Binneniandscb Nieuw». Gemengd Nieuws. De Kamer heeft het record' geslagen en heeft van Donderdag op Vrijdag vergaderd tot half zes in den morgon. De voorzitter had vanaf 's avonds 8 uur, dus OK uur aaneen, de vergadering geleid en te 11 uur was de hoer Kooien weer present. Er lagen1 bloe men voor hem, die echter ijlings werden verwij derd. Het eind is gevallen op Vrijdag, toen al de moties bij Oorlog op 1 na werden verworpen en de begroo ting ten slotte werd aangenomen met rechts tegen links op 1 na. Toen is do Kamer doorgegaan met de Indische be grooting. De Kamer was dicht bezet, maar er heerschte een Kerststemming en de Indische be- grootlng is dan ook afgemaakt. Door hot instellen van oen Indischen Volksraad komt deze Indische begrooting thans zeer laat aan de orde en het gevolg is afroffelen. Hot meest verrassende was, dat de Gouverneur- Generaal een telefoontje had gezonden, dat de tekor ten heel wat minder zullen zijn dan genoemd was. Het uitvoerrecht op petroleum zal worden afgeschaft en 'de raffinagebelasting zit daar niet onverbreek baar aan vost. Ook deze begrooting werd aangenomen met alleen de socialisten' tegen. Aan het eind kregen wij nog de eindstemming over de Lager Onderwijswet. Daarbij deed de mi nister nog de verrassende mededeeling, dat er een fout in do wet bleek te zijn geslopen, die niet bij de tweede lezing was te herstellen, maar dde het bezuinigingseffect ernstig zou schaden (het scheen te gaan om de overgangsbepaling, waardoor zooals ze nu luidt, ook vacatures voorloopig nog onder de oude bepalingen zouden blijven) zoodat daarvoor spoedigwéér een wijziging zal worden ingediend. Het ontwerp werd aangenomen met ft tegen 21 stemmen. Tegen stemden alleen de Sociaal- en Vrij zinnig-Democraten. De heer Dresselhuys had vooraf verklaard, dat de Vrijheidsbond, hoewol eenige scha de voor het onderwijs duchtend mot het oog: op de financiën vóór zou stemmen. VOETBAL. WESTFRIESCHE VOETBALBOND. Programma voor Zondag 31 Dec. 1922. Eerste Klasse: Barsingerhorn: Voorwaarts I-B.V.V. I, 2 uur, scheids rechter de heer D. Breebaart. Hoogwoud1: H.F.C.—Stormvogels, 2 uur. scheidsrech ter de heer H. Wilbrink. Tweede Klasse A.: Schagen: Sparta III—W.F.C., 12 uur, scheidsrechter de heer P. Keet. Tweede IClasse B Nieuwe Niedorp: N.V.V. IIV.V.V. II, 2 uur, scheids rechter de heer C. Klink. Spanbroek: Stormvogels II—-K.F.C. I, 2% u., scheids rechter de heer F. Becker. Lutjowinkel: L.W.V.C. IIVoorwaarts II, 2 uur, scheidsrechter de heer L. F. Kleiterp. Benningbroek: B.V.V. IID.F.C., 2 uur, scheidsrech ter do heer D J. Cpmpas. Door het slechte weer is Zondag jl. alleen de wed strijd Dosko II—Sparta IV (31) doorgegaan. Allo overige wedstrijden' gingen niet door en zullen op een nader te bepalen datum worden gespeeld1. Secre tarissen moeten ook hiervan opgave inzenden. Dinsdag 26 Dec. a.s. zal een W.F.V.B.-elftal te Scha gen spelen tegen Sparta I. Aanvang 2 uur. Stand Westfriesche Voetbalbond. Eerste Klasse: gesp. gew. gel. verl. pilt v. t. gom. N.V.V. 10 10 20 40-7 2.- Dosko 10 6 3 1 15 14-8 1.50 Stormvogols e 5 1 3 11 239 1.20 V.V.V. 10 2 5 3 9 11—12 9.90 Excelsior 9 3 2 4 8 19-11 0.90 B.V.V. 6 2 1 3 5 19-11 0.80 L.W.V.C. 9 2 1 8 5 11-24 0.54 H.F.C. 10 2 1 7 5 12-33 0.54 Voorwaarts 10 2 8 4 19-30 0.40 Tweede Klasse A: gesp. gew. gel. verl. pnt v. t. gem. Sparta III 7 6 1 13 25-6 1.85 Dosko II e 6 2 2 12 16—9 1.33 W.F.C. 9 4 2 3 10 25-15 1.11 Quosego II 7 2 3 2 7 29—12 1.