Alpmti Bitlis- Mitttntii- Lnünfllil Donderdag 14 December 1922. 65ste Jaargang. No' '714?. Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMAN Cu., Schagen EEK SI BLAD. Nieuwe Abonné's Raad 5t. Maarten. Een Engelsch Huwelijk. I Lc DE LANGE DE MORAAZ, HYPOTHEKEN. Gemengd Nieuws. SCHAEER Dit blad vojcachljnt vlormaal po» wook: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag. Bij injjending tot 's morgens 8 uur, wogden Advor- f ontiön nog zooveel mogelijk in het oorstuilkomond nummer gopJaatat. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs por 8 maandOD f l.QES. Lonio nummoro O cont, ADVBIRTEN- TI«N van 1 tot 5 rosola (1.10, lodoro rogol mooa 20 cont (bowtjano. lnbogropon). Grooto lottora wordon naar plaatsruimte borokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Lady Jean was in 't parelgrijs. Een voet vrije japon, van zware satijn. roet een geborduurde» gordel om de heupen, de japon hier en daar geborduurd roet applicken van &apphieï-blauwe> en stalen kralen -- maakte hare roeds slanke verschijning nóg ranker. Zjj droeg eep grijzen hoed met breede rand en afhangenden grijzen struisveer. In de hand droeg gQ ©en bouqoot roode rozen. Met een buiging gaf haar broer haar over aan den arm van haren bruigom, welke iets kleiteer is dan de zou waarschijnlijk opfleuren en kinderlijker worden. Wèl een grpot verschil in leeftijd, 't nieuwe paar. En och, dxo lieve kroonprins, hij keek melancoj.iek. Zijne oogen zijn dikwijls melancoliek.,.. al lacht zijn mond soms. De glimlach van den Prins van Wales is beroemd, men vergelijkt dien met den glimlach van zijn grootva der, wijlen King Edward. Engeland is trotsch op een Prins aie zóó weet te glimlachen. op de Schager Courant ontvan- «ThAen, het naM gen dp nummers, tot 1 Januari st.^rv:f n^mdf ,»w> O a'I>TC2 i dat ^oan Mulholland en Frederéck Rudolph Lamböïü: tl.S. HOg versenijnenae, Ij tvA Llö. oen huwelijk wenschten aan te gaan, mocht er iemand 1 zijn die iets zou weten of aanduiden als geldige reden, DE UITGEVERS. I waarom zij niet. in den echt verbonden zouden mogen 1 worden, zoodat het huwelijk niet zou plaats hebben, dat I hij spreke vóór de bond gesloten werd. Mocht iemand I een bezwaar tegen deze vcrecnïging hebben, doch ge aarzeld hebbent zoodat do bond gesloten zou zijn, dat hij dan zwijge. Lord Gavan is voor do tweede maal in het huwelüK Het paar bleet feeknield liggen en onderwijl! prelu- getreden. Hij koos zich weer een levensgezellin. Na deerde het orgej -- dat een Kerstlied, het "Pelgrims- ij 11a drie jaar lang weduwnaar geweest te zijn, is hij koor uit de TannMuscr, een Pastorale en een Avo in den echt verbonden met Lady Joan Mulholland. Zij Maria gespeeld had nu naar de melodie voor hot is de weduwe van Captain Edward Mulholland en was eerste gezang door het koor plechtig en fijn ingevet; oen „oorlogsbruid". Iiaar'eerste man sneuvelde enkele „Loyc, pertect love." De gemeente zong niet enkel maanden na hun huwelijk on haar 'dochtertje, dat nu 7 net koor, vierstemmig, de Jongensstemmen hadden do jaar is, werd geboren, toen zü weduwe was. Zij is do alt- ^en sopraanpartijen. Daarna nog een Psalm: „Ik gstc dochter van den vijftien Earl of Strafford en zat mijne oogen opalaan naar de heuvelen, vanwaar jaar oud. De Earl of Gavan is 57. Als men den hulpe komt' enz. zevenmaal zong het koor liet woord energieken man, niet groot van postuur, maar slank, Amen in allerlei accoórd'eu. vlug en recht, met