DE LINDE i DE MQRAAZ, WIERINGERWAARD. Door don heer J. Oudendijk is aan de voetbalclub W.F.C. een door hein zelf vervaardigd kastje, wat door een vakman niet beter gemaakt had kunnen worden, cadeau gegeven. Dit kastje is ingericht om medailles in te hangen. De heer G. Scbrüder ais voorzitter, heeft het dankbaar aanvaard en tevens de eerste 5 medailles er een plaatsje in gegeven, WIERINGERWAARD. Zaterdag werd door Dijkgraaf en Heemraden in de kolfbaan van den heer Schouten publiek verpacht het grasgewas aan de boezomkaden, dijken, wegen enz., voor een tijdvak van 3 jaar. De uitslag was als volgt: Boezemkaden, tijdvak 1920—1922 f3505; tijdvak 1923—'25 f3215. Noord- en Noordwestdijk, tijdvak 1920—1922 f5150; tijdvak 1923—f4055. Oostdijk, tijdvak 1920—1922 f3135; tijdvak 1923-,*25 f 2345, Wegen, tijdvak 1920—1922 f 605; tijdvak 1923—'25 f 304 Vischwater tijdvak 1920—1922 f7, tijdvak 1923—'25 f7. Weiland, tijdvak 1920—1922 f 760; tijdvak 1923-'25 f610. Totaal tijdvak 1920—1922 f13172, tijdvak 1,922— '25 totaal f10511, alzoo een vermindering van f2621 por jaar. BARSINGERHORN. Op Zondagdavond vóór Kerstmis was de zaal van den heer van Shpriaan alhier goed bezet Het Hannoniegezelschap „De Eendracht" van Kolhorn, onder directie van den heer L. Kaper Lz., opende den '.avond met de uitvoering van een viertal muziekstukken, die goed werden afgewerkt en correct voorgedragen en daarop volgde de groote attractie, de Revue „Als hij afkomt" van J. Kaper tc Kolhorn. De auteur zelf, met zijn sportman-agent en de andere heeren cn dames en de pianist, die bij' zooiets allo rollen meespeelt, zij' aUen droegen van alles en nog wat voor, op een gunstige wijze, die hartelijk lachen -deden, zoodat èn ac muziek %n de uitvoerders van de revue samen hier een amusanten avond hebben •gegeven. PENSIOEN-INKOOP. In het Staatsblad verschijnt een Kon. Besluit, waarhij o.m. regelen zijn vastgesteld voor den in koop van pensioen voor den tijd, dien een ambte naar vóór 1 Juli 1922 in tljdelijken, zijdelingschen of onbezoldigden publieken dienst boven den leeftijd van 18 jaren heeft doorgebracht. Het verzoek om inkoop, met de daarvoor benoo- digde stukken behoort voor 1 Jan. a.s. aan den Pen sioenraad (Lange Houtstraat 11 te 's-Gravembage) te worden gezonden. Dienston, die reeds vroeger voor pensioen zijn In gekocht, vallen hier buiten. BUITENLANDSCHE REGEERINGSBESTELLIN- GEN. BINNENLANDSCHE WERKLOOSHEID. Men schrijft aan het HdhldL: Ik verneem uit goede bron, dat de Regeering vlieg tuigdoek betrekt uit hot buitenland, terwijl de ar beiders die dit hier in het land.' maken buiten werk zijn. Daar dat goed uit Engeland of Frankrijk komt, kan het ton hoogste 20 goedkooper zijn in het alleruiterste geval. Daar staat tegenover de werkloo- zenuitkeering en do belastingderving en productie vermindering van het land. Wanneer de vakvereeni- gingen eens een keer aan het vak zelve dachten, zou den zij invloed kunnion oefenen op dergelijke mis standen. EEN OPLICHTER. De politie te Doetincheqa heeft Vrijdag een Duit- scher gearresteerd', die bij de Gelderscho Credietver- eeniging een valschen wissel van 1.700.000 Mark wil de verzilveren. Bij fouilleering werden nog twee dito wissels op hem bevonden tot bedragen van resp. 1.650.000 en 1.450.000 Mark. De gearresteerde gaf op te zijn een 23-jarige man uit Anholt. LOONSVERLAGING. Aan het personeel, ook do directie van de Friesche Coöperatieve Exportslagerij te Akkrum is met 1 Jan. a.s. 10 pet. loonsverlaging aangezegd. DE ELECTRICITEITSPRIJS. Tusschon de gemeente Vlissingen en de directie der eleetrische centraJè aldaar, was een geschil ge rezen over den prijs van electriciteit. Dit geschil was in handen gesteld van een arbitrale commissie, die thans gerapporteerd heeft, dat de maximumprijs voor verlichting mag zijn 36/4 cent en voor kracht 22 cent per K.W.U. EEN AANKLACHT TEGEN DEN BURGEMEESTER VAN WORMERVEER. Op voorstel van wethouder Binnendijk (soc.