Alitllil iitus- Alrataiit- LaMleiwlUi VIM GEER.'RÜISVIIODW' BEHOEFT MT Z0H& TEGEMOET TE Woensdnp 14 Maart 1923. 66ste Jaargang. No. 7196. Uitgevers i N.V, v.ii. TRAPMAN Ce., Sciiageiti - EERSTE BLAD. Nieuwe Abonné's Raad Callantsoog. DE ZIEH.MM" helpt haar 5HEL Efl GEMAKKEL7K DOOÊ AL HET WEEK BEEfL OVEB.AL VERK&yGdAAR IW PRACT1SCHE 5TP001BÜ5SEtf Agent voor Schagen» G. ANNEVELÜT. Binnenlandsch Nieuws. SCHA fit hli&d voraehljnt viermaal pott week: DinQtlaft, Woonerf*#, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot morgeus 8 uur, worden Adver- mntten non zooveel mogelijk In het eevetnllkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.85. Loaoo nu menora 8 cent, ADVBlRTJtN- TlftN van 1 tot 5 regels f l.iO, lodoro rogol ntooH 20 cont (hewijsno, inbegrepen). Grooto lottera wordon naar plaataruimto berekend» DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN op <Jil blad ontvangen de nummers di;; nog voor 1 April verschijnen, GRATIS. PR UITG. Vergadering van den Raad op Dinsdag 13 Maart 1923, des morgens half tien. Afwezig de heer Hollander met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester-secreta ris. Na opening, waarbij voorzitter wijst op het belang rijke punt dor agenda de electrificatie der gemeente, volgt vaststelling der notulen van de vergadering van 5 Februari 1923, na een enkele opmerking van den hoer Kooger. Goedgekeurd is het besluit tot betaling uit den post onvoorziene uitgaven, dienst 1922. Van het Prov. Waterleidingbedrijf is bericht ont vangen. dat op het verzoek om aansluiting van deze gemeente binnenkort teruggekomen zal worden. Bericht is ingekomen, dat de uitkeering over 1922, volgens de wet van 24 Mei 1897, Rijksbijdrage in het salaris van den burgemeester en secretaris, zal be dragen f G00. De heer E. Smit, zond bericht in, dat hij zijn, be noeming tot secretaris-boekhouder van het Algemeen Armbestuur .aanneemt. De verordening op tooneelvertooningen ondergaat eenige redactiewijziging. Goedkeuring is ontvangen van Ged. Staten op het besluit tot aankoop van eenige gronden, in verband inet den aanleg van den Duinweg. Gelezen worden het verslag der commissie tot we ring van schoolverzuim, het verslag over den toe stand der openbare school en dat over den cursus vervolgonderwijs. De commissie tot. wering van schoolverzuim verga- j derde 8 maal, meermalen werd door de ouders geen gevolg gegeven aan de oproeping. De toestand der I school was goed. Het onderwijs gaf bevredigende re sultaten. De cursus vervolgonderwijs werd trouw bezocht door de leerlingen. Deze verslagen worden voor kennisgeving aange nomen. Waar de Rijksbijdrage voor het vervolgonderwijs ia ingetrokken, zullen B. en W. zich onledig hebben te houden met de vraag, of o.s. winter voor rekening der gemeente vervolgonderwijs zal worden gegeven. De kosten aan het vervolgonderwijs verbonden, be- j dragen 460. Vastgesteld wordt het kohier hondenbelasting dienst 1923, tot oen bedrag van f279.50. Voor den aanleg van den Duinweg zijn nog een paar perccele» grond noodig en wel tor grootte van 225 en 850 M2. De prijs is tevoren reeds bepaald op 15 cent. Da ko.sten bedragen dim f 101,25: wolk be- j drag nog betaald kan worden uit den daarvoor uit-! getrokken post. Algemeen wordt goedgevonden deze gronden aan te koopen. Aan de orde wordt gesteld het voorstel tot stichting i van een gemeentelijk electriciteitsbodrijf. Daarvoor wordt aan den Raad hot volgende meegedeeld: B. en W. hielden zich onledig met het verzamelen van gegevens inzake aansluiting aan het net van hel P.E.N. om ook doze gemeente van electrisch licht te voorzien. Zij stelden zich op het standpunt., uit te zien naar ene