Binnenlandsch Nieuws. dê Vemnigtngen yan Burgeanejeter® en Secretarie- een in die kun to ms Schagen, Huorn, Purmerend en Alkmaar, heeft ten deze een adres aan Ged., Staten verzond en. Mededeeling wordt gedaan van hot onder stroom brengen van een deel van hot electr1'"*^ net in onze gemeente en wel van St. Maartonsi/rug, St. Maar- tenavlotbmgs Rurgerbrug en Burgervlotbrug. Aan Mevr. VlamColpa wordt tegen 1 April a-s. eervol ontslag Verleend als onderwijzeres te Bur- gerbrug. Aan mej. Molenaar wordt met ing~ .g van 1 Jan. 1023 eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan het vervolgonderwijs tei St. Maartonsbrug. Mej. J. P. Tjalsraa wordt in haar plaats benoemd. Samengesteld worden de stembureau* voor de ver kiezing van leden van Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. De heer HooiJ zond bericht dat hij een eventueel© benoeming tot lid van een stembureau niet zou kunnen aannemen in verband met den zo mertijd die wel weer zou worden ingevoerd. Enkele pensioensgrondslagen ingevolge de pen sioenwet 1921 worden vastgesteld. In verband met de uitbreiding van het buizennet van het waterleidingsbedrijf stollen B. en W. voor de brandkraan welke bij do Coöp. Zuivelfabriek ,.De Dageraad" geplaatst zou worden, aan de Westzijde van het Noordhollandsch Kanaal te doen plaatsen. Goedgevonden. De kraan zal geplaatst worden bij den Belkmerweg. Volgt bespreking over de aansluiting van veraf ge legen perceelen aan het electrisch net. Voorzitter zegt dat de Raad B. en W. gemachtigd heeft de ver dere aansluiting in onze gemeente uit te werken*. Bij die verdere aansluiting, komen soms moeilijke zaken voor en B. en W. achten het goed hierover eenige bespreking met den Raad te houden. Mededeeling wordt gedaan van een ingekomen schrijven van den heer J. Glas, die zijn verwondering er over te kennen geeft dat hij verplicht zou zijn 10 lichtpunten te nemen, terwijl hij toch meent dat de Raad besloten heeft dat de buitenwijken op dezelfde voorwaarden van electrisch licht zou worden voor zien als de dorpen. Door den heer Swarthof werd hem meegedeeld dat hij- 8 lichtpunten moest nemen, later zei de heer Van der Sluijs dat door hem 10 lichtpunten moesten worden genomen. Adressant wil 8 lichtpunten aansluiten. De heer Van der Sluijs zegt datr do afstand van hot laatst aangesloten perceel tot het perceel van den heer J. Glas 600 meter is. dat de kosten van aanleg be- drasren f930, do exploitatiekosten f 131.90. Spr, heeft in de vergadering van B. en W. op de bres gestaan voor de aansluiting van het perceel, hoewel de heer Rr>om in geen enkel onzicht wou aansluiten zonder de absolute zekerheid van de rentabiliteit. Spr. wil de dat adressant vtaor boerderij en boet 10 lichtpun ten nam rnet allo vrijheid wat stroomverbruik betreft In do volgende vergadering van B. en W. bob ik ge zien dat ik abuis was. want moord'ere aanvragen kwamen in van menschen die veraf gelegen percee len bewonen. B. en W. besloten toen niet aan te sluiten, maar een bespreking te houden met den Rnad. Biji toepassing van tarief A, zal hij 10 licht punten het verlies per jaar f41.15 bedragen, bij ta rief B, mot een stroomprijs van 60—05 cent, een verlies vau f35 40. Spr. wijst er op dat, B. en W. zich steeds op een zoo ruim mogelijk standpunt heb bon geplaatst, doch de Raad heeft, te letten op de consequentie indien werd' besloten hot perceel van den hoer Glas aan te sluiten. Dan zouden ook de andere aanvragen ingewilligd dienen te worden en zou de rentabiliteit van het bedrijf in gevaar worden aebracht on zou door aansluiting van de bovenwe eën de stroomprijw betrekkelijk hoog opgevoerd] tnoew ten worden. B. en W. willen zich wel op een ruim standpunt blijven