Duitschland cn Frankrijk, n« aannam, maar nog geen vaste datum kon aan geven. SGHAGERBRUG. Maandagavond had ten lokale van den heer J. Broer opnieuw een ledenvergadering plaats van de Coöperatieve Bcnold-gasfabriek alhier en wel op verzoek van een aantal leden. De vergadering die niet zoo druk bezocht was als vorig maal, werd thans gepresidieerd door den heer K. van Loenen, de nieuwe voorzitter, die on&en ver slaggever mededeelde, dat dit was eert huishoudelijke vergadering, waartoe alleen de leden toegang had den. Door den heer J. de Moor, werd er op gewezen, dat vorig maal de vergadering zich bij meerderheid uit sprak voor het toelaten van de pers, doch de voor zitter meende dat het bestuur de voreeniging ver tegenwoordigde en dat bestuur had met algemeene stemmen besloten de pors niet toe te laten. Voor zitter weigerde dan ook de vergadering in dezen uitspraak te laton doen. zoodat onze verslaggever het vergaderlokaal moest verlaten. Vanuit de vergadering evenwel werd hem meege deeld, dat evengoed voor een verslag in de Schager zou worden gezorgd. DIRKSHORN. Zondagavond trad ln de zaal van den heer D. Bruin op de Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" al hier. mededingende in den tooneelwedstrijd, uitge schreven door den Prov. Bond van Dilettanten-Too- neelvereentgingen in N.-Holland, met ..Het Spinne wiel", tooneelspel in 4 bedrijven, door Stoutendijk. Het stuk is actueel, spoelt in den tegenwoordigen tijd met zijn stakingen in de verschillende fabrieken, met de fabricatie van veel minderwaardige artikelen De secretaris van den Bond, de heer Boekelaar van Zaandam, opent den avond met een kort woord, zijn genoegen uitsprekende over het enorme bezoek dc zaal was meer dan vol en spreekt de wensch uit. dat „Nieuw Leven", die het vorige jaar een 2<:n prijs behaalde, ditmaal met een len prijs uit den wedstrijd mag komon. Hierna nam de jury plaats aan haar tafel en het doek ging op. Het publiek zag voor zich het uitstekend aange- kleede kantoor van de directie van „Het Spinnowiel" waarin een groot deol van het mooie stuk 9peelr. Niets ontbrak. De telefoon was evengoed vertegen woordigd, als de schrijfmachine, welke soms zelfs belemmerend werkte op het verstaan van het ge sprokene. Achter het kantoor hoorden we de machi nes van do fabriek snorren. De hoofdrollen van het stuk waren, ais gewoonlijk h'j Nieuw Leven" in zeer goede handen, terwijl ook de hljrollen waardeering afdwongen. 'nn don eersten naam op het programma. Mevr 'e Wed. Hout, tot den laatsten. den doml- go ven de dragers goede momenten te genieten. Te» publiek was dan ook niet karig met applaus. De grimeur, de heer Kuijt van Zuidscharwoude, le verde best werk. en last not least, den reglsem. don heer Van der Laan, ons compliment voor de verzor ging van dn verschillende tooneelen. Ofschoon het door de wel wat lango pauzen vrij laat werd. bleef het jonge publiek zeer rustig. Korten tijd na het vallen van het scherm kon de jury den uitslag van den wedstrijd meedoelen en die was voor ..Nieuw Leven" schitterend. De vereonigine hooft nl den Ion prijs met SC punten, terwij! 