Marktberichten. VOETBAL Predikbeurten. Tweede Kamer. Rinnerdandsch Nieuws. NAAR DE BEZUINIGING. spreken? De Turken zouden wellicht steun van, An- Uit Berlijn, 12 December. Het kabinet-Cuno j gora krijgen, maar nergens elders. Hij verklaarde, heeft den gewezen staatsminister Saemisch belast I dat zijn opmerkingen in vriendschappelijken geest met het onderzoek van de begrootingen der verschil lende rijksdepartementen. Hij •zal bepaalde voorstel len kunnen doen tot 'het goedkooper en eenvoudiger maken van het bestuur, vooral met betrekking tot vermindering van het personeel en ook tot afschaf fing van niet meer noodzakelijke autoriteiten. Sae misch zal het recht hebben zich een aantal, beamb ten toe te voegen. EEN ONGELOOFLIJKE GESCHIEDENIS. De Tsjechische en Oostenrijksche bladen vertellen de bijna ongelooflijke geschiedenis van een pseudo- Enoch Arden, een koetsier uit Bohemen, 'die er zijn beroep van maakte bij' treurende oorlogsweduwen plotseling als hun doodgewaande echtgenoot te ver werden gemaakt, maar weloverwogen waren. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dax in zijn rede, hedenmorgen gehouden, Ismet Pasja zoo weinig verder ging dan het gisteren door hem inge nomen standpunt, dat lord Curzon, volgens de be richten der nieuwsagentschappen, te kennen gaf, dat tenzij redelijker houding werd1 aangenomen, do christen naties geen andere keuze zouden hebben, dan Lausanne en de conferentie te verlaten. ELLENDE IN DUITSCHLAND. De Frankï. Ztg. geeft eeu reeks silhouetten van de ellende, thans in Duitschland geleden: Een bekend zanger van de opera te Berlijn, die eenige schijnen, waarbij hij Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- j jaren geleden de planken verliet met het vooruitzicht kije als zijn operatieterrein had uitgekozen. Men een rustigen levensavond te kunnen genieten, schrijft vond soms zijn uiterlijk wel wat veranderd, maar, aan één zijner vrienden: „Wij grijpen alles aan om dat verklaarde Anton Schöberl door de invloeden i een karig stuk brood machtig te worden; mijn vrouw die de oorlog op zijn physiek had uitgeoefend; evèn gaat als werkster naar een fabriek.'' gemakkelijk werd het voorkomen van bedenkelijke Een 81-jarige kleine rentenier uit een stadje in de lacunes in zijn geheugen op rekening gesteld van buurt van Darmstadt legde den weg van zijn woon- eên hoofdwond. Wanneer hij zich een poosje als te- plaats naar Frankfort, een afstand vón 7 uur g3Sns, ruggekeerde had laten föteeren, verdweon hij, plot- geheel 'te voet af. om zijn 54-jarige zieke dochter op te seling met eeii belangrijk bedrag aan geld, omi later zoeken. Per trein te gaan, welke reis 4de klasse 3000 elders weer op te duiken. Zijn laatste stuk speelde mark kostte, lieten zijn inkomsten niet toe. in Neder-Oostenrijk, gebruik makend van de papie- Een uitgever, die ongeveer een jaar voor den oorlog ren van den gevallene, dien hij daar voorstelde,i zijn zaak voo r400.000 mark had verkocht, moet thans wist hij zich een pas eni een visum: naar Tsjecho- j worden bedeeld. Slowakije te verschaffen. De Weensche politie brachtEen alleen staande on iaren gekomen arts te 'Frank- later de Tsjechische op de hoogte; deze identificeer-1 fort verkeert in zulke behoeftige omstandigheden, dat de den „doodgewaande" als een koetsier uit Bohe- bij door kenissen en patiënten dagelijks ten eten ge inen op grond' van een photo enl een lichaamsgebrek i vraagd wordt een te korten vinger, dat al zijn „vrouwen" als ken-Terwijl in het geheel© Duitsche rijk in dit jaar 20.000 merk hadden) opgegeven. Bij zijn eigen vrouw ver- nieuwe woningen zijn gesticht, is de woningnood nog scheen Schöberl ook nu en dan het laatst in 