TWEEDE BLAD. Noord-Hollandsche Waterschappen. Raad Zijpe. Woensdag 21 Februari 1923. 66ste Jaargang. No. 7184. Maandag 19 Februari vergaderde in Kraanapolaky e Amsterdam, des middags hall twee, de Vereeni- ;ing van Noordhollandsche Waterschappen. Voorzitter de heer R. Kaan, van Wioringerwaard, ïeet de aanwezigen welkom, en zegt, deze aan we- :igheid der vele afgevaardigden wel te mogen be lhouwen als gevolg van belangstelling in het wer den en streven van onzen bond, werk en streven lie zoo nauw samengaan met de belangen welke u ils bestuurders van Waterschappen hebt te behartb gen. Het is ons ook thans weer gebleken, hoe nuttig >n noodig een vereeniging als de onze werkzaam kan :ijn, hoe vooral het laatste jaar verschillende vraag- -tukken, wetten en verordeningen op waterschaps- rebied de behoefte hebben doen gevoelen aan een- Irachlig optreden, en samengaan, waardoor meerde- e malen resultaten zijn bereikt, waarin elk voor zich ils enkeling niet zou zijn geslaagd. Spr. wijst daarbij op samenwerking met zusterver- senigingen in Zuid-Holland, Zeeland en Frieslan 1 udien het zaken) betreft, die ook voor do overige pro- /inciën geldend zijn. Én daarbij Is gebleken de wel willendheid, waaraan door de zustervereenlgingon van onze uitnoodigingi gehoor werd gegeven. De .-sio'te en vriendschappelijke wijze waarop deze be- tpjeldrigen worden gevoerd, doen verwachten, ja ge- en de zekerheid dat ook deze interprovinciale sa- r en werking van onze leden goede vruchten zal af werpen en cns van steun zal zijn bij het vervullen van de taak, ons als bestuurders van waterschappen opgelegd. En die taak is niet licht en zal, bedriegen de voor rekenen niet, in den eerstkomenden tijd nog zwaar der worden en zal er veel van uw beleid worden ge vraagd, om de juiste richting te geven aan het •chip. waarvan het commando u is toevertrouwd. !>oor elkander te steunen, elkander met raad en daad bij te staan, is doel van onze vereeniging, is plicht van ons allen. Met den wensch, dat de bespre kingen en besluiten van heden daaraan bevorderlijk mogen zijn, verklaart spr. de 4e algemeene vergade- ing voor geopend. De notulen worden door den secretaris, den hoer J. P. van Amstel, Alkmaar, gelezen,, waarna ze- mverandord worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat van de pl.m. 140 leden, 15 polderbesturen heden zijn afgevaardigd. Do heer Th. Schreuder van Watergang, zegt, niet als afgevaardigde aanwezig te zijn, maar als belang hebbende, want, meent spr., wij moeten de centen betalen. Voorzitter wijst er op, dat deze vergadering is een vergadering van leden. Spr. en ook de vergadering heeft geen bezwaar den heer Schreuder hier toe te laten. Voorzitter deelt verder mede, dat aan den heer C. JHipost te Schagen een telegram van gelukwensch is gezonden bij' gelegenheid van zijn jubileum, door 50 jaar secretaris-penningmeester van den. polder Schagenvaard te zijn. Applaus. Goedkeuring is ontvangen op de statuten. Het Bestuur stelt voor, om als vereeniging collec tief ontheffing te vragen van de bepaling arbeidswet. T, at betreft de polderarbeider.9. Uit de verdere mede deel ingen'blijkt, dat het de bedoeling is, deze ont heffing aan te vragen voor de wegwerkers der pol ders. Ten opzichte van het personeel der bemaling toch zijn andere maatregelen getroffen. Benoemd is een Staatscommissie voor de concept wijzigingen in de waterschapswetgevingen. Het Be stuur heeft zich nu tot die Commissie gewend, met de vraag, in kennis te worden gesteld met die wijzi gingen en eventueel wenschen aan de Staatscom missie kenbaar te mogen maken. Door den polder Wormer werden inlichtingen ge vraagd omtrent de bevoegdheid van Ged. Staten