Marktberichten. Epr. wenscht „W. en O." hartelijk geluk met dit jubileum, 't Is de oudste vereeniging op tuinbouwge bied uit de omgeving, maar geenszins de minst ac tieve; integendeel: „W. en O." huldigt het principe „immer voorwaarts". De heer Kliffen (secretaris van den N.M.B.) memo reert den verdienstelijken arbeid van W. en O. Bij de oprichting van den N.M.B. was zij eene der steun - rijkste vereenigingen; De heer J Ootjers (veilingleider) spoort aan tot' volhouden op den ingeslagen weg: kalm en gema tigd, vedraagzaam en doelbewust. Eene vereeniging als „W. en O." dwingt eerbied af, al is het ledenaan tal gering. De heer P de Jong dankt voor de vele hartelijke woorden. Deze dag is voor hem een onvergetelijke. Als hoofdbestuurslid heeft hij aangenaam saamge- werkt. Dat hij zijne plaats afstond aan een ander, don heer S. Groenvelt, vond slechts zijne oorzaak in bijzondere omstandigheden, welke met het vereni gingsleven in geenerlei verband staan. 't Salaris van het Bestuur blijft als ten vorigen jare. De heer D. Pancras brengt de zilveruienveiling ter sprake. Het bestuur van den N.M B. zegt, dat door gerin gen aanvoer geen middagmarkt voor dat product kan worden gehouden. Monsterveilingen zijn mogelijk, maar zeer bezwaarlijk, omdat uien in hooge mate den invloed ondervinden van temperatuur en vocht. De voorzitter wenscht de quaestio in handen, te stellen van het bestuur van den N.M.B., om; zilver uien op monster te veilen. Goedgevonden. 't Bestuursvoorstel voor de algemoone vergadering om in den vervolge alle kool per 100 Kg. te wegen, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen en komt dus op den beschrijvingsbrief. Verder deelt voorzitter mede, dat verschillende be zuinigingsvoorstellen van den N.M.B. zullen gorden behandeld. Als afgevaardigde ter algemeone vergadering van den N M.B. worden benoemd de heeren P. de Jong en C. Klaver, met als plaatsvervangers de heeren J. Re- naud en Jb. Bruin. Hierna houdt de voorzitter eene interessante lezing over „Waarland voorheen". Spr. schildert ons onzen polder van vóór ruim zestig jaren, en geeft een chro nologisch overzicht van toestanden! en gebeurtenis sen van het vroeger zoo geïsoleerde Waarland. Lui de bijval beloonde spreker voor zijne belangwekken de lezing. Bij de rondvraag komt de keuring van kunstmest stoffen ter sprake. In deze dient bet Bestuur van den N.M.B. als volgt van advies: wanneer de leden elk afzonderlijk kunstmest aankoopen, dan moet ook ieder afzonderlijk laten onderzoeken. Koopen de le den gezamenlijk aan, dan is opzending van óénl mon ster tef keuring voldoende. Die dus kunstmest be hoeft, sluite zich aan biji eene der bestaande kunst- mestcommissies De heer Brugman wijdt nog enkele hartelijke woor den aan „W. en O." Spreker is verheugd, deze ver gadering te hebben meegemaakt. Voorzeker zal hij steeds met genoegen aan dezen middag terugdenken. Voorzitter brengt den diepgevoelden dank, namens allen, aan het Dagelijksch Bestuur van den N.M.B. voor zijne op boogen prijs gesteld tegenwoordigheid. Spr. dankt de aanwezigen voor dezen genoeglijken middag en den wensch uitsprekende, dat „W. en O." tot steeds hoogeren bloei zich ontwikkelen moge, sluit hij deze, in alle opzichten uitstekend geslaagde vergadering. (Niet van onzen gewonen correspondent.) ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 27 Februari 1923. Uitspraken. Heden geen uitspraken en ook geen nieuwe zaken behandeld, dus valt er vandaag in deze rubriek heeLe- maal niets te vermelden. - ALKMAAR. 