1919. i schrikbarend. Te Berlijn alleen zijn reeds 300.000 wo- HOE ZIT DAT? 1 ningzoekenden. De correspondent van de N.R.Crt. te Brussel meldt: Zoodra de vuilnisemmers op straat worden gezet, Twee jaar geleden1 richtte het bestuur van denstaat er een zwerm kinderen klaar ze te doorzoeken^ Vlaamschen Oud-Strij'dersbond, uit naam van zijn Oud panier kost op het oogenblik 25 mark per kilo. 100.000 leden, een open brief aan koning Albert enVoor 2 kilo papier koopt men een brood, sprak het den eerbiedigen wensch uit annestie te Zeer vele Duitsche studenten werken geregeld op kan zien verleenen aan de gewezen» frontsoldaten, die, I toren om te kunnen voorzien in hun levensonderhoud in een» oogenblik van vertwijfeling en» wanhoop. en de kosten hunner studie. Met den 8-urigen arbeidsdag vaak na jaren dienst in de vuurzone, desertie pleeg- weten zij het zoo te regelen en worden daarin meestal den of zich aan een ander vergrijp schuldig maak- door hun superieuren ook zeer welwillend terzijde ten en) er nu nog voor boeten. Op dit verzoek kwam gestaan, dat zij bijna geen colleges behoeven te ver- in strijd met de gewone hofgebruiken niet het zuunen. Een gedeelte van den nacht wordt besteed minste antwoord in. Twee maanden geleden, is dit voor studie. verzoek herhaald en er nog den wensch aan toege- RUMOERIGE TOONEELEN IN HET LAGERHUIS voegd, in afwachting dat een nieuwe annestiewet Uit Londen, 13 Dec. Hedenmiddag had er in het dcor het parlement wordt aangenomen, een einde j Lagerhuis, toen er gelegenheid bestond, vragen te te zien stellen aan alle gerechtelijke vervolging, we- j stellen, een rumoerig tooneel plaats en ongeveer tien gens militaire feiten, van oud-strijders. I minuten lang heerschte er tumult. Waar ook deze brief onbeantwoord bleef, stelt de j Labour-leden, die ontevreden waren over het amt- „V.O.S.", het blad van den Vlaamschen Oud-Strij- woord van Bonar Law betreffende de werkloosheid, dersbond, nu de vraag of het waar is, dat zekere protesteerden verontwaardigd en overstelpten hem ZONDAG, 17 DEC. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. van Dijk. Wieringerwaard, voorin. 10 uur, Dst. van Dijk. Ver kiezing gemachtigden. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Schermerhorn. On derwerp? De wonderbare lotgevallen v. Ignotus II. Heerhugowaard, voorin, halftien, Ds. Broekema. Valkoog, voorm. 10 uur, Da Tinholt. Callantsoog, geen -dienst. Petten, geen dienst. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Snethlage Barsingertiorn, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. Kerkebuurt-, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Julianad'orp, nam. 2 uur, Ds. France. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. H. Buiskool. Collecte voor Noodl. Kerken en Personen. Anna Paulowna, nam. 3 uur, de heer Boon. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhörn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. N Vertoeving. Nieuwe Niedorp, geen. dienst. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna. voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. kalfdrie, Preeklezen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. B ree zand, voorm. 10 uur, de heer Boon. anti-Vlaamsche hofdignitarissen het blad noemt trouwens man en paard alles wat van Vlamin gen komt en deru koning over den geestea- en ge moedstoestand van de Vlaamsche bevolking en voor al van de Vlaamsche gewozen frontsoldaten die met hem, vier jaar lang, de bloedige wacht aan den Yzer hielden, kan inlichten, moedwillig achterhou den. Vermoedelijk zal tevens, van parlementaire zij de, naar middelen worden uitgezien om een bevredi gend antwoord op deze zeer delicate vraag te beko men. EEN HANDIG HEER. Men herinnert zich toch dien aardigen oplichter nog wel, Cohen was zijn naam? Hij ging, dit zullen onze lezers nog niet vergeten zijn, op den drempel van het kabinet van den prefekt der Parijscho po litie er van door met een zichtzending kostbare rin gen. Spoedig daarop is de man toen te Genève ge vat. Maar hij was haast weer ontsnapt.