zoodanige stichting, dat zooveel mogelijk de ge- j heele gemeente zou worden aangesloten. Daartoe omachtigd door den Raad deden zij een rapport op maken dóór het P.E.N., uit welk rapport bleek, dat indien zoo uitgebreid als door ons gewenscht, de to tale kosten van aanleg f85400 zou zijn. Door ons werden bezoeken gebracht aan alle inwo ners die wij dachten dat zij zouden aanfluiten *n werd dit resultaat verkregen, dat de aansluiting zou wor den 156 met 660 lichtpunten en 79K P.K. aan moto ren, voor landbouw en ander bedrijf. Hierin zijn be grepen verschillende aansluitingen langs de Cal- lantsoogervaart, echter behoedende bij gemeente Helder, de lengte van het net zou zijn 34& kilometer. Do hooge kosten van èen en ander, natuurlijk door de grooto uit.gestrektneid en 't klein aantal aanslui tingen deden ons in overleg met den heer Boom, technisch ingenieur van het P.E.N., uitzien naar een billijker en meer zekere bedrijfsopzet. Gevolg werd dan ook, dat inkrimping van de leng te van het net het gevolg werd en thans een ontwerp is samengesteld mot eerie netlengte van 14.35 K.M., waarop 140 huis- en 23 krachtaansluitingen, hieronl der dan weer begrepen eenige aansluitingen langs de Cal la ntsooger vaart. gem. Helder. Het net zal in dit geval bestrijken het dorp Cal lantsoog, de Abbesteeër- en Oosterweg, de Noord- schinkoldijk tot den heer F. Veul, de Groote Keeten met den Voorweg tot den heer Kruisveld, 't gehucht Abbestee, do Lango Vliot, de Callantsoogervaart van do boerderij Van den hoer Bijvoet tot en met het Siuisje. De op het vroegere plan bedoelde distribueering \an den Uitlandschenweg, Scheidingsvliet, tot de boerderijen van Vries en Visser en aan de andere zijde naar de Kolksluis en langs bet N.-H. Kanaal naar het Sluisje, zijn dus vervallen. Gevolg werd, dat met 1 hoogspanningsgebouw, te plaatsen bij het spuithuisje, kan worden volstaan. Wanneer do Raad kan medegaan met den opzet der zaak, zooals deze thans wordt toegelicht, dan zal zij moeten worden gebaseerd op eene begrooting van inkomsten en uitgaven voor het eerste jaar van f 10013.40. Indien aanvaard, worden de tarieven van aanslui ting en stroom levering hierna to vermelden. De to tale aanlegkosten bedragen f 40000. DE LEVER'S ZEEP M* VLAA&DIMGFtf WVB8I8AMHII vu UUX ÏM Twin* De toepassing der meterhuur voor licht is progres sief en wel voor: 1 lichtpunt f3, 2 f3, 3 f3.60, 4 3.80, 5 f4.20, 6 f4.20, 7 f450, 8 f4.80, 9 f4.80, 10 f4.80, 11 en meer lichtpunten f 5.40. Meterhuur kracht 23 stuks, per meter per jaar f 12. Voor grootere installaties 20 pet. van de waarde der sperinrichting per jaar. Bij toepassing van tarief IV met een te garandee- ren gebruik, zijn de kosten: voor 1 lichtpunt 35 K.U. f 21. voor 2 lichtpunten 55 K.U. f 33. voor 3 lichtpunten 70 K.U. f 42.— voor 4 lichtpunten 80 K.U. i 48. voor 5 lichtpunten 90 K.U. f 54. voor 6 lichtpunten 100 K.U. f 60.— voor 7 lichtpunten 110 K.U. f 66.— voor 8 lichtpunten 120 K.U. f 72.— voor 9 lichtpunten 130 K.U. f 78.— voor 10 lichtpunten 140 K.U. f 84.— voor 11 lichtpunten 150 K.U. f 90. voor 12 lichtpunten 160 K.U. f 96.— ▼oor 14 lichtpunten 170 K.U. f 102. voor 15 lichtpunten 175 K.U. f105. voor 23 lichtpunten 215 K.U. f129.