om de polderbesturen aan te schrijven loozingstaten, en staten aangevende de afwatering en peilschalen bij te houden. Voorzitter zegt., dat ten deze ook het Bestuur heeft opgekeken van het groote dossier over deze zaak ontvangen. Het, geeft verbazend veel werk, niet al leen voor de polderbesturen, doch ook voor het Pro vinciaal Bestuur. Het bestuur wil daarom uit zijn midden een commissie van 3 personen benoemen en voor die commissie een onderhoud met Ged. Staten aanvragen, opdat die commiesie Informeert tot welk doel die opgaven moeten worden veretrekt, en «Ja dat werk noodig is, of het dan.niet kan worden beperkt. In de le plaats zal naar strekking en doel worden .geïnformeerd. Moet de zaak doorgaan, dan zal hier van aan de leden kennis worden gegeven, óf door een circulaire, óf door het maandblad. De heer W. Vader, polder Schagen, deelt mee, en wel naar aanleiding van een, vraag door een der aan wezigen gesteld, dat de kosten van die opgaven nihil zi;n. De 'polder Schagen heeft die opgaven reeds oen fa ar verstrekt en hem is gevraagd, ook dit jaar er mee door te gaan. Ged. Staten hebben dat recht in gevolge de toezichtverordening. Voorzitter erkent, dat het Prov. Bestuur den pol ders een persoon beschikbaar stelt, maar als voor al die waterschappen een persoon beschikbaar moet worden gesteld, zal dat voor de Provincie veel kos ten veroorzaken, en dat moeten "Vvij tenslotte zelf be talen. Onder applaus hecht de vergadering hare goedkeuring aan het voornemen van het Bestuur. De heer Schreuder wilde over deze zaak het woord voeren, doch voorzitter wees hem er op, dat hij als gast tegenwoordig was, maar niet aan de besprekin gen deelnam. Tijdens de vergadering trachtte de heer Schreuder meermalen zijn meening kenbaar te maken en werd het hem door den voorzitter belet. In behandeling komt de begrooting voor 1923, die aangeboden wordt in ontvangst en uitgaaf op f2575, met een post onvoorziene uitgaven van f350. De toe lichting der begrooting vermeldt, dat de vergoeding voor reis- en verblijfkosten der bestuursleden en van den secretaris-penningmeester tot dusverre bedroe gen f 8 per vergadering. Het bestuur stelt thans voor die op f 5 terug te brengen. Deze mededeeling wordt met applaus begroet. De toelage aan den secretaris-penningmeester blijft bepaald op f400. Bij cfén post inningskosten contributie f50. wordt d* opmerking gemaakt, dat de polderbesturen ge bruik kunnen maken van den girodienst, waardoor die kosten minder zouden worden. Met deze opmer king zal rekening worden gehouden. Voorts komt op de begrooting een post voor, kos ten van het maandblad1 f550, als uitgaaf en een post van f 400. als abonnementsgelden der leden op het maandblad, als ontvangst. Blijkens het afzonderlijk toegezonden voorstel is het de bedoeling met het be stuur van den Zuidhollandschen. Waterschapsbond «ene overeenkomst te sluiten, waarbij het maand blad,, dat deze Bond uitgeeft, tevens orgaan van, on* "o vorceriging wordt. Het maandblad zal tevens zijn het officieele orgaan van de vereeniging, de leden der Netrrdh©lland«eh« Watereohap- pen hebben het vrafenrecht Als aandeel in de ex ploitatiekosten wordt jeerlijke door onze vereeniging aan den Zuldhollandechen Bond een bedrag van f 500 vergoed. Indien de vergadering zich met dit denkbeeld kan vereenigen, atelt het, Bestuur tevens voor, er toe te besluiten, dat ieder lid gehouden is een abonnement op het maandblad te nemen, tegen een bedrag van (9 per jaar. Hieruit blijkt dus, dat de Vereeniging in de exploitatie van bat maandblad f 150 bijdraagt, in welke eom de verzendingekoeten ad f50 zijn be grepen, De ledon zelf hebben dus niet meer dan f5 per jaar