limseiLHl en FRANKRIJK. Tweede K&mer. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuwe Marktberichten.. WIKKEL. M(i bijzonder verlangen wwvi het spéél kwartier verbeid door de school i< Inde ren, want den vorigen dag waB hen meegedeeld dal Vrijdagmorgen in net speelkwartier er op het schoolplein een voorstelling zou wordlen gegeven met wilde dieren. Even voor het bewuste kwartier reed een niet bij zonder fraai voertuig mot dito Jcet het schoolplein op. Do wagon bleek de menagerie te zijn on bova/tte enkele volgens den baas dor menagerie gevaarlijke dienen, die nadat de centen waren geofferd - werden vertoond. Het moest, goedaar d f? wan do tij ger, waarvan alleen de kop annwozig.wos. Toen nog eon tweetal marmotjes en een dansende aap en nadat die exploitant zelf had verklaard dat d'o kin- doron haddon genoten, vertrok hot geheel, om ergens anders weer hetzelfde te beginnen. KOLHOKN. Onzo plaatsgenoot, do heer G. Jonker, leerling aan de Middolb. Technischo School te Amsterdam, deed mot gunstig gevolg eindexamen afdeel mg werktuig bouw. KOLHOltN. Het café „Do Roode Leeuw'? alhier, mot kolfbaan en stalling, eigendom van den heer D. de Leeuw, ging hij ondérhandschen verkoop over aan den heer A. Buis te Almelo. KOLHORN. Aan ingezetenen dezer gemeente werd van ge- jn-i'iii.owoge kennis gegeven d'at, alle otgonarom van huizen verplicht zijn tot aansluiting aan die water leiding; dat verzoeken om ontheffing dier verplich ting vóór 1 April a.s. moeten worden ingediend, waarhij tevens dwr deugdelijke gegevens: uitkom sten van een volledig chemisch en bacteriologisch onderzoek, moet worden aangetoond, dat hun water in zuiverheid met het leidingwater kan worden ge lijkgesteld; alsmede dat zij ten allen tijde voldoend water kunnen hebben. INBRAAK POSTKANTOOR. In verband met de inbraak in het postkantoor te Steenwijk zijn twee kantoorbedienden verdacht en gearresteerd. Naar schatting i9 er aan geld en aangeteekende brieven een bedrag van ruim f42.000 gestolen. Op listige, geslepen e wijze zijn de inbrak er (s) te werk ge gaan. Uit een hij het kantoor staand boschje hebben zij eon stok gesneden en daarmee de bij het gebouw staande lantaarn uitgedraaid. Daarna zijn ze door een raampje van het privaat., waarvan zij de ruiten met zeep besmeerd hadden, naar binnen gedrongen. Den weg waarlangs zij gegaan waren, hadden zij met peper bestrooid. Door deze voorzorgsmaatrege len werd het onderzoek der justitie zeer bemoeilijkt. Ten eerste konden er geen vingerafdrukken geno men worden en ten tweede kon de politiehond, die men uit Akkrum had laten komen, doordien het dier begon te niezen, geen spoor vinden. Wel bracht het dier ten laatste zijn geleiders nog over den stadswal naar de in aanbouw zijnidlo Geref. kerk, waar het verschillende voorwerpen in den bek nam en lang bl6ef rondloopon. Ander resultaat had men hier niet mee. Langs dienzelfden weg, die de hond volgde, hadden enkele jongens een paar van het kantoor afkomstige tasschen en een hoeveelheid postzegels gevonden. Het parket uit Heerenveen vertoefde hier den gan- schen dag en is eerst per trein van ongeveer half acht vertrokken. Da brandkluis waarin bovengenoemd bedrag ge borgen was heeft men geopend zonder dlat er sporen van braak aan te zien zijn. SNEEUW. In Twente is gisteren oen decimeter hoogte sneeuw gevallen; zij ligt. tot voorbij Apeldoorn. LANGEREIS. Voor rekening van den eigenaar den heer De Jong wan Heilo zal het woonhuis-boeaerij, bewoond dooi den heer J. Ham, afgebroken worden, terwijl daarnaast joon nieuwe grootere