Raad Warmenhuizen. Motorrijden en aanrijden. De volgende en laatste beklaagde vandaag was de 23-jarigo landbouwer Jan Mooij, den 2 Juni 1899 ge boren te Schagen en a/daar woonachtig. Zijn zaakje was op do zitting van Dinsdag 14 November J.I. voor geweest cn toen werd wegens het door schuld veroorzaken van lichamelijk letsel 14 dagen gcëischt, terwijl het vonnis, dat 21 Nov. werd uitgesproken, een maand zitten was. Jon was 14 November niet ter zitting aanwezig, omdat ?djn moeder kort to voren bij een brand op noodlottige wij zo was omgekomen. Thans was hij present HJj was in venset gekomen tegen zijn vonnis. Het zaakje, destijds door ons in deze rubriek opge nomen. werd nu opnieuw behandeld. Mooij reed per motorfiets piet- zijspanwagen, waarin zich de 22-jarige Catharina van Mcurs uit Koednk bevond, in den nacht van 10 op 17 Juni uit ac richting Hélder door de gemeente Koedijk. Hij heeft toen een jongmcnsch van 10-jarigen leeftijd, G. Win- ,ter goheoten, aangereden. Winter kreeg oen böenbréuk en is onder geneeskundige behandeling geweest^ doch gelukkig weer hersteld. Mooij heeft Belangstelling in net ongeval betoond en ook zich bereid betoond om eenigo schadevergoeding te geven. Mooij erkent, met een vaart van 50 00 K.M. gereden té hebben, toen hij Wint er aanreed, maar daar waar Mooij toen reed, Socht hij, naar hij zei, met zoodanige vaart rijden. 3 lantaarn aan de motorfiets brandde goed. Maar uit de getuigenverklaringen viel op te maken, flat de lantaarn voor den zijspanwagen weinig of in net geheel geen licht gaf. De O.v.J. vond geen aanleiding om wijziging in hel vonnis voor te stellen en vroeg bekrachtiging daarvan. De verdediger, Mr. Langeveld, was op door hem aan gevoerde juridische gronden van meening, dat vrijspraak zou moeten volgen. Uitspraken Woensdag den 20 December a.s. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken ,dat meer dan één predikant geen moeite zal aanwenden om genaaste pastoralia op den ligger terug te krijgen tenzij die pastoralia steeds een jaarlijksche huursom. hot bedrag van f 2500 to boven gaand, hebben opgebracht Het rijkstractement speelt in deze aangelegenheid geen al te groote rol, want juist in gemeenten, waar gegronde verdenking van genaaste pastoralia aénwezig is, is Üls regel het rijkstractement zeer klein. ANNA PAULOWNA. Wij moeten nog oven meededen dat uit ons bericht ten opzichte van het comité voor het St. Elisaboth- gcsticht to Alkmaar, is weggevallen den naam van p»stoor A. M.. J. van Mecuwon. B ARSIN GERHORN. Door het Kiescollege der Herv. Gemeente van Bar- slngerhorn zijn gekozen tot ouderlingen: J. Middel beek en P. Nes en tot Diakenen. C. Tuinman en E. v. d. Horst. BARSINGERHORN. Naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, is het jnzen kastelein Jb. v. Stipriaan, gelukt, om op Zon dag 24 December a»s. ten zijnen huizo te krijgen heit Harmoniegezelschap van Kolhorn met de opvoering van de veelbesproken „Revue", waarmee genoemd gezelschap alreeds zooveel succes heeft gehad; iets voor de liefhebbers dus! iBirmenlarndscib Nieuws BEZUINIGING BIJ DE RADEN VAN ARBEID. De Ambtenaar maakt melding van een aanschrij ving van den minister van arbeid aan de Raden van Arbeid, waarin de minister den wensch te kénnen geeft, dat van 1 Jan. af de reglementen van de Ra den zoodanig gewijzigd worden, dat het recht op va- cantietoeslagen komt te vervallen, dat de ambtena ren naar dezelfde regelen zullen hebben bij te dra- gen voor eigen pensioen en dat vóór hun weduwen en weezen, als de rijksambtenaren, en dat de. wacht geldregeling voor de rijksambtenaren wordt over genomen. Voor zooverre