liet Huwelijk van Lady Tancred. Nieuwe Abonné's Woensdag 21 Maart 1923. 66ste Jaargang. No. 7200. TWEEDE BLAD. op dit blad ontvangen de nummers die nog voor 1 April verschijnen, G B A T IS. V O E T B A L. FEUILLETON. DE UITG. QUOSEGO. .Zondag speelde Quosego den» laatsten thuiswedstrijd tegen Batavier I van den Helder. In het begin van.den wedstrijd is de thuisclub ver in de meerderheid. Het spel was nog maar 10 minu ten aan den gang, toen Quosego door een hard schot van den linksbuiten de leiding neemt. Nadien volgen nog vele schermutselingen voor her Batavier-doel doch de stand bleef tot de rust 1—0. Even na de rust komt Batavier geweldig opzetten en weten zij met een onhoudbaar schot gelijk te maken. Hierna is het een op- en neergaand spel, tot dat de rechtsbuiten der thuisclub het tweede doel- jpunt maakte. De Batavieren kwamen nu weer opzetten en be schoten^ maal het Quoscgo-doel, doch de keeper wist te redden. Hierna ontstaat nog een vrije strafschop, die de keeper wederom schitterend wist te stoppen. Tot het einde toe bleef de wedstrijd spannend, doch doelpun ten bleven uit, zoodat Quosego dezen zwaren wed strijd heeft gewonnen met 2—1. De leiding van scheidsrechter Bauts was uitstekend. SCHOORL. Zondag speelde S.V.V. I tegen V.V.U. III om 2 uur te Uitgeest, en won met 2—0. S.V.V. II speelde op eigen terrein tegen Heilo II en won met 2—1. S.V.V. III speelde tegen V.A.F.C.-adspiranten te Alkmaar en moest het loodje leggen en verloor met 20. Zondag 11 Maart heeft S.V.V. geen vrijaf gehad en heeft vriendschappelijk gespeeld tegen Koedijk III en gewonnen met 1. OUDKARSPEL. D.T.S. II speelde jl. Zondag een competitiewedstrijd tegen Kgmond II. In een mooien en vlug gespeeldon wedstrijd wist D.T.S. met 2—1 te winnen. Om 3 uur speelde D.T.S. I een wedstrijd tegen haar zustervereniging Holland I. Toen we hoorden dat er een vriendschappelijke wedstrijd tusschen dezo beide clubs zou plaats hebben, vreesden we er voor, of dezen wedstrijd werkelijk vriendschappelijk zou wezen, gezien de verhouding op de laatste ontmoe ting tusschen de beide clubs. Gelukkig bleek, dat de- jzo vrees ongegrond was. Wel werd do wedstrijd forsch gespeeld, maar van een verkeerde verstand- jhouding over het geheel was geen sprake. Het pu- jbliek gaf blijk van bijzondere belangstelling voor dezen wedstrijd en was dan ook flink vertegenwoor digd. Ongeveer 3 uur trapt D.T.S. met den wind in den rug af en houdt, al direct voeling met do Holland- vfcrdedigfng, welke echter niet thuis geeft, doch als ihet spel ongeveer 4 minuten oud is, geeft Speots D.T.S. de leiding, 1—0. Na ongoveer 7 minuten houdt de koeper van Holland den bal achter de lijn, zoo dat de stand 2—0 is. Verder kon D.T.S. het niet brengen, wol waren zij voor de rust sterkef. Na de rust pakt Holland goed aan, en verscheidene aanvallen worden op hot D.T.S.-doel ondernomen, en na oeti kwartier spelens heeft v. d. Hoven succes, 2-1. Daarna een gelijk opgaand spel, waarbij wij aan weerszijden spannende momenten voor hot doel zien, waarbij vooral het schitterend werk van den koeper van Holland opviel. Wol leek het ons toe, dat <liij de bal wat te lang bij zich hield. Tot doelpunten weten bolde partijen hot, eehter niet meer te bren jgen, zoodat do. wedstrijd eindigde met Z-~ 1 in hot jvoordooi van D.T.S. Volgende week speelt D.T.S. I een competitiewed- strijd tegen Alc. Victrix 6. BARSINGERHORN. Voorwaarts I—L.W.V.C.. I, 1—0. Ongèvoer kwart over twoe stellen belde elftallen zich onder loiding van scheidsrechter Keet, die we derom uitstekend voldeed, op. L.W.V.C. buitenge woon sterk, Voorwaarts niet minder dan 6 invallers. Niettegenstaande deze handicap werpen de Voor- vvaartsmannon zich vol élan in den strijd. Weliswaar zijn zij voortdurend iots in de minderheid, maar doo" het, zwoegen der half linie en achterhoede, worden doelpunten voorkomen, en de enkele goed gerlchto schoten, worden nog door den keeper onschadelijk gemaakt. Met blanken stand wordt, gedraaid. Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. 21. Hij ging niet naar haar kamer, maar ging recht .naar de kamer, die liem aangewezen was. En een woest gevoel van vernedering en machtelooze woede doortrilde hem. i Den volgenden dag verliet -de sneltrein, die voor |hen te Tylling Green zou stoppen, het kleine station bij Montfitchet, om twee uur. En de financier had last gegeven den lunch om twaalf uur te laten op- jdienen. Hij zelf ging om tien uur even naar de city om zijn correspondentie in te zien, en toen'hij bij zijn torugkomst aan Turner vroeg of lord en lady Tancred ontbeten hadden, was hij verbaasd te ver nemen, dat lady Tancred reeds om half tien uitge gaan was en dat de lord aan zijn bediende had be volen hem in zijn kamer met rust te laten hier kuchte Turner even tot half tien. Zorg er voor, dat zij alles hebben wat ze noodig hebben, zei zijn meester en ging uit Maar toen hij in zijn electrische auto naar het Westen gleed, frons- do hij even de wenkbrauwen. Dat trotsche kruidje-roer-me-nietje! dacht hij. Zij schijnt zich tot dusver tot den zakelijken kant van de overeenkomst bepaald te hebben. Als dat zoo doorgaat, zullen wij haar jaloersch moeten maken, dat is altoos een onfeilbaar middel tegen zoo'n gril. Maar Zara dacht op dat oogenblik heelemaal niet aan die dingen. Zij wachtte op hun gewone ontmoe tingsplaats,* het mausoleum van Halicarnassus in het Britsch Museum op Mimo en die was te laat. Hij zou de laatste berichten over Mirko meebrengen. Op haar telegram aan mevr. Morley, dat zij uit Parijs verzonden had, had zij nog geen antwoord ontvangen au het was den vorigen avoud te laat' geworden om nog weer opnieuw te sèinen. En mevr. Morley mo?at haar telegram ontvangen hebben, omdat Mimo ook het zijne had gekregen. Je awtranJii&i Jtegeafesa ft Vst?^ wsarts middsnveer Bia&ubce* £ijB club ot leiding. Vervolgens it het weer hetófds spelletje van voor de ru6t ook gelukt het den L.W.V. C.'era niet, den Voorwaarts-keeper te verschalken; zoodat het einde aanbreekt met een geflatteerde 1—0 overwinning der thuisclub. Hiermede heeft het eerste elftal van Voorwaarts zijn competitieprogram beëindigd. Ging het in de eerste helft niet erg voor den wind (van de eerste 8 gespeelde wedstrijden werden er 7 verloren) in de tweede helft herstelden zij zich terdege door 8 van 8 wedstrijden te winnen, zoodat zij met n gemiddelde van 0.88 do o8 plaats op do ranglijst «uilen innemen. JULIANADORP. Zondag Jl. heeft J.V.C. I S.V.S. I van Holder op be zoek gehad om een vriendschappel ijken wedstrijd te spelen, welke als heel good geslaagd mag worden beschouwd. Hoewel S.V.S. I 1 klas hooger als J.V.C. staat, wisten zij het toch niet anders te maken als gelijk spel en wel 1—1. J.V.C. heeft hard moeten werken, torneer daar zij drie invallers had. Mooi en j plezierig is er gespeeld door beide clubs. Geen ruw spel en geen gokanker, zooals dat bij sommige clubs zooveel voorkomt en waar niet