De dingen om ons heen. Biimenlandsch Nieuws. hij de machine had verkocht en waar of do machine was. De President ziet den verdediger ijverig met het hoofd „neen" schudden en tegenspraak van die bewering aanduiden en zegt daarop: „De verdediger wordt ver zocht, zich te onthouden van elke inmenging, als ik getuige yerhoor." De verdediger zou gaarne op jiet beweren van gct. iets willen zeggen, doch de President acht het op net oogenblik niet toelaatbaar, want de verdediger hea*i woliswaar erkende rechten, maar een President heeft toch zeker ook rechten en wordt, bij het afnemen van verhoor zoo uit zijne gedachtensfecr gebracht. Verdediger zegt toe, zich stipt naar de aanwijzing dan te zullen gedragen. De President zegt toi den getuige na deze afleiding, het verhoor weer verder te willen voortzetten en vraagt hem of hij dus wel overtuigd is, dat er met do machine is gewerkt Waarop getuige bevestigend antwoordt. Getuige Hooij, gedistilleerd handelaar te Haarlem', verklaarde, dat de vorige getuige hem had verteld, dat van Doorn natuurlijk de naam niet was van eerste beklaagde. De Pres. vraagt aan Bloemer of die denkt, dat de Êersoon van Morreaux die ook in deze distilleergeschie- enis voorkomt, een broer van dezen zou zijn, naar getuige's meening. Bloemer antwoordt, te meenen van niet. De Pres. wijst er op, dat Edelaar had gezegd, een dubbelganger te hebben, die zoo op hem gelijkt Bloemer zegt, dat Morreaux hem vertelde, Neder lander te zijn en later weer gaf hij voor, Belg te jwezen. De man zou echter eerder op den tweeden be klaagde. van der Wal, lijken dan op Edelaar, vindt get De President vraagt aan Edelaar, of deze to Amster dam gezegd heeft, in een distilleerderij te welken. BekL Edelaar antwoordt, dat nooit te hebben ver klaard. Mr. Asser zegt. dat Edelaar zulks wel1 verklaard heeft. Als de President aan Mr. Asser, rijksadvokaat te Haarlem, het woord verleent, zegt deze, dat aan beide beklaagden is ten laste gelegd de overtreding van art 133 paragraaf 2 van de Gedistilleerdwet. Beklaagden 'hebben een branderij en distilleerderij daargesteld, zon der eenige aangifte te doen daarvan, terwijl aangifte bij1 de wet wordt vereischt. En de werktuigen in die distileerderij, daar hebben zij gebruik van gemaakt. Mr. Asser vindt de houding van bekl. van der Wal die zegt, ik heb bezit van de distilleerdery gehad en er mee gewerkt, niet al te onsympathiek. Maar. spr. kon dit niet zeggen van Edelaar, die o.a. op sluwe w ijze gezegd heeft tot van der Wal: och teeken gij dat huurcontract van den ren-stai maar. Dit zei Edelaar om1 zich zelf aén de straffende arm der Gerechtigheid te kunnen ont trekken. Spr. vindt dat Edelaar zwaardere straf moet hebben en vordert tegen dezen 6 maanden gevangenisstraf en f 1000 boete, deze boete bij lijfsdwang te verhalen bij niel-betaling en te vervangen door eene door den O.v.J. te vorderen hechtenisstraf. Tegen van der Wal wordt door den Rijksadvocaat gevorderd 3 maanden gev. en f 1000 boete, eveneens bij lijfsdwang te verhalen en te vervangen door een •door den heer Officier te vragen hechtenisstraf. Plus verbeurdverklaring voor beiden van het inbeslaggeno- mene. De O.v.J. requireerde na toewijzing van de door Mr. Asser genoemde geldboeten en vroeg bij1 niet-betaling 50 dagen hechtenis tegen elk der beklaagden. Bekl. Edelaar meent, niet verantwoordelijk gesteld te kunnen worden voor een handteekening, door een an der gezet. De beklaagde v. d. Wal zegt fatsoenlijk geleefd te hebben tot hij Edelaar trof. Toen is hij met dezen in zee gegaan, maa rspr. heeft nu spijt van de. 