DUITSCHLAND en FRAHKRI1K. TUINDERSGREDIET. Wij wijzen er belanghebbenden op, dat de voor schotten aan -tuinders moeten zijn aangevraagd voor 1 Maart a.s., bij de daarvoor aangewezen plaatselijke commissies. De voorwaarden, waarop de voorschotten worden verleend, zijn bij deze plaatselijke commissies te be komen. WAAR MOET DAT HEEN1 Uit de soliede „Standaard" knippen wij: Zoo de Ileere wil, zullen onze geliefde Ouders Janen NeoltjedenFebruari a.s. bunne 25-jarige Echtvereeniging herdenken. Hunne dankbare kinderen: Piet, Anna en kleine Jan. Carolien en verloofde. Maap. Bertus. Gijs. Christien. Nel. Cor Mien. Jan. Henk Antoon. Wim. Johan. Gerhard Koes. Zilveren bruiloft. Zestien spruiten. Twee behuwd- kinderen. Een kleinzoontjeWaar moet dat heen. waar moet dat heen? zucht het Handelsblad. OUDE NIEDORP. Voor de buitenwijken dezer Gemeente wordt met ingang van 17 dezer, op eiken Zaterdagmiddag een 2e postbestelling ingevoerd. Hierdoor wordt bereikt dat correspondentie en couranten, die Zaterdagsmid dags aan het Hulpkantoor aankomen, niet meer blij ven liggen tot Maandag, doch denzelfden, avond nog werden besteld in de heele gemeente. in den slechten postdienst dezer gemeente eene welkome verbetering, welke met de medewerking van den Postdirecteur te Winkel is verkregen. ARBEIDS VERLENGING. De arbeiders der ijzerfabrieken in de omgeving van Doetinchem zijn voor de keus gesteld vaai een arbeidsverlenging tot 53 uur of een loonsverlaging van 8 ingaande 1 Maart a.s. De arbeidlsverl en- ging is door hen aanvaard. EEN OPLOSSING. Aan de Coöp. Stroocartonfabriek „Ons Belang" te Stadskanaal wordt sedert enkele weken gestaakt om een loonquaestie. Thans heeft de directie den gehee- len voorraad stroo naar Zwitserland verkocht. DOOR ZIJN PAARD DOODGEDRUKT. Uit Bergen, 14 Febr. - De landman 'tHart, te Ber- genneer, werd gisteren bij het stroorijden op de dors door zijn paard doodgedrukt. DE ONVEILIGHEID AAN DE DUITSCHE GRENS- Uit Winterswijk, 12 Febr. -- Zondagnacht hebben 5 gemaskerde Duitschers een inval gedaan bij een boer op Duitsch grondgebied vlak aan de Nederland- sche grens. Zij bonden de 'bewoners op een stoel vaat en zochten alles na. Verschillende dingen van waar de, ook eetwaren, werden door hen medegenomen. Later vond men enkele voorwerpen 'bij 't huis terug. DOODSLAG TE OSS. Uit Oss, 14 Febr. In den afgeloopen nacht werd alhier, na een korte woordenwisseling, de 21-jarige .T. M. van Erp, zoodanig met een mes in zijn rech terborst gestoken, dat kort daarop de dood intrad. De dader, de 20-jarige L. P. v. d. W., die dadelijk werd gearresteerd, bekende hedenmorgen, dat door hem den noodilottigen steek uit zelfverweer was toe gebracht. HEVIGE BRAND BIJ EMMEN. Uit Emmen. 14 Febr. Sedert gisteren woedt een hevige brand in den voorraad van. ongeveer 100 dag werk bolsterturf van de Coöp. Turfstrooiselt'abriek Bargeroosterveen. Bij de huidige windrichting is geen uitbreiding te vreezen. De brandspuit is wel aan wezig, doch blussching is onmogelijk. De oorzaak is onbekend. Tel. PROV. STATENVERKIEZINGEN. Uit Amsterdam, 14 Febr. De afdeelingen Noord- Holland van do Platteland-partij en van den Plat te landersbond hebben besloten voor de a.s. verkie zing voor de Provinciale Staten samen te gaan en uit te komen met één lijst in eiken kieskriüg. V EENHUIZEN. Woensdagmiddag had bij den heer J. de Beurs in 't openbaar de verpachting plaats van het grasgewas langs den polderweg alhier, Huurder werd do heer W. Leijen te Langereis, voor f139. Vorige huurder was de heer Th. Peper alhier, voor f 188. BROEK