helderen, gultigen blik, levendig i Do^ broeder van den bruigomthe Yenerable Hon. ziet praten, geeft men hem minstens 10 jaar jongen. H. E. LambartAartsdeken van Salop en Vicar van Zijn naar, zoover dat nog om de kruin heengrocit, is S. Mary's kerk te Shrewsbury, leidde toen de huwe- donkerhoudend, de oogen staalgrijs en zeer intelligent lijksplechticheid, hij zeide het formulier voor: „Hierbij van uitdrukking. verklaar ik: Frederick Hudolph Lambart, tot wettige Om half twee staan er reeds ecnige belangstelten- echtgenoote te willen nemen enz. enz., elke zin wordt den en komen naaste familieleden -aam die in de kerk door den. bruidegom herhaald. Aardig is de formule helpen met liet schikken der gasten. Twaalf kurassiers „for better and for worse", dat wil "eigenlijk zeggen to paard in hun scharlaken uniform met vergulden „or kome wat. wil, goed of slechtere tijden", .het helm, komen aangereden, stappen af en vatten post drukt de verantwoording uit die men op zich néémt, naust den ingang der kerk, de paarden worden door En de redenen waarom men bewust trouwt: „aïs oen oppassers weggeleid. Onder het baldakijn, vóór den midden om nazaten te verwerven, als een beveiliging ingang word1 liet druk en warm. Keurig gekleede dames, tegen do zonde met de belofte en haar te steunen, haar eenvoudige landelijke typen en mannen met bakkebaard- lief te hebben en te troosten. 'es, onmiskenbaar als koetsiers, knechts, pachters, van- Dezelfde formule wordt door de bruid herhaald. Het auiten gekomen, staan te keuvelen. woord „obey", „gehoorzamen", komt in de formule Of iedereen een invitatiekaart had? Ja, ónders mocht niet voor. Vroeger moet men het wel eena gebruikt men niet binnen,'t zou storm Ioopen, hoewel 't een kleine hebben, maar daartegen waren zoovele bezwaren, dat en eenvoudige ceremonie zou worden. Do bruidegom men het woord „comfort'd.w.z. bijstaan ot' troosten weduwnaar, de bruid weduwe oorlogsweduwe nog heeft genomen. wol dan werd alle weikelijko feestelijke vertoon go- Nu worden de handen in elkaar gelegd en de ringen weerd. aan de vingers geschoven een oogenbliik diepe stilte Desalniettemin gloeide het aantal kijkers en toen toen een gebed. Het paar en de gemeente staan op. eindelijk om twee uin* de zware deuren, die enkel Terwijl het paar en de getuigen, waarbij nu ook de Prins oen klein eindje open geweest waren om een paar dames van Wales nader getreden is, het register teekenfiu zingt van do pers? na dc naaste bloedverwanten, binnen het koor het gezang van Weeiey„Gezegend zij 'God te lateft, geheel openzwaaiden, stroomde de men- do Vader." Daarna een korte toespraak van den Vicar schenmassa do kerk binnen. der kerk welke de jonggehuwden erop wijst, welke De neven van den bruidegom, Generaal en Kolonel schoono pachten op hen rusten, hoe zij in staat gesteld Lambart, vroegen do hamen der binnentredenden en zijn door hunne oeestcs- en matcrieele gaven voor andc- geleidden hen naar de voor hen bestemde zitplaatsen. j ren te leven, m daarin hun geluk kunnen vinden, nog Dc vier eerste rijen waren voor de leden der Generale behalve hunt huiselijk geluk. JStaf en hunne dames en de naaste families bestemd. De kerk St. Murk's Ghurch, in North Audley-street in het deftige en rustige West-End-gcdeelte van. Londen, dicht bij' Ilcyde Park, is oen langwerpig gebouw, zonder vleugels ^f uitbouwsels. Er is maar één rij' fluiten, waarop do galerij rust. De ramen zijn