Uit en Voer de Pers. Predikbeurten. Binnenlands*.H Nieuws St. Aagtendijk. De aanvulling van het aantal ambte naren zal voor dijkbaas, timmerman en» 2 molenaars van blijvenden aard dienen te zijn. voor die van 2 steenzetters en 6 wegwerkers niet. Het loon ie bepa len naar wat thans door hen wordt genoten en wat geregeld is naar den loonstandaard van de verschil lende plaatsen, waar de betrokkenen werken, en waarbij rekening is gehouden met de verlaging van loonen van het losse personeel bij ons waterschap. De heer R. Kaan vroeg naar de oorzaak dat het loon der verschillende wegwerkers zoo uiteen loopt, van f22 tot f30 is hot weekloon. Voorzitter antwoordt, dat dit het gevolg iz van het groote loonsverschil ter plaatse, ?"n het Noorden der provincie zijipde loonen belangrijk lager dan b.v. te Monnikendam. De heer J Burger wijst er op, dat hot, Hoogheem raadschap in sommige gevallen verplicht is tot over name van arbeiders, in andere gevallen weer niet. Het Dag. Bestuur stelt zich te dien opzichte evenwel op een moreel standpunt, door die menschel! aan hun stukje brood te blijven helpen. Het is nu echter de vraag, wat het voordeeligst is. Heeft het hoog heemraadschap de menschen noodig, dan zal oveina- me goed wezen, maar is dat niet het geval, dan rijst de vraag, of 't niet voordeeliger is de menschen op een andere wijze te doen onderhouden. Voorzitter anUyoordt, dat het Hoogheemraadschap de menschen zeer zeker noodig heeft, ja zelfs meer dan dip. In verband evenwel /net de pensioenwet is het voordeeliger de overige menschen in contract- verband in dienst te nemen. De menschen, waar het hier om gaat, hadden een vaste Intrekking. De heer K. Breebaart Jz. vraagt o* de loonen zijn bepaald naar den tijd, waarin de hoogste loonen werden verdiend. Voorzitter zegt, dat da loonen zijn geregeld naar loonen die in gelijke omstandigheden en bij gelijke capaciteiten ter plaatse worden betaald, in den te- genwoordigen tijd. De heer K. Breebaart Jz. wijst er dan op, dat we staan voor een tijd waarin de loonen omlaag gaan, het rijk geeft reeds gelegenheid tot verhaal van pen sioenbijdragen en daarom vraagt spr. of deze aan stelling geschiedt op loon, dat nu gediend is en of het hun wordt meegedeeld dat. wanneer de omstan dighgden veranderen, zij voor minder loon in aan merking zullen komen. Voorzitter zegt. dat roeds rekening gehouden is met daling van het loon. De loonen zijn geweest van f36 tot f26 en zijn nu van f33 tot f23. Een mededee- ling als de heer Breebaart wil,fkan den menschel) worden gedaan. De heer K. Breebaart Jz, vroeg ook nog welke rechten het Hoogheemraadschap had wanneer de personen die dan nu in Vasten dienst komen, hun plicht niet zouden doen. Voorzitter meent dat het Hoogjhoomraadschap in dat' geval dezelfde rechten hoeft als ten opzichte vun de andere ambtenaren. Nadat nog gevraagd was waarom voorgesteld wordt dijklbaas, timmerman en molenaars in vas ten dienst te nemen, steenzetters en wegwerkers niet. waarop de voorzitter meedeelt* dat do eersten noodzakelijk zijn, de laatsten evenwel niet vast be hoeven te worden, aangesteld, omdat ook de andere steenzetters en wegwerkers in contractverbaad wer ken. wordt het Bestuursvoorstel zonden hoofdelijke stemming aangenomen. Pauze. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor tot het sluiten van een overeenkomst met de gemeente Cal lantsoog tot het onderhouden van een gedeelte van len weg KoegrasGroote KeetenCallantsoog. Tot bestrijding der werkloosheid zou overgegaan worden tot het verharden van dien weg. Voor zoover deze weg op den Ilelmdiik en Voordük is gelegen, zou het ondorhoud door de gemeente Callantsoog worden ge dragen Ged Staten vermoedden dat ons Hoogheem raadschap. dat, waar genoemde dijken als water- keering bij ons Hoogheemraadschap in onderhoud zijn, het Hoogheemraadschap er de voorkeur aan zou geven zelf deze wegen te onderhouden. Dijkgraaf en Hoogheemraden antwoordden», dat het gowenscht, is dat de wegen, die in de toekomst op de binnenwaterkeeringen zullen worden gelegd, bij het Hoogheemraadschap in beheer, maar ook In onder houd komen. Intusschen bohooren wij met dien on- derhoudslast niet te worden bezwaard zonder dat daartegenover een behoorlijk equivalent wordt ge steld. Onder nader te bepalen voorwaarden stellen Dijk graaf en Hoogheemraden nu voor,- met de gemeente Callantsoog een overeenkomst te sluiten., waarbij de gemeente Callantsoog zich verbindt om de kosten te vergoeden van het onderhoud van het op den Voor dijk en Helmdijk aan te leggen gedeelte van den weg Koegras—Groote Keeten—Callantsoog en waarhij het Hoogheemraadschap zich bereid verklaart het ove rige gedeelte van dion weg, voor zoover het binnen laatst genoemde gemeente is gelegen, 'voor rekening, van do gemeente Callantsoog te onderhouden, zoo lang de overeenkomst, voor zooveel het laatste be treft, niet door een van beide partijen is opgezegd. Dijkgraaf licht nog toe hoe een gedeelte weg niet. een ander eedeelte weer wel reglementair aan het Hoogheemraadschap kwam, Dijkgraaf en Hoogheem, raden vinden echter beter het' geheel te nemen. Met algejjpeene stemmen wordt dit voorstel goed gekeurd Voor het nazien der rekening over 1922 wordt een commissie van 3 leden benoemd, bestaande uit do heeren Breebaart. Edel en S. Groot Sr. Dijkgraaf deelt mee in verband met het idéé door den heer D. de Boer geuit, dat het de bedoeling is de oudste van de vorige commissie, in dit geval* de heer Breebaart, te behouden. Volgende jaar de heer S. Groot Sr. enzdus steeds blijft er een lid van vorig jaar in de commissie zitting houden. Algemeen goedgevonden. Dijkgraaf hoopt de Hoofdingelanden weer spoedig te kunnen oproepen voor een reglementswijziging alleen bedoeld om de dit jaar noodice verkiezingen t,e kunnen uitstellen. Het is de bedoeling de leden voor 6 jaar zitting te doen houden en dan allen tegelijk af te treden. Dit zal een zeer groote bezuiniging ge ven aan verkiezingsonkosten-. kiezerslijsten enz. bij d<' wijze die thans is voorbeschreven en waarbij telken jare een gedeelte aftreedt. De heer R. Kaan juicht dit toe, maar hoopt dat do Hoofdingelanden en hun Plaatsvervangers zoo spoe dig de voorstellen zullen kunnen ontvangen!, dat ook zij nog veranderingen kunnen voorstellen. Dijkgraaf belooft met deze vraag rekening te zul len houden, maar legt er den nadruk op dat dit van omstandigheden zal afhangen, n.1. of Ged. Staten, Prov. Staten enz. de zaak vlug genoeg zullen be handelen. want de hoofdbedoeling is de verkiezingen voor dit jaar onnoodig te maken. Met dank voor opkomst en aller medewerking wordt de vergadering gesloten. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Beves tiging Kerkeraad. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Bevestiging van lidmaten. Oudesluis, nam. 7 uur, Ds. Buiskool. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. France. Petten, geen dienst. Heerhugowaard, vooim. halftien, Ds. Broekema. Julianadorp, voorm. 