te betalen. De boer Jb. Swan Ha deelt mede, dat de polder Ooaterdijk an Molangeeirran en een dergelijk maand blad niet noodig aeht. Vele poldertjee hebban er geen behoefte aan, teiwljl groote polder» een opdehter hebben en veer alt te voeren kanatwerkea toeh teeb- nieeb advies meet werden ingewonnen, ktev«aaien ml bet maandblad een eenlgaidn» Zuidbollandacb karakter hebben. De heer Ven Oe zou het daarentegen zeer onprac- tlech vinden, als de vereeniging besloot niet deel te nemen in het maandblad. Er worden practische wen ken in gegeven, mededelingen op juridisch en tech nisch gebied .terwijl het Bestuur meor met de leden in contact komt. Ook voorzitter bepleit dit deelnomen in het maand blad, wijst op bet vragen,recht der loden. Allerhando vragen, die ook de kleine waterschappen raken, worden ar in behandeld. Door den heer Kostelijk, Banna Zuidseharwoude. wordt er op gewezen, dat voor kleine poldertjes de kosten van het maandblad nog hooger zullen/ worden dan de contributie voor de Vereeniging. Deze opmer king wordt door enkele andere afgevaardigden be aamd. De heer C. Wijdcnes Spaans. \nna Paulowna, is zeif voorstander van het. deelnemen in het maand blad, doch spr. wijst op artikel 8 der statuten, dat spreekt van het heffen van een juarlljksche contribu tie, waarvoor het bestuur het recht heeft den leden voor een. bepaald bedrag aan te slaan. Ten opzichte evenwel van de abonnementsgelden mist bet bestuur alk recht om den leden daan-oor aan te slaan. Het lijkt spr. daarom géwenscht de abonnementsgelden in een, anderen vorm bijeen te brengen, door óf de leden vrij to laten zich op het maandblad al of niet te abonneeren, óf de kosten van het maandblad op de contributie te leggen. Voorzitter wijst op de onbillijkheid dat, wanneer dan per hectare voor het maandblad wordt bijgedra gen, de groote polders een hoog bedrag voor het maandblad zouden betalen. De heer Va» Visser wijst nog eens op het belang dat de kleine poldertjes bij het maandblad hebben, die hebben het minst ontwikkeld technisch personeel Tenslotte wordt besloten, de overeenkomst- met den Zuidhollandschen Waterschapsbond aan te gaan terwijl dan in de Juli-vergadering een beslissing zal worden genomen over de wijze waarop de gelden bij elkaar moeten komen. De contributie wordt weder op 1 cent per H.A. be paald. De begrooting wordt daarna onveranderd vastge steld. Den heer Dornstein wordt thans gelegenheid gege ven, medcdeelingen te doen over de Centrale Werk gevers Risicobank, Door den secretaris toch was opgemerkt dat nog een aantal leden der Vereeniging waren aangesloten bij de Rijksverzekeringsbank, terwijl verzekering bij Centraal Beheer toch veel goedkooper was en dezelf de waarborgen gaf. Om die reden nu zal de heer Dornstein enkele mededeelingen over de Centrale Werkgevers Risicobank doen. Spr. wijst daarbij op de groote besparing die door deze onderlinge verze kering voor de leden is verkregen, geen bureaucrati sche en administratieve rompslomp als bij Rijksin stellingen, doch practische toepassing. Spr. vertelt dat b.v. voor de groep waterschapsbesturen in 10 jaar gemiddeld ruim 48% op de premie is bespaard voor de leden in vergelijking met de Rijksverzeke ringsbank. Do heer P. Verburg is zelf lid van de Centrale Werkgevers Risicobank en kan deze verzekering in alle opzichten aanraden, het lidmaatschap geefl alleen winst, nooit verlies. Ook hot Bestuur wekt de leden, die nog niet zijn aangesloten bij Centraal Beheer op dit alsnog te doen Goedgevonden wordt, dat aan die leden nog een circulaire zal worden gezonden, waarin hun gewezen zal worden op de voordeelen van verzekering bij Centraal Beheer. Aan de oide komt thans het