DUITSCHLAND en FRANKRIJK. T 'v e cl e K a m e r. B rgerlijke Stand. Gemengd Nieuws, Plaatselijk Nieuw»- W ARMENHUIZEN. Door hot Dep. tot Nut van 't Algemeen werd Maan dagavond in de zaal van den heer Slikker een bij eenkomst gehouden, waar als spreker optrad Ds. van Giezen. Voor de pauze droeg de spreker een mooie marine schets voor van Werumeus Buning, „ut oude Admi raal en zijn Omgeving". Na de pauze word voorge* dragon: „Kon advertentieblad" en oenige korte, lui mige stukjes, welko laatste zeer in don smaak vielen van de aanwezigen, vooral ook door de mooie en dui delijke voordracht. Met een woord van dank aan den spreker sloot de voorzitter, Ds. üterdoom. dezo bijeenkomst., waarna men nog eenige tijd gezellig hijeen bleef. Het was een ouderwetsche Nutsavond, - CALLANTSOOO. In de laatst gehouden bestuursvergadering, afdeeling Callautsoog dor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is besloten om een Nutsavond to houden op vrijdag 0 Maart n.s. in hotel Duinzicht. ZIJPE. Wij vernemen., dat de heer J. afr Boer te "St. Maartens brug zich bij de a.s. verkiedng niet meer beschikbaar zul stellen voor Hoofdingeland van het waterschap Zijpe en Huzepolder. WINKEL. Do stemming voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad is bepaald op Woensdag 16 Mei a.s. Zooals bekend heeft" ae candldaatstelling plaats op 10 April a.s. - JULIAN ADORP. Bij de heden gehouden verkiezing tot aanvulling van van hot College van Notabelen bg de Ned. Hcrv. Ge meente alhier, werd door de stemgerechtigde lidmaten gekozen fle heer G. W. Jimmink Mz. BARSINGERHORN. Vrijdagavond 2 Maart is door D.O.G. de zoogenaamde Volksavond gehouden. Als gewoonlijk was van de uit gebreide introductie door leden van in het bijzonder bnvermogendo gehuwde lieden een ruim gebruik ge maakt, zoodat het lokaal van Van Stipria&n goed bezet was. Door den voorzitter, Ds. v. d. Veen, 'Werden licht beelden vertoond over vervoermiddelen van vroeger en lateren tijd in ons land en daarbuiten, met de noodige explicatie. Na nog een paar muzikale voordrachten van jongelui ter afwisseling, werd door het rederijkersjgeafel^oha^i ;Van Kolhorn het J^iijspel „De Student thuis" op verdien1 stelijke wijze opgevoerd, zoodat met een en ander aan de aanwezigen een genoogclijkenavond is verschaft. LHiuLZAND. Zondag gaf de Tooneelvereeniging „Vriendenkring' van Wieriugen een uitvoering in de zaai van tien heer Jb. Borat mei het ^ooneelspel „Wantrouwen". Dit. stuk js in onze gemeente ai tweemaal in dit seizoen ont voerd en de opkomst was dan ook zeer gering. Ook wij zelf, die van beide uilvoeringen verslag gaven, gevoelden geen roeping het stuk nu nog eens voor de derde maai te gaan zien. Wij vernemen echter, dat er niet onverdien stelijk is gespeeld en dat vooral de meer comische rollen goed Jat hun recht kwamen. KisLLNTRi~lN ONTSPOORD. Maandagavond 11 uur is de kolentroin van Dinterveld naar (Maastricht bij 'Wijlro—Gulpen door verkeerden wisscdstand ^ntspoord.' Efcu der beide locomotieven en ongeveer '25. kolenwagens ontspoorden. Het oprui- mingswurk was gistermorgen 10 uur zoover gevorderd, dat het 'personen- en .goederenverkeer over 66n lijn hervat kon worden. Persoonlijke ongelukken zijn met gebeurd on do matericele schade is gering. N.K.