- En hoe! Cohen was, na zijn arrestatie te Genève, te Parijs in het huis van bewaring opgeborgen. Dezer diagen zou hij door den rechter van instructie verhoord worden, maar daar deze nog bezet was, moest Cohen wachten in een kamer naast het kabinet van den magistraat. Wachtkamers schijnen nu eenmaal de oplichterij met de ringen heeft het al bewezen een inspireerenden invloed op Cohen te hebben, want wat doet hij»! Toen hij daar dan zoo zat te wachten totdat de rechter van instructie hem ont- vangen kon, verschijnt er een" advokaat in de wacht kamer, die, door een dringende noodzakelijkheid be wogen, overjas, hoed en portefeuille in de wachtka mer aflegt en verdwijnt. Cohen bedenkt zich niet, schiet de jas van den advokaat aan, die hem past; zet diens hoed op, die hem ook past, neemt de volle cpiia/^m m iooo advocaten-portefeuille, kenteekenen van een eerzaam j onn 1fV. ,i„„ 16 Paarden f 70 a 200, 4 stieren f 100 a 350. 43 gelde- met booze vragen, zonder acht te slaan op het feit, dat de Speaker het woord1 had gegeven aan een an der lid om een vraag te stellen over een ander on derwerp. Een' halfdozijn Labourmannen stonden sa men rechtop, vragen schreeuwend enl hevig gesticu- leerend. De Speaker stond op, maar de Labour-man- nen bleven staan, doch een hunner verklaarde: „Wij vallen niet den Speaker aan, maar de regeering.". Er kwam een stilte in den storm, maar deze brak opnieuw uit en er werd lawaai gemaakt en ge schreeuwd. Ten slotte gaf Bonar Law een nader antwoord no pens de maatregelen der regeering, tot bestrijding der werkloosheid, waarbij hij er op wees, dat het hem onmogelijk was iets meer te zeggen, en daarop werd de orde hersteld. EEN ITALIAANSCHE PRIESTER ALS BANDIET. Uit Rome wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat onlangs een bende roovers in de buurt van Pa- lermo den rijken grondeigenaar Angelo Cascio op lichtten, van alle beroofden, en tenslotte vermoord den. Twee der bandieten werden gearresteerd, en zij bekenden, dat degene, die Cascio vermoord had, een priester was, Guiseppe Luva genaamd, 59 jaar oud, die als hoofd van hun bende fungeerde. Deze priester-roover werd op hun aanwijzen eenige dagen later in een klooster gevangen genomen, waar hij verpleegd werd. Hij had n.1. in een gevecht verschei dene ernstige wonden opgeloopen. Groot was de ver wondering van zijn verplegers, toen zij vernamen, aan wien zij» gastvrijheid hadden -verleend. beroep, onder" den arm, verlaat de wachtkamer en loopt vlug maar rustig, met gezicht van iemand, die het druk heeft door de gangen van het huis van be waring naar den uitgang. Het gaat prachtig; de be wakers groeten hem beleefd met een .tik tegen hun pet; de directeur van het huis van bewaring groet den cher maitre; de vrijheid lonkt en alles zou uit stekend verloopen zijn als daai* niet, op het oogen- j koeien mag. f 150 a 300, 83 idem vette f 275 a 570, 15 kalfkoeien f200 a 400, 32 pinken f80 a 200, 1G graskalveren f50'a 80, 15 nuchtere kalveren f 15 a 25, 1230 schapen vette f 40 a 52, 56 overhouders f 25 f 35—f 49. Bokken en| geiten f 6 a 10, 10 varkens, mag. f 65. 