AUtnui Hitiis- SunlightZeep Het Huwelijk van Lady Tancred. Woetisdng 14 Februari 1923. 66ste Jaargang. No. 7180. lllltpcrsi N.V, v.h. TRAPMAN Co., ScSiagea Binnenlandsch Nieuws. mnnwm. FEUILLETON. Dit iilntl verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woonndofl, Donrtor- ag en Zaterdag. BIJ inx«mli*g tot morgeus 8 uu», woiden Advey- ontiftn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs por 3 maanden £1.0®. Lomae nummojco cent, ABMÏRTKN- TïftN van 1 tot 5 rogela 11.10, iedere ros«I mooa 00 cent (bowijsno* inbegrepen). Gcnoto lettors woldon elïuhs plaatizraimto berekend» DB AFZET VAN TUINBOUWPRODUCTEN. De heer Dre&selhuys, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de ministers van financiën en van Bin- nenlandsche zaken en landbouw de volgende vra gen gesteld: I. Is het den ministers bekend, dat de „Algemeene regelen betreffende het verleenen van gedeeltelijke Staatsgarantie voor „uitvoertransacties", zooals die zijn medegedeeld in de Nederlandsche Staatscourant no. 24, jaar 1923, geenerlei opvoering van de werk gelegenheid voor de tuinders kunnen brengen, aan gezien de afzet van tuinbouwproducten in hoofdzaak niet pleegt te geschieden op crediet, doch voor het overgroote gedeelte in consignatie aan buitenland- sche handelaren? II. Zijn de ministers bereid maatregelen te over wegen, waardoor de werkgelegenheid voor den tuin bouw zou kunnen worden verruimd, in den zin van zekere prijsgarantie van regeeringswege voor het surplus van tuinbouwpoducten, die zouden kunnen worden uitgevoerd naar landen of streken, waarhoen op het oogenblik geen export plaats heeft, welke garantie onder behoorlijk toezicht b.v. hierin zou kunnen bestaan, dat voor hetgeen aldus in consig natie wordt verkocht, voor zoover de opbrengst ver lies oplevert, 40 pet. van Rijkswege in dit verlies wordt bijgepast? III. Meent de regeering niet, dat, naast wezenlij ken steun aan den tuinbouw, hiermede kan worden bereikt, dat de binnènlandsche markt zou worden ontlast, het verwijt van „dumping" in het buiten land zou worden ontgaan en het tenietgaan van waardovolle voedingsmiddelen zou worden voorko men, terwijl nieuw afzetgebied zou kunnen worden verkregen en tevens het oude afzetgebied behouden blijft? DUUR ZAND EN BEZUINIGING. Men schrijft: Gelijk meu zich zal herinneren, heeft de minister van waterstaat in de Tweede Kamer op 5 December een, omtrent de hoofdzaak bevredigend antwoord gegeven op de vragen van den heer Van Dijk inzake ae levering van 1.000.000 kub. meter zand voor den aanleg van het baanvak Nieuwe Meer—Aittstci'van den ceintuur- spoorweg om Amsterdam. Voor dit werk was op 'de cegrooting 1923 een bedrag yan T 750.000 uitgetrokken, do heer Van Dijk vroeg, of het juist was, dat dit wertL niet bij onderhandsche of openbare aanbesteding, maar uit de hand gegund was voor 1 1.65 per M3., terwijl de eenheidsprijs belangrijk lager is. De minister heeft later de overeenkomst, door den hoofdingenieur Van Oyen met de betrokken firma gesloten, ingetrokken. In zijn antwoord op de vragen van den heer Van Dijk op December gegeven, heeft hij uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet van plan was, deze overeenkomst goed te keuren, dat het werk, hetzij onderhands, hetzij openbaar zou worden aanbesteed, dat van een gunning uit de hand geen sprake was, dat hij van den beginne af tegen deze onderhandsche overeenkomst bezwaar had gemaakt, en dat alleen nog maar ©en punt van overweging was, of de aanbesteding ai dan niet openbaar zou plaats hebben. Na dat zeer besliste antwoord van de regeerintótafel gegeven, bereikt ons thans het even verbluffend© als stellige bericht, dat de minister den hoofdingenieur Van Oyen gemachtigd hoeft, met dezelfde firma, Do Geus, Van den Heuvel cn Blankevoort, met welke eerst gecontracteerd was voor f 2.100.000, toch een con tract te stuitent hetwelk slechts f 150,000 lager is, dan de oorspronkelijke prijs, terwijl het werk ton goed- koopcr kon ziin In dit verschil zou dan alleen de oedort ingetreden Qee« las?