29$ voldoende zou zijn geweest. „Nieuw Leven" gaai dus over naar de 2de afdeellng. Daverend applaus van het publiek bij het verne men van dezen uitslag. Een gezellig bal sloot den tnooJcn avond LUTJEWIUKEL. Vrijdag jl. gaf de heer C. Amols uit, Winkel een lamsoance ton lokale van den heer R. Nap. Er wor den 2 rondes gespeeld op de 4 borden. Do uitslng was, dat do heer Amosl 6 partijen won en tegen den heer B. Wit romisó maakte, terwijl 'de hoor Troostheide een maal de meerdere bleef. ANNA PAULOWNA. Van de Vakschool voor Meisjes to Helder zijn be vorderd: Van de 2e naar do 3e klasse, A. Koopman; \an de 3e naar de 4o klasse, A. Stammes, R. v. d. Wal,; van de 4e naar de Be klasse, C. Kossen, en A. Zoete; van de Be naar de Ce klasse, B, de Vries, T. Vissor, A. v. d. Berg. Diploma verkrogen: A. Wigbout on A. Schermer. NOORDSCHARWOUDE. Uier zijn slechts 0 aanvragen ingekomen van tuin ders, die voor het verloenen van regoonngs- of pro vinciaal credlet in aanmerking wenschen te komen. OUDKARSPEL. Het Kleine Tooneel behaalde bij den tooneolwed- ntitjd te Iloogeveen met het stuk „De Kribbebijter" dn tierde prijs. OUDKARSPEL. De voor enkele maandon terug opgericht kolfclnb zal den naam „Volharding" dragen en heelt besloten tot aansluiting bij den Nod. Kolfbond. WIERINGEN. Ten overstaan van notaris Obreen had Jl. Zaterdag avond in café van den heer K. Halfweeg ten ver zoeke van den heer N. C. de Vries de openbare ver- kooping plaats van de volgende onroerende goederen: 1. Huis. orf en weiland, groot#18 snees; 2. „Ram- melakker", groot 0 snees; 3. „Zuskes", groot 22 snees; 4. „Krocht bij het Kerkelaantjo", groot 14 snees; 5. „Jacob Mulders Krocht", groot 29$ snoes; 6. „Ak- kerkes", groot 10 snees. Alles in combinatie gekocht door den heer Pieter Veerdig Sz., voor f 10710. OUDKARSPEL. In het verslag van De Eendracht", voorkomende in dit nummer, wordt gezegd, dat de omzet aan de Noordermarkt f2.800.000 was, Dit moet echter zijn f2.008.000. GOEDERENVERVOER. De correspondent van het Hdbld. te Oldenizaal meldt: Het goederenvervoer van Duitschland naar ons land via BentheimOldenzaal is zoo ontzaglijk groot, dat te Bentheim voorloopig geen goederen meer wor den aangenomen, om eerst den e normen voorraad daar aangevoerde artikelen te kunnen „verwerken'' en doorzenden. STEUNVERLEENING EN CAFéBEZOEK. De gemeenteraad te Westervoort nam het kloeke besluit om van steunverleening uit te sluiten de werkloozen. die in een café werden aangetroffen. WORMERVEER. Eindelijk is de gemeenteraad na een 20-tal zittin gen met de begrooting voor 1923 gereed gekomen. Ze sluit met een tekort van f38.000, welk bedrag nog bij de plaatselijke belasting naar het inkomen zal worden gevoegd, die nu de 4 ton nadert. Van groote bezuinigingen op politie en loonen is niets gekomen. Eenige raadsleden wenschen bij de verkiezing niet meer voor een zetel ini aanmerking te komen. NOORDSCHARWOUDE. Hot ging aan de markt Maandagmorgen weer minder goed. De prijzen waren ongeveer fl per 100 Kg. teruggeloopen. Al9 oorzaak daarvan werd aangegeven, dat ver schillende tuinders het verplicht veilen saboteeren, of zwichten voor den aandrang der kooplieden om uit do hand te verkoopen. Verschillende partijen moeten in voorkoop zijn, wat tot gevolg had, dat de kooplieden op de markt traag kochten, met het natuurlijke gevolg een druk kende markt. Men noemde ons een geval van een tuinder, die zijn geheele voorraad vijf spoorwagons vol ver kocht, voor 24 Maart te leveren. Natuurlijk gaan ze den evengoed bij levering door de velling, om aan den vorm te voldoen. De koop man die zo in voorkoop heeft, drukt ze dan boven de markt, doch de vastgestelde prijs, in dit geval f5 per 100 Kg., blijft van kracht. Ook verzekerde men ohs, dat van de afgegeven koopvergunningen zooda nig misbruik gemaakt wordt, dat somei 3 a 4 maal de daarop aangegeven partij gekocht wordt., eenvoudig omdat de verkooper verzuimde de vergunning af te