76 idem, vette, p. Kg. f 0.92 a 1, 100 biggen f 14 a 30, blik zelf, dat Cohen de buitendeur, die'nu niets" on-j kwijnen f 0.50 a 3.50 215.kippen f0 75 a 1,50, 117 vriendelijks meer had, wil uitgaan, zijn eigen be- k°ter f2,20 a 2,30, o211 kipeieren f 10 a 12. waker voor hem staat, die hem een revolver onder den neus houdt. Dank zij dezen tegenvaller, kwam de advokaat weer in het bezit van zijn overjas en het huis van bewa ring in dat van den aardigen oplichter. WEER TWEE MILLIARD VOOR KAZERNEBOUW. Uit Berlijn, 13 Dec. In den Rijksdag is gisteren bij de beantwoording van een desbetreffende vraag de quaestie van de bezetting besproken. Tegen de inbeslagneming van 250 morgen van het beste bouwland voor den bouw van een kazerne en exercitie terrein in Neustadt in de Haardt zijn pro testen ingediend, die echter zonder resultaat bleven. De kosten voor de kazerne alleen zullen meer ddn een milliard mark bedragen; door de woningen voor officieren en onderofficieren zal 600 millioen mark verslonden worden, in het geheel zal meer dan twee milliard mark er aan gaan. Zoo maakt de Entente gelden voor de schadevergoeding en den wederop bouw vrij! Op de vraag van den democratischen afgevaar digde Koch omtrent de verlaging van. de douanerech ten op thee, die 1600 mark per pond bedragen, ver klaarde een vertegenwoordiger der regeering, dat de financieele noodtoestand van het rijk niet gedoogde, tot een verlaging van deze rechten over te gaan, vooral omdat dan ook voor andere artikelen die ver laging gevraagd zou worden. EEN, NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Uit Havanna, 13. Dec. Een honderdtal werklieden werd gedood of gewond tengevolge van een ontplof fing van een stoomketel in de suikerfabriek Cama- guey. EEN ERNSTIGE SCHEEPSRAMP AAN DE NOOR- SCHE KUST. Uit Vardö wordt gemeld, diat er in den nacht van Maandag op Dinsdag tijdens een hevigen storm een ernstige scheepsramp heeft plaats gevonden. De trawler „Celerina", van de Grimsby and' White Sea trawling Company is ter hoogte van Vardö gezon ken, waarblji 10 leden van de bemanning zijn om gekomen.1 Door denzelfden storm zijn nog meer scheepsram pen veroorzaakt. Zoo is o.a. een Noorsche visschers- boot vergaan, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. 'Uit Lausanne, 13 Doe. Er is een ernstige crisis ontstaan, waardoor de conferentie dreigt uiteen te vallen, over de bescherming der minderheden. Curzon zeide, het woord voerend in de politieke commissie, dat hij openhartig wenschte te spreken en gesteund werd door zijn collega's. Hij verklaar de dat de quaestie der minderheden meer aandacht trok in de wereld' dan iets anders en dat conferentie zou worden beoordeeld naar de oplossing van deze quaestie. Als dé conferentie mislukte op deze quaes tie, zou dan een enkele stem ten gunste der Turken HOORN, 13 December 1922. 66 Varfcensvette varkens f 1 a f 1.03; Londensche varkens f 0.98; zouters f 0.94; 15 Schapen; schapen f 40 a f 47.50; lammeren27 a f 38. Handel vlug. WARMENHUIZEN. 13 Dec. 1922. Roode kooi f 0.95 a f 1.65. Gele kool f 0.80 a f 1.10. Witte kool 1 0.60. Deensche witte kool "f 1.20 a f 1.65. Uien f 1.50 a t 2.20. Drielingen f 1.10 a f 1.30. Peen f 1.10 a f 1.20. Uitschot roode kool f 0.75 a f 1.20. Uitschot gele kool 'f 0.45 a f 0.55. Aanvoer13450 Kg. roode kool, 10175 Kg. gele kool, 7050 Kg. witte kool, 3675 Kg. uien, 7475 Kg. peen. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. Bravo's f 1.60. Grove uien 1.70 a f 2.20. Peen f 1.10 a f 1.20. Roode koof f 0.90 a f 1.80. Gele kool f 0.40 a f 1. Sprailkooi f 3.90 a f 4.60. Deensche witte f 1.10 a f 1.80. Kroten fl.70, alles per 100 Kg. Bloem kool f 14 a f 14.30 pér 100 stuks. Aanvoer 12 Dec.6177 Kg. uien 14500 Kg. peen, 69575 Kg. roode kool, 24975 Kg. gele kool, 57275 Kg. Deensche witte kool, 1200 Kg. rapen, 800 stuks bloem kool, 300 Kg. spruiten. LANGEDÜKER GROENTENVEILING, Br. op L. 13 Dec. 1922. Bloemkool. Ie soort, reuzen f 10.70 f 18.80. Roode kool, le soort f 1.10 a f 1.70. Idem, 2e soort f 0.80 a 1. Gele koou le soort f 0.90 a f 1.20. Idem, 2e soort f 0.60 a 0.80. Deensche witte kooi, le soort f 0.90 a f 1.80. Idem1, 2e. soort f 0.40 a f 0.80. Bieten 1.70. Gele nep f 2.30 a f 2.50. Drie lingen f 1.80. Uien, le soort £1.70 a £2.20. Spruitkooi f 4.90 a f 6.80. Losse wortelen 1.30 a f 1.