voorstel van het Dag. Bestuur, om adhaesie te betuigen aan een adres dat het Dag. Bestuur reeds aan Ged. Staten heeft gezon den, waarin dat college gevraagd wordt, te bevorde ren dat het Hoogheem, raad-schap Noordhollands Ncordorkwartier worde ontslagen van de verplirh ting. zo-,g te dragen vpnr rente en aflossing van f 12.00C>.0(>0 watersnoodschuld en deze geheel voor Te kening van de provincie te nemen. De heer Kruseman. Z. en N. Spaamdammerpolder zegt, dat ook waterschappen ten zuiden van het TJ, due buiten het nieuwe waterachap Noordhollands Noorderkwartier, lid zijn van de Vereeniging van Noordhollandache Waterschappen en die beztraren hebban tegen hat meadrogan in koeten van het Hoog heemraadschap. Om die redenen acht apr. het niet goed, dat deze kwestie in deze vereeniging ter spra ke wordt gebracht. Spr. wij et er nog op, dat het fei telijk betreft een wijziging van een vaatgeexeld- regle ment en een herziening van een reglement 1b altijd zeer moeilijk. Spr. verwacht dat men meer succes zal bobben vanneor de waterschappen die tot bet Hoog heemraadschap behooien, zich tot Ged.-Staten wen den. De heer P. Verburg, Noordscharwoude, zegt., dat het ad; es van het, Dag. Bestuur zijn volle sympathie heeft. Doch de opdracht van zijn polder is anders. In dat polderbestuur heeft men er op gewezen dat het Hoogheemraadschap op ons is komen te vallen, dat men ertegen heeft geprotesteerd, dat men do draag wijdte niet voldoende heeft begrepen en in ieder ge val dat het ageeren. tegen het Hoogheemraadschap niets heeft geholpen. Men had alle respect voor de heeren van het Hoogheemraadschap, voorzitter en secretaris waren knappe kerels. Ja er werd gezegd, we moesten ze hier hebben, maar het Hoogheem raadschap heeft in de praktijk niet aan zijn doel be antwoord. Had men nu niet radicaler gedaan met te zeggen, ruim dat heele Hoogheemraadschap op. Ver anderingen aanbrengen is zeer moeilijk en daarom is het veel eenvoudiger het heele spul maar in te trek ken. Dat is. zegt de heer Verburg, wat ze, (de polder) ml) mee gegeven hebben. De afgevaardigde van Wormerveer wijst op de onder houdskosten van den aeedijk te Oostermuiden, die men daar ook nog heeft. Voorzitter antwoordt, dat het in het adres niet ?aat om de onderhoudskosten maar op 3e lasten vSn 2 milïioen, die niet op het zuidelijk deel der provincie rusten en het Bestuur meende, dat de gehoele provin cie, ieder inwoner, in die kosten moest bijdragen. Wat het bezwaar van den heer Kruseman betreft, spr. voelt dat bezwaar, doch de tegenwoordige regeling heeft in heel Noordholland, voor aoover het tot het Hoog heemraadschap behoort, groote ontstemming verwekt, waarvan het gevolg was. aat men ging protesteeren, een comité van actie is ontstaan en een succesvolle verga- 4ering te Alkmaar. Onze vereeniging is verweten, met actief genoeg te zijn, en men nieende iji het begin onzer oprichting, dat dit was als een protest'tegen net Hoogheemraadschap. Dat is echter niet zoo, onze op richting had alleen ton doel werkzaam te zfljn ia het belang van de waterschappen. Spr. deelt mee, dat het Bestuur zich ten opzichte van 3e watersnoodschuld ook in verbinding heeft gesteld met de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen en de Kamers van Koop- hasd4, 41« oe& «M «taf gericht behHn tot Ged Staten. Mijnheer Kruseman heeft ailjjk, dat er bil onxa vereeniging ook leden zijn, die niets met het Hoogheem raadschap hebben uit te «tasn, Toch nou spr. dit punt ni« van de agenda willen afvoeren, doch wellicht wil het Bestuur tfln voorstel zoodanig wijzigen, dat alleen de leden die onder het Hoogheemraadsohag behoeven, adhaoaie betuigen. De heer Kernkamp, bestuurslid, wjjst