Alineti Nieiws BATO N. SNAAS, Eiiplsche en Schotsche Stoffen DAMES- en HEERENRIJWIELEN, Zaterdng 10 Maart 1923. 86ste Jaargang. No. 7194. Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMANI Ce., Sctiagcïi EERSTE BLAD. Rirut ettfan d sch Nieuw*. ONTVANGEN: prima B. H. lËNGBAUS, VRH RIJSWIJK's RIJWIELEN Molenstraat C 10 Se.hagén. modellen 1923, Iepen sterk CONCUKKELKENIIK PI1IJZEN. SCHA tm liiu«J vmuiJiijril. vnmnoal pc»)* weok: Dimuilit#, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. GtJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- r<-nHAn ri»i/ zonvo.ftl moi.'<0iik In hot eerstoif komend aumm«r geplaatst. POSTRJEKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden 11.05. Loaao nummers 0 cont,, ADVEKT12N- TlftN van 1 tot 5 rogola f 1.10, iedere rogol mooH 20 cent (bcwljcmo. inbegrepen). Grooto lottera wordon naar plaatoaaimto berekend» DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. HET WONDERE AMBT. Men schrijft uit Friesland aan de N.R.Ct.: Dat het leven van vele predikanten groote moei- liikheden en vaak hittere onaangenaamheden mede brengt, waar zij althans op het platteland op kleine dorpen leven temidden van een bevolking, die hun geestelijk of weinig of niets heeft te bieden, waar zij afhankelijk zijn van kerkvoogden, die voor een be hoorlijk tractement van den predikant dikwijls wei nig gevoelen, waar de menschen in het algemeen van aard en omvang van het werk van den predikant weiffig hegrijpen, waar ze b.v. er in het minst geen notitie van hebben, dat de predikant, wil hij met zijn ti'jcl medeleven en frisch blijven, een tamelijk hooge boeken- en krantenrekening jaarlijks zal moeten hebben een en ander is al dikwijls in dit blad betoogd. We werden in den laatsten tijd aan deze dingen herinnerd door een paar gebeurtenissen, die we aan de vergetelheid willen ontrukken en openbaar wil len maken, ook in de verwachting dat het hier ge schrevene komt onder de aandacht van de betrokken gemeenten, waarvan, we de namen opzettelijk ver zwijgen. De eene gebeurtenis speelde zich dezer degen af in pen -vrijzinnige gemeente, niet groot, niet rijk, maar waar cle offervaardigheid op hetzelfde bedenke lijke niveau staat als in vele andere hervormde ge meenten. De predikant aldaar, een flink, ijverig man, had een traktement van vijf en twintig honderd gulden. Niet buitensporig hoog, zal men zeggen. En terecht. Mn ar hij kreeg dezer dagen bezoek van een der kerk voogden. We hebben gemeend, aldus deze man, dat uw trac tement met vijfhonderd gulden moet worden ver minderd. Vooreerst" hebt u een kleine huishouding, u hebt maar één kind, gij houdt geen dienstbode, uw vrouw doet het werk zelf en bovendien wij ach ten het goed, dat een predikant in dezen tijd het voorbeeld; geeft van bezuiniging èn versobering. Daar om besloten we de toelage van vijfhonderd gulden in te houden. De predikant, die daarmee tot object en subject van de versobering en bezuiniging werd gepromoveerd, had genoeg zelfbeheersching om te zwijgen. Hij heeft het zijne gedacht van de waar- deoring van zijn werk, van de offervaardigheid van zijn gemeente, en van de heerlijke afhankelijkheid, waarin zich velen bevinden, die machteloos staan tegenover de kerkelijke regenten, die op de dorpen de scepter zwaaien. Een ander geval is het volgende: Daar is in een gemeente een predikant, die tot de ontdekking komt, dat in vroeger tijd de kerkvoog- den de pastoro.Ha heeft geannexeerd. Hij laat. de zaak nagaan, en deelt, de kerkvoogdijen de ge meente is een combinatie van twee dorpen hot re sultaat van de onderzoekingen mede. Natuurlijk komt er verontwaardiging in de ge- meonte. Men denkt er over uit do kerk weg te blij ven. de predikant wordt beschuldigd van inhaligheid en voor do zooveelste maal wordt men bevestigd in zijn overtuiging, dat het ten slotte toch maar om het liove geld gaat. Dat hier een kwestie van Mcht