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 1$20 st. bloemkool, 58800 Kg. roode kool, 34600 Kg. witte kool, 36300 Ég. gele kool, 11600 Kg. losse wortelen, 12300 Kg. uien, 545 Kg. gele nep, 1200 ^Kg. bieten, 750 Kg. spruitkqoiw AMSTERDAM, 13 Dec. 1922. Pjpi de "heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 231 vette kalvefen le kw. 1.90; 2e kw. f 1.60; 3e kw. 1.30 per Kg.; 42 nuchtere kalveren 116—22 per stuk, 519 vette varkens le kw. f 1.18—f 1.20, 3e kw. f 1.14:—1.17 per Kg. schoon gewicht OUDE NIEDORP. De wedstrijd K.F.C. II—V.V.V. n, welke den 26 November niet was doorgegaan, daar V.V.V. II en de 'scheidsrechter door het slechte weer niet waren opge komen, is niet zooals vermeld werd, met 5—0 aoor ■V.V.V. II verloren, doch zal moeten worden overge- DONDERDAG. 14'DEC. EVANGELISATIE te: Breezand, nam. 7 uur, do heer. Boen, I Vandaag zijn over de wijziging in de onderwijswet nog enkele leden aan het woord geweest en daarna kregen wij het antwoord van den minister, wat wij aan de Telegraaf öntleenen: De minuister bestrijdt de voorstelling alsof op het onderwijs een onevenredig groot percentage bezui nigd is. Het percentage van 17 op de 148 millioen- begrooting noopte tot 't terugbrengen op 125 miWioeji. Inderdaad echter raamt de begrooting nog meer dan 150 millioen. Het tekort op de bezuiniging wordt hu gevonden „in perspectief" en spr. acht de hierop ge leverde critiek ondeugdelijk en in strijd met de cij- I fers. j Spr. noemt eenige détailcijfers der bezuiniging, I waaruit blijkt dat het Lager Onderwijs nog 110 mil- I lioen van de 150 millioen beliep. Op de andere onder- deelen is en wordt eveneens bezuinigd, naar spr. toe licht. De minister herinnert bijv. er aan, dat de bouw bij het Middelb. en Hooger Onderwijs stop staat. Men zal, meent spr., moeten toegeven dat in tijden van zoo moeilijke financieele omstandigheden een onderwijs-budget van 110 millioen onhoudbaar is. Spr. stond dus voor de keus: of de onderwijzers-sa larissen te verminderen, of hun aantal. Na 't geen gebeurd is met de regeling dier salarissen kon het eerste toch niet van -den minister venvacht worden. Er is nog maar één uitweg: het aantal te verminde ren door het leerlingengetal per klas te verhoogen. Uit de Kamer, door. mej. Westerman o.a., zijn an dere middelen aanbevolen. 'A Schooltoezicht is ge noemd; spr. herinnert aan het verzet der bevredi- gings-commissie tegen voortzetting van het stelsel der onbezoldigde arróndissements-schoolopzieners. Spr. kan nu toch niet naar dat algemeen verworpen sy steem terugkeeren? De administratiekosten zijn ge noemd. De minister heeft hier, zooals bij de leer plicht-registratie, reeds aanzienlijke vereenvoudiging? aangebracht. De bouwkosten? Er wordt i;eeds sterk bezuinigd, en het ontwerp-besluit zal nog verder gaan. Met de rechterzijde heeft de minister niets afge sproken en hij' weet niet wat deze rechterzijde zal doen. Hij heeft zelfs de schijn vermeden alsof hij het openbaar of het bijzonder onderwijs op ongelijke wij ze zou bejegenen. De herziening zou èn het openbaar? èn het bijzonder onderwijs betreffen, en spr. had de hoop dat men Links met het eerste en Rechts met het tweede genoegen zou nemen. Wat de gemeentelasten betreft, wijst