de toeneming van het aantal slachtingen, in verband met'de export van varkens en de import van Zuid- Ainerikaansch vleesch, een crediet van f8750. Voorts stellen B. en W. den. Raad voor hen te mach tigen het Rijkssubsidie aan te vragen en op de ge stelde voorwaarden aan te nemen voor de tabaksin dustrie, do 'bouwbedrijven, de metaalbedrijven, hot transportbedrijf en de kantoor- en (handelsbedienden met bepaling, behoudens goedkeuring van den mi- nistèr van de maxima der uitkeeringen per week voor uitgetrokkon werkloozen op f 11 voor gehuwden en kostwinners en op f 7.50 per week voor kostgaD- gers; voor de overigen resp. op f 10 en f6.50 voor beide categoriën met een toeslag van f 050 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maxi mum van 10 personen. BRUTALE INBRAAK. Vannacht zijn vier Duitschers de woning van den landbouwer H in Kotten te Winterswijk binnenge drongen. Zij hebben man, vrouw en kinderen vastge bonden en den boer onder bedreiging mot een revol ver genoodzaakt de bergplaats van zijn geld aan le wijzen. Met medeneming van 400 gulden, 3 toren en 2 dameshorloges zijn de indringers vertrokken. De landbouwer Wijdeman, wonende nabij- het blok huis Holland, in de buurtschap Kotten, gemeente Winterswijk, word in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om ongeveer twee uur wakker, doordat een fel electrisch licht in zijn oogen scheen. Hij zag een revolver op zijn voorhoofd gericht, terwijl hem gelast werd op te staan Uit bed komend, werd hij door een tweeden persoon gegrepen en werden hem de handen op den rug gebonden. Twee andere kerels bonden de vrouw en de oude moeder van den boer. Zijn 8-jarige zoontje werd onder de tafel gelegd- De hond moest naar de deel worden gebracht, daar 't blaffende dier anders zou worden doodgeschoten. De vier kerels die allen gemaskerd waren, hielden vrouw en kinri den gummistok onder den neus en zeiden in gebroken Hollandsch, hen te zullen doodslaan, als zij een kik gaven. De boer moest het geld aanwijzen. De linnen kast werd overhoop gehaald, waarin eenige contanten en de spaarpot van het kind, totaal vijftig gulden, werden gevonden. De boer die in z'n nachttoilïet was en over koudo begon te klagen, werd in bed gedragen en onder de dekens gestopt. In een zijkamer vonden de dieven toen neg een f2.50, waarna zij vertrokken. De boer kroop toen uit bed en haalde zijn broek; zijn vrouw wist, hoewel gebonden, uit den bro'ekszak een mes te bemachtigen en sneed met veel - moeite alle touwen door. Hierop werden de buren, gewaar schuwd en uit het blokhuis Holland werd hot sta tion Winterswijk opgebold, dat de polltietroepen waarschuwde. Een viertal militairen begaf zich naar Kotten, maar de daders werden niet meer ontdekt. Bij onderzoek bleek, dat de roovers op drie boerde rijen geweest waren, doch daar niet hadden kunnen binnenkomen. Bij' W. hadden ze eerst geprobeerd, zich door oen raampje te wringen, ma^r toon dit mislukte, drukten zij een ruit in. Waarschijnlijk heb ben buiten nog twee man gepost. De touwen zijn in beslag genomen. Op grond van eenige aanwijzingen werd met bdhulp der Duitsche politie in DuitschJand hot onderzoek voortgezet. Door dezen overval hebben de boeren in Kotten zich in grooten getale aangegeven als lid der burgerwacht en zijn hun dienténgevolge geweren en ammunitie uitgereikt. Het plan bestaat, 's nachts te patrouil leoron langs de grens. Versterking dér militaire po litie wordt dringend noodzakelijk geacht. DE STATENVERKIEZINGEN. De Christen-democraten stollen voor Noordholland in alle kieskringen candidaat: 1. J. H. Staalman (aftr.); lid van den raad van Helder; 2. A. Hakvoort, lid van den raad van Urk; 3. C Bot, lid van den raad van Helder; 4. J. de Vries, lid van den raad van Texel; 5. K. Wijker Gzn., architect te Egmond aan Zee. PURMEREND. De soc.dem wethouder J. de Vries heeft aan de af- deeling der S.D.A.P. bericht gezonden, dat hij als wethouder en als raadslid zal bedanken en de soc. dem. raadsleden Post en Vet zullen zich bij de a.s. raadsverkiezing niet moer beschikbaar stellen. Naar wij vernemen, heeft oneenigheid in de afdee- ling der S.D.A.P. hen tot dit besluit gebracht Het vierde soc.