aan dien wensch niet vol daan zou worden, zal do minister de betrokken rege lingen aan de Koningin ter vernietiging voordragen. i De minister geeft te kennen, dat de tha/ns bestaande afwijkende regelingen niet te verdedigen zijn met-het betoog, dat de Raden van Arbeid autonome lichamen zijn. Zoodanige theoretische overwegingen behooren z.i. te wijken voor het algemeen belang. UITVOER VAN VISCH NA'AR FRANKRIJK. Belanghebbenden te IJmuiden bij den uitvoer van visch naar Frankrijk hebben de aandacht van den Nederlandschen gezant te Parijs gevestigd op de om standigheid, dat de hooge invoerrechten op versche zeevisch in Frankrijk worden geheven van het bruto gewicht van de vischzendingen. ongeveer ruim an derhalf maal het nettogewicht, en dat de Nederland- sche visch bij invoer in Frankrijk wordt aangeslagen als Duitsche visch, waarvoor een hooger invoerrecht wordt geheven dan van visch uit andere vreemde landen. Wel is het Fransche regeeringsbesluit van 9 Juni j.1., waarbij de coëfficiënt op versche zeevisch tijdelijk tot 1.9 werd teruggebracht, met ingang van 10 October voor den tijd van 4 maanden gehandhaafd, doch hot invoerrecht voor versche zeevisch uit Ne derland bedraagt toch nog. 38 francs pér 100 K.G. DE ZOMERTIJD. De Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft aan de Tweede Ka-mer verzocht het voorstel-Braat en De Boer. om den zo mertijd af te schaffen, te verwerpen, om de meerdere levensvreugde en de economische voordooien, welke de zomertijd geeft.- HET TUINBOUWBEDRIJF. De minister van landbouw ad. heeft naar Het Volk meldt, de vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werknemers in het tuinbouwbedrijf uitgenoodigd tot een bespreking op zijn departement. DE ZUIDERZEEVISSCHERIJ. Uit Huizen, 12 Dec. Eenige maanden geleden werd door een Commissie voor de Zuiderzeevissche- rij schriftelijk en later mondeling aan den Minister verzocht om een steunregeling voor den duur van het winterseizoen vast te stellen. Volgens de door het Comité voorgestelde regeling moest do Zuiderzeevis- scherijvloot zoolang mogelijk intact blijven, hetgeen zou kunnen geschieden door bij een voor de bedrijfs eigenaren onvoldoende voartuigbesomming een zoo danige aanvullende bijdrage te verleenen, dat: le. het personeel met een matig garantieloon aan den arbeid gehouden zou kunnen worden; 2e. de nevenbedrijven niet geheel zouden behoeven stil te liggen; 3e. de afslagen geopend zouden blijven, hetgeen voor den vischhandel van het allergrootst belang is. De Minister heeftuit bezuinigingsoverweg^ngen deze winter-steunregeling afgewezen. Dit is eën zeer slechte tijding voor de Zuiderzeevisschers en tvens voor allen die werkzaam zijn in de visscherij-neven- bedrijven. Tel. GENAASTE PASTORALIA. Men schrijft aan de N. R. Crt; In verscheidene Ned. Herv. gemeenten van de classis Franeker schijnen in vroegere tijd pastoralia pasto riegoederen te zijn geweest, die langzamerhand door de kerkvoogdijen zijn genaast. 'Zoo gingen een paar jaar geleden reeds biji onderlinge schikking de pastoralia van Firdgum weer aan den predikant van Tjummiarum', waarmee Firdgum gecombineerd is, over. De predikant van Tjummarum>, die zich in deze aangelegenheden •goed had ingewerkt, wees er 'toen reeds in zijn blaadje Onze Kerk"' op, dat er wellicht meer gemeenten in de classis waren en hij noemde ze bij name waar vroeger eveneens pastoralia geweest warenr doch in Iateren tijd waren genaast Er was toen blijkbaar evenwel niemand, die zich voor deze dingen verder bijzonder interesseerde. Maar nu zijn er dan weer enkele gemeenten, waar te dezer zake een onderzoek wordt