OP LANGENDIJK. De ijsclub Wintervorrr.aak besloot, dezen winter goen contributie te heffen. Ook zal er geen jaarver gadering worden gehouden. Het bestuur bleef onver anderd en de' commissie aangesteld om de beschei den na te zien .bevond alles in orde. BURERBRUG. Alhier is opgericht een af deeling van de vereeniging „Volksonderwijs." SCHAGERBRUG. Tot voorzitter en secretaris van do coop. vereeni ging Benoïdluclitgasfabriek, „De Unie" alhier, zijn respectievelijk gekozen (vacature J. do Moor en H. L. van der Pol) de heeren K. van Loenen en J. Kossen. ZIJPE. Woensdag jl. werd door Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap „Zijpe en Hazepolder" de aan besteding gehouden van het leveren van grint, bene vens van liet lossen, varen en rijden van grint langs de wegen in den Polder, gedurende het jaar 1023. Voor grintrijden was ingeschreven door: C. Kos, Bolkmërweg (Zuid-Zijpe) voor 50 ct. per M3; B. van Duin en H. Flumans te 't Zand, voor 60 ct. per MS.; K. Quax te St. Maartensbrug, voor 60 ct. por M3.; J. Meeldijk te Schagerbrug, voor 65 ct. per M3.; J. J. Moerbeek, te St. Maartensbrug, voor 65 ct. per M3.; C. Kuit te Schagerbrug, en W. Sneekes te Schagcn, voor 69 cent per M3.; H. Nieuwenhuizen, te Schager brug, voor 75 cent per M3. Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor lossen en varen van grint was ingeschreven door: C. Twisk, Zijpe, voor lossen f 1.30 en varen f 1.10 per M3.; M. Vroone te Zijpe, voor lossen f 1.25 en va ren fl per M3.; C. Klomp te Zijpe, voor lossen en varen gezamenlijk fl.10 per M3. Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor het leveren van grint was ingeschreven door: J. C. Oudacker te Haarlem, voor f3.14 per M3.; L. Hartman, f2.96 per M3.; C. Schippers, voor f3.09 per M;.; J. Manak voor f3.34 per M3.; J. S. Hijman, Nij megen, voor f2.92 per M3.; N. V. Intern. Bagger-, Scheepvaart- en Handels Mij. I te Amsterdam, f3.06 per M3. Gunning aangehouden. ANNA PAULOWNA Jl. Dinsdag 13 Februari had in het café van den heer C. Slikker te Kleine Sluis een biljartmatch plaats tusschen de biljartclub van Julianadorp, be staande uit zes leden en zes spelers van Anna Pau- löwna. Gespeeld werden 24 partijen van 100 punten libre op twee tafels. Julianadorp haalde 2133, Anna Pau- lowna 2141 punten, zoodat A. P. 8 punten voorstaat. De partijen gingen geregeld gelijk op, 'zoodat do spanning er tot het einde in bleef. De resteerende 12 partijen zullen afgespeeld wor den op Dinsdag 27 Februari a.s. in het café van den "heer C. Vader te Julianadorp. ZUIDSCHARWOUDE. Bij den onderlingen jaarlijkschen kolfwedstrijd van ,.Op Maat" te Zuidscharwoude, was de uitslag als volgt: le prijs P. Langedijk Sr. en J. Reine. 314 p.; 2e prij"s W. Kostelijk en C. Wagenaar, 291 p.; 3e prijs K. de Boer en P. Langedijk Jr., 289 p.; 4e prijs R. Luijting en J. Voogd, 272- p.; 5e prijs P. Hagenaar en J. Kra mer, 268 p.; 6e prijs A. Berkhout en J. Kostelijk, 268 pSerieprijs A. Klingeier en P. Kooij, 103 p. WINKEL. Naar wij vernemen, zal het gedeelte dezer gemeen te. „De Dijkbuurt" aan het buizennet der waterlei ding worden aangesloten, zoodra door het betrokken bestuur van den Westfrieschendijk vergunning zal zijn verleend, de buizen in het dijklicbaam te leggen Door bewoners van dat gedeelte der gemeente wordt mot verlangen hiernaar uitgezien. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is een geanimeerde biljartwedstrijd gehou den, met den volgenden uitslag: lo prijs P. Kramer, 2e prijs A. Kout, 3e prijs IL Mooij, 4e prijs A. Mooij, 5o -prijs C. de Boer Cz. OUDKARSPEL Vanmorgen omstreeks kwart voor vijf werden we door de brandbekken gewekt. Het bleek dat brand was uitgebroken in een houten schuur met kool. De schuur was eigendom van den heer S. Ton, de kool van de heeren Blokker en Boerman. Een houten schuur in de nabijheid verbrandde gedeeltelijk en omliggende gebouwen bleven, dank zij den gun stige u wind, behouden. ZUIDSCHARWOUDE. Voor de Chr. Boerenleenbank zijn als commissie leden voor het Provinciaal tuinderacrediet aangewe zen de heeren J. Reijne en G. Kooij. Als secretaris van de plaatselijke commissie ia aangewezen de heer C. de Boer Cz. LANG ENDLIK. We vernemen, dat, in verband met de bezwarende bepalingen, waaronder de Provincie crediet ivenschl te verleenen, aan de tuinbouwers, er een bijeenkomst zal worden gehouden van Boerenleenbanken, tenein de de bezwaren te bespreken. LANGENDIJK. De prijzen dor producten rijzen weer wat. De vorst, die nog vrij sterk optreedt, schijnt daarvan de eer ste oorzaak te zijn. Vele bouwers denken: Laat hef nog maar eens flink vriezen; het werk aan de kool wordt er minder door, en er komt wat meer in 't laad je. WIERINGER WAARD. Zondag en Dinsdagavond heeft de propagandaclub wederom uitvoeringen gegeven in de zaai van. den heer Schouten. Opgevoerd werd„Hoogmoed en Ja lousie';, tooneelspel in 5 bedrijven, door .f. Hubertus Jansen. Vooraf werd door 'den volijverige;} voorzitter, den heer Limpers. de bijeenkomst geopend, door de aanwezigen het welkom toe te roepen en om mede te deelen. dat heden het 12yj-|arig beslaan van de club werd herdacht en dat de pauzen zouden worden afgewis seld met enkele zangnummers door Mej. Trien Kooij van Nieuwe JNiedorp, De heer Limpers memoreert, wat de club in die 12Vj Jaar geheel belangeloos voor den Bond heeft gedaan, hoe ze reed* in verschillende jutsterefdeeüogen nu' succes is opgetreden. Bespreekt verder dat het Staats pensioen nog lang niet ls, zooalfi we dat zouden wen scben en geeft als antwoord op zijn eigen vraag: aan wien de schuld?, te kennen, dat dit de schold is van de kiezers. Spr. geraakt zoo in vuur, dat ook nog verschillende politieke toestanden worden besproken, waarna ten slotte de wensch wordt uitgesproken, dat bij do a.s. verkiezingen vooral'die mannen worden ge stemd, die Staatspensioen zonder premiebeiang onder schrijven. Over het stuk, dat alsnu wordt opgevoerd, zullen wc kort zijn. De inhoud is erg romantisch en zeer zwaar te vertolken. -Het kon ons dan ook lang /oo niet vol doen, dan het onlangs opgevoerde stuk „Wantrouwen". Hiermee is ^natuurlijk niet gezegd, dat het spel Riet goed is geweest, want in aanmerking nemende de zwaro eischen die worden gesteld en waardoor enkele rollen niet tot hun recht kwamen, is er door iXE.V. uitstekend werd geleverd. Zooals reeds gezegd, zou- iden de pauzen worden aangevuld met enkele zangnum mers, en dan willen we al dadelijk verklaren, dal Mej. Kooij hiermede de aanwezigen zeer heeft voiclaan. Ach tereenvolgens werd door haar met een mooie., zuivere stem gezongen: 1. Zielesmart; 2. Ach, Vader niet meer; 3. 't Bootje op 't IJ; 4. 