stellon. en de aanvrage inwilligen, doch met enkele te stellen voorwaard on. Do heer Hoogland vreest' dat die aansluitingen voor het electrisch bedrijf te duur zullen zijn, dat. de stroomprijs te duur wordt en dat het bedrijf dan daardoor heel wat aansluitingen zou moeten missen Spr, stelt daarom voor die veraf gelegen perceelen niet aan te sluiten. De heer Kapitein zegt dat de Raad in beginsel bt sloten heeft de geheele Zijp© van electrisch licht to voorzien. Dat moeilijkheden zouden voorkomen, was te voorzien. Als we vragen naar de rentabiliteit van -het bedrijf is dat oen bewijs van goed koopman schap, maar het standpunt van ons was om de ge heelo Zijpe aan te sluiten. Spr. vraagt ofl wel eens i9 uitgerekend hoeveel de aansluiting van Belkmerweg en Ruigewog per aansluiting hooft gekost. Do heer Van der Sluijö zegt dat wel tot aanslui ting van do bovenwegen is besloteni, mits er voldéen- do belangstelling was. Spr. herhaalt dat B. en W. zich steeds op een ruim standpunt hebbon geplaatst en wel perceelen zijn aangesloten wier aansluiting betrekkelijk hoogs koston veroorzaakte. B. en W. wil len zioh dan ook niet anoon tot het ge val-Glas be palen, maar rekening houden mot de andere aanvra gen. Spr. kan zich niet voreonlgon met het voorstel van den heer Hoogland om die perceelen niet aan te sluiten, maar wil aan aansluiten ondéro enkele voor waarden. De heer Kapitein zegt geon standje aan B. en W. te hébben willen geven, spr. juicht toe dat B. en W. deze bespreking met den Raad wilden houden. Spr. wijst echter op meerdere groote trajecten en meent dat de Raad niet sterk staat. Hij wil de perceelen zooveel mogelijk aansluiten ook al zou een oanalui ting eenig verlies veroorzaken. De gieainnen in de dorpen zijn reeds in een veel voordoeliger positie. De medewerking van de ingezetenen is schitterend en spr. hoopt dat B. en W. ook zullen blijven meewer ken. De heer Dignum sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Kapitein. Spr. zou niet de menschen willen verplichten tot een zeker aantal lichtpunten, want het stroomverbruik wordt er niet grooter door. terwijl de menschen verplicht worden tot het ma ken van overtollige kosten. De heer Van der Sluijs meent, dat B. en W. toch ©enigszins rekening dienen te houden met de renta biliteit en dat daarom in bedoelde gevallen eenige verplichtingen dienen te worden opgelegd. De heer Hoogland rtgt dat indertijd besloten as voor elke aansluiting te rekenen 30 meter draad en die hoeveelheid te distribueeren voor de verder ge legen perceelen. Als dus die hoeveelheid is gedistri bueerd, zouden de verdere kosten geheel of gedeelte lijk door de aanvragers moeten worden betaald. Opgemerkt wordt dat dit perceelen betrof die wat ver van de hoofdleiding af waren. Ook voorzitter wijst op het ruime standpunt, dat B. -en W. innemen, doch een beetje voorzichtigheid moet in acht worden genomen. De heer Grootes is eens door den Ruigeweg ge gaan en heeft opgemerkt dat de afstand van het per- qeel van SI ijkerman tot dat van Glas niet grooter is dan het perceel der laatste aansluiting tot dat van den wethouder Van der Sluijs, terwijl Bos niet is aangesloten. Heeft de heer Van der Sluijs de verze kering gegeven de meerdere kosten te betalen opdat de rentabiliteit van dat gedeelte zou vaststaan? Voorzitter meent dat de heer Grootes niet vol doende met den toestand! op de hoogte kan zijn. Het perceel van Bos wordt nog aangesloten; maar, voor een kruising is toestemming noodig. De heer Grootes zegt dat de afstand van Bos tot Van dor Sluijs gauw net zoo ver is als van SI ijker- man naar J. Glas. De heer Van der Sluijs vindt het onaangenaam op deze wijze door den heer Grootes verdacht te worden