-dem.) besloot do raad van Wormerveer, naar de„Tel." meldt, met zes tegen vijf stemmen een aanklacht in te dienen bij den procureur-generaal tegen den bur gemeester van Wormerveer, op grond van het feit, dat deze zich in openbare raadszitting zou hebben uitgelaten over aangelegenheden, besproken in ge heime zitting, ten opzichte waarvan geheimhouding was opgelegd. Men was evenwel niet algemeen van mecning, dat een besluit tot geheimhouding was ge nomen en uit de notulen der geheime zitting bleek zulks evenmin. Een van de niet-sociaal-democraten, de heer Ferf. stemde vóór het soc.-dem. voorstel, blijkbaar om een beslissing pit te lokken. De heer De Boer onthield zich van stemming. De heer Ferf verklaarde nog, dat ook hij een aanklacht zou indienen, n.1. tegen wethouder Binnendijk. WIERINGERWAARD. Door het wegvallen van een correctieregel is in het verslag van de Rundveefokvereeniging alhier een onjuistheid ontstaan. Het was niet de heer Bakker die een uitlating van den heer Koster ter sprake bracht, doch het was de heer R. Kaan. Ook een productiviteit van 4 koeien van den heer 1L Kaan zijn verkeerd gemeld. Daarbij staat 222 melkdagen, dat moet zijn 299 melkdagen. OUDESLUIS. Alhier komt bij een 4-jarig. meisje, een geval van roodvonk voor. ANNA PAULOWNA» Dinsdagavond, Tweeden Kerstdag, werd in de Ned. Hen-. Kerk alhier het jaarlijksch Kerstfeest gevierd. Er» was een mooie Kerstboom. Ds. Snethlage zette, eenvoudig en bevattelijk, de beteekenis van dit feest uiteen en gaf een boeiende Kerstvertelling, terwijl" Kerstliederen door de kinderen werden gezongen on der leiding van den hoer A. de Boer, met orgelbe geleiding van diens echtgenoote. Natuurlijk werd de jeugd op versnaperingen "onthaald en ten slotte kreeg elk nog een cadeautje. Bij het einde bacht de pre dikant dank aan allen, die tot het welslagen van het feest hadden meegewerkt, OUDESLUIS. J.l. Zondagavond had alhier in de'Ned. Herv. Kerk een Kerstfeestviering plaats met de leerlingen der cathechisatie van Oudesluis on 't Zand en de school kinderen van "hier. Een mooi versierde en schitterend ^orlichte Kerstboom was aanwezig, waaromheen de •prijzen alsmede versnaperingen waren aangebracht. Van de zijde van het publiek was zeer veel be langstelling. Het kerkgebouw, tot zelfs de galerijen, waren goheel gevuld. Hot was voor, hot eerst dat alhier een dergelijk feest plaats had. Nadat door Dominéé Buiskool de bijeenkomst mot gebed was geopend, waarin hij1 zijn tevredenheid gaf te kennen dat ot zoo'n groot aantal personen aan wezig was, werd door zijn leerlingen gezongen vers 1 en 5 van Gezang 194, waarna door Dominéé aan de kindoren een verhaal van de geboorte van Jezus werd gedaan. Hierna werd wederom gezongen: „Stille Nacht", waarop een Kerstvertelling volgde door Dominéé, waarvan de inhoud speciaal bestemd was voor de meisjes. Hierna werd wederom gezon gen: „De nederige Geboorte", waarna Dominéé een tweede vertelling deed, meer bestemd voor de jon gens. Dat beide vertellingen bizonder boeiden, was af te leidon uit do stilte, die er heerschto. Vervolgens werd or wederom door do leerlingen gezongen: „Halleluja", waarna een aanvang werd ge maakt met de uitreiking der prijzen. Aon de oude ren werden boeken en andere cadeautjes uitgereikt terwijl den jongeren versnaperingen eerden aange beden. Ér was voor gezorgd, dat ook die kinderen, die nog niet naar school gaan, maar bij deze gele genheid door hun ouders waren meegenomen, iets