krachtdndig genoeg tegen opgetreden kan worden. Met genoegen ziet J.V.C. de nederlaag-wedstrijden tegemoet als er al tijd zoo plezierig gespeeld wordt J.V.C. II speelde een vriendschappelijke» wedstrijd togen Kood-Wit, Helder en wist met 4—1 verdienste lijk te winnen. Goed zoo jongens, gaat zoo door en het andere seizoen in de competitie zoo jn best ge daan 1 r SJïnjrkftiilAnctsch Nmhiw». VORMT DB FLLCTFICITLIT O-VAAR VOOR DEN LANDBOUW? Een Ingenieur schrijft in hot H.d.bl.d. het volgende, dat ons ook! voor onxc lezers niet van belang ont bloot lijkt. Deze vruag mocht zich wel iedere landbouwer «tollea, die over het treurige ongeval van j.1. te Woudenberg gelezen heeft. Een 18-jarige knecht, dio in een koestal \met de electrische geleiding in aanraking kwam, werd door de stroom ter pfaatse gedood Men moet hier niet alleen de bijzondere omstandighe den in oogenschouw neuten, waaronder zulke onge lukken kunnen voorkomen, het doel dezer regels is veel meer op de middelen te wijzen, waardoor ook dit onge luk onder alle omstandigheden vermeden had kunnen worden. f Zooals bekend i», is in de Holdingen, dio on* den stroom in huis voeren, een spanning van 110 tot 220 Volt tegen de aarde aanwezig, dezo 'spanning kan onder bijzondere omstandigheden door het mentcbeliike lichaam een stroom doen gaan, welke direct doodclijk werkt. Het menschel ij kc lichaam biedt den doorgang van den electrischen stroom een beduidenden, hoewei veranderlijken en van vele omstandigheden, afhankelijkec weerstand. Grootte en gesteldheid der aanrafcings vlakken waar door de stroom het lichaam in-en uitgaat, spelen een gewichtige rol. Pakt men een leiding beet dan gaat de stroom m een oogenblik door de handen in het lichaam, gaat hierdoor heen en wordt door de voeten naar do aarde geleid. Zwccthanden begunstigen de intrede van den stroom., vochtige schoenen 'daarentegen den door garut van den stroom door het lichaam uaar de aarde. Vochtige vloereu, zooals men \lio in elite platten en kelders aantreft, vormen eveneens oen ceschikten weg voor den electrischon stroom, en daarin is de hoofdoor zaak tc zoeken, dat in de stullen ongelukken door den stroom voorkomen kunnen. Wanneer men tte stallen vun .een drogen houten bodem *ou voorzien, dan zcu dit slechts zoolang steun toestaan, totdat de vochligheid van do ruimte in het hout gedrongen is; men moei dus tot andere middelen overgaan. Het eenvoudigste en zekerste middel is de leiding afin een kleine, voor dit doel in den handel bevindende zekerheidstransformator, te leggen en zoo de verbruika- spanning in don stal op 20 Volt te verminderen. Volgen?» de bestaande voorschriften moet deze transformator zoo geaard worden, dat bij toevallige aanraking van do leiding, tusschen deze en do aarde zich slechts een verschil van spanning van 10 Volt kan voordoen. Deze spanning ls echter zelfs onder alle omstandigheden zoo- als deze in een stal voorkomen kunnen, iabsoluut onge vaarlijk, daarbij heeft men nog het voordeel, dut do hiervoor gebruikte lampen duurzamer zijn dan dio voor 220 Volt. Do lichtsterkte cener gloeilamp ie onafhanke lijk van de spanning, zoodat men lampen van 20 Volt voor gcwenachte kaarssterkten b -houden kern. In Je meeste Tilectricitcitswerken en Gasfabrieken zijn zulke Zekerhcidstrunsformatoren reeds lang ingevoerd en hebben goed voldaan. Iedere weg dien de electrische stroom pos.icereo moet,, vonnt \\>or haar een weerstand, dio bij koper zeer gering, hij mens oh olijke