-dem. raadslid Edel zal zich weer verkies baar stellen. JHR. VAN KARNEBEEK ALS BEMIDDELAAR GE NOEMD. De correspondent van het agentschap „Radio" te Frankfort seint dat men in het Ruhrgebied thans spreekt van oen nieuwe bemiddeling. De Duitsche regeering zou naar hot schijnt aanvaarden, met Frankrijk en België te onderhandelen door bemid deling van oen neutrale persoonlijkheid, die in hot ondorhavigo geval een diplomaat zou zijn, wiens naam men zolfs noemt, nl. jhr. mr. Van Karnebeek. Ook do „Chicago .Tribune" bevat een bericht van gelijke strekking als het bovenstaande en voegt or nog aan toe, dat te Berlijn oen kabinetscrisis wordt verwacht. De Duitsche regoering spreekt hetg oheelo bericht echter zoo meldt de Berlijnsche correspondent van het Hdbld., op de stelligste wijze tegen. ZUID SC HA RW OUDE. Mej. J. du Burck, leerlinge van do Nutskweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem, is geslaagd voor de acte Nuttige Handwerken. LANGENDIJK. Er is een kring Langendljk opgericht van de ver schillende in den omtrok bestaande afdeelingen van den L.T.B., teneinde de belangen van de R.-K. land en tuinbouwers 'beter te kunnen behartigen. ZUIDSCHARWOUDE. Ons fanfarecorps „Kunst na Arbeid" zal dit Jaar aan twee concoursen deelnemen, een nationaal con cours en een van den Westfrieschen Bond ANNA PAULOWNA. Zondagavond werd hier *in de zaal van den heer O. Slikker de Revue „Nog niet af' van J. Kaper Kjs., opgevoerd. Er was een geweldige roep van uitge gaan en de zaal was dan ome stampvol! 'Né de groote verwachting, die was opgewekt kon het echter naast niet anders, of het moest tegenvallen en naar ónze meening verhief zich deze opvoering dan ook in geen enkel opzicht boven gewoon, middelmatig dilettanten werk. O, wo begrijpen zeer goed, hoe dei» Revue i& de eigen woonplaats een enorm succes kan gehsa hebben. Men kent elkaar allen van aangezicht tot aangezicht, men is verrast dat „by" het zoo leuk en „hij het ?oo grappig doet Bovenal, niet alleen de vertoonere, maar zelfe de auteur is een plaatsgenoot „Aardig toch, hè? Ja, hoe krijgen j» 't voor mekaar. Ln wat een werk zullen ze er aan gehad hebben.'' IndeVdaad, het succes moet enorm geweest zijn. Maar, nu gaat men er mee naar een vreemde plaats en kijk, nu wordt do zaak terstond geheel andera. Nu iwordeqj ppvoering en inhoud enkel beoordeeld naar het gepres teerde en "Waardoor valt het oordeel1 'soms wel eens een beetje andere uit. Onze indruk nu was, dat de Revue, vooral in de lo en 2e acte, lijdt aan een zekere eentonigheid, er is te Weinig actie, al zijn het 13e en 4e bedrijf dan ook "vrij wat levendiger. De hoor Kaner weet echter werkelijk aardige liedjjes op op bekenae pakkende melodieën te dichten; wij maken hem daarvoor gaarne ons compliment; en aller aardigst js ook de proloog en hoogst grappig 'het slot van het tweede bedrijf '(De dooie Klorncr ,rot), ter wijl het einde van de derde acte /Dc mode in de toe komst) zich kenmerkte door een neel mooi lichteffect Etn hiermede zijn we als vanzelf tot de „aankleeding" van "tiet stuk gekomen. Daarvan was inderdaad veel werk gemaakt en alle costumes had men zelf vervaar digd, wat waarlijk van zeer groote ambitie getuigt OUDE NIEDORP. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen voor 646 kiezers voor de Tweede Kamer, 645 voor de Staten en 609 voos den Gemeenteraad. WIERINGERWAABD. De zangvereeniging „Apollo" herleeft. Zondagavond heeft m een uitvoering gegeven in de zaal van den heer A. Schouten. De voorzitter de heer K. Zander sprak een kort openingswoord, waarbij' werd gewezen op het feit, dat de oude „Apollo" jaren lang dood is geweest, ook al tengevolgen van den oorlog. Thans is de veroenigong evenwel weer opge richt en werd do hoop uitgesproken dat vele kunst lievende loden zich zullen aanmelden, wat voor een jonge vereeniging een groote steun is. Ook werd nog medegedeeld dat mej. J. Mol, die met de directrice en den heer Jb. I. Hovenier medewerking zou ver- leenön, verhinderd was geworden naar hier te komen. Wat de uitvoering betreft, willen we beginnen een complimentje te maken aan de jeugdige directrice, mej. J. Sluis van Barsingerhorn, die blijk heeft ge geven uitstekend; voor haar taak te zijn berekend. In aanmerking nemende, dat dit de eerste uitvoering was, kunnen we gerust verklaren dat de verschillen de nummers zeer ten genoegen den talrijk aanwezigen zijn uitgevoerd. Er zijn workelijk goede krachten» bij. Voor prettig© afwisseling werden door mej. Sluis en den he-er, Hovenier enkele muzieknummers (vlooi en piano) ten beste gegeven, waarvoor ben een wel verdiend applaus ten deel viel. Na afloop werd door de jongejuffr, N. van1 Rijswijk namens de vereeniging aan de directrice een prachtig bloemstuk aangeboden. 'Daverend applaus.) Ook werd nog even het woord gevoerd door Bur gemeester Haringhuizen, die de directrice feliciteerde mot het behaalde succee. Z.Ed. wekte de ingezetenen op om toe te treden ale kunstlievende leden1, wat een belangrijke factor is voor een Jonge verepttiglug, en de werkende leden om op don ingeslagen weg voort te gaan, opdat „ApoUo" weer eenmaal zal worden wat de oude „Apoilo" was: de trot3 van Wieringer- waardL Eon gezellig bal na. ZUIDSCHARWOUDE. Een gevaarlijk heerschap. Toen Zaterdagmiddag de heeren B. Hoogland en Abcele uit Noordscharwoude 'per vlet door de Vcor- burgsloot te Zuidscharvroude voeren, hadden zij het ongeluk met hun vlet even in botsing te komen met een 9chult, beladen met kool van den heer Kostelijk aldaar. Geen kooltje viel echter van de schuit en het aanvaren had in het geheel niets te beteekenen. doch wel hot volgende: De heer K. Kostelijk welke dit ongelukje had ge zien, kwam woedend bij hém over de brug vliegen, sprong in- de vlet en had den treurigen moed om Hoogland, een 60-jarige man, op onmenschelijke wijze neer te slaan en hierna zich te werpen op Abeele (deze is nog ternauwernood van een zware operatie genezen) die eenzelfde lot onderging, terwijl deze met zijn gezicht op het boord der schuit werd gegooid er bierdoor een diepe snede in zijn wang opliep. Natuurlijk liep bet volk bierbij te hoop, dat zich dreigend tot Kostelijk keerde. Dat dit muisje nog een staartje zal hebben. léhoefi niet vermeld. Wij zullen hopon dat dit heerschap voor zijn ongemotiveerd, bruut optreden sen gevoelige straf zal worden opgelegd. SCHAGERBRÜG. Onze plaatsgenoot, de heer J. A. E. Buiskool is te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechten. N OORD-ZIJP IL Naar wij vernemen, zal mej Snoep, gediplomeerd verpleegster te Alkmaar, alhier tijdelijk als wijkver pleegster optreden wegens ongesteldheid van mej. Hopman. OUDKARSPEL. De derde kolfwodstrijd^om het kampioenschap van den Langendijk had Zondag plaats in de baan van den heer Vis alhier, met den volgenden uitslag: Sociëteit „Op Maat":, Zuidscharwoude: P. Hage naar, 180 punten (556); R. Slot, 146 punten (494); R. Luiting, 159 punten (490); P. Molenaar 195 punten (560); J. J. Reijne, 196 punten (574); D. Blom 179 punten (519); Totaal 1055 punten <3202). Sociëteit „Concordia: G. Langedijk, 163 punten (472) C. Pranger, 150 punten (475); D. Keppel, 146 punten (457); T. Kostelijk, 164 punten <445); T Pranger, 181 punten (517); J. Sijpheer, 149 punten (41"); Totaal 953 punten (2783). Sociëteit J. do Bakker: J. Joman, 159 punten (473); W. Kostelijk. 