BE [Ml DE ilBQRAAZ, DEPOSITO'S. WIERIN OERWAARD. Door "don heer J. Qudendij'k is aan de voetbalclub W.F.G. een door hem zelf vervaardigd' kastje, wat door een vakman niet beter gemaakt had kunnen worden, cadeau gegeven. Dit kastje is ingericht om medailles in te hangen. De heer G. Schröder als voorzitter, heeft het dankbaar aanvaard en tevens de eerste 5 medailles er een plaatsje in gegeven. WIERINGER WAARD* Zaterdag werd door Dijkgraaf en Heemraden in de kolfbaan van den heer Schouten publiek verpacht het grasgewas aan de boezemkaden, dijken, wegen enz., voor een tijdvak van 3 jaar. De uitslag was als volgt: Boezemkaden, tijdvak 19201922 f 3505; tijdvak 1923—'25 f3215. Noord- en Noordwestdijk, tijdvak 1920—1922 f5150; tijdvak 1923—*25 f 4055. Oostdijk, tijdvak 1920-1922 f3135; tijd'vak 1923-, *25 f2345, Wegen, tijdvak 1920—1922 f 605; tijdvak 1923'25 f 304 Vischwater tijdvak 1920—1922 f7, tijdvak 1923—'25 f 7. Weiland, tijdvak 1920—1922 f 760; tijdvak 1923-'25 f 610. Totaal tijdvak 1920—1922 f 13172, tijdvak 1922— '25 totaal f10511, alzoo een vermindering van f2621 per jaar. BARSINGERHORN. Op Zondagdavond vóór Kerstmis was de zaal van den heer van Stjpriaan alhier goed bezet. Het Harmoniegezelschap „De Eendracht" van Kolhorn, onder directie van den neer L. Kaper Lz., opende den \avond met de uitvoering van een viertal muziekstukken, die goed werden afgewerkt en correct voorgedragen en daarop volgde de groote attractie, de Revue „Als hij afkomt" van J. Kaper te Kolhorn. Dc auteur zelf, met zijn sportman-agent en do andere heeren en dames en de pianist, die bij' zooiets alle rollen meespeelt, zij1 allen droegen van alles cn nog wat voor, op een gunstige wijze, die hartelijk lachen .deden, zoodat èn ae muziek èn do uitvoerders van de revue samen hier een amusanten avond hebben gegeven. PENSIOEN-INKOOP. In het Staatsblad verschijnt een Kon. Besluit, waarbij o.m. regelen, zijn vastgesteld voor den in koop van pensioen voor den tijd, dien een ambte naar vóór 1 Juli 1922 in tijdelijken, zijdelingschen of onbezoldigden publieken dienst boven den leeftijd van 18 jaren heeft doorgebracht. Het verzoek om inkoop, met de daarvoor benoo- digde stukken behoort voor 1 Jon. a.s. aan den Pen sioenraad (Lange Houtstraat 11 te 's-Gravenhage) te worden gezonden. Diensten, die reeds vroeger voor pensioen zijn in gekocht, vallen hier buiten. BUITENLANDSCHE REGEERINGSBESTELLIN- GEN. BINNENLANDSCHE WERKLOOSHEID. Men schrijft aan het HdbldL: Ik verneem uit goede bron, dat de Regeering vlieg tuigdoek betrekt uit het buitenland, terwijl de ar beiders die dit hier in het landl maken buiten werk zijn. Daar dat goed uit Engeland of Frankrijk komt, kan het ten hoogste 20 goedkooper zijn in het alleruiterste geval. Daar staiat tegenover de werkloo- zenuitkeering en de belastingderving en productie vermindering van het land. Wanneer de vakvoreeni- gingen eens eén keer aan het vak zelve dachten, zou den zij invloed kunnen oefenen op dergelijke mis standen. EEN OPLICHTER. De politie te Doetincheija heeft Vrijdag een Duit- scher gearresteerd!, die bij1 de Geldersche Credietver- eeniging een valschen wissel van 1.700.000 Mark wil de verzilveren. Bij fouilleering werden nog twee dito wissels op hem bevonden tot bedragen van resp. 1.650.000 en 1.450.000 Mark. De gearresteerde gaf op te zijn een 23-jarige man uit Anholt. LOONSVERLAGING Aan het personeel, ook de directie van de Friesche Coöperatieve Exportslagerij te Akkrum is met 1 Jan. a.s. 10 pet. loonsverlaging aangezegd. DE ELECTRICITEITSPRIJS. Tusschen de gemeente Vlissingen en de directie der eleotrische centrale aldaar, was een geschil ge rezen over den prijs van electri.citeit. Dit geschil was in handen gesteld van een arbitrale commissie, die thans gerapporteerd heeft, dat de maximumprijs voor verlichting mag zijn 3614 cent en voor kracht 22 cent per K.W.U. EEN AANKLACHT TEGEN DEN BURGEMEESTER VAN WORMERVEER. Op voorstel van' wethouder Binnendijk (soc.