ingesteld. En volgens -dit ingesteld onderzoek moet gebleken zijn, dat ook Pingjum en Zurich vroeger pastoralia hebben gehad en wei Pingjum 14 en Züricn 39 pondemaat (363/a Are) land. Verder moet ook aan het licht gekomen zijn, dat de predikant van Wommels aanspraak kan maken op een zeer groot deel van het landbezit van de met Womtaels gecombineerde gemeente Hydaard. Naar aanleiding nu van tleze resultaten zal een schik king moeien worden getroffen tusschen predikanten cn kerkvoogden. Beteeken den echter vroeger dergelijke ontdekkingén doorgaans oen vrij aanzienlijke verbetering van het pre- dikantstraclement en zal dat hier en daar nog wei zoo zijn, toch zaF dit nu wel vaak! voor predikanten van niet zooveel'belang meer zijn, waar hun immers ten gevolge van liet nieuwe reglement op de predikantstracte- bienten op zijn minst 'f 2500 op den ligger moet zijn gegarandeerd. In dien geest moesten dan ook in den matsten tijd de liggers worden gewijzigd, wanneer bleek, dat er een aantal pondematen land op moest worden gebracht, en dit aantal zou al zeer aanzienlijk moeten zijn, zou de predikant ervan profiteeren. liet laat zich dan ook wel denken, dat er predikanten zullen zijn, die wel zoo lief, nu hun toch I 2500 gega randeerd is, dit bedrag uit kerkvoogdijfondsen ontvangen dan uit pastoralia, welker verhuring meer dan eens aanleiding geeft tot onaangenaamheden met gemeente leden. Vergadering van den Raad op Woensdag 13 De cember 1922, des middags 2 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer Rijs. Na opening volgt vaststelling dar notulen. Ingekomen stukken. Een schrijven van het hoofd der O. L. school om op Woensdagmiddag van 4. tot 6>a uur in gebruik te mogen nemen een lokaal van óft schooi ora onderwijs tc geven aan de leerlingen, die don londhouwhuis- houdcursus bezoeken. B. en W. stellen voor het verzoek toe te. staan. Na toelichting door 'den voorzittor. wordt het. ver zoek toegestaan. Een schrijven van den Ned. R.-K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", waarbiji wordt toegezon den een afschrift eener resolutie aangenomen op liet buitengewoon congres Vvan St. Paulus, gehouden te Utrecht op Donderdag 9 November j.1. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven.vaji cle vergadering van R.-K. ouders van Warmenhuizen, waarin verzocht wordt te be werkstelligen: le. personen onder de 18 jaar volgens de voorschriften dei1 Drankwet uit herbergen te weren.; 2o. te bepalen, dat snoepwinkels verplicht zijn zich aan eenzelfde sluitingsuur te houden als de herbergen; 3e. het rooken door jeugdige personen te beperken. In verband met dit schrijven deelen B. on W. mode, dat wat punt 1 van het verzoek' betreft, toezicht hier op gehouden zal worden. Wat punt 2 en 3 betreft, zal in de e.v. vergadering een voorstel van B. en W. worden ingediend. Het feorstë punt zal niet gemakkelijk consequent zijn door te voeren. Mochten uitwassen voorkomen, dan zal moeten worden ingegrepen. Wat het 2e punt betreft, op onze medewerking kan worden gerekend, en wat het rooken der kinde- ren betreft, er is wel wat voor te zeggen dit tegen te gaan. De verordening evenwel is nog niet geheel klaar en kan voor de volgende vergadering worden tegemoet gezien. De arbeiders der gasfabriek zonden een schrijven in inzake de pensioenbijdragen. Zij wijzen op het feit dat hun salaris beneden dat aan andere gasfabrieken is en' vragen daarom tegemoetkoming in hun salaris. Het adres wordt in 'handen gesteld van B. én W. om prae-advies. Een schrijven 'van P. Rerapt, waarin- medegedeeld wordt, dat hij zijn benoeming tipt klerk aan het gas bedrijf