203 punten (590); C. B&lder. 169 nunten (470); P. Jes, 150 punten <444); C. Langedijk, 162 pun ten (502); J. Goudsblom, 180 puten (501). Totaal 1023 punten (2980). Sociëteit C. Vis: K. Kroon, 182 punten (532); J Schrieken, 158 punten (503); J. Timmerman, 179 pun ten (467); S. Evers, 107 punten (492); A. Eecen, 191 punten.(496); Jc. Slotemaker, 174 punten (458); Totaal 1081 punten (2946). De tusscken haakjes geplaatste getallen zijn de to talen van de drie tot heden gehouden wedstrijden. De laatste en beslissende wedstrijd zal over 14 da gen plaats hebben in de baan vsri den heer J. do Bakker. DAMMEN. De uitslag der dammatoh, gespeeld tusschen do Haailemsche Damclub en de sterkste spelers uit West-Friesland, is als volgt: Bord: W.-Friesland: Haarlem: 1. P Beers 0 P. J. v. Dartelen' 2. 2. D. Kleen 1 H. G. Teunisse 1. 3. C. Amels 1 J. W. v. Dartelen 1. 4. A Renooij 0 W. v. Da alen 2. 5. W. Verkroost 2 A. de Jong 0. 6. P. de Groot 2 J. v. Looij 7. P. v. d. Welle 0 W. J. Teunisse 2. 8. G. Renooij 0 F A. Berkemeier 2. 9. Pronk 0 S. M. Mons 2. 10. J. Tesselaar 1 H. F. Luif 1. 11. v. Gulik 1 Jc B. Sluiter 1. Totaal: W.-Friesland 8, Haarlem 14. Door dezen uitslag heoft de Haarlemsche Damclub de medaille, uitgeloofd door de Uitgevers der Scha- ger Courant, gewonnen. Voor de West-Friesche dam mers is deze uitslag een mooi resultaat, vooral omdat dit buitengewoon sterk 10-tal op 1 bord na volledig uitkwam. Den 2en Paaschdag wordt de volgende wedstrijd gespeeld te Haarlem. DE MOORD OP MR. WIJSMAK. De Prov. Noord.br. en 's Hertogenb. Ct schrijft: Men zal zich den treinmoord herinneren, gepleegd op Oudejaarsavond 1921 op mr. Wijsman, uit Am sterdam, In deze, tot nog toe onopgehelderd gebleven zaak heeft, naar wij vernemen, de recherche de be schikking gekregen over verschillende nieuwe aan wijzingen, welke het zeer waarschijnlijk maken, dat licht wordt gebracht omtrent den dader van den ruoórd, die vermoedelijk in het buitenland vertoeft. In verband met hot onderzoek meenen wij ons be kende bijzonderheden vooralsnog niet te moeten pu- bliceeren. Volgens „De Crt." waren de Haagsche politie on langs enkele gegevens verstrekt, die haar een onder zoek in een bepaalde richting hebben doen instellen, maar tot een resultaat heeft dit onderzoek niet ge leid. Men tast dan ook omtrent den dader nog evenzoer' in het duister als voorheen. De Haagsohe recherche laat deze geheimzinnige zaak echter niet los en blijft er haar volle aandacht aan wijden. Nog steeds wordt in alle richtingen gespeurd en wanneer van derden modedeelingen binnenkomen, worden zij aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Langen tijd heeft het praatje geloopen dat de dader zich onder de hoogste kringen van ons land zou be vinden, en dat daarom de/politie het niet waagde in te grijpen. Een hooggeplaatst politie-autoriteit gaf „De Crt." evenwel de verzekering dat ,wie de moord ook ge pleegd zou hebben, hij eventueel onverbiddelijk ach ter slot en grendel zal worden, gezet. In verband met de raededeeling dat do dader zich vermoedelijk in het buitenland- zou bevinden, kan het blad. nog mededeelen, dat men reeds meermalen een spoor over de grenzen beeft gevolgd en speciaal naar Berlijn, waar 't slachtoffer regelmatig vertoefde. Waar treinmoorden in het buitenland geen zeld zaamheden plegen te zijn, heeft men in deze richting dan ook gezocht echter tót heden zonder