Ö. VLOT OPBRACHT. Men meldt uit Harlingen: Zóndagavond rankte de „Professor Buys", inhoudende kolen van Huil, door den lagen waterstand alsmede door den sterken noordoostenwind in het Zuiderrak aan don grond. Maandagmorgen trok «de sleepboot „Jo- hannes' cr op uit om assistentie to vcrloonen,'maar het stoomschip was zoo vastgoloopen, dat aan vlot Uomcn niet tu denken yiel. Zoo moest de „Professor Buys'' zij daarin het werk der vrouw had gezien, die voor hot eerst ter stembus wa» geweest. Des te moer viel het haar nu tegen, dat er voor de aanstaande Staten verkiezingen bij de vrouwen zoo weinig geestdrift bleek, Was het niouwtje er al af? Of achtten de vrou- S wen deze verkiezingen van weinig belang? Maar dan j hadden zij het glad mis, want Prov. Staten kozen weer de loden voor do le Kamer, zeer waarschijnlijk i zeifs in 't vervolg bij evenredige vertegenwoordiging. Lr moest dus door de vrouwen wel degelijk voor deze verkiezingen geijverd worden. Maar menig Christen vrouw had nog bezwaar tegen hot vTOUwenkiesrecüt, wijl daarvan niets in den Bijbel stond. Doch ook van. mannen kiesrecht «iaat or'niets in. In Genesis echter lezen wij, met betrekking tot Eva: Het is niet goed, dat de mensch alleen zij.; Ik zal hem een bulpe ma ken. De man blijft dus bet hoofd, de vrouw moet hem zijn tot een hulp, overeenkomstig Gods Woord. Eva vergat dit en de straf bleef niet uit, wat voor ons, vrouwen, een groote waarschuwing moge zijn. Spreekster gaat thans na, welk een vernederende plaats de vrouw innam tijdens Israöls omzwervin gen en nadat het Joodsche volk een vaste woonplaats gekregen had, vöorti bij de Romeinen en bij de Ba tavieren. Christus eindelijk gaf de vrouw de idiecle plaats in het gezin, toen hij sprak: „Mannen, hebt uw vrouwen lief." De vrouw zij dus den man tot een hulpe. De man blijft het hoofd, de vrouw moet in geen geval boven den man willen staan, haar plaats is naast dom man Zij moet met hem meeleven; als de man over zijn werk en moeite spreekt, dient zij belangstelling te toonen door vragen en raadgeven; zij moet hem steu nen, opdat hij kracht vinde om opgewekt weer voor waarts te gaan. Maar dan dient ook de man aan de vrouw zijn vertrouwen te schenken en niet angstval lig haar overal buiten te houden. In gemeenschap pelijk gebed, al wordt dit niet altijd verhoord, kan dan groote troost en bemoediging worden gevonden. Ook in de politiek heeft de vrouw een roeping to vervullen als hulpe van den man. Was vroeger haar invloed op de verkiezingen soms reeds groot, door haar raad, door het uiten barer overtuiging, thans, nu zij zelf kiesrecht heeft, kan die invloed nog groo-. ter zijn. De Christenvrouw zal echter nooit kunnen medewerken tot revolutionnaire daden, gedachtig van Christus' woord: „Geeft Gode wat Godes en den Keizer wat des Keizers is". De mensclien klagen dagelijks' over do hooge be lastingen en dat er bezuinigd moet worden, maar nie mand wonscht dit op zichzelf toegepast te zien. Zij die alles op.staatskosten wenschen, vergeten, dat de belasting dan nog hooger zou worden. Verbeteringen dionen zooveel mogelijk to worden uitgesteld tot be tere tijden. In het gezien doet men dat ook/Wie geen twee meiden meer houden kan, redt zich inet één en dun komt liet werk toch ook wel weer af. De Staat moet het dus ook maar met wat rhinder ambtenaren doen, nu het niet meer lijden kan. Alleen met be trekking tot den zorg voor zieken en zwakken wil len wij, vrouwen, van geen bezuiniging weten en daar de Prov. Ziekenhuizen onder het beheer der Prov. Staten staan, kan de nieuwe constellatie daar van ons niet onverschillig zijn. Spr. leest daarop een brochure voor, waarin de Chr.