ar op, dat in 1018, bij de instolling ven het Hoogheemraadschap^ dat watoraehap niet alleen werd belast met het onder houd van de watericeeriug tegen de Noord- en Zuiderzee, mkar ook met een belangrijke bijdrage in de rente cn aflossing van het kapitaal, flat door het provinciaal bmtuur word verstrekt, tot herstelling en verzwaring der /.uideraeedijken en wel tot «ulk een bedrag, aldus waru in 1918 gezegd, nis door belanghebbenden met aitersts trachteiBsiianaing te hg te dragen. In 1929 echter etaa. de maik heel anders, na kannen die lasten niet meer worden opgebracht. Hat te niternaate onhUUjfc, dat het atdeelte van Noordholland bezuiden het IJ niet aan'die 12 miihoen meebetaalt. Heel iete anders is het ten opadchte van de onderhoudskosten en het Bestuur zegt aan ook in afijn adres, dat het zich voorbehoudt te zijnen tijd zich opnieuw tot Ged. Staten te wenden om te komen tot een billijk» en gelijkmatige verdeeling der onderhoudskosten. Dan zou ook ter sprake kunnen worde® gebracht d* stichting van een Hoogheemraadschap voor het zuidelijk deel der provincie. Do heer Van Rheenen is het volmaakt met den beer Kernkamp eens. De provincie henft het initiatief gwnrv- mca ten ojadchte van ds »'crzwar.iHg der dijken en de 12 mililoBK behoorea daa ook door de provincie te worden opgebracht. Voorzitter zegt, dat het Bestuur dus handhaaft zyn voorstel om adusssie te betuigen aan het adres door 'het Dag. Bestuur aan Ged. Staten gericht Spr. hoopt, dst die adhaesiebetuiging algemeen nat 'zijn. De heer Kruseman zegt, aat men nu bezwaar maakt ;tegen dendrukkenden last van 12 milïioen aan rente en aflossing voor do watersnoodkostea. Spr. wijst «r echter op, da! door de provincie ook 9 milïioen aau rente en afloiaiiig wordt betaald, terwijl slechte '12 milïioen op do schouder» van het Hoogheemraadschap worden ge legd. Spr. zeel, dat du» door het gedeelte builen de grenzen van het Hoogheemraadschap wordt betaald, uoor het Hoogheemraadschap 8/fl plus het gewone onder houd. De meerdere lasten bedragen f 5 per 'LA., wel een tamelijk bedrag, maar toch niet zoo. dat "de be dreven daardoor niet loonend zijn. Spr. blijft het Ver keerd achten, dat deze zaak door zulk een gemengde vereeniging wordt behandeld. De heer Wijdenes Spaans zegt dat de becijfering als zou de provincie ook een 9 milïioen bijdragen, eenige correctie" behoeft. Spr. wijst op het reglement Van de Vereeniging van den Noorder- IJ- en Zeedijk", welke groep jaarlijks hoogstens f 100.000 had op te brengen voor het gewoon en buitengewoon onderhoud der zee dijken. Het meerdere dus zou doo rrijk ot provincie of gezamenlijk worden betaald. En dat reglement is niet ingetrokken, niet voor 12 December 1920. Aan het Rijk is dan ook gevraagd de watersnoodkosten te betalen. De bijdrage aan net Rijk is nu voor de helft op het Hoogheemraadschap gelegd en spr. heeft zelf necij- ferd dat het resultaat van de verrekening zal rijn, dat de provincie zelf niet meer dan 21/4 milïioen bijdraagt een geheele andere bescyfering dus als van den heer Kruse man, die blijkbaar niet op de hoogte was van deze verdeel ing. De heer p.. Verburg wijst er den hoer Kruseman nog op, dat groote gebieden, die onder het Hoogheemraad schap resserteeren en dus in de lasten bijdragen, minder gevaar liepen door overstroom! ng, dan het zuidelijk (Jee! uer provincie: ja sommige gebieden liepen heciama&l geer» gevaar. Alleen de collegialiteit gebiedt daarom den heer Kruseman al voor adhaesie-betuiging te stemmen. De heer Kruseman zegt hier wel ronduit te kunnen •zeggen, dat men ten .opzichte van het Hoogheemraad schap platweg gesproken, beduveld is, men heeft toenter tijd de kaas van