Alpiitl Bitlis- DE LANGE DE MORAAZ, Anna Paulownapolder. Raad Wicringerwaard. Dinsdag 13 Februari 1923. 668te Jaargang. No. 7179. Uitgevers i N.V, v.l. TRAPMAN 8? Co., Sctiagce N.V. „DE TIJDGEEST". Optnien Rekening-Courant. Binnenlandsch Nieuws* SCHA Dit. bln.fi vok-cschljnt viermaal por week: Dinadog, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Dij inzending tot 'b morgone 8 uur, worden Advor- tentiftn nog zooveel mogelijk in het eerirtuitkomend nummer geplaatst. ii li.,, POSTREKENING No. 23330. I Prils por 3 maanden 1.65. Loiso nummoro 0 cant. AJW.SRTHN- TMN van 1 tot 5 rogola 21.10. lodors regel mooi! 120 cent (bowtjeno, INT. TELEF. no. 20 inbogropen). Groote letters wogdon nnoj plaatssntmtö berekend. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden op Zaterdag 10 Februari 1625, des mor gens 10 uur, in het Polderhuis. Afwezig is de hoofdingeland, de heer Nanne». Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaana Jr., dijk graaf, secrtaris de heer C. Keijzer. Na opening volgt lezing der notulen der 8 laatste bijeenkomsten. Voorzitter deelt mede, dat de heer Wannes bericht inzond, dat hij verhinderd wa» deze vergadering bij te wonen. Goedgekeurd is het healuit tot het aangaan van een kasgeldleening. De aanbesteding van het leggen van een paarden.- pad heeft plaats gehad en het werk gegund aan den heer J. Th. Smiers, alhier, voor 30 cent per strekken de meter. Aan de héeren A. Smaal en L. van Zandwijk is eervol ontslag verleend en ook aan den bode, den beer S. Speets, is tegen 1 April a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Verder wordt medegedeeld, dat een duiker in den Verlengden Kleiweg aan den overkant van den spoorlijn gemist kan worden., de waterafvloeiing kan 1 angs een anderen weg plaats vinden. Vanui-t de kweekplaats achter het polderhuis zijn 773 wegboomen langs de wegen geplaatst en deze boomen hadden niet voor de aan den weg staande hoornen onder te doen. Het is dus gebleken, dat het achter het polderhuis een goede kweekplaats is. 127 Boompjes van den weg, die wat waren ingestor- ven, zijn nu naar de kweekplaats overgebracht om opgeleid te worden. Het Dag. Bestuur stelt voor, de perceeltjes bouw land, die de polder had voor den verbouw van haver en voerbieten, voor zijn paarden, in grasland om te leggen. Het bewerken van die perceeltjes werkt te stagneerend op den arbeid der polderwerkers en het Dag. Bestuur acht het beter, dan maar haver en voebieten voor de paarden aan te koopen. De heer Stammes vraagt, of het de bedoeling Is, alle perceeltjes in weide om te leggen. Voorzitter zegt, van het perceeltje aan het einde van den Boermansweg niet, dat zou bouwland kun nen blijven, de overige echter zouden grasland wor den. Goedgevonden. De zekerheidsstelling door den penningmeester is in orde en het laatste slootwerk is naar wensch op geleverd geworden. Van den Bond van ambtenaren bij de Waterschap pen in Noord- en Zuidholland, is ingekomen het ver zoek om inkoopsommen voor diensttijd van ambte naren geheel voor rekening van den polder te ne men. Door bet polderbestuur is reeds het besluit ge nomen een deel van die inkoopsommen terug te vor deren en het Dag. Bestuur ziet geen redenen om dat besluit te wijzigen. Het besluit wordt gehandhaafd. Het Dag. Bestuur stelt voor, om de Jaarwedde van den bode met ingang van 1 April a.s. te verlagen tot 1200.