen goed waren, maar de dames willen nu geen bonoeming aannemen. Van het R. K. schoolbestuur Is verder het verzoek ingekomen, om voor de te openen bijzondere school te Kerkebuurt een bedrag van f3500 beschikbaar te stellen voor leermiddelen. Voorzitter licht toe, dat volgens artikel 74 der nieuwe onderwijswet de gemeente verplicht is de kosten te betalen van de zoogenaamde eerste inrich ting. B. en W. kwaui dat gevraagde beding hoog voor. Spr. weet wel, dat de laatste paar jaren niet meer dan do hoogst noodzakelijke leermiddelen zlja verstrekt en volgens den heer Reuvers, waarnemend hoofd, is, wat er is, van nul en geener waarde. Toch meenden B. en W., dat het bedrag hoog waa en spr. eert iwaren daQ r\belt U-zich verhit,klam'' afgemat en nerveus. Probeer een ltFE.BUOX.bsd. '\JHJf het overvloedig.roomach., I tig schuim terdege in uw huid. L En U verlaat het bad verfrischl, I lopdeweKt....Uw huid tintelend/ Lvatt aezondheld en reinbe/d# het faalt nooit. Probeer het, qpaaodhaklsgew. heeft zijn licht bij een ander opgestoken» Niet uit rnwvaan lao^n* iW bk «nhor»iihftt.niir. dat. fltoads i leenen van een blanco crediet aan B. en W. en niet vasthouden aan de f3000. Voorzitter zegt ook, dat de Raad B. en W. kan binden, maar spr. geeft de verzekering dat zoo zui nig mogelijk va) worden gedaan. Ala B. on W. een crediet van f3000 kregen en de kosten bleken f3050 of f 3100 te zijn, .dan zou spr. de laatste wezen om zich daartegen te" verzetten. B. en W. geven de ver zekering absoluut geen misbruik te maken van bet crediet. De heer Fraincis wil dit wel aan B. en W. toe- argwaan jegens hét R.K. schoollbstuur, dat steeds zijne volle medewerking heeft verleend, waardoor deze overdracht met de minst .mogelijke kosten ge paard) is gegaan. Maar ook het Hoofd der bijzondere school was in deze zaak leek, omdat hij practisch nog niet op de hoogte was. Hij! heeft dus ook zijn ge gevens uit andere bronnen moeten putten. Voorzitter heeft zijn gegevens van iemand <11© buiten da zaak staat en die meende, dat de school met misschien f500 minder behoorlijk kan worden ingericht. B. en W. stollen daarom voor, niet om 13500 aan het R.K. schoolbestuur uit te keeren, maar stellen voor, dat do burgemeester nog eens in overleg treedt mei schoolbestuur en het pieuwe hoofd en dat B. en W. de zaak daarna regelen. Het is dus de bedoeling dat de Raad een blanco crediet verleent. De heer De Vries kan er niet over oordeelen, wat noodig is en heeft daarom zijn licht opgestoken bij1 2 hoofden van scholen. Beiden waren van oordeel, dat deze opgaaf van leermiddelen zeer royaal was en dat met een mindere uitgaaf van f 800 af 1000 de inrichting tvas te maken als de scholen te Waar land en Dirkshorn het geval was. Waar voorzitter meedeelt, dat van de tegenwoordige leermiddelen vertrouwen. De heer De Vries merkt op dat het niet is een blijk van wantrouwen in B. en W., maar spr. vindt het eigenaardig, als de Raad zoo maar zonder meer een bedrag aan B. en W. overliet. Laten B. en W. dan nog eens een onderzoek instellen en daarna met een voorstel komen. Voorloopig zou dan een bedrag van f2500 h f2800 uitgekeerd kunnen worden. Het ia toch eigenaardig als de Raad de portemonnaie maar uit handen geeft. Voorzitter zegt, dat de heer' De Vries er geen lief hebberij in heeft de portemonnaie uit handen te ge ven en dat is zijn recht om dat naar voren te bren- burgem9ester was dan niet aanwezig. Dat komt wel doordat de burgemeester cok het ambt van burge meester van WarmenbuiZfen en nog meer betrekkin gen bekleedt. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dat door den burgemeester een beetje regel gemaakt wordt in zijn hier-zijn, door b.v. 's morgens hier te wezen en 's middags te Warmenhuizen of andersom. De menschen die dan den burgemeester willen spre ken, hebben dan meer kans hem bier aan te treffen. Spr. zegt dit niet om pressie uit te oefenen da/t de burgemeester hier meer moet zijn. Voorzitter antwoordt, de .rollen zoo goed en zoo kwaad het kan te verdoelen. In verband met de werkzaamheden is het niet gewenscht om geregeld 's morgens b.v. hier te wcz6n en 's middags te War- menhuizon. Ook houdt dat verband met andere ver gaderingen. Spr. wijst er op dat hij voor de bur gers altijd te spreken is, zoowel 's Zondags als 's morgens vroeg en 'a avonds laat. Wel is er mis schien meer lijn in te brengen, maar af en toe zal er toch van moeten worden afgeweken. Klachten heeft spr. niet geboord. We moeten ons toetsen aan de praktijk, inaar getracht zal worden een regeling te vinden. De heer Francis blijkt met dit antwoord tevre den te zijn. Hij begrijpt, wel dat geen vaste rege ling getroffen kan worden, maar als er maar qenige regeling is, dan bebben de menschen meer kans den burgemeester ter secretarie te vinden. De heer Bakker vraagt of de gemeentenaren ge noegzaam bekend zijn met de vleeschkeuringswet, speciaal wat betreft de huis- en noodslachtingen. Voorzitter zegt dat bier 6 7 jaar een keurings dienst is geweest, alleen is thans voorgeschreven dat ook vóór de slachting gekeurd moet worden. Per groote advertentie is mededeeling van de keuring gedaan en aan de borden is de verordening aange plakt. Wat het keuren vóór de slachting betreft, pogingen worden bij den Minister gedaam om die keuring vóór da huisslachtingen te doen verval len en er ia wel kans dat die pogingen succes zul len hebben. Do heer Dekker komt ook nog eens terug op het monteeren van het transformatorhuisje en wil meer pressie door B. en W. zien uitgeoefend. In goed Hollandsch geeft de secretaris aan, hoe in Bloemendaal wellicht succes is te hereiken. Hierna sluiting. niets meer goed is, deelde het tijdelijk Hoofd der gen. B. en W. geven echter nogmaals de verzekering schooi, de heer Reuvers, den heer De Vries mee, dat geen misbruik te maken van het in hen gestelde de geschiedenisplaten zoo goed als nieuw waren,,vertrouwen, wat, geloof ik, zegt spr., nog niet éen het tel raam is puik en de heer Reuvers had gewild, keer is gebeurd, cn daarom kan er bij den Raad dat er zoo één tn Dirkshorn was geweest, de kaart geen bezwaar zijn te zeggen: handel maar verder van Europa was zoo goed als nieuw. Wel komen er af. Spreker wijst er verder op, dat het onderwijs zoo de laatst wijziging met op voor, inaar als men, goed mogelijk moet,zijp.en M.spr.ook.het^openbaar oordeelde de heer De Vries, daarnaar kaarten moest koopen, zou men iedere week wel aan de gang kun nen. Spr. is geen voorstander van beknibbelen, als het 't onderwijs betreft, maar een meerdere uitgaaf dan noodig is, is niet te verdedigen. De Jieer De Groot wijst op den post van f 274.30, die bij neutraal onderwijs niet voorkomt., nl. voor godsdienstonderwijs. De heer De Vries: Ja, die heb ik er afgenomen. onderwijs de handen boven het hoofd houdt. Spr. verwacht van den Raad een beetje royaler stand punt dan de heer De Vries inneemt. D*e heer Francis zegt dat het advies van het hoofd der school die voorzitter heeft gehoord en dat van het hoofd door spr. gehoord, slechts f230 verschillen en dus al aardig kort bij elkaar komen. Met alleen de heer De Vries tegen, wordt door