'zaak. De verdediger vraagt excuus wat betreft de afleiding in het begin van het getuigenverhoor en wil den President de eer niet onthouden dat Z.E.Achtb. het verhoor uit stekend geleid heeft. Pleiter, die optreedt voor bekl'. Edelaar, concludeert in zijn pleidooi, dat tegen dezen het bewijs niet geleverd is en vraagt- voor bekl. Edelaar vrijspraak. Uitspraken op Woensdag 3 Januari a.s., 's nam. half twee. De beweging is niet gering geweest in geheel West- Europa^ toen, vaag! en in halve woorden., maar on miskenbaar toch het feit bekend werd, dat Amerika bezig is zijn houding ten aanzien van Europa te wij zigen. De redenen, die op den duur daartoe moesten lei den, hebben wij herhaaldelijk in deze artikelen aan geduid. Oorspronkelijk waren zij: vooral van econo- mischen aard. Amerika werd volgestopt met goud, waarvoor geen emplooi was te vinden. De dollar, veel hooger genoteerd dan andere geldsoorten, maak te het onmogelijk aan de valuta-zwakke landen ir de Verocnigde Staten te koopen, wat daar werd aan geboden en andere landen, zooais Engeland', die nog wel hadden kunnen koopen, moesten jaarlijks zoo veel.aan New-York betalen, dat ook zij als kooper niet "veel meer berekenden. Daarbij kwam de tarief- muur, nu onlangs weer verhoogd. Amerika het rijkste land! bleef zitten met zijn voorraden, nu Europa niet koopen kon. Die stag natie moest verlies veroorzaken, met stilstand der bedrijven, stagnatie in den handel en werkloosheid als eerste gevolg, met een (toch al bijna zekere) eco nomische crisis in de naaste toekomst. Bij die economische overwegingen kwamen fac toren. van anderen aard. Amerika, dat op zijn lange landgrenzen nog nim mer oorlog bad, kan zich niet indenken in het stel sel van den gewapenden vrede, waarin Euorpa ge wend is te leven en waarbij elke diplomatieke stap feitelijk als achtergrond heeft de gedachte: „hoeveel bataillons heb ik meer dan hij?" De poging te Washington verleden jaar gedaan om althans op maritiem gebied Europa dien Ame- rikaanschen geestestoestand bij te brengen-, was slechts een partieel succes nu Frankrijk en Italië niet ratificeerden en integendeel als zij geld hadden meer zouden bouwen. Die non-ratificatie is één factor in het spel van thans. De'tweede is, dat elke verdere ontwrichting van Duitschland het herstel van Europa verder in de toekomst verschuift of nog moeilijker maakt. Daar die ontwrichting in hoofdzaak is toe te schrijven aan de Fransche politiek, evenals de nonratificatie van Washington door Italië het resultaat is van de Fran sche houding dienaangaande, spreekt het, dat de Amerikaansche interventie, zoo zij tot stand komt, niet in de eerste plaats zal geschieden om Frankrijk een plezier te doen, Integendeel. Aan de Amerikaan sche hulp zal wel degelijk de voorwaarde worden vastgeknoopt, dat Frankrijk zich zelf herziet en min der militairistisch wordt. De derde groep factoren hebben betrekking op de binnenlandsche politiek van Amerika, waar de jong ste verkiezingen feitelijk een nederlaag voor Har ding en een terugkeer naar Wilsons politiek be- teekenen. In dit verband is het teekenend, dat de advocaten- firma Wilsoty en Colby is ontbonden en dat de oud president zich weer aan de politiek gaat wijden, op een dergelijke manier als Mr. Van Houten het ten onzent zoolang deed met zijn „Staatkundige Brie ven". Dus zonder in persoon in de politieke arena te verschijnen. Harding voelt iets te moeten doen en zoekt. Helpen door middel van een leening aan Duitsch land gaat natuurlijk niet voor een regeering die er geregeld op aandringt, dat zijn Europeesche bond- genooten eindelijk eens gaan denken aan betaling van rente- en aflossing der genoten voorschotten^ De hulp moet dus op indirecten weg komen, door