boerenhofstede verrijzen zaï. De bouw is opgedragen aan den 'timmerman H. Leeuw van Aartswoud net metselwerk aan den heer IC. Silver te Lungcreis en het vei'fwerk aan den heer J. de Beurs te Veonhuizen. DOOR EEN TWIST. Bij een twist tusschen een commensaal en diens kos\- juffrouw in het Middenklooster te Amsterdam, verweet den man do vrouw, dat zij gestolen goed had gekxht Do politie, die een onderzoek Instelde, vond inderdaad in de woning een kamer voi'gltts en aardewerk, servie zen, glazen, schotels onz. Op vele van die voorwerpen kwam de naam voor van een firma in glas en aarde werk, Üic vroeger in.de Kalvorstraat was gevestigd, maar thans alleen en gros handelt en haar pakhuizen hoeft op de Lynbaansgraclit 211—242. Bij informatie bleek de firma van diefstal niets te weten, maar toen eenige voorworpen werden getoond, bevestigde zjf, dal zij van haar afkomstig waren. Bij onderzoek "bleek, dat inderdaad het een en ander in het magazijn ontbrak. De vrouw vertoldo toon. dat zij het goed gekocht had van den 54-Jarigen magazijnknecht, die al ongeveer dertig ïaar bij de firma in aienst is. Bij de verhuizing uit de Kalvorstraat is hjj begonnen met hot wegnomen van voorwerpen en heeft aat ongeveer een jaar voortgezet. Alles verkocht hij aan de |uifrouw in het Middenkloos ter. Deze heeft veiklaard nooit iets verkocht te hebben. Reeds zijn-nu acht manden vof poroelein on glaswerk volgepakt. Het onderzoek in do zaak words nog voort- gezel. De knecht en de juffrouw bevinden zich in hechtenis. DE WEST-FRIESCHE KANAALPLANNEN. Uit Enkhuizen, 16 Febr. Gisteravond was hier door de vereeniging „Landmans belang" een vergadering belegd waarin het comité, hetwelk: zich in do Streek heeft gevormd om .tqgen de kanaalplannen actie te voeren, was uitgenoodigd om zjjn bezwaren kenbaar to maken. Behalve 't gemeentebestuur van Enkhuizen waren ook de meeste gemeentebesturen uit de Streét en de Kamer van Koophandel In Westfriesland tegen woordig. Nadat meerdere leden van het agitatiecomité hun bezwaren naar voren hadden gebracht, werden die door 'den ontwerper der kanaalplannen, den heer Rin- gers, hoofdingenieur bij de Rijkswaterstaat, weerlegd waarna ook nog de burgemeesters van Enkhuizen, Groo tebroek, Andijk en Blokker, de eerste 3 allen voor standers, 'het woord voerden. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1416 Februari 1923. Geboren: Alie Cornelia, dochter van LeencLert van ÏJzcudoorm en Cornelia Slothouwer. Ondertrouwd: Meijert "Jaoob Ti essen, 21 jaren, arbeidter en Antje Oud, 19 jaren, beiden alhier. Overleden: Als levenloos aangegeven een kinid van het vrouwelijk geslacht van Johanmes Andraas de Wit en Johanna Wilhelmima Kraakman. De Kamer heeft zich onledig gehouden met de behandeling der bioscoopwet. Wij kregen allerlei stroomingen die zich uitspra ken tegen elke bevoogding van volwassenen, maar voor censuur ten behoeve der jeugd, in welken -zin Mr. Marchant een motie indiende. Dan waren er voorstanders van een wettelijke re geling, maar met gemeentelijke uitvoering, dai^ was er Ds. Kersten, die alle bioscoop uit den booze 'acht te en ten slotte de voorstanders van het ontwerp van de regeering, de rijkscensuur. De bioscoop doet veel goed. maar ook veel kwaad en daarom een algemee- ne censuur, aangezien de censuur der gemeenten zoo ongelijk werkt. Van liberale zijde was deze wet een domperawet genoemd, een uitdrukking des heeren Dresselhuys. die minister Ruys zeer militant beantwoordde door zelfs de medewerking van links af te wijzen. Later hooft de minister in do replieken