llliltil Nitlis- Mratmiit- LmüiiïIM HE 6ERMAAH-RIJW1ELEK Zaterdag 3 Maart 1923. 66ste Jaargang. No. Tl90, UililüVörSi M.V, v.h. TRJI EERSTE BLAD. Polder Wieringerwaard. K. MIDDELBEEK, v.h. W. PRINS. Het fatsoen der Pers. SCHA I>li l»lud v«iniuhl]nt vhn'inaal por wuoli: Dliiuduoc, Woonodnfo, Donder dag on Zalurdug. tttj lnzouding tol 'u morgens uur, woydim Adver- tontien nog ssuovnul mogelijk iri hut uoratuiikomorid nuinmor geplaatst. POSTRËKENINQ No. 23330. 1 Co., dtiini INT. TELEF. no. 20 Prijs por 3 maanden f 1.05. Loaoo numrnoro «ent.. Ak>V TIAN van 1 tot. 5 meola f 1.10; iodoro rogol monit 20 cont. (bowljcmo. inhogropen). Grnoto lotlora wnrdon naar plaatnnnmto borolcond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofd ingelanden, op Vvó-ensuagmiddag, onuer leiding Van den Dijkgraaf R. Kaan. INa opening worden de notulen door den secretaris Sleutel voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding der notulen deelt Voorzitter mede, dat Boekei na zijn ontslag nog toj 1 Februari de functie heeft waargenomen en sinds dien datum de veldwach ter Kok ais boue van den polder is aangesteld. Aan Arie Braaf zal worden toegekend als toelage f4 perk week, dit is iets hooger geworden, dan aanvankelijk was gesteid. j Ten opzichte van de losse arbeiders wordt medege deeld, dat deze niet kunnen worden onttrokken aan de pensioenwet. Kr schijnt evenwel een anfler middel te zijn, n.1. wanneer we Üe losse arbeiders aannemen op arbeiderscontract, vaikn zij builen de pensioenwet. Door het Dag. bestuur is de onlangs in werking zynde baggermolen te Koegras niet bezichtigd geworden. Na hetgeen we er van genoord hebben, meenen we te moeten opmerken, dat een dergelijke molen voor onze vaarten niet voordeelig zal werken. Ken eerste verelschte is ruim water en dit wordt hier zoo veel mogelijk laag gehouden. Vve steden ons voor met de gewone scnuitjjes uoor te gaan. Algemeen goedgevonden. liet werk aan de Kükbrug nabij de Oudesluis is in eigen beheer uitgevoerd, dit werk is weer niet ineege- vaden. Vve kwamen voor verrassingen te staan, doorual velschillende leggers vernieuwd moesten worden. Deze «leggers kosten ongeveer f 120. Tot zoover de mede delingen. Ingekomen stukken. Een schrijven van den Minister van Binncmaiidsche Zaken, waarbij wordt aangerèden aandeeien te nemen van de Ban* van Nederlandsche omeenten. Het Dag. Bestuur heeft gemeend daarvan jen gjbrudc te maken. Aden voor. Van het bestuur van den Bond van Walerschaplpea in Noord- en Zuid-Holland is een circulaire inge komen in verband met de pensioenwetten. In overwe ging wordt gegeven de geheele koopsom voor rekening van den poider te nemen, wat voor de belrokkken ambtenaren voordeeliger schijnt te zijn. Dit schrijven, zegt Voorzitter, is 28 December 1922 ingekomen, terwijl in October reeds een ander besluit is genomen. Wordt alzoo voor kennisgeving aangenomen. Van het Hoogheemraadschap is een schrijven ingeko men aan Dii.vg.aal en Heemraden. Voorzitter wu dit evenwel aan h.h. Hoofdingelanden ook meedeeien, omdat het verband houdt met de verandering van den dijkwaeht fltn waarschuwingsdienst. Ons Polderbestuur is nu niet meer aansprakelijk daarvoor, en is het Hoogheemraad schap nu het college dat zich met de uitvoering be.ast. Voor dezen polder ben ik als leider aangewezen en opzichter Broed als technisch ambtenaar. Enkele artikelen uit de verordening worden voorge.e- ze.il, waarvan we aileen hebben aangetcekend, dat bij een waterstand van 1.80 M. boven A.P. des nachts éen rood licht en overdag één zwarte bal aan den kerktoren zichtbaar zal zijn. is de waterstand 2.60 M. boven "A.P. dan twee roode lichten bij nóclil of twee tfwarte ballen over dug. Volgt vaststelling begrooting. Algemeene beschou wingen: Nihil. Dijkgraaf begint met de uitgaven en zegt dat de post salaris secretaris en pèimm^ieeatev .ebleven is zooals hij was, doch het Dag. Bestuur stelt voor aan deze twee ambtenaren