't Licht ,in „den nachtj 5. Mijn Kezelke; 6. Sonja. Na afloop hiervan werd het scherm opgehaald en stond de geheele club op bet tooueeF, met baar mooie vaandei in "t midden. De heer Van Ham, bestuurslid, treedt alsnu naar voren en zegt. dat op initiatief van den "bode Hauwert onlangs door het bestuur werd besloten voor deze gele genheid een medaille aan de dub te otfreeren en. aan hem werd verzocht deze aan bet vaandel 'te bevesti gen. Op de medaille vond men als tekst: Aan de pro pagandaclub D.E,V.aangeboden door het bestuur van acii Bond voor Staatspensionneering. Een daverend applaus was zekér wel het bewijs, dat door allo aanwezigen met deze huldiging werd ingestemd De heer A. Rob, ais voorzitter der club. sprak t-nkele woorden van dank voor dit bewijs vaii waardeering. Hierna verzocht de heer Van Kampen, voorzitter vari de afdeeling Sint Païicras het woord en zegt dat hij express hier is gekomen om de club do eer te geven, die haar toekomt. Vele afdeelingen hebben hulp noodig, doch dezo afdeeiing heeft dit niet noodig en verleent zelfs nog veel hulp aan andere afdeelingen. Het doet spr. genoegen ook den heer Burgemeester hier aan wezig te zien, die daardoor blijk geeft, ook nog voor Staatspensioen te gevoelen. Ik weet me nog zeer goed te herinneren, dat do heer Haringhuizcn ongeveer 2ü jaar geleden met wijlen den. beer Felkcr» ook bij de oprichting van den Bond aanwezig wes Ik felici teer den hoer Limpers ai» voorzitter met een tooneel- ctub als D.E.V. en de club feliciteer ik met een leider, als de heer Limpers. Hierna spreekt de heer Limper* nog eenïge woorden van dank en is hiermede het officieel© gedeelte geëin digd. Het officieus© gedeelte in den vorm van een zeer gezellig bal hield de aanwezigen nog zeer lang (het juiste uur zullen we maar niet noemen) bijeen. Het is weer een mooie avond geweest. WI ERIN GE RW AARD, Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. J. Waiboer, thans keurmeester van vee en vleeseh, kring Bar- singerhorn, wonende te Winkel, is benoemd ais ad junct-inspecteur aan 't openbaar slachthuis te Haar lem. OUDKARSPEL. „Standplaatsaftrek een ramp, bijzonder voor de kleine steden en het platteland". In verband met bovengenoemd onderwerp had in het lokaal van den heer Vis een bijeenkomst plaats, welke uitstekend bezocht was door personen van de Langendijker dorpen, Harenkarspel. Warmenhuizen, Heerhugowaard en N. Niedorp. De heer Noordijk van Nieuwe Niedorp was bereid gevonden, om een uiteenzetting tc geven van de voor genomen herklassificatie en de gevolgen, 'die dit vooral voor het platteland zal1 hebben. Als voorzitter fungeerde de heer C. J. de Wijn, vaf* hier die met de heeren W. C. Beeltman, P. Heertjes en J. Sihrieken, het voorloopig bestuur uitmaakten. Voorzitter heet allen welkom en spreekt er zijn ge noegen over uit, dat zoovelen aanwezig zijn en daardoor blijken geven, te begrijpen welke belangen er op het' spel staan, en hoont, dat de actie flink zal "worden aangepakt en daardoor het platteland de positie blft innemen waarop liet recht neefl en nooit meer het stiefkind van de steden wordt De heer Noordijk, hierna het woord verkrijgende, wijst op de vroegere tijden, toen geen gelijke bezoldiging bestond, waardoor de groote steden, die het meeste geld boden,'de beste krachten tot zich trokken, met hél gevolg, dat het platteland steeds met veel vacatures te •kampen had. Toen is het een heele strijd geweest, waar door in 1918 het nieuwe bezoldigingsbesluit kwam met een aftrek van 16 pet. voor dc 5e klasse, waartegefc groot gemopper ontstond. De Saiariscommissie, die den Minister van adviei dient werd overladen met werk. ómdat or veel argu menten voor adresseeren bestonden, waardoor ze een legio adressen to behandelen kregen. Op 1 Jan. 1920 kwam een groote verbetering, doordat 'de 5 klassen in 3 werden veranderd, waardoor het verschil hoogstens 8 pet. werd. De berooide Staatskas dient nu als motief om een hcrlrlassificatie aan tc kondigen, "welke ö.tn. moet dienen om de gelden gaaf te houden. Ter voorbereiding