gemaakt. Spr. doet niet gauw beloften, doch in de .vergadering van B. en \V. is door hem eerst gezegd, niet aan ie sluiten Toen allen zich hadden aangesloten hééft ook spr. dat laten doen, doch alle te maken posten zullen door spr. worden bijbetaald. Spr. heefi -.dat reeds in de vergadering van B. en W. gezegd. U moet niet denken en ook andere ingezetenen niet, dat ik me op ©enigerlei wijze denk tc bcvoordceJén. Het apijt spr,, flat deze kwestie in bespreking wordt gebracht. Den heer Kapitein doet dat juist veel genoegen en als de heer Van der Sluijs gehoord had, hoe door sommige ingezetenen worat gesproken, dan zou het het ook hem aangenaam wezen dat deze bespreking plaats vindt. Spr. komt veel onder de boeren cn dan werd hem nog al eens gevraagd of ook' zij electrisch licht kregen. En als spr. dan zijn schouders ophaalde, werd hem geantwoord, dat Wethouder Van der Sluijs wel aansluiting kreeg en dat voor. die aansluiting 14 palen noodig waren. Spr. had over deze zaak niet willen spreken, omdat zij hem te persoonlijk is, de heer Grootes heelt dat wel gedurfd en spr. vindt dat goed, vooral nu de heer Van der Sluijs zelf zegt, alles te zullen betalen, wat betaald moet worden. De heer Appel zegt, het heel goed te vinden, dat B. en W. een ruim standpunt innemen, maar spr. wijst toch op artikel 15 der verordening, waarin wordt aan gegeven de berekening voor het meerdere materiaal Voorzitter wil naar aanleiding van de bespreking over fle kwestie-Van der Sluijd dit zeggen, dat wanneer het hier betreft oen verdachtmaking ofwanneer er in de gemeente ingezetenen zijn, die meenen dat de héér Van der Sluijs wordt bevoorrecht of zich zelf tracht le bevoordeelen, spr. in het openbaar kenbaar wil maken, dat er in het belang van het G.E.B. en ook in het belang der ingezetenen rfiemand is, die zooveel daarvoor doet en zoo hard werkt, als de heer Van der Sluijs doet. Spr. durft dit als burgemeester en als Voorzitter van B. en W. zeggen. De heer Van der Sluijs heeft zich beijver© ten opzichte van de electriciteit en tracht ieder zooveel mogelijk ter wille te zijn. Spr. zou het bejammeren, wanneer een der raadsleden of ëen der iqgeizetenerj durfde denken, dat do heer Van der Sluqs iets zou doen om zich to bevoorrechten. Hij doet alles in hei belang van de ingezetenen. De heer Brak herinnert zich, hoe de heer Van der öluijs steeds heeft gezegd, niet te zullen aansluiten, doch dat Voorzitter en spr. toen allé aanvragen om aansluiting binnen warén, dit geen goed standpunt vonden. Wij hebben gezegd, stelt U niet op dat stand punt en a'.s er in den Raad iets over gezegd wordt, dan zullen wij voor U in de bres springen. Do heer Van "der Sluijs heeft alles gedaan om de menschen van electrisch licht te voorzien en wij' hebben gezegd sluit ook aan. De heer Grootes zegt, dat het niet zijn bedoeling is geweest den heer Van der Sluijs verdacht te maken. >pr. heeft alleen '<een vergelijking willen maken, wat de afstand betreft. De heer Bruin meent, dat we allen wel weten, dat a den heer Van der Sluijs kunnen vertrouwen en wij zijn hem dankbaar, dat we zoo'n goede voorlichter hebben. Ook spr. zou voorzichtig willen zijn ten opzichte van de verre perceelen en die aansluiten onder bepaalde voorwaarden. Voorzitter zert dat B. en W. nu wel op de hoogte zijn met den gedaqhtengang vnn den Ran.d Gewijzigd wordt de verordening regelende -de voor waarden en 't, tarief voor de levering van electriciteit en wel wat betreft het tarief voor krachtstroom. Dl wijziging wordt voorgesteld op advies van den raads man'den heer Boom en de toepassing wordt wat soepeler. Bij tarief A zal dan het stroomverbruik zijn vcor i P.K. 80 K.W.U., 2 P.K. 150 K.W.U., 3 P.K, 200. 