-dem.) besloot de raad van Wormerveer, naar de„Tel." meldt, met zes tegen vijf stemmen een aanklacht in te dienen bij den procureur-generaal tegen den bur gemeester van Wormerveer, op grond van het feit, dat deze zich in openbare raadszitting zou hebben uitgelaten over aangelegenheden, besproken in ge heime zitting, ten opzichte waarvan geheimhouding was opgelegd. Men was evenwel niet algemeen van meening, dat een besluit tot geheimhouding was ge nomen en uit de notulen der geheime zitting bleek zulks evenmin. Een van de niet-sociaal-democraten, de heer Ferf. stemde vóór het soc.-dem. voorstel, blijkbaar, om een beslissing uit te lokken. De heer De Boer onthield zich van stemming. De heer Ferf verklaarde nog, dat ook hij een aanklacht zou indienen, n.1. tegen wethouder Binnendijk. WIERINGERWAARD. Door het wegvallen van een correctieregel Is in het verslag van de Rundveefokvereeniging alhier een onjuistheid ontstaan. Het was niet de heer Bakker die een uitlating van den heer Koster ter sprake bracht, doch het was de heer R. Kaan. Ook een productiviteit van 4 koeien van den heer R. Kaan zijn verkeerd gemeld. Daarbij staat 222 melkdagen, dat moet zijn 299 melkdagen. OUDESLUIS. Alhier komt bij een 4-jarig meisje, een geval van roodvonk voor, ANNA PAULOWNA» Dinsdagavond, Tweeden Kerstdag, werd in de Ned. Herv. Kerk alhier het jaarlijksch Kerstfeest gevierd. En was een mooie Kerstboom. Ds. Snethlage zette, eenvoudig en bevattelijk, de beteekends van dit feest uiteen en gaf een boeiende Kerstvertelling, terwijl' Kerstliederen door de kinderen werden gezongen on der leiding van den heer A. de Boer, met orgelbe geleiding van diens echtgenoote. Natuurlijk werd de jeugd op versnaperingen onthaald en ten slotte kreeg elk nog een cadeautje. Bij: het einde baeht de pre dikant dank aan allen, die tot het welslagen van het feest hadden meegewerkt. OUDESLUIS. J.l. Zondagavond had alhier in de'Ned. Herv. Kerk een Kerstfeestviering plaats met do leerlingen der cathechisatie van Oudesluis en 't Zand en de school kinderen van'hier. Een mooi versierde en schitterend verlichte Kerstboom was aanwezig, waaromheen de prijzen alsmede versnaperingen waren aangebracht. Van de zijde van het publiek was zeer veel be langstelling. Het kerkgebouw, tot zelfs de galerijen, waren geheel gevuld. Het was voor. het eerst dat alhier een dergelijk feest plaats had. Nadat door Dominéé Buiskool de bijeenkomst met gebed was geopend, waarin hij zijn tevredenheid gaf te kennen dat et zoo'n groot aantal personen aan- v wezig was, werd door zijn leerlingen gezongen vers 1 en 5 van Gezang 194, waarna door Dominéé aan de kinderen een verhaal van de geboorte van Jezus werd gedaan. Hierna werd wederom gezongen: „Stille Nacht", waarop een Kerstverening volgde door Dominéé, waarvan do inhoud speciaal bestemd was voor de moisjes. Hierna' werd wederom gezon gen: „De nederige Geboorte", waarna Dominéé een tweede vertelling deed, meer bestemd voor de jon gens. Dat beide vertellingen bizonder boeiden, was af te leiden uit de stilte, die er heerschte. Vervolgens werd er wederom door de leerlingen gezongen: „Halleluja", waarna een aanvang werd ge maakt met de uitreiking der prijzen. Aan de oude ren werden boeken en andere cadeautjes uitgereikt terwijl den jongeren versnaperingen yerden aange beden, Ér was voor gezorgd, dat ook die kinderen, die nog niet naar school gaan, maar bij deze gele genheid door hun ouders waren