de banken. Maar zelfs de milliardairs aan den overkant van den Atlantischen Oceaan zijn niet zóó rijk, zóó los van hun geld, dat zij de millioenen aan Europa gaan voorschieten zonder eenig ander onder pand, dan het hongerlijdersgezicht van den leener. Die bankiers en achter hen: de beleggers vra gen waarborgen. Waarborgen o.a. daarvoor, dat hun geld niet zal worden verdaan aan kanonnen, soldijen cn schepen, die den boel in Europa nog verder in verwarring, brengen en straks Amerika noodzaken tusschen heide to komen in een nieuwen oorlog. De voorwaarden voor een leening zijn <ju& vrij eenvoudig op te sommen: Frankrijk houdt zijn han- Jen thuis on doet precies alsof het in vrede met de wereld wil leven. Duitschland reorganiseert zich. Betaalt wat het kan- en moet betalen. Heel de we reld zorgt dat Amerika zijn geld terug krijgt. Heel veel meer wordt er niet geëischt. En zelfs die voorwaarden zouden nog tot eenvoudiger vorm zijn terug te brengen: orde en rust in het Europa van de toekomst. Als aan die voorwaarde is voldaan,- kan iedereen vrij uit zijn geld in Europa boleggen. Is dit geheel juist? Wij zouden het niet durven beweren. Drie jaar, twee jaar geleden zelfs hadden- wij- vol mondig ja gezegd. Toen was het herstel van Europa geen heksentoer, zooals thans. Toen kon de mark nog worden gestabiliseerd op een eenigszins fatsoenlijk bedrag, waardoor ge-heel Europa zaken had kunnen doen. Nu is alles moeilijker geworden. Het optreden- van het mimsterie-Wirth, van déze doodbrave menschen, die als bestuurders van een coöperatieven kruidenierswinkel prachtig waren geweest en bij hun 50-jarig jubileum als zoodanig met volle tevredenheid hadden kuioen neerzinken in de aangeboden clubfauteuil van echt zwijnsleder, heeft Duitschland) al even hard in den put geholpen als de Fransche dreigementen en afpersingen. Wirth en de zijnen misten de routine en de ruggegraat, zoowel tegenover eigen land als tegen de Entente, waren niet voldoende doortastend, lieten zich over bluffen door hun eigen roode elementen en hun eigen groot-industrie, zoowel als door den vijand en zijn commissie van dit en dat. Dit is een van de redenen-, waarom de marken drie cent het honderd zijn, waarom Duitschland niet meer als klant kan optreden op de wereldmarkt en waarom er in Nederland en elders! overal Duitsche bankiers aan het zakendoen- zijn getrokken. Met uitzondering der heel-groote mannen van de nijverheid, heeft de Duitsche industrie een paar jaar lang de onbegrijpelijke taktiek gevolgd van gestadig uit te verkoopen, mits de verkoop maar een winst in marken liet zien. Dat die „winst" in papier geen winst was, doch zeer ernstig verlies, omdat de mark elke maand verder daalde, zag men niet in. Het is eerst in den laatsten tijd, dat Duitschland 'in het algemeen is ontwaakt tot de erkentenis dat de mark niet meer kon gelden ails waardemeter of middel tot prijsvaststelling. Alleen de grootindustrie heeft dit aanstonds begrepen en heeft hare buitenlandsche deposito's. Heel de rest van het land stelde zich met papieren winsten tevreden, holde de prijzen achter na, zooals de arbeiders dit deden wat de loonen be treft. Nu komt (misschien) de leening. Aanstonds liep de mark met 20, 25, 30 op. Dit beteekent natuurlijk, dat de Duitsche exporteur, die voor zijn waar een millioen mark had bedongen, in plaats van 300, zeg 400 gulden moet krijgen. Maar op dien prijs is er geen afzet voor zijn goederen hier. Voor 400 levert een ander ook. Of als hij in guldens had gekocht krijgt hij niet meer het verwacht mil lioen, noodig voor zijn salarisbetaling, zijn belasting, zijn huur, zijn steenkool en transport, doch slechts 