den Raad besloten B. en W. een blanco crediet toe te Voorzitter verwondert het, dat het tijdelijk hoofd staan. tot den heer De Vries zegt, dat het geen uitgewoon- Bij de rondvraag wijst wethouder De Groot op de boel is, terwijl hij spr. heeft verzekerd), dat het den toestand te Kerkbuurt, waar het volgens spr. over 't algemeen een uitgewoonde boel was. Wat de een smerige zood is. Wel is hem gezegd er een man geschiedenisplaten betreft, het is best mogelijk, dat netje te kunnen aanzetten, maar hij weet niet waar die platen voor het openbaar onderwijs goed zijn en te moeten laten beginnen. Hij zou graag zien dat voor het bijzonder onderwijs niet. Door het bijzonder B. en W. met een of meer raadsleden er eens een onderwijs worden weer andere eischen gesteld. En kijkje kwamen nemen. dan is het voor spr. de vraag, wie het aan het rechte Voorzitter dacht, dat een werklooze daar onder eind. heeft, de een zegt er kan f 800 af, een ander, die toezicht wel eens aan 't werk kon worden gezet, er geheel buiten staat, zegt, f 500 kan er af. Spr. ver- en dat dit al aardig wat verbetering zou geven, trouwt, dlat bij een bespreking met bet R.K. school- Evenwel de belofte wordt gedaan, dat B. en W. eens bestuur we wel tot een compromis zullen komen. De heer Dekker: Ja, het zal wel in orde komen. een kijkje zullen komen nemen. De heer De Vries dringt op spoed aan wat de af- D© heer Francis heeft ook een onderzoek ingesteld werking van het transformatorhuisje te Waarland naar de kosten van inrichting van een school met betreft. Het gebouwtje is gebouwd, maar het mon- 135 kinderen en dan is hem opgegeven f2500.teeren moet nog gebeuren. Het is zonde dat het net Wanneer spr. daar nu bijrekent do boekjes voor het zoo renteloos blijft staan. De metselaar deelde spr. godsdienstonderwijs, komt hij in hetzelfde schuitje mee d^t verleden week met de montage kon zijn be- als de heer De Vries. Spr. geeft in overweging uit- gonnen. gaven te vermijden, die niet strikt noodig zijn. We Voorzitter heeft den beer Smit Kleine te Bloemen- kunnen nu wel vrij mandaat aan B. en W. geven, daal opgebeld en die gaf de verzekering dat zoo maar als we van oordeel zijn dat niet meer dan een gauw mogelijk met de montage zou worden begon- bepaald bedrag uitgegeven moet worden, is dat een nen. wassen neus. Door twee deskundigen zijn de uitga- De heer De Vries zegt dat niet op de agenda voor- ven berekend op ongeveer f 2500, daarbij komt on- kwam benoeming van een verloskundige. Spr. vraagt geveer f 300 voor godsdienstonderwijs en dus wil hoeveel sollicitanten zich hebben aangemeld, spr. aan B. en W. een crediet verleenen van f3000. Voorzitter zegt dat twee sollicitanten zich heb- Ook de heer De Groot heeft zijn licht opgestoken ben aangemeld en een derde sollicitante is aange- blj een hoofd der school en die meendedat op een schreven. Inlichtingen over die twee sollicitanten 4-tal posten bezuinigd kan worden. Het is ons, het worden ingewonnen. Door den dokter wordt de prak- R.-K. schoolbestuur, er niet om te doen om de zaak tijk waargenomen en klachten hoort spr. niet. zoo royaal op te zetten, on daarom komt spr. op De heer Francis is een paar keer ter secretarie hetzelfde standpunt van den burgemeester, het ver- geweest om den burgemeester te spreken, maar de PLANTENZIEKTEN LEER. XXIV. EEN WINKELER PRUIMENZIEKTE? Verschillende fruitkweekers te Winkel was het opge vallen, dat gedurende de laatste jaren, de algemeen© Stand der pruimenhoomen zeer veel te wenschen over liet. Kon men voorheen jaarlijks op een rijken oogst