hiervan werden aan de Burge meesters onlangs diverse vragen gesteld ora daaruit de levensstandaard in een plaats na te gaan. Er werd gevraagd, wat betaald werd voor erwten, boonen, spek en vele andere dingen meer, "doch voor de antwoorden in den Haag binnenkwamen, zond de commissie reeds een brief, waarin de nieuwe klassificati© werd aan gegeven. Hieruit blijkt volkomen, dat het met het stellen der bedoelde vragen uooit ernst geweest is. Toen er op gewezen werd, werd gezegd dat de lande lijke contracten als maatstaf waren genomen en daaruit bleek, dat het leven op het. platteland wel 10 pet. goed kooper was. zoodat met gerustheid «en verschil van 20 pet. berekend kou worden. Op de vragenlijsten kwamen vele zaken voor, doch ook vele niet, die toch wel terdege in nanmefking zouden komen, om to bewijzen, dat het leven op het platteland zeker niet goedkooper is dan «n de steden" Is het onderwijs in de steden duurder dan op het plattelandV Voor meer dan lager onderwijs is het plat teland op de steden aangewezen met het gevolg, hooget schoolgeld^ reis en verblijfkosten enz. De womnghuren? Toen de gegevens uit de noordelijke provincies verzameld waren, bleek, dat het verschil bij Amsterdam bitter weinig was. Belastingen? Men zegt, dat dit in de steden ontzettend duur is. Uit de tabel door de -provinciale commissie in Groningen opgemaakt, blijkt ju ia*, het tegendeel. Dat was in de f. grootste steden tot f 1000 inkomen gemiddeld f 8, lot f 2000 f 59, tol f 3000 f 11K tcrwffl dit op het platteland respect, f 13, l i.05 en f 228 was. In Oudkarspe: en de omliggende gemeenten is dit f 8. f 9, f 5.04, f 11.40, l 8.25, f8,' 7.68 gld. en 5.10 g!d, of gemiddeld 8 gulden, dus gelijk met de steben. Bij f 2000 is dit f 54, (steden f 59); bij f .'1000 f 117, (steden f 118), bij f 4000 f 185, (steden f 181); bq i 5000 f 258. (steden f 248). Het brood? Die den broodstrijd in Amsterdam gevoijfd heeft, weet beter. Wie levert op het platteland een brood voor 18 cent? - Kruidenierswaren? In de steden zijn deze goedkooper, waar geen vasten prijs door den fabrikant is aangegeven. Kleeding? Die betrekken we veelal, omdat het daar goedkooper is uit dc steden, waarvoor wij dan boven ae steden bodeloon, reiskosten enz. hebben tc betalen. Schoolgeld? Dat zal voor het lager onderwijs op het platteland niet veel goedkooper zijn en voor meer onderwijs dat .meestal in dc steden genoten moet worden, moeten extra kosten betaald worden. Geneeskundige behandeling'/ Dit is op het platte land zoo onvoldoende dat veelal behandeling of ver pleging in de steden moet plaats hebben, met alle fi nantioele gevolgen daarvan. Geestelijke behoeften? Wie daarvan genieten wil, moet in veel gevallen do stoden opzoeken. Mijn conclusie is, dat. het goedkooper leven op het platteland een sprookje is. Dat men do salariaregeling aan de landelijke con- Iracten wil vastkoppelen, is een zeer groot gevaar. De hoogere salarissen van bootwerkers, boekdruk kers enz. in de steden zijn vooral door organisatie verkregen, doch niet omdat het leven daax- duurder is. Als de ambtenaarssalarissen aan de landelijke contracten moeien vastgekoppeld worden, heelt dit «Heen van nu at' en .oor altijd tot gevolg, dat we aan allé stakingen met Je salarioering in verband staan de, moeten meedoen, zoodat men zal gaan zeggen, we zijn nog rooder dan Wijnkoop. De minister van finantiën heeft gezegd, dat men bij minder behoefte gepaard gaande aan lager loon, evengoed gelukkig kan leven, doch dit moet niet a - een voor het platteland gelden Als Je plannen alleen salarisverlaging ten gevolge had. dan hield ik me aan mijn organisatie, doch er -/.