ieder f 100 toeslag te verlee- nen, omreden er nog ötoeds veel werkzaamheden daaruan verbonuen zijn. De heer Groneman vraagt of die meerdere werk zaamheden voortspruiten uit het bestaan van het Hoogheemraadschap. Voorzitter deelt mede dat de werkzaamöieden over het algemeen veel zijn vermeerderd. De pensioen wetten geven veel werk, het proces-Wen tink en ook het Hoogheemraadschap eveneens. De heer Groneman is met doze toelichting tevreden en allen vinden het verleenen van f 100 toeslag goed. De geheele begrooting wordt achtereenvolgens voorgelezen, enkele 'gewijzigde posten toegelicht, waarna ze zonder een enkele opmerking wordt vast gesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 75.701.50^, met een post onvoorzien ad f24370.20M. In den post ontvangsten zit een batig saldo vorige dienst ad f32000.Mede in verband met het flinke saldo, wordt door het bestuur voorgesteld de pol- derlasten met f5.per H.A. te verlagen en vast te stellen op f 16.Allen voor. (Wie zou daar nu ook tegen zijn.) liet kohier van omslag wordt nu vastgesteld1 voor ruim 1688 HA. op een bedrag van f27011.86. Verschillende veranderingen worden door den •pen ningmeester medegedeeld en als datums vap betaling worden genoemd 12 Mei, 18 Augustus en 10 Novem ber. Het kohier ligt van 1—14 Maart ter inzage. Volgt wijziging Polderverordening. Dijkgraaf deelt mede. dat, hoewel nog kort geleden is nagezien toch nog iets ontbreekt. Het betreft n.1. het be rijden der wegen, wanneer er pas nieuw grint op gebracht is. Het Dag. Bestuur wil art. 19 zoodanig wijzigen, dat het verboden is anders te rijden dan met de wielen langs de daarvoor bestaande wielsla- gen. Hierover volgt nogal eenige discussie. De heer Groneman meent dat hier ook vroeger al over gesproken is en gevoelt veel voor dit idée. De heer P. Visser brengt ter sprake om het nieuwe grmt er in te walsen. Voorzitter meent dat dit wel overweging verdient. De'heer Groneman zou een proef willen nemen zoo mogelijk met andere polders te zamen. De heer Jb. Bakker is van oordeel dat onze we gen daarvoor niet geschikt zijn, de straatjes liggen over het algemeen te hoog. Voorzitter zou een bijzonder soort wals willen heb ben. Ten slotte krijgt het Dag. bestuur machtiging een onderzoek te doen instellen, en het genoemde artikel te wijzigen. Volgt nog eenige discussie over de bekendmaking. Bij alle toegangen tot den polder borden te plaatsen zal nogal kostbaar worden, vooral als het geheele artikel daarop vermeld moet worden. Enkele leden meenen, dat het met weinig woorden gezegd kan v»or SCIIAütN en Omsirekeii bij TELEFOON 39. werden. Het komt toch in echt Hollandsch hierop neer: Kalfslag rijden is verboden. Onderzocht zal worden, of het op de borden maximum gewicht bij gevoegd kan worden. De verordening zal aan Ged. Staten ter goedkeuring worden toegezonden. Rondvraag. Heemraad P. J. Blaauboer vraagt, wanneer de borden maximumgewicht zullen arri- veeren. Voorzitter zegt, dat deze 3 weken geleden zijn aan gekomen. De heer K. K. Kaan vestigt de aandacht op enkele scheuren in de muren der bruggen en op de boven dekken, die wel wat afgeveegd mogen worden. Den opzichter wordt verzocht een en ander na te zien. De heer Groneman komt nog eens terug op de borden en zou deze gaarne, wanneer de verordening wordt goedgekeurd, geplaatst willen zien. De heer C. A. Waiboer is dit met den heer Grone man eens, want indien de menschen het niet kunnen lezen kan men toch moeilijk moete opleggen. Voorzitter meent, dat het op de borden van maxi mumgewicht wel kan gebeuren. Dan zegt dé heer Groneman, dat onze wegen ten eenenmale te smal zijn voor bet moderne verkeer, en zou gaarne-die plaatsen, waar hellingen zijn, wat willen ophoogen. De heer C. J. Blaauboer zegt, in verband met het gesprokene door den heer Groneman, het niet noodig te vinden, om borden te plaatsen. Voorzitter merkt op, dat zooeven is besloten om een onderzoek in te stellen en