— Bij deze kosten komt altijd de meterhuur. Meer ge bruikte kilowatturen 20 cent. Kracht te garandeeren gebruik; 1 P.K. 80 K.U. 6 P.K. 330 K.U. 2 P.K. 150 K.U. 7 P.K. 350 K.U. 3 P.K. 210 K.U. 8 P.K. 360 K.U. 4 P.K. 260 K.U. 9 P.K. 370 K.U. 5 P.K. 300 K.U. 10 P.K. 380 K.U. Prijs per K.U. 35 cent, meerder afgenomen K.U. 15 cent. Hierbij komt weer de meterhuur. De aanleg is zoodanig, dat de twee- eerste lichtpun ten gratis worden aangelegd, meerdere lichtpunten moeten op kosten van den stroombetrekker worden aangelegd. Afstanden niet grooter dan 30 meter tusschen ver- deeler en meter komen voor rekening van het ge meentelijk bedrijf. Grootere afstanden worden in rekening gebracht, op deze wijze kunnen zelfs de verst afgelegenen aan gesloten worden. De Ilengelosche Electrische en Mechanische appa- ratenfabriek „Heemaf" biedt ons aan tegen gelijke prijzen als te Zijpe, waar zij laagste inschrijfster was, het net met wat daarbij behoort, te bouwen. Burgemeester en wethouders adviseeren over te gaan tot stichting van oen gemeentelijk electriciteits- bedrijf, overtuigd van de zekerheid der uitkomsten volgens deze gegevens en onderhandsch den bouw op te dragen aan „Heemaf', Alle inlichtingen en aanbe velingen fiin van dien aard, dat daartoe vol vertrou wen wordt aangeradea. Dt? heer Kooger »gt, dat de raad heeft te beslissen over een gewichtig pust en spr. vraagt hoe het komt dat de leden zoo laat bericht hebben ontvangen van deze vergadering. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich in verbin ding hadden gerteld met den heer Boom en door deze hebben B. en W. het aanbod van „Heemaf' ge kregen om voor dezelfde prijzen aft te ZKpo hoi nel te bouwen. Spr. herinnert e? aan, dat de Zitpe aanvankelijk het net onderhands wilde laten bouwen or .Heemaf dat de raad dat "heeft gtfcoupeexd an dat leen bh de gehouden aanbesteding „Heemaf de laagste Inschrijfster was. De burgemeester zoowel van Zijpe als van St. Maarten waren buitengewoon goed tevreden over het werk dat door „Heemar wordt gele verd en daarom stellen B. en W. voor. ook den boaw van het net onderhands aan Heemar op te dragen, behoudens goedkeuring van GM tWbtf knal evenwei dat juist in deze dagen de materialen in prijs l oploopen en door den adviseur Boom io aangeraden zoó gauw mogelijk ttot een besluit te komen. Dit is oorzaak geweest, dat deze vergadering zoo spoedig is belegd. Do heer Kooger meent, dat net plan eenigen tijd van bcstudeering verdient er zijn voor de gemeente groote kosten aan verbonden en de heer Hollander bijv. kreeg te iaat bericht van deze vergadering om zijn zaken te regelen en de heer Hollander is toch een van de menschen die 't langst lid van den Raad is geweest on zich gaarne had uitgesproken. Voorzitter zegt, dat deze vergadering als een spoed vergadering is te beschouwen. Het ia bekend dat alle stukken voor de raadsleden ter secretarie ter inzage liggen en het is wel eigenaardig dat door niemand van do leden daar gebruik van gemaakt wordt. De heer Kooger vraagt of het nu op 2 of 3 dagen' aankomt. Voorzitter zegt. dat er een handelskwestie tusschen zit, elk uur kan lo Sn deze omstandigheden geld kosten. Hot spijt spr. wei dat do leden niet meer tijd krijgen, maar B. en W. wildon het zoo voordeclig mogelijk voor de gemeente in orde maken. De heer Kooger merkt op, dat .ïrij Maandagmiddag om 2 pur de agenda dezer vergadering kreeg. Spr. wil 'zich opo&ejfien door deze zaak in een avond vergadering te bespreken, bijv. Vrijdagavond on dan desnoods kosteloos. Wat dat - laatste hetreft, zegt Voorzitter, dat Indien het idée-Kooger werd aangenomen, het zou worden een gewone openbare vergadering. Spr. en ook de wet- thouaers zullen evenwel niet aanvaarden de risico die de gemeente loopt bij uitstel van behandeling dezer zaak'. Hoewei zij voelen de billijkheid van de vraag van den heer Kooger. De heer Van der Plas vraagt of er geen tijd is bepaald voor het uitschrijven van een vergadering. Voorzitter zegt dat er in dezen een usance is, doch als Voorzitter heeft hij, indien hij het in hel belang der gemeente noodig acht, het recht, maar ook de plicht, binnen