Aiicntti Nicus- Luiliiillil Het Huwelijk van Lady Tanend. Woensdag 22 Februari 1923. 66sie Jaargang. No.. V'ietè. Uitgevers i N.V, v.b. TRAPMAN Co., Schagen EERSTE BLAD. 1EKLAND. FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws Dit blad vm-a.-liljnt viermaal po» wook: Dln&dag, Woenadag, Donder dag on Zaterdag. BIJ inzending tot '0 morgona 3 'uur, woeden Adver- leuiión nog zooveel mogelijk in hot oeratuitkomond nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 Prijs per 8 maanden f 1.6B. Loooo nummers 0 cent, ADVfóftYEN- TlftN van 1 tot 6 regels fl.lö, iodoro rogol mooa EO cent (bewljsno. Inbegrepen). Grooto lettera worden naar plaatsnuimto borokend» DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Bijna even prettig als het maken van herrie, vindt een Ier het bes.echten van herrie, zei laatst een Ameri kaan, die correspondent te Dublin ls van een der groote Engelscke dagbladen. Het heeft cr heusch allen schijn van of het zoo is, want het allernieuwste bericht uit Ierland is nu, dat de Iorsche Napoleon bezig is als Vredesapostel op te treden. Deze Iersche Napoleon is een jonge Ier. genaamd William Deasy, maar élgemeen in Ierland genoemd Liam Deasy. Den bijnaam van Napoleon heeft hij te danken aan wijlen jVlichael Cólins, die beweerde, dat het jonge mcnsch werkelijk bijzondere qualiteiten had. Liam Deasy is plaatsvervangend chef van den Staf van het Republikeinsch-Iersche leger, der Rebellen dus.. Twee of drie weken geleden werd Liam Deasy ge vangen genomen en dua rhij natuurlijk in hét bezit van wapenen was, is ziin lot beslist. Dat wil zeggen, net zou beslist zijn, indien hij niet met een heer bijzonder voorstel' voor den dag ware gekomen. N Zijn lot zou geweest zijn als dat van den bekenden Jerschen vechtersbaas Rory O'connor en van den En- gelschman Erskine Chjlders. Een muur, een blinddoek, een vuurpeloton, een com mando, cn.... afgeloopen. Rory O'connor cn Erskine Childcrs hebben den dood met mannenmoed voor oogen gezien. Of Liam Deasy nu minder moedig ten opzichte van den dood,door een vuurpeleton was, wil' ik niet zeggen, het zou vreemd lijken voor een man, die steeds elke gevaren van een guerilla oorlog geüoopen heeft Maar het kan zijn. Het kan echter ook zijn, dat Liam in de gevangenis van de dwalingen 'zijns weegs teruggekomen is en neeit leeren inzien toen hij rust? had, kon en onwillekeurig moest nadenken, dat deze guerilla oorlog tusschen de Zuid Ieren onderling, dit verbranden van huizen, kasteeleii en cinema ta dat opblazen van bruggen, vcrnic tigen- van rollend spoorvvegmateriaal en stations ten slotte niets goeds kan baren. Het is dan ook met het spoorwegvervoer in Zuid Ierland ,zoo gesteld, dat alleen de grooto Iersche spoor- wog nog zoo en zoo kwaad als het kan, rijdt, maar alle verantwoordelijkheid ook ten opzichte van het leve! der passagiers uitdrukkelijk voorbehoudt. Du kleinere ilijnen hebben het bijltje er bij neergelegd. Het fatale is, dat de stations van de nog geëxploiteerd wordende lijnen steeds overvallen worden om t,de Inde 10 lichten", zoodat de spoorwegmaatschappij eigenlijk werkt oin de rebellen aan de noodige zakcenten te helpen, Dut is natuurlijk ccn hopeloozo toestand. Met het zelfde doel om geld te krijgen, doen de Rebellen steeds Invallen in de postkantoren "en soms in banken. De laatsten zijn echter bijna overal gesloten. Er is