-. Voorzitter licht toe, dat, zooals straks is meege deeld aan dem heer Speets, tegen 1 April op de moest oervolle wijze ontslag is verleend. Door den heer Speets werden verschillende werkzaamheden ver richt die ook over de post kunnen gaan. De Jaar wedde was oorspronkolijk ook f200, maar was nu (300 en bovendien nog f60 toaslag. Het Dng. Be stuur stelt nu voor het salaris weer op f200 terug te brengon. Zonder bespreing wordt dit vooretel aan genomen. Van den hcor W. Waiboev te Van Dwljckriuie ie he' verzoek ingekomen om een perceeltje grand, groot 5.' M2. in erfpacht te mogan ontvangen, liet Dag. Bestuur heeft geen bezwaar, aok het Hoogheemraadschap niet. doch het peroaal valt on der de gronden, die voor de Zuiderzeewarke.o in voor Ioopigon koop zijn afgegevan, zoodat het Dag. Be stuur de goedkeuring van de Zuiderzeewerken ?ai dienen te vragen. Onder de gewone voorwaarde, cent per M2. zou 't perceeltje dan in erfpacht kun nen worden gegeven. Goedgevonden. In verband met een opmerking door Gad. Staten wordt het besluit tot het treffen van oen* overeen komst. tot het diephouden van de haven te \an Ewijcksluis, zoodanig gewijzigd, dat de polder in de kosten van dat diephouden zal meedragen lot ten hoogstel/3 van 't aantal te verwerken M3 grond en tot ten hoogste f 1200. Het Dag. Bestuur stelt voor tot 't verder toestaan van fóOOU, voor werkverschaffing, mits 40 pet. bij drage (f2000) wordt ontvangen. De bedoeling is, dat bedrag alleen bij gebleken noodzakelijkheid te doen verwerken. Hiervoor kan in aanmerking komen: effenen schotwal tusschen Lot moer en Oosthoek, maken van slooten in putten tusschen Oude Veerbrug en Zwinweg, langs Amstel- dijk. met effenen der uitkomende gronden, vol tooiing bermen Lagedijk, aanzetten bermen langs Middenvliet, tussöhen Boermansweg en Grasweg, enz. De heer K. A. Kaan informeert naar het aantal werkloozen, dat aan de Zuiderzeewerken te werk ia gesteld. Nadat de heer Dekker, oprichter, ter vergadering is gekomen, wordt den heer Kaan geantwoord, dat onge veer een 30-tal aan de Zuiderzeewerken werken. 61 Werklieden waren voor 'den polder aan 't werk, welk aantal1 deze week met een paar zijn verminderd, maar dat nu weer iets toeneemt. Voorzitter zegt, dat uitsluitend aan kostwinners en hoofden van gezinnen werk wordt verschaft. De afname kosten voor patiënt Blaauboer voortaan door de ge meente te laten betalen. Deze zaak'zal zoo straks in comité worden behandeld. nummers waren de tractemeriten van Burgemeester en Ontvanger met 100 en 300 gulden verlaagd en in Verband daarmee de pensioenbijdrage onder vol'gno. 18 met 14.75. Dit konden Ged. Staten niet goedkeuren. B. en Wi. stellen voor, de begrooting overeenkomstig te wijzigen. De heer H. Koster wil, om de gemeentezaken met tegen te gaan, niet tegenstemmen, doch kan toch niet natalen te betreuren, dat aan de gemeentebesturen zoo weinig 1- de de wenk van den heer Geerligs zal zeker ter harte worden genomen. De heer Stammes informeert of l'angs den Lagedijk nog veel is te doen. Voorzitter zegt, dat het oorspronkelijk uitgetrokken bedrag verwerkt is ©n door het toestaan van de nu aangevraagde gelden kan het werk voltooid worden. En dat zal1 niet veel tijd meer vorderen. De heer Stammes vraagt of hét allemaal als accoord- weik' wordt uitgevoerd. Voorzitter antwoordt bevestigend. Wanneer, het werk li ge voortgang heeft cn er blijkt voldoende schot raadschap is aai liep tot 1 Sept gaan. De verbintenis met den polder her en liep dus automatisch af, ook de vergade ring kunnen de menschen aan 't werk blijven. Spr. is hij den