zijn brood iaten eten en nu wil men dat ook wij do kaas van ons brood zullen lnten éten, doch dat zijn we niet van plan. Wjj betalen niet aan de strop mee. Voorzitter meent, dat die interne aangelegenheden wel huiten bespreking kunnen blijven. Do heer Schreuder meent ook nu wéér een woordje te moeten meespreken en zegt, terwijl Voorzitter hamert dat z.i, de provincie de kosten van de watersnood moet betalen, de doorbraak is haar schuld, zij' heeft de kabels door de genie laten opgraven en daardoor, zegt de heer Schreuder,. zijn wü onzen steun kwijt geraakt. Met 55 tegen 10 stemmen wordt besloten adhaesie te betuigen aan het adres door het Dag. Bestuur aan Ged. Staten verzonden. Thans wordt medcdeeling gedaan van de bemoeiingen van het Dag. Bestuur ten opzichte van het onderhoud der wegen, in verband met de toename van het ver keer en met name de zware automobielen. Onze vereeni ging en de Vereen, van Nederl. Gemeenten, afdeeüng Noordhollbnd, heeft zich in verband met het rapport der ingenieurs over hel wegenonderhoud gewend tot Ged. Staten met het verzoek niet «Heen de aandacht te schen ken aan de technische zijde van het vraagstuk, maar ook aan de finantieele en zij willen nu verzoeken 'uit de provinAial» geldmiddelen de noodig* fondsen beschik baar te stellen, opdat de betrekkelijke wegbeheerdere de wegen voor lokaal1 verkeer in zoodanigen staat kun nen doen brengen, dat jh aan het tegenwoordig* v«r- keer voldoen. Voorzitter licht toa, dat da techotoeh» zijd* zoo ioga- w&k-ald i&y dat fee» «ord«d4* b«ter te doen, tfctw rtmdn uqu Ged. Staten suhaidie te vragen voo rda meerdere kosten von onderhoud vun sommige wegen. Bij de bespreking over dit punt wordt gewezen op het gevaar dat bijv het onderhoud van d« wegen der Zewteden voor rekening zou komen ven de aan de wegen liggende eigendommen en de afgevaardigde van den Meijser polder raadt daarom het Bestuur aan, actief to zijn. De heer Jb. Swan Hz. waarschuwt tegon de pogingen om de wegen bij het Hoogheemraadschap onaer te brengen. Het Hoogheemraadschap kost al geld genoeg. Door den polder Haarlemmermeer wordt gewezen op den toestand der wegen daar, die ontzettend veel onder houdskosten vragen en te HaarlemmermeeT' gevoelt men er dan ook veel voor, om die drukke verkeerswegen aan de provincie over te dragen. Voorzitter gevoelt acff meer voor het krijgen van subsidie en dan de polders zelf hun wegen verder onderhouden. Het is een tijdelijke optoasing, want een definitieve zou wel 3 k 4 jaar kunnen duren. Om dé wegen in onderhoud te geven aan de provincie, apr. vreest voor elk provinciaal beheer, we hebben daar de laatste Jaren niet zulke goede resultaten van gezien. Ook de heer De Clercq, bestuurslid, wijst er op, dat het hier alléén nog maar betreft een voorlooj>ige maat regel, de vereeniging spreekt zich nog niet uit, hoe in de toekomst het wegenonderhoud zal dienen plaats te hebben. Nadat nog enkele inlichting is gevraagd, gakt de vergadering accoord met de zienswijze van net Beetuur. Sluiting volgt. Vergadering van den Raad op Dinsdag 20 Februari 1923, des morgens 10 uur. Afwezig met kennisgeving van verhindering, de heer Hooij. Voorzitter de heer J. dé Moor, secretaris de heer J. A. de Boer. Na opening worden de notulen der vergadering van 19 December goedgekeurd. De heer Grootes zegt, dat hem dóór inwoners aan de StolperVlotbrteg verzocht is tot den Raad hot. ver zoek te richten aan de paal van het electrisjch net een lichtpunt aan te brengen, niet alleen aan de Stolpervlotbrug, doch ook op andere gevaarlijke "hoe ken, kruiswegen en vlotbruggen. Voorzitter zegt dat B. en W. niet over straat verlichting hebben gesproken en voor dezen