— Sparta IV 7 3 1 8 7 24-15 1.— Excelsior II 7 1 1 3 7-15 0.41 Excelsior III 6 3 1-52 ft— Tweede Klasse B: gesp. gew. gel. verl. pnt v. t. gem. K.F.C. I 11 7 2 2 161 27-8 1.45 N.V.V. II 11 6 8 2 15 31—12 1.36 D.F.C. 7 6 1 13 31-3 1.85 Stormvogels II 11 5 3 3 13 25-16 1.18 V.V.V. II 8 3 8 2 8 17-6 1.12 Voorwaarts II - 9 2 1 6 11-28 0.54 K.F.C. II 10 1 2 7 4 11-31 0.40 B.V.V. II 3 1 1 1 8 8-7 1.— L.W.V.C. II 10 1 8 2 6-52 0.20 OP HEETERDAAD BETRAPT. Het is de politie eindelijk gelukt den dadop van de postdiefstallen, waarvan vele inwoners der ge- n eente Vlijmen (N.-B.) de dupe waren geworden, te pakken te krijgen. Reeds vele malen kwam het den laatsten tijd voor, meldt de „Tel.", dat uit aan- geteekende stukken geld was geroofd, tot aanzien lijke bedragen toe. De justitie mocht het heden ge lukken, den dader op heeterdaad te betrappen. De gemeenteveldwachter te Vlijmen n.1. stelde zich op <ïe eeTste verdieping van het postgebouw verdekt op en ovefzag door een door hem in den zolderwand gemaakt gaatje het geheele kantoor. Na ongeveer een week dezen wachtdienst uitgevoerd te hebben, ge lukte het hem gisteren een kantoorambtenaar uit Den Bosch op heeterdaad te betrappen. EEN DER GRONINGSCHE BRANDWEERLIEDEN GESTORVEN. Men meldt uit Groningen: Een van de ernstig gewonde brandweermannen. W. Kuitert, is gistermorgen in het Academisch zie kenhuis overleden. Hij was 29 jaar en laat een we duwe met twee kinderen achter. WETHOUDER VLIEGEN TREEDT AF. Uit Amsterdam. 21 Dec. Naar de Tel. verneemt, zal wethouder Vliegen eerstdaags als wethouder be danken, zoodat de benoeming van een nieuwen wet houder reeds in de eerstvolgende raadszitting, die 10 Januari aa. plaats heeft, zal kunnen geschieden. RECHT VPOR HET BEZORGEN VAN! TELEGRAM MEN. Er zal voorloopig geen uitvoering worden gegeven aan het plan, een recht van f30 te heffen voor het bezorgen van telegrammen aan een ander dan het gewone adres. De directeuren van groóte telegraafkantoren moe ten tegen dit voornemen bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie ernstige bezwaren hebben ingebracht OPSTAND OP MARKEN. Men meldt van Marken aan de N.R.Ct, dat dit ei land gisteren in rep cn roer was wegens ontevreden-' heid van de bevolking over de hooge belastingen. Er zijn relletjes voorgekomen, waarbij harde klap pen gevallen zijn. O.a. werd wethouder Dorlamd mis handeld. LUTJEWINKEL. Woensdag 20 December, is te Lutjewinkel een ouder- Ïivond gehouden ten huize van den heer R. Nap, onder oiding van het Hoofd der school, den heer J. Porte. Na oen inleiding van den Voorzitter werd overgegaan tot de bcoordeeling der schrijfvoorbeelden van ae Kin deren, die aan een schrijfwedstrijd hadden deelgenomen. De vergadering was best bezocht. Er waren 23 per sonen aanwezig. Met opgewektheid werd aan de ver schillende werkzaamheden deelgenomen. De Oudercommissic kan tevreden zijn met het vorloo{> en het resultaat van dezen avond. BEZUINIGING. Dat ondanks allerlei bezuinigingsmaatregelen) Sint Bureaucratius bij hot Departement van Oorlog nog schier oppermachtig regeort, blijkt wol, schrijft de „Res. bode", uit het volgende, dat zich dozer dagen nog heeft afgespeeld toen oén legercorps 5 M. drup- pelkatoen noodig had. Deze aanvrage voor een artikel, waarvan de to tale waarde 30 ct. is, moest den volgenden wég af leggen. Het betrokken corps doet aanvraag aan het De partement van Oorlog, Het Departement zendt aan vraag aan de afd. Aanschaffing en Verstrekking. Deze zendt aanvrage alles op folio-formaat papier t door aan directie Hembrug en dozo stuurt het door aan den adjunct-directeur Constructiewerk- plaatsen te Delft. De ad'j.