be staat. niet alleen van beteekenis voo? den betrokken predikant, maar ook voor zJjr. opvolgers, tot die hoogr te kunnen de meesten zich nu eenmaal niet opwer ken. De predikant stelt de kwestie in handen van het classikaal bestuur en de kerkvoogdijen besluiten ook juridisch advies in te winnen. Nu doet zich echter een ander incident voor. De predikant heeft een kind. dat een inrichting voor middelbaar onderwijs moet bezoeken/ Heen- er\ weerreizen naar de stad is uitgesloten, dus wordt het kind in de.dtad ingekwar tierd. De moeder echter kan het dagelijksch gemis van het kind niet verdragen en dreigt zenuwpatiënt te worden. liet gevolg is. dat de predikant uitziet naar een andere gemeente waar wel de mogelijkheid van heen- en weerreizen bestaat, en als zijn voornemen te kennen geeft. dat. als hij niet mocht slagen in het verkrijgen van een andere gemeente, zijn vrouw en 'kinderen naar de stad zullen verhuizen, terwijl hij zelf zijn domicilie in zijn gemeente zal houden, eenige dagen per week zal overkomen, om te catechiseeren, huis- en ziekenbezoek te doen, te preeken, en al de werkzaamheden te verrichten, die aan zijn ambt zijn verbonden. Het gevolg is nieuwe ontstemming bij de r meente. die zich niet indenkt in de moeilijkhe den waarin de predikant is geplaatst, maar botweg oordeelt, dat eventueel vertrek .van zijn gezin zonde is tegen het dorp. En dezer dagen deelde de kerkvoogd mede, dat de kerkvoogdij besloten had over 1923 Voorloopig de toe lage van f500 niet uit te 'betalen. De bedoeling is waarschijnlijkheden predikant al dus te laten gevoelen, hoe weinig content men is, dat deze de groote waarschijnlijkheid van zenuwziek te van zijn echtgenoote tracht te ontgaan door de maatregelen te treffen, die wij vermeldden. Wij onthouden óns ook fhier van een commentaar. Bovenstaande feiten vormen wel een illustratie van de moeilijkheden en onaangenaamheden, waaraan een predikantenleven zeer rijk kan wezen. HET ZUIDERZEE-VISSCHERIJ-BEDRIJF. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist, betreffende het nemen van maatregelen tot verbete ring van detj toestand, waarin het Zuiderzeevissche- rijbedrijf én de aanverwante bedrijven verkeeren en het tijdstip van indiening van een wetsontwerp, houdende tegemoetkoming aan de Zuiderzeevisschers bevolking §n andere personen, in verband met de éfcor hen wegens afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee te lijden schade, heeft de heer van Swaay, Minister van Waterstaat het volgende geantwoord: De vraag, aan welke oorzaken de ongunstige toe stand van het Zuiderzeevisscherijbedrijf is toe te schrijven, is bezwaarlijk voor afdoende beantwoor ding vatbaar. Van algemeene bekendheid toch is. dat dit bedrijf zeer wisselvallige baten afwerpt. Het on derzoek, indertijd door de Staatscommissie van het VOOR H3T A.S. SEIZOEN. LAGE PRIJZEN - VRAAGT STALEN Aanbevelend, Confectie- en Maatkleermakerij WINKEL OVEBAL Tt ONTBIEDEN. jaar 1892 ingesteld, in verband met afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, zoowel als dan van de subcommissie uit de commissie B van den Zui derzeeraad, naar de schade, welke de afsluiting voor de Zuiderzeebevolking ten gevolge zou kunnen heb ben, heeft aangetoond, dat, er naast jaren van voor spoed, jaren zijn, waarin de visschërsbevolking een kommervol bestaan lijdt, immers die jaren, waarin voornamelijk de ansjovisvangst geen behoorlijk be schot oplevert. In afwachting van aflossing in de goede jaren pleegt in de slechte door de leveranciers op de schuld der visschers bijgeschreven te worden. Bij deze onzekere omstandigheden voegt zich wel iswaar ©enigermate de verwachting omtrent de af sluiting der Zuiderzee, ingevolge het in het jaar 1918 aangenomen wetsontwerp, doch naar den onderge teekende voorkomt zal hoofdzaak van den ongunsti- gen toestand wel zijn de slechte stand der buiten- landsche valuta en