geen handel en geen verkeer meer. In hot gebied van Cork 61 leen zijn 53 bruggen vernield. Dan toch geen handel on verkeer meur mogelijk. Buiten- ien, wat een schade. Is het niet treurig? Feitelijk kun elk mcnsch onmiddellijk begrijpen, dnt die vernietiging van eigen Iörfd. eigen welvaart ten slotte op diepe ellende, op de moest tragische armoede moet aansturen, Liam Deasy heeft oen onderhoud gevraagd met Geno- raa|'Mulcahy, den Minister van Oorlog van den Icrsóhen Vrijstaat en heeft bij dat onderhoud aangeboden om te trachten du Republikeinen Deasy's kameraden cn partijgenooten over tc halen om zich aan de Iersche vrljstaat-regeering tc onderwerpen. Er is door de Regoering daarop amnestie toegestaan aan alle rebellen, die zich voor 18 Februari a-3- onder werpen. Liam Deasy heeft een door ae Iersche Begeering opgesteld stuk getcckend, waarin de zeer nobele con dities aan de Rebellen werden neergelegd. Deasy heeft aan de Valera en 19 andere partijleiders der Republikeinen die stukken doen toekomen, maar tevens is voor verspreiding gezorgd onder de gewone rebellen, zoodat die ook op ae hoogte der voorstellen zullen zijn. Deasy heeft gelegenheid gehad, ten eerste om zijn eigen meening en eeno verklaring van zijne houding er aan toe te voegen, ten tweede om zijn eigen vertrouwde tftipdschappers te kiezen^ zoodat de Rebellen géén vef raali' behoefden te vreezen, Genernai Mulcahy heeft «het trouwens gisteren in den Dail (Iersche Vrijstaat Parlement) nog eens duidelijk gezegd, dat Deasy bij hem was gekomen met het plan, geheei uit vrijen wil en dat er op geen enkele manier ook maar eenige 'pressie op Deasy of andere gevangenen wordt'uitgeoefend. De gevangenen zijn echter grootendeels voor vrede, zoodat zelfs 600 gevangen rebellen In Lunericht gevan genis een adres aan de Regcering yan den Vrijstaat gericht hebben, met verzoek vier van hen onder parool los te laten, opdat die met de kameraden buiten spreken. De gevangenen zeiden in hun adres: het is heel duidelijk Üat wij die nu toche enraaal gevangen, zijn. geen macht hebben om vrede te maken, die macht nebben slechts degenen, die thans nog op vrije voeten staan. Zoowel onder de jgevangen rebellen als onder de bevolking was hoop op een gunstig antwoord der rebellen op bet voorstel van Deasy in de Regeering. Die hoop js echter ij del gebleken, zoover het de offici- eele beantwoording betreft. Liam Lynch, ae Chef van den Staf van hot Re bellenleger heeft n.1, aan Liam Deasv zijn gevangen onderchef geantwoord: Namens het Gouvernement el het leger van de Republiek deel ik U mede, dat uw voorstel van '29 Januari niet in overweging genomen kan worden" Tevens deelt hij Deasy mode, wie in diens plaats tot plaatsvervangendi'Chef van den Staf is gekozen. Do Iersche bevolking is zeer teleurgesteld door difl- antwoord, doch de Vrijstaat ïtegecring scheen niet ver wacht te hebben, dat ae Rebellen chefs, onverzoenlijke lieden met Mephistophcles de Valera als 'aanvoerder dadelijk zouden toehappen. Wel schijnt de Regeer' ïg te verwachten dat er veel aanhangers van de talrijke gevangen rebellen zich zullen overgeven. Zij hebben tot 18 dezer den tijd. Honderden rebel len. waaronder verscheidene der populaire aanvoer ders, zitten in de. gevangenis en zullen, indien 18 dezer de vredespoging mislukt is, wel moeten worden dood geschoten. liet is met de Ieren een