-directeur zendt aanvrage door aan magazijnmeester en deze meldt recht streeks aan de afd. Aanschaffing dat het aange vraagde niot voorradig is. Dit zendt een ontvangstbewijs aan den ambtenaar, belast met de keuringen draagt .zorg dat de 5 M. ka toen bij den betrokken officier komt,, die do katoen keurt en daarna de keuringsorde toekent. Op deze orde wordt met een groenen bon de 5 M. katoen'ingeleverd in hot betrokken magazijn. Dit magazijn pakt de katoen in en zendt ze nsar de expeditie, die eindelijk de 5 M. opzendt naar het corps hetwelk de aanvrage heeft gedaan en reeds enkele weken op de 5 M. katoen zit te wachten. Dan, volgens denzelfden weg, als de aanvrage aan de constructiewerkplaatsen is ingekomen, wordt aan het Departement van Oorlog modedeeling gedaan, dat. de 5 M. druppelkatoen behouden is aangekomen. Dan moot het bureau Boekhouding nog zorgen voor boeking en kassier, zoodat de administratie van deze 5 M. katoen ten minste 25 maal het bedrag kost dat do -katoen waard is. WIERINGERWAARD. Vrijdag werd ten overstaan van Notaris v. (I Knaap in de Vlas- en Korenbeurs te Anna Paulowna pu bliek verkocht twee burgorwGonliuteon, staande aan uen Nieuwenweg te Anna Paulowna en eigendom van den heer J. A. Hoi'f te Castricum, Het eerste per ceel, bewoond door den hoor D. Lemstra, w ord ge kocht door den heer H. Busscher le Hoofddorp 99 voor f2110 en het tweede, bewoond door A. van Koo- ten, en F. J. ter Borg, door C. Heddes te Anna Pau lowna, voor f756. OPLICHTING? Eenige weken geleden vervoegde zich bij den al- 'een wonenden 77-jarigen J, H. te Vlaardinger-Am bacht, een persoon, die hom zei, dat hij voor een rijk ken mijnheer uit Den Haag land kon lcoopon voor geldbelegging. H. scheepte 'hem af, maar de man kwam herhaalde malen terug cn het slot was, dat H« zei, wol eens met dien rijken' heer uit Den Haag te willen praten. Op den afgesproken dag heeft H. in een café te Vlaardingon met. den mijnheer uit Den Haag, genaamd W. de R., over zijn land met de boer derij gesproken; afgesproken werd, dat De R. het land een zekeren tijd in handen zou hebben, hij kreeg dus bedenktijd, waarvan een acte werd opge maakt. Ook teekende H. later nog een acte, dat hij een hypotheek op het land gaf van f70.000 tegen 5 pet., rente. De koopsom van het land met boerderij zou ongeveer f 140.000 moeten bedragen. De notaris die het land op last van De R. moest overschrijven, maakte II. erop attent, dat De R. in het bezit was van een volledige onderhandsche verkoopacto, waar in onder meer vermeld stond, dat de kooppenningen waren betaald. Daar H. het land niet verkocht had aan De R., werd de zaak in handen van de justitie te Rotterdam gegeven; H. ging vorder op aandringen van een advocaat en de familie tot een minnelijke schikking met De R. over en betaalde hem een belangrijke som uit. Het is de politie gelukt, zooveel bewijsmateriaal tegen Do R. bij te brengen, dait doze gisteren ter be schikking is gesteld van don rechter-commissaris te Rotterdam. Vermoedelijk is hierdoor nog een groot bedrag aan geld voor J. H. gered. Twee andere personen, eveneens in verband met deze zaak gearresteerd, zijn weer op vrije voeten gesteld. Bij zijn arrestatie was De IL in het bezit van eon passagebiljet naar Ned. Oost-Indiö per stoomschip Tambora. Morgen zou hij te Marseille zijn scheep- gegaan- GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 20 tot 22 Döc. 1922. Ondertrouwd: Martinus Theodorus Koptein. 