«©f»IkxwA Wij ggfou&oi m de keuken ook ftifyd goede BncWe seej>,vooF'ï \«ri e^oofde kandenl' Jjn yrafodeltó&wooirzeepT' Naar het Engaluch vaa EL1NOB GLYN> 12. Ik verlang er naar, haar weer te zLcn. En toen de trein Victoria Station binnenreed, zag Zara hem op het perron staan, en in weerwil van haar fkecr en toorn moest zij toch erkennen, dat haar fianoó jen bijzonder knappe jongeman was. Zij zelf leek hem net mooiste, wat hij nog ooit gezien had, met haar keurig Parijsch toilet en haar distinctie. Had hij haar tevoren aantrekkelijk gevonden, nu klom zijn bewondering tot extase. Francis Markrute snelde het perron op en Tristam trok 'een zuur gezicht cle geldman wist dat het een waagstuk zou geweest zijn hen tête-a-tete naar huis te laten rijden! Zara's temperament zou daar niet togen gekund hebben en dus was hij uit de City ko men aansnellen en hij had toch een afkeer van snel rijden om als derde bij de ontmoeting te zijn. Welkom, nichtl zei hij, voor lord Tancred iets kon zeggen. Zooals je ziet, zijn we je beiden ko men begroeten. £ij bedankte hen beleefd en keerde zich om, ten einde do Fransche kamenier een order te geven en iets van de hoopvolle, jongensachtige vreugde stierf weg van Tristam's gelaat, toen hij haar naar de gereedstaande auto begeleidde. Zij zeiden de gewone alledaagschheden over den overtocht, die kalm en aangenaam was geweest, een buitenkansje voor dien tijd van het jaar; zij had op dek kunnen blijven en was daar blij om, en zeker. Parijs wa9 een heerlijke stad, het was altoos een genoegen, daar weer te zijn. Daarop zei Tristam, dat hij blij was dat zij er zoo over dacht, want dat hij behoudens haar goed keuring, onmiddellijk na hun huwelijk daar een week lang heen wilde gaan. Zij knikte toestem mend, maar zei geen woord. De zaak scheen haur volmaakt onverschillig te laten. Hoewel hij wist dat zóó haar houding zou zijn, en hij niet anders verwacht had, begon Tristam het hart in de schoenen te zinken, terwijl zij naar huis reden. En toen zij de trappen opgingen, fluisterde Francis Markrute zijn nicht snel in: Wees als 't ie blieft een beetje aardiger. De inan is geen idioot, weet je. Toen zij dan ook in de studeerkamer waren en zij do hoeren thee inschonk, begon zij te spreken. Maar Tristam klemde zijn tanden opeen en er begon een daling van de arbeidsloonen teu voordeel© van het ryk komen, terwijl de sterke daling van de steerikolcnprljzen Duiten beschouwing bleef, cn dus ten voordeele van de aannemers 'komt. Van de bezuiniging van f 250.000, welke bij aanbesteding daarenboven mogelük was, zijnde het verschil tusschen f 400.000 en de f 150.000, waar mede thans de aannemingssom verminderd wordi, ra dus niets komen; of eigenlijk blijft het bedrag, tot hetwelk bezuiniging mogelijk is, doch niet plaats vindt, f 400.000, want dezelfde redenen, welke den aannemer er thans toe hebben geleid tot vermindering over te gaan, gelden natuurlijk ook voor zijn concurreaterü. Indien onze inlichtingen juist zijn, pii wij hebben heen reden er aan te twijfelen, zou dus niet alleen het beleid van den minister in scherpen strijd rijn met. zijn uitdrukkelijke toezegging aan do Kamer, maar zon bovendien het verwijt van ernstjge geldverspilling en van bevoorrechting, hetwelk aan de regeering In ver- nand met 'deze zaak gemaókt is, haar in geen cnkei opzicht in mindere mate treffen. ONGELUK MET SCHIETOEFENINGEN. Gistermiddag omstreeks 1 uur heeft op de Kem- penhoida bij Arnhem een sehietongehik plaat* gehad Bij oefening met lichte mitrailleurs v/erd een boor, die bezig wae met het maaien achter den kogelvan ger, door een dwarstreffer in rug en arm getroffen. De gewonde werd naar het militaire hospitaal to Arnhem overgebracht. Het bleek, dat do kogel hom eerst in den rug had getroffen, daar oen ongevaar lijke vleaoohwonde had gemaakt en tenslotte den arm ham doorboord. ZUIDSCHARWOUDE. De laatste dag van de