van de lekkernijen kregen, zoodat geen enkel kind met leege handen huiswaarts ging. Na de uitreiking der prijzen volgde een slotzang; Gezang 180, vers 1, door de Gemeente, waarna dit eerste, doch uitstekend geslaagde Kerstfeest, was af- geloopea, waarop Dominéé zijn hartelijken dank uit sprak aan aiien, die uoor hunne gaven, hem in staat haduen gesteld, dit Kerstfeest te vieren en aan allen I die hem bij de voorbereiding zoo behulpzaam waren geweest, JULIANADORP. Maandag 25 December (len Kerstdag), hadden wij alhier weer het genoegen „Hot Kleine Tooneel" van Noordscharwoude te zien optreden met hun succcs- toonoelspel, getiteld: „De Kribbebijtors", in do zaal van den heer C. Vader. Had de vorige maal hun op treden plaats voor een stampvollo on uitverkochte zaal, zoodat velen toen teleurgesteld! moesten wordon, dat was nu precies de tegenstelling daarvan, de zaal was maar matigjes bezet. Maar de thuisblijvers heb ben ongelijk, veel gemist, want datgene dat door dit gezelschap is vortoond, is boven allen lof verheven, artistenwerk is geleverd. De verschillende rollen wa ren zonder onderscheid allen in prima prima handen, de uitspraak zuiver, zoo zuiver, dat als men er niet mee bekend was, men zou zeggen, dat hier 'n stads- gezelschap op de planken was. Maar een eerste rangs gezelschap is het, dat kan niemand ontkennen. Het toilet en de grimage waren keurig verzorgd, en had den steeds op correcte wijze plaats, cn misten hunne uitwerking op het publiek niet, hetwelk op ieder be drijf geestdriftig applaudiseerde. Dat was ooit alles zins verdiend, want de opvoering of liever gezegd de vertolking van zulk werk wordt hier nooit gezien en gehoord. Dat er thans een zoo klein publiek aan wezig was, zal oA zijn oozaak wel vinden, dat er tegelijkertijd Kerstfeest gevierd werd, en dan is het spreekwoord ook hier weer niet tevergeefs.' „niemand kan twee heeren dienen", enz. Ook het weer werkte op den vooravond niet mee, en zal velen wel terug gehouden hebben, om zich de reis naar de tooneel- zaal te getroosten. Na af&op een gezellig bal tot slot, waar velen nog lang bijeen bleven. WINKEL. 't Was Zaterdag voor Kerstmis een belangrijke «lag -voor de school te Winkel en voor den heer Egmoud, „onderwijzer aan die school, die na vijf en veertig jaren aan die school verbonden te zijn geweest, haar thans met ingang van 1 Januari gaat verlaten en nu voor 't laatst schooi hield, de voormiddag-schooltijd school hield; neen 't was een schooltijd om niet de gewone werkzaamheden te kunnen doen. 't Was een tijd van andere gedachten. f-» Na 45 jaren te hebben samengeleefd met kinderen, in die scnool, waarvan er ree<js een groot getal bij moester zitten! waar vader en moeder ook gezeten hebben, zich los te maken vu dat werk, is een stap, tot ernstig nadenken nopende. En de kinderen, de zittende klassen, ze kunnen zich niet voorstellen dat als straks na ao Kerstvacantie, als allen terugkomen er één niet terugkomt en ze zullen er zich lang zamerhand aan moeten gewennen, de school zonder meester Egmoud. Diat het geen gewone schooltijd zou zijn, bleek reeds spoedig, een mot groen en bloemen versierd school lokaal teekont reeds iets buitengewoons, en als 'de kinderen, nu allen in een, het versierde lo&aaL, geplaatst zijn, dan zal het officieele gedeelte plaats hebben. Verschillende dames en heeren hebben zich inmiddels in en bij de school verzameld en we zullen straks hooren, wie dat zyn en waarvoor zy komen. Als dan de scheidende meester is binnengetreden, volgen na het Hoofd der school en het overige onder wijzend personeel verschillende anderen, allen een plaats vindend in het lokaal. Allereerst zien we den Burge meester, gevolgd door