Alitutu Nitiïs- JIIRCENS SiFUMSTE B0TEP Het einde der malaise. Raad Zijpe. WoensduK 20 Doeember 1922. 65ste Jaargang. No* 7150. öllijfiv&rsi N.V, v.h. TRAPMAN ft Co„ Seleen EE.KSTE BLAD. VERVANGT SGHACER Dit blad voRuchlJnt viermaal pow wook: Dinudaff, Woonadaff, Dondor- dag on Zaterdag. BIJ Inzonding tot 'Bmorgonö 8 uur, wojcdon Advor- tantiön nog zoovool mogolljk ln hot oorotultkomond nuramor gnplaatat, POSTREKENINO No, 23330, INT. TELEF. no, 20 Prijs por 3 moandsn (1.00, Lnus nummoro 9 cent, ADVBKTBN- TïöN ven 1 tot B rojola (1,10, lodoro rojol mees 90 cent (bewljmo, inbegrepen). Groote lotlora wordon neer plnatssulmto boroltnnd, DIT NUM1ÏER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Weer ben ik eens in Noderland geweest en ik ben er ditmaal voel opgewokter vandaan gekomen don dit, tevoren in 't nu bijna afgeloopen jaar 't geval is geweest. Ik zou bijna zeggen, dat, ik tot en met eind Sep tember bij elk nieuw bezoek aan mijn vaderland een steeds moedoloozer stemming aantrof. i Men beriep zich bij zijno of hare waardelóoze uitr j latingen op allerlui „Hoog© Oomes" en. of men nu or al op woos, dat die Hoogo Oomes ook gewone men schen waren, sterfelingen als ieder ander, mot. goede eigenschappen, zoowel als fouton en dikwijls juist lieden, dio bijzonder aan stemming onderhevig zijn, dat gaf allemaal niets, men kletste zichzolf en onde ren nog harder do put in dan men toch al. zat. Daarbij keok men nog maar steeds naar do dalen- do mark, schokte op bij elke verdere daling, alsof hot werkelijk voor don ongelukkigen markenolge- nuar nog Iets beteekondo, of de mark nu op 1/10, 1/30 of 1/100 cent stond. Daarbij was het den Hollanders moeilijk het ver bos te aanvaarden, de „schande" der armoede pu-., bliek te maken. Maar het werd langzamerhand duidelijk, dat ieder een klappen gehad had en het werd bijna onsmake lijk niet to bohooron tot degenen, die slaag gehad hadden. Dus ging men allerwege zich bezuinigen. Maar tevens kwam de arbetdslust weer boven. Die was verdwenen in de oorlogsjaren, toen men zonder werken rijk werd, toen alles wat men aan raakte, goud werd en do grootste stommeling en do moest droevige luiaard „slapende" rijk werd. Maar do Hollander is uit den aard niet lui. Hij is als do Kngolschman gauw over zijn eigen vlijt to vreden, geniet graag wat vanfhot leven, maar hij is intronslok geen luie vent. Dus begon hij to werken. JEii bij dat werken begon hij to denken, herinnerde zich oude connocties in het buitenland, verwaarloosd gedurende de oorlogsjaren on soms zelfs do laatste jaren vóór' den oorlog, om? dut men zoo langzamerhand do gewoonte had gekre gen zich meer tegen Duitachland aan to leunen. Men begon .die connecties in Engeland, Frankrijk, Spanje, Noord- en Zuid-Amerika en Aziö aan te schrijven en vele oude banden bleken nog geschikt te zijn voor hechter knoopem en dat leidde tot nieu we zaken. Klein wol is waar in den aanvang, maar ploizierig on Bollede zonder de talloozo chicanes, waör onze oost olijke huren zoo hot handje van hebben. Buitendien, do koopkracht nam toe. Men had bespaard, wat ,mon kon en feitelijk alles wat niet direct noodlg was, uitgesteld. Heef en, die nimmer gedacht hadden, dat zij dlaar- toe ooli, zouden overgaan, lioten hunne kloeren kee- ren, inplaats van nieuwo to bestellen. Men hield do oude schoenen in eere, zoodat het spreekwoord zich in daden omzette. Het was indor- daad