winter is het t» laat om oen regeling te treffen. De heer Van der 81uij» meent, dat de heer Grootee tets naar voren brengt om over te denken. Er zou voor gevaarlijke plaatsen een regeling met een be paald inwoner getroffen kunnen worden om een lamp naar buiten te stoken, loopende over den me ter van dien inwoner en de kosten zouden dan be taald kunnen worden door burgerij of gemeente. De heer Brak zegt dat in dien vorm er roods over gwproken te door B. en W. De heer Kapitein vraagt of het niet mogelijk ie dat B. en W. maatregelen nemon opdat de doorgangs weg Zijpe—Wajmenhuizen in zoodanigen staat wordt gebracht, dat hij tenminate rlJhaur ia, nu is hij nau- walljk» wandelbaar. De weg ie in onderhoud1 bij de gemeente Bchoorl en dat onderhoud te bepaald be neden het gemiddelde. Voojvdttar aegt dat hem dezen toestand van den iteg bekend te, het kan bijna geen weg meer ge noemd worden;, hij te bijna onberijdbaar. B. en W. zijn w«l genegen om Schoorl aan te schrijven om verbetering van den weg aan te brengen. Goedgekeurd ia de geineentebegrooting 1923. het bealult tot verhaal vian de pensioenbijdrage d'er ger meente-ambtenaron, het besluit tot publiekei verkoo- ping van de politiewoning te Oudesluls; le supple- toire gemeontebogrooting 1923, de verordening op de heffing van begrafonisrechton, de verordening op1 de heffing van schoolgeld. Mevrouw P. Blaanw—Bossen en de heer A. Olie hebben hun benoeming tot lid der Plaatselijke C0121- misfiio van Toezicht op bet Lager Onderwij» aange- noinon. De heer W. Niaman is door de regenten en regentessen van het Algemeen Weeshuis benoemd als secretaris-boekhouder. Mej. J. P. Tjalsmn. Helder, is door B. en W. benoemd als waarnemend onder wijzeres te- St. Maartensbrug. De heer W. v. TwuiJ- ver, rijksveldwachter te 'tZand. zond dankbetuiging voor de hem over 1922 verstrekte gratificatie van f 100. De ingekomen verslagen van de commissies tot wering van schoolverzuim te St. Maartensbrug, Ou- desluis en 'tZand zullen circuleeren. Van het R.-K. schoolbestuur te 'tZand te inge komen de aanvrage van de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet. B. en W. deelen mee, dat hierover nog geen be slissing. genomen kan worden voor de rekening, over 1922 is afgesloten. De heer Dignum vraagt of nu het schoolbestuur niet in moeilijkheden kan geraken. De secretaris zegt dat het R.-K. schoolbestuur reeds ^en voorschot in 1922 heeft ontvangen, doch zij nu een definitieve aanvrage inzenden. Na afsluiting van le rekening 1922 zal er dus een verrekoning moeten nlaat» hebben. Voor 1923 vraagt het schoolbestuur ook weer een voorschot, welk verzoek als eon apart punt op de agenda voorkomt. Naar sprekers mee ning zal het Schoolbestuur niet in moeilijkheden ge raken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Ingekomen is een circulaire van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat, waarin de me dewerking wordt ingeroepen ten aanzien van de in schrijving op aandeelen van de Bank voor Ncd. Ge meenten. B. en W. stellen voor voorloopig geon aan- leelen te nernen, Na. toelichting wordt dit voorstel aangenomen. Van B. en W. van Alkmaar is ingekomen de be grooting voor den keuringsdienst van Wnren De kosten worden per inwoner geraamd op 19cent. Aan den heer M. Roozing Pz. wordt voor een half nar ontheffing verleend van zijn aanslag in de hon denbelasting. Ingekomen is het verzoek van den heer C. Kossen te Oudosluis om een bijdrage van f9.G0 per week in verband met zijn werkloosheid. B. en W. willen afwijzend beschikken en wijzen op het raadsl>esluit om aan werkloozen van 60—65 Jaar,, die om bepaalde redenen geen lid van een werk- loczenkas konden wezen, een