teekenen. Natuurlijk kunnen we voor de volle waarheid van een en ander niet instaan, doch het lijkt ons noodza kelijk, dat een en ander grondig onderzocht wordt. En het zal gebeuren ook, daarvoor kennen we de voormannen in den tuinbouw reeds langer dan van daag. HEERHUGOWAARD. Heden Maandagmorgen ontstond in dc woning van C. Wester aan den Rustenburacrweg een tamelijk ern- stigen binnenbrand, doordien uc vlam in ecu pan met vet sloeg, dat uitgebraden werd. Spoedig werd ue bran- spuit gehaald, doch door het zeer krachtig optreden van inmiddels toegeschoten buren, kon de spuit buiten werking blijven cn bleef het pand behouden, hoewa er vrij wat. brand- en waterschade is veroorzaakt. HEERHUGOWAARDi Ooor de afdeoling van den Bond voor StnatPpension- neering werd Zaterdagavond in het lokaal van den heer A. Rus een goedgeslaagde propagacda-avond ge houden. Door den voorzitter, der afdeeling, den heer Brugman, werd bij de opening der bijeenkomst met genoegen geconstateerd, dat hij namens liet bestuur aan zoo'n groot aantal een welkom mocht toeróepen. Onze propaganda-avonden, gaat spr. voort, zijn noodig om de belangstelling onzer leden gaande to houden, doch vooral ook om net ledental te Tvcrgrooten. In kórte trek ken schetste spr. bet goed reent van den Bond in zijn strijd tegen het thans geldend systeem.Vooral de platte landsbevolking moet er meer en meer van worden door drongen, dat zij als 't ware als één geheel zich bij den Bond heeft aan te sluiten in fcigen belang. Spreker hoopt dan ook, dat deze avond jn dit opzicht weet vruchtbaar zal mogen zijn. Aangenaam is het spr. te mogen constateeren, dat het tooneelgezelschap „Harmo- hie' bereid is Jjevonden dezen avond voor een goed deel te willen vullen met de opvoering van Onder één dak", geheel belangeloos, stolt ze zich daartoe beschikbaar, wat op hoogen pnjs wordt gesteld door he* bestuur. Zeer aangenaam was het spr. to mogen mee- deelen, dat het bestuur werd verrast met de-toezegging, (lat de club „Onderlinge Oefening" bestaande uit dc jonge dames Iefje en Anna Zomesr Tr. Hoster, G. Rus en den jongeheer J. Boekstein iter afwisseling viooi- muziékk hiet pianobegeleiding zou geven. Met 'den wensch, dat deze avona weer goed zal mogen slagen en een hartelijk welkom aan de aanwezige rentetrekkers, verklaart hij de bijeenkomst voor gcopond. Vervolgens werd nog meegedeeld, dat door ziekte rolwisseling had moeten plaats hebben, wat natuur lijk aan de opvoering van het tooneelstuk eenlgen afbreuk kan doen. Na een pagr muzieknummertjes word de aandacht gevraagd vdor „Onder écn Dak"; tor afwisseling liet. zich bovengenoemd clubje hoo ier: waarvan we nog een extra nummertje te hooren kregen, voor de voorzitter tot sluiting overging. TWo bracht onder krachtig applaus der aanwezi gen n woord van warmen dank aan „Harmonie" voor Ue opoffering, clle de leden zich hadden getroost doch vooral voor het inderdaad mooie spel waarvan ze ons te genieten hadden gegeven trots do gedwon gen rolwisseling, mocht vfrorden gezegd, dat de rol len uitstekend waren weergegeven, waarvoor een woord van hulde aan de spelers en tevens aan den leider, den heer Mienis. Niet minder hartelijk was het applaus toen do club „O.O." namens het. bestuur en de aanwezigen dank werd gezegd voor do hoogst aangename afwisseling die ze had bezorgd. Spr. meent te mogen constateeren. dat een aangename avond is doorleefd, dank zij de wolwillende mede werking; ook is reeds succes te boeken, aangezien een dertiental nieuwe leden zijn toegetreden, wat, naar hij hoopt, straks nog wel vergroot zal worden. Namens den heer Rus deelt hij nog mee. dat or nog gelegenheid voor' een walsje zal zijn, waarna hij het •ifflcioele' gedeelte der bijeenkomst sluit. H rcerUUre Stand. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Cornelia Morgarotha, dochtor van G. J. Haverhoek on van G. Rezelman. Tom-is» zoon van P. Ligtondag en van J. Commandeur. Ondertrouwd, en Getrouwd: Geene. Overleden: Pieter Rusó, oud 74 jaar, echtgen. van M. van der Ilam. Cornelis de Haan, oud 58 Jaar, echtgen. van K. Lugtlgi. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1923. Geboren: Maria, dochtor van Deodorus Zijp en Pio- tortjo Bruijn. Ada Maria, dochter van Nicolaas Stam on Nellij Schermerhorn. Franciscus, zoon van Simon Petrus Ruiter en Geortrulda van Straaten. Overleden: Ariën Ootjors, oud 81 jaar, weduwnaar van Trijntje de Geus. ALKMAAR, 12 Maart 1923. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 12 koeien en ossen f 225—-f 450. J vet kolf, 229 nuch tere kalveren f 12—f 20, 233 vette varkens >p. ned. pond f 0.92- f 0.98. AMSTERDAM, 12 Maart 1923. Op de heden gehouden veemakkt waren aangevoerd: 376 vette koeien le kw. f 1.20—f 1.25, 2e kw. f 11.15, 3e kw. f 0.60, 100 melk- en kalfkooien f 350—f 500 per stuk, 51 vette kalveren 2o kw. f 1.10—f 0.90, 316 nuchtere kalveren f 3—f 17. vette varkens Holte ndscho le kw. f 1.16—f 1.18, 2e en 3eskw. f 1.11—f 1.14 p. Kg. Plaatseluk Nieuws LYCURGUS. Voor een tamelijk goed bezette zaal gaf Lycurgue haar tweede uitvoering onder leiding van den heer S. Keesman. De avond was in hoofdzaak gewijd aan Vrije Oe feningen, Stok- en Halteroefeningen, terwijl maar drie nummers werktuigturnen werden gegeven. Het gebodene was op enkele ongelukjes na van uitstekende kwaliteit. Het was duidelijk te merken dat de leider zich toelegt op de beoefening, van goede .gymnastiek, die de ontwikkeling, van het lichaam ten goede kan komen. Wij kregen tenminste voor elke afdeeling met zorg gekozen oefeningen. Alles droeg het kenmerk van een zorgzame leiding. Een apart pluimpje geven wij gaarne voor de vrije oefeningen door 3 heeren gedaan, dat waren moei lijke, maar bijlander mooie en tevens uitstekend uit gevoerde oefeningen. Zoo meer. Ook het werktuigturnen, gedeeltelijk onder leiding van den heer Wiesmeijer, slaagde uitstekend. Tot slot kregen wij een vlot gespeeld en aardig propagandastuk je: De sterke Vier! Het was een bijzonder aardige avond. N. O. G. Zondag vergaderde de afdeeling Schagen van het Nederl. Onderw. Genootschap alhier, in haar gewone lokaal. De heer Schuitemaker, oud-onderwijzer te Barsingerhorn, hield een zeer boeiende causerie over de wording van Hollands Noorderkwartier vanaf 1500 tot op dezen tijd. als Inleiding tot de bespreking van de aanhangige kanaalplannen voor West-Fries land. Een volgende vergadering zal aan die bespre king worden gewijd. Een paar mooie kaarten, door den heer Schuitemaker zelf vervaardigd, maakten het mogelijk, dat de aanwezigen een zeer levendig beeld kregen van den toestand en de geschiedenis der besproken gewesten. Een hartelijk applaus aan het einde zijner causerie bewees spreker, dat men zijn werk en zijn voordracht hoogelljk waardeerde. VERKOOPINO, Maandagavond had in het lokaal van den heer J. K. Boontjes plaats de verkoop van het heerenhuls van Mr. Meihuizen, tan overstaan, van Notaris Van den Bargh. Het huis met bij behoorenden! grond werd gekocht door den heer G. Nobel te Lutje winkel voor de Ver- eeniging van Landbouwhuishoudonderwijs voor de