langwerpig in de breedte, niet in do hoogte, zooals Gothische ramen in de oudfL kerken. Naast cn op het altaar siaan witte lelies, goen*enkole andere bloem. Het orgel, links boven, in de vierkante ruimte, waarin ook het altaar is, wordt be snoeid door een iongen man in een paarscn koorkleed, liet koor komt binnen: voorafgegaan door een koor zanger, welke het vergulde kruis van mooi uitgeslagen De- ALKMAAR. Ie SCHAGEN Donderdags in HOtel Vredelusl. koper hoog, op een staf. voor zich uitdraagt, loopen plechtig en zacht de koorknapen de kleinste voorop, Na «en lort. gebod to M ufeutotighekt ofg^ooaen en niet ouder dan zeven of acht jaar. De rij sluit mot het paar begeeft zich ta ^nshi. :-.*ümor) mannen die grijze haren hebben, ik tel er ongeveer op een wenk van Gtu.-sml Lttxabm, loc -, de Prins dertig. van Wales dit vertrek m U ie eerste uai de bruid i -geluk dit alles v'iak voor-mif door de open vriend, maar in dit geval was het des bruigoms bjoer, deur te zien, ook hoe het dochtertje: Daphne Norah, Captain the Hon.Liond Lambart. (Hon. is de afkorting hare moeder omhelsde en de bouquet roode rozen van Honourable en is de laagste titel bij den adel', dus weder terugbracht, welke zij zoolang in bewaring had, zooveel als in Holland een Jonkheer maar de titel toen zij naast hare Grootmoeder. Gravin Strafford, kan van zeer ouden datum Zijn). pan den anderen kant, links aan den middengaïig had Vóór het altaar bleef de bruigom staan en wachtte gezeten, op de bruid. Een jongmensch kwam binnengewandeld, Lord Cavan, die chef is van den Keizerlijken Genera- langzaam, op zijn stok steunend. Ik dacht: „Wat lijkt fen Staf, lid van het Hooge Militaire Gerechtshof, on- die op den Prins van Wales" en eenige minuten later derscheidde zich gedurende den oorlog in Frankrijk zag ik dat hij het was, toen hij drie rijen vóór mij had en Italië zeer bijzonder. Uiterst eenvoudig en hoffelijk, plaats genomen, op den hoek van het middenpad. zeer innemend van manieren, is hij bemind en geacht Ja, dat was waar pok, men had eerst verteld, dat het door vrienden, kennissen, Kameraden en personeel. Koninklijk echtpaar aanwezig zou zijn. In elk geval Lord Cavan was jarenlang Master of the Hertfordshire- iemand der Koninklijke familie, want de bruid is hounds en heeft nog bezittingen in Wheathampstead. Srenlang hofdame en ook' vriendin geweest van Prinses Achter zijn naam benooren eigenlijk de voorletters van ary, Viscountess Lascelles. In een ondeugend blaadje zijne titels te staan: K. P„ G. G. M. G., G. C. V. O.^ stond onlangs dat de bruid de confidante (vertrouwe- K. C. B. De Prins van Wales was onder zijne bevelen linge) was geweest van nog wel méér dan een lid der in 't kurassiers-regiment, gedurende den oorlog, en zeer Koninklijke familie. Hiermede werd gezinspeeld op de aan hem gehecht. vriendschappelijke houding van den Prins van Wales, .Van den Prins kreeg Lord Cavan een massief zilveren ten opzichte der jonge weduwe. Men beweert, dat er beker en een reiskoffer met zilverên garnituur. Aan do van zijn kant geen bezwaar zou hebben bestaan haar bruid schonk do Prins een vierkanten zilveren sigarette- zijno echtgenoote te .makcm doch hier kwam het Ko- doos met zijn voorletter E. in het deksel gegraveerd, zijn ninklijko Huis tegen op. ten Kroonprins mag geen motto eromheen en de'drie slruisveeren er boven, weduwe trouwen, vooral niet wanneer zij' éen kind uit Do bruid kreeg van Prinses Mary en