dan kan de heer Blaauboer daar later toch nog op terug komen. Verder zegt de heer Blaauboer, dat ten Noorden van zijn boerderij een gedeelte van den weg verbe tering behoeft. De opzichter zal ook dit noteeren. De beer Wonder vraagt of Dijkgraaf al heeft ge- informeerd bij het Hoogheemraadschap over liet aanbrengen van grint op de kluften. Dijkgraaf zal dit a.s. Vrijdag in Alkmaar informeeren. De heer P. Visser Az. geeft in overweging om in verband met onderhoud bruggen eens naar een ver- kooping van scheepshout te gaan. Voorzitter licht toe, dat reeds een partij van de Neptunus is aangekocht. De heer K. Zijp wil nog iets informeeren wat niet speciaal deze vergadering betreft. Het betreft een lezing van de heeren Trapman en Kooiman te Dirkshorn. Bij het lezen van het verslag trok het mijn aandacht dat iemand een vraag had gesteld, uoe te handelen wanneer een belastingschuldige de Hoogheemraadschapslasten niet kon betalen, waarop volgens dat verslag de heer Trapman zou geantwooi'd hebben, dat ze dan bij Ged. Staten om uitstel konden verzoeken. Kan u mij hieromtrent ook inlichten? Dijkgraaf: Dat verslag heeft ook mijn aandacht getrokken, hot verslag inoet niet juist geweest, zijn, of de toelichting van den hoer Trapman is niet iuisi. Wanneer men uitstel van betaling" wil, moet men zich wenden tot penningmeester en bestuur van het betrokken waterschap. De heer C. A. Waiboer: Misschien is het wel ver- kiezingspolitiek van Trapman. De kwestie is deze: In de j.1. Novemberzitting van de Provinciale Staten heb ik gesproken over de onbillijke Hoogheemraadschapslasten, en gewezen op den te zwaren druk daarvan, vooral ook in de tegen woordige slechte tijdsomstandigheden voor velen op hel platteland, niet 't minst in land- en tuinbouw streken. En in verband daarmee heb ik tot Gedeputeerde Staten de vraag gericht: of zij de consequentie duri- deri aanvaarden van de mogelijkheid dat in nood- verkeerende tuinbouwers hun Hoogheemraadschaps lasten niet zouden kunnen betalen en het Bestuur van het Hoogheemraadschap gebonden door zijn voorschriften, zou imoeten overgaan tot executorialen verkoop van de eigendommen van die tuinbouwers. Toen is mij door den heer Ketelaar namens Gèd. Staten geantwoord, dat Ged. Staten tegenover zulke gevallen zeer welwillend zouden staan. Dat is door mij in Dirkshorn meegedeeld en als gevolg daarvan kwam van een der aanwezigen de vraag hoe deze mededeel'ng van mij was overeen te brengen met het feit, dat een der tuinbouwers die aan het bestuur van het Hoogheemraadschap om uitstel van betaling zijner Hoogheemraadschaps lasten had gevraagd, van den penningmeester van het Hoogheemraadschap het bevel had ontvangen binnen drie dagen, te betalen. Toen heb ik geantwoord, dat men zich in deze had te wenden tot het college van Ged. Staten, het aangewezen lichaam dat in dergelijke gevallen de gewenschte oplossing zou kunnen geven. Een feit dat mi. duidelijk reeds sprak uit het antwoord door den heer Ketelaar namens Ged. Staten zelf op mijn vraag gegeven en verder logisch voortspruit uit de a erhouding waarin het Hoogheemraadschap tegen over de Provincie staat. Ik begrijp daarom niet wat de Dij'kgraaf van dén polder Wieringerwaard hierin voor onjuistheid kan zién, temeer waar het verslag van/ de vergadering te Dirkshorn de toedracht duidelijk genoeg heeft weer gegeven. Wat de opmerking van den heer Waiboer betreft, die laat ik maar onbesproken, voldoende als het mij bekend is. dat het dezen niet gemakkelijk valt om altijd parlementair te blijven, daarom heeft ook blijkbaar de Dijkgraaf het niet noodig geoordeeld om hem op het hoogst ongepaste van zijn uitdrukking te wijzen. TRAPMAN. Naar aanleiding van het gesprokene van den heer C. Blaauboer over het grint wil voorzitter ten slotte nog even mededeelen, dat we de volgende week nog 40 kub. M. uit Alkmaar ontvangen. Willen we onze verhardingspolitiek handhaven, is het gewenscht dat onze