spr. er op, dat de wet van '20 tal van gemeenten financieel heeft bevoordeeld. Uit het terugloopen van de aantallen der subsidie-vragende gemeenten blijkt zulks naar spr.'s meening. Zelfs het aangehaalde voorbeeld eener ge meente als Emmen. Uitgangspunt is geweest de wensch om tot samen werking van Rijk en gemeenten te komen. Ook voor de gemeenten is bezuiniging een levensbelang, erx met klem wil spr. de gemeentebesturen aansporen, om den ruggegraat te toonen, zich tegen opdrijving van kosten te verzetten. Zal er bijv. een vacature komen in een school met 6 klassen, waar nu 7 leer krachten zijn, dan moet zulk een gemeente de kracht hebben om met 6 onderwijzers die 6-klassige school te verzorgen. De heer Ketelaar: Maar als er nu maar 6 zijn, en er komt een vacature, wat dan? De Minister zal den heer Ketelaar antwoorden, al heeft hij zijn gevallen niet gespecificeerd. De heer Ketelaar meent dat de minister het ant woord ontwijkt. De Minister wil dan aanstonds wijzen op de wet van '78, die dezelfde moeilijkheden schiep, en ook toen wist men ze bevredigend te beantwoorden. Thans echter moet men, onderscheid maken tusschen de grootere en de kleinere scholen. Bij de eerste is het aantal leerkrachten doorgaans groot genoeg, bij de kleinere stijgen de aantallen kinderen zelden tot boven de 37. Groote moeilijkheden zullen dus z.i. niet te wachten zijn. Technici verzekerden den minister, dat de loka len voor een bepaald aantal leerlingen gemakkelijk meer kunnen bevatten, mits men zich wat behelpen wil. Spr. wenscht tenslotte de bevrediging te handha ven en wil ook graag overwogen zien of dit mogelijk is in de richting als door voorstanders eener com missie is bepleit. Elke poging in de richting tot ver betering. eener zoo ingrijpende wet heeft spr.'s waar- deering. De minister verklaart zich, indien men hem po sitieve gegevens verstrekt, bereid een commissie in het leven te roepen die de positieve gegevens om werkt en eventueel wijzigiftg der bestaande bevredi- gings-toepassingen kan voorbereiden. Aan mej. Van Dorp en anderen wil spr. de vraag stellen, of de wet van 1920 niet dienstbaar is geweest om een edeler concurrentie dan de oude te bevorde ren, n.1. deze dat en de voorstanders van het open baar onderwijs en die van het bijzonder onderwijs zich kunnen beijveren om dik op hun gebied de school zoo goed mogelijk te maken. De aanklacht van woordbreuk, door den heer Ger- hard geuit, wijst spr. met verbazing af. Niemand was dieper dan spr. doordrongen van het belang van het onderwijs en ook van een verbeterde opleiding. Het is tegen zijn wensch, en slechts zwichtend voor den benauwenden drang der omstandigheden, dat spr. zulk een tijdelijken maatregel verdedigt, en zulks om ons volk voor erger te bewaren. Bij dè replieken handhaaft de heer Ketelaar (V.D.) zijn bezwaren tegen de voorbesprekingen aan 's mi nisters departement. Spr. meent dat Kamerleden daar niet zoo druk moeten komen». Eveneens zijn meening dat de verbe teringen der aanvankelijke regeling meer schijn dan twezen zijn. Spr. blijft betwijfelen of zijn fractie haar stem aan dit ontwerp zal kunnen geven. Mej. Westerman (Lib.) is door 's ministers uiteen zetting niet overtuigd dat er geen andere bezuini gingsobjecten meer te vinden zijn. Spr. noemt b.v. de particuliere kweekscholen. En eenige overschrij ding van het maximum aantal leerlingen, dat eigen lijk in een lokaal behoort, vindt spr. niet zoo nood lottig'. Echter moet wel de schaal van art. 28, die opeenhooping van leerlingen zou toelaten, herzien worden. De heer Gerhard (S.D.A.P.) blijft 's ministers stand punt ontoelaatbaar voorkomen. De Nederlandsche Staat doet spr. denken aan een