Graaf Lascelles naar vorig huwelijk heeft. Hij werd' veel inct haar een fraaie mahoniehouden schrijftafel. De bruigom gezien té paard, in het park en maakte eens met schonk aan zijne bruid een limousine-auto, een lange naar, beide als passagiers, een vliegtocht, niet ver snoer naarten, een diamanten diadeem en een groené boven enkele provincies en boven Londen cirkeldentourmalino-steen, in diamanten gezet, als broche. Na- zij dit werd scherp gelaakt door de Koninklijke tuurlijk zijn er nog legio geschenken, o.a. van den 'ouders. Hertog van Counaght, Prins Henry, enz. enz. Onder dc Prinses Mary had graag tegenwoordig willen zijn bij gasten in de kerk wemelde het van graven, hertogen, de inzegening van het huwelijk harer vriendin, maar gezanten en hunne dames. daar zij in blijde verwachting verkeert, kan zij niet De Prins, nog iets trekkend met zijn been (hij bezeerde reizen. niet lang geleden zijn enkel, op oen vossenjacht) werd En nu zit daar eigenlijk eenzaam want de luide toegejuicht; men drong zoÓQom de auto heen, dat etiquette tterbiedt dat "men hem aanspreekt of groet do politieagenten de handen inéenlegden, een cordon en hij mag ook geen oogenblik vergeten dat hij het vormend om de massa buiten tegen te houden. De Koninklijk Huis representeert en alleen voor de ccre- straat was zwart van de menschen. Met moeite baanden monio gekomen is, deze sympathieke iongen, het blonde $vij ons oen weg. Met een neef en nicht van den bruide- hoofd gebogen in diep gebed. Toen hij zich weef op- gom schuifelde ik voetje voor voetje door de menschen- richtte zweefde de bruid langs hem, aan den arm. van massa. Eenparig waren we het erover pens, dat de haren broer bruid mooie oogen heeft en veel charme, zij bezit ook De aanwezigen zongen staande: „Leid ons Hemel- voel tact, alles zeer veel waard voor een.positie; die zij sclie Vader". Wat een eenvoudig tekstblaadje werd er nu gaat bekteeden. Het dochtertje, een stil verlegen uitgereikt. Alleen de letters J. M. links en G. rechts, kindje, dat er in 't rood nu niet erg aanvallig uitzag. Vergadering van den Baad op Woensdag 13 cembar 1922, dea mórgen» half tien. Afwezig, die heer Slot. Voorzitter ée> heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Na opening volgt lezing der notulen, die ongewij zigd' worden, vastgesteld. Van den 'heer Slot is bericht ingekomen, dat hij be dankt als lid van den Ra&dl Voorzitter zegt, dat 21 jaar geleden, de heer Slot als raadslid is vei kozen ea dlat in -Hen. tijd veel ver beteringen en andere zaken tot stand zijn gekomen: Voor zooveel do heer- Slot daartoe heeft, meegewerkt wil spr. hem daarvoor dank betuigen. Morgen over een week zal de benoeming van een opvolger plaats hebben en dat zal volgens de lijst kunnen zijn de heer P. Goot je» van Groenveld. De kasverificatio over liet Se kwartaal van het G. E.B. ga? aan dat in kas aioeKt zijn,' en was 1834.08J4. De onderhalldsche aanbesteding ?an het electrisch I net te Eenlgenbuig Is door God. Staten goedge- j keurdL 1 De aannemer van het leggen der buizen van de waterleiding heeft toezegging gedaan, dat rekening gehouden zal worden met den. wensch van het ge meentebestuur, werkloozen te werk te stellen. Voor- loopig zijq er een 4-tal te werk gesteld en wanneer moer huizen worden aangevoerd, zal getracht wor- dene moer werkloozen te plaatsen. I Door. den Directeur van het P.W.B. wordt bericht, I dat het gedeelte van het dorp St. Maarten van