trekking van de N.V. De Tijdgeest, was voor den. vertegenwoordiger, den. heer 1). Zeeman, en nog meer voor zijn cliëntèle een prettige. Op dien dag vielen onder zijn vertegenwoor diging 2 prijzen van f 1000, 1 van f 1500, 1 prijs van JIÓOO met een premie van f30.000. Dat «ie winner van deze laatste bijzonder in zijn nopjes was, la^t zich denken Den I.angendijkers komt een gunstige wending van Foituna's rad aardig te pas. LANUENDIJK. We vernomen, dat enkele commissies voor het re- geeringscrediet haar werkzaamheden reeds hebben aangevangen, zoodat de in werkelijkheid noodlijdende bouwers, die nog credietwaardig zijn en niet meer op andore wijze kunnen worden geholpen, hun aanvra gen zullen kunnen, indionen. LANGENDIJK. Nu de plannen of voorbereidingen voor don aan leg van een verbindingsweg tusachen Langendijk en Koedijk oorspronkelijk een plan van de heeren J. Vlug en den vorigen burgemeester Kroon van Oudkaispel - weer «vat vasteren vorm beginnen aan te nomen, komt de vraag als vanzelf ter sprake, welke de besto ligging voor dien weg zou zijn. Som migen voelen er veel voor den weg zoodanig aan te leggen, üai hij Koedijk met St. Pancras verbindt, zvjetat hij van do kerk te Koedijk tot die te St. Pan- crus zou loopen. Eigenlijk gezegd, zou de Langen dijk dun geen verbinding krijgen. Anderen geven er do voorkeur aan, hem te doen beginnen te Noord- Btaalachtiir* gloed in aijn blauwe oogen te komen. Zij aag er zoo buitengewoon aantrekkelijk uit in haar keurig zittend blauw serge reiskostuum en hij mocht nog niet evns haar blanke, slanke hand kui sen! en het duurde nog een heele week vóór zij trouwden. En daarna? Zou zij ellen slagboom van ijzige kou tusschen hen laten voortbestaan? Zoo ja maar hij wilde er niet aan denken. HIJ merkte op dat zij haar verlovingsring aan haar linkerhand droeg en geen enkelen ring aan de rech ter, evenmin droeg zij een broche of eenig ander sierraad. Dat deed hem genoegen: dan zou hij haar van alles kunnen schenken. Zijn moeder was zoo royaal geweest met de famüie-juweelen had ze hem met alle geweld willen geven en in dien korten tijd wa ren toch reeds een paar stukken opnieuw gemon teerd kunnen worden, om den waarschijnlijk meer modernen smaak van de nieuwe bruid der Guiscards te streelen en deze, en de prachtige parels, een ge schenk van haar oom, lagen in haar zitkamer op haar te wachten. Mij dunkt, ik moest nu maar wat gaan rusten tot aan het diner, zei ze en ging met een gedwongen glimlach naar de deur. Het was de eerste maal dat Tristam haar zag glimlachen het ontroerde hem. Hij had een krank zinnig verlangen om haar in zijn armen te nemen en haar te kussen en haar te zeggen, dat hij wan hopig verliefd op haar was en wenschte dat zij altoos bij hem mocht zijnl Doch hij liet haar uit en toen bij zich omkeerde, zag hij dat Francis Markrute uit een prachtigen ouden, met goud gemonteerden flacon, die met de bijbehoorende glazen op een zijtafcl stond, iets in schonk. Het was brandewijn. Hij schonk twee gla zen vol, reikte een aan Tristam toe en haalde met een veelbeteekenden glimlach den regel van dr, Johnson aan: Bordeaux voor jongens portwijn voor man nen, doch brandewijn voor helden! Bij Jupiter! beste Jongen, je bent een held! zei hij. HOOFDSTUK XII. Lady Tancred had ongelukkigerwijze een van haar erge aanvallen van hoofdpijn en een uur voor het diner, feitelijk nog vóór haar zoon zijn huis in de Park Lane was uitgegaan, kwam er een telefo nische boodschap dat het haar vreeselijk speet, maar dat zij onmogelijk zou kunnen kornen. liet was Emily. die met Francis Markrute zelf sprak. Het spijt mo zx)o, zei ze, maar zij heeft waar lijk vreeselijke pijn ik ben er zeker van dat gro- vin Shulski het haar niet kwalijk zal nemen en u ook niet. En zij zou graag weten of gravin Shulski scba.rwoude, ongeveer bij den. toegangsweg tot de vei ling, hem dan door te trekken naar de Diepsmeer en zoo verder naar het Noordeind van Koedijk. Ons dunkt, dat dit laatste