deze scherpte wat verzacht. De sop was de kool niet waard, meende de minister. Het ging hier niet om de vraag van een be ginsel. Het was slechts de quaestie van min of meer vrijheid of gezag! Een zeer gemoedelijke, maar niet zéér juiste interpretatie. Allé# zou wellicht nogal gemoedelijk zijn afgeloo- pen, had de liberale Juffrouw Van Dorp zich niet zoo scherp tegen de bioscopen uitgolaton. Er wm door do bioscoop, volgen» haar, geen enkele eerlijke loon- Jongom meer in Haarlem. Zoowol do hoor Boon als do heer Vliogon kappittolden doz liberale dame over haar weinige liberaliteit on de lieer Van der Woer den ging zoover deze uitdrukking zelfs ploertig t.e noemen. En de heer Duys kreeg over dit intermezzo zoo'n heftige ruzio met do hoeren Schokking en Schouten dat de beor Van Zadelhoff als vredesengel tusschen belden trad' om te voorkomen, dat mon misschien handgemeen werd. Het slot was, dat de motie-Marchant word verwor pen mot 50 togen 24 stemmen, recht» tegon links., met als afwijking do hoeren Van Gijn en Ter Hall on mej. Van Dorp. De motie D». Heraten, algemeen, bios coopverbod, viel met algemeen© stemmen,'de voor- atelior was afwezig. Naar de bioscoop, zei de hoer Kotelaar. Voortzetting met de artikolea Hierbij kwam duidelijk aan -het licht, dat dit wets ontwerp vele leden van rechts nog niot ver genoog gaat. Zoodoende werden films over wetenschap, ntj- vorhoid, bedrijf, handel en landbouw ook onder de verlofsaonvraag gebracht. Daarvoor 1» ook nog ver- "iof van den burgemeester noodig. Ook stelde de ®n- tl-revolutionnair Rutgers nog voor, dat door den gemeenteraad elke bioscoopvoorstelling verboden kan worden» Hiertegen rees scherp verzet, ook van Roomsche zijde en werd 't verworpen met 41 tegen 36 stemmen Toen nog een amendement Snoeck Henkemans. om voor de beslissingen van B. en W. geen beroep op GecL Staten open te stelten» Deze braafheid-be vlieging ging te ver. Wij zijn nu nog maar gevorderd alleen tot het hou den van bioscopen. De filmkeuring volgt nog, hierbij zal zeker nog wel een braafheidsstorm losbreken. Mot de bezetting van Wezel en Emmerik beoogen de Franschen en Belgen blijkbaar, beslag te leegen op de douane-rechten voor de uit Nederland met na me langs den Rijn naar Duitschland ingevoerde goe deren. De goederen-blokkade van het Roergebied laat zich allengs sterker gevoelen, ofschoon de organisatie ervan nog niet geheel is voltooid. Naar verluidt omvat de blokkade thans alle waren met uitzondering van levensmiddelen. Op den uit voer van metaalproducten wordt vooral nauwgeze't toegezien. Zelfs zendingen naar bet buitenland wor den aangehouden. Zoo zijn te Lüden drie wagens machinedeelen, voor Argentinië bestemd, aangehou den. De melkvoorziening in het bezette gebied is in een zöo kritiek stadium gekomen, dat de kinderen bene den de twee jaar slechts 3/4 L. melk per dag ont vangen. Heden hebben de Franschen bovendien een voor Banmen bestemden melktrein in beslag geno men. Naar uit Essen gemeld wordt, werd daar Woens dagavond in den stadsschouwburg „Wilhelm Teil" opgevoerd. De voorstelling werd tot een indrukwek kende nationale betooging. De overvolle zaal zeide staande den eed op do Rütli na on zong hel lied „Doutscliland, Deütschland über alles". (De eed op de Rütli luidt: „Wir wollen sein ein einzig Volk von Brüd'ern, In kelner Not uns trennèn und Gefahr." Te Essen heeft een bijeenkomst plaats gehad van de vertegenwoordigers van den Rijksbond, de groot ste boeren-organistttie van geheel Duitschland. Zij brachten rapport uit over de hulpactie voor het