k'orteren tijd een vergadering uit te schrijven. Het voorstel-Kooger om de beslissing over de elec trificatie te verdagen, tot Vrijdagavond, wordt met 4 tegen 2 stemmen verworpen; vóór de heeren Kooger en Boontjes. De neer De Wit acht hef noodig, dat de electrificatie Wordt uitgestrekt tot aan de Kolksluis. Voorzitter wijst er op, dat voor de draagkracht van hot bedrijf het noodig was voorloopig enkele gedeelten van de gemeente af te knippen. B. en W. hudden ook liever een algeheel© electrificatie gezien. De heer Sleutel zegt, dat het stukje wat door den heer De Wit wordt bedoeld, wel rendabel' zou wezen, wanneer alle menschen zich aansloten. Voorzitter beaamt dit, als de mchschen later wel1 zouden willen aansluiten, zou de raad kunnen besluiten io» uitbreiding. De kosten voor dat gedeelte zullen ongeveer f 4000 bedragen. B. on W. rijn wel genegen om het idée-de Wit over te nemen en wanneer de menschen in dat gedeelte der gemeente meer alge meen aansluiten, walen B en W. wel de electrificatie» tol Kolksluis uitbreiden. De kosten vfcn het voorstel zouden dus dan ongeveer f 45000 bedragen. De heer Sieutel zegt, dat B. en w. opnieuw de- me nschen daar zullen aansporen xot aansluiting en waögfc of de heer De Wit dat dan ook" wil doen/ De heer Kooger wenscht, hoewel hij tfjn zin «iet neelt gekregen, nu toch deel te nemén aan do bespre kingen en vraagt op welke gronden de opgegeven aaa- uuitingen rusten. VoorzitterOp de eerlijkheid van de meivschsn. De heer Kooger: En waren de menschen op do h«->ojfü« van de kosten? Voorzitter itówoordt, dat da toste* die as» de scbtn werden opgegeven, hooger waren dan ze nu wor dt n voorgesteld. De be-aoeling van B„ en W. was om de menschen niet 'te binden, wat 'het stroomverbruik! betroi en ook! geen vaste rechten vast te stellen en de stroomprijs dan te regelen naar de Hoeveelheid die werd verbruikt. De heer Boom- evenwel wees op aa risico van een dergelijke regeling en daarom wordt nu voor het eerste jaar voorgesteld een minimum-gd- bruik te bepalen. Spr. wijst er op dat het bedrijf mof mag drukken op de gemeentekas, maar zich zelf moei dekten. De heer Sleutel zegt nog, dat oorspronkelijk de kosten zouden rijn per eerste lichtpunt 45 K.W.U. ad 60 cent is f 27; nu zijn ze 35 -K.W.U. is f 21. dus f '6 goed-» kooper. Het minumam is zoo laag mogelijk gesteld. De heer Kooger meent, dat het de groote vraag is, of het licht niet te duur is yoor een arbeidersgezin. De heer Sleutel gelooft niet, dat het duurder dan petroleum as en Voorzitter zegt, dat de kosten maan delijks gelijkelijk zuilen worden verdeeld. Het voorstel van en W. om tot stichting van een gemeentelijk electrisch bedrijf "over te gaan, wordt met algemeene «temmen aangenomen. en W« stellen au voor tot onderhandsche gunning van den bouw van het net aan „Heemaf' te besluiten. De heer Van der Pias vraagt óf het niet mogelijk is dat een ander voor lageren prijs het werk wil doert Voorzitter wijst op het goede werk,, dat „Heemat" te Zijpe en St Maarten levert, en op het advies van deü heer Boom. Het voorstel van R. en W. wordt algemeen goedgevon den. Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening, groot f 45.000, rentende ten hoogste 6 pet. en af te lossen in 30 jaar ot eerder. De stroom sa aansluitingsfcosten worden, voorloopig voor een jaar, vastgesteld als hierboven aangegeven. Voorzitter feliciteert de gemeente met het besluit van den Raad en hoopt dat in de naaste toekomst de burgerij zal inzien,4 dat dit besluit is genomen in het belang der gemeente cn het in Oneerdere mate pai be vorderen de bloei van onze gemeente. De heer Sleutel gelooft niet, dat we goedkooper licht en kracht