27 Febr. Heden is bij: énkele candidaatstelling tot lid van de K. v. K. (vac. W. G. Visser) gek mr. P. A. Offers voor 'Hollands Noorderkwartier. - ZUIDSCHARWOUDE. Do heeren Jb. Groen, B. v. d. Wal en P. Zeeman, ten opzichte van welke de Rechtbank onlangs besliste/ het verzoek van den curator, om hen f 130 te doeq betalen alls leden van de gefailleerde Coöperatie „Voor uit", niet ontvankelijk te verklaren op grond van een in formaliteit in de dagvaarding, zijn alweer opnieuw ge-- dagvaard. - ANNA PATJLOWNA. Politie. Verloren een mand, inhoudende een kaas. Gevonden een bril in etui. Inlichtingen te bekomen ter Secretarie. HET HOORNSCHE HOP ONBEVAARBAAR. Terwijl men van bijna alle Zuiderzeeplaatsen leest, dat de scheepvaart geen belemmering meer heeft van het ijs, is de toestand in het Hoornsche Hop zoo danig, dat te Hoorn de geheele scheepvaart stil ligt. De Zuid-Oostelijke wind heeft al het drijfijs in de zen hoek geporst. Feitelijk kan men het goon ijs meer Doemen. Het is een weeke massa die zich vanaf den bodem tot de oppervlakte bevindt. Terwijl men door dezen ijskoek met een stok kan steken, zuigen de vaartuigen er in vast. Een bewijs, dat deze ijsmassa een 'groote opper vlakte beslaat, is dat de Hoornsche boot gisteren morgen omstreeks 9 uur getracht heeft zee te krijgen en om 11 uur, na vergeefsche pogingen, koers moest zetten naar de haven. Biji de Rijkswerkinrichting liep zij vast en heeft tot half zeven in deze positie doorgebracht. Een boot van dezelfde reederij, die ter assistentie ging, kon niet de gewenschte hulp bieden, zoodat een derde motorboot aan het geval te pas moest komen. Men hoopt, dat spoedig een. Westenwind een eind zal ma ken aan deze ongewone demping. DEMOCRATISCHE PARTIJ. De lijsten dor Democratische Partij, in de veischil- lendo kieskringen in Noordholland «uilen worden ver bonden. AARDAPPELOPB RENGSTEN. Op de proefboerderij' van den Veenfcolonialen Boeren bond te Borgercompagnie werd in '1922 een vergelijking gemaakt tusschen de opbrengsten van Eigenheimers, gekweekt van .pootgoed afkomstig uit de Groningsche, de Friesche en Zuid-Hollandsche kleistreken. De opbrengst beliep respectievelijk! per H.A. 44.518 K.G.; 45.926 K.G. en 4d.259 K.G., zoodat het verschil al zeer igering bleek; en inderdaad nog geringer was dan dezo cijfers aan- toonen, daar van de Friesche poters, die 't grootste aantal kilogrammen gaven, het zctmeelgehalte het laagst was. Behalve met direct voor de Mei geïmporteerde poters werd eveneens een proef genomen met den eersten nabouw van in 1921 uit genoemde kleistreken geïm porteerd pootgoed. Bij' deze proef bleek de nabouw niet zoo goed bestand tegen ziekte speciaal topbont als het gewas van origineele poters en ook de opbrengst bleef daarbij achter, speciaal die van de nabouw-Zuid-Hol- landers. Zij gaven een opbrengst van 42.815 Kg., terwijl de Friozen en de Groningers het respectievelijk! brachten tot 44.741 en 44.518 Kg. Ten slotte verdient nog ver melding dat het zetmeclgehalto van het nabouwgewas zeor belangrijk achterbleef hij dat van den oogst ge wonnen uit origineele kleipotera. NIET VLOEKEN. Het bestuur van den Bond tegen 'het schenden door het vloekon van God's heiligen Naam wordt aan alle gemeenteraden een adres verzonden, waarin de aan dacht wordt gevestigd op de zeer groote ontheiliging van God's Naam in het volksleven en het verzoek wordt gedaan, regelingen te treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruik van God's heiligen Naam in woord en geschrift wordt verboden, op alle terreinen, waar de plaatselijke overheid bevoegd is, haar gezag te doen gelden. DE BEROOVING TE KOTTEN. Winterswijk, 26 Febr. Omtrent den Inval in do boerderij te Kotten kan gemeld worden, dat men de daders op 't spoor is en, waarschijnlijk al op eenige medeplichtigen de hand heeft, gelegd. Verder was er hedennamiddag ten gemeentehuize een conferentie tusschen B. en W., de politie en marechaussee met verschillende boeren uit Kotten, waar maatregelen werden besproken tot. het voorkomen, van invallen, als er dezer dagen plaats hebben gehad. Omtrent de te nemen maatregelen kon nog niets worden medege deeld Tel. AANSLUITING WATERLEIDINGBEDRIJF. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord-Hol land stelt aan de gemeenten die aansluiten de voor waarde, dat in de gemeentelijke bouwverordening de verplichting tot aansluiting der woningen wordt opgenomen, behoudens ontheffing. Het P.W.N. geeft hiervoor een concept-bepaling aan de hand, welke omtrent die onthoffing zegt, dat deze door B. en W. verleend kan worden „mits bij de aanvrage daartoe wordt aangetoond, dat in of bij de woning aanwezig is een middel tot drinkwatervoorziening, waardoor te allen tijde een voldoende hoeveelheid in hoeda nigheid met goed leidingwater gelijk testellen drink water voor de bewoners beschikbaar is." De gemeenteraad van Beemster heeft onlangs ook besloten tot aansluiting aan bet P.WN. en moest dus ook de bouwverordening met die bepaling aan vullen. De Gezondheidscommissie te Purmerend ad viseerde echter aan het gemeentebestuur, om de be wuste bepaling niet in de verordening op te nemen, daar regenwater nooit kan voldoen aan den eisch om in hoedanigheid met goed leidingwater gelijk te staan. De Gezondheidscommissie wilde daarom in de ontheffingsbepaling spreken, van „regenwater, dat aan de hoogste daaraan ia stellen aischon voldoet". Op voorstel van B. en W. heeft de gemeenteraad van Beemster toen overeenkomstig het advies der Gezondheidscom missie besloten. Ged. Staten hebben hierop echter bericht gezonden dat zij zich met die bepaling niet kunnen vereenigon en er de voorkeur aan geven, dat de door het P.W.N. voorgestelde concept-bepaling in de verordening wordt opgenomen. In de laatst gehouden raadsvergadering h9bben enkele raadsleden dezen maatregel van Ged. Staten afgekeurd, al9 zijnde draconisch. Op voorstel van den burgemeester, die vreesde an ders geen waterleiding te zullen krijgen, is echter met, twee stemmen tegen besloten aan het verlangen van Ged Staten te voldoen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA Geboren: Pieter, zoon van D. de Graaf en van j. Ootjeis. Ondertrouwd geene. Getrouwd: Dirkje Mo&k en Hendrik Brommer. Overleden: Jacoba Anna de Boer, ótsd 14 jaar. GEMEENTE ZIJPE. Geboren; Aïïaantje, dochter van Aris Bakker en Haar tje Dekker. Getrouwd: Gusteaf Johcn Marinus Bakker. 25 laren, kleermaker, wonende te Arnhem en Anna 'Vogelzang, 22 jaren, wonende alhier. Idem. 3e soort f 2.10 a f 3. G^Te fcool, le soort f 1.60 a f 2.40. Gele kool, 2e soort f 1.20 a f 1.50. Daensche witte kool, Ie soort f 1.50 a f 2.30. Idem, 2e soort f 0.90 a f 1.40. Witlof, le soort f 16 a f 16.50. Idem> 2e soort f 13.70. Uien, drielingen f 1,30. Uien, le soort 13.30 a f 3.40. Losse wortelen f 1.80 a f2 alles per 100 Kg. Aanvoer79200 Kg. roode kooli,, 93000 Kg. witte kool, 188200 Kg. gele kool 5775 Kg. losse por telen, 1975 Kg. uien, 270 Kg. witlof. PURMEREND, 27 Februari 1923. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen nis volgt: 7 stapels fabirefcskaas f 62 per 50 Kg., met rijksmerk f 64; 3 staipels boerenkaas met rijksmerk f 62.50, 565 Kg. boter 3—f 3.10 per Kgt) 440 runderen, w.o. 210 vetto f 0.70—f 1.20 per Kg., 222 melk- en gcldekoeien f 150—f 500, handel runderen stug, 8 stieren, 40 paarden f 105 tot f 250, 30 vette kalveren f 1.40—f l.oO per Kg., handel matig; 1050 nuchtere kalveren waarvan slachtkalveren t 8—32 en vette kalveren f 14—f 38, handel stug; 266 vette varkens. Voor de zouterij f 0.80—f 0.92 per Kg., VtJor de slach\ kïpoieren t 6—f 7, Eendeieren f 7. Gemengd Nieuws. DE KONING EN KONINGIN VAN ENGELAND NAAR ITALIë. Officieel wordt bekend gemaakt, dat, zoo meldt een draadloos N.T.A.-telegram, de koning en koningin een bezoek zullen brengen aan den koning en konin gin van Italië. Zij zullen den 5en Mei uit Londen vertrekken en den 7den Mei te. Rome aankomen, waar zij tot 12 Mei zullen blijven. DE VREDE IN HET NAASTE OOSTEN. Uit Constantinopel, 26 Febr. De hooge ooECmïs- sarissen van Frankrijk èa Italië hebben Adnan Bw medegedeeld, dat hun regeeringen .zich aansluiten bij de Engelsche verföaring om slechts één oorlogsschip in de haven vaa jSjaayrna aehteff te latan. Officieel wonli verklaard, dat het Incident omtrent de afsluiting van de haven van Smyrna voorbij1 is. Be ter versterk!ug gezonden Britsche oorlogssche pen zulllen morgen worden teruggetrokken, zoodat er alleen in de haven van Smyrna zat Mijven het Britsche oorlogsschip, dat er voor het Turksche bevel reeds lag. Men noopt, dat deze aankondiging van de geallieerden* een goeden indruk! zal maken bij de Turken en dat de Turken van hun kant de gevaren van een uitgebreid mijnenveld in de haven voor do koopvaardij zullen verminderen. Volgens de laatste berichten uit Angora is de Nationale Vergadering heden aldaar overgegaan tot de bespreking «in de ontworpen nota aan de geallieerden. Men ver wacht dat het debat minstens em week' zal duren en zeer waarschijnlijk zal ïsmet Pasja in den tusschentijd een mota aan de geallieerden zenden om 'di© vertraging te verklaren. Gemeld wordt, dat de bewoordingen van de ontworpen nota door do regeering van Angora gewijzigd zijn, terwiil de afgevaardigden van Gonstantinopel op verdere wijzi ging zullen aandringen. DOOVEN EN DRAADLOOZE TELEFONIE De Evening News vestigt de aandacht op hei op merkelijke feit, dat, dooven zoo goed de draadlooze telefonie hooren. In geval zij een kap over beide ooren houden, zou men dit kunnen veklaren, uit de directe aanraking met het schedeldak, doch het foit doet zich voor, wanneer het geluid door een grooten hoorn in het lokaal wordt verspreid en de dooven dus bereikt langs denzelfden weg als andere geluiden. Men zoekt nu de verklaring hierin, dat het lichaam behalve het geluid ook rechtstreeks de draadloos verspreide ethfertrillingen opvangt, zoodat als het ware het heele lichaam er door getroffen wordt. Dit zou als het ware de in geluid omgezette trillingen in het go- hoor versterken. AANHOUDENDE VERMINDERING VAN BET GE BOORTECIJFER. De nationale bond voor d© toeneming der Fransche bevolking heeft aan de „Matin" vergelijkende cijfers doen toekomen van het aantal geboorten in de tien grootste steden van Frankrijk in Januari 1921 en Ja nuari 1923, uit welk© cijfers blijktj dat de vermindering der geboorte op onrustbarende wijze aanhoudt. 