meegenomen, iets van de lekkernijen kregen, zoodat geen enkel kind met leege handen huiswaarts ging. Na de uitreiking der prijzen volgde een slotzang; Gezang 180, vers 1, door de Gemeente, waarna dit eerste, doch uitstekend geslaagde Kerstfeest, was af- geloopea, waarop Dominéé zijn harteïijken dank uit sprak aan aiien, die door hunne gaven, hem in staat hadden gesteld^ dit Kerstieest te vieren en aan allen die hem bij de voorbereiding zoo behulpzaam waren geweest. JULIANADORP. Maandag 25 December (len Kerstdag), hadden wij alhier weer het genoegen „Het Kleine Tooneel" van Noordscharwoude te zien optreden met hun succos- tooneelspol, getiteld: „De Kribbebijters", in de zaal van den heer C. Vader. Had de vorige maal hun op treden plaats voor een stampvolle en uitverkochte zaal, zoodat velen toen teleurgesteld moesten worden, dat was nu precies de tegenstelling daarvan, de zaal was maar matigjes bezet. Maar de thuisblijvers heb ben ongelijk, veel gemist, want datgene dat door dit gezelschap is vertoond, is boven allen lof verheven, artistenwerk is geleverd. De verschillende rollen wa ren zonder onderscheid allen in prima prima handen, de uitspraak zuiver, zoo zuiver, dai als men cr niet mee bekend was, men zou zeggen, dat hier 'n stacLs- gezelschap op de planken was. Maar een eerste rangs gezelschap is het, dat kan niemand ontkennen. Het toilet en de grimage waren keurig verzorgd, en had den steeds op correcte wijze plaats, en misten hunne uitwerking op het publiek mi et, hetwelk op ieder be drijf geestdriftig applaudiseerde. Dat was ook alles zins verdiend, want de opvoering of liever gezegd de vertolking van zulk werk wordt hier nooit gezien en gehoorde Dat er thans een zoo klein publiek aan wezig was, zal oA zijn oozaak wel vinden, dat er tegelijkertijd Kerstfeest gevierd werd, en dan is bet spreekwoord! ook hier weer niet tevergeefsf „niemand kan twee heeren dienen", enz. Ook bet weer werkte op den vooravond niet mee, en zal velen wel terug gehouden hebben, om zich de reis naai- de tooneel- zaal te getroosten. Na af&op een gezellig bal tot slot, waar velen nog lang bij oen bleven. WINKEL. 't Was Zaterdag voor Kerstmis een belangrijke dag -voor de school te Winkel en voor den heer Egmond, ^onderwijzer aan die school, die na vijf en veertig jaren aan die school verbonden te zijn geweest, haar thans met ingang van 1 Januari gaat verlaten en nu voor 't laatst school hield, de voormiddag-schooltijd school hield; noen 't was een schooltijd om niet de gewone werkzaamheden te kunnen doen. 't Was een tijd van andere gedachten. r-i Na 45 jaren te hobben samengeleefd met kinderen, in die scnool, waarvan er reeds een groot getal bij meester zittem waar vader en moeder ook gezeten hebben, zich los te maken va# dat werk, is een stap, tot ernstig nadenken nopende. En de kinderen, de zittende 'klassen, ze kunnen zich niet voorstellen dat als straks na ao Kerstvacantie, als allen terugkomen er één niet terugkomt en ze zullen er zich lang zamerhand aan moeten gewennen, de school zonder meester Egmond. Dat het geen gewone schooltijd zou zijn, bleek rèeds spoedig, een met groen en bloemen versierd school lokaal teekent reeds iets buitengewoons, en als de kinderen, nu allen in een, het versierde lokaal, geplaatst zijn, dan zal het officieele gedeelte plaats nebben. Verschillende dames en heeren hebben zich inmiddels in en bij de school verzameld en we zullen straks hooren, wie dat zijn en waarvoor zij komen. Als dan de scheidende meester is binnengetreden, volgen na het Hoofd der school en het overige onder wijzend personeel verschillende anderen, allen een plaats vindend in het lokaal. Allereerst zien we den Burge meester, gevolgd