het bruggetje van Wed!. Sint tot aan Van der Steen ook aan bet waterleidingbedrijf zal worden aangesloten. Goedgekeurd) is terugontvangen de begrooting over 1923. Aan het vervolgonderwijs wordt deelgenomen te St. Maarten door 9 leerlingen, te Valkkoog door 7 leerlingen. Te Eenigenburg kon de cursus niet door gaan, omdat zich slechte 4 leerlingen aanmeldden. Goedgekeurd is die vorordening op den keurings dienst, kring Barsingerhorn, idem voor da gemeente St. Maarten. Door d'e Koningin is aan do gemeente St. Maarten ontheffing verleend van keuring der huisslachtin gen. Ingekomen is de begrooting over 1922 en 1923 van den keuringsdienst, kring Barsingerhorn. Dio voor 1922 gaf aan f 1988.75, die voor 1923 f 7955 en buiten gewoon f500. Van de Voreenig!ng van Burgemeesters en Secre tarissen in het Kanton Schagen is bericht ingeko men, dat over 1923 geen bijdrage noodig is. Na onderzoek is besloten, do schoolgeldaanslag voor vrouw Van Strien oninbaar te verklarep, Ged. Staten berichtten, dat d'e kosten voor de Wa renwet over 1922 f295.14 bedragen. Ingekomen is het rapport, van het comité uit de- vereenigingen van burgemeesters en secretarissen in de kantons Hoorn, Purraarend!, Alkmaar en Scha gen. inzake de salarioering der gemeente-ontvangers. Voor St. Maarten zou het salaris moeten zijn f550 aanvangsalaris en 4 verhoogingen ad f55, maximum dus f770. Waar de Raad in dezen reeds een beslis sing heeft genomen, wordt het rapport voor kennis geving aangenomen. Do Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool vraagt over 1920 nog een1gemeentelijke bijdrage van f 17.10, B. en, W. wijzen er op, dat de rekening van 1920 reeds is afgesloten en t r voor dat bedrag geen ver haalsrecht bestaat, en stellen daarom voor, afwijzend op het verziek te beschikken. Aldus wordt besloten. Het Bestuur van de Ned. Herv. Kerk te Valkkoog vraagt de begraafplaats te Valkkoog te mogen be houden. De kosten zijn voor rekening der Ned. Herv. Kerk, alleen het toezicht en onderhoud voor reke ning der gemeente te nemen. Voorzitter licht toe, dat de vorige administrateur had) meegedeeld, dat de begraafplaats niet voldeed aan de eischen. Ze was te klein, de graven liepen in elkaar. De andere administrateur deelde mee, dat de begraafplaats vol was alleen/ dat er nog plaats was voor 4 a 5 algemeene graven. Het was dan ook het voornemen de bgraafplaats te sluiten. Spr. heeft evenwel nauwkeurig de legger nagegaan en na een conferentie met den tegenwoordigen administrateur der begraafplaats zijn we tot de conclusie gekomen, dat de toestand niet zoo erg was. Er kunnen er nog verscheiden begraven worden. B. en W. stellen dan ook voor, die begraafplaats zoo lang mogelijk te la ten zoo ze is en wanneer er niet meer begraven kan of mag worden, dan te St. Maarten te begraven. Willen de bewoners te Valkkoog liever gebruik ma ken van de begraafplaats te St. Maarten, dan is daar toe evengoed gelegenheid1. Nadat do heer Wit er nog op heeft gewezen, dat de ingezetenen van Valkkoog graag de begraaf plaats zoolang mogelijk willen houden, zoolang het door de wet niet wordt verboden, wordt het voorstel van B. en W. algemeen goedgevonden. v B. en W. stellen voor, voor het elcetrisch net te Eenigenburg een geldleening tot ten hoog9te f7500 te plaatsen, rentende hoogstens 6 pet., aflossing a f300 per jaar. Getracht zal worden de leening op aandce- len in de gemeente geplaatst te krijgen. Goedge vonden. De heer