lichamen zeer noog tusscnen de handen gemeton 20.000 tflt 100.000 Ohm bedraagt. Onder bijzonder gunstige omstandigheden, zooals bij vochtiger, bodem, vochtige schoenen, He- zwceto handen, groote uanrakingsvl'ikkcn, (ook Apoelt het genot vun alcohol een niet te onderschatten rol) wordt de weerstand tot op ca. 1000 Ohm teruggebracht, zoo dat volgens de wei van Ohm reeds bij 110 Volt eert stroom van 0.11 Ampère door het lichaam gaat, een stroom van 0.10 Ampère werkt echter reeds bij sterke menschcn doodelijk. Het ia beklagenswaardig, dat jjaartijkv groote sommen daardoor aanden landbouw onttrokken worden, dat slechts weinig landbouwers bliksemafleiders ot> hunne stallen hebben, want ook 'de bliksem u een electrische stroom, die zich met voorliefde vochtige en kille rufan- Eens, wanneer zij. gelijk zij hoopte, op vriendelij ker voet zou staan met haar man, zou zij haar oom vragen of zij hem over Mirko mocht praten. Dat zou alle dingen zooveel eenvoudiger maken, haar bezoe ken aan hem, enz., en daar de contracten geteekend waren en er niets meer veranderd kon worden, was verder toch alle geheimzinnigdoenerij overbodig? Maar den dag vóór haar trouwen had haar oom tot haar gezegd: Wees zoo goed en zeg aan je man niets over de oneenigheid tusschen jc moeder en haar fanjilie, en praat met hem ook in langen tijd niet over dien Sy- kypri, liefst maar nooit. Én daar had zij' in toegestemd Want, had Francis Marcrute bij zich zeiven ge redeneerd. als de jongen dood gaat, en dr. Morley zegt, dat dit heel waarschijnlijk is, waarom zou Tris tam dan ooit iets van die heele geschiedenis hoeven te weten? De gedachte aan den rampspoed van zijn zuster deed hem altoos pijn. Mimo kwam ten slotte met een angstig gezicht, ge heel uit zijn gewone doen. Ja, hij had dien ochtend een telegram gehad, hij had' in haar naam geseind dat kon niet goed anders en vandaar de verwar ring met het adres. Mevr. Morley had geantwoord naar hot adres in Neville-straat en Zara vroeg zich af of zij wel iets van Londen kende, anders zou ze toch begrepen hebben wat een onmogelijke buurt dat was voor een lady Tancred? Maar Mirko was beter beslist beter en de aan val had wederom slechts kort geduurd. Zoo was ze voor het oogenblik weer gerustgesteld en wilde weer heengaan, toen haar te binnen schoot, dat een van do dingen, waarvoor zij gekomen was, was Mimo wat bankbiljetten te geven, maar daar zij zijn ka rakter kende, wilde zij dat op kuische manier doen doorDe Apache van hem te koopen. Want zij was er van overtuigd dat hij nu hij niet meer voor Mirko's welzijn had te zorgen in geen geval geld van haar zou willen aannemen. Mimo wantrouwde de zaak toch een beetje en zij was genoodzaakt hem gerust te stellen en hem te vleien, door hem te zeggen dat hij toch wel gevoeld moest hebben, hoe ontzettend, zij dat stuk bewonder- $$?.i ww? afralfci fepïtöi tvftstótti ée sdttóss bert 30$ de?* OibSWvJcï tiaheid \n btó gevfil?» to te> tótgen di# dim destodl/ten gespaard zouden kunnen worden. Den vormt de electrische stroom ook geen gevaar voor den landbouw. INGENIEUR FG. 3RANDBLU SCHAP? AR AAT EN SCHIJNDOOD- PISTOOL. De minister van Justitie stelt bij de hoofden van plaatselijke politie een onderzoek in naar de aanwe zigheid van eon toestel, blijkbaar in den handel ge bracht als brandbluschapparaat, doch dat tevens zou kunnen dienen tot het gedurende korten tijd be dwalmen van personen. Hot utt Duitschland geïm porteerde toestel heeft het voorkomen