door den Raad en een tieputatie van oud-leerlingen. Als allen gezeten zijn, treedt de Burgemeester naar voren, om den scheidenden onderwijzer een woord van dank te brengen voor het vele door hem aan de ge meenschap bewezen, 45 jaren lang, namens den Raad, namens ae gemeente en nooit aie dankbaarheid uit te spreken tevredenheid, voor de wijze waarop dat werk werd vervuld, voor het geen de heer Egmond heeft bijgedragen voor geestelijke ontwikkeling, de vorming van honderden leerlingen en als bewijs van erkennilig dier diensten overhandigd spreker de heer Egmond een enveloppe met inhoud. Het Hoofd der school volgt dan om den scheidenden onderwijzer zijn drank te brengen voor zijn plichts opvatting in de jaren met hem samen gewerkt, zijn dank voor zijn collegiale omgang met Spreker en de andere collega's a Een deputatie van oud-leerlingen brengt bij monde van Mevrouw Strijker den vroegeren, inaar door hen niet vergeten onderwijzer, namens een groot getal oud leerlingen een woord van dank voo rhet geleerde, en bij een woord van dank wil men het niet laten. De heer S. P. Vries laat zien, dat men het er een blijvend* bewijs van erkentelijkheid aan heeft weten te verbinden, en biedt den scheidenden heer Egmond een tuin- ameublement aan.* De heer H. H. Buthfer geeft door aanbieding van een enveloppe namens Winkers Harmonie blijk, dat die vereeniging meeleeft met deze belangrijke gebéurténis in het leven van haar vroegeren Directeur. De tegenwoordige leerlingen, zij die direct met 's meesters weggang te maken hebben, hebben hem toch ook niet zoo weg willen laten gaan en de oudste leerling der U.L.O.-klassev Barend van Dam, zegt het meesier ongedwongen. Denkt nog eens om ons als ge weg zijt, wij zullen het aan U doen. En meester zal er aan denken, een palm op een standaard en een fauteuil, hem door ae leerlingen aangeboden, ztUlen hem dikwijls aan hen doen herinneren. Het onderwijzend personeel bieeft daarbij gevoegd een koperen bloempot, benevens enkele bloemstukken. Dan is het woord aan de kinderen, die een voor deze gelegenheid gemaakt afscheidslied zingen. 't Is even stil, zoo hier en daar wordt een traan bedwongen of weggepinkt, maar hoe ook, men voelt hier in dat oogenhlik dat een werkzaam leven wordt afgesloten. Na 43 jaren, waarvan 45 jaren te Winkel, het onderwijs te hebben gediend, dit over te geven aan' jongere krachten. De scheidende voelt dit ook en niet zonder aandoening neemt hij dan het woord, om daaraan uiting te geven.' Déze dag, zal voor hem blijven een herinneringsdag, daaraan zullen verschillende blijvende bewijzen van erkentelijkheid hem herinneren. Maar, zegt de heer Egmond, als ik straks geen deel meer van U zal uitmaken, laat mij dan niet zijn een vergeten burger, maar dan ook in vriendschap met U leven en U ont moeten. Gij oud-leerlingen hebt me een zoo groot getal uitplaatsen bezorgd, dat er'meerdere van U van lijd tot tijd een plaatsje in zullei. kunnen vinden. Doe het dan ook. En als de heer Egmond de verschillende vertegen woordigers heeft bedankt, is het officieele gedeelte ge sloten. De vertegenwoordigers van gemeente en van oud leerlingen vertrékken, hun taak is yervuld, zij' hebben gezegd, wat zij don scheidenden meester nfeenden te moeten zeggen. Alleen do kinderen het onderwijzend personeel bleven nog eenigen tijd bijeen. - JULIANADORP. Maandagavond, jl. (len Kerstdag) vierden do kin deren der Zondagsschool alhier hun jaarlijksch Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk. En dat het^Werke- lijk Kerstfeest zou worden, dat kon men op ons an ders zoo stille dorpje reeds vroeg in den avond waar nemen, want niet alleen de kinderen, maar ook de grooten stroomden in grooten getale kerkwaarts, om met de kleinen te genieten en mee te leven in dezen vreugdestoncL Toen dan ook de deuren geopend Werden, stroom de het kerkgebouw stampvol belangstellenden, die heden ook iets van de boodschap des vredes wilden hooren; Immers, met Kerstfeest, dan verkondigt men het „Vrede op aarde"! Het feest werd geopend door allen met elkander dat machtige vers uit Psalm. 