rekenen, de laatste jaren was dit geenszins het geval, de opbrengst bleef ver beneden het gemiddelde, daalde in sommige boomgaarden tot bijna een tiende deel. In samenwerking met een plaatselijk deskundige, n.1. den heer P. Band, tuinbouwonderwijzer te Nieuwe Niedorp, heb ik ter plaatse een onderzoek ingesteld. Hieronder vindt men onze opmerkingen. Ter verduidelijking moge eerst voorafgaan dat we te Winkei te doen hebben met een locale soort: „De Winkeler Pruim", die door uitloopers uit de wortels worden, voortgekweekt; drie variëteiten worden ge kweekt: deegroote witte, de groote blauwe, en de kleine blauwe. Vooral de eerste, ook de tweede, is een pruim van bijzonder fijne smaak. Bjj bet onderzoek in een zestal tuinen werd in het algemeen wel een zickelijken indruk van de boomen vcikregcn; veel dood hout kwam er in voor, terwijl alleen in de toppen ecnig groen blad .was te bespeuren, vooral de oudere exemplaren vertoonden dit beeld, ook jongere boomen hadden echter vaak een zeer ziekelijk aanzien; eigenaardig was tevens, dat in de meeste tuinen het ziekelijk type overeen kwam, terwijl in een tweetal aangrenzende tuinen de boomen een veel beteren indruk gaven, hier waren wel de oudere boomen ziekelijk, aoch de jongere waren oogenschijnlijk nog zeer goed en gaven ook een redelijke opbrengst. Op de oudere boomen en speciaal op de dikke takken werd de zwam Fomes pomaceus aangetroffen. Mag nu aan deze zwam het algemeene kwijnen der pruimen hoomen toegeschreven worden, of kan soms door een te dichten stand, minder goede bemesting, door den bladluizenplaag of door de gevolgde kweekmethode den groei nadeelig beïnvloed zijn? Deze vragen komen hier ongetwijfeld naar voren. Een herhaald onderzoek kon niet de overtuiging geven, dat de zwam Fomes pomaceus alleen de oorzaak was van het achteruit gaan aer pruimeboomen, al moet haar invloed niet onderschat worden. Het geslacht Fomes toch moet ongetwijfeld gerekend worden tot de piantenparasieten, ook de zwam Fomes ribis is schadelijk maar dan aan bessenboomen. De zwam werd echter hier niet in zoo gioote hoeveelheid aangetroffen en dar. alleen nog meer aan de oudere exemplaren. Ook te Wageningen meende men, dat Fomes niet alleeh de oorzaak kon zijn. Om hieruit het samenstel van factoren den toestand zuiver te stellen is niet wel doenlijk, te minder daar 't verloop en den invloed van sommige niet voldoende bekend zijn. De zaak heeft echter de vólle aandacht van Wagenin gen en men zal zich door een bezoek in het volgend iaar aan de „geteisterde streken" volkomen op de ïoogte komen stellen. Intusschen zullen belanghebbenden goed doeh alle zwammen, benevens het doode hout te verwijderen en te verbranden, terwijl een bespuiting met een 6 pet- oplossing van vruchtboomcarbolineum, zeker om' an dere redenen ook aanbeveling verdient EEN WAARSCHUWING AAN FRUITKWEEKERS. Iedereen weet, dat er z.g. spuiters en snoeiers elk jaar rondgaan, die voor veel geld pruts- en knoeiwerk ver richten. Men late zich niet beetnemen, maar neme alleen vertrouwde menschen en vertrouwd carbolineum. Gaarne zaï ik vernemen of en zoo ja, waar deze parasieten optreden. De controleur bij den Plantenziekten- fcundigen dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. JULIANADORP. Voor 'die tweede maal zou J.V.C. Zondag 1.1. tever geefs naar den Helder getrokken zijn, om tegen Hel der IV uit te komen voor de competitie. Maar ge lukkig was de heer Van 't Hoff, bondsscheidsrechter te Helder, zoo vriendelijk om dezen wedstrijd te lei-

Schager Courant | 1922 | | pagina 1