treurig bestaan. Gisteren avond terwijl do drukinkt van het bericht van Liam Lynch ternauwernood droog was viogen er al •weer rebellen bommen naar de Portobells Kazerne te Dublin, het hoofdkwartier der Vrijstaatsche Regce- ringstroepen. Liam Lynch heeft meteen een rebellen dogorder uitgevaardigd en zei daarin uiteen dat de „vijand dat is dus de Vrijstaatsche wettige Rcgeormg, uitgeput is, en ten einde toch nog te overwinnen gebruik maakt van een nieuwe taktlek. n.1, het probeeren om enkele wankelmoedige aanvoerders over te halen haar Regetf i ringszijde. De Ropublikeinscho regcering gaat echter op geono j voorstellen in, want do Vrystoters z(jn Verraders en j woordbrekers. Liam Lynch wekt alle Ieren on om de Republi- k&inon te stemmen, juist nu. omdat de overwinning voor do Republikeinen slechts voor het grijpen is. Zijne manschlippen roep* 7 n om nfet ceracr den iCrCfd op té geven 'dun wanneer Ierland een onafhankelijke Repu- bliek «al wezen. i Verder wordt er medegedeeld, dat de Valera bezig is oen uitvoerig antwoord op de vredesvoorstellen samen te stellen. Dat zal wat moois worden i 14. Naar het Enyelsch van ELINOR GLYN. Zn ra's oogen schoten opeeng vuur bij de onbe wuste beteekenis, die in deze woorden lag.'Ieder die wel eens een opgesloten wild dier van het kattenge slacht bespied heeft en gezien hoe een heele reeks van aandoeningen doffe lijdzaamheid en geluk zich in zijn oogen 'kan openbaren zonder dat oog leden of wenkbrauwen daar in 't minst aan meehel- jjen, zonder dat een spier vertrekt in mond of kin, zal zich kunnen voorstellen hoe welsprekend Zara's zwarte oogen waren, terwijl zij zelf een ijskoud stil zwijgen bewaarde. Zij begreep volkomen wat Ethelrida bedoeld had. I)o stamlijn- der Tuncreds zou langs haar gaan! Maar dat zou hooit gebeuren, nooitl Als zij daar op rekenden, dan vergisten zij zich allen. Voor haar stond vast dut dit huwelijk nooit iets anders zou zijn dan bloot een yorm om derwille van bepaalde geldelijke belangen. Met iets anders mocht men zich niet vleien. Wat moest zij beginnen als lord Tancred ook dergelijke gedachten koesterde? Zij huiverde op- eens en hield haar adem in, zoo afschuwelijk was dit denkbeeld! En wie.was Cyril? Zara wist evenmin iets van Cy- ril 6f als van Wraythl Maar zij vroeg niets. Als Francis Markrute dit gesprek gehoord had. zou hij zich over zichzelf geërgerd, en zidh een ezel gescholden hebben. Hij had natuurlijk moeten zor gen dat zijn nicht volkomen opd e hoogte was geweest van al die bijonderheden en tegen dergelijke over rompelingen gewapend. Ethelrida zat ais versteend van verbazing. Tristams financé wist blijkbaar zelfs de meest ge wone dingen niet betreffende hem zelf, zijn familie, zijn huis! Bij Ethelrida's laatste woorden was er een woeste uitdrukking van zelfverweer en van wantrou wen in Zara's oogen gekomen! En toch was Tristam blijkbaar hartstochtelijk op haar verliefd. Hoe kón dat? Het. was een raadselachtige geschiedenis. Ethel rida was er loer getr-ffun en haar belangstelling in hooge mate gewekt. Francis Markrute vermoedde, dat de tijd, dien de [dames alléén door moesten brengen, wol eens heel pónibel voor haar kon zijn, on dus had hij het genot, van port en ouden lrnndcwijn cn sigaren, zooveel mogelijk bekort, waarin Tristam hem geholpen hal Diens eenig verlangen was bij zijn, aanstaande te zijn. De onweerstaanbare