68 aan te heffen en daarna ging de heer G. A. Niessink van Huisduinen in gebed voor. De Zondagsschool zong daarna het „Eere zij God" en vervolgens hield de heer Niessink de Kerstinleiding. Nu werd het „Bethlehem Efratha" op verdienstelijke wijze ten gchoore gebracht, waarbij het meisjeskwartet zeer uitblonk door haar zuiver en schoon gezang. Nu volgde eenige tractatie, en ging men weer verder om het pogramma af te werken, en volgde een Kerstver telling van mej. G. Tiel. Thans klonk het „Komt al- 'len te zamen" uit de kindermonden en werden daar voor weer schadeloos gstelde door iets eetbaars. Het „Veertig eeuwen van t,o voren" klönk prachtig, en don inhoud van don tekst, zal menig ondere nog wel eens tot nadenken gebracht hebben. Mej. II. Slik ker hield vervolgens nog een Kerstvertelling, dat be sloten werd met „Er klinkt in Bethlehems velden". Nu kwam voor de kinderen, de clou van het feest, namelijk de prijsuitdeeling. Nu, die was in een woord genoemd, schitterend. Ieder kreeg eon boek, een heel mooie tekstkaart, en een scheurkalender, die hun iedoren dag van "het nieuwe jaar zal herinneren aan hun Kerstféestviering. De organisatie van die uitdeeling was uitstekend geregeld en verliep vlot. Do kinderen zongen nu tot slot van hun programma „Kerstlied". Een drietal verliet de Zondagsschool on kroegen -als extra belooning een aandenken hieraan, een bijbeltje, die blji monde van den hoer Niessink, die hieraan nog een kort verhaaltje verbond, werden uitgereikt. Nu kregen allen nog het tradioneele Kerstzakje, cn toen was het einde gekomon. Gemeen schappelijk, onder hegeleiding van het orgel, werd de Avondzang aangeheven, welke vervat is in de woorden van Gez. 180 vers 1. De 'heer Niessink nam nu het woord, bracht ^ank aan de dames der Zon dagsschool voor hunne moeite in deze getroost, aan allen die hadden bijgedragen en medegewerkt om dit 'heerlijke kinderfeest to doeni slagen, door het ge ven van moreelen en finantiëolen steun, en ten slotte aan ouders en verdere belangstellenden voor hunne tegenwoordigheid en sloot de bijeenkomst met dankgebed. De prachtige Kerstboom, die baadde in een zee van lichtjes en verdere versieringen, had aller bewondering en velen van de aanwezige bezoe kers zullen stellig hier voor een oogenhlik weer te ruggedacht hebbcni aan don tijd, dat ook zij, evenals nu hunne kleinen, Kerstfeost vierden, bij deij ver lichten Kerstboom. Voldaan over alles, is oen ied'or huiswaarts geto gen, eni niet het minst do kinderen, die echt feest ge vierd hebben, Kerstfeest, het feest van het licht, dat eens in den Kerstnacht schoen, hot oouwiga Licht 1 NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 4 December heeft do alhier al sinds zoovele jaren gevestigde rederijkerskamer „Cicero" in hot café „Prins Maurits'leene openbare u-itvóering gegeven met „Het hoogste recht", tooneel spel in 4 bedrijven. En als nastukje „Daar is Mijnheer". In bei de stukken is heel mooi spel geleverd en de leden van Cicoro hebben den naam van hunne vereeniging weer alle eer aangedaan. Veel is er genoten door de talrijke aanwezigen en do vertolking van „Het hoog ste recht" en van het voor velen dor belangstel'! on dom zeker welbekende leuke nastukje was in hooge mate te prijzen. Aan mej. J. ZwagermanVel, die in „Het hoogste recht" medespeelde, werd oen. bloem