-Hist,. beginselen verwerkt zijn on besluit met. de verklaring, dat zij daaraan geen woord heeft, toe te voegen. Van de gelegenheid om vragen te doen werd door oen drietal personen gebruik gemaakt. Augusta Johanna, dochter van G. H. G. Borst en S. Cb. Borst. Marle, dochter van S. Rotgans Jz. on A. Tijsen Jbd. Jacoba Gnrda Wilhelmina, dochter van J. L. Schut en G. Korkkamp. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: IJ. H. Wenning en P. J. C. H. van der Speek Obreen. Overleden: Hendrik Engel, oud zeven on veertig jaren, zoon van Jac. Engel en van Geertje Vet, bei den overleden* GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1923. Geboren: Johannes Theodorus, zoon van Adrianus Dekker en Catharina Bruijns. Johannes Antbonius, zoon van Miochiel Smit en Clemcntia Margaretha Kager. Pieter Cornelis, zoon van Nicolaas Dirk Ap pel en Catharlna Agatha Gelder. Abraham, zoon van Pieter Kooij en Geertje Over. 'Maria Comeli% Anna, dochter van Franciskus Jongen Cornelia Maria Koe- dooder. Anna Cornelia Geertruida, dochter van Jan Wit en Elizabeth Ligthart. Gerrigje, dochter van Evert Stip en Jansjo Kroeze. «Ondortrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Anna Wit, 19 jaar, dochter van Jan Wit on Antje Wijnker. liggen om op hoog water te Maandag op Dinsuag waégde wachten. In den nacht van de „Johannoi' bij opkomend getij' andermaal een poging, die 'met suooefl werd bekroond. Na veel moeite gelukte hot 't stoonjsehip loa to trekken, waarna het in'do haven arriveerde. ALKMAAR. 8 Maart 1923. -- Biljartclub Den Hok^er 'café „Toe laat'" to Helder, tegen dub Alkmaar, café „Central" te Alkmaar. Gespeeld in den Helder en Alkmaar. Alkmaar 4005 punten, Helder 35Ö5 punten; totaal eind uitslag. Iloogsto serie de heer Iluijs, club Alkmaar, 39 punten; hoogste gemiddelde de heer Smit, dub Alkmaar, 6.25 (moyenne). ZUIDSCHARWOÜDE. Alhier zijn tal van personen ongesteld. Het schijnt wel non soort van griep of influenza to zijn. Ook in Broek zijn tal van zieke menschon geweest, welk aantal thans echter aan het afnemon is. BROEK OP LANGHNDIJK. Tot gemeente-ontvanger is bonoemd de heer P. Keizor, gemeente-secretaris. Het salaris is met onge veer een derde doel verminderd, zoodat dit ambt, gc.zien de geringe werkzaamheden, nog altijd goed botoald wordt. ZUIDSCHARWOUDE. Door den heer Bruin te Nieuwe Niedorp is aan het gemeentebestuur vergunning govraagd tot het vestigen van oen paardenalagerij in het pond. waar in vroeger de meubelzaak van den heer Reiriders wordi gedreven. NIEUWE NIEDORP. We zijn van' het Departement Nieuwe Niedorp der Moatsch. tot Nut van 't Algemeen gewend, mooie Nutsavondjes te hebben. En het vertrouwen, dat de Nieuwe Niedorpers te dien opzichte stellen tn het beleid van het Departementsbestuur, is ooki.ditmaal weder niet beschaamd geworden. Integendeel, het is gebleken, ten zeerste gerechtvaardigd te zijn. Daar voor kunnen we, naast genoemd bestuur, ook den met zoo overweldigend succes opgetreden even bekwamen als bekenden Vlaamschen dichter-zanger Emiel Hul- lebroeck ten zeerste dankbaar zijn. Emiel heeft' gezongen en heeft zijn muzikaliteit, zijn routine en andere, voor den kunstenaar zoo waardevolle eigenschappen getoond. En wijwij. hebben genoten!! 