10 uur, Dr. Snethlage. Eenigenburg, nam. 7 uur, Dr. Snethlage. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. St Maarten, voorm. 10 uur. Ds. Tinholt. Dirkshorn, voorm: 10 uur, Ds. Schermerhorn. Oqdc Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Staal. Bevestiging van lidmaten. Winkel, geen dienst. Veerhuizen, geen dienst. Wieringerwaard; voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Beves tiging Kerkeraadsleden. BCOPSGEZ. GEMEENTE te: j Oudesluis, nam. 7"uur, Ds. v. d. Veen. Doop. 1 Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Ilippolytushoaf. voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. EVANGELISATIE ta: Schagen, voorm. 10 uur, Ds Boeke. Collecte v. d. Inw i Zending. Nam. 7 uur. de heer Posthuma. Zangkoor. Collecte v. d. Inw. Zending. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur. de heer Boon. GERFF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preek lezen. Nam half drie, Preeklezen. TWEEDE PAASCHDAG. NED. HERV. GEMEENTE la: Schagen, geen dienst. Callantsoog, geen dienst. Petten, voorm. 10 uur, Ds, France. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. Valkkoog, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. DOGPSGFZ. GEMEENTE te: Burger vlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Doóp. Stroe. voorm. 10 uur. Ds. Loendertz. Dlakenverkiezing EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, de heer Posthuma. Breezand, vooim. 10 uur, de heer Boen. SJD.A.P. en V.-D. Er behoeft niet meer aan getwijfeld te worden, schrijft k.Het Volk"in de vrijzinnig-democratische partij heeft de richting-Abrahams, zooais zij ha een paar jaar lang tegen het socialistisch deel der Amstcrdamsche gemeentepolitiek te keer gaat, het glansrijk ea over ue geheelc linie gewonnen. Wij hadden het liever anders gewild, daat het blad voort. Wij zouden er verreweg de voorkeur aan gegeven hebben, in dien in Amsterdam, en oök in andere ge meenten, een doortastende en doelbewuste, niet telkens belemmerde en tegengewerkte gemeentepolitiek in ue richting van ruime gemeenschapszorg mogelijk' was geweest met behulp' van een voortvarende burgerlijke democratie. Wij moeten eerlijk erkennen, dat wij er nog ecnige hoop op hebben gehad dot het te Amsterdam Althans zoo zou loopen. Wij' hebben een oogenblik gedacht, dat de terugkeer van den heer Ketelaar uit. het provinciaal bestuur in de gemeentepolitiek zou kuimen^Deteekenen •en kracht ge propaganda onder de burgerij voor een stevige sociale gemeentepolitiek ten batg 'van de groote massa der bevolking. Maar er komt niets van. De felle socialistenjngcr Abrahams is no. 1 ven de Amstcrdamsche gemeentelijst der vrijzinnig-democraten Het Eerste Kamerlid Van Embden goeft zijn weten- ^chappelijken zegen op des heeren Abrahams' afbraak van het gemeentebedrijf in de brochure die Wibaut.hier besprak. Een andere Amsterdamsche hoogleeraar, mr. Kranenburg, op wien ook nog wel eens vorwachtingcn van een jneer naar links georiënteerde richting in de vrijzinnig-democratie waren gebouwd, komt in 't partij- weekblad een principieel-onti-socialistische gedragslijn/ ^bepleiten. En ten slotte dekt de partijleider, mr. Marchant (in het volgend nummer van het orgaan, dit alles met do.partij vlag en roept tot den heiligen oorlog tegen <b socialisten VT J Het is ons wel. Nogmaalswij hadden het liever anders gezien. Het is ons niet lief, als de heelc burgerif tot reactie vervalt. Maar ten slotte zullen wij ons er Li weten te vinden. Het besef dat wij heel alleen staan voo* onze taak, zal ons aansporen onze sterkste krachten in te spannen. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 24—27 Maart 1923, Geboren: Maartje, d. v. P. Muntjewerf en M. Visser. GOEDE VRIJDAG. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voórm. 10 uur, Ds. van Dijk. Bevestiging van lidmaten. Schagen, nam. 7 uur, Ds. van Dijk. Avondmaal. Schagerbrug, nam. 7 uur, Ds. Buiskool. Avondmaal. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Burgefvlotbrug, nam. 7 uur, Ds. v. d. Veen, Licht beelden. EVANGELISATIE te: Breezand, yoorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, de heer Boon. EERSTE PAASCHDAG. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk. ONGELUK BIJ EFN OVERWEG. Uit Dusseldorf, 28 Maart. -- Tusschen Oborweael en St. Goar is een militaire trein bij een overweg in botsing gekomen met een vrachtauto. Drie Duil- i schers werden gedood en drie gewond. Daar d) Duitsche overweg wachters hun post hebben verlaten zullen de Fransche autoriteiten zich voortaan, voor hei. bewaken der overwegen verantwoordelijk stellen. NIEUWS NIEDORP. In de Woensdagavond j.1. ten overstaan van No taris G. J. van Leersu.n gehouden veiling, in het café van den heer C. Groot, alhier, en ten verzoek" van den heer G. Jonker, werd het huis met schuur en erf. groot 9 A., 20 c.A.. gekocht door de Coüp, Ver eenUing ,.De Toekomst" voor de som van f 4025.en het perceel bouwland, groot" 1G A., 17 c.A., door don lieer C. v. d. Klooster'alhier voor f513. Het perceel grasland groot 2.16.50 II.A., en bohoo- rende aan den heer Jb. Langereis alhier c.s., werd opgehouden voor f 6086. WINKEL. Naar wij vernemen worden door een aantal kiezers, welke niet tot eenige partij behooren, pogingen in het werk gesteld om den heer P. Deloker candidaat te stelldti voor de: aanstaande gemeenteraadsverkiezing. NIEUWE NIEDORP. Naar we vernemen, is men voornemens, met do Paaschdagen alhier en ook in Oude Niedorp. den verkoop van de Emmabloempjes wederom te doen plaats vinden, evenals andere jaren. We twijfelen niet, of ook dit jaar zullen de bijdragen weer rij kelijk vloeien. DE ZOMERTIJD. In hare vergadering van j.1. Dinsdagavond heeft het Comiff; van Actie tot behoud van den Zomertijd den tekst van hei aan de Eerste Kamei aau te bieden adres definitief "vastgesteld. Het concept daartoe was ontworpen door dr. v. d. Mijle. Het zal in den loop der volgend© week worden aangeboden. Daarna zal net worden ge publiceerd. Tot Dinsdagavond waren ruim 391.005 ad- naesiebetuigingen ontvangen, waarvan 286.000 uit do groote steden en 125.000 uit de kleinere plaatsen en het platte Jand. Daarenboven zijn de laatste week nog tal- van 'adhaesiebetuigingen binnengekomen van officieele lichamen, o.m. het gemeentebestuur van Breda, Almelb Grave, tal van Kamers van Koophandel, Vereenigingen tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer, enz. WINKEL. Voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing zijn door de afd. Winkel van den Vrijzinnig-Democra-, •tischen Bond op de groslijst geplaatst in alphabeti- sche volgorde de heeren P. Aij, P. Bart, D. Brug man, mevr. J. W. GroenhofVan Minnen, de hee ren P. Kaashoek, G. Kamp, D. Molenaar, K. Schocrl, G. Stuij en J. Vethman. De volgorde voor de candidatenlijst wordt nader vastgesteld. WINKEL. Door den Minister van Binncnlandsche Zaken en LdüvlbOuW, zijn boifcemd tot leden der commissie suor de samenwerking van het Landbcuwverslag, öa heeren: T. Eeumkes, J. A. Walboer en G. Stuij. VLOEK VERBODEN. Da geschiedenis herhaalt zich. De vloekverboden, thans door verschillende meest plattelandsraden vusi-.estei J, zijn van zeer ouden datum. liet gerelor- ..