stuk en een blijvend aandenken aangeboden, 't Was een. mooie avond met geanimeerd bali na. ZUIDSCH ARW OUDE. Reeds meerdere malen heeft hier enen tooneelver- èeniging bestaan, doch steeds werd zij dioor gebrek aan borgstelling of medewerking ontbonden. Thans maakt men weer plannen om tqt de oprich ting te komen en zijn we goed ingelicht, dan zullen die plannen wel tot uitvoering gebracht worden. LANGENDIJK. De heerén P. Verburg te Noordscharwoude, P. Slot en S. Wagenaar te Broek op Langendijk, komen respectievelijk voor als no. 2, 4 en 10 op de candida- tenlijst der anti-revolutionnairen in do kieskringen' Helder en Hoorn. ARBEIDSOVEREENKOMST IN HET GRAFISCHE BEDRIJF. De Neutrale Grafische Bond heeft het ontwerp- collectiof arbeidscontract voor het drtikkers- en bin- dersbedrijf met groote meerderheid aanvaard. ALKMAAR. Te SCHAGEN Donderdags in HSlel Vrcdelusl. De Zondag en do daarop volgende Kerstdagen ston den in het teeken van uitvoeringen, en wel op twee van de drie avonden. Zondagavond gaf de gymnastiekvereeniging „Sparta" ten huize van den heer D. A. de Bruijn, voor eet> goed bezette zaal, een uitvoering. Verschillende oefeningen werden kranig uitgevoerd en afgewisseld door een stukje muziek en een toonecl- stukje werd een-goed geheel gevormd. Het publiek was dankbaar gestemd. Bal na afloop hiél'd heu nog eenigen lijd bijeen. Maandagavond gaf de tooneelvereeniging „Ons Ge noegen" ten huize van den heer P. Bakker, voor een eveneens goed bezette zaal, een uitvoering. Opgevoerd werd Mésalliance, tooneel spel in drie bedrijven, door J. B. Schuil. Hoewel dit stuk niet tot de gemakkelijke te rekenen is, en verschillende daarin voorkómende personen, zware rollen te vervullen hebben, mag toch worden gezegd, dat de spelers zich niet onverdienstelijk van hun taak hebben gekweten. Ook 'hier een dankbaar geestema publiek en bal na afloop. ONGELUK BIJ EEN KERSTBOOM. Zaterdagavond zat te Zwolle een achtjarig jongetje met zijn rug naar den Kerstboom.. Zonder dat. het, bemerkt werd, kwam hij met zijn pyama te dicht bij den brandenden boom. In een oogwenk stond het kind in brand en bekwam aan den rug zulke hevige brandwonden, dat het kort daarna overleed. DE WETHOUDERSKWESTIE TE WORMERVEER. Uit Wormerveer, 24 Dec. De tot wethouder geko zen raadsleden Ferf en Klinkenberg, hebben den Raad bericht, dat zij het jvethoudersschap niet wen- schen te aanvaarden, omdat zij in den Raad geen vol doende meerderheid achter zich hebben. Krachtens artikel 88 der Gemeentewet blijven thans de beide soc.-dem. \yethouders Binnendijk en Westervoort voorloopig bun functie waarnemen. Naar wij vernemen zullen zij aan den Raa,d in de zitting van Vrijdagavond voorwaarden stellen, waar op zij wenschen verder te regeeren. EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Uit 's-Gravenhage, 26 Dec. Naar wij vernemen zijn Zaterdagavond de dir^pteur H. van het Hotel des Indes èn zijn vrouw door de politie gearresteerd en, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zij wor den verdacht van valschheid in geschrifte ten na- deele van het rijk en de gemeente. De justitie heeft in de villa van het echtpaar aan den Ouden Sche- ventngscheweg en in het Hotel des Indes huiszoe king gedaan. De aangehoudenen waren samen ex ploitant van het hotel, dat vam gemeentewege ge steund wordt.Tel. VEENHUIZEN. Zondag j.l. gaf de Kennemer Autobioscoop van Bergen alhier een voorstelling bij den heer J. de Beurs, des namiddags voor kinderen, des avonds voor ouderen. Wij kunnen niets anders verklaren, dan dat hier goed werk geleverd' is. Bij de kinder voorstelling moesten de kleinen herhaaldelijk har telijk lachen, terwijl er ook veel leerzaams te zien was. De films