't Woord van dank, dat de voorzitter sprak en de dankbare en van hooge waardeering getuigende hou ding der aanwezigen, zullen voor Hullebroeck wel den besten dank zijn geweest voor o, zooveel mooisi, dat deze hoogbegaafde, muzikale man ons dezen avond in verrukking heeft doen genieten. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ GULPEN, Uit Gulpon, 6 Maart In Gulpen is Zondagavond een drietal personen door een auto van een dokter uit Simpelveld aangereden en verwond. Het ongeval heeft zich als volgt toegedragen. De dames A. Meis en J. Mariens en de heer J. Gielen namen aan de stoomtram naar Vaals afscheid van een bekende. Terwijl zij nog naar dezen stonden to wuiven, werden zij plotseling door een achter de tram aankomende auto. die door de rook dor loco motief onzichtbaar was, aangereden. Mej. A. Meis woixl mot veel moeite van onder den auto te voor schijn gehaald en met een ruggegraatsfractuur naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. Haar toe- Btand ia hoogst ornstig. Do hoer G. werd eveneens naar het hospitaal vervoerd. Mej. J. Mariens werd aan armen on beonen gekwetst. Haar toestand is minder ernstig. BRECZAND. Maandagavond hield do Christelijk-IIistorische Ktosvcrconiging „Breezand" alhier con openbare vergadering iv bot lokaal der Evaugolisatie. Gezongen werd Ps. 103 1, waarop de voorzitter, de beer P. Boon, de vergadering opende met gebed on vervolgens hot woord gaf aan Mevr. Roorda v. Eijklnga uit Haarlem, voor hot onderwerp: „De Christenvrouw on de Politiek." Do uitslag der verkiezingen voor de 2e Kamer was voor spreekster een groots voldoening geweest wijl liet tweede amendement dat aangenomen, werd, was dat van don heer Hermans, dat de mogelijkheid voor de regeering opent, om, ten aanzien van be paalde gemeenten, de percentages van toelaatbare vrije verhooging niet te bepalen op 50 (reep. 37/4) cloeh op 30 (reep. 25). Dit word aangenomen met 43 tegen 27. stemmen. Daarna werd do Iluurcommissiewet aangenomen met 51 tegen 19 stemmen. Togen de Vrijzinnig-De mocraten en Sociaal-Democraten. GEMEENTE ZIJPE Ingeschreven van 3 tot 6 Maart 1923. Geboren: Ario Lambertua, zoon van Jacob Dalenberg cn Marie Twiskcr. Getrouwd: Meilert Jacob Tiessen, 21 jaren, ferbei- der en Antje Oud, 19 Jaren, beiden alhier. GEMEENTE ST. PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1923. Geboren: Willem, z. v. Cornelis Kloosterboer en .Haartje Baldor. Niosje, d. v. Jan Kooij en Aaftje Bak. Overleden: Maartjo Kooij, 56 j., echtgen. van Klaas Vries. Gehuwd: geene. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1923 Geboren: Ttaca Jeannette, dochter van Jan Veth- nan en Cornelia Maria Waiboer. Jan, zoon van Arle <le Grual en Maartje Leijen. Gehuwd: Klaas Leijen, 26 Jaar on Anna de Vos, 2U .aar. Klaas Keetman, 33 Jaar en Trijntje van Stip- :iaan, 32 jaar. Willem Zwaan, 58 jaar, on Johanna Juditha Bloemen, 51 Jaar. Jan Rentenaar, 20 Jaar en Jannetje Nat, 21 jaar. Overleden: Aden Slooves, 83 jaar, weduwnaar van Kllsabeth Keppel. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1923. Geboren: Pieter, zoon van Pieter Dirk Jan Warde- aar en van Aagje Moeliker. Guurtje, dochter van l.ouris de Graaf en van Maria Blaauboer. Machiel, zoon van Roelof Janssen en van Berendina Bult. Antje Jacoba, dochter van Arie Cornelis Bol en van Maria Westerman. Jan, zoon van Gerard Zwaan en van Grietje van Stipriaan. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Hendrik Kaper, oud 95 jaar, echtge- noote van Geertje Wit. GEMEENTE HEERHÜGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1923. Geboren: Cornelia Jacoba, dochter van Evert de Jong en van Aafje Weel. Catharina Maria, dochter van Theodorus Koomen en van Anna Tamis. Maria Cornelia, dochter van Petrus Beers en van Jacoba Maria de Boer. Margaretha, dochter van Cornelis Suiker en van Margaretha Straat. Cornelia, dochter van Conelis Dekker en van Berradine Swinkels. Ja coba, dochter van Everardus Jacobus Westmeijer en van Theodora Groot. Margaretha Maria, dochter van Jan Jong en van Anna Margaretha Schilder. Ursula Margaretha, dochter van Jan Dekker en van Naatje Oudeman. Johanna Catharina, dochter van Cornelis Oudhuia en van Alida Heddes. Johanna, dochter van Simon Weel en van Antje Boud. Anna Maria, doch ter van Jacob Berkhout en van Niesjo de Boer. Pe- tronella, dochter van Lourens de Graaf en van Aafje Klaver. Overledon: Pieter Gootjes, oud 44 jaren, echtgenoot van Maartje van der Oord. Johannes Jonker, oud 3 jaren, zoon van Petrus Jonker en van Maria Jong. Jan Brugman, oud 75 jaren, echtgenoot van Maartje de Hart. Neeltje Kok, oud 77 jaren, weduwe van Pie ter Vlaar. Volkert Visser, oud 87 Jaron, weduwnaar van Trijntje Kobus. Neeltje Kriek, oud 78 Jaren, we duwe van Dirk Oukes. Jannetje de Groot, oud 52 Ja ren, echtgenoote van Klaas Schilder. Gehuwd: Simon Lodder en Trijntje* Polsma, belden alhier. CorneÜB Bloemendaal, van Landsmeer en Potronella Maria den Engelse. GEMEENTE WEERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand Pebr. 1923. Geboren: Jan, jkxto van P. Hermans en A. Bakker. DE TURKEN VERWERPEN HET ONT- WERP-VREDESVERDRAG VAN LAU- SANNE. CONSTANTINOPEL (B.T.A.-Telegram). De Nationale Vergadering van Angora heeft beslo ten, dat het ontwerp-Vredesverdrag van Lausanne niet kan worden aanvaard, daar het in strijd is met het Nationale Pact. De Nationale Vergadering verwierp alle verant woordelijkheid voor de gevolgen voor het geval de Mogendheden zouden aandringen op aanvaarding \an het verdrag naar letter en geest. DE BEDELARIJ NEEMT AF. Het bedelen is geen lucratieve broodwinning meer constateert de „Matin", die er op wijst, dat het aantal bedelaars in ao Parijsche straten aanmerkelijk is af genomen. De statistiek staaft de bewering van het blad. In 1913 heeft de politie 2300 delicten in verband met bedelarij behandeld, tegen slechts 816 in 1922. tUM WE.0 VAN LONDEN NAAR BIRMINtSHAM VOOR SNLLAUTOVERKEER. Bij het ministerie van Transport is, volgens een N. T. A.-bericht, een plan in behandeling voor den aanleg van een weg van Londen naar^Birminghain, ten gebruike van zeer snel rijdende auto's. De weg zou een breedte krijgen van 50 voet en 91 ^lüijl lang worden en geen hellingen hebben grootcr dan 1:40 en gecnr bochten met een middellijn van minder dan een kwart mijl. De rijsnelheid zou niet aan beperkingen worden gebonden, evenmin als het aantal aanhangwagens. De aaniogfkostcu worden op 6.500.000 pond geraamd. De weg zou oen besparing van transportkosten van 20 tot 35 pot. opleveren. Elk voertuig, dat van den weg