van een re volver en 1» 38 c.M. lang; in persberichten van Juni van het vorigo jaar zou o.a. medegedeeld zijn, dat oen schot op den buik, gericht, het slachtoffer voor ruim 20 minuten in zwijm doet vallen. De minister is aanvankelijk van meening, dat deze apparaten als Kg. schijndoodpistool vallen onder de bepalingen der Vuurwapen wet. DE ONDERWIJZER8(ESSEN)-NOOB TEN PLAT TELANDS EN DE HERCLASSIFICATIE. Men schrijft aan de Maasbode: Toen dezer dagen eon krant, berichtte, dat er zich te Delft, voor één vacante plaats aan een school 100 sollicitanten hadden aangemeld, lazen we In uw blad het bericht, dat er b.v. te Zuöderf maar drie van d.« zes leerkrachten weer waren. Welnu dergelijk© voorbeelden liggen lp Noord-Braba-nt voor het grij pen. In Budel aan de R.-K. school (dorp) moeten zeven leerkrachten aanwezig zijn; er zijn er nog vier. Na Paschen vertrekt er nog één naar Rotterdam. Waar om zouden ze ook niet gaan naar 'n eerste-klas ge meente, nu de classificatie-commissie schijnt, voort te gaan op -den ingeslagen wegl Meer dan de helft der leerlingen van bovenge noemde school komt dus voorloopig op straat; elk der drie overgebleven onderwijzers heeft toch nog een zeer groote klas. Van genoèmde drie leerkrach ten is er eon gehuwde onderwijzeres, moeder van verscheidene kinderen benoemd. Ook al omdat er geen sollicitanten warern. In dezelfde gemeente onder de parochieschool zijn er nog drie van de vijf leerkrachten. Van deze drie straat een.op de voordracht voor hoofd der school elders. In het naburige Maarheeze hebben ze na eon jaar adverteeren de hoop maar opgogovon. Werkelijk, voor plaatsen als de genoemde, die gansch geïsoleerd liggen in «Jen lintworm van Noord-Brabant, kar. men gerust 80 pet. classificatie- aftrek toepassen. Het leven is zoo goudkoop en.men j woont er schijnbaar zoo graagl I KOLHORN. Den 17en Maart werd alhier ln het, lokaal van den heer J. Jonker eene openbare, vergadering gehouden van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcohol houdende dranken; Federatie Noordhollands Noor- j den. Na opening door voorzitter en schoone zang van de gezusters Pranger uit Anna Paulowna, werd het doel dezer bijeenkomst helder en in mooie bewoor dingen uiteengezet door den heer Jan Kreljger Rzn. van Anna Paulowna, secretaris dor Federatie en lid der propagandacommissie. Vervolgens werd een too- neelstuk in 3 bedrijven opgevoerd, zijnde „De Nieu we Weg" door Co Iesland. Tooneelisten, zijnde het gezelschap „De Jeugdbond v. Onthouders", leverden zeer verdienstelijk werk, mooi, heel mooi werd go- speeld, hot was propaganda welke insloeg; de bijval was algemeen. Nog een paar kleine stukjes, als: „De gevolgen van een Aprilgrap" en „Bij den Fotograaf" vierden opgevoerd, mede met groot Bucces. Het ge heel was eon genotvolle, en tevens opbouwende avond. Jammer was '1, dat de zaal Jonker lang niet gevuld was. Maar er is vooral dezen winter zoo heel veel te doen geweest en komt. de Jeugdbond weer eens, dan zal '1 stellig beter zijn. Want een goede in druk heeft de vereeniging gemaakt, wat wel blijkt uit het resultaat, dat zich uit de te kleine opkomst 15 personen als lid opgaven. Voor de zaak van onthou ding werd hier meermalen gepropageerd, maar nim mer op zulke genotvolle en aangename wijze. DE EX-KEIZER EN ZIJN VROUW. Uit Doorn wordt gemeld aan de N.R.Ct.: De gemalin van dun gewezen Duitschen keizer zal in hel laatst van deze week met haar drie kinderen van Doorn naar haar bezitting