Roergebied. Op groots schaal zullen gratis levens middelen verschaft worden aan de bevolking van de Roer. De Brandenburger K-reis alleen heeft reeds voor meer dan een milliard mark rogge geschonken. Tevens zullen kinderen uit het Roer-gebied in het onbezette Duitschland op het platteland onderge bracht worden. Men ziet de plaatsing van 500.000 kinderen onder de oogen. Er zal niet op de sociale positie der ouders gelet worden. De correspondent der Duitsche bladen in het Roer gebied. verzekeren, d'at de Franschen en Belgen steeds nieuwe maatregelen treffen, die ten doel hebben het Roergebied van het overige Duitschland af te sluiten. Bij het controleeren der zondingen treden de Fran sen en tamelijk baldadig op. Zij breken de deuren der gesloten goederonwaggons en de voor het transport bestemde kisten open. Hun controle geldt in do eer ste plaats de treinen, die uit het onbezette Duitsch land in het Roergebied komen. Al deze treinen ko men natuurlijk met veel vortraging ter bestemming. Te Herne zijn drie winkeliers, die geweigerd had den waren aan de bezettingstroepen te verknopen, tot 150.00 mark boete elk veroordeeld: Te Oberhausen kreeg een officier van de Schupo oen boete van 200.000 mark, omdat hij Fransohe of ficieren niet gegroet had» Elf politieagenten werden elk tot 8 dagen gevangenis en 100.000 mark boete veroordeeld. Voor den Belgischen krijgsraad stonden heden te recht de directeur van de gevangenis te Duisburg, oen inspecteur, en zijn secretaris. Zij werden er van beschuldigd, geweigerd te hebben, personen in de gevangenis te doen opsluiten, welke door de bezet- tJngsautoriteiten werden ingeleverd. Zij werden al len tot zes maanden gevangenisstraf en vijftigdui zend mark boete veroordeeld, en zullen uit het be zette gebied worden uitgewezen na afloop van hun straftijd De veroordeelden hebben tegen dit vonnis appèl aangeteekend1. Nadat het vonnis bekend werd, legde het geheele personeel der gevangenis het werk neer. De ernstige misdadigers werden naar Dusseldorp overgebracht; de wegens lichte vergrijpen gestraften werden voor den tijd van zes maanden op vrije voeten gesteld. De gevangenis is thans geheel ledig. De correspondent van die „Dadly Mail" te Parijs meldt, dat hij uit voortreffelijke bron, kan mededee- len, dat de Fransche regeering elke officieels po ging tot het aanbieden, van bemiddeling, of van een compromis, tusschen Framkrijk en Duitschland, als een onvriendelijke daad zal beschouwen. Dit beteekent niet, dat de Fransche regeering zich streng zou houden aan de diplomatieke beteekenis van deze woorden, die in normale gevallen een ver breking van de diplomatieke betrekkingen in zich sluiten, doch dat de betrekkingen tusschen Frank rijk en een land, dat meent bemiddeling te moeten voorstellen, tastbaar gespannen zouden zijn. De Jongste stijging der mark heeft op de levens- middelenprijzen tot dusver slechts geringen invloed gehad. Van prijsdaling is althans te Berlijn weinig te bespeuren. Alleen margarine en reuzel zijn ca 1000 mark per pond in prijs gedaald, boter daar entegen is op 7000 mark blijven staan. De prijzen van rijst en koffie zijn ietwat gedaald, doch niet in verhouding naar de koersdaling op de wisselmarkt. Een pond thee kost nog steeds 18.000 mark, een pond koffie eveneens, wat veel duurder is dan in Nederland. In het algemeen is van een aanmerkelijke prijsdaling echter geen sprake. Men merkt dit vooral op de vleeschmarkt. Ook door de gisteren in wer king getreden verhooging dér vrachttarieven wordt de prijsdaling belemmerd. ENGELAND EN FRANKRIJK. Te Londen hebben besprekingen plaats gehad over de vraag der Franschen om te mogen gebruiken een deel der spoorwegen van het door de Engelsche» beiette gebied in Duitschland. Hierover komen de volgende berichten: Uit Londen, 16 Febr. De F/figelsch-Franscho be sprekingen zijn beëindigd. Do Fransche gedelegeerden koeren naar Parijs terug. Beide zijden verbonden zich tot. gehoimhondinig» Er zijn geen inlichtingen ver strekt. 