stroom, die hem scheen aan te trekken vanaf het eerste oogenblik dat hij haar gezien had, was nu zoo sterk geworden, dat hij er bijna onder leed. Tijdens het diner had zij hem wreed, koel en minachtend bejegend; als zij tegen hem sprak, drukten haar oogen duidelijk verachting uit en dit had hem in hooge mate opgewonden. Toen de anderen op de gezondheid van het verloofde paar hadden gedronken en hem geluk gewenscht. had hij don ouden brandewijn naar binnen gegoten en bij zichzelf de gelofte gedaan: Vóór we een Jaar verder zijn, zal zij mij liefheb ben, «boals ik haar bemin! En toen gingen allen naar de ontvangstsalons en kwamen binnen, juist toen Ethelrida zei: De noordelijke bezitting, Mormdale, is niet half zoo aardig als Wrayth Maar toen zij de heeren zag binnenkomen stond zij op en stond haar plaats af aan Tristam, die met een gelukkig gevoel naast zijne dame op de sofa ging zitten. Maar een tete-a-tete zou het niet worden, want Jimmy Danvers, die gevoelde dat het zijn beurt was nu eens iets tegen de toekomstige bruid te zeggen, kwam naar hen toe en ging naast hen tegen den schoorsteenmantel leunen. Ik zal streng optreden, aanstaanden Woensdag, gravin, zei hij. Ik zal er voor zorgen dat Tristam een goed half uur vóór den tijd in de kerk is en dat hij den ring niet laat vallen, daar kunt u op rekenen! En hij lachte zenuwachtig, want Zara's ge laat stond zoo strak. —Gravin Shulski kent de Engelsche plechtigheid niet, Jimmy, viel Tristam hem snel in de rede. Waren we maar aan den anderen kant van het ka naal, dan konden we eerst een repetitie houden van de heele vertooning, juist al we deden vóór Darro- woods trouwen. Dat moet een grap geweest zijn! meende Jimmy. Het was toen hard noodig, want er was zóó veel drukte van bruidsmeisjes en zoo. Maar wij leg gen het heel eenvoudig aan, nietwaar Zara? Ik heb een hekel aan vertoopingen. Gij ook? Moet dat branden en moorden nu maar doorgaan? Het kasteel van Lord Carew en bot. buiten van Mr. Daniël O'Oflïtor. achtrtrkleir.oon\nv dan ï*r*cben „bevrijder", Daniël O'Ccnnor, zijn dezer dagen in den asch gelegd. Kort geleden werd het prachtige landgoed van Sir Horace Plunkett in den asch gelegd. Sir Horace is in Amerika. Van Sir Horace mag men ook zeggen: HWie wind zaait zal storm oogsten". Vroeger jaren heeft hij altijd de Xsren opgezet te- g»n de Engelschen en de Rngolieh» regeering. Hij heef' de felste hartstochten duen ontwaken, AU gevolg daarvan is zijn landhuis, dat dikwijls onder cle gasten de meest intellectueele Britten en Ieren telde, thans verdwenen. Met alle kunstschat ten en waardevolle boeken. Het kasteel van Lord Mayr is verbrand. Lord Mayr, een grijsaard, had 5 minuten tijd om nog wat te redden en moest toen toezien hoe zijn kasteel ver brand werd. Men heeft op de residentie van den Gouverneur, den populairen Ier, den o.uden heer Healy, een aan slag niet. geweervuur gedaan. Het is goed afgeloo pen, maur dat Is toch geen werk.. Eert oude professor van ruim. 80 jaar die in den Vrijstaat en Senaat zitting had, heeft bedankt. Hij zei, hij was te oud om zijn bezit, dat feitelijk, nu hij op den rand van het graf stond, aan zijne nazaten toebehoorde, te laten vernietigen, omdat hij Senator bleef. Ik ben Jiet met dezen ouden heer niet een», maar- kom zelf maar eens in de positie. Torwijl dus weer een vredespoging aan den gang is, zijn