er do tijd niet naar om oude sehoonon weg te gooien. j Men lio thet huis niet opschilderen, zette gobrokfen n versleten meubel» zoolang op zolder, Hot de hek- ,on van do boerderij niet horstellen, de schuur werd niet geteerd, in éeh woord, iedereen was uit op be zuiniging. Maar ten slotte komt er aan alles oen elndo, aan do kleeron, aan de schoenen, aan do hokken, aan de schuur, aan do verf enj dan moet men. wel tot bestel ling en vernieuwing overgaan on do bespaarde pen ningen deels gaan aanspreken. Zoo krijgt de kleermaker, de schoenmaker, de schil dor, do timmerman, de meubelmaker weer werk. en dit slaat terug op winkolier en fabrikant. Men begint weor op te leven, mon ziet alles weer minder donker in. De forensen, dio 's morgons in den trein elkaar nog mistroostiger maakten, dan zij hij het naderen van hei station nl waron, bogonncni in den trein el- kuur oen meer opgewekter toon te vorradon. Het vertrouwen in do toekomst en in elkaar neemt toe. Men ziet ook. dat geld niet alles is, dat er nog zoo veel lichtpunten in de wereld zijn. De bezuiniging heeft het gezinsleven versterkt Terwijl de enorme winsten door het gezinshoofd gemaakt, dikwijls funest gebleken waren voor het geluk van het gezin, had de inkrimping der geld middelen, het gezin weer om den huiselijken haard vereenigd. Uithuizigheid kon men zich niet meer veroorloven, in de huiskamer werd gezelligheid gevonden. De verschillende leden van het gezin naderden el kaar meer en meer, in den familiekring werden ban den van vriendschap voor het leven gesloten tus- schen kinderen, die elkaar in de dagen van weelde bijna als vreemden voorbijgeloopen waren. Vader en moeder bewonderden elkaar door do wij- ze, waarop zij do tegenslagen van het leven aan-'I vaardden on als onwillekeurig heerschte or in, 't ge zin oen fttiriosfeor van achting en saamhoorigheid. De kindoren voelen hoe zwaar de verantwoorde lijkheid voor hot gezin voor de toekomst'der kinde ren de ouders weegt, en leggen zich heter op hunne lessen toe dan zij in de dagen, dat iedereen inaar aan weel do en de materieoio zijde van het loven dacht, ooit deden. De moed komt er weer in. Nog is het gevaar niet geweken, nog worden er enorme eischen aan de bur gers gestold. De belastingen zijn ontzettend! hoog. In de dagen van oorlogsnood en oorlogsweelde is do boog der sociale uitgaven zeer sterk gespannen. Hot kon immers toch niet op, er moest toch im mers voor zooveol gezorgd worden. Het aantal ambtenaren en beambten nam onrust barend toe. De begrootingen van kleine gemeenten begonnen in cijfers te loopen, waarvoor voor don oorlog grootore gemeenten schrokken. Bezuinigingsmaatregelen werden getroffen, soms nog niet voldoende, doch naar bozuiniging werd ge streefd. Niet alloon bijl de gemeenten^ doch ook bij de pro vincies en het rijk. Bij sommige provincies is het «tevEtreztepm voAARorriaan fabrikanten wanbaenlWink,' zeer noodlg, bij sommige departementen van., het rijk het noodzakelijke en onmisbare vertrouwen in an deren en in zich zelf wederkeeren. Waar' de geest in Nederland iets beter is, wakker allen die vlam aan, want het oplaaien van die vlam beteekont werk en welvaart voor allen. En toch werken Ifco boer, die winkolier, en die pa^ voor de gemeente zou opleveren. Thans achtten B. tricier dikwijls voel harder dan de heiligo arbeider. en W. evenwel den tijd gekomen in te grijpen en Ik zou bijna durven