üt-Jï; voor het platteland groote gevaren in. Hot gevolg is een groote ten achterstelling van het platteland, tot groote schade vooral van het onder wijs. De beste krachten werden weer uit het platteland weggehaald. Elk doet natuurlijk zijn best, uit het platteland weg te komen, om 20 pet. meor te ont vangen. Hot wordt weer do oude strijd van jaren te rug. Bezuiniging is goed, doch moet dat op deze wijze gebeuren? Waarom neemt men niet de hoogt sala rissen van f8 a 9000 in den Haag? !s het dan toch van de salarissen af moet, dan van alle. Ton slotte geeft spreker nog een uiteenzet ine, op welke wijze de l ijfers aan het adviesbureau verwerkt worden, er tevens op wijzende, dat de voorzitter van bureau tevens de secretaris-generaal van het de partement van finantiën is, die met de ciji rs komt r» ig voor dat de staten verwerkt zijn. liet is het voorop gezette dool: er moet bezuinigd vrrden op het platteland. Werkt allen meo om dit onrecht ongedaan te ma ken. Applaus. De voorzitter betuigt den heer Noordijk zijn dank vo>r he- duidelijk beeld* dal deze van do onbillijke nlannott gegeven heef' Door ren der aanwezigen wordt daarna opgemerkt, dat de aftrek voor den Rijksveldwacht slechts 4 pet. is. waarop geantwoord wordt, dat dit is, omdat het gemakkelijk te verplaatsen personen betreft. Een spoorman meent do conclusie te kunnen trek ken, dat de actie hun niet aangaat, omdat ze geen Rijks- of gemeenteambtenaren zijn. en ook deze ca tegorie door den spreker niet speciaal naar voren is gebracht. De hoer Noordijk antwoordt daarop dat. wel de be zoldigingsbesluiten voor Rijks- en gemeente-ambte naren geldende zijn. doch de Holl. spoor daarmee zoo nauw samenhangt, dat ze zeker van het nieuwe besluit de. schadelijke gevolgen zullen ondervinden. Het nauwe verband dat bestaat tusschen de Staats spoor en de Hollandsche spoor maakt, dat voor de laatste nooit een afzonderlijke regeling gemaakt wordt. Op de opmerking van den spoorman dat daarvoor de organisatie werkt, wijst de neer N. ar op, dat er bijna geen organisatie is, die pleit voor gelijkstelling van klassen en daarom gemeend wordt een platte lands-actie te moeten aanvangen buiten alle organi saties om. liet gaat om het algemeen belang van het platteland, waartoe ook de spoorman kan. medewer ken. De spoorman is met dit antwoord tevreden, doch merkt op, dat zijn organisatie wel in die richting werkt, terwijl een van de post opmerkt, dat ook zijn organisatie daarvoor ten strijde trekt. Nadat alle aanwezigen zich bereid verklaren in de commissie te willen zitting hebben, worden als bestuursleden gekozen: R. van der Laan en Jb. Smit :e Harenkarspel, J. Kuperus te Warmenhuizen, J. Kuiper en mej. A. J. Wouda te Noordscharwoude, G. Bakker, M. v. Hees en G. Nijkamp voor het spoor wegpersoneel, mej. Nierop en F. Kuiper te Zuid scharwoude, C. J. do Wijn, J. Geluk, P. Heertjes, W. C. Beeltman en J. Kuilman te Oudkarspel; terwijl de heer A. C. Kroont van Oudkarspel als eerste voor zatter wordt aangewezen. Voor het dagelijksch bestuur worden gekozen de heeren A. C. Kroon, voorzitter, C. Beeltman, secreta ris, P. Heertjes, penningmeester, R. v. d. Laan, J. Kuiper. Bij de bespreking der nader voor te stellen motie kreeg het bestuur vrij mandaat dieze te fcrmuleeren cn in te dienen. Ter bestrijding der kosten zal bij de zeven ver tegenwoordigde gemeenten een subsidie worden aan gevraagd van f 5 per gemeente. Van alle aanwezigen wordt een bijdrage in de kosten geheven van 50 