som van f12.200. Het tweede perceel grond werd niet verkocht. In het perceel zullen de cursussen vocji Land bouwhuishoudonderwijs worden gegeven. Uit Munster, 12 Maart. Gisteravond is te Dort- raund een bloedige schietpartij ontstaan tusschen burgers en Fransche soldaten. Do Duitsche politie werd te hulp geroepen. Een commissaris van po litie kreeg een schot in den arm, een Fransch sol daat werd gedood en vijf werden gewond. Aan Duit sche zijde waren er vier gewonden. Naar verder verluidt, moet in Westerholt een Fransche wachtpost doodgeschoten zijn. Uit Dussoldorp. 11 Maart. Gisteravond vond men op den weg naar Buer bij Recklinghausen het lijk vnn luitenant Coltins, van het 17o bataljon jagers te voet, alsméde dat van Joly, een hoofdambtenaar MJ de spoorwegen, die te Buer als stationschef dienst deed. Beiden waren door revolverschoten gedood. De burgen: ^ster. de hoofdcommissaris van politie en twee notabelen van Buer zijn als gijzelaars gear resteerd. De sluiting van de café's en bioskonen is cmlast. Het verkeer op straat is van 's avonds 7 uur af verboden. Over den moord op de twee Franschen verneemt Wol ff uit Recklinghausen: De Daders zijn onbekend, doch twee Duitsche ooggetuigen hebben verklaard dat de officieren door hun eigen manschappen zijn doodgeschoten. Te Buer zijn de burgemeester, de di recteur van de spaarbank en de voorzitter van de Ver. van kooplieden uit het bed gelicht en gevan- cen genomen. Het verkeer is van 's avonds 7 tot 's ochtends 6 verboden, zoodat de mijnwerkers niet on tijd op hun werk kunnen zijn. Alle openbare lo kalen zijn gesloten. Zondagochtend zijn de-kerkgan gers met rljzweepen en geweerkolven mishandeld: vele hunner zlln gedwongen Fransche biljetten aan te nlakken en daarbij on wacht te staan. Uit Parijs, 12 MRart.. Het voorloopi? onderzoek naar den. moord te Buer heeft uitgemaakt dat de da der een gewezen agent van de groene nolitie 1s. De moord is dus i'een daad va.n vijandschap der bo- volkmcr fnren de bezettende mogendheden, maar een misdaad van een der vele aventsTmovneateurs uit Rerifl^ nnnr het bezette crebled gezonden om er de nHtaHe levendig te houden en zoo noodt naar de Oolote opmerkt onherstelbare conflicten uit te lokken De bladen eisohen een voorbeeldige bestraffing Ven do «rhuWleen. De Petit Par'sion schrijft: Het Duitsche rijk rnoet weten, dat geheel Frankrijk achter de regeering slaat als deze tot strenge represailles overgaat. Ten gevolge van den aanslag te Buer werden twee inwoners gearresteerd' en naar do wacht geleid. Toen zl! noogden te ontvluchten, schoten de gendarmen waaron zij werden gedood. Do menigte bedreigde de Fra.nsche soldaten, die daarop schoten losten en vijf Duitschers doodden. Do daders van den moord op de beide Franschen te Buer zijn. nafir officieel is geconstateerd, tweo Fransche soldaten, die na de daad onmiddellijk! zJJn gevlucht. De Franschen houden het raadhuis te Buer be zet, Tn dit gel>ouw werd ook de commissaris der crimineele politie gedood. Fr wordt niet moer gewerkt. Tpdiop f« Buer PO,y één moord on een Fra^sohman wordt genleegd. zullen do Franschen den nis glize- lnar gearresteerden eersten burgemeester der stad doodschieten. Tot dusver heeft d<© Duitsche landbouw voor een Twlratr van ca. vijf milllard aan levonamiddolen t.ep bohoove van het Ruhrgebied geschonken, zoo meldt, oen radiogram uit Berlijn. Gemengd Wnw«! EEN MENINGITIS-EPIDEMTE IN MEXICO. Do ..Tlmes-corrospowdent to Mexico meldt dat do stad Caxaca wordt verontrust door talrijke gevallen van