24 jaar, kaashandelaar en Margaretha Verduin, 25 jflar, zonder beroep, beiden wonende alhier. Anne van der Wollé, wonende te Barsingerhorn eu Grietje Jonker, 25 jaar, zonder beroep wonende alhier. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Geertje, dochter van J. B. van den Burg en van G. Boerman). Jacob, zoon ven J. Stammes en van A. Kreijger. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. HULPACTIE. Naar de Frankf. Ztg. uit New-York verneemt, zet ten vermogende Amerikanen een grootscheepsche hulpactie voor kinderen, studenten en de noodlij dende middenstand in Duitschland op touw. Onder hen die het initiatief nemen zijn bekende bankiers, als Speyer, Warburg en Beckschor. In de geheele Unie zullen inteekenlijsten rondgaan. DE TOESTAND IN HET HONGER SNOOD GEBIED IN RUSLAND. De organisutic-Nahsen voor hulp aan Rusland hoeft aan de nand van de inlichtingen van haar vertegen woordigers in al dc hongcrsnoodlijdende gebieden, een rapport uitgegeven in zake den afgemconen toestand m den aanstaanden winter. Berekend wordt, dat er in Rusland een tekort zal zijn van minstens een mallioen ton graan, in de Oekrajine van 590.000 ton. Het aantal door den hongersnood getroffen menschen. die in den aanstaanden winter hulp noodig hebben, bedraagt vol gens schatting van de Russische autoriteiten zelf 8 milliocn. Dit cijfer omvat niet de bevolking van zeven provinciën, waar de toestand verschillend is. De Sov jet-autoriteiten verwachten niet in staat /.e zijn, meer dan 4.250.000 van levensmiddelen te voorzien. Voor net economisch herstel des lands is het volgens schat ting noodig, dat op zijn minst 520.000 paarden en 500.000 stuks vee worden ingevoerd. AFSCHUWELIJKE MISDAAD- Van een afschuwelijke misdaad wordt een "bericht aan de Franscho bladen melding gemaakt. Een Belg, Leonard Orshoven gehecten, was sinds 6 December j.l. verdwenen. Het onderzoek wees uit, dat Orshoven zich belastte met den aonkooo van juweelen en edelgesteenten »n dat een zoogenaamde handelaar aan den Belg gevraagd had. zich naar Siegbnrg te begeven, waar een zijner vrienden woonde, om daar over een belangrijke zaak te spréken. De „nandelaar" heeft beltend, "dat men Orshoven te Siegburg naar een daar woonachtigen varkenskoopman heelt gebracht, te wiens huizo hij door do twee Duit- schers gedood cn beroofd is. Zij vonden een som ten bedrage van een half millioen in'Belgisch en buiten- landsch geld op hom, alsmede oonige kostbaarheden. De varkenskoopman, die, evenals de twee andere Duitschcrs. gearresteerd is, heeft bekend, dat hy het lijk in stukken heeft gesneden, deze in een ketel hééft geworpen, waarin men veevoeder kookt en daarna door de honden heeft laten opeten. DAT LIEP SLECHT AP. Uit Halle wordt gemold: Uit een'hotel te Gern werd tijdons den nacht een prachtige auto gestolen. De dieven, die mot de auto vluchtten, hadden echter tongevolge van de duisternis het ongeluk tegen een boom op te rijden. Den volgenden morgen vond men het voertuig vernield langs den weg liggen. Een eind verder lag do bestuurder Van den gestolen wagen dood op den grond. VAN EEN PAAR