zeggen, altijd'veel harder, veel daarom willen zij niet afwachten tot het'polderbe- meer dan 8 uur en met heel groote verantwoorde- lijkhcid en, veel zorgen, ook na het sluitingsuur. In dagen van malaise maakt niets iemand moede- loo'zer dan het gevoel van verschoppeling te zijn. In Noderland zijn sedert de laatste jaren patriciërs, boeren en middenstandors de verschoppelingen, dat zijn de lui die de slagen krijgen, die 't leeuwendeel der belastingen, moeten opbrengen en aan wie nooit gevraagd' wordt of het hen ook heel, heel slecht gaat. Wanneer nu in Nederland het Recht voor Allen eens werkelijk vaardig werd, zoodat niet de arbei ders uitsluitend rechten en de niet-arbeiders slechts plichten, hadden, dan zou het zelfvertrouwen der bur gerij spoedig terugkeeren, aan de malaise mog snel ler oen einde, komen. Maar verffel nu eens aan den Nederlandschem werk man dat. hij oo kplichten heeft, zei mij laatst iemand. Jaren, lang heeft men hem verteld, dat hij geen plichten) en slechts rechten had, dat maakt men niet zoo gauw ongedaan. Toch zal de werkman zich bewust moeten worden van zijn* plichten, want om uit de malaise te komen moet oen ieder meewerken, dus ook de werkman, Workt hij niet moe, dan zal elke opleving van han del on industrie weer neervallen zonder vorder en blijvend resultaat. Werkt hij wol mee, dan zal-daar door do koopkracht van allen toenemen1 en dit zal de wisselwerking bevorderen, de vraag zal het aan bod gaan overtreffen eni de brounen van welvaart zullen steeds dieper kunnen worden aangeboord, de malaise, do werkloosheid zal verdwijnen, het crediet evenzeer. De schoolbouw, gevolg van het sectarisch onder wijs, heeft ontelbare millioenen verslonden. Logor on vloot kosten schatten, zonder daartegen over waarborgen van. veiligheidJ voor den Staat te bieden. Men moet in die richting tot groote bezuiniging komen on kan dit slechts doen door leger en vloot, zooals die nu zijn, feitelijk te liquideeren en een ge- heole nieuwe firma leger en vloot op te richten. stuur een beslissing heeft genomen. De heer Hooij wijst ook op het vele werk, n.1. het reinigen van de Noorderslooten, die zeker door de zuinigheid der molenmeesters zoo gelaten zijn. Wan neer de gemeente daarvoor subsidie aan het polder bestuur geeft, is er werk genoeg. Voorzitter zegt, dat B. en W. zich reeds met het polderbestuur in verbinding hebben gesteld, doch daarboven willen zij f500 voor andere werkzaamhe den beschikbaar stellen, zij willen zich dus ook in verbinding stelten met particulieren. De heer Brak zegt, dat daardoor de kans bestaat dat de menschen eerder aan het werk kunnen, om dat eerst geen poldervergadering behoeft te worden afgewacht. Wanneer B. en W. die f 500 krijgen, kun- enn zij ook direct in overleg met molenmeesters tre den. De heer Nannis wil samenwerking met de gemeen ten Callantsoog, Helder en polder Koegras ten opzich te van het beharden van den Duinweg. Voorzitter deelt mede, dat een begrooting van dat werk naar Ged. Staten is gezonden in verband met de subsidieaanvraag aan Rijk, Provincie, ge meente en polder, maar spr. heeft in deze zaak wei nig vertrouwen. Dat zal wel toekomstmuziek zijn. De heer Nannis: Al is het dan maar voor een an deren winter. Spr. stelt verder voor, evenals vorig jaar, aan de IJsclubs 50 toeslag te geven op de uit te betalen werkloozen, en uit de verdere toelich ting blijkt wel, dat hij dat wil doen boven