ruggemerg- on hersenvliesontsteking. Van do 25 patiënten, waarbij de gevreesde ziekte is geconsta teerd. zij in or dertien overleden; vijf personen zijn hersteld, on do overigen zijn nog onder bohandeling. Ook te Tehuacan heeft zich een geval met Öoodelij- ken afloop voorgedaan. Men vermoedt dat de Ge zondheidsdienst. welke allos ln het werk stelt om verdere uitbreiding dor ziekte tegen te gaan, steun zal ontvangen van hot Rockefeller Instituut. Tel. EEN AVOND IN EEN BRANDKLUIS OPGESLO TEN. Veertig politieagenten, benevens brandweermannen en burgers zijn or aan te pas gekomen om een bank- hodienue te Paterson, ln New Jersey, te bevrijden, die in een brandkluis' opgesloten zat. ZIJ moesten zich met beitels en acetyleenvrammen een weg ba nen door 18 Inch beton en 3 inch pantserplaten en ofschoon men er na eenige uren in slaagde, zuurstof ln do kluis te brengen, was de jonge man, toen men hem beroikte, bewusteloos en den dood nabij. Even; voor zes uur 's avonds had een collega de deur dicht- geduwd not alsof hij den ander in de kluis wilde op sluiten. Voor hHJ het besefte, werkten de automati sche sloten, die pas den volgenden morgen weer zouden opengaan. Verstijfd van schrik liet hij een uur voorbijgaan alvorens hulp in te roepen. SLAAPZIEKTE TE NEW YORK. Volgens een Reuterbericht uit New York heerscht den/ laatsten tijd in steeds toenemende mate de slaap ziekte. Sedert Maandag j.1. hebben zich 23 nieuwe gevallen voorgedaan. Sinds 1 Januari j.1. zijn er niet minder dan 260 gevallen geconstateerd, waarvan 112 met doodelijken afloop. ONTPLOFFING IN EEN CHEMISCHE FABRIEK TE STUTTGART. Uit Stuttgart, 12 Maart. Gistermiddag heeft er in de chemische fabriek van de firma Herfkommer en Bangerter bij de reiniging van een ingemetselde olietank een ontploffing plaats gevonden. Twee per sonen kwamen hierbij om het leven, terwijl drie ar beiders levensgevaarlijke brandwonden bekwamen. Eenige uren na aankomst in het ziekenhuis, waar heen de ongelukkigen waren vervoerd, is een van hen aan de bekomen verwondingen overleden. CYCLOON. Uit New York. Een cycloon uit het Zuidwesten heeft het geheele land geteisterd en verwoestingen aangericht ln een groot aantal steden. Verscheidene menschen zijn gedood, terwijl honderden huizen zijn vernield. (EEN VAKVEREENIGINGSLEIDER GEDOOD IN SPANJE. Uit BarcelonA, 10 Maart. Gisteravond i9 op den openbaren weg de vakvereenigingsleider Salvadore Segui door revolverschoten gedood. De agitator Francisco Comas werd zwaar gewond. De aanran ders konden de vlucht nemen. VALSCH GELD VERNIETIGD IN DE VER. STA TEN. Uit Washington 12 Maart. Meer dan 50.000 dob lars aan valsch geld, in omloop gebracht door de onlangs te New Yoj*k aangehouden bende valsche munters is ontdekt en vernietigd. EEN SCHEEPSONGELUK. Honderden menschen verdronken. Uit Athene, 10 Maart. Een tusschen het arse naal van Salamis en Piraeus dienstdoende boot is bij het eilandje Piyttalia ten gevolge van een storm gezonken. Van de vierhonderd passagiers, ongfeveer allen zeelieden, zijn ongeveer 200 verdronken. Er wordt niet meer gewert UIT RUSLAND. Do sowjet-bladen voeren een uitgebreide propaganda voor de ontwikkeling vaan het 'volk en do vorming van ©en vasten kern van communistische intellectueel-en. Reeds lang werd allcrwege de noodzaak dezer volksop voeding erkend, maar nimmer is het mogelijk geweest de gemaakte plannen de verbetering te verwezenlijken^ omdat telkens weer zaken van meer urgentie den voor rang kregen. '1 hans is men zich op het slandpunt gaan stellen dat een