hokken goed worden gevuld. Ook is het de be doeling om aan het zuidelijk einde van den Barsin- gerweg nog 2 hokken te laten maken. Hierna gaat de vergadering in comité om nog eenige zaken te bespreken in verband met het pro- ces-Wentink. Hoe meer men reist, hoe meer talen men spreken en vooral lezen kan, hoe meer men tot het inzicht komt, dat het fatsoen van onze Nederiandsehe pers hoog staat. I Dit is een zeer verheugend feit. Het is werkelijk jammer dat onzeNederiandsehe taal geen wereldtaal is en onze dag- en weekbladen niet in ener mate onder de aandacht van het VYereldpubiiek komen als de groote Engelsclie, Fransche en Amerikaansche bladen. Het zou de wereld ten goede komen. Men kan gerust zeggen, dat over het algemeen de Neueriandsche Pers U-acht de lezers naar waarheid in te lichten. Dat het daarin niet altijd slaagt mag men dat volstrekt niet wijten aan het betrekkelijke blad, maar dikwijls slechts aan de buitenlandsche,. duur betaalde bericht geving Wanneer men in het buitenland couranten leest dan krijgt men niet den indruk, dat men tr prijs op stelt de I lezers naar waarheid in te lichten, J JLaat ik nu meteen zeggen, dat ik de eer der goede eerlijke journalisten niet te na wil komen; Laat ik echter eens in het hlgemeen 'de Engelsche pers bekijken. Dan zie ik allereerst een bijna belachelijke partij- I politiek naar voren, gebracht, zoo fel, dat de waarheid soms heel bedenkelijk onder sympathie of antipithie lijdt. Verder een meer dan bedenkelijke sympathie of j antipathie voor personen of regeeringen of Rijken naar I voren gebracht. Neem nu eens een blad als de Daily Mail met een oplaag van li/a millioen exemplaren, met speciale edities voor Manchester en andere groote plaatsen en een spe ciale Parijs-editie. in dat biad wordt feitelijk altijd tegen de bestaande Britscho Regeering gefulmineerd. Men let er niet op, welke Regeering in Engeland aan het hoofd staat, maar het gaat persé tegen de Re geering in. In de Ruhr-quaestie neemt (le Daily Mail het door dik en dun voor Frankrijk op, sciieult de Engelsclie ivcgeei ing uit en stelt .Poincare op een voetstuk, zuó 'hoog dat het mannetje er zeil duizelig van moet worden. Met dc Kausaune-conferentie werd Curzon uitgekei- terd, alle bedoelingen der EngeiSChe Staatslieden in verdenking gesteld en de lurken als heiligen verneven. '.vitu kan gerest van Lord rtoUiermere en de geiieeie journalistiek® kli.k van de Dady Mai. zeggen, dat zij niet het geringste verantwoordeiijkneiusgevoci bezitten. Ik wil van vaderiandslietde niet eens spreken, mis schien meenen zij het goed, maar wanneer er zulke moeilijke conferenties als die te Lausanne was, aan den gang zijn, dan steeds met vuil te gooien naar do eigen vertegenwoordigers aan l1/» mitlioen meascnen uat op te uisschen met de wetenschap, dat uwe bericht geving in het buitenland door de vijanden van het vadenand verslonden en uitgebreid worden, dan is het meest primitieve gevoel van verantwoordelijkheid zoek. Laten we nu een deftig blad nemen, de Morning i osi, uat aan muy puluuisu toebehuurt. De ïviormng Bost is uermate conservatief, dat het soms alle kyk op menschen en zaken missen wUi oiiiuat het. zuo piaejji'ig couservauci is. Buitendien is het met de Morning Bost iiis met den itomemschen Senator, die aitijd maar weet tot de conclusie kwam, uai Liagu va-\v^cSi mvaSi woiüeu, zou geelt de M. P. eiken dag weer een trap aan Lloyd George. iocii is ue i.iui mug boSi ovengens een mooi blad, uat op een hoog en fatsoenlijk peil staat. net is uan ook een uei weiuigo couranten, die niet mecuocn aan iets uat weikciija beuroevenu is voor i^ugciuUu. ik beuoel de opname in extenso van het getuigenver hoor m uc eciiisciioiuiii0S|.Tocessen. nr zijn üagenjks een ontelbaar aantal echiscneiuiiigsprocessen voor ucn iwoUuensciieU reenter. De'meest sensatie wekkende gevaden worden dan in ue courant geurukt. Het groote pubnek zou het natuurlijk volmaakt on