meer overweging verdient dan het eerste vooral uit economische overwegingen. Ve len zullen zich eerder aangetrokken gevoelen tot hot zich nederzetten, maw. een spulletje te bouwen langs den laatsten dajn langs den eersten weg. Uit een oogpunt van kosten zou het vanzelf raadzaam zijn; de eerste route te nemen. Doch laat men nu, mocht men tot een besluit komen, het plan maar. flink opzetten en uitvoeren. BURGERBRUG. Officieel kunnen we mededeelen, dat het onder stroom brengen van het electrisch net alhier zal ge schieden op Donderdagavond a.s. en wel te Burger- vlotbrug om ongeveer 5.45 uur en alhier te ongeveer 0 uur. SCKAGERBRUG. In verband met het aan den heer J. Bes verleend eervol ontslag als brandmeester, is de heer N. Ligt- hort benoemd tot brandmeester alhier. 'T ZAND- Aan de heeren Doedens en Schilder, aannemers alhier, is vergunning verleend tot het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking, waar bij als beweegkracht 2 benzinemotoren van 10 en ft P.K. zullen worden gebezigd. ZUID-ZIJPE. Door de wijkverpleegster alhier werden gedurende het jaar 1922 niet minder dan 1926 bezoeken afge legd bij 189 patiënten. ZUIDSCHARWOUDE. Door de Coöp. Raiffeisenlbank zijn als commissie leden voor het Provinciaal crediet aangewezen de heeren J. Berkhout, directeur en J. de Geus Pz., secretaris. NOORDSCHARWOUDE. Voor het Provinciaal crediet aan tuinbouwers zijn als commissieleden vanwege de Coöp. Raiffeisen- bank aangewezen de heeren G. Barten en K. Opper does en vanwege de tuinibouwvereeniging de hee ren G. Barten, J. Kliffen en A. van Nienes. AARTSWOUD. Bij den heer J. Wonder ontstond een schoorsteen brand, welke door rappe handen spoedig werd ge- bluscht. MIJNONGELUK. Op de Oranje Nassaumijn te Heerlen had een droe vig ongeluk plaats. Een Duitsche mijnwerker van Dortmund was per fiets naar Heerlen gekomen (om dat de trein niet ging), nadat het hem drie maanden had gekost om een pas te krijgen. De man had den geheelen oorlog medegemaakt zonder eenig letsel te bekomen. Pas was hij in de mijn aan het werk ge steld, of bij de derde ploeg, welke hij mederaaakte, kreeg hij een steen op het hoofd en was onmiddellijk dood. HET WATER VALT. Uit Zovenaar meldt men aan het Hdbld.: We hebben langs den waterkant een kijkje geno- man naar den stand van het water en de gevolgen van de ovorstrooming, die urenverre vlakten eenige meters blank zetto. Dit is reeds de derde keer ge durende dezen winter, dat de rivierdorpen onder wa ter worden gezet. Het kwelwater uit de binnenpolders wordt met full speed werkende stoomgemalen wegge pompt. Hot verkeer tusschen de dorpen onderling gaat nu weder per veerpont, nadat het aakje of bootje weder is opgeboden. Het water heeft thans een vctarhtig slib achtergelaten, die de gronden ten g«>ede komt. Op sommige steenfabrieken was reeds begonnen met, het grond sporen en is nu weder werkloosheid ingetreden. Door den snellen val zal men echter spoedig het werk kunnen hervatten. wil toestaan, dat Tristam haar morgen meeneemt voor een bezoek, zonder verdere plichtplegingen, en of ze inag blijveu lunchen? Zoo werd afgesproken en dit had een verandering in de tafelschikking Uagevoiga. Lady Exhelrida zou nu rechts van. den gastheer zitten en een tante van de zijde der Tancreds, lady Coilshurst, links; Zara zou tusschen den Hertog en haar aanstaande blijven zitten, gelijk reeds tevoren uitgemaakt was. Emlly Guiscard zou air James Dan- vors cn lordColtshurst tot tafelburen hebben en Mary, haar oom, den broeder van den Hertog even eens een weduwnaar, lord Charles Montfichet, en zijn zoon „Jonge Billy", de erfgenaam van Glaston- bury. Lady Efhelrida was het eenigste kind van den Hertog. Kwart voor achten ging Francis Markrute naar de zitkamer van zijn nicht ze was reeds gekleed in een saffier-blauw fluweelen meesterstuk van een voud, Tancreds geschenk, de saffieren en diaman ten, lagon in open doozen op tafel met Markrutes el lenlang parelsnoer. Ze stond er