oebruikt maakt, zou eeu recht moeten betalen, berekend naar den inhoud; uit dit recht zou men ae kosten dekken. DE VERLOVING VAN CHARLIE CHAPLIN. Bijna was do verloving van Churlie Ghapiin met Pola Negri woer uit gcweesl Kr schoen sedert eenige dagen iets te haperen aan de goede verhouding tusschon het paar. Do bladen hadden er de lucht van gekregen en verdiepten zich in allerlei mogelijkheden totdat Donder dag de krantenjongens te Hollywood, het filmcentrum van C&lifornië, ae stad opschrikten met den roep„Gha piin givcs Negri the air." Pola Negri vernam Uit dit krantenbericht, dat Chaplin gezegd zou hebben dut hij to arm was om met Pola to trouwen (Chaplin verdienil slochts 12.000 gulden per dag). Pola liet clit niet op zich zitten on publiceerde op stuanden voet de volgende verklaring„Charlie moet een rijke vrouw trouwen en liet zou hem niet moeilijk vallen, er een in de Vereenigdo Staten, het rijkste land ter wereld, te vinden. Be' geef Charlio daarom zijn vrijheid terug en ontsla hem van rijn verbintenis. Ik wensen hem veel geluk en zal altijd zijn toegewijde vriendin blijven." Ln een .iuter- viouw verklaarde Pola nader: „Een vrouw moet uit ondorvinding loeren. Ik' dieb geleerd. jk ZQj, nu verder voor mijn werk leven. De rest, de gelukkige dagen te Santa Barbare cn Do Monte, is dood. Alles is voor mij' voorbij." Do verslaggevers telefoneerden Pola's verklaringen naar Charlie. „Is that hof' vroeg Charlie sarcastisch. Enkele oogcnblikken later zat hij in zijn auto en was hij op weg naar Pola's woning. Het resultaat van het bezoek was. dat zij kort na middernacht oen nieuwe rverklarinA publiceerde, waarin zij zeide dat Charlie had ontkend, dat hij verklaard had te arm te ziin om met haér te trouwen. Hij had intogendeel gezegd dat hij „van mij hield en niet'zonder me leven kon". Charlie verklaarde daarop weer dat hij „de gelukkigste man ter wereld* was en Pola zeide; ..I am so happy." Hadden die Amenkaansche penny-a-lincrs toch bijna de verloving van Charlie en Pola uit gemaakt PRESIDENT HARDING. Uit Washington, 5 Maart. De President en zijn echtgenoote zijn heden uit Washington vertrokken naar Florida, waar zij in een „woonschuit" een reis van een maand zullen doen. Het gezelschap, waar toe ook een aantal vrienden van den President en me vrouw Harding behoort, gaat te Ormond, in Flo rida, aan boord van de woonschuit. Na do langdurige ziekte van mevr. Harding was dat de eerste maal dat zij zich buiten het Witte Huis vertoonde. CRISIS IN HET ENGELSCHE MIJNBEDRIJF. Frank Hodges, de secretaris van de mijnwerkers- vereeniging, waarschuwt in de pers nog eens dat er weer een crisis in het mijnbedrijf op komst is. Hij verklaart, dat er onder de kolendelvers groote ar moede heerscht en dat zij heelemaal niet profiteeren van de toeneming van den uitvoer van steenkolen en de stijging van de prijzen. Er zijn 220.000 mijn werkers, zegt hij, die nog geen 45 sh. verdienen met zes dagen werken; 316.000 van hen verdienen nog geen 50 sh. en slechts 30.000 (nog geen 4 pet. van het geheele aantal) verdienen 5 p.st. niet uitgebleven. De rodevoering was zoowel uit een 'oogpunt van buiten 1 andscho als uit een oogpunt van binnenlandsche politiek onbelangrijk en de rijkskan selier, heeft de gelegenheid laton voorbijgaan om duidelijk antwoord te geven- op de vragen, die de openbare meening