700.000 of 750.000 mark, waarmede hij niet uitkomt. Deze waarheid heeft men onmiddellijk in Duitsch land gevoeld. Immors tal van industrieel© waarden daalden op één dag op de beurs van 3000 5000 per cent Het behoeft geen uitvoerig betoog, dat een „stabi lisatie" in zulke omstandigheden waanzin is. Hoe en wat wil men stabiliseeren: den koers van gisto- ren, van heden, van overmorgen? Hoe moet een koopman calculeeren, die als eenig vaststaand feit kan vasthouden aan het goudbedrag waarmede hij zijn buitenlandsche grondstof betaalde en aan het (in papiermark aangegeven) bedrag van zijn belastingaanslag? Hoe moet hij rekenen met de loonen wier bedrag natuurlijk niet zonder staking of conflict in overeenstemming zijn te brengen met de nieuwe markwaardè? Hoe moet hij de vaste las ten van gebouwen, machines en installatie in zijn verkoopsprijs berekenen? Naar welke waarde moet hij te werk gaan als zijn binnenlandsche ontvangst raar dfen wereldprijs gerekend- van den eenen dag op den anderen een kwart kan verschillen? Gelukkig heeft het crisisje, door de berichten in het leven geroepen, slechts kort geduurd. Gelukkig. Want als Amerika het plan van hulp officieel had bevestigd, zou.de mark nog veel krank zinniger schommelingen hebben te zien gegeven. Schommelingen, die in één- week even groot zouden zijn geweest als thans in het geheele jaar. Gelukkig. Want thans weet men hoe de manier niet is om deze dingen in te leiden. Zoodoende bestaat er kans, dat men verstandiger is als de hulp werkelijk komt, zoodat Cunoi vooraf zijn maatregelen kan nemen om de onvermij aélijke pogingen tot. veroorzaken eener hoogtecrisis den nek in te nijpen. Geschiedt dit niet. laat men de regeering in Ber lijn geen tijd om werkelijk hare maatregelen te nemen, gebaseerd op de feiten, dan is het eigenlijk beter den toestand in Duitschland) nog maar wat verder te laten doorzieken en dan voor Hover of Nansen te Berlijn een soortgelijke betrekking te ma ken als in Weenen voor burgemeester Zimmermann... Anders wordt bet middel erger dan de kwaal. UITKIJK. DE ZUIDERZEEWERKEN. Op de vraag van den heer Van Gijn betreffende het aantal arbeiders, werkzaam bij de Zuiderzeewer ken, antwoordde de Minister van Waterstaat: Bij de in de jaren 1920, 1921 en 1922 tot uitvoering gekomen Zuiderzeewerken, waren in de ongunstigste maand des jaars geen arbeiders werkzaam; in de gunstigste maand bedroeg hun aantal voor de ge- ricemde jaren respectievelijk 240, 4G5 en 250. W&nneer de werken volgens het thans voor de vier jaren 1922-^-1925 aangenomen beperkte werk plan, dus in het tegenwoordige tempo worden voort gezet, zullen daarbij in de ongunstigste maand dier jaren resp. 200, 250 cn 250 arbeiders werkzaam kun nen zijn en in de gunstigste maand respectievelijk 850, 950 en 550. Zouden de werken gedurende d'e jaren 1923, 1924 en 1925 in het oorspronkelijk bedoelde tempo worden voortgezet, dan zouden daarbij in de ongunstigste maand dier jaren resp. 1600, 1600 en 2200 arbeiders werkzaam kunnen zijn en in de gunstigste maand resp. 3800, 3800 en 5000. Aangeteekend zij, dat alleen de vraag omtrent de in 1920 tot 1922 werkzame arbeiders voor een con crete beantwoording vatbaar is. De opgave over de jaren 1922 tot 1925 berust voor het tegenwoordige, be perkte plan gedeelte-lijk op schattjng, terwijl de op gave omtrent het oorspronkelijke, onbeperkte plan natuurlijk slechts globaal kon zijn. Vermeld zij verder, dat de weersgesteldheid en an dere oorzaken in volgende jaren, 'evenals nu ten ge volge kunnen hebben, dat de werken geheel moeten stilliggen. Ten slotte moet er, volledigheidshalve op worden gdwezen, dat, behalve de op de