het wegvallen in verband daar mede van het buitenlandsche afzetgebied. Voor zooveel betreft den invloed, welke reeds thans uitgaal van de voorgenomen afsluiting, is getracht daarmede rekening te houden door het treffen van een voorloopige regeling op voetspoor van hetgeen ter zake door de bedoelde subcommissie werd aange voerd, namelijk het oprichten van een crediet vereeni- ging voor de Zuiderzee, aan de oprichting waarvan der geachte steller der vraag een werkzaam aandeel heeft gehad Deze vereeniging ondervangt de moeilijkheden, voor zooveel immers het geschokte crediet der Zui derzeevisschers tegenover hun leveranciers in het wezen der zaak door het Rijk wordt hersteld, dat practisch het risico van de leveranciers heeft over genomen. De credietvereeniging oefent haar werkzaamheden in zoodanige mate onafhankelijk van de Regeering uit, dat er van minder toeschietelijkheid dezerzijds in het verstrekken van crediet aan de visschers geen sprake kan zijn. Intusschen zal de credietvereeniging indachtig zijn aan het oordeel der subcommissie, op welker voorbe reiding zij steunt, dat bij de credietverleening in geen geval als beginsel mag worden aanvaard, dat deze geschiedt als „voorschot" op latere vergoeding krachtens wettelijke bepalingen (zie bladz. 12, 2de kolom, bovenaan van het verslag der subcommissie). In tijden als deze, waarin dus, geheel afgescheiden van de afsluiting der Zuiderzee de credietwaardig- heid der visschers heeft geleden, is dubbele voorzich tigheid bij het hanteeren der bevoegdheid der crediet verleening geboden. Zooals de zaak thans staat, ligt het niet op den weg van ondergeteekende, maatregelen te treffen ter verbetering van den toestand, waarin het visscherij- bedrijf thans verkeert. Van hem mogen immers slechts zoodanige maatregelen worden verwacht als samenhangen met de afsluiting der Zuiderzee, op welk terein reeds de eerste stap door de oprichting van de credietvereeniging is gezet. Het wetsontwerp, waarvoor de subcommissie uit de commissie B van den Zuiderzeeraad het vooron derzoek ter hand nam, is in voorbereiding; zooals de ondergeteekende bij de behandeling, van het ont werp van hoofdstuk IX der Staatsbegroottng 1923 in de vergadering van de Tweede Kamer van 30 No vember 1922 mededeelde, is ondanks de nauwgezette voorbereiding der subcommissie de samenstelling van het wetsontwerp niet gemakkelijk, zoodat, hoe zeer de voorbereiding met kracht is ter hand geno men, de werkzaamheden nog niet. beëindigd zijn. In dit stadium der zaak meent ondergeteekende. zich van verdere uiteenzetting te mogen onthouden. heeft voorgedaan. Daar werd een lijst ter inlevering aangeboden dooreen kiezer, die deze niet o adert eekend had. Hij bood later een gelijkluidende tweede lijst aan, die hij had onderteekend. De eerste lijst werd ingeleverd door een daartoe gerechtigd kiezer, zoodat er twee gelijkluidende lijsten waren. Het stembureau heeft toen de candidaten geschrapt, en 'Ged. Staten van Noordbrabant Rebben het goedgekeurd. Het voorstel-Rjnk werd met 3 tegen 2 stemmen ver worpen en daarna zijn miet 3 tegen l atemmen de lijsten van den Vrijheidsbond ongeldig verklaard. EEN VOORHISTORISCH WOUD BIJ ROTTERDAM In het Isatste Tijdschrift van het Aardrijkskundig Genootschap deelt de heer S. L. Wijnbergen mede, dat bij uitgravingen door den Kralingschen plas heen op terreinen benoorende tot den Prins-Alexander-polder, boomresten aangetroffen zijn welke er op wijzen dat in lang vervlogen tijd ter plaatse een dicht oerbosch ge staan moet nebben, t De SOHOEN HANDEL SCHOENMAKERIJ zond bestaat voornamelijk' uit veen, en rust op een kleilaag. Op deze kleilaag staan de boom- resten geworteld. Vele ondereinden van boomen staan nog met de wortels in den grond, andere daarentegen} liggen ontworteld. Als hoofdrichting waarin de boomen, liggen is de richting Z.W. N.O. terug te vinden ofschoon afwijkingen