4 P.K. 240. 5 P.K. 270. 6 P.K. 290, 7 P.K. 300. P.K. 310. 9 P.K. 320 en 10 P.K. 330. De prijs is 35 cent oer K.W.U. en voor het meerder verbruik 12 cent per K.W.U. Voor tarief B, dus ongeacht het aantal te verbruiken stroomverbruik voor de eerste 100 K.W.U. 35 et. per K.W.U., voor de 2e honderd K.W.U. 30 et- 3e honderd 25 et,., 4e honderd 20 cent, 5e honderd 17 Y* cent en daarboven 15 cent per K.W.U. Ten behoeve van de Bijzondere Lagere School te 't Zand wordt voor het dienstjaar 1923 wederom een voorschot van f2000 verleend op de gemeentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 der Lager On derwijswet. B. en W. doen het voorstel tot het aanleggen van een telefoonleiding tus9chen Oudesluis en Burger- brug via Schagerbrug—St. Maartensbrug over de italen van het laogspamiingnet. In verband met de uitgestrektheid van het elec trisch net,, achten B. en W. de totstandkoming van deze telefoonverbinding zeer gewenscht en met het P.E.N. is een overeenkomst aan te gaan over het wodorkeerig gebruik van elkaar's verbinding. Het P.E.N. toch heeft een verbinding van 't'Zand naar Scha gen via Schagerbrug. Het onderhoud zal het P.E.N. op zich nemen en het zal zorgen voor het plaatsen van toestellen. De kostenberekening geeft aan da tdie -kosten zullen zijn f2333 aan rente en aflossing f210 per jaAr. Algemoon wordt het voorstel goedgevonden. Vastgesteld wordt de 2e suppletoire gemeentebe- grooting dienst 1922, tot een bedrag van f2500, B. en W. brengen In bespreking het verharden van den weg op den binnenberm van den Zijper Zee dijk. Voorzitter zegt dat dit werk in verband met dq werkloosheid hier is besproken, dat een kostenbere kening is gemaakt en dat do Zijpe- en Hazepolder be sloten heeft afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie. In dit geval zou de gemeonte voor kosten komen te staan, die niet te doen zijn en B. en W. meenen dat het beste is, voorloopig maar van de zaak af te zien. De heer Appel zogt dat enkele menschen wat nut an dien weg zouden hebben, doch de Belkmerweg loopt er parallel mee. Voorzitter zegt dat de meest belanghebbenden ver tegenwoordigd waren door eeni hoofdingeland en deze is er in de poldorvergadering niet op in- gegaan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De heer Nannls wees op het belang om den Bosch- weg van den Belkmerweg naar Oudesluis te be- harden. Deze weg behoort aan het Hoogheemraad schap en B. en W. zouden zich met dit waterschap in verbinding kunnen stellen. Voorzitter zegt dat reeds een adres van ingezete nen naar het Hoogheemraadschap is, waarin behar- ding van dien weg gevraagd wordt. De Raad heeft aan dat adres adhaesie betuigd, maar we hebben er nooit meer van gehoord. De heer Nannis verzoekt B. en W. nog eens stap- oen te willen doen. Voorzitter doet die toezegging. Sluiting. scherm o God, bewaak den grond". Dit is de plechti ge opening. De koning wordt door den Ambtsheer ontvangen en allé autoriteiten nemen op de koningsloge plaats. Te voren heeft door don ambachtsheer voor de poort van zijn kasteel de ontvangst plaa'r. .in alle gasten, die per sjees, wagen of kar, of wandelend zijn aangekomen. Dc burgemeesters van Hoorn en Mc- domblik komen in chaisen mot 2 paarden die van Spanbroek, Hoogwoud en Sijbekuispel in chaisen met 1 paard. De verdere genoodigden zijn boeren en boerinnen in oud-Iioilandscho kleeding. Do boerinnen met kaper, kiep, boerenhoodjo, kap of hul. De boo- ren in lange ja s, buisje, steertrok, hooge hoed of zwart zijden pet. Hiervoor worden prijzen beschik-; baar gesteld. De uitbeelding moet echt Noordhol landsch of Westfriesch zijn. Dan is er een optocht: 8 meisjes van 12—14 jaar in 1 't wit; 8 jongens van gelijken leeftijd, daarna 