'In Pa rijs waren er dit 'jaar 4162 geboorten, tegenover 464b in Januari 1921, een Vermindering dus van 12.3 pet Slechts één der tien steden, n.1. Straatsburg, had meer geboorten dan in 1921, n.1. 359 tegenover 342 of 4.9 pet. meer. In het geheel was het aantal geboorten der bedoelde steden 8242 tegenover 9200 of 10 pet. iminder.1 Ook' het aantal huwelijken verminderde aanzienlijk' (5963 in 1921, 4659 in 1922 en 4228 in 1923). Het 'aantal sterfgevallen was 7993 in 1921, 10952 in 1922 >erc 8849 in 1923. waren dus 607 meer sterfgevallen dan geboorten. UIT GEWEEST. Men meldt uit 's-Heerenberg: Te Emmerik beeft men twee Duitscho meisjes, die met Belgen van de bezetting een avond uit waren geweest, opgewacht en het hoofdhaar afgesneden. De vlechten zijn bij opbod vorkocht, terwijl de op brengst naar de noodlijdenden in het Ruhrgebied is gezonden. eMaaist'ltlU Nieuw* CANDIDAATSTELLING PROVINCIALE STATEN DISTRICT HELDER. Gisteren zijn te Helder twaalf candidatenlijsten in- gejeverd voor de aanstaande Statenverkiezingen, en wel: Katholieken, No. 1 J. Burger, Harenkarspel, Christen-Democraten, No. i J. H. Staalman, Helder. Vrijzinnig-Democraten (Plattelandslijst), No. 1 P. Trapman, Schagen. Anti-Ilevolutionnairen, No. 1 A. Gravenstein, Urk Democr. Partij (Heores), No. 1 K. Breebaart Dz* Kolhora. 5 Plattelander8bond en Partij-Teenstra (gecomb.), No. 3 1, D. Ronselaar, te Helder. Vrijz.-Democraten (Stad Heldor), No. 1 D. H Grun- i v/ald, Held»r. Communistische Partij, No. 1 J. C. Ceton, Amsterdam Sociaal-üem. Arb. Partij, No. 1 A. W. Michols, Helder j Vrijheidsbond, No. 1 K. Breebaart JzWinkel. Christ.-Ilist. Partij, 'No. 1 W. J. Kernkamp, Edam. Christ.-Soc. Partij; No. 1, G. Voet, Velsen. DE SCHADUW. Het Rotterdiemsch Toonee). gaf gisteravond ini de schouwburgzaal van den heer* L. Zwoag „D© Scha duw", spel van vrouwenleed in. 3 bedrijven van Dario Niccodemi. Een stuk, opgevuld met tal van onwaar schijnlijkheden, blijkbaar alleen opgebouwd onder den. drang om sterke speslmomenten voor die hoofd figuur d'o Vrouw te maken. Welnu, nat doel is volkomen bereikt, er is alle gelegenheid om sterk en diepgaand spel te geven voor deze hoofdfiguur en mevr. Tartaud, groote kunstenares als zij Is, heeft hier ontroerend werk ge leverd. Sober, niet jagend naar effect, maar innerlijk- uit, beeft zij ons zelfs het meest onwaarschijnlijke doen aanvaarden, geheel onder den indruk van haar groot en verheven kunnen. Het was in alle opzichten treffend en grootsch, zooalls zijf deze Vrouwenfiguur voor ons heeft doen leven. Een waardig partner was in dit geval Vera Bon dam als Hélène Preville, volkomen als zij zich aan paste niet alleen, maar aan haar rol alle recht deed wedervaren. Jaap van der Poll was als Gerard Tregnier een onsympathieke houten Klaas, en Frits Tartaud als Michel Delon o.i. ook niet zoo heel erg sterk. Mevr. Tartaud is verschillende malen toegejuicht en algemeen was men enthousiast over het door haar gebodene. EFN KLEINE VERBETERING. Onze berichtgever heeft het veilersjubileum van A. van Twuijver gedateerd op 27 Februari; dat moet zijn op 6 Maart, dus eene week later. POLITIE. Gevonden©en stuk zeep. Verloren: een gouden kruisje; eea portemonnale. Vermist: een schaap. BEKENDMAKING. Burgemeeester en Wethouders van Schagen brengen onder de aandacht van de ingezetenen, dat aan de Gasfabriek aanwezig is een complete zuurstofkoffer, die in gevallen van verdrinking, verstikking e.d. ter be schikking is. Bij het