den Raad en een deputatie van oud-leerlingen. Als allen gezeten zijn, treedt de Burgemeester naar voren, om den scheidenden onderwijzer een woord van dank te brengen voor het vele door hem aan de ge meenschap bewezen, 45 jaren lang, namens den Raad, namens ae gemeente en nooit aio dankbaarheid uit to spreken tevredenheid, voor de wijze waarop dat werk werd vervuld, voor het geen de heer Egmond heeft bijgedragen voor geestelijke ontwikkeling, de vorming van honderden leerlingen en als bewijs van erkennihg dier diensten overhandigd spreker de heer Egmoud een enveloppe met inhoud. Het Hoofd der school volgt dan om den scheidenden onderwijzer zijn drank te nrengen voor zijn pliclils- opvattiug in de jaren met hem samen gewerkt, zijn dank voor zijn collegiale omgang met spreker en de andere collega's Een deputatie van oud-leerlingen brengt bij monde van Mevrouw Strijker den vroegeren, ïnaar door hen niet vergeten onderwijzer, namens een groot getal oud- leerlingen een woord van dank voo rhet geleerde, en bij een woord van dank wil men het niet laten. De heer S. P. Vries laat zien, dat men het er een blijvend' bewiis van erkentelijkheid aan heeft weten te verbinden, en biedt den scheidenden heer Egmond een tuin- ameublement aan.' Do heer H. H. Buthfer geeft door aanbieding van een enveloppe namens WinkePs Harmonie blijk, dat die vereeniging meeleeft met deze belangrijke gebéurtenis in het leven van haar vroegeren Directeur. De tegenwoordige leerlingen, zij die direct met 's meesters weggang to maken hebben, hebben hem toch ook niet zoo weg willen laten gaan en de oudste leerling der U.L.O.-kiasse. Barend van Dam, zegt het meester ongedwongen. Denkt nog eens om ons al3 go weg zijt, wij zullen het aan U doen. Eu meester zaf er aan denken, een palm op een standaard en een fauteuil, hem. door do leerlingen aangeboden, ztlllen hem dikwijls aan hen doen herinneren. Het onderwijzend personeel "heeft daarbij gevoegd een koperen bloempot, benevens enkele bloemstukken. Dan is het woord aan de kinderen, die een voor deze gelegenheid gemaakt afscheidslied zingen. 't Is even stil, zoo hier en daar wordt een traan bedwongen of weggepinkt, maar hoe ook, men voelt hier in dat oogenblik dat een werkzaam leven wordt afgesloten. Na 48 jaren, waarvan 45 jaren te Winkel, hét onderwijs te hebben gediend, dit over te geven aan jongere krachten. De scheidende voelt dit ook en niet zonder aandoening neemt hij dan het woord, om daaraan uiting te geven/ Deze dag, zal voor hem blijven oon herinneringsdag, daaraan zullen vlrschillende blijvende bewijzen van erkentelijkheid hom herinneren. Maar, zegt de heer Egmond, als ik straks géén deel meer van U zal uitmaken, laat mij dan niet zijn een vergeten burger, maar dan ook in vriendschap met U leven en U ont moeten. Gij oud-leerlingen hebt ihe een zoo groot getai zitplaatsen bezorgd, dat er'meerdere van U van tijd tot tijd een plaatsje in zullei. hunnen vinden. Doe het dan ook. En als de heer Egmond de vèrschülènde vertegen woordigers heeft bedankt, is het officieele gedeelte ge sloten. De vertegenwoordigers van gemeente en van oud leerlingen vertrekken, hun taak is yervulÖ, zij hebben gezegd, wat zij den scheidenden meester uiteenden te moeten zeggen. Alleen de kindereu het onderwijzend personeel bleven nog eenigen tijd bijeen. JULIANADORP. Maandagavond, jl. (leni Kerstdag) vierden do kin deren der Zondagsschool alhier hun jaarlijksch Kerstfeest in de Ned. Ilerv. Kerk. En dat het "Werke lijk. Kerstfeest zou worden, dat kon men op ons an ders zoo stille dorpje reeds vroeg in den avond, waar nemen, want niet alleen de kinderen, maar ook de grooten stroomden in grooten getale kerkwaarts, om met <io