verschillig xateu oi nauy X. en Sir a. gaar\ scneiuen, of Captain en ïvlrs. P. of Mr. en Mrs. O. Maar neen, dat mag niet. De journalist gaat naór de rechtbank en maakt oopie. Veruer ziet hij nog de portretten te krijgen van net echtscheidende paar en de manlijke of vrouwelijke „levende aameiding' tot de sciieming en 's avonds wanneer men van Londen naar huis spoort en het avonubiad leest, dan kr.jgi men een scnanuaailectuur voor oogen zoo benauwend, dat je je schaamt voor de jonge meisjes in de zeifde coupé, uie je ook hetzelfde avondblad ziet lezen. Dat in. Engeland, zult ge zeggen. Ja, dat gebeurt in Engeland. Er staan dan in de getuigenverhooren feiten genoemd, die men niet zonder blozen aan een barmeid in 'n matrozenkioeg zou uurven ovrevertel- len. Daarop worden honderdduizenden, neen millioe- nen Engelsche burgera en burgeressen bijna dagelijks vergast. Ik vroeg mij wel eens af hot» drult men in een Engelsch gezin de couranten maar kalm te la ten slingeren? Schoolmeisjes en jongens kunnen in die courant dingen lezen van de meest brute pornographie. Het treurigste is dat men dikwijls deze echtscheidingsprocessen ook aantreft in een blad als de Times. Dit is werkelijk bedroevend. De Times is overi gens een hoogstaande courant, vooral weer sedert na den dood van Lord Northcliffe dat blad weer in eigendom is overgegaan aan de vroegere eigenaren de tamilie Walter. Het pleit wel voor Lord Northcliffe, dat hij in zijn fpstamprd bepaald had, dat men aan de Walters ge legenheid moest bieden weer eigenaren van de Ti mes te worden. Ilij wilde toch zeker Engeland niet de schande aandoen, dat een blad als de Times in handen van zijn broeder Lord Rothermere tot een schendblad zou afdalen, In de Times vindt men, dat dateert nog van Lord Northcliffes beheer, verslagen over de echt scheidingsprocessen. Dit is een bedroevend feit voor het fatsoen van de Engelsche Pers. Welliqht zal de Times er nu mee ophouden, het geen zeer te hopen ia, maar ik zag verleden week toch nog een heel lang en erg onguur echtscheidings proces in dit Londensche ochtendblad met een we reldreputatie. De Walters hadden indertijd van de Times een blad gemaakt, dat op zulk een peil stond, dat het een macht in Engeland en zelfs efcn macht in de I wereld had. I Mannen als Dr. Morrison ln Peking en Bourchier in Constantinopel en Sofia om er maar een paar te noemen, waren niet slechts vertegenwoordigers van de Times, maar tevens mannen van grooten invloed op de buitenlandsche politiek van de lan den, waar zij vertoefden. Wanneer een Dr. Morrison j of een Bourchier het niet óp de handelingen van j een gezant hadden, dan werd door middel van de j Times het foutieve van die handelingen aan het licht gebracht en critiek uitgeoefend, die dikwijls fataal werd voor den betrokken autoriteit. Want de Times zat achter die critiek en de Times had macht. De Times heeft nog macht, niet meer zooals voor heen, maar wellicht zal het weer zoover als voorheen komen. Zichtbaar of moet ik zeggen, leesbaar gaat de Times vooruit. De hoofdartikelen zijn niet meer zoo heftig als in den tijd dat Lord Northcliffe eigenaar was. De hoofdartikelen zijn er echter des te belangrij ker om. Wanneer men de hoofdartikelen leest over de quaestie van de bezetting van de Ruhr, en alles wat daaraan vast zit, dan voelt men dadelijk, dat daar een Brit aan het woord is, die voor alles Brit is, maar bezield met idealen ten opzichte van vrede en recht. Men heeft groote vriendschap voor de Franschen, maar men moent het recht "te hebben om den vriend de feilen te toonen. Wanneer men verder in de Times de belangrijke correspondenties en ingezonden stukken volgt, leest de mededeelingen omtrent de opgravingen van Tutanjihamen's graf, ziet de prachtige photografiën van de opgegraven voorwerpen en van andere .