de door' B. en W. gevraagde f500- De heer Grootes kan met het voorstel om f500 be schikbaar te stellen, meegaan, wanneer dat geld on der goede voorwaarden aan particulieren wordt ver strekt, dus medezeggingschap over het werk on dat men de werkkrachten betrekt door middel van het Arbeidsbureau. De heer Van der Sluijs zegt, dat B. en W. den toeslag willen geven aan een ieder die productief werk laat uitvoeren en dan zonder bepalingen ten opzichte van het werk en het aan te stellen volk. De heer Grootes meent dat het dan niet voor de werkloosheid is. In dit verband deelt de heer Dignumj mede, dat hij als molenmeester vorig jaar een begrooting van een werk had, dat 3 werkloozen daarvoor het dub bele^ bedrag vonden, andere weer meer dan een Vergadering van den Raad op Dinsdag, 19 Decein- ?oiv nieuwe inuiia. leger en viool op te nemen. y.s.n ,^^-nrrana 10 mir Alle oude rommel opgedoekt, geep cent daaraan ber nnapqtAldheid. meer besteed. Afwezig de heer A. Kapitein wegens ongesteldheid. Waardelooze forten, met lijntrekkende fortwach- Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester, pecre- tors opgedoekt. -taris de heer J. A. de Boer. Ik wil oen voorbeeld noemen. Ik joeg indertijd. Na opening volgt goedkeuring der notulen. tuaschen Maas en Waal. Op een goeden dag loopt er De heer Nannis informeert naar de resultaten va 0 WOoi- meer uau een vlak bij iemand anders te jagen. Het was do wachter het onderzoek dat B. en W. in verband met ao werK- derde te hoog was en tenslotte no. 3 met zijn kor- van hot nabij gelegen fort. liet werd oorlog om ons loosheid zouden instellen naar de gangbare werden nuiten, werkloos, maar niet als zoodanig ingeschre- hoen, het bewuste fort kreeg bezetting. In de nabij- en ten 2e. welk resultaat het omzien naar eventueel ven, het werk hebben uitgevoerd voor het begroo- hoid werden allerlei werken uitgevoerd, die veel geld ander werk heeft gehad. tingsbedrag en daarbij een flink dagloon verdien- gpkost hebben. Ik'vroeg waarom dat gebeurde, men Ten opzichte van het werk aan den electnscnen den, f4.25. Het was dus een bewezen feit dat het had toch 't fort? 't Antwoord was, dat gebleken was aanleg, deelt do heer Van der Sluijs mede, dat de ,vierk zeer goed voor het begrootingsbedrag kon wor- dat hot fort niet tegen het moderne geschut bestand aannomor een vakkundig man, met uit de gemeente, den uitgevoerd, wat ook door den heer Grootes werd was eiu dus niet verdedigd' kon worden. JK1^' Muar nu komt hot mooie, dat fort bestaat nog en de fort wachter jaagt nog lustig verder. Ia Nederland nu een philantropische instelling voor uitgerangeerde forten on fortwachters gewor den? Er woid mij buitendien nog verteld, dat ln geval van oorlog do forten tusschen Maas en Waal niet verdedigd, do troepen tijdig achterwaarts geconcen treerd zouden worden. Maar zooiots lijkt mij toch al to zot. Waarom dan al dat gold aan nieuwo stollingen in de nabijheid van de fox ton besteed? had aangenomen en die bleef tusschentijds wel eens bestreden. een paar dagen weg. Ter loops kwam er toen een ander persoon voorbij die werd aangesteld, maar die kwam niet uit de gemeente. Op 't oogenblik is die'nog aan het werk. Na overleg met den aannemer heeft deze gezegd, dat wanneer do werkzaamheden vlug ger kunnen worden uitgevoerd, een ander of wellicht meer menschen, valcmenschen, aan het werk zullen kunnen worden gezot en dan zal rekening