Limmen informeert naar'de werkzaamhe den aan het net te Eenigenburg en de heer Blok zegt, dat er nog heel weinig van te zien is. De heer Limmen wijst er op, dat het dus zoo zal worden, dat het net niet dezen winter in gebruik kan worden genomen en van den zomer kunnen de men-schen dan de kosten betalen, zonder licht gehad te hebben. Algemeen wordt dit erkend' en gewezen wordt'op de belofte dat het net na 40 dagen klaar zou zijn. Voorzitter is na het besluit direct naar Haarlem gegaan. Ged. Stafen hebben alle spoed betracht en het resultaat zal zijn, dat het net dezen winter niet in gebruik genomen zal kunnen wordien. De Raad had dan liever gezien, dat het net veel later, dus ver iü 1923, klaar kwam. En dat is ook tot den heer Boom gezegd. Besloten wordt, no$ eens op spoed aan te dringen. Op voorstel van B. en W. zal opnieuw vrijstelling tot het gven vaen onderwijs in lichamelijke oefe ningen worden gevraagd. Voor diverse gemeente-ambtenaren, als armvoog den., administrateur electrisch bedrijf, telegrambe steller, enz., moet geregeld' worden het verhaal op de pensioenbijdrage, verhaal op den inkoop en vast stelling grondslag. Aan inkoop zal de gemeente moe ten betalen f 1058.82, waarvan 1/4 is te verhalen op de ambtenaren. Op de pensioenbijdragen kan 8>4 pet. op de ambtenaren worden verhaald. B, en W. stollen voor, die maximums te heffen. Gewezen wordt op het belachelijke van pensionneering van armvoogden, schoolschoonmaaksters. enz. Het kost dc gemeente heel wat geld en de betrokken ambtenaren hebben geen of weinig profijt ervan. Overeenkomstig het voorstel vap B. en W. wordt be sloten. Als armvoogd wordt herbenoemd de heen A. .Wit met 5 $teanmen. 1 stem op den heer T. Rens. Als lid van ae plaatselijke commissie van toezicht op het onderwijs wwordt herbenoemd met 5 stemmen de heer A» Rlaauw, 1 stem op den heer L. de Pee. Bij de rondvraag brengt de heer Glas ter sprake den nood van de tuinbouwers. Het is leden van Prov. Staten gelukt voor steun f 200.000 voor den tuinbouw beschikbaar gesteld te krqgen en dat mag, gezien het groote aantal tuinbouwers aat steun behoeft, een kleintje zijn, het geeft toch blijk van Sympathie en het is eon bewijs, dat er nood is. Het oordeel van den Minister echter was geheel anders. Deze heeft voeling gehad met de tuinbouwconsulenten 5.a> van Hoorn en Alk- m.aar en die hebben in hun advies te kennen gegevem dat (te nood niet Zoo groot was. Als tuinbouwer heeft spr. dit advies getroffen, want het staat voor hem on herroepelijk vast dat vele tuinbouwers met Kerstmis moeilijk aan hun verplichtingen kunnen voldoen en nog minder om hun bedrijf verder uit te voeren. Waar het gemeentebestuur moét opkomen voor de belangen der burgerij, acht spr. het noodig, dat de gemeente bii den Minister te kénnen geeft aat wel degelijk nooa bestaat. Voorzitter zegt, dat de heer Glas er op wijst dat het gemeentebestuur de belangen der gemeentenarén moét behartigen. Dat is juist, maar om die reden had Voor zitter graag gezien dat de heer Glas deze kwestie in de vergadering van B. en W. had besproken, dan hadden B. en W. wellicht met een idéé kunnen komen. Wat nu de kwestie betreft, spr. oordeelt dat de tuinbouwers het best kunnen beoordeelen welke toestand er heerscht en $pr. dacht dat de zaak bij do kopstukken der tuin bouwers in goede handen was. Die kunnen de belangen der tuinbouwers ter plaatse waar dat noodig is, zeer goed behartigen. De heer Glas