„to pics of the day's dan begrijpt men wel dat, men met een eerste klasse blad te doen heeft, dat de lYi penny (7^ cent) te over waard is. (De Morning Post kost 2 penny, de Daily Mail 1 penny). Ik heb persoonlijk ook bemerkt dat men er waar ds aan hecht of iemands artikelen in de Times op genomen worden. Ik heb een paar keer iet? aan de Times gezonden en hoorde daarover van) allerlei kanten en zelfs tot in IJsland toe met lof spreken. Men vond het bijzonder, dat de Times artikelen van een vreemdeling opnam en schonk daarom dubbel aandacht aan die stukken. Maar juist daarom be treur ik zoo, dat een blad als de Times niet nalaat die pomographische verslagen over de echtschei dingsprocessen te plaatsen. Men kan thans de Times niet in een huis waar jongelui zijn, laten liggen en geneert zich voor de dienstboden. Dat zou toch in Nederland niet voorkomen. Daarvoor staat het fatsoen van de Nederiandsehe Pers te hoog. Dat is een zeer gelukkig, verschijn sel. De Nedoriandsch-Indische Pers moet ik even uit schakelen. Dat wil zeggen misschien is zij sedert verbeterd, maar jaren ereleden toen ik herhaaldelijk m Indië reisde, heb ik mij dikwijls aan den in houd der bladen geërgerd. De verontschuldiging was, dat men op de nlantages eigenlijk altijd oude kost te lezen kreeg en die dus dan wel graag wat ge- nenerd kreeg. Ik herinner irii 7eer geoonerd verhaal over een huweliik dat. in Holland op liet laatste oogenhlik j afgesprongen was Do namen waren wel niet ge noemd maar gemakkeliik in te vullen. Voor mij. die de families goed kende, was het pijnlijk te zien, hoe allerlei menschen in de lectuur gnuifden. Nu is men gisteren eene actie tegen he» publlcee- ren der echtscheidingsprocessen begonnen. Vier-en-twintig Kamerleden van verschil lende- kleur. waaronder een dame (Mr?. Wintringham) heh- ben zich tot den Minister van Bir.nenlandsche Za ken gewend, ten einde deze te verzoeken een wets ontwerp in tc dienen, waardoor de publicatie zou woidon verboden. Mr. Bridgeinan de Minister heeft echter ge antwoord, dat, alhoewel hij de meening deelde, dat de poblicatie ongewenscht was. hij toch"geen termen kon vinden om een wet, om die publicaties te ver bieden, in te dienen. Inmiddels hebben de Kamerleden hun brief, wel ken zij tot den Minister gericht hadden, in de bla den gepubliceerd. De Morning Post heeft er een mooie plaats voor ingeruimd en er een mooi, correct hoofdartikel aan gewijd, de Time3 minder. Sommige bladen zullen het stuk wel niet eens opgenomen hebben. t Het pleit niet voor de vooruitgang der zeden in Engeland, dat die echtscheidingsprocessen in kleuren en geuren gepubliceerd worden. Allereerst pleit het ontzaglijk aantal echtscheidin gen niet voor de goede zeden, maar ik moet toegeven, dat de oorlog van heel veel processen de oorzaak is. Dat de bladen de pornographie publiceeren,. pleit "biet voor de goede zeden der lezers en evenmin van het fatsoen der heeren van de Pers Indien de Pers het verslaan der processen zou staken, ware het euvel meieen verholpen. Men zou er de avondbladen niet minder om koopen, evenmin als felle tegenstanders als ik, thans nalaten de courant te koopen, ondanks dat de vuile rommel er in staat. Men koopt het avondblad toch, omdat men het laatste nieuws wil weten. De Pers kan zooveel doen om het publiek in een bepaalde richting te- leiden. De Pers 'kan systematisch de belangstelling voor het mooie, ware en goede aanmoedigen. Doch ook omgekeerd kan de Pers systematisch den geest vergiftigen. Het pleit ook voor onze kleine provinciale pers en eveneens voor hare lezeressen en lezers, dat onze Nederiandsehe Provinciale bladen op zulk een fatsoen lijk peil staan. Ik' lees nog steeds provinciale bladen uit Noord- Holland en Gelderland en meen zelfs te mogen con- stateeren. dat de uitgevers zich beijveren om de be langstelling van het publiek in het mooie, ware en goede in toenemende mate aan te wakkeren. In onzen tijd van materialisme isNhet zoo noodig het geestelijk leven te ontwikkelen. Wanneer men een

Schager Courant | 1923 | | pagina 1