gebruik van den koffer is\ hulp 'van bevoegden noodzakelijk, onverminderd de plicht tot roepen van de hulp van een geneesheer. Schagen, 26 Februari 1923. Burgemeester en Wethouder» voornoemd J. CORNELISSEN. De Secretarie. ROGGEVEEN. WARMENHUIZEN, 27 Februari 1923. Roode kool 1 2.25 a 3.40. Gele kool f 1.05 a 11.75. Deensche witte kool f 1.60 a f 2.15. Uien f 1.80 a f; 2.60. Drielingen f 0.90 a f 1.50. Peen f 1.55. Uitschot roode kool f 0.90 a f 3.25. Uitschot gele kool f 0.80 a f 1.75, Uitschot witte kool f 0.90 a 11.80. Aanvoer: 65410 Kg. roode kool, 30775 Kg. gele kool, 26355 Kg. witte kom, 12015 Kg. uien, 2600 Kg. peen, NOORDERMARKTböND, Noord-Scharwoude. 27 Februari 1923. Grove uioa f 2 a f 2.60. Driel- lingen f 1.40 a f 1.50. Peen f 1.40 a 1.50. Roode kool f 2.70 o t 3.70. Doorschot f 1.90 a 3.40. Gele kool f 1.30 a 2.10. Doorschot f 1 a 1.90. Deensche witte f 1.80 a f 2.40, Doorschot f 1.30 a t 2.20, alles per 100 Kg. Aanvoer 26 Febr.: 125 Kg. aardappelen, 7350 Kg. uien, 12175 Kg. peen, 94575 Kg. roode kool; 61825 Kg. gele kool, 91525 Kg. Deenecfie witte. LANGEDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. G7 Febr. 1923. Roode kool le soort f 3.10 a t 4.2Q. Tweede Kamer Thans waren aan de orde de behandeling van de wijziging der Huurcommissio- Huuropzeggingswet. Wij hoorden van minister Aalberse als vervolg op zijn Vrijdag begonnen speech, hoeveel millioenen er gegeven waren aan woningtvoorschotten en hypothe ken en hij verdedigde zijn voorstel om de verhuur ders verlof te geven hun huren te verhoogien met 50 boven de normale huurwaarde van 1916, 37 K boven die van 1918, inplaats van zooals nu tot 20 en 10 Hiervan wordt door den minister ©en heilzame hervatting van den woningbouw verwacht. Do Sociaal.Democraten verzetten zich tegen 's mi nisters voorstellen, die gaarne de heele crisiswetge ving, waarvan dit een deel is, zouden willen hand haven. De Vrijzinnig-Democraat Mr. Oud had een amen dement ingediend om deze percentages van hujurver- hooging te brengen op 37 K en 25. Dit werd verwor pen met 51 tegen 25 stemmen. Over andere punten werd nog geen resultaat ver kregen. Te Bochum duurt, naar Berlijn meldt, de dwin gelandij der, Franschen voort. Honderden ingezetenen zijn er gevangen genomen, omdat zij zich niet aan het voorschrift, hetwelk straatverkeer na acht uur 'sl avonds verbied, hielden. Dat verbod is uitgevaar digd uit straf voor de proteststaking tegen de ver nieling van de Kamer van Koophandels In een rond zendbrief aan andere K. v. K. geeft die te Bochum kennis van1 de zannelooze verwoesting van haar ge bouw, die de vruchten van jarenlangen arbeid heeft teniet gedaan. Van het archief en de bibliotheek is niets meer over. Bovendien hebben de Franschen een groot deel van de inrichting (tapijten, uurwer ken, schilderijen enz.) gestolen. De K. v. K. laat het oordieel over een dergelijk van dalisme aan de beschaafde wereld over. Zendingen basaltsteenen vastgehouden. DeBasalt-Maatschappij heeft, naar de N. R. Ct. be richt, aan het Departement van Buitemiandsche Za ken o.m. geschreven: De Basalt Actien-Gesellschaft heeft in Duit^chland' steengroeven, welke steen in Nederland! verkocht wordt. De plaats, waar die Rijnschepen die steen (ba salt) laden, ligt te Linz aan den Rijn en omstreken, in hoofdzaak in onbezet gebied. Tot mi toe zijn ze ven geladen Rijnschepen van de laadplaats vertrok ken, aan welke, to Ruhrort aangekomen met bestem ming naar Nederland, door de Fransche en