werken zelf gebezigde of nog te bezigen arbeiders, in verband) met de uit voering. der Zuiderzeewerken nog vele andere per sonen werk vinden, en wel bij den aanvoer van ma terialen, de vervaardiging en herstelling in elders gelegen werkplaatsen van onderdeelen der werken, van aannemersmateriaal en vaartuigen, enz. Het aan tal van deze personen is ook niet hij benadering op te geven, doch bij wijze van voorbeeld moge vermeld worden, dat alleen reeds voor de vervaardiging der ijzeren deuren en schflivon voor de in de afsluiting aan te brengen sluizen in do daartoe aan te wijzen Nederlandsche of vreemde constructiewerkplaatsen een getal van 150 tot 300 arbeiders gedurende een drietal jaren geregeld werk zal kunnen vinden. NIEUWE NIEDORP. Tot de gewoon dienstplichtigen bestemde perso nen der lichting 1923 van deze gemeente, zijn toe gewezen aan de volgende korpsen: G. Jonusch aan 2o Regiment Veldartillerie, bereden©, le ploeg, gar nizoen 's-Gravenhage, tijdvak van inlijving 1—5 Jan. 1923; Fr. Bakker, C. J. Rijkes en J. J. v. cL Stok aan 21e Regiment Infanterie, le ploeg a, garnizoen Amersfoort, tijdvak van inlijving 16—20 Maart 1923. Tj. Druif en G. Witsen aan 2e Regiment Veldartil lerie, beredene, 2e ploeg, garnizoen 's-Gravenhage, tijdvak van inlijving 1—5 Juli 1923. WIERING ER WAARD. Door de gecombineerde Kerkeraden der Ned. Herv. gemeente 'vVieringerwaard-Kolhorn is een beroep uitgebracht op Ds. E. K. Groeneveld, em. predikant, thans te Rmtejdarr.. WIERINGERWAARD. De arbeider D. S. van de Nieuwesluls, werkzaam bij den heer k. J £aan te Anna Paulowna, had het ongeluk met zijn hand in de stroopers te geraken, waardoor de naald die in de pers zit, 6 maal door zijn hand is gegaan. Door Dr. Schroder word de arm of de hand verbonden. NIEUWE NIEDORP. De Rundveefokvereeniging „Vooruitgang" hield Donderdagavond 21 December 1922, eene ledenver gaderir% ten lokale van den heer C. Groot. De voorzitter, de heer Jb. Kooij Ci., opende met welkom de vergadering, waarna de notulen van de beide vorige vergaderingen worden gelezen en on veranderd vastgesteld. De hoer Nobel vraagt naar aanleiding van de no tulen dor October-vergadering, waarin bij bespre king over het al of niet houden eener najaarskeu ring voor 1922 o.a. wordt gewezen op de hooge druk- kerskosten voor de benoodigde keuringslijsten en waar de gedachte naar voren werd gebracht om zelve een „sneldrukker" voor den secretaris aen te schaffen, teneinde dezen de keuringslijsten te laten drukken of do secretaris al een sneldrukker hoeft, gekocht. De secretaris, de heer O. Strijbis, deelt mede, wel te hebben geïnformeerd en deeit daarover eenige cij fers mee. Er heeft nog geen aankoop plaats gevon den. Voorz. dieelt meöo, dat de heer Helder heeft be dankt als lid onzer vereeniging. N Nadat een ingekomen circulaire van het Ned. Rundveestambook over bezuiniging is behandeld en nadat besloten is, om lid van het Ned. Rundv. Stam boek te blijven, wordt in verband met art. 28 huis-h reglement overgegaan tot eenige stemmingen. Als besturslid is aan de beurt van aftreding de voor zitter, de heer Jb. Kooij Cz. Hij is niet herkiesbaar als bestuurslid. De heer Nobel merkt -op, die niet-herkiesbaarheid eigenlijk toch niet goed te vinden. Als bestuurslid wordt gekozen de heer P. Donker. Als lid der Keuringscommissie is aftredend en niet herkiesbaar de heer R. Rezelman, Voor hem inplaats wordt de heer Jb. Kooij Cz. gekozen. Wat de stierencommissie betreft wordt verkiezing van een lid om -deze commissie volledig te maken, op deze vergadering nog niet noodig geacht. Volgt stemming voor 2 leden der commissie voor nazien rekening, vacaturen Jb. Rootjes, periodiek aftredend en niet herkiesbaar en G. Jonker, uit de vereeniging getreden. Ter voorziening in deze vaca tures worden benoemd de heeren R. Mijts en Jn. Langedijk, die mededeeling van hunne benoeming zullen ontvangen. Een afgevaardigde voor de Bondsvergadering be hoeft nog niet to worden genoemd, dat is de heer D. Schermer voor dit jaar nog. De beschrijvingsbrief voor de 38e algemeen© ver gadering van den Prov. Bond van Rundveefokver- ecnigingen in N.