hoofdingenieur-directeur van den Prov. Water staat geweest en nadat op de vraag of het werk even goed door den polder zou worden uitgevoerd, dus ook, wanneer het werk niet als werkverschaffing werd uitge- voerd, beslist ontkennend was geantwoord door spreker, heeft de heer Reigersman zijn medewerking toegezegd. Door den heer C. Rezelman worden enkele inlich tingen over het voorgestelde slootwerk' gevraagd. De heer J. C. Geerligs geeft de raad, om. wanneer de polder deze subsidie krijgt menschen die daartoe geschikt zijn aan het slootwerk te zetten. Voorzitter zegt dat dit ook rijn bedoeling was. De uitvoering van het werk is aan het Dag. Be ter toTzitten, is dat mogelijk. Wel -zou de polder een oprichter voor hst werk kunnen aanstellen,, maar die kosten aouden dan geheel voor rekening van den polaer komen en wat dan aan den oenen kant werd gewon nen, werd aan don anderen kant verloren. Da h©er Stammes zegt, dat het een groot verschil geeft. Aret accoordweik' van den een of Van den ander, plecht is het besta wwar voor vordering van liet weik, dat bleek gister wak VoorzitterMaar dagen zooals gister hebben we niet ree1, De heer C. Geerligs blijft de aandacht vestigen op de verbetering te Van Ewijcksluis, yorig maal door hem ter sproke gebracht. Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur naar een op- fogsing dlaar heeft gezocht en die vrij gemakkelijk is te krijgen, maar de grond is mee in beheer van het Hoogheemraadschap, en dat heeft nog geen begrooting ingediend en geen gelden ervoor uitgetrokken. Voor volgend jaar kunnen we mei den wensch van den heer Geerligs rekening houden. De heer C. Geerligs meent dat waar nu zooveel geld voor weikversehaffing wordt uitgegeven, dit werk zeer goed zou kunnen worden gedaan. Voorzitter zegt, dat we het een jaar als wensch zullen moeten bewaren en de opmerking wordt gemaakt, dat er dan misschien wel geen werkloosheid is. De heer Stammes denkt van nog .meer. er komen meer menschen in den polder en er is oók geen plaats waar zooveel voor de werkloozcn wordt gedaan. Voorzitter: Dat is dan een móóie pluim op uw muts, Stammes. Het Bestuursvoorstel wordt daarna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Stammes of voor het inlaten van water van den zomer de duikers in den Zuid-polder worden opgenomen. Voorzitter zegt, dat aan dien wensch aandacht zal worden geschonken. K>ok vorig jaar is dat gedaan en met vrij goede resultaten. De heer Stammes wil graag zijn medewerking ver- leenen en Voorzitter zegt, dat hiervan gaarne gebruik Jzal' Worden gemaakt. De heer P. J. Visscher vraagt of het oude dijkleger van den polder is vervallen en of de menschen daarvan kennisgeving hebben gekregen. Voorzitter zegt, dat door het Hoogheemraadschap een nieuwe dijkwacht is geformeerd cn dat daarvoor door dommige menschen een verbintenis met het Hoogheem- bevoegdheid van den polder om een dijkleger te hebben, liep 1 September automatisch af en bestaat dus niet meer. Wel' heeft het waarde, dat dit door den heer Visscher wordt gereleveerd. Er is niet aan gedacht, de menschen aan te schrijven. De beer Stammes vraagt of de lantaarns «n hoorns voo rhet dijkleger Zijn ingeleverd. I Voorzitter antwoordt ontkennend, er zaï echter aan- I dacht aan worden geschonken. i Dc heer Visscher acht het toch wel wenschelijt dat dra menschen medcdceling wordt gedaan, dat het dijk leger voor den polder is opgeheven. Voorziiter meent, dal de pers hieraan thans voldoende bekendheid zal geven en <Je