Belgische bezotting verboden werd1 de reis verder voort te zet ten. De schepen waren van de gebruikelijke scheeps papieren voorzien, in Ruhrort hield echter de bezet ting bot manifest in, onder mededeeling, dat dit do- eumwut vhi vêj»tr#kt reu w©rd»a na betaling van 16 pet. van d» factuurwa&rde. De Basalt Actien-Gesellschaft ziet zich voor de noodzakelijkheid geplaatst deze betaling te weigeren, op grond van bet feit, dat de Duitscbe regeering baar zulks verbiedt, onder bedreiging van straf. Dientengevolge worden die schepen in Ruhrort op gehouden, tot groot ongerief van de koopers in Ne derlands, die daardoor hun werken, hun opgedragen door deü Nederlamdschen staat, polderbesturen, ge meenten, enzLi niet kunnen voltooien. Het behoeft wel geen betoog, dat deze koopers, die hun in uitvoering zijnde werken, betrekking hebbende op waterbouw werken en wegenaanleg, moeten laten rusten, zeer groote financieele schade ondervinden en dat daar uit tevens voortvloeit een aanzienlijke werkloosheid. Er liggen nog een twintig Rijnschepen aan de laadplaatsen van de Basalt Actien-Gesellschaft, die geheel of gedeeltelijk beladen zijn. Den Minister wordt dringend verzocht, dlei maat regelen te nemen, welke er in den kortst mogelijken tijd toe zullen leiden, dat de ladingen ongestoord naar Nederland mogen varen. Adressamte acht het verbod van de Fransche en Belgische bezetting een inbreuk op de Rijnvaart- actie. De Invloed op den Ijzerhandel. In ijzerhandelkringen hier te lande is van groote firma's in het Ruhrgebied bericht, ontvangen, dat bestellingen wegens de bezetting niet kunnen worden uitgevoerd. De directeur van een der grootste fabrie ken schrijft, dat alle contracten, zullen worden ge annuleerd, tenzij de Nederlandsche Regeering vóór 15 Maart langs diplonmtieken weg de mogelijkheid ver schaft, dat de goederen, door Nederlandsche firma's gekocht, zonder ©enigen hinder van de zijde van I ransche of Belgische bezettingsautoriteiten naar ons land kunnen worden uitgevoerd. Naar wij vernemen, is dit ter kennis van den Mi nister gebracht en heeft deze aan den Bond van IJzerhandelaren verzocht, hem opgave te dioen van alle loopende contracten van eenige beteekenis, ten einde te trachten deze voor ons land belangrijke aan gelegenheid zoo mogelijk tot een bevredigende oplost sing te brengen. Uit Berlijn, 27 Febr. De onderhandelingen over de teruggave der door de Franschen weggenomen "12 milliard der Rijksbank, hebben tot dusver slechts dit resultaat opgeleverd, dat de Franschen toezegging hebben gedaan1, dat Zij de transporten voor het En gelsche gebied voortaan niet meer in beslag zullen nemen. Do teruggave van het geld beeft echter niet plaat9 gehad. Wel zijn de clichó's voor het drukken der bankbiljetten teruggezonden. VORTRA L. WESTFRIESCHE VOETBALBOND. Programma voor Zondag 4 Maart 1923. Eerste Klasse: Barsingerhorn: Voorwaarts I—B.V.V. I, 2 uur, (P. Wijn) Nieuwe Niedorp: N.V.V. I—V.V.V. I, 2 uur, D. Bree baart). Oudesluis: Dosko I—H.F.C. I, 2 uur (Van Oorschot). Tweede Klasse A: Anna Paulowna: Excelsior III-.W.F.C2 uur, (Visser) Schagen: Quosego II—Sparta III, 12 uur (A. Brante- naar). Schagen: Sparta IVExcelsior II, 12 uur (A. Windt). TwooHft IflncQP R- Kolhorn: K.F.C n—V.V.V. II, 10 uur (F. Jongbloed). Kolhorn: KF.C. I—B.V.V. II, 2 uur, (F. Jongbloed). Dirkshorn: D.F.C. II-L.W.V.C. II, 2 uur, (F Becker). ANNA PAULOWNA. De Zondag gehouden medaillewedstrijd, tevens com petitiewedstrijd, tusschen V.V.V. I van Oude Ki<s- dorp en Excelsior I, is door E. met 1—0 verloren AI3 om half 3 begonnen wordt, is E. direct in de meer derheid. Zij weet dit ecihter niet in doelpunten uit te drukken. Als er ongeveer een half uur gespeeld is, stopt de V.V.V.