kleinen te genieten en mee te leven in dezen vreugdestond. Toen dan ook de deuren geopend werden, stroom de het kerkgebouw stampvol belangstellenden, die heden ook iets van de boodschap des vredes wilden hooren. Immers, met Kerstfeest, «ian verkondigt men het „Vrede op aarde"! Het feest werd geopend door allen met elkander dat machtige vers uit Psalm 68 aan te heffen en daarna ging de 'heer G. A. Niessink van Huisduinen in gebed voor. De Zondagsschool zong daarna het „Eere zij God" en vervolgens hield de heer Niessink do Kerstinleiding. Nu werd het „Bethlehcm Efratha" op verdienstelijke wijze -ten gehoore gebracht, waarbij het meisjeskwartet zeer uitblonk door haar zuiver cn schoon gezang. Nu volgde eenlge tractatie, en ging men woer verder om het pogramma af te werken, en volgde een Kerstver telling van mej. G. Tiel. Thans klonk het „Komt al- 'len to fcamen" uit de kindermonden en werden daar voor weer schadeloos gstolde door iets eetbaars. Het „Veertig eeuwon van to voren" klonk prachtig, en den inhoud van don tekst, zal menig ondere nog wel eens tot nadenken gebracht hebben. Mej. II. Slik ker hield vervolgens nog een Kerstvertelling, dat be sloten werd met „Er klinkt in Bet.hlehem9 velden". Nu kwam voor de kindoren de clou van hot feest, namelijk de prijsuitdeeling. Nu, die was in een woord genoomd, schitterend. Ieder kreog een boek, eon heel mooie tokatkaart, en een scheurkalender, die hun iedoren. dag van "het nieuwe jaar zal herinneren aan hun Kerstfeestvioring. De organisatie van dio uitdeeling was uitstekend geregeld on verliep vlot. De kinderen zongen nu tot slot van hun programma „Kerstlied". Een drietal verliet de Zondagsschool cn kreegen -als extra belooning een aandenken hieraan, een bijbeltje, <Üe bij mond© van den heer Niessink, die hieraan nog een kort verhaaltje verbond, werden uitgereikt. Nu kregen allen nog het tradioneele Kerstzak.jo, cn toen was het einde gekomen^ Gemeen schappelijk,. onder begeleiding van het orgel, weM de Avondzang aangeheven, welke vervat is in do woorden van Gez. 180 vers 1. De heer Niessink nam nu hel, woord, bracht üank aan de dames der Zon dagsschool voor hunne moeite" in deze getroost., aan allen die hadden bijgedragen en medegewerkt om dit heerlijke kinderfeest te doen slagen, door het ge ven van moreelen on finantiëelen steun, en ten slotte aan ouders en verdere belangstellenden voor hunne tegenwoordigheid en sloot de bijeenkomst met dankgebed. De prachtige Korstboom, die baadde in een zee van lichtjes en verdere versieringen, had aller bewondering en velen van do aanwezige bezoe kers zullen stellig hier voor een oogenblik weer te ruggedacht. hebben aan den tijd, dat ook zfj, ovenals nu hunne kleinen, Kerstfeest vierden, bij deQ ver lichten Kerstboom. Voldaan over alles, is oen iedor huiswaarts geto gen, oni niet het minst de kinderen, die echt feest ge vierd hebben, Kerstfeest, hot feest van hot licht, dat eens in den Kerstnacht scheen, het eeuwig© Lichtl NIEUWE NIEDORP. Zondagavond. 4 December heeft de alhier al sinds zoovele jaren gevestigde rederijkerskamer „Cicero" in het café „Prins Maurits^eciie openbare uitvdering gegeven met „Het hoogste recht", tooneelspel in 4 bedrijven. En als nastukje „Daar is Mijnheer". In bei de stukken is heel mooi spel geleverd en de leden van Cicero hebben den naam van hunne vereeniging weer alle eer aangedaan. Veel is er genoten door de talrijke aanwezigen en do vertolking van „Het hoog ste recht" en van het voor velen der belangstellen den zeker wolbekende leuke nastukje was in hooge mate te prijzen. Aan moj. J. Zwagerman—Vel, die in „Het hoogste recht" modespeelde, werd enen bloem stuk en een blijvend aandenken aangeboden, 't Was