o.a. veroorzaakt door de aanwe zigheid van takken en andere boomstammen wel voor komen. Dikwijls staan de boomen zeer dicht naflet elkaar; ook wél op en over elkaar. Zelfs komen wel voor: twee, drie, o f Oneerdere gt&nmeu ©ogenschijnlijk tot één boom vereenigd. De onder einden der boomen rijn veelal door de aan- I wezigheid van dunnere takken tot breede stompen uitge groeid. De boomstammen hebben een maximum dikte i van 50 60 c,M. i Het meest "wordt aangetroffen de elzeboom, verder ook een groot aantal eiken. Ook hazelaar, welke veel voorkomt hij een dergelijke boschvegetatie, wordt mede gevonden. Zelfs kwamen nog enkele hazelnootjes te voorschijn. Ook een zwam werd gedetermineerd. Van enkele op kleiner schaal voorkomende houtsoorten kon tót óp heden nog niet met juistheid de soort vastgesteld worden. Het elzenhout is zeer zacht en wordt met de schop mcegegraven. Het eikenhout daarentegen is vrij hard en bereikt na droging weder de normale hardheid. Wel laat het dikwijls los langs de jaarringen; soms is het door looizuur zwart gekleurd. Als regel dringen de wortels van de elzen vrij diep den kleigrond in. De wortels van de eiken zijn meer horizontaal uitgegroeid. Boven de kleiïaag waarop de boomen staan bevindt zich nog een veenlaag ter dikte van JVij a 2 M., terwijl zeer waarschijnlijk hier nog een laag veen van pl'.m. 4 M. afgeveend is. Wegens deze dikte van het veen kan men aannemen dat het tijdstip waarop dit bosch gegroeid is, waarschijnlijk minstens 3000 jaar achter ons gelegen is. De aanwezigheid van boschresten is een bekend ver schijnsel op verschillende plaatsen van ons land. Ook in dc omgeving van Rotterdam o.a. bij bagger- werken. in de havens komea dikwijls stukken hout aan 't licht. Waarschijnlijk min deze terreinen het eerst bewoond geworden in de 13de eeuw feu hebben zij' toen voor namelijk uit groote veenmoera3sen bestaan. In de 14e eeuw zijn sommige stukken fand met kaden omgeven en door slooten doorsneden. Eerst in den loop van de 15de eeuw ontstonden geleidelijk' de wind molens wélke oorspronkelijk van kleine afmetingen wa ren, De VooEjaers-eolleetie is geheel compleet:. Mooie goedkoope Artikelen. den hamer onder veel argumenten vanbij eiken .wagen 2 man, 't laden gaat nog zoo slecht niet, er is geen con currentie, alle koopibji geven even veel, er komt een nieuw contract en de bouwers willen medezeggingschap Het toekennen vaa overleggeld droeg aller goedkeuring weg. Het voorstel Hoogheemraadschap" en franco levering in wagen of schip, werd aanvaard wetende dat 'de trans portarbeiders niet Worden uitgesloten- De voorstellen van St Pancras werden geacht genoeg- zaam besproken te zijn. Men hoopte, dat net. punt. „alles veilen'' goed naar voren zal worden gebracht. De lede» kregen .gelegenheid manden, bakkwn, kool- agen te bestellen, waardoor 't. getal manden steeg i tot 240 en dat der kragen, tot 181500. VERKIEZINGEN PROV. STATEN. Het hoofdslembureau in den Statenkring Tiel heeft de drie gelijkluidende lijsten van den vrijheidsbond ongeldig verklaard, overeenkomstig art. 44 C der Kieswet. Hierover wordt nog nader gemeld over 3e beraadsla ging in de zitting van bet hoofdstembureau Mr. S. Rink verdedigde het voorstel, de drie lijsten, ingediend door den Vrijheidsbond, als één lijst te be schouwen en dus geldig te verklaren. Hij beriep zich op de aFgumenten, aangevoerd in de Nieuwe Rotterd. Ct. van Maandagavond. Het stembureau is bevoegd, die beslissing te nemen, welke aan de bedoeling van de lijsten en den geest van de wet voldoet. Van concur- reerende lijsten, door de memorie van toelichting be doeld. is hier geen sprake. In den geest van de Kieswet zijn de drie lijsten één. De heer'Spoorenberg meende, datenkei het antwoord otpi cfe vraag: Wat zegt de wet? mocht beslissen. En de wet schrijft op straffe van ongeldigheid voor, dat een candidaat slechts op één lijst mag voorkomen. Bij