binnen en bulten do grenzen se dert langen tijd aan de Duitsche regeoring stelt. Tlonor Law heeft verleden gezegd, dat hij nu een duidelijke verklaring verwachtte omtrent hetgeen, waartoe Duitschland bereid is en wat hot, daartegen over cischt. Gelijk bekend is, wachtte de wereld daarop reeds sedert hot jaar 1914 en zij zal daarop nog langer moe ten blijven wachten, want ook héden heeft de rijks kanselier zich daaromtrent niet uitgelaten. De in houd van de voorstellen voor de jongste conferen tie van Parijs is ook thans niet openbaar gemaakt en onder welke voorwaarden en op welke basis Duitschland zou willen onderhandelen, ook dat heeft Cuno in het raidden gelaten. De beslissende passage omtrent dit onderwerp luidde aldus: „Niet daarom is Frankrijk in het. Roergebied gevallen, om dat wij niet willen onderhandelen en omdat or een druk op ors noodig was om ons daartoe te brengon, maar alleen omdat Frankrijk niet wilde onderhan delen en de hand niet wilde grijpen, die Duitschland in de laatste 3>a maand, dat is de tijd, gedurende welke dit kabinet werkzaam is geweest, viermaal heeft uitgestoken. ORANJEFEESTEN. Dinsdagavond hield do Feestcommissie, welke de Oranjefeesten tar gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van H.M. Koningin Wiiholmina zal organi- seeren, eeno vergadering. Indien er zich geen overwegende bezwaren voor doen, weid het feest bepaald op 16, 17 én 18 Septem ber a.s. Behoudens goedkeuring zal er aan het driedaagscb feest een kermis worden verbonden. In grove lijnen werd het volgende programma na geanimeerde besprekingen, als volgt, vastgesteld. Zondag 16 Sept., 's middags 12 uur officieoio ope ning, b.v. voor het Raadhuis, daarna groote uitvoe ring ecner cantate of iets dergelijks met begeleiding der Harmonie, opening etalagewedstrijd; 's middags voetbalmatchen; concert op de Gracht; opening ker mis; 's avonds in verschlilende lokalen uitvoeringen en concerten; verder: verlichting der straten; wed strijd voor verlichte en versierde gevels, zoo moge lijk muziek door de gemeente. Maandag 17 Sept.: 's morgens vroeg koraal mu/.iek vanaf den kerktoren; voorts s morgens feest voor de schoolkinderen; kinderspelen; 's middags groote gecostumeerde variëerende optocht; volksfeesten; herhaling van de groote zanguitvoering, kermis; 's avonds verlichte optocht en gymnastische oefe ningen en standen, enz., met bengaalsche verlichting op het kerkplateau. Dinsdag 18 Sept. de jaarlijksche draverijen, te hou den door de Harddraverijvereeniging „Westfries" land" en 's avonds het jaarlijksche schitterend vuur werk. In den tijd tusschen do harddraverij cn het vuurwerk muziek- of zanguitvoeringen. Buurtcommissies zullen worden uitgenoodigd, me de te werken voor een feestelijk geheel, in overleg met de feestcommissie. Nadat dit programma voorloopig was vastgesteld, werden oen achttal subcommissies samengesteld, om de verschillende onderdeelen uit te werken en vér- volgens te regelen. Voor den etalagewedstrijd zal de medewerking .worden verzocht van do twee hier bestaande mid denstands vereenigingen; de harddraverijen worden uitgevoord door onze Harddraverij vereeniging. Verschilende autoriteiten onzer gemeente zullen door het Üagelijksch bestuur der Feostcomiftlssie worden uitgenoodigd, in iiet Eere-comitó zitting to nemen. Vervolgens werd na deze ruchtbare