een mooie avond met geanimeerd ba'li na. ZUIDSCH ARW OUDE. Reeds meerdere malen heeft hier ©on tooneelver- eeniging bestaan, doch steeds werd zij door gebrek aan belvsstel,inK of medewerking ontbonden. Thans maakt men weer plannen om tert de oprich ting te komen en zijn we goed ingelicht, dan zullen die plannen wel tot uitvoering gebracht worden. LANGENDIJK. De heerén P. Verburg te Noordscharwoude, P. Slot en S. Wagenaar te Broek op Langendijk, komen respectievelijk voor als no. 2, 4 en 10 op de candida- tenlijst der anti-revolutionnairen in de kieskringen' Helder en Hoorn. ARBEIDSOVEREENKOMST IN HET GRAFISCHE BEDRIJF. x De Neutrale Grafische Bondi heeft het ontwerp- collectici' arbeidscontract voor het drukkers- en bin- dersbedrijf met groote meerderheid aanvaard. ALKMAAR. Te SCHAGEN Dondcrdaas in Hölel Vrcdelusl. DEPOSITO'S. WINKEL. j rr De Zondag cn de daarop volgende Kerstdagen ston den in het teeken van uitvqeringen, en wel op twee van de drie avonden. Zondagavond gaf de gymnastiekverceniging „Sparla" ten huize van aen heer D. A. de Bruijn, voor ceh goed bezette zaal, een uitvoering. Verschillende oefeningen werden kranig uitgevoerd en afgewisseld door een stukje muziek cn een tooneel- slukje werd een-goed geheel gevormd. Het publiek was dankbaar gestemd. Bal na afloop hield hen nog eenigen lijd bijeen. Maandagavond gaf do tooneelverceniring „Ons Ge noegen" ten huize van den heer P. Bakker, voor een eveneens goed bezette zoal, een uilvo'cring. ^Opgevoerd werd Mésalliance, tooneelspel in drie bedrijven, door J. B. Schuil. Hoewel dit stuk niet tot de gemakkelijke te rekenen is, en verschillende daarin voorkómende personen, zware rollen tc vervullen hebben, mag toch worden gezegd, dat de spelers zich niet onverdienstelijk van hun laak hebben gekweten. Ook 'hier een dankbaar geestema publiek en bal na afloop. ONGELUK BIJ EEN KERSTBOOM. Zaterdagavond zat te Zwolle een achtjarig jongetje met zijn rug naar den Kerstboom. Zonder dat het bemerkt werd, kwam hij met zijn pyama te dicht bij dén brandenden boom.. In een oogwenk stond het kind in brand en bekwam aan den rug zulke hevige brandwonden, dat het kort daarna overleed. DE WETHOUDERSKWESTIE TE WORMERVEER. Uit Wormerveer, 24 Dec. De tot wethouder geko zen raadsleden Ferf en Klinkenberg, hebben den Raad! bericht, dat zij het wethoudersschap niet wen- schen te aanvaarden, omdat zij in den Raad geen vol doende meerderheid achter zich hebben. Krachtens artikel 88 der Gemeentewet blijven thans de beide soc.-dem. \yethouders Binnendijk en Westervoort voorloopig hun functie waarnemen. Naar wij vernemen zullen zij aan den Raad in de zitting van Vrijdagavond voorwaarden stellen, waar op zij wenschen verder te regeeren. EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Uit 's-Gravenhage, 26 Dec. Naar wij vernemen zijn Zaterdagav<ipd de dirqpteur H. van het Hotel des Indes én zijn vrouw door de politie gearresteerd en, naar het Huis van Bowuring overgebracht. Zij wor den verdacht van valschheid in geschrifte ten na- deele van het rijk en de gemeente. De justitie heeft in de villa van het echtpaar aan den Ouden Sche- vcnlngscheweg en in het Hotel des Indes huiszoe king gedaan. De aangehoudenen waren samen ex ploitant van het hotel, dat van gemeentewege ge steund wordt. Tel. VEE NHUIZEN. Zondag j.l. gaf de Kennemer Autobioscoop van Bergen alhier een voorstelling bij den heer J. de Beurs, des namiddags voor kinderen, des avonds voor ouderen. Wij kunnen niets anders verklaren, dan dat hier goed werk geleverd' is. Bij de kinder voorstelling moesten de kleinen, herhaaldelijk har telijk lachen, terwijl er ook veel leerzaams te zien was. De films waren zeer geschikt voor de