de President van don Ierschen Vrijstaat, Mr. Corgrave en een paar ministers, waaronder Mr. Ho- gan, de minister van landbouw in Londen geweest en hebben zjj met. den Duke of Devonshire, Minister van Koloniën, met Mr. Bonar Law, Premier, en met Mr. Baldivin Chancellor of the Exchequer geconfe reerd. liet gerucht wil: Niet over do vredespogingen. Maar het schijnt over de overdracht van bevoegd heden, oa. ten opzichte van de bekende Landwet. Verder waren natuurlijk allerlei fiscale en finan- tieele quaesties te regelen, ook alweer mede in ver band met dio Landwet. Men kan begrijpen, dat de schatkist van den Ier schen Vrijstaat niet. vol is met een burgeroorlog in vollen gang. Ten slotte over de quaestie van de grensregeling met Noord-Ierland. Men staat nu toch verstomd over 'het geduld en het talent van de Engelscben, die het nog zoo lang met dio leren hebben uitgehouden. Want nu do Ioron vriji zijn, verlost, zooals zij dit zelf vinden, van het Engolscho juk, is het er zpo'n heksenketel, zooals hot er nog nooit geweest is en dan bewondert mon toch de Engelscben, die eeuwen lang nog orde onder die bende gehouden hebben, zoodat alles or nog betrekkelijk geregeld ging en er soms nog eens spoor van voorspoed te bekennen was. Zoover dit laatste althans, bij zoo'n eigenaardige bevolking als do Zuid-Ieren, mogelijk is. Lui, vechtlustig, en drankzuchtig, las ik laatst in een boek, was die bevolking. Het grootste gedeelte van do bevolking, las ik ver- •der, besteedde den dag door te kijken naar degenen die.... luierden. Over dat, vechten las. ik laatst nog, iets. Toen de laatste Engelschs soldaten Ziud-Ierland verlieten, kwam een Ierscho vrouw haar vriend con Engel sche Tommy vaarwel zeggen. Wol, zei ze, het spijt mij dat je me gaat, verlaten, maar toch ben ik blij dat jullie Engelse hen weggaan, want nu kunnen wij lil vrede vechten.. Wat mij betreft, ik geloof absoluut niet in een vre de on rust in Zuid-leriand vóór de Valera den- laat sten adem hooft uitgeblazen. Zoo'n echte Ier als Liam Deasy voelt ten slotte wel voor zijn land, bij dien en vele andere der Re bellen ia de liefde vcor hei land nog wel r/>6. groot, dat. zij tol een vrede kunne-?; medewerken en zoover al?? dat bij Ieren mogelijk is, eensgezind bijdragen tot het weder opbouwen van Zuid-Ierland. Maar de Valera is nu eenmaal goen Ier, dat is een kruizing van Spaanschen jood met Iersch-Ameri- kaansche, daar zit dus ook hot bloed in van lui als Trotzky en- andore beulen dor mensohheid Het onderdrukte volk, dat wraak neemt. De Valera ziet liever geheel Ierland ten gronde gaan, dan dat hij toegeeft. Ik vrees dat de vent zou lachen, indien Ierland geheel verwoest werd. Men moet de Valera's macht niet onderschatten. De Valera heeft zoover gebracht, dat hij niet alleen hysterische opgeschoten jongens, maar, en dat acht ik veel, veel gevaarlijker, tallooze hysteri sche opgeschoten meisjes achter zich 'heeft. De vrouwen hebben in Ierland altijd oen groote rol gespeeld, vooral ook door den invloed der Room- sche geestelijkheid. Verder hielden de Iersche vrouwen de huishou ding* nog zoo'n beetje bij elkaar. Die jonge Iersche vrouwen, opgezweept tot hysteri sche lepublikeinsche ideeën, geven den Vrij staters nog veel meer moeite dan men ooit zou denken. Er woont eeil weduwe in een huis te Dublin. Wie zou die vrouw verdenken? In haar huis was de