waren zeer geschikt voor de jeugd De ondernemers hebben hier de spreuk: Geef het kind, wat des kinds is, goed in eere gehouden en in toepassing gebracht. Ook des avonds werd er genoten. Heldere, niet trillende beelden werden er op het doek gebracht. Het hoofdstuk, getiteld: Liefde en Hartstocht, waarin een jongeling door de liefde van een rein meisje van zijn geërfde drankzucht werd genezen, werd met spanning gevolgd; terwijl om de komische film: Charlie als onderkruiper, onbedaar lijk werd gelachen. Wij roepen de Kennemer bioscoop een welgemend'? .Tot weerziens" toe. NIEUWE NIEDORP. Met Kesttijd is door D.T.S. I van Oudkarspel en N.V.V. I alhier, voetbalwedstrijd gehouden. De spe lenden waren vrijwel tegen elkaar opgewassen en het einde was gelijke stand, nl. 3—3. VEENHUIZEN. Wij vernemen, dat voor rekening van den heer Jb. Kooij alhier eon boeren woonhuis zal gebouwd worden in Ijet Noordeinde van den Veenhuizer Mid denweg. Het geheele werk is opgedragen aan den heer A. Visser, timmerman! te Veenhuizen. DIRKSHORN. Maandag, Eersten Kerstdag, gaf de tooneelvereeni ging „Nieuwleven" alhier ten huize van den heer D. Bruin een vroolijk spel uit het Indische leven: „Tropenadel" d'oor We rm es kerken, een wel ietwat overdreven parodieerend stukje tropenleven; Niettegenstaande het zeer ongunstige weder, was de tooneélzaal vol. En de opgekomenen zullen zich hun gang niet beklaagd hebben; want ze hebben ge noten van zeer goed spel, van fraaie tooneelen met Indisch aspect, bonevens goed zittende Indische costuums. Onbedaarlijk is er gelachen om'de aanstellerij van mijnheer en mevrouw Van VJiet en vooral om de prachtige juffrouw Van der Kooij, die reeds driemaal had gevrijd, alvorens ze met haar lieven Dirk trouw de, genoten van het stille spel van mevr. Hooi berg, van Ali on Ru en al de anderen; zelfs de vrij passieve figuur van oom George kwam goed tot haar recht.' liet was weder een goed verzorgde en daardoor goed geslaagde uitvoering. ANNA PAULOWNA. Door de tooneelvereeniging „Klein Begin" werd Zon dagavond een openbare uitvoering gegeven in de zaal van den heer C. Slikker. De keuze van een stuk is altoos heel moeilijk. O, zeker, stukken zijn er genoeg, Het wemelt van vertualdo Duitsche kluchten en allerlei tragisch prullaria. Maar verlangt men Hollandsch oorspronkelijk werk, wenscht men bovendien iets goeds en dat toch geschikt is voor dilettanten die hun rol ernstig willen bestudccrcn (en anderen moesten eigenlijk maar liever nooit op de planken komen) dan zal men de ervaring opdoen, dat men niet zoo gemakkkclijk klaar komt en af blij mag wezen, als men tenslotte iets vind^. met een natuurlijke, vlotl.c dialoog en dat het om zijn boeienden inhoud in elk eval wel doen zal. Met al deze en nog tal van andoro ezwaren voor oogen zullen wij er Klei Begin" heusch geen verwijt van maken, dat Albert van Waasdijk's „Op den Terugweg" wel een beetje te zwaar was voor de vereeniging. als geheel genomen. Liever verheugén wii 'ons over net fejt, dat ouderwctschc draken, holle talmende declamatie cn allerlei andere fraaiigheden van en ouden stempel bij de liefhebberij.-vercenigingen in onzo gemeente blijkbaar hebben afgedaan. En al ging dan ook het stuk wei een beetje te hoog, er was toen Izooveel goeds waar te nemen, dat wij met genoegen de voorstelling gevolgd hebben en dat het publick met stille aandacht heeft toegeluisterd. 