'betreffende hot. verloop on don aard der be sprekingen. Ofschoon van geen van boido zijden officieel© me- dsdieeltngijn zijn gedaan, verneemt do „Evoning Standard", dat. do Éngolsch-Fransche conferentie hn- den feitelijk op het dood© punt is gekomen. Voor het oogenblik acht het Brltschc kabinet zich niet in staat het Fransche verzoek in te willigen en die Fransche gedelegeerden koeren huiswaarts om hun collega's te raadplegen over zekere guaesties, die zij niet gemachtigd zijn te behandelen» Gehoel in strijd met bovenstaand bericht van do ,/Evening Standard" inoldt een H&vas-bericht uit Londen, dat de Engelsche regeering het Fransche ver zoolt inwilligde betreffende het vervoer van kolen- treinen over de lijn GravenbroichDuron. Ton aan zien van hot, gebruik der hoofdlijnon via Keulen deed do Engelsche rngoorlng aan Lo Trocquer een tegenvoorstel, waardoor gedeeltelijk werd tegemoet geKomon aan het Fransche verzook en dat voldoe ning geeft' ten aanzien van het algemeen "beginsel. EEN NIEUW SPOORWEGONGELUK. Uit Dürera, 18 Februari. Hier hoeft gisteren we der een spoorwegongeluk plaats gehad met een trein, die door Belgisch personeel werd bediend. Vele Bel gische soldaten kwamen om het leven en een groot aantal personen werd gekwetst. TOCH VRIJGESPROKEN. Te Berlijn is een koopman, die in beschonken toe stand op straat luide zijn nationalistische gezind heid luchtte en president Ebert den grootsten „Schie- ber" van Duitschland. noemde, om een eigenaardige reden vrijgesproken. De man die een aanklacht te gen hem had ingediend wegens beleediging van den president was de arbeider K. en deze was volgens de rechtbank wegens zijn beperkte ontwikkeling, niet in staat om den inhoud van de ontboezemingen van den beklaagde juist weer te geven. Do V'orwarta is over deze argumentatie groote 1 ij ks verbolgen en vraagt, waar het vertrouwen van het volk in de onpartijdigheid van de justitie blijft, als geestverwanten met zulke dOekjes-voor-het-bloeden worden vrijgesproken. TWEE MOORDAANSLAGEN PER POSTPAKKET. Een inwoner van Forest Gate heeft per postpakket, een geladen revolver ontvangen, waarvan de haan gespannen stond. Een inwoner van Berkenwell heeft op dezelfde wijze een geladen jachtbuks met gespan nen haan ontvangen. De'wapens zijn aan Scotland Yard afgeleverd, dat een onderzoek instelt naar de herkomst ervan. CIJFERS. De Londensche omnibussen en tunnelsporen heb ben verleden jaar 1 milliard 172 millioen passagiers vervoerd of 72 millioen meer dan in 1921. De afstan den, die deze vervoermiddelen aflegden, bedragen bij elkaar 163 millioen mijl (1 mijl is 1609 M.), een vermeerdering met 7% millioen niijl tegen 1921. Prt STAKING DER MIJNWERKERS IN FRANK RIJK. Gisteren is op verschillende plaatsen de door de communistische mijn werker sfederat ei geproclameerd staking begonnen. DE STIJGING VAN DE MARK EN DE KOLEN- KWESTIE» Voigens do Vossische Zeitung wil de rifkskoleicom- missaris van den gunstigen stand der Duitsche vaulta ge bruik maken om een voorraad Engelsche kolen 'te k'oopen. Deze voorraad zou ter beschikking van den rijkskolencommissaris komen. De kolenimporteurs heb ben zich gisteren in een te Hamburg gehouden confe rentie bereid verklaard in korten lijd een groote hoe veelheid Engelsche kolen in te voeren. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Uit Londen, 15 Febr. Het aantal volkomen'werk- loozen bedroeg 5 Fëbr. 1.386.300, hetgeen een vermin dering beteekent vam 23,690 vergeleken bij een week tevoren en een vermindering van 427.483 vergeleken bij begin Januari. Het aantal gedeeltelid', workloo- zen bedroeg 52.800, tegenover 54.674 in de voorafgaan de week. DE MALAISE IN TSJECHO-SLOWAKXJE NEEMT AF. Uit Weenon, 15 Febr. De „N. Fr. Prease" meldt uit Praag, dat de crisis in de Tsjechische industrie min der ernstig wordt. De Skoda-fabrieken te Pilsen hebben groote bestellingen uit Zwitserland. Enge land, Zweden en Denemarken ontvangen. Een der grootste glasfabrieken zal dezer dagen het bedrijf hervatten en vele hoogovens zijn weer in werking gesteld. ZWARE BRAND TE OMAHA IN AMERIKA. Uit Omaha* 15 Febr. Gisteren is brand uitgebro ken in de inrichtingen van de Armour Packing Cy. Drie gebouwen van negen verdiepingen, zijn reeds 'vernield'. De schade wordt op twee millioen dollar geraamd1. NOODWEER IN DE V. S. Scheepsrampen. Het verkeer door sneeuwstormen gestremd. Strenge koude. Uit New York, 15 Febr. Een vreeselijke storm, die zoowel te land als te water groote schade aan richt, woedt over het geheele Amerikaanscho vaste land. Verscheiden schepen zijn gestrand of ver- keeren in nood. Het houten schip „Nika" staat in brand) bij Kaap Flat/tery. Een tweede schip, dat te hulp snelde, strandde. Het Italiaansche stoomschip „Moncensio" verkeerde 15 mijl ten Oosten van Kaap Lenny in Virginia in zinkenden toestand. In tal van deelen des lands wogden hevige sneeuw stormen, waardoor het trein- en ander verkeer ge stremd werd. Te Pittsburg zijn verscheiden huizen omgewaaid. Er wordt melding gemaakt van een aan tal dooden. Er heerscht strenge koude. VLIEGONGELUK IN DUITSCHLAND. Uit Maagdenburg, 15 Febr. De vlieger Schulz is bij het dalen met een vleugel 'tegen iets aangeko men. Het toestel is omgeslagen en in brand' geraakt. Dc vlieger, die onder het toestel geraakt was, is ver brand. ZWEDEN EN DE ROERBEZETTING. Uit Frankfort a. d. M., 15 Febr. Uit Stockholm wordt gemeld, dat in een reeks van steden druk be zochte protest vergaderingen tegen de Fransche Roer actie plaats vonden. Er werden aanzienlijke bedragen ingezameld voor steun aan de Roerbevolking. Ook uit de tot nu toe Fransch-gezinde kringen namen ve len aan de vergadertngen deel. DE STORM OP DE KUSTEN VAN AMERIKA. Uit San Francisco. 15 Febr. Den geheelen dag zijn voortdurend draadlooze noodsignalen uit zee ontvangen, o.a. van twee vrachtschepen, die op de rotsen zijn geslagen, terwijl een derde schip hulpe loos ronddrijft en het vierde aan den grond is geloo- pon. Uit Norfolk (Virginia), 15 Febr. De schoener .Fricndschap" verkeert, naar de kustwacht meldde, op 5 mijlen buiten de kust van Oregon in zinkenden toestand. De kotter „Modoo" is op hulp uitgegaan. Uit New York, 15 Febr. Van de „Nika", die tot den waterspiegel afbrandde, zijn vier en dertig per sonen gered. FFN BFROEP OP DE AMERIKAANSCHE LIEF DADIGHEID. Men meldt uit New York aan de „Daily Mail" dat de Duitsche gezant tot de Amerikaansche regeering een verzoek heeft gericht tot mobiliseeren van de Amerikaansche instellingen van liefdadigheid tot het verschaffen van levensmiddelen aan 1J4 millioen in woners van het Ruhrgebied. die aan verhongering zouden zijn blootgesteld. De Amorikaansche regeering zou