ENGELSCHE OUD-MINISTERS Mom weet, dat Lloyd George niet fortuinlijk ia ge weest met zijn eerste contracten als publicist. Hij had nog ala eerste-minister contracten gesloten voor de uitgave van zijn gedenkschrift in den. tijd van den oorlog en het fabelachtige honorarium, dat hij daarvoor zou ontvangen (de verkoopprijs aan de New lork Times en Chicago Tribune bedroeg alleen 40.000 p.st.) voor liefdadige doeleinden' bestemd (waar van 4000 p.st. roeda vooruit betaald zijn), nadat de Britsche pers stekelige opmerkingen. 'had1 gemaakt over „proflteering premiers". Na zijn aftreden als minister sloot hij een nieuw contract met de United Press of America, volgens hetwelk hij voor 30 artikelen over onderwerpen van den dag een honorarhim van 7500 p.st. tot 9000 p.st. zou krijgen. Do eerste paar daarvan zijn reeds ver schenen (het eerste bevatte do voor een- pas afgetre den Britsch eerste-minister onbekookte uitval tegen de Fransche politiek) en. zooals gemeld is, hebben de New York Times en Chicago Tribune nu gedaan ge kregen dat bun vroegere contracten voor de uitgave van Lloyd George's gedenkschriften verbroken zijn. Deze bladen waren van meening dat Lloyd George de boven:do roomlaeg van wat er ln zijn hart om gaat aan liet. afscheppen is en zijn achteraan komen de gedenkschriften daardoor veel van hun waarde verliezen., Belangwekkend is intusschen een antwoord van Lloyd George, om zich te verdedigen, tegen zijn open bare geschrijf. Hiji zegt: „Ik moet mijn kost verdie nen. Na een ambtstijd van 17 jaren, ben ik afgetre den als een arm man en het Is gebiedend noodzake lijk dat ik mijn pen gebruik om in mijn levenson derhoud te voorzien.' Lloyd George noeiht zich arm, omdat bij als oud- minister goen pensioen trokt. Geheel zonder inidde- ien. is hij echter niet, want wijlen Andrew Carnegie, de Amerlkoarische millionair, heeft hem een lijfren te van 2000 p.st. in 'het jaar nagelaten. Als eerste- mirdster had hij een salaris van 5000 p.st. en het vrije gebruik van t.woe huizen. Maar gezien de zwa re bolastingen in Engeland (waarvan intusschen pas is berekend dat zij alles bij elkaar .nog niet zoo zwaar izijn als in Nederland) en de eischen van den staat, dien hij als oud-premier heeft op te houden, rekent Lloyd George zich toch blijkbaar onder de „nieuwe armen." Boter is stellig een andere oud-minister, Sir Eric Geddes, eraan toe. Hij is de man die aan bet hoofd van de bezuinigingscommissie de befaamde „bijl van Ged'des" gezwaaid heeft, die zooveel geknot en be snoeid en gestopt heeft. Toen Geddes minister werd schonk de N-orth Eastern Raihvay Company hem 'n som van 50.000 p.st. en een pensioen van 11.000 p.st. in het jaar, waarvan 3000 p.st. vrij van inkomsten belasting is Maandag kende de vergadering van aan deelhouders van de Dunlop Rubber Company hem oen tractemont toe van 5000 p.st: plus 10.000 p.st. als uitkcering voor een jaar voor zijn diensten als pre sident-commissaris. In de vergadering werd eenig protest géhoord tegen hel feit, dat zulke groote som men weiden toegekend' in een tij'd van- bezuiniging en terwijl de vennootschap pas zoo'n klap bad ge had (de Dunlop heeft millioenen. verloren -op haren voorraad grondstoffen), maar het slot was toch dat het voorstel met algemeens stemmen werd1 aan genomen. Sir Eric, die nu 47 is, heeft wel een buitengewone carrière. Toen hij in 1915 tot directeur-generaal van do munitie-voorziening