'Het tooneel bleek goed verzorgd en blijkbaar ook was er veel werk, gemaakt van de misé- en scène. Wat verder het sper belangt, wij willen niet meedoen aan dc nergens-toe-dienende dwaas* heid om alles maar op te hemelen, mits het maar krach ten uit eigen woonplaats betreft. Neen er waren zeer zeker tekortkomingen, maar cr vielen aan den. anderen kant toch ook weer zooveel deugden aan te wijzen, dat „Klein Begin" naar onze meening nochtans met eeü glimlach van voldoening op Jieze uitvoering mag terugzien. Mét de opvatting der rollen van Fine en Toby van Meerssen waren pdj het niet heelcmaal eens, doch woet men zich met die opvatting te verzoenen, dan kan niet anders getuigd: worden dan dat beide ver tolkers hoogst verdienstelijk spel gaven. Iedere rol afzonderlijk bespreken zou de' ons toegestane plaats ruimte verre overschrijden. Besluiten wij daarom lie ver dit tóch al veol to uitvoerig geworden verslag met de korte opsomming van het althans naar onze meening allerbeste wat ons* Zondagavond geboden, werd. En dan noemen wiji als zoodanig Su zan, de oude huishoudster; Albert, do voetbal-ma niak, maar bovenal Louise, de jonge vrouw. Bepaal delijk in haar tweestrijd tusschen passie en huwe lijkstrouw gaf zij, niet alleen door zegging, maar ook door levendig-wisselende gelaatsexpressie een zoo benijdenswaardig natuurlijk spel, dat zoowel het éen als het ander het. gewone doorsneê-dilottan- tisme ver uit te boven ging. PLANTENZIEKTENLEER. XXVI. (Vragen, deze rubriek betreffende, worden gratis be antwoord door deen heer K. van Keulen, Veenenlaan 88, Hoorn. Zoo noodig sture men ziek materiaal op. Spreek tijd ioderen Zaterdagmorgen van 912 uur. Vrageubus. Een gröot aantal vragen kwam in, welke allo per brie,f beantwoord zijn. Daar het nu noodzakelijk is, om over de winterbehandeling der vruchtboomen te spreken, gaat dit voor. Misschien dat er een volgende keer nog gelegenheid bestaat ze ook in de courant op te nemen. WINTERBEHANDELING DER VRUCHTBOOMEN. Het wordt zoo zachtjes aan tijd öm eens aan het be sproeien der vruchtboomen met carbolineura te gaan aenkea Wfi kunnen daar met goed succes de volgende vijanden .onzer vruchtboomen mee bestrijden. Dierlijke parasietenBladluizen. Verschillende bladluissoorten overwinteren in den vorm van 'kleine, glimmend zwarte eitjes, soms in groot aantal bijeen, dikwijls meer afzonderlijk bij knoppen en in schors reetjes, o.a. de pruimenbfadluis, appelbladluis, bessen- bladluis, zoowel die aan de toppen der Sbheuten zuigt als die, welke roode bulten op de bladeren #eroorzaakt. S ch rfi(dï ,u i zen. In den winter vindt men van ver schillende schildluissoortcn de eieren, *van andere de vrouwelijke luizen onder schildjes. Zeer bekend is o.a. de komma-vormige schildluis, met kommavormig, bruin schild, ongev. lya 2 m,M. lang, die men soms. in groote getale op ooftboomen vindt. D o p li 4i i s. Deze van een .meer notedopvormige, schildachtige, verharde rugzijde, vooziene, eveneens tot de schildluizen behoorende insecten, ^overwinteren als onvolgroeide vrouwelijke luis op de jonge twijgen en takken van verschillende boomen en struiken. Dop- Iuis op perzik in kassen met 25 pet carbolineum1- oplossing bespuiten in de laatste week van December of eerste week van Januari. B 1 o ej d Ifiyi i s. peze insecten, dié door een spitte wollige wasafscheiding kenbaar zijn, overwinteren als jongere of oudere, luizen in door hen zeiven Veroor zaakte kankerachtige woekeringen op appcltakken. Be strijding door aanstippen der kolonies met benzine, brandspiritus of warme lijnolie en door bespuitiug met 10 pet. carbolineum. OBladiyloeien, o.a. van appel cn peer, overwinte ren als ei of larf en doen ongeveer op dezelfde wijze schade als luizen. WantJsen, o.a. 'de appelwants van Present van Engeland. Bestrijding met 10 pet. carbolineum; Mijten, Spint. Vele soorten van mijten, de oor zaak van net spint, overwinteren eveneens als ei, andere als volwassen dier tusschen bodemruigte, weer andere

Schager Courant | 1922 | | pagina 4