ingang tot den tunnel, die cïe rebellen gingen aanleggen om, het kasteel Dublin in de lucht te doen vliegen. Er loopen drie meisjes op straat in Dubiïtt. Ze heb ben pukken bij zich. I)e pakken bevatten een paar geweren en ammunitie. De Valera is sterk met zijl» Iersche Amazones! Een muur, een blinddoek, een vuurpeleton, een commando! Tegen dien muur de Valera, dan krijgen we in Ier land een kans op einde van den burgerkrijg. Van vrede durf ik nog niet eens te sprejien. Ontzettend! was al wat zij antwoordde. Sir James, die zich zeer gepikeerd voelde, ging, na nog oen paAr fatterige opmorkingon gemaakt te heb- ib&n, weg en Zara stond, als gastvrouw, op en sprak 'lady Coltshurst aan. Tristam stuk over naar den hertog 011 begon snel rnet. hom over politiek te spreken en terwijl zijn oom deed alsof hij niets bijzonders opmerkte en belang stellend op Tristams gezegden inging, had de goede oude vriendelijke man verdriet, omdat hij zag dat zijn. liefste neef leed. Toen Lady Ethelrida met dén gastheer mee liep om aan den tegenovergesteldcn wand van het vertrek een prachtige Vigée-Le-Brun te bewonderen, zei zo: Mr. Markrute, er is iets wat mij ongerust maakt. Uw nicht is stellig de meest interessante persoonlijk heid, dia ik ooit ontmoet heb, maar ik ben er zeker van dat er iets is, wat haar ongelukkig doét zijn. Wat kan dat toch zijn? O, ik heb de belofte gehou den, die ik u aan tafel gaf, maar is u er wel zeker van, dat alles in orde is? En zullen zo werkelijk sa men ln vrede kunnen leven? Francis Markrute boog zich voorover, schijnbaar om een sieraad aan te wijzen, dat onder de schil- dei ij op een tafel lag, en sprak met zachte, triljende stom: Ik geef u mijn woord er is iemand, die óu dood is, en die ik liefhad, en die nu terug zou komen om mij te vervloeken, indien ik dit liet geschieden en onderwijl in mijn hart ook maar den minsten twij fel voelde of zij werkelijk gelukkig zouden worden. Lady Ethelrida keek hem recht in het gelaat en zag dat zijn koude trekken nu teederheid en ontroering teeltenden. Als dat zoo is, dan zal ik er niet verder mijn hoofd over breken, zei ze. -— Hoor eens: ik vertrouw U. O, gij lieve, edele Engelsche vrouw! antwoordde de financier, hoe hartelijk dank ik u! En er glom in zijn oogen iëts van de ontroering, die hij gevoelde, terwijl hij het gesprek op andere dingen bracht.. Een paar minuten later kondigde lady Coltshurst aan, dat het tijd werd om heen te gaan en dat zij de meisjes thuis ?ou brengen. En hot rijtuig van den hertog was ook voor en er werd afschéid genomen, en de" gastheer fluisterde Jimmy Danvers. toé: Wees zoo goed en neem Tancred ooit mee. Mijn nicht' oververmoeid' en ik heb liever dat zij gauw gaat slapen. DE SCHADUW. Zooals in dit blad reeds eenmaal is aangekondigd, zal het Rotterdamse,h Tooneel op Dinsdag 27 Februa ri een tooneeluitvoering geven in de t.ooneelzaal' van den heer L. Zwaag van „De Schaduw", een spel van vrouwenleed in 3 bedrijver, door Dario Niccodomi. De hoofdfiguur in dit stuk is een vrouw die lijden de is aan volslagen lamheid en zoodoende gekluisterd is aan- haar leunstoel. Haar man staat midden in het loven, is een bewondord schilder en de vrouwen flad doren om hom heen. De vrouw voelt dit alles, weet alles, maar laat niets blijken. Zes jaar lang heeft dat spel van leed al voortgeduurd. Wij zien hoe naast de vrouw leeft een