opiumschuiver die, voor de noodzaak van bezuiniging gesteld, rfiet op zijn misbruik bezuinigt, maar op de levensbehoeftei; van zijn gezin. Zoo bezuinigt het Rijk, dat millioe- nen voor leger en vloot blijft'uitgeven, op deze le vensbehoefte, het onderwijs. Waar de minister ech ter den nadruk legde op de tijdelijkheid van deze maatregelen, kon dan niet een wet. zijn ingediend waarbij sommige voorschriften der L. O. wet tijdelijk buiten werking werden gesteld? Na een korte dupliek van den» minister worden de algemeene beschouwingen gesloten, en de artikels- ge wij ze behandeling aangevangen. POLITIE. Verloren: een zilverbon, een schaar. Gevonden: een rozekrans. Inlichtingen ter gem. secretarie. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Hendrikus Maria, zoon van Hendrikus Anthonius van de Vaart en Maria Catharina Zout man. OUDE NIEDORP. Gistervond vergaderde de IJsclub alhier in het café van den heer T. de Jong. Tegenwoordig waren slechts zes leden. Do Voorzitter de heer A. Mijts, opende met een woord van welkom de vergadering, waarna de notu- len, na lezing onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was de beschrijvingsbrief voo rde alge meene vergadering van de IJ. H. N., welke vergadering op 20 December 1922 zal worden gehouden. De afge vaardigde kreeg vrij mandaat. Doordat de heer M. Kooijman dien dag verhinderd is, zal de plaatsvervan ger, de heer A. Mijts die vergadering bezoeken. Volgde onderzoek der .rekening. Deze werd na onder zoek! goedgekeurd met een voordeelig saldo, groot f 162.41'Vs. Ontvangen f 194.74Vs- (hieronder begrepen batig saldo vorig jaar). Uitgegeven f 32.33. Tot bestuurslid werd gekozen de heer M. Beets, in de plaats van den heer A. Mijts, die periodiek pftredend en niet herkiesbaar was. Het bestuur kreeg vrij handelen bij eventueelijs, voor wedstrijden enz. Volgde na rondvraag de sluiting. NIEUWE LEENING. Er is een wetsontwerp ingediend voor een Neder landsche leening van '350 mill., waarmede de ge- heele flottende schuld, die daarvoor in aanmerking komt, zal zijn geconsolideerd, met inbegrip van het nadeelig saldo buitengewonen dienst 1923. De mi nister meent, dat het tijdperk van de zeer groote staatsleeningen hiermede is afgesloten. ANNA PAULOWNA. Dinsdagavond gaf „T.A.G.O." zyn tweede wintcrlczing en nok nu weer voor een goed bezette zaal. Dat. ondanks den kouden guren winti zoovclen zich hadden opge maakt om naar mej. Nellv Menagé Challa te komen luisteren, pleit zonder twijfel voor den goeden indruk, net vorig jeizoen door deze begaafde dcciamatrice hier achter gelaten. Ditmaal trad zy op met „Rika van den Doniinee'\ comédie in drie bedrijven van Erich Schlaikjer en vertaald door den dichter Jhr. Dr. Nico van Suchtelen. Een stuk, frisch en gezond van geest, als woei er doorhoen de zuivere sterkende zeewind van de kust. waar do handeling' heet voor te vallen. Een spel vol eenvoudig-blijinoedige levenswijsheid, die weldadig aan doet ais een verfrissehend geestelijk bad. Nu is een tooneeistuk, naar onze mecuing, er in de eerste plaats om gespeeld te worden, doen waar .dit voor een gemeente ais de onze door een gezelschap van tooneelkunstenaars althans, ten eenen male uitgesloten blijft, daar mogen wij mej. Menagé Challa wei hoei dankbaar zijn, dat zij door haar voortrefüe- lijke voordracht het wezen van een dramatisch kunst werk als het bpvcn genoemde, nochtans zoo verrassend .dicht wist te benaderen. Door haar üitbeeldend vermo gen slaagde zij er in, aan elk der acht personen van het stuk een afzonderlijke typeering te schenken. Hoe echt werd b.v. Rika weergegeven, alsmede Svcnd Dahl, do jonge student; hoe naar het leven was Kris, de oude huisknecht. Doch de uitbeelding der rol van'Mevrouw Dagmar vön Heltzen was in één woord schitterend. Na do pauze kregen we „De Plaatsvervanger" van den bekenden Ijumoristischen novellist Ginclair, eqp Schets die herhaaldelijk ,een luid gelach deed opgaan om de doldwaze momenten die de hoofdpersoon doorleeft. Inderdaad, deze T.A.G.O.