de vorige verkiezing diende de S.D.A.P. in den Staten kring Eist met de lijst een copie daarvan in. Eist heeft toen overeenkomstig art. 44 van de Kieswet de candidaten geschrapt, en Ged. Staten van Gelderland hebben dit goedgekeurd. Wanneer het de bedoeling was, dat schrap ping enkel zou plaats hebben bij concurreerende lijsten, waarom dan in die 4 jaren dit artikel niet zoo gewijzigd dat twijfel buiten gensloten is? Een beroep op art. 98 gaat. meende de heer Spooren- berg, niet op, daar dit niet handelt over de geldigheid van dc lijstén. maar over het Vaststellen van den uit slag tu« de verkiezing. De voorzitter van net stembureau deelde een geval mee, dat zich bij de raadsverkiezingen ïn Waa.wijk bericht hiermede de ontvangst van een SCHITTE RENDE COLLECTIE ST. PANCRAS. Ten huize van den neer H. Gerritsen vergaderde de vereeniging De Tuinbouw, op 7 Maart 1923, met 95 leden. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer, opende de bijeenkomst en verzocht den leden kort en zakenjk tc zijn Daarna las de secretaris, de heer T. Engel, de notulen van de jaarvergadering op 21 Febr. j\l., welke onder dank voor juiste notuleering werden goedgekeurd. Voorgelezen werd een schrijven van den veüingleidcr, 'den heer S. de Boer, waarin hij mededeelt,'dat't in de vergadering van 21 Februari besprokene door den heer Jn. Kloosterboer Pz., omtrent laten lezen aan H.H. kooplui van de veilingbriefjes en bespreking over de prijzen der kool, leugen is, en dit in bijzijn van de hoeren Slot heeft laten erkennen. In behandeling komt de agenda voor de algemeeüu vergadering der Langedijk'er Groenten Centrale, op 14 Maart a.s. Het Bestuur van de L.G.G. stelt voor de bepaling in art. 4 der statuten ,„lid .zijn van den Ned. Tuinbouw- raad" te vervallen, waardoor 't mogelijk wordt ook af deel ingen die daartegen bezwaar hébben, als stemheb bend lid toe te laten. Allen voor. Niet ontvankelijk werd verklaard een aanvulling van art. 8 der s tatuten met de woorden behoudens goedkeu ring van de Algem. Vergadering. Ditzelfde lot trof de voorstellen van Zuidscharwouda, Oterieek, Koedijk en De Tuinbouw, die alle bezuinigingen bedoelen, doch "strandden op art. 8 der statuten. 't Voorstel 'van Broek op Langendijkmaatregelen ïe treffen, dat 't veilingspercentage de 3 pet. niet te boven gaat, vond beter onthaal. „Den ouden tijd handhaven" vond algemeen bijval, terwijl vrij mandaat werd verleend, om actie te voeren voor vrijstelling zegels plakken voor hen, die minder dan f 1500 inkomen hebben. 10 C. wil plannen steunen, die beoogen proefzendingen inaar andere gemeenten te bevorderen. 10 D: verkrijging van meerdere koelruimte en 10 E 't bevorderen van t lezen van „De Tuinderij', werden goedgevonden. 14 Adirect laden 'tijdens of na 'de veflin.tt ptssefrde Het voorstel van $en heer Jb. Kloosterboer Dz.'t Bestuur bestaat uil 7 leden-tuinbouwers, werd inge- troS&ea. L Het viKïrstel-Wagenaarde Bestuursleden rijn niet terstond herkiesbaar, verworpen met 50 tegen, 23 voor I en 23 blaöeo. Daarop volgde do rondvraag, waarbij' aangedrongen werd het door middel van den Ned. Tuinbouwraad verkrijgen van een goeden prijs der aardappelen; 't opruimen van 'X wrak achter het erf van P. Kok, waarna de Vergadering met dank aan de leden gesloten werd. DE TUINDERS EN DE VALUTA-CONCURRENTIE. De heer Braat heeft den Minister van Binnenland- sche Zaken, en landbouw de volgende vragen ge- 1 steld: j Is het Z.E. bekend, dat in het Westland nog dui zenden K.G. witlof aanwezig zijn, welke de tuinders wegens valuth-concurrentie der Belgische collega's I niet van de hand kunnen doen? Is Z.E. niet van oordeel, dat, terwijl de Regeering maatregolen tracht te nemen om producenten van andere levensbenoodigdheden tegen die concurrentie te beschermen, onze tuinders ook recht hierop heb- j ben? i Is Z.E. bereid stappen in die richting te doen? i DE VIER K'a. j