-Holland, te houden op Woensdag den, 27 Dec. a.s. in de Witte Engel te Hoorn, is nu aan de orde. Deze beschrijvingsbrief wordt behan deld en den afgevaardigde wordt vrij mandaat ver- Na nog eenige huishoudelijke bespreking, bij do rondvraag gehouden, zegt de scheidende voorzitter dank voor de aangename bespreking en beveelt de belangen van de vereeniging met warmte bij zijn opvolger als voorzitter aan. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP. Na afloop der ledenvergadering, Donderdag 21 Dec. door dë Rundveefokvereeniging „Vooruitgang" gehouden, werd in plaats vap den periodiek aftre- defiden en niet herkiesbaren voorzitter, den heer Jb. Kooij Cz., als zoodanig gekozen de hoer R. Rezel man, zulks in herstemming met den heer H. Nobel. WAARLAND. Vergadering vain de tuinbouwvereeniglng „Waar land en O.", op Woensdag 20 Dec. j.1. in het café ,.De Tortelduif". Na opening door den voorzitter, volgt voorlezing der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Daarna piededeelingen. Het bestuur stelt voor om op de jaarvergadering de aardappelsproeier met emmer en vaten, te ver koopen, als zijnde niet meer noodig, daar vele leden nu zelf een sproeimachine bezitten. Wordt goedge vonden. Op een aanbieding van kunstmest werd niet inge gaan, daar men nog wat wilde wachten met aan knopen. Bij de telling der stapelpr^durten was bij enze leden aanwezig: 340.500 K.G. roode kool, 63500 K.G. gele ktol, 117500 K.G. witte kool. 17000 K.G. uien en 83000 K.G. peen. Daarna volgde voorlezing van een circulaire van den Minister inzake zaaizaad controle. In het kort word hiermee bedoeld dat men koolzaad te Wage- mngen met een cultuurproef kan onderzoeken of het zaacl soortecht is. De kosten van onderzoek zijn gering. Vervolgens werd een keurig jaarverslag voorgele zen van den secretaris der Keuringscommissie van vroege aardappelen. Hieruit bleek, dat er ip. de toe komst veel succes mee is te halen. Werd besloten het volgend jaar weer aan de keu ringsbeweging deel te nemen. De heer P. de Jong werd bij1 acclamatie herbe noemd als lid der keuringscommissie voor onze af- deeling. Het commissielid krijgt vrij mandaat, daar men overtuigd is, diat de aaak op haar voordeeligst wordt aangepakt. Nu kregen wij een bespreking over den onder- handschen verkoop van onze stapelproducten. On derop het convocatiebiljet was een en ander al dui delijk uiteengezet, hoe of „Koophandel" wilde doen. Dit had het bestuur gedaan om ook de thuisblijvers van de kwestie op de hoogte te brengen. Algemeen, was men van oordeel om op den in geslagen weg door te gaan: „alles veilen". Bij de rondvraag werd' door het hoofdbestuurslid; de heer Groenveld, eenige mededeelingen gedaan omtrent .marktaangelegenheden'. Hierna dankte voorzitter voor het gezellig en za kelijk samenzijn en sloot de vergadering. STATENVERKIEZING. Voor de Statenkieskringen Hoorn en Zaandam,, waaronder de steden Purmerend en Alkmaar be- hooren, zijn tot candidaten van de Vrijzinnig-Demo craten gekozen: no. 1. D. Kooiman', Purmerend. no. 2. mevr. AukesTimmer, Bakkum, no. 3. Ds. Spaar garen, Aartswoud, no. 4. J. Best Nz., Berkhout, no. 5. Jac. Met, Heerhugowaaird en no. 6. J. Edel