Slot Sabor, in Sileziö vertrekken, om bij haar beide oudste zoons het 1'nasch- un Pinksterfeest door-te brengen. Spoedig na Pinksteren komt zij terug op den- huize Doorn. Van een ruis naar Korfoe is geen sprako. Gisterochtend heeft zij een bezoek gebracht aan de Utreehtsche Jaarbour». HET HOOGOVENBEDRIJF TE VEL8EN. Men schrijft uit Veïsen aan de N.R.Ct.i ïk heb no'- eens du werken van het hoogoven bedrijf b- zi litigd. Allereerst bezocht ik hot pompstation, dat 7,00 goed, als gereed ts. Aan de installatie werd do laatste hand gelegd. De vier groote pompen, die .10 000 tot 70 000 liter water per minuut opvoeren, zor gen voor de watervoorziening van de hoogovens en voor het koelwater. Zij zijn geleverd door de firma Knlzer to Witvtertbur, de motor©:» »ijn tan Smit 4a Slikkerveer. De groote electrische kranen, die straks het erts en de kolen uit do schepen zullon lossen, zijn geleverd door de N.V. Thoinson's Havenbedrijf te Rotterdam. Zij zijn van de njeuwste constructie en berekend op de! En nu was zij rijk on het «ou voor haar een le venslang genot «zijn als zij de schilderij nu kon koo pen. Zoo nam de arme Mimo er vrede mee en na nog een poosje pratens verlieten zij elkaar, na de noodi- ge afspraken te hebben gemaakt dat de telegrammen als er nog zouden komen aan haar adres in Ne- ville Street zouden gezonden worden, opdat de arme vader ze eerst zou lezen en ze daarna doorzenden. En daar het nu al over half twaalf was, keerde Zara snel naar Park Lane terug en kwam juist de deur in, toen haar man de trappen afkwam. Je bent al vroeg op, zei hij onverschillig en met het oog op de bedienden in de 'hall, vond zij het be ter met hem naar de studeerkamer te gaan. Dit verbaasde Tristam en hij had haar gaarne ge vraagd, waar zij geweest was maar zij zei het hem niet, ze vroeg: Hoe laat komen we bij je oom aan? om vijf of om zes uur? Het duurt maar drie uur. Wij sullen er om streeks vijf uur zijn. En, Zara, je moest dien bont mantel weer aandoen, die staat je nog beter dan de andore. Er kwam een blosje op haar wangen. Dit was de eerste maal, dat hij over haar kleeren sprak; en om de plotselinge vreemde ontroering te verbergen, die haar beving, antwoordde zij koel: Ja, dat was ik zelf ook van plan. Ik kan die andore mantel niet meer uitstaan. En hij ging naar het raam, opnieuw gekwetst door haar woorden, die zij toch bijna werktuigelijk ge zegd had. Die „andere mantel" had zij pp haar brui loft gedragen en daarom had zij er een hekel aan gekregen. Zoodra zij het gezegd had, had zij er spijt van. Hoe kwam zij er toch telken» toe, hem zoo te kwet sen? Zij wist niet dat dit voortkwam uit hetzelfde instinkt van zelfverdediging, dat haar geheele op treden tegenover iedereen bohoerschte. Echter moest het ditmaal, onbewust dienst doen om de nieuwe ontroering, die bezig was zich van haar ziel meester te maken, te verbergen en zoodoende teven» to ver dedigen. Hij bleef mot zijn rutf naar haar toe uit bei 'raam eter rari iaeeeö van ae stbepm, Ds hefsijelhtid dar knijpers is tser aroot, de loopsnelheid der wagens langs de groote loopkraan ii 18 K.M. per uur. De loopbrug van 147 ton gewicht was in 10 uur tijds op gesteld. Ook de betonnen ertsbunkers zijn zoo goed als ge reed gekomen. Bovenin de bunkers zijn een groot aantal vakjés, waarin de verschillende ertssoorten want voor de vervaardiging van het Ijzer wordt ter markt oen achttal ertssoorten gebruikt worden ge stort. Daartoo rijden boven op de bunkdrs