-doelman een bal achter het'doel. De scheidsrechter heeft het echter niet gezien en het doelpunt wordt dus niet toegekend. Ofschoon het V.V.V.-doel steeds wordt bestookt, komen vóór de rust geen punten en wordt met blanken stand ge draaid. Na de rust gaat het spel meer gelijk op, tot dat een kwartier vóór het einde. V.V V. uit. een cor nerbal, het eenige doelpunt van den wedstrijd maakt Hiermede heeft zij niet alleen de medaille gewonnen maar tevens twee punten veroverd. Scheidsrechter Wijn leidde goed* ST. PANCRAS. I Zondag speelde Vrone 1 z'n laatste match In de competitie tegen Alcm Vic. 6 en won deze met 4—0. Al zoo werd Vrone kampioen in de 4 5 A klas van den N.H.V.B. Dat A. V. flink volhield, daarin kranig goholpen door haar flinken keeper, bleek wel hieruit, dat de puntjes eerst na de rust gemaakt werden, toen het lichtere A V.-elftal liet zien, het niet tegen de groo- tere V.-spelers te kunnen volhouden. Vrone 2 leed in Alkmaar tegen V.A.F.C. S de ne derlaag, met 4—1 En Vrone 3 moest hot aanzien dat B.S.V. van Ber gen het eenige doelpunt verwierf uit een penalty. B. S.V. toegekend uit een vergissing van Vr.'s back., die meenende, dat de bal uit was, in 't strafschopgebied hands maakte. j OUDE NIEDORP. 1 De V.V.V.ers hadden gisteren weer eon besten dag. I 's Morgens speelde V.V.V. 3 tegen een club uit 'tVeldi vriendschappelijk en won gemakkelijk met 4-0. 's Middags speelde V.V.V. 1 met 4 invallers vóór de competitie tegen Excelsior te Anna Paulowna. Voor de rust was Excelsior merkelijk sterker dan V.V.V., maar de achterhoede wist van geen wijken en de keeper die menig bal kreeg keerde alles, zoadat rust met 0—0 inging. Na de rust was V.V.V. aanmerkelijk sterker en zette geducht op, kort voor het einde gelukte het den midden voor uit een hoekschop met een pracht kop bal het eerste punt te maken. Toen de scheidsrechter, die goed voldeed, het einde blies, had V.V.V. dus gewonnen met 10. Aan dezen wedstrijd was ook nog een medaille ver bonden, zoodat V.V.V. ook met deze naar buis ging. Ga zoo door V.V.V. NOORDSCHARWOUDE. Holland II was op bezoek naar Heilo II en wist het daar niet verder dan een gelijk spel te brengen, met 33. OUDKARSPEL. D.T.S. I was Zondag op bezoek naar Barsinger horn I en wist met 8—6 te winnen. Wel werkte Bar singerhorn hard, maar zij hadden, daar het spel van D.T.S. veel beter was, niet veel in te brengen. Het protest van D.T S. inzake den wedstrijd Vrona- D.T.S. werd niet. toegekend. Ook het protest van Vro- na in denzelfden wedstrijd werd niet toegekend-, zoo dat de stand 22 blijft. Voor het protest inzake het staken van den wed strijd D.T.S.B.S.V. van Bergen, zullen waarschijn lijk nog 12 minuten worden gespeeld met den stand 3—0 voor D.T S. NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag j.1. heeft N.V.V. II zich naar Kol hora begeven om aldaar tegen K.F.C. II een voetbal wedstrijd te spelen. I De uitslag was bemoedigend voor de V.V.V.'era, di» met 6—0 wonnen. SCHOORL. I Zondag speelde S.V.V. I tegen Alcmaria V te Alk maar en speelden gelijk 0—0. j S.ViV. II speelde tegen B.S.V. III op eigen terrein en won met 41. S.V.V. III tegen Alcmaria VIII op eigen terrein en verloor met 8—O*

Schager Courant | 1923 | | pagina 2