aanneemt. Een schrijven van R. en W. van Harenkarspel, waarin wordt medegedeeld, 'dat de Raad van die ge meente heeft besloten niet over te gaan tot het ne men van aandeel in het gasbedrijf alhier. Voorzitter meent te moeten motiveeren de redenen waarom de gemeente Harenkar9pel tot dit besluit is gekomen, n.1. in verband met het plan van het Pro vinciaal Rlectriciteltsbedrijf, om o.a. do gemeenten Warmenhuizen en Harenkarspel van eloctrischen stroom te voorzien. Deze voorziening zou door de pro vincie zelf geschieden. Door B. en W. van Warmenhuizen en de gascom- missio is besloten om alle pogingen in het werk to stellen om af te wenden wat ons boven het hoofd hangt. Een gemeenschappelijke actie met naburige gemeenten die in dezelfde omstandigheden verkeeren o.a. met Nieuwe Niedorp, zal wordiji gevoerd. Do heer Slot wijst op de buitengewoon roekolooze manier waarop door 't P.E.N, met geld wordt omge gaan en 't verwondert sipr. dat op 'n dergelijke gemee ne manier door zoo'n bedrijf getraeht wordt de ge meenten nog 'ni hak te zetten. Spr. hoopt dat alle mo gelijke middelen in het werk worden gesteld dit te gen te gaan. De heer Molenaar uit zich In denzelfden geest en gelooft niet dat zoo'n aanleg rendabel kan zijn, Mis schien kan de actie verder worden uitgebreid, door te trachten die bedrijven in banden van particulie ren te krijgen. Voorzitter acht het plicht zich tegen' de plannen te verzetten. De heer Slot wijst er op dat er geen behoefte be staat aan béter licht en dat nu een groot bedrijf tracht ons bedrijf den grond in te boren, dat moe ten we trachten te weren. Een schrijven van de visschera te Warmenhuizen, om onderling het gemeentewater te pachten. B. en W. achten het niet in het belang van de vis- schers om het verzoek toe te staan en stellen dan ook voor het verzoek af te wijzen. Feitelijk zegt voorzitter, was het de bedoeling nog enkele inlichtingen in te winnen. Adressanten wijzen er o.a. op, dat de heele vis- schersvloot van Harenkarspel hier komt en dat ze moeilijk hun brood kunnen verdienen. B. en W. achten het beter dat de organisatie een geheel blijft-, mede met hét oog op de aanplanting. Aan de Heidemaatschappij zouden B. en W. nadien inlichtingen willen vragen. Van Geestmerambacht is nog geen antwoord1 ingekomen. Het water to Koe dijk is nog niet aan de Koedijkers verpacht. De heer Slot wijst er op dat dus nog niet het wa ter te Koedijk aan de Koedijker visschers is ver pacht. Was dat wel het geval, dan zou spr. het ver zoek willen toestaan, maar nu wil hij' het adres aan houden. De heer Molenaar heeft ook inlichtingen van vis schers gekregen en wil het verzoek aanhouden. Do heer Gutker wil ook aanhouden. De heer Molenaar wijst op het schorsen van een paar visschers door de hoofdvereeniging, wat hij een krasse maatregel noemt. Voorzitter meent dat een dergelijk besluit toch door een lichaam wordt genomen, bestaande uit vis schers. Spr. kan zich niet voorstellen dat ze zoo on tactisch optreden als het niet noodig is. Geschreven zal worden aan de afd. Geestmeram bacht van de Heidemaatschappij, dat dit adres is ingekomen en dat voorloopig het contract tegen 1 Januari a.s. wordt opgezegd en afgewacht zal worden hoe de zaak verder geregeld wordt. Het adres van de verzoekers zal worden aangehou den. Over het schorsen van die paar visschers wordt nog het een en ander gezegd en de heer Molenaar vindt er wel een oenigszins autocratisch optreden in. Een schrijven van J- D, Reindoj-'i, dat hij bereid. is het terrein waarop zijn woning staat te koopen voor den prijs van 12.50 per M2., met de bepaling, dat, wanneer het perceel door omstandigheden- van be stemming zou veranderen, het gemeentebestuur de voorkeur krijgt het perceel te koopen voor een be drag te bepalen door 3 taxateurs. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij hun voor» stel om den grond te verkoopen voor f2.50 per M2., handhaven, met de bepaling er bij dat do gemeente bij oventueelen verkoop de voorkeur hooft het per- ceol to koopen togen den prijs door drio taxateurs te bepalen. Mocht de Raad hiertoe niet kunnen be sluiten, dan stellen B. en W. voor het erfpachtscon tract te wijzigen, in dien zin,.dat de zinsnede „voor eon onbepnalden tijd en tot weder opzegging toe" ver valt on daarvoor in de plaats wordt gelezen: „29 Ja ren on 304 dagen", alsmede, dat vervalt de niet toe passing van de bepaling ln art. 783, in vorbaud met art. 7G9 van het B, W. Do heer Molenaar wil, nu er eenmaal een pearceel opstaat, een' prijs bepalen, waarvoor de grond go- kocht kan wordeni en dat is in dit goval 12.50. De heer De Groot is er nog niet direct voor, om tegen f 2.50 te verkoopen, hoewel hot voorkeursrecht hem woll wat waard1 is. De hoer Gutker wil f 4 voor den gTond. Het tweede voorstel van B. en W., daarmee kan spr. -zich ver eenigen. Ook -do heer Slot wil nog steeds f 4, dat vindt spr. een billijken prijs. Er zijn geen1 motieven bijgekomen om van het, eerder ingenomen standpunt, af te wij kon. Dat oen vroeger genomen besluft niet door Ged. Staten werd gesanctionneerd, was ons reeds vroeger bekend. Een rijksdaalder vindt spr. te weinig. Do heer Swan kan met f2.50 meegaan, omdat het perceel niet vrij is, er staat ,een gebouw op. Voorzitter meent, dat de situatie toch vroeger niet zoo goed bekend was. Aan Reinders toch is ge zegd, dat hij den grond1 voor f 1.50 kan krijgen en toen is hij met den bouw van zijn huis begonnen. Dat besluit werd echier niet door Ged. Staten goed gekeurd. Spr. stelt het niet zoo op prijs, dat de ge meente voorkeur krijgt Bij' koopen. De heer Swan stelt dat juist wel op prijs, omdat het het mooiste plekje in de gemeente is. Het voorstel van B. en W., oim den grond voor f 2.50 te verkoopen, wordt verworpen met 43 stem men; voor de heeren Swqn, Molenaar en Kraakman. Thans wordt voorgesteld het erfpachtscontract te wijrigen en zal die erfpacht gaan over 29 jaren en 364 dagen, en de vergoeding van f36 op f60 gebracht worden. De heer Slot, wil dén toestand laten zoo hij. is en vindt niet goecl, dat het voor 30 jaar wordt verpacht. De heer Molenaar acht het voor Reinders een on billijke regeling. Reinders moet eenige vastigheid hebben. De heer Gulker vindt het niet goed, dat eiken .dag het contract opgezegd kan worden. Voorzitter wijst er op, dat volgens het oude con tract cle geinec-nto dfe voorkeur heeft. De hoer Slot gelooft niet, dat Reinders eiken- dag boven het hoofd hangt het perceel kwijt te raken, want het Is van groot belang, dat het postkantoor in liet midden van het dorp blijft. Tenslotte wordt ook dit voorstel van B. en W. in stemming gebracht en wordt aangenomen met 6 te gen een stem. Voor de heeren Swan, Gutker, de Groot, Molenaar, Kraakman, Nannes, tegen- dó heer Slot. i Een schrijven van het bestuur van den R.