jeugd De ondernemers hebben hier de spreuk: Geef het kind, wat des kinds is. goed in eere gehouden en in toepassing gebracht. Ook des avonds werd er genoten. Heldere, niet trillende beeldon werden er op het doek gebracht. liet hoofdstuk, getiteld: Liefde en Hartstocht, waarin een jongeling door de liefde van een rein meisje van zijn geërfde drankzucht werd genezen, werd met spanning gevolgd; terwijl om do komische film: Chorlie als onderkruiper, onbedaar lijk werd gelachen. Wij roepen de Kennemer bioscoop een welgemend'? .Tot weerziens" toe. NIEUWE NIEDORP. Met Kesttijd is door D.T.S. I van Oudkarspol en N.V.V. I alhier, voetbalwedstrijd gehouden. De do lenden waren vrijwel tegen elkaar opgewassen en hot einde was gelijke stand, nl. 3—3. VEENHUIZEN. Wij vernemen, dat voor rekening v&n don heer Jb. Kooij alliier oen boerenwoonhuis zal gebouwd worden in het Noordeinde van den Veenhu4zer Mid denweg. Het gehcele werk is opgedragen aan den heer A. Visser, timmerman te Veenhuizen. DIRKSHORN. Maandag, Eersten Kerstdag, gaf de tooneelvereeni- ging „Nieuwloven" alhier ten huize van den heer D. Bruin een vroolijk spel uit het Indische leven: „Tropenadel" door Wermeskerken, een wel ietwat overdreven parodieerend stukje tropenleven. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder, was de tooneelzaa.1 vol. En de opgekomenen zullen zich hun gang, niet beklaagd hebben; want ze hebben ge noten van zeer goed spel, van fraaie toonoelcn met Indisch aspect, bonovens goed zittend© Indische costuunis. Onbedaarlijk is er gelachen om'de aanstellerij van mijnheer en mevrouw Van VJiet en vooral om de prachtige juffrouw Van der Kooij, die reeds drierruuil had gevrijd, alvorens ze met haar lieven Dirk trouw de, genoten van het stille spel van mevr. Hooi berg, van Ali on Ru on al de anderen; zelfs de vrij passievo figuur van oom George kwam goed tot haar recht.' Het was weder oen goed verzorgde en daardoor goed geslaagde uitvoering. ANNA PAULOWNA. Door dc tooneelvereeniging „Klein Begin" werd Zon dagavond ren openbare uitvoering gegeven in do zaal van den lieer C. Slikker. De keuze van een stuk 'is altoos heel moeilijk. O, zéker, stukken zijn er genoeg, Het wemelt van vertaalde Duitsehe kluchten en allerlei tragisch prullaria. Maar verlangt men Hollandsch oorspronkelijk werk, wcnscht men bovendien iets goeds en dat toch geschikt is voor dilettanten die hun rol ernstig willen bestudccren (en anderen moesten eigenlijk maarliever nooit op de planken komen) dan zal men de ervaring opdoen, dril men niet zoo gemakkkclijk klaar komt en ai blij mag wezen, als men tenslotte iets vind^. met een natuurlijke, vlotl.c dialoog en dat het om zijn boeienden inhoud in elk geval wel doen zal. Met al deze cn nog tal van andcro ezwaren voor oogen zullen wij er „Klein-Bcgin" heusch gren verwijt van maken, dat Albert van Waasdijk's ,.Op den Tyrugwcg" wel een beetje te zwaar was voor de vereeniging. als geheel genomen. Liever verheugen wii óns over het fcjt, ciat öuderwotschc draken, holle Salmende declamatie cn allerlei andere fraaiigheden van en ouden stempel bij de liefhebbcrijrvercenigingeu in onze gemeente blijkbaar hebben afgedaan. En ril ging dan ook het stuk wei oen Êcetje tc hoog, er was toen Zooveel goeds waar te nemen, dat wij met genoegen de voorstelling gevolgd hebben en dat het publick met stille aandacht heeft toegeluisterd. 