ct. De voorzitter dankt den heer Noordijk voor zijn uit stekende uiteenzetting, de aanwezigen voor hun be langstelling en de vier heeren' van het voorloopig be stuur, die het wagentje aan het rollen hebben ge bracht. Daarna wordt, als afvaardigde naar dé algamaaca vergadering gekozen de heer A. C. Kroon en als plaatsvervanger de heer R. v. d. Laan. De heer Beeltman brengt de wenschclljkbeid naar voren om de besturen van verschillende vereenigin- gen al8 lid aan te werven. Algemeen is men van de wenschelijkheid daarvan overtuigd, omdat het er slechts toe kan bijdragen do actie zoo algemeen mogelijk te maken. De actie rnoct door het geheele land zoo algemeen mogelijk gevoerd en ook hier moot het niet den schijn wekken dat het alleen een actie van ambtena ren is. De strijd is in het belang vaan de geheele platte lands bevolking en verdient aller steun en medewer king. DKSERTEUR3. Te Winterswijk zijn twee Fraimsche deserteur» aan gekomen (Elzassers), die weigerden mede te werken aan de maatregelen op hun voormalige landgenoo- ten toegepast. ONDERMELK NAAR DUITSCHLAND. De Coöp. zuivelfabriek te Zeddam heeft opdracht ontvangen om ondermeik aan de stad Emmerik te leveren tegen 5 cent per liter. MET RIJKSVOORSCHOT GEBOUWDE WONIN GEN. Uit 's-Gravenhage, 14 Febr. De heer Haazevoet heeft aan den Minister van Arbeid do volgende vra gen gesteld betreffende de huurverhooging der met Rijks voorschot gebouwde woningen. Kan de Minister raededeeleti óf, sinds de economi sche omstandigheden zoozeer zijn gewijzigd, hij niet van meening is. dat de tijd gekomen is. om het vroe ger door hem ingenomen standpunt ter zake van dc huurverhoogingen der met Rijksvoorschot gebouw de woningen grondig te herzien en wel o.m. op de volgende gronden: 1. dat sinds do arbeidsloonen met pl.m. 20 zijn gedaald, Ae woningburen zijn gestegen met ongeveer 50 2e. dat de te hooge woninghuren, welke thans df finaneieele draagkracht der bewoners ver te bove? gaan, de belangen der volkshuisvesting in hooge ma te schaden, wijl men ter tegemoetkoming in de hurei zijn toevlucht neemt tot huisvesting van twee ge zinnen in één woning en tot het houden van commer saais, hetgeen al reeds op moreele gronden dier veroordeeld te worden: 3. dat zoodra de woningnood zijn scherpte verlies de hier bedoelde woningen zullen worden verlatei waardoor de verliezen in de exploitatie voor rekf ning der gemeenten zullen moeten komen? Acht de Minister het voorts op deze gronden nix gewenscht een verlaging der huren binnen de explo talie-mogelijkheden toe te laten, vervolgens af te zie van oen bijdrage in het Woningfonds en de Rijksbi •Irage in de annuiteit als crisiskosten af to schrijver Plaatse!* jk Nteuws MY BOY. Nog versch ligt in ons geheugen hoe enkele weke geleden in ons Theater Royal is opgevoerd de sin ceslilm The Ivid, waarin Charli Chaplin ons arm seerde. waar vooral Jackie Coogan ons aller har stal. Den ganschen avond liet de jongen ons geen na ment los en hebben wij hem gevolgd met een gaspar neri aandacht. Thans komt Jackie im een andere rol tot ons en z; worden opgevoerd vanaf Vrijdagavond „My Boy Daarm vervult de zesjarige artist de hoofdrol overtreft zoo mogelijk daarin zichzelf. Er gaai, va dit ventje een wondere charme uit en hij is het trof telkind van het publiek der heele wereld geworden De jongen is een geboren acteur en draagt als hooft persoon de geheele film. Alles groepeert zich rond oio hem, juist omdat hij niet speelt, maar leeft e echt is en daardoor zoo ontroert, of ons hartelijk cfffT" lachen om zijn onweerstaanbare