uitkeering van f 1.60 per dag zou worden uitgekeerd. De heer Kossen ech ter is lid van een werkloozenkas geweest, doch heeft verleden jaar 'bedankt. B. en W. hebben hem verwezen naar het Burgerlijk Armbestuur. De heer Nannis vraagt of B, en W. de motieven hebben onderzocht, waarom of Kossen bedankt heeft als lid eener werkloozenkas. Voorzitter zegt dat dit was omdat Kossen het niet scheen te kunnen betalen, doch.hij had 2 groote Jon- ?ens in huis. Een betere oplossing was geweest dat hij zich voordat hij als lid bedankte, tot het Burger lijk Armbestuur had gewend om die kleine kosten van het lidmaatschap te betalen. De heer Nannis zegt dat Kossen niet meer vol doende kan werken, totaal Invalide is en thans óón zoon in huis heeft, die genoeg, te doen heeft voor zich zelf te zorgen. Het is nu moeilijk voor hem zich tot het Armbestuur te wenden. De heer Dignum vraagt, of Kossen ten aanzien van het bedanken als lid eerst overleg met zijn organi satie heeft gepleegd. Waar dat niet te geschied, meont de heer Dtenum dat zulks beter was geweest. BIJ mij, zegt spr., wekt het nu maar de gedachte op, dat Kos sen zich nu maar tot de gemeente wendt. De heer Bruin vraagt, waar blijkens mededoeling van dén heer Nannis Kossen invalide is, adressant niet afgekeurd kan worden en zoodoende aanspraak zou maken op ouderdomsrente. De heer Naunia aegt dat Kosaen zich tot het Arm bestuur heeft gewend en de heer Schagor heoft toe zegging gedaan dat zijn rontekaart zou worden bij- gopakt en a.s. Juli zou Kossen dan hoogst waarschijn lijk ouderdomsrente trekken. De heer Groote» zegt dat toch een besluit is ge nomen om werkloozen boven de 60 Jaar van ge meentewege te ondersteunen. De, heer Nannis zegt dat het hier betrof iemand die reeds lid was. Spr. wijst er op dat het hier niet een geval is waarbij de opzet is te speculeeren op le gemeentelijke subsidie. Voorzitter, wijst nog eens op de 2 groote jongens in huis. De heer Nannis meent dat Voorzitter voldoende met het gezin op de hoogte is. Voorzitter ïieeft de ondervyiding dat in d,eni mo bilisatietijd zoowat alle jongens kostwinners waren, maar nu schijnt dat anders te wezen- De heer Annel kent het giezin niet, maar is het niet een beetje hard adressant zoo tegen het hoofd te stooten. De heer Bruin vreest dat de Raad bij toestaan van het verzoek' in moeilijkheden/ zal geraken- Adressant kan zich wel tot het Armbestuur wenden, bij ons zijn er ook menschen die f10 a f 12 per, week ont vangen. De heer Nannis zegt dat daarvoor wel wat is te zeggen, maar bij spr. komt het rechtsgevoel naar voren. Het verzoek wordt afgewezen: voor stemden de heeren Kapitein, Grootes. Nannis en Appel. De heer Brak zegt nu dat B. en W. tegen het ver zoek waren omdat het in strijd zou zijn met het be sluit door den Raad genomen. Wij zouden toch graag zien dat een weg werd gevonden en de Raad zou dit geval bij het Armbestuur kunnen aanbevelen. Voorzitter zegt dat B. en W. dit wel kunnen doen. Goedgevonden. De heer P. Tuin Az. te 'tZand deelt moe, dat C. Hoep in gebreke is gebleven om gedurende 9 weken woninghuur te betalen. Adressant vraagt of de ge meente die huur, 9 maal f 1.60 wil betalen. B. en W. meenen dat dergelijke zaken bij het Arm bestuur behooren en gebleken is dat deze kwestie daar reeds in onderzoek is. Op het verzoek wordt af wijzend beschikt. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het adres van de Kamers van Koophandel te Hoorn, Alkmaar en Zaandam, aan Ged. Staten gericht, en aandringen de op vermindering der lasten van het Hoogheem raadschap en ook het Zuidelijk deel der provincie in die laaten te doen bijdragen. Ook het comité uit

Schager Courant | 1923 | | pagina 5