volgens het blad het verzoek niejt gunstig gezind zijn, daar zij op de hoogte is van de enorme sommen' die de Duitsche kapitalisten naar het Westelijk half rond hebben overgebracht. VERKOOPINO. Uitslag dor vorkooping te Schagen op 15 Februari ten overstaan van notaris C, L. v. d. Borgh, to Scha gen: .Bouwplaats met burgerwopnhuis, boerenwoning, werkmanswoningen, schuren, erven, tuin, wei- nn bouwland, groot 9.20.17 H.A., aan den Groenveldsweg en Groenveldsdljk, gem. St. Maarten, eigendom van mej. de Wed. K. Slot Sr, gob. Bijpost. Kooper de heer H. van dor Glind, Inspecteur to Barneveld, voor f 25005.- WERING SCHOOLVERZUIM. Do hoeren J. do Vries en P. Stammes zijn respec tievelijk herkozen tot voorzitter en secretaris van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. DANSZAAL. Door don hoor L. Zwang is dozor dagen aan de fir ma C. Blaauboer alhier do opdracht gegeven om in zijn schouwburgzaal een nieuwe, naar de olschon dos tijds ingerichte Amerikaansch grenon dansvloer te maken. l)o levering van het hout 1h opgedragen aan do firma Tuinman en Voorman, alhier. WINTER1.EZ1NOEN. Naar aanleiding van verschillende vragon doelt hot Bestuur dor Ver. v. Wintorlozingen mee, dat hot uit- stollen der voordrachten zijn oorzaak vindt in te leurstelling door den oenen, en familie-omstandig- •heden van een tweeden spreker. Men zie verder ach- terst&aande advertentie. DE BUDAPl.fiTERS. Het is geween mei een gevoel van grooto bewon dering, dat wij hot concert van het Budapester Strijkorkest hebben gevolgd. Dadelijk onder den indruk van hun groot en mach- tig kunnen, hebben deze kunstenaars onze bewonde- j ring tot vereertng opgevoerd. Hun zoo nobel spel ga? on diepe ontroering. Zulk een eenheid, zulk een homogeniteit vod klank en j kleur is ongekend. Dit kwartet bezit kwaliteiten, die het spel maken j tot oen openbaring. Virtuositeit, klankschoonheid, i uitdrukkingsvermogen, al deze onontbeerlijke, maar daardoor zoo waardevolle eigenschappen mag dit viertal do zijno noemen. Moeilijkbeden schijnen niet tc bestaan, het is i zoetvloeiend, scherp-contiast.ee? end, emotiebrengend in al zijn momenten superieur. Wij hebben vier kunstenaars gehoord, vier mees ters op hun instrumenten, wie» spel ineengesmolten is geweest, van groote schoonheid. Gelukkig dat het bezoek aan het Theater Royal goed was. EEN RUMOERIGE VERGADERING. Donderdagavond trad in de zaal,van den heer J. Igesz op de heer D. de Kok, gewezen Franciscaner- j Pater en oudLRedacteur van fret tijdschrift „De Ka- tholiek". Deze vergadering was uitgeschreven door de Vrij- donkersvereeniging De Dageraad afdeeling Helder. Het aangekondigde onderwerp was: Roomsche ge breken en nog wat. Toen de vergadering zou aanvangen, 'bleek dat er een bijzonder groote belangstelling was, vooral een groot deel der Katholieken wj.s uresent. In debat kwam mijnheer De Wolf, uit Amsterdam. De vergadering, vooral het Katholieke deel der bezoekers was zeer rumoerig en uitte in allerlei be- j woordingen haar afkeuring, terwijl de beide heeren, j zoowel sprekc-r als debater, elkaar in figuurlijken I zin in de haren vlogen. Het was o.i. al een bijzonder weinig verheffend schouwspel. MARKTOVERZICHT. Dè handel in vette koeien was boter dan de vorige week, ze golden van de 45 tot de 00 cis. per pond. Een matigen handel was het in de kalf- en gelde- koeien. De handel in graskalveren was stug. In de nuchtere kalveren vlug. duur, In Wk4*arv„en, geiten was het niet wild, 't was <*r stug. Dé-blgigen waren gewild, de handel was vlug. Het, was een kleino aanvoer van vette varkens, de han- 1 del was vlug, de hoogste markt was 47 ets. per pond. De kippen en konijnen gingen goed van do hand. De kipeieren hielden denzelfden prijs; de boter was weer duurder. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: T. de Groot en IJda Rood. Jan Plakman en Mathilda Smit. POLITIE. Gevonden: Een bontje, een broche. Is komen aanloopen: een koe. Verloren: een portemonnaïe. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. IIOORN, 15 Februari 1923. 2 stapels kl. Fabriekskaas f 59 gem. 1 stapel kl1. Boerenkaas f 54 ongem. Aanvoer3 stapels, wegende 1697 Kg. Handel vlug. WARMENHUIZEN, 15 Februari 1923. Roode kool f 1.70 a f 1.85. Gele kool t 1.35 a f 1.70. Deensche witte kooi f 1.10 a f 1.15. Uien f 1.80 a f 2.40. Drielingen f 1.20. Poen f 1.35 a f 1.50. Blauwe aardappelen f 2.20. Uitschot roode kool1 1 1 a f 1.95. Uitschot witte kool f 1.05 a f 1.10. Aanvoer: 26835 Kg. roode kooi, 16110 Kg. gele kool, 2445 Kg. witte kool, 7725 Kg. uien, 3350 Kg. peen, 600 Kg aardappelen. WARMENHUIZEN, 16 Februari 1923. Roode kooi f 1.45 a f 2.60. Gele kool 1.25 a f 1.45. Deensche witte kool f 1.05 a f 1.10. Uien f T.80 a f 2.40. Drielingen f 1.20 a f 1.60. Peen f 1.65. Uitschot roode kool f 0.75 a f 2.10. Uitschot gele kool f 0.55 a f 1.65. Uitschot witte kool f 0.75 a f 1.40. Aanvoer40845 Kg. roode kool, 13560 Kg. gele kool, 2925'Kg. witte kool, 5690 Kg. uien, 775 Kg. peen. ALKMAAR. 16 Februari 1923. Appelen f3 a f 10. Peren 15 a f 12. Roode kool f 1.50 a f 2.30. Gele kool f 1.10 a f 1.50. Uien f 1 a f 2.30, alles per 100 Kg. Spinazie f 2.23 a f 2.36 per ben. Spruiten t 3.20 a f 20.20. Witlof, le soort f 11 a f 21. Idem, le soort f4 a f7, alles per 100 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord-Schanvoude. 16 Febr. Grove uien f 1.70 a f 2.40. Drielingen f 1.50 a f 1.60. Peen f 1.40 a f 1.60. Roode kool i 1.90 a f 2.50. Doorschot f 1 a f 2.20. Gele kooi f 1.40 a f 1.60. Doorschot f 0.80 a f 1.50. Deensche witte f 1.10 a f 2.10. Doorschot f 0.90 a f 1.70, alles ner 100 Kg. Aanvoer 15 Febr.550 Kg. aardappelen, 6275 Kg. uien, 6650 Kg. peen, 85400 Kg. roode kool, 39925 Kg. gele kool, 45075 Kg. roode kool. 39925 Kg. spruiten. LANGEMJKER GHOENTENVEILING,. Br. op L. 16 Februari 1923. Bloemkool, le soort, reuzen f 5.50 per 100 stuks. Roode kool, le soort f 1.60 a f 2.80. Idem, 2© soort I 1.30 n f 1.50. Gele kool, le soort f 1.10 a f 1.60. Idem, 2e soort f 0.80 a f 1. Deensche witte kooi, le soort I i 1.20 a f 1.90. Idem, 2e soort i 0.60 a f 1.10. Uien, drielingen f 1.10 a f 1.30. Uien, le soort f 1.60 a f2.30. Losse wortelen f 1.30 a f 1.80, alles per 100 Kg. Aanvoer: 209 st. bloemkool. 60750 Kg. roode kool, 52300 Kg. witte kool, 164200 Kg. gele kool, 11225 Kg. losse wortelen, 42825 Kg. uien. ALKMAAR, 16 Febr. 1923. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 58 stapels wegende 38817 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met rijksm. f62, zonder rijks- j merk f 57, commissiekaos met riiksmèrtt f 56. Boerenkaaskleine met rijksm. f 61, zonder rijksm. f 57, commissiekaas met rijksm. f 58. Handel vlug. ALKMAAR, 16 Febr. 1923. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1353 H L. - Tarwe f 11—f 13, Gerst. Ghev. f 10.25 tot f 11.75! Haver f 11.25f 13.5Ü, Paarden boonen j f 12—f 13, bruine boonen f 16 f 26, citroen boonen j f 32—f 37, duiven boonen f 18—f 19.25, witte boonen f 35f 38, lijnzaad f 20.50, blauw maanzaad f 62, groene erwten kleino f 17—f 20, groote f 30—f 35, grauwe f39 per 100 kilo.

Schager Courant | 1923 | | pagina 10