-K. Land- ien Tuinbouwbond, afd. Warmenhuizen, waarin ver zocht wordt aan de pachtef-s der landerijen voorloo- I pig uitstel van betaling te verleenen eri bij even- tueele voortduring der malaise een vermindering van bijv. 25 der pachtsom te willen verleenen. Voorgesteld, wordt het adres in handen van B. en W te stellen om prae-adyies. De heel* Swan vindt het wenschelijk, het adres nu maai: te behandelen, met het oog op den tijd. Het is spoedig Kerstmis en de eerste termijn is al verstro- ken. Voorzitter acht het een adres dat van ingrijpenden aard kan wezen. Wat uitstel betreft, kan considera- i tle wpixlen gebruikt, maar wat die 25 pet betreft, j wü spr. nagaan welke invloed dat geeft. Er moet met de pacht en opbrengst rekening worden gehou- I end. De hoer Molenaar zal de laatste wezen te zeggen, dat de landhuren niet hoog zijn, maar adressanten moesten begrijpen dat een dergelijk verzoek moei lijk is toe te staan. Ook van moreels zijde kunnen we niet vooruit bepalen de huren met 25 pet. te ver minderen. Dat is niet te doen» Do heer Slot gaat met deze opmerking accooTd en wijst op het gevaar dat alleen de gemeente de dupe zal worden. Particulieren en andere corporaties zul len wellicht niet tot verlaging overghan. Voorzitter bepleit nogmaals, het in handen te stel len van B. en W. Dit wordt goedgevonden. Overeenkomstig het advies van de gascommissie, stellen B. en W. voor de uitkeering aan J. Vos met 1 Januari 1923 te doen eindigen. De pensioenraad heeft afwijzend1 beschikt op het verzoek om pensioen en belanghebbende is in be roep gegaan bij den Minister. De gascommissie heeft zich op een zeer ruim standpunt geplaatst, zegt voorzittor. De hoer Slot juicht toe, dat de gascommissie zich op zoo'n ruim standpunt heeft geplaatst. Tenslotte moet men toch een datum vaststellen, waarop met de uitkeering moet worden opgehouden. De heer Swan betreurt als armvoogd dit besluit, als wethouder moet hij het voorstel steunen. Algemeen goedgevonden, B. en W. stellen voor aan het veilingsbestuur te Warmenhuizen te verkoopen het gedeelte openbaar vaarwater, waarover het veilinggebouw is gezet en dit gedeelte aan den openbaren dienst te onttrek ken en den prijs te bepalen op fl.— De heer Swan vraagt, of er uitbreiding in het zicht is. Hét ligt misschien op den' weg der ge meente, d'aarvoor meer water beschikbaar te stellen. De heer Slot deelt mee, dat er door het veilings bestuur nog niet over uitbreiding is gesproken. Het veilingsbéstuur stelt bet voorstel van B. en W. op prijs. Meer beschikbaarstelling wordt door het vei lingsbestuur nog niet noodig geacht. Het voorstel van B.'en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor een commissie uit den Raad te benoemen om naast of met B. en W. na te gaan welke perceelen bouwland in aanmerking zouden kunnen komen voor verbetering door slooten, in ver band met de eventueele bestrijding der werkloosheid. B. en W. meenen, dat er nog wel slooten zijn, die verbetering behoeven en dat dit zeer goed produc tief' werk is. Om de zaak onder do oogen te zien, willen B. en W. een paar leden benoemd zien die naast B. en W. een commissie vormen. De vraag komt naar voren, of de plannen alleen slaan op het bouwland en de heer Swan meent, dat huurders van, weiland niet getroffen worden door het maken van slooten. Een- perceel, waarin een sloot wordlt gemaakt, kan evengoed in éónen verhuurd worden. Voorzitter meent, dat de commissie kan nagaan wat gedaan moet worden, zonder het oog? te hebben op een, bepaald perceeL De heer Slot wil de zaak maar overlaten aan B. en W. De heer Swan vindt het beter, dat B. en W. een paar raadsleden naast zich hebben. Tot leden der commissie naast B. en W. worden aangewezen de heeren Slot en Nannes. Ged. Staten deelen mede, dat de gemeenschappe- lijke regeling tusschen Schoorl, Warmenhuizen en (Koedijk met betrekking tot de organisatie van den keuringsdienst voor vee en yleescli zou worden goed gekeurd en verzoekt toezending der instructies voor het personeel. 