wagentjes. Onder de bunker» rijden wagentjes, die het erts uit de verschillende vakjes opvangen. Dan gaat het erts in do lift,wagentjes die het naar de hoogovens voe ren. De liftbanen voor deze wagentjes waren ook ge reed en de wagentjes onderaan roede bevestigd. We namen een kijkje in de machinekamer met don ron sel voor de liften. De machine-installatie is van Lid- gewood to Now-York, Daarna ben ik hoogerop gegaan naar de hoogovens on heb Ik deze gevaarten aan alle kanten bezien. We zagen het deksel openen van de klok, waarop straks het erts komt te vallen, heel ln do hoogte; beneden ziu't mien de opening, waar het vloeibare ijzer als gloeiendo lava zal uitstroomen naar de giethallon. Het sluiten van die opening is een gevaarlijk werkje. De opening moet n.1. gesloten worden met een prop klei, die er door een klein kannontje ingeschoten wordt. Ik zag ook de giethallen. waar het vloeibare Ijzer ln de vormen komt. In kommen van 4000 K.G. gaat het dan naar de broekmachines, waar het gebroken wordt, ln stukjes van 40 50 K.G. In de electrische ccntraJe, oen van fraaie steen op getrokken gebouw, is men bezig met het opstellen dor machines. De vijf groote turbine» van 2300 I.P.K. zijn van Escher—Wyss en Co. te Zurich, de andere machines zijn van Stork te Hengelo. Met gas van de hoogovens zal de benoodigde ener gie worden verkregen. Als hot bedrijf op gang is, wordt 1000,M3. gas per minuut geproduceerd. Met dit gas zullen ook de cokeaovens worden gestookt, die nog in aanbouw ztjn. De bouw van de cokosovens ie een secuur werk,, om het groote complex is oen hou ten bekapping opgetrokken, tot wering van de vocht. De oven» met de vele kanalen voor lucht en gas, wor den gebouwd door een Brusselsche firma. Men zal du9 niet afhankelijk zijn van Duitschn of Engelsche cokes; bovendien zijn onze Limburgsche kolen zeor geschikt voor de cokesproductie. In aanbouw is ook nog de fabriek voor bijproduc ten. Want de hoogovens produceeren ook teer, am moniak, kunstmest, unz„ terwijl van. de slakken steo- nen en keien worden gemaakt. Dezen zomer hoopt.men zoover te zijn, dat het be drijf in werking gesteld' kan worden. AFGEBRAND. Gisternacht om twee uur is de remise van do tratn- wagmaatschappij Zuldlaren—troningen afgebrand. Deze remise is indertijd bij de opheffing van de maatschappij met de rails gekocht door een der com missarissen, den heer J. H. de Vrieze. Een vergade ring van aandeelhouders heeft, dezen verkoop even wel niet willen goedkeuren. De kooper 'hield' vol, dat alles wettig was geschied. Een proces volgde, dat nog niet is geëindigd. Inituspchen eischte.de minister, dat de remise weg moest; zij staat n.1.'op rijksgrond. Maar aangezien nog niet uitgemaakt, was, wie do eigenaar is, bleef ze staan. Do heer De Vrieze maakte er eon garage on eon pakhuis van. De minister heeft nu toch gedeeltelijk zijn zin ge kregen. Maar wie moet nu don bool opruimen? OM SCHITTEROOGEN. Uit Tilburg,, 20 Maart. Bij den apotheker Klooster- huis alhier zijn 2 uit Breda afkomstige leerlingen het slachtoffer geworden van eigen roekeloosheid. Zij hadden wel eens gehoord, dat door artisten op het tooneel atropine gebruikt werd om d,o oogen te doen schitteren en besloten dit eens te probeeren. Hot zware vergif namen zij edhter als oen drankje in, waarna dadelijk daarop verschijnselen van dronken schap en bewusteloosheid volgden. De onmiddellijk gewaarschuwde geneeskundige dlonst bracht beide dames por auto naar het