guitigheid. Voor oud en jong is het een prachtavond. ONDITRLINGE PUIGLAS VERZEKERINGMAAT- 8CHAPPLTJ. Vergadering op Dinsdagavond 8 uur, ten lokal van den heer C. Boontjes. Na opening van de vergadering, die niet druk wa i'iezocht, volgde lezing en vaststelling der notulen waarna de directeur-boekhouder, de heer ,G. van IJo degraven zijn jaarverslag over 1922 uitbracht. Ge memoreerd wordt nog eens het verlies dat de Maat schappij geleden heeft door het overlijden van dei heer J. Streek. Op 1 Januari 1922 was or een voordeelig saldo vai f 170.95, terwijl de ontvangsten in 1922 waroi f81961tezamen f 990.56/4, de uitgaven f 818.35, zoo dat het batig saldo op 31 Doe. 1.1. bedroeg f 172.21 Een kleine vooruitgang viel dus te constateeren. f Nieuwe polissen zijn afgegeven. Door den Directeur-boekhouder zijn alle polisaer herzien en door deze herziening zal een vorhooginp van inkomsten worden verkregen van f 69. De heer Schmalz brengt, rapport uit, namens d( commissie belast met het nazien der rekening. Aller was in volkomen orde bevonden en de rekening wordt goedgekeurd. De aftredende commissarissen, de heeren M. van Thijn en J. Goedhart worden herkozen. Besloten wordt dezelfde premie als vorig jaar te heffen. Besproken wordt het blijkbaar groote gevaar dat sommige perceelon ten opzichte van de ruiten ople veren en speciale aandacht zal dan ook- aan deze ge vaarlijke punten worden geschonken, door bijv. den eigenaar de verplichting op te leggen die ruiten te beschermen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Adriaan, zoon van Willem Goedhart en Trijntje van Westenbrugge. Uit Berlijn. 14 Febr. Naar uit F.ssen wordt ge meld, is burgemeester Schilfer, die als plaatsvervan ger optrad van den eersten burgemeester, dr. Luther. die thans minister van volksvoeding is, hedenochtend tegen 7 uur door de Franschen in zijn woning ge arresteerd en naar Bredeney gebracht. De arresta tie houdt verband met de afsnijding van den stroom toevoer naar hotel Kaiserhof. Dr. Schafer had gis teren op een desbereffende vraag der Franschen ge antwoord, dat dc electriciteitswerken een particulier bedrijf waren en dat de Franschen zich maar tot de directie daarvan moesten wenden. De directie had geantwoord', dat zij er niets aan kon veranderen, als de arbeiders weigerden aan hotel Kaiserhof stroom te leveren. Mocht burgemeester Schafer in arrest worden gehouden, dan zullen alle arbeiders en be ambten in Essen het werk neerleggen. Uit Berlijn, 14 Febr. De weigering van de ho tels en winkels te Esseni om. aan. de leden der be zettingstroepen levensmiddelen te verstrekken of goederen te verkoopen. doet den toestand voortdurend kritieker worden. De divisie-generaal Foumier heeft gisteren den burgemeester van Essen een bevel doen toekomen, waarin hij mededeelt, dat het hotel „Han delshof" gerequireerd is en dat lokalen, waar geal lieerde militairen of leden der civiele intergeallieer- do commissie niet bediend worden, ontruimd zullen worden, terwijl eveneens winkels, waarvan de eige naars weigeren aan Franschen te verkoopen, gesloten zullen worden, zoo noodig met geweld. In hotel „Kaiserhof", waar de intergeallieerde con trole-commissie haar zetel heeft, is gistermiddag de eloctrische stroom afgesneden, zoodat er geen licht was. De Franschen hebben1 daarom de stad Essen een verklaring doen toekomen, dat de lieele stad' in don ker zou worden gezet, indien niet vóór 6 uur hotel Kaiserhof weer licht had. Om zes uur was er echter neg steed» geen licht in Kaiserhof, en de Fransche

Schager Courant | 1923 | | pagina 2