besprekingen de vergadering gosloten. PAASCHTENTOONSTELLING. De redactie van den Vee- en Vleeschhandol hooft voor onze 1'aaschtentoonsielling een gouden me daille beschikbaar gestold en wel voorde rubriek on afgewisselde koeien. Naar de bladen nader melden zijn de Franschen gister over Cronenberg en Remscheid opgerukt naar Wipperfurth, een afstand van 25 30 K.M. Volgens de Vossische Ztg. zijn ze daarbij door de neutrale zone, die aan het Engelsche gebied grenst, getrokken en hebben daarin enkele plaatsen bezet. Blijkbaar beoogt deze nieuwe bezetting, als sluitstuk in het front van Bazel tot Wezel, de douane-schroef naar believen te kunnen aandraaien. Uit Berlijn, 0 Maart. Roeds lang voor dat he denmiddag de vergadering van den rijksdag) begon, waarin de rijkskanselier zijn mot spanning ver wachtte redovooring heeft gehouden, had zich een groote menigte nieuwsgierigen voor den ingang van hot gebouw opgesteld. Do tribunes waren, nJdus de N.R.Ct., nog voller dun men het reeds op zoogenaam de groote dagen gewend 1». Zooals reeds is opge merkt, was de kans groot, dat al de geruchten om trent den inhoud van de redevoering do spanning zoozeer hadden doen stijgen dat er eon teleurstel ling *nu kuunen volgen. Deze teleurstelling is ook Asin ouzo Lezen'HsT'ii. Nu hot binnenkort wederom voorjaar is en velo leze ressen reeds uitzion naar de laatste modollen der niouwo mode, voor zich zelf of voor do kinderen, vestigen wij de aandacht op HET NIEUWE MODEBLAD dat tegen goedkoopon prijs bij onze administratie is verkrijgbaar gesteld. Een abonnement kost per kwartaal van 6 nummers franco per post slechts 11.25- Om de eerste kennismaking aantrekkelijk to ma ken, ontvangen de eerste 1000 nieuwe abonnó's die ten behoeve van die controle hare aanvraag hebben doen toekomen aan Uitgevers-Maatschappij „Neei- landia". te Utrecht, een Luxe doos Toiletzeep Cadeau inhoudende 3 stuks prima zeep van do zoo punslig bekende fabrieken der Gebrs. Dobbelmann. Men vuile onderstaand bestelbiljct in en vermeide daarop den naam van onze courant. Het Nieuwe Modeblad wordt uitmuntend ge red i- geerd, bevat een zeer groot aantal van do laatste modellen voor Dames- en Kinderkleeding in elk genre, lingeriën, nuttige en fraaie handwerken, heeft een gratis Knippatronenblad en stelt van alle modellen geknipte patronen verkrijgbaar. Het is hèl beste modeblad, dat in ons land ver schijnt en is om vele redenen te verkiezen boven de in het buitenband verschijnendè modetijdschriften. Daarenboven schrijft Het Nieuwe Modeblad voor zijne abonné's binpenkort een ALLERAARDIGSTE WEDSTRIJD uit, waarbij worden uitgeloofd 100 FRAAIE PRIJZEN met als HOOFDPRIJS een eerste klas NAAIMACHINE. Proefnummer op aanvraag gratis aan het Bureau van dit Blad. DE UITGEVER. BESTELBILJET. Ondergeteekende, bericht genomen heb bende van de bijzondere aanbieding in de Sch&ger Courant, verzoekt U haar te noteeren als abonné op HET NIEUWE MODEBLAD (2de uitgave) tegen den prijs van f 1.25 per kwartaal, met als 9ad*au oen Luxedoos Toiletzeep. Hoogachtend, Naam Adbes: Dit uitknipsel te eenden aan Uitgevers-Mij. „Neer- landia]\ Utrechtter contróle voor de eerste 1000 abqfiné]s. Enveloppe km gefrankeerd worden met 2 ds., overeenkomstig Kon. Besluit van 18 Sept. 1919 art. 3, 1, sub. 2, letter K.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6