gehouden werden mot onze gemeentenaren. B. en W. hebben niet zooveel medezeggingschap dat zij kunnen zeggen jo moot den1 man, van buiten de gemeente, bedan ken. Uit een en ander blijkt echter, dat het Departement Wat andere werkzaamheden betreft, deelt de heer worden opgeknapt, Vdorzitter sluit de discussies. B. en W. krijgen machtiging (500 voor boven omschreven doel bo- schikbaar te stellen. Tegen de heer Grootes. Het voorstel-Nannis, 50 toeslag aan de IJs clubs, nemen B. en W. in zooverre over, dat zij voorloopig ook daarvoor (500 willen uittrekken. In dien tusschentijd is er wel weer een raadsvergade ring, Allen voor. De heer Nannis heeft verder straks nog een vraag in eemitó te stellen. De heer Grootes dringt er op aan dat B. en W. zich in verbinding stellen met den aannemer voor het leggen der waterleidingbuizen, omdat anders veel kans bestaat, dat het werk in de Zijpe wordt uitgevoerd dóór werkvolk uit St. Maarten, waar men thans bezig is. Voorzitter zegt dat meer dan eens in den Raad mededeeling is gedaan dat B. en W. zich met den aannemer in verbinding hebben gesteld. Het gedeelte St. Maartensbrug—'t Zand moet nog worden aanbe steed. De heer Hooij wijst op den zeer treurigen toestand van den rijksweg tè 't Zand, waar 't water zoowat in de woningen loopt. Voorzitter doet toezegging dat B. en W. zich nog maals tot den Waterstaat zullen richten, maar steeds krijgen zij nul op het request. De heer Hooij wil er tegen protesteeren, dat Rijk of Waterstaat dien weg in een onhoudbaren toestand laat. B. cn W. zullen nogmaals op verbetering aan dringen. De heer Dignum geeft de wenschelijkheid te ken nen, dat de boomen langs den Kanaalweg te 'tZand van Oorlog absoluut gereorganiseerd moet worden, opdat alles wat maar op spilzucht lijkt, zal ophou den. Indien de burgerij voelt, dat de ontzettende- belas tingdruk zal verminderen, dat niet nagelaten wordt om zoowel bij het Rijk, als bij de Provincie, als bij de gemeente te bezuinigen, en de welvaart der burge rij te bevorderen, dan zal de meer opgewekte geest, die de plaats hoeft ingenomen van de uiterst moe- uit te voeren werken in verband met de werkloos- deiooze malaisctoon spoedig nog verbeteren. jheid, een toeslag van 30 te geven. Maar dan zal ook .een andere geest in politieke x)e heer Nannis gaat accoord met deze toezegging, kringen moeten vaardig worden, vooral ook in de z. |maar w.ijst er op dat er thans 30 werkloozen zijn in- g.n. roode kringen. I geschreven en betreurt dat B. en W. niet eerder heb- Daar zal men nu eindelijk dat oude stokpaard der ben ingegrepen. In de gemeente ligt zoo machtig heiligo democratie eens op stal moeten zetten. Ik 'veel werk, terwijl B. en W. steeds wachten tot het bedoel 't stokpaard waarvan mep slechts éen klasse werkloozenvraagstuk zoo'n omvang heeft gekregen. Brak mede, dal B. en W. den Raad machtiging vra- Hierna wordt begonnen met de behandeling der gen f500 beschikbaar te stellen als toeslag op pro- agenda: ductief werk, onverschillig wie dat laat uitvoeren, Mevrouw BruijnVan der Oord heeft de benoe- dus zich niet alleen te bepalen tot den polder, maar ming tot regentes van het Algemeen Weeshuis aan- 'ook tot de particulieren. Aan die particulieren zal genomen. Mevrouw L. Vader—Hopman en de heer an tot hoogstens 30 toeslag worden gegeven. Ver- C. Schagen, die tot leden van het Burgerlijk Arm- der hopen en verwachten B. en W., dat het polder- bestuur. bestuur zal besluiten aan de kleine polders voor j Op 11 December was in kas f39089.95M, accoord. Zuivelbank te Alkmaar was daarvanv f 30.000' belegd. Deze bank heeft een waarborg ge steld van f40.000. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen be treffende het vaststellen van veemarkten. De kosten, voortvloeiende uit de Warenwet, waren over 1922 f 1068.08. wil doen profiteeren, de arbeidersklasse, Het stokpaard, de klassenstrijd der arbeiders. Wel drornuiel, wo hobbon elkaar allemaal noodig en hot is toch wel heel hard voor iemand van goede ge- loorte. om maar steeds van democratische zijde to te hooron, dat er eigenlijk geen plaats meer voor hem is. Wanneer men in een gezin steeds éen. kind voor trekt dan worden de andore kinderen kregel. Nu wordt er do laatste jaren in Nederland altijd éen partij voorgetrokken, de arbeiderspartij, Alle arbeiders zijn heilig, de kapitalisten zijn ellende laren. Kapitalist is feitelijk in het meetinglokaal der ar beiders een begrip. Als zij \^a,n kapitalisten spreken, dan denken zij: minder aan geld dan wel aan dat deel aer menschhoid, die geen hanclenarbeiders zijn, of liever niet tot de massa behooren. Boeren en middenstanders zijn evengoed kapita list als de rijke of arme patriciër. Allemaal aan den-lantaarn, de patriciër, do boer en de winkülierl Hiep, hiep, daar gaan zei 00 00Door een 4-tal bewoners van 'tZand wordt terug- De heer Brak wijst er op dat de gemeente zelf betaling verzocht van kosten voor slootwerk. Het geen werk heeft en om zoo maar zonder pi'oductieven beet in het verzoek dat zij dit verzoek reeds eerder arbeid steun te verieenen, dat lijkt B. en W. niet i deden, geen antwoord ontvingen en nu nogmaals om gewenscht toe. Ook spr. betreurt dat de werk- terugbetaling vragen. loosheid zoo'n omvang heeft genomen, maar B. en B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. W. hadden gehoopt dat de menschen door waterlei ding enz., aan het werk waren gehouden. Evenwel de waterleiding in de gemeente is nog niet aanbe steed. De heer Van der Sluijs zegt, dat de groote toeloop van werkloozen- van de laatste dagen is, nadat het kabelleggen klaar was, waaraan 'door 15 menschen is gewerkt. B. ,en W. konden maar niet dadelijk ingrij1- pen. De heer Nannis zegt, dat alle winters werkloosheid bestaat en dat dus reeds in den zomer geconfereerd dient te worden met polderbestuur en andere licha men. Voorzitter wijst er op dat door den heer Hooij deze quaestie in den Raad ter sprake is gebracht. Wel was vroeger door Manneveld, een der 4 onder teekenaars, een schrijven ingezonden, maar daarin werd niet om terugbetaling gevraagd, alleen gewe zen op het feit, dat die kosten door enkele menschen werden betaald, door anderen niet. Naar aanleiding vam het gesprokene door den heer Hooij is nu een schrijven ingekomen door 4 adressanten ondertee- kend, die nogmaals om terugbetaling vragen. B. en W. willen dit beschouwen als een misverstand, maar blijven op hun eerste standpunt, dat de verbe tering op advies van de Gezondheidscommissie De heer Vnn der Sluijs zegt, dat B. cn W. m het moest worden uitgevoerd, dat een groote verbetering vroege najaar naar werh hebben omgezien, maar B. lis ontstaan en goed werk werd verricht voor de en W. hebben daarbij getracht dat het geen kosten werkloosheid. Dat door anderen de kosten niet wer-

Schager Courant | 1922 | | pagina 1