gevolg. DE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. •Wg vernemen, dat mr. A- R. Zimmerman, die tot dusver de functie van commissaris-generaal van den Volkenbond te Weencn slechts tijdelijk had aanvaard, co in verband daarmede tot 1 April van de Regeering verlof had verkregen, thans /besloten heeft - onr de taak die te Weenen ..op hem is komen te rusten, en 'die hij aanvankelijk met zoo 'groot succes vervult, ook verder te voltooien, als gevolgd waarvan hij zijn ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Rotterdam. Wij vernemen tevens," dat burgemeester Zimmeramn, 2) verzoek den 2en Maart naar Rotterdam komt om den oning van Zweden te ontvangen, terwijl hij verder pen week zal blijven, om ook afscheid van den gen jmeenteraad te nemen. INBREKERS AANGEHOUDEN. Te Haarlem zijn opheéterdoad, toen zij een perceel aan de Garenkoopcrskade verlieten, ,waar zij ingebroken hadden, aangehouden twee inbrekers, bekenden der justitie, die reeds eenigen tijd gezocht werden. Bij de aanhouding wilden zij viuchten, maar toen oen schot gelost werd, bleven zij - staan. TUINBOUW. De vorige week Vrijdag werd in Don Haag een ver gadering gehouden van den Kring van Voilingsver- oenigingen .„Loosduinen—Berkel -Rodenrijs" onder voorzitterschap van den secr.-pennn. der LoosdUin- sche Groenteri'veiiihg, den heer Q. A. Nederpel. Uit het jaarverslag bleek dat de omzet van dezen Kring in 1922 heoft bedragen f7.149.993 tegen 9.978.453 in 't vorige jaar, alzoo een mindere ontvangst van bijna drie millioen gulden. Men wil alle middelen aanwenden, om het afzet gebied te vergrooten en o.a werkzaam zijn om door middel van uitvoerpremiën onze goederen- ook op die piaatsen te brengen, waar ze nu niet komen. Durft oen koopman het aan zijn producten naar zulke plaatsen t8 2enden, dan geven wij een premie. De vergadering verwachtte daar noeer heil van dan van het aanbod der regeering. Deze wil 40 pet. dragen van het verlies dat bij dien uitvoer geleden wordt. De vergadering is van oordeel dat or dan altijd ver lies geleden wordt. In beginsel werd besloten voor alle producten een minimumprijs vast te stellen, gaat men op de veiling daar beneden, dan wordt do partij door de veiling zelf gehouden, zooals in het«afgeloopén jaar roods met bloerakooi geschiedde. De verschillende veiling- vereenigingen behoorende tot den Kring moeten de ze prijzen Dog goedkeuren. Getracht zal worden lil deze samenwerking to krijgen met den Bond van Westiandsche veilingen. DE IfANDELSHOOGE3CEOOL TE ALKMAAR EN DE BUITENGEMEENTEN, Het conflict tusschen de gemeente Alkmaar en de buitengemeenten is thans opgelost in dezen zin, dat de kinderen weer tot de Handelsscholen worden toe gelaten op de vroegere voorwaarden,; dat kwartaals- gewijze moet worden betaald, zoodat voor die leer lingen welke tusschentijds de school verlaten, slechts net loopende kwartaal moet worden betaald; dat de exploitatie-rekening voor de betrokken gemeenten tor inzage ligt en dat niet moet worden bijgodragon in de lasten voor schoolgebouwen. VROUW GERED. Op de eerste verdieping van een woning aan de Ruysdaelkade te Amsterdam, ls gisteren, tengevolge van het omvallen van een petroleum-toestel brand ontstaan. In de keuken, waar het ongeluk gebeurde, stond in een oogwenk alles in brand Door 't trap penhuis heeft hot vuur zich daarna aan de, tweede verdieping meegedeeld. Op de derde verdieping woont de 50-jarige mej. N. R.; alle bewoners van het huis hadden zich in veiligheid weten te stellen, maar deze vrouw is, op haar vlucht naar beneden, op de eerste veidieping door de vlammen gestuit, en daarna weer naar boven govlucht. Brandweermannen vonden haar, door den rook bewusteloos, op de zolderverdie ping; met groote moeito werd zij door een brand deur