Kz., P^enster. ST. MAARTEN. De banne en den polder St. Maarten verkoos tot hoofdingeland den heer G. de Geus, aan de Stroet, St. Maarten. BARSINGERHORN. De banne Barsingerhorn verkoos tot hoofdinge land van het Ambacht van Westfriesland, genaamd ie Schagor en Niedorper Koggen, den heer J. Plufster te Barsingerhorn, zulks in Me plaats van d^n heer S. Spaans, die tot Heemraad werd benoemd.' WATTER UIT DUITSCHLAND. Van Nederlandsche zijde zullen, naar gemeld wordt, voorstellen worden gedaan, dat de Groningscho cn Drentsche veenkoloniën, ook in droge perioden, vol doenden toevoer van water uit Duitschiaiici kriigen, uit de Eem§, door de sluizen te Ter Apel. Voor door- trekking van de spoorlijn van Stadskanaal—Rijks grens naar Meppel, in aansluiting met den West- faalschen spoorweg, zou dan van Nederlandschen kant financieelen steun worden verleend. INDRINGERS. Toen gisternacht de landbouwer K. te Ratum (gem. Winterswijk) onraad hoorde, ging hij met een lampje naar buiten. Hij zag toen door het raam van een zij- Kamer, dat er twee mannen, in zijn woning, waren. Hij raakte met deze indringers handgemeen. Zijn vrouw kreeg een slag tegen het hoofd en de boer zelf ontving met een hamer zulk een slag op de pols dat deze verbrijzeld' werd. Toch wist hij ziéh zoo lang te verweren, tot de inmiddels door een zoontje gewaarschuwde buren kwam opdagen. Nu sloeg een der indringers op de vlucht, de ander werd met ver eende hulp op een stoel vastgebonden. De ontkomene trachtte zijn kameraad te redden door een houtmijt naast het huis in brand te steken, waardoor hij ver warring hoopte te stichten. De toeleg mislukte ech ter, de vastgebonden indringer werd aan de mare- chaussée overgeleverd. Hij bleek een Duitscher te zijn, afkomstig uit Gladbeck (Westf.) De landbouwer K., die bijna bewusteloos was en veel bloed had verloren, werd naar het ziekenhuis vervoerd. OUDE NIEDORP. Gisteren vond in de kolfbaan van den heer T. de Jong de verhuring plaats van 8 bouwakkertjes, toebe- hoorendo aan de banne Oude Niedorp, gezamenlijk groot 0.86.10 II.A. J De akkertj.es werden aan verschillende personen voor den tijd van vier jaar verhuurd on brachten tezamen op (i j somma van f 82, tegen f 257 in de vorige periode OUDE NIEDORP. Van de 7 lotelingen van de lichting 1923 zijn er 4 bestemd als buitengewoon dienstplichtige on 3 als ge hoon. De laatste drie zijn de hoeren Th. van Baar, G. Veldman on P. J. Baars, welke aan het 21e Reg. Infanterie te Amersfoort zijn toegewezen. De tyd van inlijving is tusschen 16 cn 20 Maart, tusschen 16 en 20 Juli en tusschen 1 en 5 November van het ko mende jaar. POLITIEK BIJ AANBESTEDINGEN. In de vergadering van de afd. Groningen van den Nederlandschen Aanncmersbond werd misnoegen geuit over de wyze waarop de Raad van Arbeid to Groningen onlangs onderhands een werk heeft aanbesteed. De Raad had, behalve drie aannemers, ook eefc coöperatie van werknemers Jaten inschrijven. Bij opening der biljetten bleek deze coöperatie f 2000 lager te zijn dan de laagste der aannemers. De architect, onder wiens be heer het werk zou worden uitgevoerd, fichtte het echter onmogelijk, dat het werlc voor het ingeschreven be drag kon worden uitgevoerd en de cdopcratic zich moest hebben vergist Desgevraagd erkende dc coöperatie do vergissing, vroeg ontheffing, die verleend werd, en het werk werd opgedragen aan den aannemer, die van de drie het laagst had ingeschreven. De „gevolgde handelwijze werd zeer gelaakt in de vergadering. Gevraagd werd: lo. of de aannemers de concurrentie van hun eigen personeel -- Üe coöperatief verbondenen zijn n.1.