-avond was voor mej. Me nagé Challa opnieuw een avond van groot succes. WIERINGERWAARD. Onze Propaganda-Tooneelclub D.E.V. heeft weder om een schitterend succes te hoeken. Zondag- en Dinsdagavond., heide keeren voor een volle zaal, is door haar opgevoerd „Wantrouwen", een nieqw tooneelspel in drie bedrijven door K. H. Spijkman. De voorzitter van de afd. van den Bond voor Staatspensionneering, tevens leider der club, de heer Limpers, sprak bij de opening eenige opwekkende woorden in -het belang van StaatspensionneeriÉfc. De stilstand van thans wordt toegeschreven aan de ver kiezingen die achter ons liggen. Het Volkspetitionne ment heeft een belangrijke uitwerking gehad. Met de verzekering is het een groote warboel. Een belasting naar den loonstandaard zal ook nog wel verwarring geven. Volgens spreker moet het worden zooals onze Bond dat wil, doch dan moet het ledental nog veel grooter worden. Wie dus nog geen lid is, geve zich onverwijld op. Hierna werd overgegaan tot de opvoering van het genoemde stuk: „Wantrouwen", een heel mooi, doch zeer moeilijk op te voeren tooneelspel. De inhoud va# het stuk geeft ons te zien boe verschillende om standigheden kunnen samengaan, dat zelfs een vrouw haar eigen man niet meer vertrouwt. Herman ter Horst, een zeer welgesteld fabrikant, die zijn zaak met het geld van zijn vrouw heeft vooruitgebracht, laat zich verleiden om te gaan speculeeren en ver liest veel geld. Een werkman die wegens dronken schap voor de 3e maal is ontslagen, wil hij niet meer in dienst nemen. Op een gegeven oogenblik staat de fabriek in brand, waarvan Herman ter Horst wordt beschuldigd deze in brand te hebben gesto ken. Zijn dochter Paula gelooft aan, zijn onschuld, terwijl zijn vrouw de gedachte niet van zich kan zet ten, dat "haar man wel de schuldige is. Ook een vriend Van ter Horst en een oude kantoorlooper zijn overtuigd dat hij vrij uitgaat. Paula is verloofd, doch omdat haar verloofde .Dolf van Lingen ook niet rondweg voor, de onschuld van haar vader wil opkomen, wordt Van Lingen zonder vorm van proces door Paula weggestuurd. Dit kost haar evenwel veel strijd. Ter Horst wordt door een Inspecteur van politie weggehaald en wordt 3 weken vastgehoudén. Daar na komt toevallig aan hit licht dat de weggejaagde werkman de fabriek in brand heeft gestoken. Wie nog meer van den inhoud wil weten, kan dat a.s. Zaterdag hooren te Anna Paulowna, alwaar het stuk ook zal worden opgevoerd. Herman ter Horst heeft zijn zware rol gespeeld op een wijze die bewondering afdwingt. Ook zijn vrouw en vooral zijn dochter Paula hebben hierbij mooi spel laten zien. Een extra complimentje voor Paula. De oude dienstbode Stijntje en het jeugdige dienst meisje Greta zorgden er voor dat we ook eens har telijk konden lachen. Dit zijn twee niéuwe damesle den, die voor, de vereeniging. een goede aanwinst ge noemd kunnen worden. Een paar nieuwe heeron- leden zouden bij de vereeniging welkom zijn. De fa- briekèjongen Kees, kan eveneens heel goed worden. De Inspecteur van de assurantiemaatschappij Hee- ler's is o.i. beter thuis in een rol als knecht of be diende De overige leden hebben eveneens verdienste lijk gespeeld. De aanwezigen hebben een mooien avond gehad. Heeren leiders der club kunnen tevreden zijn. Beide avonden een gezellig bal tot slot.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2