8 meis jes met bloemen en eveneens in 't wit, dan 8 jongens J. Schenk Dz. Abr. Schenk P. Molenaar Van Erp A. Rot Moorman 90 90 in 18 beurien, h.s. 24 60 37 in 18 beurten, h.s. 9 65 65 in 26 beurten, h.s. 11 70 59 in 25 beurten, h.s. 7 67 67 in 19 beurten, h.s. 20 60 40 in 19 beurten, h.s. 7 met versierde hoepels. Dan 8 kolvers in liet costuum I A Schouten C. Slikker, stilstaand nummer. Hierna ging het om de prijzen: 1. C. Slikker 180180in 12 beurten, h.s. 40 2. P. Molenaar 65 37 in 11 beurten, b.s. 9 3. A. Schouten 75 75 in 17 beurten, h.s. 13 4. A. Rot 67 42 in 16 beurten, h.s. 18 5. J. Schenk Dz., stilstaand nummer. P. Molenaar en A. Rot spelen nu om den 4en en 5en prijs: 1. P. Molenaar 65 65 in 18 beurten, h.s. 14 2. A. Rot 67 41 in 17 beurten, h.s. 7 C. Slikker, A. Schouten en J. Schenk Dz., spelen nu om den len, 2en, en 3en prijs. De uitslag is: van 1800, 4 eierenvrouwtjes met huiletjes enz., dan Jan en Trijn met de botertein. Daarna de melkkar. een oude kaaswagen, een paaschkoe, Wottfrieslands j besto hengst, het laatste Ilanssjouw, halfvol geladen i J. Schenk Dz. C. Slikker 75 75 in 9 beurten., h.s. 16 90 90 in 15 beurten, h.s. 15 1S0 101 in 14 beurten, h.s. 40 De heer A Schouten- te Wieringerwaard had dus hooiwagen, hot laatste hooi van het land naar den j do eer^e prijs, een mooie schemerlamp, de heer J. borg, waarop kinderen en werkvolk zittend, lustig zingend. Dan het best vat met de best vatters. de oude Schenk Dz. to Sc hagen, de tweede, een rookstel, de heer C. Slikker to A. Paulowna de derde, een beeld, getrouwe dienstknechten en dienstmaagden, dc prijs-do hcor P. Molenaar te Winkel, dc vierde, een siga- vvinners van den vorigen dag, een vrouwenkoor, enz. j renkoker en de hoer A. Rot te Wieringerwaard de vijfde, een vulpenhouder. enz. De koning is over het geziene zoo tevreden dat hij den- ambtsheer tot ridder der Leeuwenorde wil slaan. Twee herauten verkonden dit nieuws en onder aller lei ceremoniën heeft deze plechtigheid plaats. Daarna volgen oudorwetsche boerendansen. Reien, Hongaarscho dans, Boog en Ballondansen, Oud-Hol- landsche en Nedei landsche liederen, 's Avonds réu- nie. In deze korte ojisomming vinden onze lezers nog maar een bescheiden uitdrukking van wat Opmeer en omstreken zich van hun feest voorstellen. De al- gemeene modewerking is daarvoor noodig. KANTONGERECHT SCHAGFN. Vonnissen van 15 Februari 1923 J. J. de G., Alkmaar, M. en R. regl., f 5 •jv4v vi.. maiuaai. tu. »^xx u. icfji,, x u of 5 d. A.A., Zijne, Bouwverord. Zijpe, ontslag van :htsver- dag. volging. P. B., Heerhugowaarci, M. en R. regl., f 4 subs. 1 weck tuchtschool. A. de G., Koewacht, idem, 3 keer f 3 of 3 keer 3 d. A. 1^. Harenkarspel, idem, f 4 sub. 1 week tuchtschool. J. de V.. Warmenhuizen, Mollen, cnz.-wet, f 2 of 1 d. C. G. Schagen M. cn R.«regl.. f 8 of 8 d. P. D., Harenkérspel, J. H., Anna Paulowna C. M., Warmenhuizen, allen M. en R. regl, allen f 4 of 4 d. C. J., N. Niedorp, M. en R. regl., f 4 sub. 1 week tuchtschool. N. F., Warmenhuizen, 431 W. v. Sr., f 3 of 2 d. J. S., Harenkarspel, 427-öo W. v. Sr., f 4 ot 2 d. Th. P., Warmenhuizen, K. R., Schagen, M. en R. regl, f 4 of 4 d. K. B.v, Warmenhuizen enT. S.. f 3 Dc voorzitter, de heer J. Broer, reikte met een geestige speech, de pr.jzen uit. memoreerde, dat de wedstrijd weer goed Is geslaagd ei? dankte de talrij ke aanwezigen voer hun belangstelling, waarna men j nog een poosje g»7°jlig bijeen bleef. I ARR-R30HT3ANK TE ALKMAAR. Zitting van. 29 Februari 1923. Uitspraken: Arie de Klerk, zwervend, (geef.), bedelarij, 3 dagen hechtenis en opzending van 1 jaar en 1 maand naar een rijkswerkinrichting. j Th. Simon Schilder, 'tZand. appél vonnis Kan tongerecht