leger van communistische intellectucelen even noodzakelijk is als een roode leger en een roode pers. Dit probleem, aldus de Izwestla. heeft plet slechts oen cultureelen maar otJk een poliücken kant. ..Wij moeten arbeiders-intellectueelen hebben die na voltooi ing hunner studiën niet gaan staan boven het volk' ^waaruit zij zijn voortgekomen, maar juist een schakel 'vormen tusschen het onontwikkelde en het intellectueel© proletariaat. Het gemis aan succes op dit gebied is volgens andere bladen een gevolg van de omstandigheid aat de grooite massa van arbeiders cn boeren de deuret uict weet ie vinden woike toegang tot do arbeiders- onderwijsinrichtiugen geven. Nu kan ook "hiet 'gezegd worden, dat do ruatcrieele toestand dezer inrichtingen rooskleurig ia. Do meeste lijden aan een chronische kwaalgebrek aan leermiddelen. Het lot der proletarisch© studenten is niet voel beter. Aan sommige noog^scholen zij.i de studenten er weinig beter aan toe dan honger lijdenden en werkloozen. Zoowe. in deu gees'eiijkcn als in den matcrieelen nood der studenten moet voorzien worden. Zij moeten voor zien worden van »eerbo<-ken en litteratuur zegt het blad, wii Rurfend een klasse van intelloctueelen proletariërs krijsen. SPOORWEGONGELUK IN ENGELSCH-INDIë. Uit Londen, 10 Maart. Tachtig mijlen van Ran- goon heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad Een trein, wélke in dc l ichting van Moulmein reed, ontspoorde, vermoedelijk tengevolge van een ver keerden wissel stand. Vijf reizigers werden gedood en zeven ernstig ge wond. BEWONDERENSWAARDIGE GEHEUGENS. Tot welk een geweldige ontwikkeling het mensche- lijke geheugen kan komen, bewijzen de prestaties van verscheidene historische personen. Zoo kende b.v. Thomistocles alle burgers van Athene en dat waren er niet minder dan 20.000 bij naam. Boven dien wordt van hem verhaald, dat hij in een jaar voortreffelijk Perzisch geleerd had. Mithridates, die 22 talen behoeischte, bewijst, dat er ook in de oud- 1 eid polyglottische wonderen bostonden. Van Senecn vertel' men. dat hij 3000 namen in dezelfde volgorde als hij ze slechts een keer gehoord had. kon opzeg gen eti 200 verzen, ook in omgekeerde volgorde wist •e retileeren. In de middeleeuwen leerde een zekere Jozef Scallger in 21 dagen alle gedichten van Home rus van buiten en daarna in vier maanden alle wer ken van de Grieksche dichters. Calvijn herkende rcenachen, die hij slechts eens gezien had met groo te nauwkeurigheid, zelfs jaren later en nam in een dictaat of gesprek, dat. hij eenige uren had moeten onderbreken, den draad altijd weer goed op. Van Pascal en Leibnitz zijn soortgelijke eigenschappen bekend. De koning van Engeland heeft Leibnitz. wien nooit iets uit het geheugen ontsnapte, zijn levend woordenboek genoemd. De bibliothecaris Magliabe' chi te Florence wist over literatenr van allerlei aard: inlichtingen te geven. Ilij citeerde daarbij niet alleen den schrijver, maar kende ook de verschillende uit gaven van hun werken en do verschillende hoofd stukken, alsmode verschillende gedeelten van oen lokst 11ij kende bovendien de meeste Europoesche bibliotheken tot in details. Het wonderlijkst klinkt, wat De Roismont, van een portretschilder weei te vertellen, die omstreeks 300 geschilderde poitretten «er jaar nfloverde. Zijn vlugheid en zl|n bultenge- oori succes waren slechts mogelijk doordat hij maar oen half uur naar zijn model behoefde te kij ken om hot vordot uit zijn geheugen to kunnt.r, schilderen. EETBAAR GELD. Voor de ontdokking van Amerika was