naar het aangrenzende perceel gebracht. Na ge- ruimen tijd is het hun gelukt, met behulp van een zuurstofapparaat, de levensgeesten op te wekken. De vrouw, die ook verscheidene brandwonden had opge- loopen, is daarna por zioken-auto naar het Binnen gasthuis vervoord. Men hoopt haar in het leven te behouden. Do brand was spoedig gebluscht. ERNSTIG MOTORONGELUK. Op den Bussumtnergrindweg to Hilversum heeft gis termiddag een motorongeluk plaats gehad, dat helaas een jong leven heef? geëischt. Daar waar de mooie Bussummerweg het hoogst, ïnaar ook het minst breed is en bovendien een bocht maakt wilde oen motorwiolrijder een vlak vóór hem rijdend motorpaar voorbijsnellen. Toen hij zijn motor daartoe aanzette, kreeg hij van don voor hem rijdenden motor- fietser nog de waarschuwing. Gat dc plaats hier gevaar lijk was. tiet was echter ai te laat Do voorste rijder werd door den oasseerenden motor geraakt, raakte zijn stuur kwijt en sloeg een tiental meters verder met zijn duorijder oui tegen den .trottoirband. Hijzelf kreeg daar door een vrij ernstige beenwonde; dc duo-rijder kwam er zonder kleerscheuren af. Droeviger liep het echter af met den motorrijder, die den ander had willeuf passeeren. Door de aanrijding geraakte ook hij rijn stuur kwijt, reed tegen een boompje, dat afknapte en kwam een paar meter verder in voilé vaart tegen een boom terecht. Hij vloog uit hei rxadol en sloeg met zijn hoofd tegen den boom. Met gespleten schedel bleef hij liggen, hij was zoo goed ara op slag dood. De gewonde motorrijder werd per auto naar de R.X. Ziekenverpleging overgebracht; het lijk van den ander werd naar ae Algemeene Begraafplaats getransporteerd. Het droevige géval trók' op den drukken weg, waar des Zondags, taJlooze auto's motoren, en fietsen pas~ seeren, veel deelneming. De omgekomen motorrijder is de 19-jarige zoon van een hotelhouder in Hilvereum. ST. MAARTEN. Zondagavond speelde de Dilettantenclub „Vrien denkring" in café „Rust en Lust" alhier het blijspel in 3 bedrijven: „Een onbestorven Weeuwtje", van R. Misch en W. Jacobi. Toen wij inzage kregen van het programma en drie namen van ons bekende „Vrien denkring" hierop aantroffen en de rest aangevuld met nieuwelingen, was de gedachte: het zal wel niets zijn. Maar dit was toch niet zoo. Of er niets op viel aan te merken? Natuurlijk, maar, en dit zegt veel, er is genoten. De aanwezigen, die in goede getale waren opgekomen, wisten ze hartelijk te doen lachen door de ir.otte samenloop die het stuk te zien gaf. Den' heer Hildebrandt moet echter even op het hart worden gedrukt, dat hij minder hard moet spreken en hot hoofd rechtop, dan gaat het geluid beter de zaal iq. Eén pluimpje komt zijn vrouw Wally toe, die in zeer korten tijd do rol moest leeren en zich op een heel goede wijze hiervan kweet. Wanneer deze bijna vernieuwde kamer op deze wijze doorgaat, staat haar een goede reputatie te wachten. Een gezellig bal besloot dezen avond. EENIGENBURG. Vrijdagavond werd In de N. D. H. kerk alhier ge wijde muziek, benevens zang, ten gehoore gebracht. Onze predikant, Ds. Shethlage opende deze géwijde bijeenkomst, er op wijzende dat volgens zijni meening oen afwijking van hot gewone noodig is om de leden ter kerke te <ioen gaan. Dat dit voor heden goed was gezien, bleek uit de belangstelling, daar het kleine Godshuis geheel gevuld was. Onze organist opende den avond met een voorspel op het orgel, waarna gezongen werd Gez. 2:1. Dit werd voor dezen keer rhytmisch gezongen, doch dit was voor velen nog te vreemd. Ds. Boeke van Schoorl zong hierna een Aria uit de Paulus van Mendelshon. Frisch en zuiver klonk zijn mooie tenorstem door het kerkgebouw en zij, die iets van zang afweten, konden const&teeren dat Ds. Boeke een