dan electrisch zullen kunnen krijgen, dat de menschen ^ich niet moeten laten terugschnkKen door de cijfers die hier genoemd worden en die voor een heel jaar zijn. Spr. acht het gewenscht, dat de raadsleden zooveel mogelijk de burgera aansporen zich aan te slutien. Het verslag over de Volkshuisvesting zal circuleeren. In de plaats van den heer Ruitenburg wordt de heer W. de Wit oekozen tot lid van het stembureau. Bij de rondvraag wijst de heer Van der Plas er op, dat het gebouwtje achter het raadhuis niet verzekerd is. Voorzitter zal hieraan zijn aandacht schenken. De heer Van der Plas acht het noodig, dat er grint gebracht wordt op den nieuwen weg. Voorzitter zegt, dat pogingen zijn aangewend om grint te koopen in samenwerking met den poider Koegras. De heer De Wit wijst op het slechte onderhoud van de Rijkswegen. Ze rijn bijna niet begaanbaar. Genoemd Jwordt bijv. het gedeelte van Kolksluis naar het sluisje. Besloten wordt Waterstaat hierop te wijzen en ook op het te hoog liggen der paardenpaden, 7 De heer Kruisveld vraagt of bekend gemaakt is dat er Voor Groote Keeten brandzeilen aangeschaft rijn. Voorzitter zegt, dat er voor Groote Keeten 2 brand zeilen zijn aangeschaft .en dat het de bedoeling is nog een derde aan te koopen. Sluiting. LLN RUMOERIGE COMMUNISTENVERGADERING. hen ernstige beschuldiging. A dam, 12 ïvlrt. Dezer dagen heeft een huishoudelijke vergadering plaats gehad van de afd. Amsterdam van de Communistische Partij. Zij was bclega ter verkiezing van een bestuurder en tot vaststelling van de candiua- tenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Deze vergadering, aldus meldt Het Volk', is niet tot een goed einde gebracht. Het komt den raatsten tijd reeds Herhaaldelijk voor, dat zoogenaamde riganten" in de ledenvergaderingen op bedekte wijze verwijten tol het hoofd- en afdeeiingsbesluur der partij richten, wat dan tot opgewonden tooneelen aanleiding heêft gegeven In ue huishoudelijk vergadering van j.1. Vrijdagavond hebben zich, bij de bespreidng dor \candidaten voor den gemeenteraad echter scènes afgespeeld, iie aUe vorige overtreffen. Die scènes hebben zich ook op straat, voor liet ge bouw, nog voortgezet fen als gevolg daarvan wist men het genoemde blad het volgende mede te deeiei; De heer Colly maakte bezwaar tegen de plaats uie hem door het afd.bestuur op de candidatenlijst was toe gedacht en weigerde nadrukkelijk een candidatuur, in dien de heer Lisser vóór hem op de 'ijst zou komen te slaan. Bij de daarop volgende discussie werd de caadi- datuur-Lisser door den heer Wijnkoop verdedigd, wai tot een hevig tumult aanleiding gaf. Daarbij voegde de heer Coily, die zeer opgewo iden was en een deel van de vergadering aan zijn zijde bleek te hebben, den heer Wijnkoop eenige scheld war den toe, waarbij zjj een oogenblik zeJts handgemeen werden. Tij'dens dit 'tumult lnoet de heer Colly den heer Wijnkoop nog hebben toegeroepen, dat hij nu ook naar buiten zou brengen wat, volgens Hem, reeds geruimen tijd wordt gefluisterd, n.1. dat de heer Brom- mert, lid van het partijbestuur, die tevens voorzitter is van het „Algemeen Comité,tot steun aan de honge renden in Sovjet-Rusland", zich in die laatste functft zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van f 10.000. Deze uiting verwekte in de vergadering uiteraard groote sensatie. In hoeverre deze beschuldiging van den heer Colly op waarheid berust, is onbekend. De heer Wijnkoop, die naar men Het Volk wist te verzekeren, de beschuldiging niet nadrukkelijk ontkende, gaf wel te kennen, dat hij den heer Gollly wegens deze uiting voor den Partijraad zou dagen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1