naar te kijken met p.cn vreemde uitdrukking van cynische berusting op haar gelaat. Uw geschenk ls prachtig, oom Francis, zei ze. zonder er hem voor te bedanken. Wat hebt ge het liefst dat ik draag, het uwe of het zij do? Dat van lord Tancred. Hij heeft speciaal ge vraagd of ge het van avond dragen wilde, antwoord de do financier. Dit zijn nog slechts de eerste ju- weelen, do andere worden opnieuw voor je gemon teerd. Niemand kan aardiger en vriendelijker voor je zijn dan de heele familie geweest is. Deze broche met den grootcn saffier en diamant is van den Her tog. Zonder eenige verheugdheid te toonen boog zij het hoofd, nam haar eigen kleine pareltjes uit haar ooren en deed daarvoor in de plaats de groote saf fieren en diamanten oorringen aan en een rivière van afwisselende saffieren en diamanten sloot zij om haar sneeuwblanken hals. Je ziet er bepaald prachtig uit, riep haar oom vol bewondering uit. Ik wist wel dat ik mij op Je goeden smaak gerust kon verlaten Je kostuum zit ie prachtig. Ik denk dat we dan wel naar beneden kunnen gaan, zei ze bf iaard. Zij was voll urnen kalm, haar gelaat drukte niet cle minste ontroering uit. en daar er in haar som bere oogen iets Wormachtigs gloeide, hield zij ge woonlijk haar oogen neergeslagen. In haar binnenste had zij een wild gevoel van opstand. Dit was de eerste plechtigheid van het. offer en hoewel zij met haar fijnen smaak do Juweelen wist te waar- deeren, en al haar nieuwe en prachtige kleeren en andere aankoopen, wogen die toch geenszins on te gen de hatelijke degradatie. Het leek haar een afzichtelijke epotternij, die heele geschiedenis zij leek wel een roerend goed een onderdeel van een koopovereenkomst. Wat Yoor oogmerk haar oom bij de transactie had kon zij niet gissen natuurlijk werkte hij een vè: strekkend plan uit maar lord Tancreds doel la* voor de hand: hij wilde haar geld. Had hij niet ii die ontoerondo overeenkomst toegestemd, vóór hi haar zelfs gezien had? Hij was nog erger dan La dislaus. Die was tenminste dol verliefd op haar ge weest, zij het dan op zijn stuitende, dierlijke ma nier. Daar zij geloofde dat Tancreds heele familie al leen om haar ooms rijkdom zoo bereid was haa als verwante op te nemen, haatte en minachtte z hen allen reeds bij voorbaat. Zij hechtte aan d leus: noblesse oblige een voornaam, oud geslacl behoorde niet zoo diep te zinken. Francis Markrute keek haar aan, toen zij zoo ijzi koud zei: Ik denk dat we dan wel naar benede kunnen gaan. Hij voelde zich niet geheel op zij gemak. Zara 't is dus goed afgesproken? Je zu beminnelijk zijn en niemand bruskeereh? Maar oen toornige blik was het eenige antwoor dat hij kreeg. Z4j had haar woord gegeven en wild dat onderwerp nu verder niet aanroeren. En dus gingen a^ij naar beneden en kwamen juk tijdig genoeg om lord en lady Coltshurst te begro< ton, de eersten, die zich lieten aandienen. Hij wo een magere, domme, oudachtige pantoffelheld en z een forsche dame met een stuursch gezicht. Ze ha kippige, ietwat uitpuilende oogen en hanteerde ee lang gesteeld lorgnon; ze had ook een driedubbele kin en had geen enkelen familietrek met de Guis cards. behalve haar mond en haar trotsche houdinf Zara's houding was die van een vorstin, dio vreem den genadig in particuliere audiëntie ontvangt! De gasten volgden elkaar nu snel op. Lord Charle en zijn zoon „Jonge Billy" daarna-Tristam mo zijn zuster, cn Jimmy Danvers en tensflotte de her tog en lady Ethelrida, Ze waren allen menschen van de wereld en o' niemand» houding was iets aan te merken. De oud*! hertog kustte zijn schoone toekomstige nicht de hand toen hij voorgesteld werd en zei dat hij later ziji voorrecht al3 oud man zou opeischen en haar oj de wang kussen! En Zara had even geglimlacht, in gepalmd door de bekoring, die er van hem uitginp en ze had haar vingers op zijn arm gelegd en zich door hem aan tafel laten leiden en nu zaten zi' prettig te keuvelen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1