•.eerd Landrecht van Gc Neuer-Üetuwe van 1680 stelt n van vloeken en Zondags-ontheiliging de volgende straffen vast: Co..-A machtig, de heilige Drie-eunhei I of 'j sncj'ameiuen last er .le 6: bespotte, verbeurde c uersie xvis .25 Cara lus gulden, de tweede reis het ulnn-.t; un Wui\i vou' de derde reis aan den lijve sliii i tot :;Oeuvin ien van het Gericht, ïu ii'. L opeimaar werken op den dag des Heeren of andere verbocis-dagen, en gedurende de preuicatie in "u:n.»er;sen drinken of spelen, kostte een gulden 10 stuivers oii voor den waard, die het toeliet^ zes gul- ..'oii.- Tel. HET BIOSCOOPGEVAAR. Cu ue kringen van het bioscoopbedrijf kwain het Ne Co/respondeatioburèau een gerucht ter oore. dat de quaesLe van het bisoscoopgevaar eerlang weder ij het i'ar.enient aanhangig zou worden gemaakt, heiz.j uoor een initiatie.voorstel van een of meer le den der Tweede Kamer, dan wel door een nieuw re- eerdigsvoorstel. Te. iwevoegder plaatse konden hieromtrent geen inlichtingen worden verkregen. Hdbld. LENTE. Door een regen en zm der laatste dagen is er in Friesland al zooveel gras -dat men al melkvee in de wu/le ziet In de gemeente Schoterland maait een beer zelfs al een goede snede gras. dat op stal ge voederd wordt OVERAL AARDAPPELEN. Men schrijft uit Deventer: Als een bewijs hoe overvloedig de aardappelen oogst ten' vorigen jare was. moge dienen, dat tal van lmere|n thans nog vol op 'aardappelen hebben, die ze gaarne voor f 1.50 per mud van do hand willen ro-'-n. NOORDSCHARWOUDK. De af deeling Oudkarspel-Noordscharwjude van de S.D.A.P. hiold Dinsdagavond een goed geslaagde pro paganda vergadering in'het lokaal van den heer J. de Bakker. Er waren een zeventigtal bezoekors en als sprekers traden op de heeren van der Vall en Westerhof. Nadat door den voorzitter de vergadering met een kort woord goopend was, word het woord gegeven aan dei. heer van der Vall voor het behandelen van do provinciale politiek. Spr. wsjst er op,, hoe belangrijk deze.verkiezingen zijn voor het platteland en vestigt in verband hier mode do aandacht op do waterschappen,, de licht voorziening, de watervoorziening, enz. Spr. memo reert hoe da lichtvoorziening juist alleen door de provincie kan geschieden en hoe daardoor juist overal, ook daar waar het bedrijf niet rendeerde, het licht kon worden gebracht. De groote tekorten zullen door de provinciale kas moeten worden gedragen-.. De watervoorziening liet in het platteland alles to wenschen over. De Vrijheidsbond en de kerkelijke partijen meenen, dat de provincie op dit terrein geen taak te vervullen heeft, doch de besmettelijke ziekten zijn niet in .de laatste plaat3 aan slecht water te dan ken. Ais van hunne zijde getracht werd een andere be- dlfsf.actiek te krijgen, was het steeds de S D.A.P. uie oo. het platteland op de b.es stond. Wat de verzorging van arme krankzinnigen be treft; we hebben het te aanvaarden dat het aantal ze nuw, -ueis en krankzinnigen- van jaar tot jaar toe neemt. De verzorging dient zoo goed mogelijk te zijn en de verpleging in dezen tak van dienst heeft in do le plaats recht op behoorlijke arbeidsvoorwaarden Spreker behandelde hierna de besprekingen inzake wintel-verpleging voor t.b.c.