de cacao boon in Midden-Amorika. Daar word zij vóór de komst der Europeanon niet alleen als voedingsmid del, maar ook als geld gebruikt on had zelfs „koers" in de naburige landen van het keizerrijk der Azte ken. Gelukkig geld, zegt, een 16e eouwsch reiziger, dat den menschen oen smakolijken en gezonden drank levert., en zijn bezitter tegelijk voor hebzucht behoedt daar het noch begraven noch lang bewaard kan wor- don. Slechts welgestelden dronken cacao, do minderbe deelden waren to zuinig om hun geld op te eten. De drank heotte xocoatl en daarvan is ons woord choco lade afgeleid. Het Azteekscho woord is samenge steld uit de woordon xococ, bitter, en at.1, water, en beteekent, dus bitter water, omdat de cacao hitter, zonder suiker, in water werd gedronken. Do oudo Indiaansche Mexikanen dronken de ca cao steeds toebereid met verschillende kruiden en graanvruchten, specerijen, honig, rozenwater en bo venal mals. Men kende de meest uiteenloopende manieren van toebereiding, maar altijd werd de cacao koud ge dronken. Het meest voorkomende recept was de ca- caoboonen met de graanvruchten fijn te malen en dan met wat water tot deeg te kneden. Van dit vaste doeg werd dan een stuk in 'n vat water omgeroerd, met een bijzonder instrument geslagen en van een aanzienlijke hoogte in oen ander vat gegoten, totdat bijna de geheele vloeistof in schuim was veranderd. Zoo werd do spijs in pompoenschalen na de maal tijden rondgediend. Keizer Montezuma II, een bij zonder liefhebber van chocolade, liet zich gedurende den historischen maaltijd, dien hij ter ©ere van Ferdi- nand Cortez, den Spaanschen veroveraar, had laten aanrichten, dezen drank herhaaldelijk in schalen van het fijnste goud aanreiken. Volgens een ander ingewikkelder recept, werden cacaoboonen en de vruchten van den pochotl, een op do Antillen groeienden boom, in gelijke stukken ge malen, met water aangemengd en daarna geslagen. De te voorschijn tredende schuimende olie-achtige bestanddeelen van de cacao werden na verloop van tijd verwijderd en de rest werd met gekookte mais vermengd, tot een bepaalde temperatuur ijverwarmd en daarna van het vuur genomen. Dan werd het vroeger verwijderde olie-achtige schuim er weer mee vermengd en als het mengsel heelemaal was afge koeld, was de spijs geroed. Gaarne parfumeerde men de chocolade nog met vanille, met de bloem xochi- natzli of met de vrucht mecaxochitl en maakte men haar met honig zoet. Met de Spaansche veroveraars kwam de cacao met de voor haar bereiding noodige werktuigen naar Spanje en werd daar een nationale drank. Vooral dames en monniken maakten ze populair. Eerst in de eerste helft van de 17de eeuw werd zij door Anna van Oostenrijk in Frankrijk ingevoerd en vandaar, verbreidde zij zich door heel Europa, waar tegenwoordig voor 200 millioen gulden cacao wordt verbruikt per jaar. Reods in Spanje hebben de oude Azteekscho recep ten veelvuldige veranderingen ondergaan, nog meer dan in Frankrijk. Langen tijd werden aan de cacao en de bijbehoorende kruiden bijzonder geneeskundi ge krachten toegeschreven en de dokters lieten de krulden zoo versch en de cacao zoo oud mogelijk drinken, daar deze dan het rijkst was aan olie en boter. In Amerika bleven tot het begin van de 19e eeuw de Azteekscho recepten in zwang, net zoolang tot ten slotte ook iedere dame aldaar zich er op beroemde haar bijzonder recept te bezitten. De tegenwoordige vereenvoudigde bereiding heeft eerst haar intree ge daan in de vorige eeuw.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6