Schagen. overtr. polderreglement, vonnis I vernietigd en appèllant door de Arr. Rechtbank (op nieuw rechtdoende) veroordeeld tot f2 boete subs. 1 Harenkarspel, Alg. Regl. Dienst Locualspoorwegen, f 3 malen gr< of 3 d. C. B.. Hecrhugowaard, C. N. D., Zijne, J. S., [schijnt, da St. Maarten, M. en R. regl., allen f 4 of 4 u. W. Z., kinderen, Warmenhuizen. i, Alg. Regl. Dienst Locaalspoorwegeny f3 of 3 d. K. S. L. cn J. F., Schagen, 431 iW/ v. Sr., ieder f 4 of 2 d. ,J B., O. Niedorp, Alg. Pol'. Vorord. Gcm. Warmenhuizen, Tl of 1 d. J. N., en J. H., Anna Paulowna, M. en R. regl., f4 of 4 d T. B', Zijpe, Trék'hondenwct. Zijpe, Mollenwct, f 2 of 1 d. C. regl., f 4 of 4 l f4 of 2 d. A. S., J. S., Zijpe», M. en R. VERGIFTIGING DOOR KOLENDAMP. Uit Sittard meldt men: Vrouw Schmeits te Broek Sittard werd gisteremiddag met haar twee kinderen van 5 en 3 jaar onder 't middageten plotseling on wel. Nog geen uur later vond men het drietal dood. Omtrent het vergiftigingsgeval te Sittard verneemt V. D. hot volgende: In verschillende arbeiderswoningen in Zuid-Lim burg wordt in verband met den lageren prijs in plaats van gewone brandstoffen, slam gestookt. Dit is een weeko, papachtige brandstof, welke echter meer- groote hoeveelheden zwaar vergif bevat.. Het dat de vrouw SchmeitsDunkel en haar twee resp. 5 jaar en 3 jaar oud, tengevolge van n-idit vergift, dat zich in de kamer, waar de .vrouw bozig was het eten klaar t,e maken, moet hebben ver spreid, zijn gestorven. De man en twee andere kinde ren waren afwezig. Maandagmiddag arriveerde Jiet parket uit Maastricht en werd de sectie op de lijken verricht. Als doods oorzaak werd zware vergiftiging vastgesteld. Hdbld. OPMEER EN OMSTREKEN 75 JAAR BESTAAN. De afdeeling Opmeer en Omstreken bestaat Fe bruari 1923 75 jaar. En in de vergadering der afdee ling te Abbekerk gehouden, is besloten dit feit op 4 en 5 Juni a.s. te Opmeer luisterijk te herdenken., te gelijk met de jaarlijksche tentoonstelling. Het plan is te houden een Nationaal Concours- hippique in 2~ afdeelingen, demonstraties op het ge bied van paardendressuur, Mercuriusladder en een Folkloristisch openluchtspel. In dat spel denke men zich verplaatst in dén tijd omme ende bij 1834. Men stelt zich voor een verdichte gebeurtenis in elkaar te zetten, waarbij aardige gewoonten, gebruiken, klee- i derdrachten, rijtuigen, historie en legende, liederen en dansen van, dien tijd tot hun recht kunnen ko- j men. Opmeer is een heerlijkheid geweest en nu wil men het fantaseeren dat de Heer van Opmeer het 75-jarig bestaan eener landbouwvereeniging feestelijk her dacht en daarbij zijn Koning uitnoodigde om eens te zien wat het plattelandi vermocht en kon doen. Dat bezoek van den koning en wat daar verder ge beurde, wil men nu in werkelijkheid vertoonen. Het plan teekent ons ,dal deze koning van 1834 met klein gevolg do tentoonstelling van Opmeer zal be zoeken. De koning komt uit de richting Obdam en zal mot klokgelui verwelkomd worden. Bij den toe gang van de tentoonstelling zullen saluutschoten worden gelost en wordt de standaard met oranje wimpel geheschen. De muziek zet hot Wien Neêr- landsch Bloed in en allo aanwezigen zingen „Be- MC-NR- EN KLAUWZEER. Op vragen vun het lid van de Tweede Kamer, den heer van Rappard. welke vragen luidden: Is het den minister bekend, dat hot aan prof. Pfeilcr te Jena in Thuringen. gelukt is, de smetstof van het mond- en klauwzeer kunstmatig in bepaalde voedings bodems op hot laboratorium te Jena tc kweeken? Als het waar is waaraan niet behoeft te worden ge twijfeld blijkens ©en hoofdartikel van den heer Hoef nagel in de Jloerderii van 17 Januari j.1. dat prof, Pfeiler zich nceft uitgelaten, dat hij bereid is, met tóestemming