geoefend zanger was, die met lastige treffers niet de minste moeite heeft. Dit stuk werd begeleid dooi4 den heer L. Teensma alhier. Een fluitsolo, begeleid door orgel, werd ten beste gegeven door de gebr. K. cn H. Kalf, die de aandacht van aanhooren dubbel waard bleek te zijn. Mej. Schoorl-Teensma zong,, be geleid door orgelspel, het Ave Maria. Dit is voor kerkmuziek een dankbaar lied en vooral wanneer dit wordt gezongen door zulk een kostelijke sopraan als deze zangeres bezit. Een vioolsolo door mej. Wegelin uit Schoorl werd hierna met werkelijke virtuositeit gespeeld en had de volle aandacht Door genoemde personen werd voorts nog het een en ander ten ge- hcore gebracht, hetwelk alles tezamen dezen avond tot een werkelijk mooien en tevens gewijden avond stempelde. Aqji het slot bracht onze predikant dank aan aJ- len en riep hun een tot weerziens toe. NIEUWE NIEDORP. De Rundveefokvereeniging „Vooruitgang" vergader de Zaterdag 24 Februari 1923, 's avonds ten 7 uur, ten lokaio ..De Roode Eenhoorn", van deni heer Coriu Groot te Nieuwe Niedorp, met 10 leden, onder pre sidium van den heer R. Rezelman, die met waardee- rondio woorden aan het. adres van zijn ambtsvoorgan ger als zoodanig, den heer Jb. KooiJ Cz., wegens het vele goede dat deze voor de ruiudveefokvereenigingt in die betrekking deed, opende. De notulen worden gelezen en onder danlc vastge steld. Het flinke jaarverslag van den secretaris-boekhou der O. Strijbis B.Jz., wordt na door dezen te zijn voor gelezen, onder dank vastgesteld. Een landbouwonderwijzer uit Amsterdam, had met het oog op eene door hem te houden lezing, aan den heer Strijbis enkele inlichtingen verzocht, die hem welwillend gegeven zijn geworden. Voorts was er nog een schrijven ingekomen en wel van Dr. Sclieij uit Hoorn, die in dank aan den secre taris een grafische voorstelling terugzond, waaromf trent tevens door Dr. Scheij werd opgemerkt, dat zoodanige gegevens van veel nut zijn bij het geven van onderwijs. De commissie voor de rekening en verantwoording over 1922 door den penningmeester te doen, bracht advies uit tot /goedkeuring dezer rekening, op. een batig saldo groot f 1109.82, waarna deze rekening' on der dank aan de commissie voor hare werkzaamhe den en met erkentelijkheid voor het keurig beheer, door dén lieer Strijbis, die ook hot penningmeester schap waarneemt, gehouden, onder algemeene in stemming met deze waardeering wordt goedgeke/urd en vastgesteld. De ontvangsten hadden beloopen f2291.41, terwijl de uitgaven in totaal f 1181.59 bedroegen- Het bezit der vereeniging gaf aan een totaal van f 1209.82, terwijl de schuld een bedrag van f 1200 pre cies vormde, zoodat er op 't eind eigenilijk een voor- deelig saldo van f9.82 is. Als afgevaardigde naar de vergadering van don Pro vincialen Bond van Rundveefokvereenigingen in NoprdvHollaud woildt benoemd de heer Hendr. Re zelman, tot diens plaatsvervanger de heer R. Mijts. Do heer Schermer, afgevaardigde naar de in De cember 1922 gehouden vergadering van dén Provin cialen Bond, doet duidelijk en uitvoerig verslag van het aldaar ter vergadering verhandelde, wat onder dank wordt geaccepteerd. De beschrijvingsbrief naar de eerstkomende verga dering van den Prov. Bond, die op Woensdag 28 dezer te Hoorn zal plaats vinden, wordt behandelt. Den afgevaardigde wordt met betrokking tot een drietal punten van dezen beschrijvingsbrief, bindend mandaat gegeven. Wat de verdere punten van behandeling van den beschrijvingsbrief betreft, verkrijgt de afgevaardigde vrij mandaat. Na nog enkele besprekingen, die bij dé rondvraag worden gehouden, wordt do vergadering onder- dank voor opkomst en "betoonde modewerking door voorzitter gesloten. NIEUWE NIEDORP. Alhier heeft men met den tamelijk