1 Ged. Staten hebben zich dus neergelegd bij de ad viezen van de 3 gemeenten. De gemeente Schoorl is aangewezen als centrum gemeente, en stelt dus de diverse Instructies in over leg met de andere gemeenten vast. De verordening op keurloonen en invordering moet door den Raad van elke gemeente worden vastgesteld. De gemeenschappelijke regeling wordt hierna voor gelezen. Aangesteld zullen worden oen veearts-keur meester, ambtenaar herkeuring en een administra teur. De regeling wordt aangegaan voor 5 jaar. De regeling wordt ongewijzigd vastgesteld. Eveneens wordon vastgesteld de verordening op de keurloonen en do invordering ervan. De begrooting sluit ln ontvangst en uitgaaf op f2750. De heer Slot vraagt of geen verhaal op pensioenbij drage zal plaats hebben. Voorzitter zegt dat er nog geen bosluit is genomen. Ged. Staten deolen medo, dat voor hot dienstjaar 1922 ln de kosten van den keuringsdienst van waren door do gemeente moet worden betaald een bedrag van f402.73. De Minister van Onderwijs deelt mede, dat de ge vraagde machtiging tot uitbreiding van de bijzondere school, te Krabbendam niet kan worden verleend. De heer Slot vraagt hoe nu met de school zal wor den gehandeld. Voorzitter weet dat niet. Een zelfde schrijven is door den Minister aan het schoolbestuur te Krab bendam gezonden. De Minister acht de uitbreiding niet noodig, omdat het aantal leerlingen het niet noodig maakt.' De heer Slot wijst erop dat ook de gemeente met de voorstellen van het schoolbestuur accoord ging. Het wordt nu een bezuiniging die van korten duur zal zijn cn spr. vraagt of we ons bij dit besluit van den Minister moeten neerleggen. Voorzitter verwacht dat het schoolbestuur wel met een nader schrijven zal komen. B. en W. hebben ook de overtuiging dat het een radicale verbetering is. het bijbouwen van een derde lokaal. Door B. en W. is als architect aangewezen voor den bouw van de nieuwe O. L. school, de heer Leijeu Fe Bergen. Binnenkort verwacht voorzitter de plannen. Voorzitter deelt inzake den ophaaldienst van vuilnis mede, dat een gemeentewerikman om de 14 dagen de vuilnis door de geheele gemeente zal ophalen. De heer Molenaar meent dat de mcnschen zelf wel voor hun vuil kunnen zorgen. Voorzitter denkt, dat hot zich zal bepalen tot burgers die er geen anderen weg voor weten. In de begrooting was een foutieve berekening gemaakt, waardoor do post hoofdelijken omslag nu wordt te ruggebracht op f 12000, was 14000. Bezwaar bestond om inplaats van 2 maal een halve dag één hecle dag vrij van schooi'te gevent in verband mot de te houden cursussen voor 't onderwijzend perso neel. Verhooging van hondenbelasting oordeelen B. en W. nog niet gewenscht. De belasting ia ai tamelijk hooger dan ze geweest is. De directeur der gasfabriek zal rekening houden met den wensch een meer gespecifieerde begrooting van het gasbedrijf te ontvangen. Vastgesteld wordt de verordening op het schoolgeld. De minister kan zich er niet mee vereenigen dat niet eerder wordt begonnen met de heffing dan met een inkomen van f 1200. Aan de hand van dit bezwaar en mede met het oog op den economischcn toestand wordt nu voorgesteld met f 1000 inkomen met heffing te beginnen. Ook in de tarieven zijn verschillende veranderingen aangebracht De heer Molenaar kan met het oog op de verminde ring van inkomen der arbeiders met het voorstel mee gaan, het begin Üer heffing op f 1000 te bepalen. De verordening wordt goedgekeurd. Ook do verordening op de invordering wordt goed gekeurd. B. en W. stellen, voor voor het Jaar 1923 ten be hoeve van de gemeente een kasgeldleening aan te «aan groot f 10.000.tegen ten hoogste G alsmede) een kasgeldleening voor het gasbedrijf groot f20.000, tegen ten