zijner regeering, mede te werken met deskundigen uit neutrale landen, om gezamenlijk het mond- en klauwzoervraagstuk op te léssen, is dc mi nister dan bereid to bovordcrcn, dat zoo spoedig mogelijk een commissie van deskundigen zioh naar Jena be geeft, ten einde kennis te nemen vnn de onderzoekingen van prof. Pfeiler? hoeft de minister van binnenl'andsche zaken cn landbouw geantwoord De aangelegenheid, bodoeld in de vragen van den heer van Rappard, is ondergeteekonde bekend en heeft zijn warme belangstelling. Uit een door dr. do Blieck, hooglëeraar aan de Vec- -artsenijkundige Hoogeschool, uitgebracht verslag ccner door hem in Juli cn Augustus 1922, ingevolge, opdracht, gemaakte studiereis, waarbij ook een bezoek werd ge bracht aan het laboratorium van prof. Pfeiler te Jena, vernam hij reeds, dat het dezen zoude gelukt zijn, dv smetstof van het mond- en klauwzeer kunstmatig in Dcpaalde voedingsbodems te k'wcéken. Sindsdien schijnt er in den stand van hot vraagstuk weinig verandering t© zijn gekomen. Onuergeteekcnde zal evenwel gaarne medewerken tot een veraerc oplossing van het mond- en klauwzeer- vraagstuk in deze ricnting.cn is voornemens, zoo hem blijkt, dat dit van nut kan zijn, "deskundigen opdracht te geven zich hiertoe naar Jena te begeven, ten einde zich met professor Pfeilcr in verbinding te stellen. KORTING VAN PENSIOEN AFGEWEZEN. Naar V. D. meldt, hebben Gedeputeende Staten van Limburg het besluit van dern gemeenteraad te Roer mond om 5 pensioenpremie te korten op de sa larissen der ambtenaren, niet goedgekeurd. EEN GEVAL VAN VLEKTYPHUS TE MAURIK? Uit Tiel, 19 Fe'br. Zuster Schuddeboom te Mau- rik, die aldaar twee typhuspatiënten heeft verpleegd, is gisteren naar Utriecht overgebracht. Vermoedelijk is zij dooi' vlektyphus aangetast. In verband hiermede zijni de gezinnen van Boel houwer - een der typhuspatiënten en zijn ge huwde dochter ter. observatie naar Utrecht overge bracht. Tel. VOOR- EN NADDELEN ZOMERTIJD. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans aan de Kamer de gegevens verstrekt, noodig voor de beoordeel ing van de voor- en nadeelen, verbonden aan den zomertijd. BILJARTEN. Vanwege de biljartvereeniging „Holl. Noorderkwar tier" had jl. Maandag in het café van den heer A. Mijts te Verlaat de eindbeslissing plaats van de twee de handicap-biljartmatch, die tevens de laatste is in het seizoen 1922—1923. Er werd weder om kader ge speeld, de oneven nummers zijn de winne daar achter de handicap, het behaalde puntenaantal, de beurten en de hoogste serie. De uitslag is als volgt 1. 2. 3. 4. 5. A. Schouten, W'waard J. Broer, Zijpe A. Rot, W'waard Jb. Prins, Schagen W. van Erp, Schagen 6. S. Mereboer, O. Niedorp 7. Moorman, Zijpe 8. J. Peetoom Cz., N. Niedorp 9. P, Molenaar, Winkel 10. A. Peereboom, N. Niedorp 11. Abr. Schenk. Schagen 12. L. Koning, W'waard 13. C. Slikker, A. Paulowna 14. J. Peetoom Jnz„ Schagen 15. J. Schenk Dz., Schagen 16. Abr. v. d. Oord, Moerbeek 17. J. Schenk Az., Barsingerhorn 90 90 16 b., h.s. 27 18. II. Jonker, A. Paulowna 80 37 16 b., h.s. 12 Na loting is de verdere uitslng: 1. A. Schouten 75 75 in 17 beurten, h.s. 17 75 75 15 b., h.s. 19 65 34 15 b., h.s. 11 67 67 39 b., h.s. 40 39 30 b„ h.s. 7 70 70 19 b., h.s. 14 63 43 19 b., h.s. 60 60 16 b., h.s. 14 80 69 15 h., h.s. 24 65 65 16 b., h.s. 18 80 51 16 b„ h.s. 16 60 60 21 b.. h.s. 15 45 36 21 b., h.s. 18018012 b., h.s. 40 100 84 11 b.. h.s. 19 90 90 18 b., h.s. 24 80 61 18 b., h.s. 14 2. J. Schenk Az. 90 73 in 17 beurten, h.s. 17'alhier. EFFECTENDIEFSTAL. Omtrent een offectendiefstal in een perceel aan Ie Korte Landstraat te Bussum vernemen wij no'4:. dat iemand 's nachts op een platje moet zijn geklommen, van waar hij door het ooenstaande raam naar bin nen is gesto.pt. De indringer moet toen direct naar een kast. gegaan zijn, waarin de effectentrommel ire- hurgen was. De trommel mot den creheelen inhoud is meegenomen. De bewoners hebben van het rrehee> geval niets bemerkt, en kwam eerst 's morden» do ontdekking van den diefstal. De waarde' der ef fecten zal omstreeks f9000 zijn geweest, omtrent de nog niet vermelde stukken worden nog nadere gege vens verzameld. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Te Hoogkarspel (bij Enkhuizen) hebben de inspee-. tour en kommiezen uit Enkhuizen Maandag een ge heime distilleerderij ontdekt, ten huize van den heer De Haart. Een gedeelte der werktuigen is in beslag genomen. De ketel, door een smid uit Bovenkarspel gemaakt, werd onder het ijs van de gracht achter de woning aangetroffen. LANGENDIJK. Door de vrij strenge' vorst zijn de verschillende vaarten, welke toegang geven tot de veiling, dicht gevroren. Met ijsboeiers houdt men nu de vaarten open, zoodat aanvoer per schuit toch mogelijk is'. LANGENDIJK. Tengevolge van dé vorst is het thans toegestaan, de win terproducten op monster te veilen. BROEK OP LANGENDIJK. De hoogste prijs in dit winterseizoen is gisteren op de veiling besteed voor roode kool: f400 per spoorwagen. De aanvoer was niet groot er waren slechts 40 bouwers.. NOORDSCHARWOUDE. Mej. J. Plet van het Telegraafkantoor te Nijmegen, wordt overgeplaatst naar Noordscharwoude. NIEUWE NIEDORP. De heer J. van Schagen, rijksklork aan het be lastingkantoor te Nieuw© Niedorp, wordt overge plaatst naar Middelburg. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld!, is het burgerwoonhuis met schilderszaak van den heer J. Langerveld alhier, uit de hand verkocht aan den heer P. Keesman te Oudesluis. BURGERBRUG. Zondagnacht is de heer Smit, gemeenteveldwachter en -bode alhier, tengevolge van de gladheid gevallen en heeft zich zoodanig bezeerd, dat hij voorloopig niet in staat is zijn 'ambt waar te nemen. NOORD-ZIJPE. Naar wij vernemen worden in verband met de steeds voortdurende ongesteldheid van onze wijk verpleegster, door het gemeentebestuur pogingen ge daan alhier een tijdelijke verpleegster te krijgen, om in deze wijk werkzaam te zijn. KOLHORN. Binnen- en buitenhaven zijn alhier dichtgevroren de kustlichten zijn in verband hiermede gedoofd. Men rijdt hier op de voorsloot al schaatsen. KOLHORN. Den 18den hield de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering alhier eene openbare vergade ring. Eenige dilettanten, dames en heeren, hadden een klein tooneelstukje ingestudeerd, terwijl een trio bas, viool en piano, eenige muzieknummers uitvoer de. Alles liep goed van stapel, vooral de muziek was zeer mooi. In navolging van andere afdeelingen was deze propaganda-avond op Zondag gesteld en met het meer en meer gebruikelijke bal na en als 't ware een proefneming. De uitkomst was in dit opzicht niet schitterend, de leden waren slecht opgekomen, de balna'ers beter, maar toch ook niet in groote getale. Gelijk t. stellen met afdeelingen waar dit beter gaat, is Koi horn blijkbaar niet: 22 jaar aaneen treden hier o; sprekers en spreeksters van naam, de ernstigst» Bond9voormenschen en van die ernst is onder do Ir- den veel blijven hangen. Toch is deze proefnemin van het bestuur der afdeeling goed gezien en h«, eenige middel om aan de bestaande tweeërlei stror ming een einde te maken. Geslaagd kan de avond du nog wel heeten. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1720 Febr. 1923 Geboren: Pieter Jan, zoon van Arie Jongejan e Aaltje Sülzle. Getrouwd: Klaas Ariön Klerk, 29 jaar, boekhoud© en Margaretha Alida Voorthuijsen, 29 jaar, beide:

Schager Courant | 1923 | | pagina 6