antwoordt, dat hij' de zaak zeker niet in de vergadering van B. en W. ter sprake heeffD gebracht, omdat hij toen zeker nog niet zoo gevoeld heeft dat er wat door de gemeente moest gebeuren. Na het' een en ander in de couranten, gelezen te heb ben, is bij spr. die drang gekomen. Spr, wijst nog eens op do uitspraak van de consulenten en acht het goed, dat de gemeente den Minister anders inlicht De heer Wit meent, dat er weinig te doen is, zoolang de Minister geen betere gegevens van zijn adviseurs krijgt. Er is wel een noodtoestand, maar spr. kan niet inzien hoe de gemeente pressie moet uitoefenen. Voorzitter zegt ook, dat do tuinbouwvereenigingen actie moeten gaan voeren. De tuinbouwers kunnen een dergelijke verklaring van de tuinbouwconsulenten niet op zich laten komen. Evenals de heer Wit wil spr., wanneer dan de tuinbouwvereenigingen om adhaesio- betuiging vragen, daaraan voldoen. Het voorstcl-Glas om zich met een schrijven tot den Minister to wenden wordt verworpen, voor de heer en Glas enLimmcn, tegen de heeren Scnerrnerhorn, Blok en Wit, blanco stemde de heer Brommer. De heer Limmen vraagt of de functie van administra teur voor het electrisch bedrijf te Eenigenburg in de j volgende vergadering wordt geregeld. Voorzitter zegt dat het hier een uitbreiding van het bedrijf betreft, geen apart bedrijf. Het komt aus onder dezelfde administratie en een nadore salarisregeling zal volgend maal worden voorgesteld. De heer Limmen had gedacht deze administratie aan den gemeente-ontvanger op te dragen. Voorzitter herhaalt dat het hier een uitbreiding van een bestaand bedrijf betreft. Was er een vacante plaats, dan zou het wat anders zijn en zouden B. en W1. een regeling als de - heer Limmen zich voorstelt, ernstig overwegen. Nadat Voorzitter de wensch* heeft uitgesproken elkaar in 1923 in de beste gezondheid terug te zien, volgt sluiting. KEIZER WILHELM. De Welt am Montag vertelt hoe weinig de gewezen keizer soms de onafhankelijkheid der rechters wist te eerbiedigen. Eens wilde de directie van het Lobe Theater te Breslau Die Weber van Gerhart Haupt- mann vertoonen. De koninklijke Pruisische politie deed wat zij kon om de uitvoering te verbieden. De directie van den schouwburg ging echter steeds bij een hoogere instantie in beroep tot eindelijk het Oberverwaltungsgericht de toestemming tot uitvoe ring verleende. Wilhelm II zond daarop het volgend telegram aan de voorzitter der betrokken rechtbank: „Begrijp uw uitspraak niet. Spreek mijn ontevreden heid over uw houding uit." Bij de volgende uitdee- ling van decoraties werd het Oberverwaltungsge- richt vergeten. De burgemeester der stad Kolberg had de gemeen telijke feestzaal, die ter beschikking vah. alle burger lijke partijen en vereenigingen stond, ook voor de soc.-dem. geopend. Het Oberverwaltungsgericht on derzocht het geval en keurde de houdiijg van burge meester af. Keizer Wilhelm stuurde nu een telegram aan den voorzitter, waarin o.a. stond: „Van ganscher harte wensch ik de heeren van het gerecht geluk met hun dapper en juist vonnis in de Kolbergsche kwes tie. Moge dit helder oordeel bij) mijn onderdanen ook den geringsten schijn van twijfel wegnemen over de wijze waarop ziji zich tegenover deze alles negeerende eft alles vernietigende en daarom buiten de wet staande gewetenlooze bende te gedragen hebben". Dit 1896gram 18 gedateerd Kaste0l Wilhelmshöhe, 2 Aug.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1