Dezer dagen stapt bij mij binnen een jongmensch, die in de practijk wil en mij vraagt, waarop hij in de eerste plaats heeft te letten, op welke wijze hij l succes kan hebben in de wereld. Ik antwoord hem lachend: denk aan de 4 K'a; en als gij naar het buitenland gaat, zet de K's dan in het quadraat. Zijn oogen vroegen om toelichting. Ik zei hem toen: ik geef u dit eenvoudige recept, opdat gij: dit nimmer meer zu.lt vergeten, maar ik erken, dat er. een toelichting bij behoort.. Welnu dan. Met de eerste K. bedoel ik kracht, dat geldt dus uw gezondheid. Zonder een krachtig lichaam zijt ge gehandicapt. Wat uw verdere goede eigenschappen ook mogen zijn, om ze in toepassing te brengen, hebt go kracht noodig van zenuwen en spieren. Dit is dus de hoofdzaak voor uw slagen op materiaal gebied en dit geldt nog meer, indien ge naar het buitenland of naar de tropen gaat. I aat u dus onderzoeken en op dat clit onderzoek wel zeer érnstig zal plaats heb ben, sluit een levensverzekering, waarbij dit onder zoek vereischt wordt. Ik veronderstel dus bij u een goede gezondheid. Nu de volgende K, het karakter. Onder karakter versta ik niet alleen het temperament, maai' de vastheid van wil om naar eer en geweten te handelen. Die K be paalt of gij later zult worden ingedeeld tot de heele oi halve luieren. Hiermede heeft afkomst niets te maken, daar men ook bij eenvoudige afkomst zich in het leven gedragen kan als een gentleman. Hoe noodig die tweede K is, bewijzen de vele mis lukkingen, welke ten deel vallen aan jongelui die hei niet zoo nauw met hi\n geweten nemen. Nog altijd geldt het spreekwoord „Soort zoekt soort". Eerste klasse menschen zullen, in welk milieu ook geplaatst, eerste klasse menschen aantrekken en minder fijne figuren de grovere. Men hoort dikwijls oppervlakkig afgeven op buitenlandsche steden, alsof daar niets anders dan oplichters wonen. Maar als men de zaak onderzoekt, blijkt het, dat men iemand een opdracht heeft gegeven, wiens karakter van dien aard was, dat hij de oplichters tot zich trok. In elke plaats, in elke groote stad, in elk land zijn be trouwbare menschen De hoogstaande man zal van zelf de beste uit het andere" land aantrekken. Eu daaruit volgt dan ook, dat men juist naar landen, waarvan men vermoeden kan dat het percentage der verleiding boven het normale ligt, de beste karakters moeten uitzenden. t We komen nu aan de derd'e K de kennis. Hoe meer kennis hoe beter natuurlijk. Zij die met veel moeite en kosten kennis hebben vergaard, klagen echter nog al eens dat de praktijk er zoo weinig om geeft. Zij zien personen, welke in feitenkennis niet bij hun ver gleken kunnen worden, in verantwoordelijke posi ties. Zij ondervinden tegenwerking bij hoofden van afdeelingen. Zij moeten zich tevreden stellen met zeer eenvoudig werk, waarvoor zij zich te goed reke nen. Dit moet hen echter niet afschrikken. In den eersten tijd zullen zij uit den aard der zaak bij den routinewerker achter staan, maar op den duur zal toch hun studie vruchten dragen. Want hiervan kan men zeker zijn, dat wanneer twee personen, wat ge schiktheid betreft, gelijk staan, hij die de meeste theoretische kennis bezit, het op den duur toch het verst zal brengen. Ten slotte de vierde K. de kruiden. Hieronder ver ste ik al de eigenschappen van geest en gemoed, die ien jongeman aantrekkelijk maken: zijn manieren, zijn houding, zijn stem, zijn oogopslag, zijn humeur. 7,ijn tact, kortom alles wat de persoonlijkheid vormt. Dit zijn do gaven, waarmede men geboren wordt en lie zulk een grooten invloed kunnen hebben op iemands loopbaan. Want ervaring heeft ons geleerd, lat de wet van vraag en aanbod op één punt niet opgaat, namelijk daar, waar de persoonlijkheid een rol besint. te spelen. Dan komen de impondérables in het spel en deze brengen dikwijls de beslissing. (Tijdsch. Mij. v. 'Nijv. en Handei.;

Schager Courant | 1923 | | pagina 1