'Het tooneel bleek goed verzorgd en blijkbaar ook was er veel werk gemaakt van de mise- en scène. Wat verder het spei'belangt, wij willen niet meedoen aan de nergens-toe-djenende dwaas- hoid om alles maar op te hemelen, mits het maar krach ten uit eigen woonplaats betreft. Neen er waren zeer zeker tekortkomingen, maar er vielen aan den. anderen kant toch ook weer zooveel deugden aan te wijzen, dat „Klein Begin" naar onze mconing nochtans met ceü glimlach van voldoening op J!czo uitvoering mag terugzien. Met de opvatting der rollen van Fine en Toby van Meerssen waren wij het niet licolemaal eens, doch weet men zich mot dio opvatting te verzoenen, dan kan niet anders getuigd, wordon dan dat beide ver tolkers hoogst verdienstelijk: spel gaven. Iedere rol afzonderlijk besproken zou do ons toegestane plaats ruimte verre overschrijden. Besluiten wij daarom lio vor dit toch al veel te uitvoerig geworden verslag mot de korte opsomming van het althans naar onze meening allerbeste wat ons. Zondagavond geboden word. En dan noemen wij als zoodanig Su zan, de oude huishoudster; Albert, de voetbal-ino.- nink, maar bovenal Louiso, do jonge vrouw. Bepaal delijk in haar tweestrijd tusschen passie cn huwe lijkstrouw gaf zij, niet alleen door zegging, maar ook door levendig-wisselendo gelaatsexpressie een zoo benijdenswaardig natuurlijk spel, dat zoowel het éen als het ander het guwone doorsneè-dilectan- ti8me ver uit te boven ging. PLANTENZIEKTENLEER. XXVI. (Vragen, deze rubriek betreffende, worden gratis be antwoord door dren heer K. van Keulen, Ycencnlaan 88, Hoorn. Zoo noodig sture men ziek materiaal op. Spreek tijd iedereu Zaterdagmorgen van 9—12 uur. Vrugenbus. Een groot aantal vragen kwam in, welke, alle per bri^f beantwoord zijn. Daar het nu noodzakelijk is, om over de winterbehandcling der vruchtboomen te spreken, gaat dit voor. Misschien dat er een volgende keer nog gelegenheid bestaat ze ook in dc courant op te nemen. WINTERBE1IAXDELING DER VRUCHTBOOMEN. Het wordt zoo zachtjes aan tijd öm eens pan het be sproeien der vrnehtboomen met carbolincum te gaan «icnken. Wfi kunnen daar met goed succes de volgende vijanden onzer vruchtboomen mee bestrijden. Dierlijke parasietenB1 a dl' u i z e n. Verschillende bladluissoorlcn overwinteren in den vorm van "kleine, glimmend zwarte eitjes, soms in groot aantal bijeen, dikwijls meer afzonderlijk, bij knoppen en in sehors- reclies, o.a. de pruimcnbladluis, appelbladluis, bessen- bladluis, zoowel dio aan de toppen der Sfchcuten zuigt als die, welke rood© bulten op de bladeren Veroorzaakt. Schildluizen. In den winter vindt men van ver schillende schildluissoorten de eieren, *van ondere de vrouwelijke luizen onder schildjes. Zeer bekend is o.a. de komma-vormifle schildluis, met kommavormig. bruin schild, ongev. l»/a 2 m.M. lang, die men soms in groote getale op ooftboomen vindt. Do pillis. Deze van een .meer notedopvormige, schildachtige, verharde rugzijde, voozicne, eveneens tot de schildluizen hehooreude insecten, overwinteren als onvolgroeide vrouwelijke luis op de jonge twijgen en takken van verschillende hoornen en struiken. Dop- luis op perzik in kassen met 25 pet. carbolineunv- oplossing bespuiten in de laatste week van December of eerste week van Januari. B l o ejidlftiiis. Deze insecten, dié door een spitte wollige wasafscheiding kenbaar zijn, overwinteren als jongere of oudere. luizen in door nen zclven Veroor zaakte 'kankerachtige woekeringen op appel takken. Be strijding door aanstippen der kolonies met benzine, brandspiritus of warme lynolie en door bespuiting met 10 pet. carbolincum. BIadiytoifiien, o.a. van appel cn peer, overwinte ren als ei of larf en doen ongeveer op dezelfde wyze schade als luizen. Wantten, o.a. 'de appclwanls van Present van Engeland. Bestrijding met iO pet. carbolinemn. Mijten, Spint. Vele soorten van mijten, de oor zaak van hel spint, overwinteren eveneens als ei, andere als volwassen dier tusschen bodemruigte, weer andere

Schager Courant | 1922 | | pagina 2