- in dienst der aannemers moeten toelaten, of dat zij deze menschen moeten ontslaan? Aan de prudentie der leden werd overgelaten wat zij wenschen te doen 2o. Of het wel behoorlijk is van een principaal de aannemers te laten conourreeren met menschen, die geen bonafide aannemers zün en die, misschien goede werklieden, toch nimmer hebben getoond organiseo- rend of uitvoerend talent te bezitten. De vergadering achtte een dergelijke wijze van -be handeling mindenvaardig. 8o. Of de Raad van Arbeid wel gerechtigd is het werk aan den laagsten inschrijver te ontnemen, als het Rijk daarmee een schado wordt berokkend van f2000? De vergadering achtte zich niet competent daarop ant woord te geven. Men vond het gevai echter zeer dubieus. 4o. Of net gewenscht is, dat het politieke standpunt van een in dienst der Overheid stnnnden persoon zich laat gelden bij de aanbesteding van werken voor de Overheid? De voorzitter van aen Raad van Arbeid, de heer L. J. II. Eversen, is n.1. sociaal-democraat. Deze vraag werd ontkennend beantwoord. Sommige leden achtten het ontoelaatbaar, dat een vertegenwoordi ger van een openbaar lichaam tracht zijn politieke stand punt bij een totaal onpolitieke zaak te laten gelden. Men was van oordeel, dat de Overheid zooveel mogelijk moesx streven naar openbare aanbesteding van werken, opjat feeen onderonsjes kunnen worden gevormd. Voor de Coöperatie van werknemers had men geen vrees. In don laatsten tijd zijn er drie opgeheven, o.a. een to Stadskanaal. Zij hebben geen levenskracht wegens een tekort aan bedrijfskapitaal en een teveel aan hoofden. WIERINGERWAARD. Vergadering van de Fokvereeniging'Wieringerwaard, /onder leiding van den heer P. Schenk Dz. Aanwezig 12 leden. De heer A. Keesman leest cfe notulen, welke on veranderd worden goedgekeurd. Wordt medegedeeld, dat de heer J. A. Bakker als lid heeft bedankt en dat de heer A. Keesman is ver zekerd bij' de Landbouw-Onderlinge. Dan zegt Voorzitter, dat door het bestuur goedkeuring wordt gevraagd om ais leden van het Hoofdbestuur te stemmen de heeren Jb. Kaan Kz. en Jb. Pijper (de laatste als pi. vervangend) en als afgev. en pl.verv. afgev. de heeren D. Kaan Kz. en Jb. Jim'mdnk. Algemeen goedgevonden. Verder kunnen dc leden ook zelf hun stem uitbrengen, wat Voorzitter ook hoopt, dat ze dit zullen doen. Dan heeft Voorz. nog een belangrijke mededeeling van het N.R.S., dat de begrooting voor 1923 is goedgekeurd, onder voorbehoud dat deze bogrooting in de eerstvol- fende bestuursvergadering zou behandeld worden, met et doel alsnog te trachten zooveel mogelijk te bezuini gen. Deze vergadering is gehouden met het gevolg, 'dat de begrooting in ontvangsten en uitgaven met on geveer f löOOO is verminderd. Dan worden verschillende posten genoemd. Bij de ontvangsten worden de kosten van een bijzondere inspectie voor stieren verlaagd van f 40 op f 25 en voor koeien van 40 op f 20. De heer H. K. Koster vindt dit geen verhooging, doch eer vermindering van ontvangsten. Alleen in bijzondere gevallen .v. door verkoop, wordt een extra-keuring gevraagd den dan kan heel goed f 40 worden betaald. De heer R. Kaan is v£fn oordeel, dat het bestuur wel goed heeft overwogen. Toch is het m^schien gewenscht 'dat door onze veroeniging wordt geschreven, dat met belangstelling is kennis genomen van de plannen tot bezuiniging, doch dat we niet kunnen sympathceren met het jdée om de kosten voor extra-keuring terug te brengen van f 40 op f 25. Dit wordt 'door Voorzitter in stemming gebracht, doch de uitslag was staking van stem'nien, n.1. 55. Wordt alzoo aangehouden. Volgt verkiezing bestuursleden, wegens aftreding van de heeren P. D. Schenk, voorz., H. J. E. van Hoorn

Schager Courant | 1922 | | pagina 2