werd gemaakt, was hij; on- dor-directeur-generaal van de Nort'h Eastern Ratl- way Company. Later werd hij directeur van militai re spoorwegen en dnarna achtereenvolgens eerste Lord van do Admiraliteit, minister van demobilisa tie en minister van transportwezen. In 1916 werd hij tot ridder geslagon, in 1917 kreeg hij de Bad-or- dc, in 1918 werd hij commandeur in die orde van het Britsche rijk, enz. DE DUITSCHE TRAMTARIEVEN. De Berlijnsehe tram tarieven worden alweer ver hoogd. Als troost voor de bevolking deelt het ge meentebestuur der rijkshoofdstad mede dat de tram hier veel goedkooper is dan in de meeste Duitsche steden. Vermoedelijk zal men thans verschillende ta rieven invoeren. Eon korte rit zal dan 70, een lange 1U0 mark kosten. Mogelijk is het intusschen ook dat de prijs per rit op 80 mark zal worden bepaald. De nieuwe verhoogingen zullen nog voor het einde van dit jaar w< rden ingevoerd. Te Keulen betalen de Duitschers 100 mark, de vreemdelingen 200 mark per rit. Te Hannover kan een tramrit tot 150 mark. kosten. Te Hamburg wor den 50, 75 en 90 mark per rit betaald. Maar daar zullen de tarieven nog dezer dagen worden verhoogd Vermelden wij nog in dit verbanddat te Mos kou tot voor korten tijd de prijs van een tramrit be paald werd door het inkomen der reizigers. Thans betalen ongeveer 80 pet. der bevolking den prijs van 25 millioen roebel per rit, terwijl de overige 20 pet., die beambten van stad en staat omvatten, 50 pet. re ductie genieten. Op 1 Januari zal ook het reizen per spoor in Duitschland opnieuw duurder worden. De tarieven van de 4de en 3de klas zullen met 110 pet., de tarie ven der 2e klas met 125 en die dér 1ste klas met 200 pet. worden verhoogd. Per kilometer zal men nu moeten betalen 24 mark in eerste, 12 in tweede, 6 in derde en 4 mark in vierde klas. De bijslag voor sneltreinen wordt dan eveneens verhoogd. Morgen worden ook de tarieven der Berlijnsehe tunnelspoor opnieuw verhoogd. Een rit in derde klas zal 30 of 40 mark, een ln tweede klas 40 of 50 mark k oston. TREURIGE DOOD. Een Jongen van twaalf Jaar ls te Bacup, in Lan- cashiro, verward geraakt in telefoondraden, die door den storm vernield waren. Deze draden hadden con tact met een electrische leiding boven don grond en dientengevolge kroeg dé knaap zware electrische schokken. Toen een agent van politie hem mot rub ber handschoenen uit de draden bevrijd had, was hij al ver weg en kort daarna is hij bezweken. OVER WIE MEN NIET SPREEKT. De Echo de Paris heeft een nieuw rubriek ge opend gewijd1 aan „hen, over wie niet gesproken wordt" en over wie het blad wil. spreken: les braves gens. De brave menschen van wie deze rubriek de eerste maal, dat zij verschijnt, vertelt zijn: een man, een fameus zwemmer, die zes en veortig menschen, dikwijls met gevaar voor eigen leven, uit het water heeft gered; een onbemiddelde vrouw, die voor ne gentien oorlogsweezen a,ls een1 moedor zorgt; ten slotte een echtpaar in Brotagno, dat met achttien kinderen ds gezegend, van wie er zestien ln leven zijn. GESPRONGEN. Gistermorgen is in Reckheim, even over de Belgi sche grenzen, in een bierbrouwerij een stoomketel gesprongen. De eigenaar M. werd dood onder het puin uitge haald; zijn zoon werd ernstig gewond en gekneusd naar het hospitaal te Maastricht overgebracht. Do knecht werd een heel eind weggeslingerd en. ver doofd, maar niet zoo ernstig gekwetst. Andere leden van het