gasthuis, alwaar zij ter ver dere verpleging dijn opgenomen. Illaar toestand schijnt echter niet levensgevaarlijk. HULDEBLIJK VOOR H.M. DE KONINGIN. Naar aanleiding van do vergadering van burge meesters van Noord-Holland, gehouden op 6 Maart, kunnen wij inodedeolen, dat in do provincie allorwe go sub-comlté's gevormd worden, voor het meoren- doel onder voorzitterschap van do burgemeester» der verschil lende gemeenten. Ook zijn aan bijkans allo gemeenten circulaires toegezonden, zoódat verwacht mag worden dat in Noord Holland oen Ieder in do gelegenheid zat zijn mede to werken nnn hot sym pathieke doel, dat het comité zich gesteld heoft. Go- lijk bekend, heoft jhr. F. 'l oding van Berkhout Jr„ di recteur van de Haarlemache Bank vereeniging, op ztch genomen gelden voor dit doel in ontvungst te nemen. SUIXr.BOONTRACTEN. In do voorwaarden van de sulkercontracton vun do suikerfabriek „Ilolland" is eene wijziging gebracht. Voor Hollands Noorden wordt, nu f 15.25 vo<*" 1000 Kg. betaald op een gehalte van 14 pet., met 10 cent meor of minder voor elk 1/10 pet. boven of benedon dat gehalte. ST. MAARTENSBRUG. In de gehouden vergadering van de Vrljz.-Dom. Kiesvereniging alhier werden tot candidaten voor de n.s. gemeenteraadsverkiezing gesteld do heeren G. v. d. Sluijs, A. Brak, A. Appel. J. Hoogland (aftr.), P. Doorn, G. Bluauboor Cz. en K. Kant. staan kijken en daarom ging zij even later de ka mer uit. Aan het station troffen zij Jimmy Danvers en don heer en mevrouw Harcourt, met haar zuster miss Opic en nog verscheidene anderen. De andere gasten waren, mte inbegrip van Emily en Mary, met den trein van elven weggegaan, vertel de Jimmy hun. Zoowel mevrouw Harcourt als haar zuster, en eigenlijk het heele gezelschap, waren oude en intie me vrienden van Tristam en zij waren blij hem tc zien, babbelden en waren vroolijk en Zara hoorde toe en voelde zich als een vreemde in den kring. Wat Tristam betrof, die scheen een heel' ander mensch te worden, dan de stugge, gedwongen man van de vorige acht dagen. Hij zat met mevrouw Har court in een hoek, boog zich naar haar over, babbel de én fluisterde haar wat in 't oor en zij Zara werd in een leuningstoel gelaten, iets terzijde. Maar een zoo verleidelijke type van schoonheid, kon die mannelijke leden vtin het groepje niet lang koud laten voor haar bekoorlijkheden, en al spoedig kwam Jimmy Danvers op haar toe en een kolonel Lowerby, in de wandeling do „Spreeuw" genoemd en zij hield een kleinen cercle. Maar zich te laten gaan, geestig en onkoninklijk te zijn, viel haar zoo moeilija bij al de nare tegenspooden van haar ellendig leven. Tot dusver waren de mannen en zelfs ook vaak de vrouwen voor haar dingen geweest, die op een af stand gehouden moesten worden, daar zij haar an ders op de een of andere manier stellig kwaad deden. Na een poosje had de heele partij zich in groepjes verdeeld, sommigen speelden bridge, anderen sliepen, en Jimmy Danvers en koEo)nel Lowerby gingen naar een klein rookcoupé. Wel Spreeuw, zei Jimmy, wat dunkt je van Tri* tam's jonge vrouw. Is zc niet 'ccn wonder? Maar, drommels, ze zou je doen bevriezen. Een heel eigenaardig type, bromde de Spreeuw. Ik denk dat er een vuurspuwende berg onder zit. Ja, dat moet je wel 'denken als je haar aanziet, zei Jimmyrookwolken uit zijn sigaret blazend maar 7u had toch aldoor een korst op den top; de vulkaan krijgt geen kans. Zij kiet er niet sul uit, ging de Spreeuw voort. Za

Schager Courant | 1923 | | pagina 5