jongo huisgenoote met wie de schil der ox liaison heeft en uit welke verhouding een kind is geboren. De lamme vrouw wordt als door een wonder genezen en komt naar het atelier van den schilder, waar zij tusschen 'tal van schilderijen, stu diën vindt dio het kind voorstellen. Hier komt do groote spanning in hot stuk en de Telegraaf schrijft in, haar recensie verder: Men kan zich do pijnlijke situatie indenken. De dramalischo spanning, doet ons mooleven met hei leed dor vrouw, op de nobelste wijze door onze eeni ge, grooto tragédienne, mevrouw Alida Klein, ver tolkt. De dialoog is sober, doch met zulk een saam- geknepen ondertoon, dat hier hot leed van twee menschen, die elkaar geen kwaad wonschen, doch enkel goed, ons hart deed verscheuren. Mevrouw Tartaud-Klein gaf schitterend spel. Zij was aangrijpend en ontroerend in haar peilloozo el lende, zij, do tot het leven teruggekeerde, die in dit loven haar plaats zlcf ingenomen. Hot derde bedrijf stijgt ver boven cle andere uit door den fljngcsuhakecrden dialoog, dien de schrijver de twee vrouwen id haar beslissende ontmoeting In den mond legt. Het gaat hord tegen hard. Martna Wélden, die j En tegen Tristam zei hij I Zeg haar niet eens goeden nacht, als een bravo kerel. Zie je niet, dnt zij flauw valt? Ga kalm met de anderen-mee en kom haar morgenochtend halen ora met mee naar je moeder tc gaan. En dus gingen allen weg, gelijk hij dat wenschte. cn h|) «elf ging weer de trappen op nuar 'de groote ontvangst kamer en,zag Zara daar staan als een marmeren sténd- beeld, juist zooals hij haar veflaten had. Hij ging naar haar toe en kuste haar de hand. Dat hebt gc prachtig doorstaan, mijn koninklijke nicht, zei hij en geleidde haar naar haar kamer. Zij sprak geen woord. Maar toen hij iets later zelf naar zijn slaapkamer ging, schrok hij en huiverde, daar hij haar ln haar zitkamer het Chanson Triste hoorde spelen op een 'hartstochtelij'ken roerenden toon als van een ziel in doodsangst. En had hij haar kunnen zien, dan had hij tranen uit haar groote oogen zien stroomen, onderwijl zij bad: Mama, .smeek God dat Hij mij kracht geve om dit allos door te maken, want het is voor Mirko. HOOFDSTUK XIV. Satan, Tristam's lievelingspaard, was buitenge woon dartel den volgenden ochtend, toen hij een tochtjo met hem door het Park ging maken. Hij was er blij om, hij had behoefte om ergens al zijn kracht aan te zetten. Hij verkeerde in een rustelooze, opge wonden stemming. Gedurende de drie weken van Za ra's afwezigheid 'had hij zich geheel overgegeven aan droomen van romantische liefde voor haar. Hij had in zijn geest haar gereserveerde koelheid, haar ijs koud bewilligen van het 'huwelijk weggecijferd en de terugkeer tot de werkelijkheid had hem een schok gegeven. Doch dezen morgen vond hij zich een dwaas, dat hij iets anders had verwacht. Hij was blijkbaar over het geheel een grooto gek, maar van besluit veran deren wilde -hij niet. Hij was ten volle bereid den prijs van zijn dwaasheid te betalen. Per slot van rekening zou hij later een zee van tijd hebben om haar afkeer te overwinnen; hij kon dus nu wel wat geduld oefenen. Hij nam zich voor geen hartzeer moer om haar te hebben. Hij reed naar huis en nam zijn bad en kleedde zich totdat hij er als een onberispelijk minnaar uitzag om even over half twaalf zijn dame af te halen en

Schager Courant | 1923 | | pagina 1