hoogste 6 De heer Molenaar vraagt of er niet meer evenwicht is te krijgen in de gelden van het gasbedrijf. Voorzitter deelt mee, dat het volgons don directeur niet best mogelijk was. De heer Gutker wijst op den voorraad steenkole'n, waarvoor kasgeld noodig is. De' voorstellen worden goedgevonden. Overeenkomstig het advies der gascommissie stel len B. en W. voor met ingang van 1 Januari 1923 den gasprijs met 1 cent per M3. te verminderen, en alzoo te brengen op 15 cent voor gas geleverd over den gewonen meter, 16 cent voor gas over den munt gasmeter en 12 cent voor motorgas. Voorts wordt voorgesteld op het meerdere verbruik in de maan den Januari, Februari, Maart en April boven de overeenkomstige maanden van het jaar 1921 eon reductie op den gasprijs te geven van 7 cent per M3. De verbruikers, die na die maanden in 1921 zijn aangesloten, zullen eerst 50 M3. moeten gebruiken al vorens voor reductie in aanmerking te kunnen ko men. Den heer Molenaar doet het groot genoegen dit voor stel te hooren. Er zijn verscheidene menschen genood zaakt door den grooten voorraad kool veel gas te ge bruiken. En daarom juicht spr. deze reductie-regeling toe. De heer De Groot zegt dat het wel niet in B. en WL is behandeld, maar hij' kan zich zeer goed met het voorstel vereenigen. De heer Slot wijst op de gebreken die ook aan deze regeling kleven. De slechtste klónten van 1921 krijgen bij deze regeling reductie op meerder verbruik. "Sp. zou on prijs stellen, dat de directeur een regeling vond, waarbij de beste verbruikers reductie ontvangen. Voorzitter eikent dit bezwaar, maar een betere regeling is moeilijk. Het systeem van reductie werkte in de zomermaanden goed, het gaf een voordeel van f 800 a f 900. De heer Slot blijft erop aandringen dat de gascom missie een schema uitwerkt, waardoor aan rijn bezwaar wordt tegemoet gekomen. De heer Gutker wil eerst de resultaten van de voorge stelde regeling zien. Voorzitter doet tenslotte toezegging de kwestie nog eens met den gasdirecteur te bespreken. Besloten wordt met het voorstel der gaseomtaassie mee te gaan. Als leden der gascommissie moeten aftreden de heeren C. Nannes en W. Gutker. Beide heeren worden weer herbenoemd. B. en W, stellen voor het salaris van den dood graver te verminderen van f 35 op f 20. Het salaris was niet in verhouding met de weikzaamheden. Het gemiddelde aantal begrafenissen is niet hooger dan H, terwijl het schoonhouden der begraafplaats niet onder het salaris is begrepen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij de rondvraag bepleit de heer Gutker verbetering van de Baan. Voorzitter belooft, dat op het pad wat sintels zull'cö worden gebracht. De heer Molenaar wijst op de classificatie-wijziging dei gemeenten, waartegen door de ambtenaren actie word gevoerd. Spr. acht die classificatie een gevaar vooï et platteland en vraagt of vanwege de gemeente geen steun aan de actie der ambtenaren kón wordon verleend Voorzitter memoreert wat door hem1 ter invulling van een vragenlijst van den minister is gedaan en ach! het 't beste dat de vereeniginn van burgemeesters en secretarissen in het kanton Schagen actie tegen de classificatie voert, waartoe waarschijnlijk reeds ïs be sloten. Mocht dit niet het gevai rijn, dan zal spr. de kwestie ter sprake brengen. De heer Slot had gedacht op do agenda aan te treffen de benoeming van een ambtenaar ter secretarie. Voorzitter zegt, dat die benoeming niet tot de compfr 'tentie van den raad behoort Dat 'de benoeming nog niel is gebeurd, komt omdat we op 't oogenbiik nogal goed in de volontairs zitten. Sluiting.

Schager Courant | 1922 | | pagina 6