-kindeitjes. en spr. maakt er mevr. Aukes eon verwijt van, dat waar zij zich eersi scherp tegen deze verzorging keerde, nu zegt dat deze verpleging aan haar is te danken. De spr. wijst vervolgens op den steun aan werke- loozeri en aan tuinders, aan wellce beiden f200000 is toegekend en dat het ook hier de S.D.A.P. was die voor die belangen op de bres stond. Daarna kwam het Hoogheemraadschap en de •Ooogst onbillijke lasten aan de beurt, waarvoor, zegt spi ue heer vlicheis r.ot kracht en klem beeft ge- s' eden en spr maakt er de heeren Slingenberg en Iveto nar een verwijt vaji dat zij toen geijverd heb ben voor de stichting van dat Hoogheemraadschap. Met een opwekking om op do S.D.A.P. te stommen, eindigt deze spreker. Hierop volgt nog een debat tuschen den heer Van der Vall en den heer Olthoff in zake (Je laster, zooals de beer Van der Vall het uitdrukt, dat. hij tegen Staatspensionneering zou zijn en in verband daar mee gedooid wordt, op zijn optreden als ambtenaar .»n den lb a*l van Arbeid. Na het antwoord aan den heer Oltho.'f houdt, de hoer Weste/ hof zijn pleidooi. Die behandelt de algemeene politiek, staat daarbij stil bij den woningbouw, door de reactie vrijwel stopgezet, op de openhartige bekentenis van den heer Bomans in zijn brochure van 1922, op de loon- actie die geen blijvend resultaat kan bewerken., op de Cranenburgpartij en de R.-K. Volkspartij, om ten slotte te cöncludeeron -dat machtsontwikkeling der arbeiders en socialisatie van bedrijven, waardoor de ze in handen van de gemeenschap ten bate van de gemeenschap komen, de eenige uitkomst kan bren gen. Daarna wijst spreker er op, dat ook de Vrijz.-Dem. tegen 't voorfetel-Duijs waren om 't premievrij pen sioen op f6 te brengen. De Vrijz.-Dem. houden nu een paradetocht door de provincie, doch vergeten daarbij mee te deelen dat do S-D. het eerstgeboorterecht van vrijheidspartij heeft. Dat kan ook niet anders, want die premievrij pen sioen als een recht beschouwt, erkent de loondiefstal en erkent daarmee tevens dat deze maatschappij niet deugt. Nadat spreker nog gewezen heeft op de struikroo- verstactiek inzake indirecte belastingen, waaraan veel meer bijgedragen wordt dan aan directe belas tingen, wijst spreker op het groote belang dor ko mende verkiezing. Het gaat tusschen reactie of de mocratie, tusschen oorlog of vrede. - Bij de rondvraag worden enkele vragen gesteld, waarvan een aangename gedachten,wisseling het gevolg is. Het was een mooie en leerzame vergade ring. ANNA PAULOWNA. Den 3en April zal 't 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Smit Sz. in dienst trad bij den Anna Paulow- napolder. BURGERBRUG. Met ingang van 1 April is tot tijd. onderwijzeres aan de o. 1. school benoemd mej. B. M. Bok te Alk maar. BURGERBRUG. Van de gelegenheid om boeken te lezen uit de Nuts bibliotheek, is dezen winter weer een. goed gebruik gemaakt hoewel het aantal lezers en 't getal der uit gegeven boeken minder bedroeg dan het vorige jaar. Het leesseizoen is 20 Maart 1.1. geëindigd. ZUID SCHAR WOUD E. We kunnen meedeelen, dat het bericht in de Alk- maarsche Courant omtrent de sollicitatie van onzen burgemeester, Jhr. van Spengler, naar Bergen, totaal uit de lucht is gegrepen. Zijn E.A. beeft zelfs niet aan een sollicitatie gedacht. NOORDSCHARWOUDE. Voor de U.L.O.-school hebben zich slechts 10 nieu we leerlingen aangemeld. Er blijkt bij de ouders voor deze onderwijsinrichting al heel weinig belang stelling te bestaan, hoe sterk er ook propaganda voor wordt gemaakt. ZIJPE. De afd. Zijpe van de Iïoll. Mij. van Landbouw heeft wederom de Koninklijke toestemming verkre gen tot het houden van een verloting. Er zullen 12000 loten worden uitgegeven. BROEK OP LANGENDIJK. De verkiezing voor leden van den gemeenteraad is bepaald op 16 Mei. Candidaten zullen worden ge steld door de a.