haar Yiaschor «temt hiermee in. Sluiting Vergudering van den Raad op Zaterdagmiddag half drie, onder leiding van Burgemeester flaringhulzen, tevens secretaris. Afwezig de heer H. Sijbranda, wegens ongesteldheid. Een vacature. Notulen vorige vergadering worden na voorlezing on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: De heer D. Sleutel heeft zijne herbenoeming als arm voogd aangenomen. Door den heer Commissaris der Koningin is met ingang van 21 Januari j.1, tot gemeenteveldwachter be noemd de heer S. Kok. Gedeputeerde Staten hebben het presentiegeld vastge steld op f 2 voor elke bijgewoonde vergadering. De geldiecning ad f 4000 is door hetzelfde college goedgekeurd en ook de suppletoir© begrooting. De gemeentebegrooting is eveneens goedgekeurd terug ontvangen. De vrijstelling van keuring van huisslachting aan zoodanig benoemd imeenteveldwachter S. Kok, op een salaris van inge- J Kok reeds als bode gefungeerd. Tot leden van het stembureau voor de verkiezingen Gemeenteraad en Prov. Staten worden naast den Bur gemeester als yoorzitter, gekozen de heeren H. Limpers pn A. Dz. Sleutel en als plaatsvervangers de heereA H. K. Koster en G. J. Blaauboer. Bij de rondvraag informeert de heer Blaauboer of 1 met de geldleening voor de begraafplaats reeds voor elkander staat. Voorzitter zegt, dat de léening wei "is goedgekeurd, doch verder is men nog niet Op een tweede vraag, hoe 't met den grond staat, zegt Voorzitter dat er voofloopig grond genoeg is óm aan te brengen, dus voor werkverschaffing is er nog voldoende. Hierna sluiting. Van 100 mammam ten' ovaaatoen voa Notaris A G. Mulle. Vrijdag 9 Februari 1923. 14324 met premie van f 3000. Prijs van I 100, 15800 Prijzen van f 90— telgen geld). 290 0171 7601 10936 13793 16400 17910 19309 1722 74 8122 11641 14406 17105 12 19309 51 6296 8700 12872 14748 17241 13 6890 1632 10280 13362 15795 17413 19060 Later aflosbaar. 658 2446 5538 8668 12182 13457 15451 18200 20069 834 3010 5834 9031 12332 13761 15613 18346 20356 65 35 6045 0510 48 13857 16243 65 20608 1238 3408 55 9702 12664 14237 94 18671 20842 1816 3834 7292 9824 12933 14390 17190 18715 1554 4496 7782 10004 42 14644 17614 19105 1948 4694 8353 10903 75 15070 17997 23 2203 5500 60 11531 13101 15246 18160 19363 Vorige ll|st stond i I8977« m.z. 18977, 14209 t- -• MK? ens. 1296 m z. 4293. ALKMAAR. Ao. 1804 DONDERDAOS te SCHAGEN HOtel „Vredelult" Zeer voordeelige condities. 1X3 njAV-UAUOA UUU1 11 CU LtdauitolU, 9CU R10VLU1U 7UU tl'U adres betreffende de lasten van 'het Hoogheemraadschap, wat door hen een onrechtvaardige belasting wordt ge noemd, vooral omdat het zuidelijk deel der provincie tot nu toe daarvan wordt vrijgesteld. Mede wordt het 'onbillijk genoemd, dat rij die reeds dc schade hebben ondervonden, nu ook nog alle onderhoudskosten móeten betalen. De bedoeling der Kamers is, dat het wordt over genomen door het Provinciaal Bestuur, waardoor in gelijke mate over de geheele provincie wordt bijgedragen. Gevraagd wordt om adhaesiebetuiging. i Voorzitter deelt mede, dat hot Comité van Burge meesters en Secretarissen reeds heett vergaderd, met de Kamers van Koophandel, met het Comité van Actie en met don Bond van "Waterschappen, waarin werd besloten, dat elk een eigen adres zou verzenden. Het Comité van Burgemeesters en Secretarissen heeft reeds een adres verzonden. Dit adres wordt voorgelezen. Voorzitter gelooft, dat een algeheele adhaesiebetui ging overbodig is, omdat iedereen wel' ls doordrongen van