personeel en het huisgezin kregon min of meer ernstige wonden. Het beste kwam de gediensti ge er af, deze was boven bezig met de bedden; zy werd' met béd en al door het dak goslingord en kwam buiten op het veld terecht,, doch had wonder boveni wonder slechts lichte schrammen Degobouwen liggen grootendeels in puin. TUMULT IN DEN BERLIJNSCHEN GEMEENTE RAAD. Berlijn, 22 Dec. In het stadhuis to Berlijn is gis teren woer eens een groot tumult geweest, dat eindigde met het afbreken van de raadsvergadering. Bty' het begin ,van de zitting hadden do communisten voorgesteld, .onmiddellijk over te gaan tot een bespreking vun don 'noodtoestand der onderste lagen van ae bovolking. Do meerderheid was hier echter tegen en besloot do zaak naar &n commissie te verwijzen, die onmiddellyk bij eenkwam. Toen de leden fler commissie zich naar een andere zaal wilden begeven, stormde eeti doéli 'van do communistische tribunebezoekers hen tegemoet. Het communistische gemeenteraadslid Schumacher noemde deze menschen een proletarische controle-commtssio" en eischte voor hen het recht op om mede te beraad slagen. Dé overige Jleden der commissie weigerden dit echter, on toen ae „controle-commissie" niettegenstaande» herhaalde aanmaningen de zaal niet wilde verlaten, zag men er van af de beraadslagingen 'te openen. Hier tegen protesteerden de communisten in de zittingszaal onder oorverdoovend lawaai. Ofschoon eon van hun sprekers het woord ontnomen was, sprak hij' onder groot tumult verder, zoodat den voorzitter tenslotte niets anders overbleef dan do vergadering te sluiten. DE STORM IN ENGELAND. Uit Londen, 22 Dec. Gedurende twee dagen heeft cm orkaan met een snelheid van zestig mijl per uur op do kust van; Brittanniö gewoed, terwijl in het binnenland een hevige storm raasde. De storm elng gepaard met een zwaren sneeuwstorm in het Noor den. De orkaan woedde met bijzondere hevigheid in het Kanaal en op de Zuidwestkust. Te Weymouth werd in den tijd van 30 uur drie malen een reddings boot uitgestuurd. Er hebben een aantal ongelukken van ondergeschikte beteekenis plaats gehad doch rekening houdend met de heftigheid van den orkaan, is de schade, aangericht zoowel te land als ter zee, betrekkelijkgering, terwijl de telegraaf- en tele foonverbindingen slechts op geringe schaal werden gestoord. De storm was te Londen krachtig genoég om een grooten vrachtwagen omver te werpen, toen deze een der bruggen overging en de tramwagens, wanneer zij door den storm werden gegrepen,"zoo danig aan het slingeren te brengen, dat de passagiers ontsteld raakten. GEHEIMZINNIGE KERKBRAND TE QUEBEC. Uit Quebec, 22 Dec. De geheele brandweer is gisteravond uitgerukt voor het blusschon van een brand in de Notre Damekerk. oen der mooiste in Canada on rijk aan kunstschatten. Tegen half twee vannacht kregon de-vlammen de overhand en leek- het, dat het gebouw geheel zou worden verwoest. Brandstichting wprdt de oorzaak geacht In den lant- sten tijd heeft een reeks geheimzinnige branden in het bijzonder Roomsche gehouwen treffend gewoel. De Ku Klux Klan werd er .van verdacht, maar deze heeft reeds eenigen tijd geleden tegen deze ver dachtmaking geprotesteerd. TE ZWARE BELASTINGEN. Te Hamburg zijn gisterenmiddag alle restaurants en koffiehuizen gesloten. De eigenaars zijn name lijk van meening, dat de zware belastingen hot voortbestaan hunner ondernemingen onmogelijk ma ken. SENSATIE-JOURNALISTIEK. Naar