-r., chr.-hist., de liberalen en- door een groep arbeiders. LANGENDIJK. De weg. die door het Geestmerambacht tusschen Langer.dijk en Koedijk, zal tot stand komen door 10 bij de zaak betrokken gemeenten. Hij zal niet. worden gelegd van Koedijk naar St. Pancras, omdat daar door het belang van de andere gemeenten er te wei nig bij betrokken was. De voorloopige onkosten door de 10 gemeenten gezamenlijk te dragen, worden op ongeveer f 4000 geschat. Vrij algemeen wordt ver wacht, dat het beginpunt van den weg bij de Spoor- straat tusschen Noordscharwoude en Oudknrspal zal zijn. WIER ING EN. Jl. Dinsdagavond hield onze Nutsvereeniging „Eens gezindheid" haar laatste bijeenkomst in dit winter seizoen in 't hotel van den heer Lont te Hippolytus- hoef. De zaal was matig bezet. Na opening door den voorzitter, den heer L. Berg huis, welke allen hartelijk welkom heette, werd met de afwerking van het programma begonnen. Voor drachten werden gehouden door den heer W. Klaase Bos, de, dames Marie Lont, Geertje Bosker, en den heer J. Bosker ên mej. El. Luijt. Een 8-tal dames voerden een prachtige dans uit, terwijl een ander adhttal jongedames de klompendans deden. Door en kele kinderen werd nog een Kerstlied gezongen en luisterde de muziekvereeniging „Oefening Kweekt Kunst" het geheel met muziek op, zoodat het aan af wisseling niet ontbrak en alles zeer in den smaak der aanwezigen viel. In zijn sluitingswoord dankte de voorzitter dan ook allen voor de medewerking van dezen zoo goed geslaagdn Nutsavond, waarna 't bal na nog langen, tijd de aanwezigen bijeen hield. WIERINGEN. In het nummer dezer courant van jl. Dinsdagavond vermeldden wij, dat Ds. J. M. Leendertz een beroep had ontvangen naar de Doopsgezindo gemeente te Koog aan de Zaan. Men heeft ons echter verkeerd ingelicht, wani van een beroep kan tot heden niet gesproken worden. DIRKSHORN. Algemeene vergadering van.de Vrijzinnig-Demo cratische Kiesvereeniging- „Harenkarspel", ten huize vnn den- heer D. Bruin, ter opmaking van de can didatenlijst voor de a.s. verkiezing van den Gemeente raad. De voorzitter, de hoer G. Schoorl opent de verga- dei inr en deelt mee^ dat 56 van de 107 leden tegen- voordig zijn. Na uitaeeling van de lijsten, waarop de 7 candidaten in alphabetische volgorde zijni geplaatst. Danr echter intusschen de heer P. Borkhouwer heeft verklaard, geen candidatpur te willen aanvaar den, wordt zijn naam doorgehaald en dient er dus to wor 'en genummerd tot 6. Do heer J. Dam vindt het van een Democratische voreordging nieuw, dat weder twee candidaten op de groslijst voorkomen, die niet beiden zitting kunnen hebben vanwege bloedverwantschap. Do voorzitter begrijpt niet, wat dit met „democra tisch" heeft uit te staan en vindt, dat de kiezers uit spraak hebben te doen. wien ze wenschen. - Daarna wordt overgegaan tot de nummering, welke vnl-'pnde ranglijst oplevert: 1 C. Francis (aftr). 1 a.