strengen Fo- bruari-vorst het IJshuis van het Witts Kruis in het Oosteinde van het dorp met goed ijs gevuld. NIEUWE NIEDORP. De heer P. Haringhuizen ls tot voorzitter van Nie- dorp's Gemengd Koor verkozen. NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag j.1. geraakte Alhier door het schrik-v ken van een ket een jachtwagentje, waarmee oen jong paartje naar het raadhuis ging te trouwen, omver. Het wagentje werd ernstig beschadigd, doch de in zittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij en konden na eenigen tijd!, met een rijtuig, dat door Burgemeester Koopman voor hen disponibel word ge steld, de thuisreis weer aanvaarden. VALKKOOG. Uitslag der verkooping to Valkkoog op 28 Febr. 1923, ten overstaan van notaris Vrijburg. Twee perceelen land aan den Westfrieschen zee dijk bij Valkkoog, gom. St. Maarten, groot 1.14.90 H.A., eigendom van den. heer J. van Schoorl. Kooper de heer M. Bijpost te Valkkoog voor f3118. HEERHUGOWAARD. De nieuwe kiezerslijst onzer gemeente wijst 2035 Kamerkiozers, 2023 Stateuikiozers en 1916 Gemeente- raadskiezers aan. HEERHUGOWAARD. In het hulpkantoor Noord is een spreekcel ge bouwd voor den telefoondienst.Deze cel zal worden bestemd voor publieke spreekcel, doch tevens dienst baar worden gemaakt voor ontvangst en verzending van telegrammen. Stapje voor stapje komt zoo ook het Noordeinde in betere condities. BOND VAN BIETENVERBOUWERS VOOR DE SUIKERFABRICAGE. t t In Het Gulden Vlies" te Alkmaar werd door bovenge- noomden Bond een vergadering gehouden, waarin het tien-jarig contract aan oen ernstige bespreking werd onderworpen. Meegedeeld werden de rekeningen van deze contrno- tónten, welke belangrijk in het voordeel der betrokke nen waren verbeterd. Voorts werd besloten om binnen enkele dagen ieder in de gelegenheid te stellen de rekening in ontvangst te nemen. Het bestuur zal n.1. op nader aan te kondigen dagen in verschillende plaatsen vergaderingen beleg gen, toegankelijk voor iedereen, en waarin den landbou wers inlichtingen zullen worden verstrekt over de bie tenteelt in 1923. Met zekérheid kan reeds nu worden meegedeeld, dat deze voor het komende jaar een loonender uitkomst ''zal geven. Door de abnormale stijging in den suikerprijs kan op dit moment niets omlijnd worden vastgesteld. Poch m Verband met die stijging is het ieders belang de bieten en bloc en vrijblijvend aan te bicden. Alle aanwezigen ter vergadering deden afstand van het tien jarig contract. ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond hield de Nuts vereeniging „Burgerkring" een bijeenkomst met dames. Door verschillende omstan digheden was deze bijeenkomst wei wat heet 'plotseling geconvoceerd en vandaar wellicht, dat #de opkomst niet zoo groot was als het Bestuur, met. hét oog op'hot programma, wellicht had mogen verwachten. Door ccn lichte ongesteldheid waren wij zelf niet in staat, dozen Nutsavond bij' te wonen, doch wij vernamen, dat do wijze waarop het programma werd afgewerktj zeer tot genoegen was der aanwezigen. De heer J. Glabbeek gaf verschillende zangnummers en voordrachten ten beste, terwijl de heer Ch. J. Pluylaar zich als pianist doed kennen. En, als gezegd, wij vernamen dat zij er uitste kend in geslaagd zijn, de leden van „Burgerkring" een genotvollen avond to verschaffen. Bovendien, het optreden van deze beide Heldersche hecren was ge heel belangeloos, zoodat zij zeer zeker den 'dank ver dienden, door den voorzitter in zijn sluitingswoord hun toegebracht, NIEUWE NIEDORP. Zaterdagavond 24 Februari jl. werd in de Prins Mauritsi alhier, eene ledenvergadering gehouden door het ziekenfonds „Onderlinge Hulp bij Ziekte", onder presidium van den beer A. Vissór, die met welkom

Schager Courant | 1923 | | pagina 2