aanleiding van de verschillende berichten in de internationale pers over de houding van de Ame rikaansche regeering ten opzichte van de herstel- quaestie, neemt de „Fankf. Ztg." bepaalde Ameri- kaansche bladen onderhanden, wier drijven in de laatste dagen het Frankf. blad wereldgevaarlijk noemt. Niet tevreden ermede, dat zij Europa en Amerika door hun onjuiste berichten over een Amerikaansch leeningsprogram ten behoeve van Duitschland vol komen van de wijs hebben gebracht, blijven zij, na dat duidelijke en scherpe démenti's uit de Ameri kaansche fiancieele wereld en van het staatsdeparte- me'nt zijn verspreid, voortgaan met hun sensatie-be richten. Tot deze schadelijke beoefenaars van de journalistiek behoort in de eerste plaats de Parij- sche „Chicago Tribune", die reeds eenigen tijd den ge-eden naam van het hoofdblad te Chicago afbreuk doet, en voor "welke onverantwoordelijke berichtge ving het publiek met klem gewaaschuwd moet wor den. In het huidige geval heeft zich ook de Pa- rijsche „New York Herald" weer onbetrouwbaar be toond; juist die van- dit blad waren geschikt groote schade aan' te richten, dat het hoofdblad don naain heeft de politiek van president Harden te vertegen woordigen. Niettegenstaande niet meer dé minste twijfel er over kan bestaan, dat Amerika voorloopig volhoudt in zijn afzijdige houding, publiceert het blad niette min weer een bericht, dat Amerika in onderhande ling is getreden met Frankrijk voor de benoeming van een financieele commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle niet door het vredes verdrag gebonden mogendheden, ter vaststelling van het herstelbedrag. Dit hoogstonwaarschijnlijke bericht heeft het blad later zelf weer tegengespro ken, met.de mededeeling, d'at volgens officieele ver- Klaringen berichten over onderhandelingen tus- schen Amerika en Frankrijk moeten worden gede menteerd, en dat men 'aan de Quai d'Orsay in de laatste dagep tot de overtuiging was gekomen, dat deze z.g. Amerikaansche berichten „van Duitschen, oorsprong" is niet kwaad, meent de „Frankf. Z." in een blad, dat zelf verantwoordelijk is voor het ver haal. «n in zooverre zou men er om kunnen lachen. Maar het. gevaarlijke is, dat op deze wijze de atmos- sfeer nog meer vergiftigd wordt als reeds het ge val is en dat tengevolge van de uit strooiing van on ware berichten de Amerikaansche regeering hinder palen in den weg worden gelegd, die haar politiek ernstig zullen kunnen bemoeilijken. EEN FRANSCHE KAASFABRIEK IN HET BE ZETTE GEBIED. Met een verzuchting, dat veel van den toch al niet overvloedigen melkvoorraad in het bezette gebied, gaat naar de gezinnen van de Fransche militairen, meldt do „Frankf. Z.", dat nu ook nog uit Diuitsche melk Fransche. kaas gemaakt zal "Worden .De Fransche kaés- fabriék van Gcrvais bouwt n.1. te Buderich, naar de „Molkerci- und Kasereizeitung" meldt, met bijzondere vergunning van de inlergcallieerdc Rijnlandcommissie oen aasfabriek. Tegelijkertijd koopt zij in het bozetto gebied alle melk op, met het gevolg, dat de „Obcr- prësident" van de Rijnprovincie de verdere mclklcvcring aan dé Franschen wegens gevaar voor een tekort in de voeding van kleine Kinderen, verboden, heeft. Thans echter heeft de Rijnland-com'missie deze beschikking opgeheven. En de Gervais-maatschappij heeft de boeren aangezegd, dat zij verplicht zijn verder melk te leveren.

Schager Courant | 1922 | | pagina 16