de groote onbillijkheid. De heer Koster zou toch aan de Kamers van Koop handel willen berichten, dat we volkomen instemmen met hun adres en adhaesie betuigen met het adres van Plattelandsgemeenten, omdat dit nog van verder strekkenden aard is. Alaus besloten. Aan den heer J. van Ham wordt op zijn verzoete tot wederopzegging vergunning verlieond om 'in een der schoollokalen op Woensdagmiddag zangles te geven aan kinderen. Verder is Ingekomen een verzoek om de verploginga- B RE EZ AND. Zaterdagavond 10 Februari hield de afdeeling Anna Paulowna van den Jeugdbond voor Onthouding, een openbare vergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst Nadat de heer J. Kreijger de talrijke aanwezigen hartelijk welkom ha^ geheeten, gaven de dames A. en M. Pranger, (die reeds herhaalde malen getoond hebben dat dit baar wel1 toevertrouwd is) oen mooi zangnummertje en daarop hield de voorzitster, mej. a. Pranger een lering, waarin de groote beteekenis vaD den Jeugdbond uiteen werd gezet. Toen kwam het hoofdnummer van het programma „De Nieuwe Weg", tooneélspoi in 3 bedrijven, doo. co Iesland, spel dit de practijk 'van het Jeugdleven gelijk de ondertitel luidde. De Jeugdbonders die he opvoerden, waren allen behoudens een enkele uit zondering wellicht voor het eerst op dc planken, maa zij deden hun beste beentje vóór, af moest men som den' wil eens voor de daad nemen. Het tweede bedrij stelde het kampleven op de hei voor en daarbij1 wa 1 bijzonder veèl werk gemaakt van het tooneel. Als no. 5 van het programma kregen we een samer spraak van drie jonge dames„De gevolgen van ee April-grap," waaruit bleek, dat je toch maai' noo weet, noe een huwelijk soms tot sland kan komen. Het tooneelstukjc „Bij den Fotograaf' besloot de avond, die hoewel het overvol 'was van kleine e groote belangstellenden, niettemin een zeer rustig e ordelijk verloop had. OUDKARSPEL. Met zeer yeel genoegen hebben we gebruik gemaal van de uitnoodigmg om Zaterdagavond in de kolfbao Ivan den heer Vis getuige te zijn van de opvoering va „Pro Domo", waarmee „Het Kleine Tooneel" vot het voetlicht trad. „Pro Domo" is een tooneelWerk in 5 bedrij ve een der zwaarste en meest beroemde meesterwerké van Jhr. van Riemsdijk, welk stuk reeds meer dan 41 Succesopvoeringen beleefd heeft en waarmee Louis Bouwmeester in de rol van Graaf de'Prebois Grand zooveel roem heeft weten te behalen. „Pro Domo" is de Latijnsche benaming voor c' gedachten van den ouden graaf, dat men alles, voor rij eigen huis mag en moet opofferen, wanneer de naam va dathuis in gevaar komt, die van oordeelis, dat het eenig doel van hun leven is, den naam hoog te houden, o leefwijze zoo dient té worden ingericht, dat de arristt cratie ten koste van alles hoogtij moet blijven vicrei een meening die meermalen faliekant uitkomt. De slecht zoon, die de overtuiging heeft, dat alle verkeerde gevo. tracht met deze studiegedachte zich zelve vrij te pleiter vracht zijn' vader van het bestaan dezer leerstelling t overtuigen: de vader die van oordeel is, dat de opvoedin van geslacht op geslacht, steeds op dezelfde meest cor recte wijze toegepast voldoende waarborgen geeft, ei daardoor zijn zoon de schuld geeft, dat de ouae naan van het huis verloren gaat. Met deze overtuiging maakt de graaf ten slotte een einde aan het leven van rijn zoon, uitsluitend met het doel, daarmee den naam van het huis te redden. Dat is de grondslag van het stuk. -In de verschillende

Schager Courant | 1923 | | pagina 1