% \rrte<i 'nf'trl 3 'P 'de Jong, 4. L: Reuvers, 5. rorst a tr5 en fl. P Schouten. T>- -h°or ,T Dam treeft in overweging de lijsten van Vrijs -Democraten en de Soc'olisten te verbinden, t"no'rHe te voorkomen, flat rechts bij eventueele ver binding der lijsten, 5 zetels bemachtigt. Zal overwogen worden. De heer L. v. d. Oord vraagt opheldering naar aan- lft'Ung van den laatsten zin in het verslag van «ir. laatste algemeene vergadering in de Schager Cou rant handelende over den invloed van de kiezers, die •veen lid van de kiesvereeniging zijn. De voorzitter antwoordt, dat die. zin volkomen juist ig De heer Groenveld vraagt, waarom er bij open bare vergaderingen met „spreker»" geen debat wordt toegestaan, maar alleen het recht om vragen te stel len P? voorzitter antwoordt, dat men door vragen te stollen toch kan komen waar men wezen wil. De hoer Reuvers voegt er bij, dat hier het verlof om ..vragen te stellen" steeds zoo ruim werd opgevat, cint men gerust van „vrij debat" kan sproken. Hierna sluiting onder de gewone plichtplegingen. WIERINGEN. Vanwege onze afd. der S.D.A.P., word nog een can didaat voorlid van den gemeenteraad op de groslijst gep'aatst en wol de heer P. Az. Dokker. - WIERINGEN. Aan den dienstplichtige Jacob Kuijt, Dz. te Stroe, is wegens ziekte een jaar uitstel verleend als militie- plicbtire WEERINGEN. Naar wij vernerpen, goeft de muziekvereeniging „Harmonie" op den 2en Paaschdag, des avonds half acht uur, een openbare uitvoering in de concertzaal Concordia". Behalve muziek, zal nog eën kluchtspel worden opgevoerd, getiteld „De Suikerfreule". HOOGWOUD. Door den Minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw zijn tot leden van de commissie van bij stand voor de landbouwstatistiek, om den Burge meester bij te staan voor do verzameling van gege vens, benoemd de hoeren P. Hertog Jbz. te Aarts- woud, R. Kuiper aan de Gouwe en A. Rood Kz. in' de Weere. HOOGWOUD. In deze gemeente doet zich ten huize van den heer G. Wegdam een geval van Roodvonk voor. SCHAGER WAARD. Hedenmorgen in de vroegte ontstond er brand bij den heer C. Groot aan de Galgenkado. De arbeiders woning, welke toebehoorde aan den heer P. Raap, brandde geheel af. Huis en inboedel zijn geassureerd. Dé belending leed geen schade. AMBTENAREN IN RIJKS WONINGEN. Tot nu toe zijn de ambtenaren, wonende in hui zon, welke door het rijk in verband met den woning nood werden aangekocht, niet allen op dezelfde wijze behandeld wat betreft het bedrag der te betalen h' ursom en enkele andere quaesties van minder be- teokenis. Thans heeft de ministerraad bepaald, dat voor al dergelijke woningen een uniforme regeling zal wor den ingevoerd. Volgens deze regeling zal, ingeval op of na 1 Januari 1923 door een ambtenaar een zoo danige woning is of wordt betrokken, ook al wordt een "deel daarvan bestemd tot rijksbureau, met den bewoner een civielrechterlijke huurovereenkomst worden aangegaan, waarbij de huursom zal worden bepaald op 7 van de koopsom, met een maximum van 15 van de bezoldiging des bewoners, met in begrip der toelagen welke hij geniet. Is de woning niet door het rijk gekocht, doch gehuurd, dan zal de bewoner het volle bedrag der h-uursom moeten be talen,, weer met een maximum van 15 zijner be- zoldiging en toelagen. Verder is door den Minister van Financiën te ken nen gegeven, dat de staatseigendommen, bij boven bedoelde regeling betrokken, alle in beheer en onder houd behooren te komen ijij zijn departement. Ten slotte deelt deze bewindsman nog mede, dat het in I zijne bedoeling ligt deze staatseigendommen, zoodra I zulks is overeen te brengen met de belangen van den istaat, in verband met de steeds beter wordende ge legenheid om woningen te huren, van de hand te doen. waarbij echter aan de bewoners een behoorlijke termijn zal worden gegeven om zich van een andere woning te voorzien.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2