Ondanks alle concurrentie. Gemengd Nieuws. Plaatseliik Nieuws. Een apotheker te Tournon, doet een belangrijke verklaring. M arkfhe* witste** b innen landsch Nieuw». sie genomen proeven loslaat, maar ook de Friesche proeven die in deze genomen zijn en spr. vraagt Dr. Scheij de juistheid te bewijzen van de methode „be rekend vet". De heer Dr. Scheij zegt over het rapport te pra ten zooals hij het ziet, al zeer objectief. Hij wil het rapport er gaarne aan geven als hij weet dat er verkeerde gevolgtrekkingen uit worden gemaakt. Spr. ontkent de juistheid van wat de heer Jensma zegt, als zou hij de Friesche proeven loochenen. Spr. heeft ook in de commissie zijn bezwaren tegen die Frie sche proeven genoemd. De Friesche proeven hebben dit tegen, dat zij te veel gebaseerd zijn op in sterke mate gemengde melk, terwijl onze proeven zijn ge daan met melk van afzonderlijke boerderijen. Het bewijs voor de juistheid van de methode „berekend vet", laat spr. rusten, daar gaat het hier niet om. De heer Jensma, aldus de heer Scheij, heeft mij ge vraagd naar dc bewijzen van de verhouding van soortelijk gewicht en kaasstofgehalte, welnu, spr. geeft daarvan verschillende cijfers, die daarvoor als bewijs kunnen dienen. De heer Scheij houdt vol dat er verband bestaat tusschen soortelijk gewicht en kaasstofgehalte. Spr. behandelt verder de waarde van de droge stof- bepalingsmethode, thans volgens prof. Fleisch- mann, de codex Alimentarius en die volgens de ge- wichts^analystische methode. Het verschil tusschen de twee laatsten is genoeg en het is de vraag welke van de twee de beste is. De methode Fleischmann is verouderd, zij die deze gebruiken, zijn wat ten ach ter. Spr. herhaalt, de Friesche proeven niet te hebben afgebroken, maar ze critisch te hebben beschouwd. De heer Van der Meer spreekt eveneens zijn ver bazing uit over de houding van Dr. Scheij, die thans met een zoo gansch verschillende meening als hij zelf onderteekend heeft, in de vergadering komt. Spr. had het beter geoordeeld als Dr. Scheij deze kwestie eerst in de commissie had behandeld. De ,heer Jensma protesteert met kracht tegen de wijze waarop Dr. Scheij deze kwestie behandelt. Hij maakt zich van de zaak af en laat tenslotte de verant woordelijkheid over voor de overige vier commissie leden.. Dr. Scheij heeft zooeven gezegd geen rappor teur te zijn van het rannort, maar gewoon lid. Dit is niet waar. Dr. Scheij heeft nadat de heer Miltenburg het rapport had opgemaakt, het gelezen en daarin zijn correcties aangebracht. Hij is wel degelijk mede- rar»norteur. Spr. zegt, dat Dr. Scheij; het bewijs voor de methode „berekend vet" wil laten rusten. Dat gaat niet. Als ik de schaduwzijde van het „berekend vet" zie, dan heb ik het recht om die uit te spreken. Het gaat er niet om, om zooals Dr. Scheij aanduidt: dat we van de methode „berekend vet" af willen, neen, we wil len de beste methode. De Friesche proefnemingen zijn beter geweest dan de onze en die wijzen ten gunste van „zuiver vetgehalte". Waar komt het in de litteratuur voor, het bewijs dat Soortelijk Gewicht en kaasstofgehalte van de melk evenredig zijn? Andere stoffen als b.v. melksuiker en albumine hebben ook invloed op het Soortelijk Gewicht. De heer Busch zegt, dat het niet te pas komt dat de leden der commissie elkaar uitspelen in de Alg. Verg. Dit behoort in de Commissievergadering thuis, dat is niet organisatorisch. De heer Wonder vraagt of de commissie niet beter in een aparte vergadering met het bestuur deze zaak verder kan behandelen. Voorzitter is van meening dat het ook in de com missievergaderingen niet steeds „koek en ei" was. Hij zegt, we hebben van Dr. Scheij een te goede er varing dan dat zijn standpunt nu niet gerespecteerd zou moeten worden. Hij wil het debat sluiten, daar het heftig begint te worden, maar daar Dr. Scheij het eerst het woord heeft gehad over deze zaak; mag hij ook het laatste woord spreken. De heer Jensma komt hier tegen op en eischt onder protest een regelmatige behandeling dezer kwestie. Dr. Scheiji spijt het, dat de gemoederen zoo in be weging zijn gekomen. Hij zegt hoe hij er aan geko men is deze zaak in deze vergadering te bespreken. Volgens de notulen was deze vergadering eigenlijk, be stemd om hierover van gedachten te wisselen. Hij heeft op verschillende manieren gemerkt diat het rap port aanleiding heeft gegeven tot misverstanden. Vooral buiten deze provincie heeft men het rapport aangegrepen, als eonl bestrijding van de methode „be rekend vet". Doch dit is het niet en mag het niet zijn. Dit is de bedoeling van het rapport niet. Hij heeft daarom front willen maken tegen misbruik van het rapport. In het rapport wordt ook toegegeven dat 'er vele uitzonderingen op den vasten regel zijn. Er wordt van verschillende zijden critiek op uitgeoefend en daarom spreekt hij er nu over. Hij zegt d'at men steeds aankomt met die „uitnemende Friesche proef nemingen" De heer Jensma verlaat de vergadering en hjermee was deze kwestie van de baan, althans voorloopig. Dr. Scheij zegt, dat Dr. Van 'Dam beweert dat de commissie te veel is afgegaan op zoogenaamde vaste regels. Spr. vraagt of men dan bij de methode ..be rekend vet" niet eveneens afgaat op „vaste regels". De heer Van der Bijl vraagt nog naar de-moge lijkheid om een uniforme regeling te treffen voor een technische boekhouding der zuivelfabrieken. Nadat de scretaris hierop eenige inlichtingen heeft gegeven, volgt sluiting der vergadering. AUTOMOBIEL ONGELUK TE BRUSSEL. Uit Brussel1, 20 April. Gisteravond Imd bij 'het Bois de Ta Camabre te Brussel een verschrikkelijk auto- mobiehongeluik plaats. Een auto, welke bestuurd wera door baron De Cherizy uit Parijs en waarin barönes De Liedekerke en barones "Be Rozée zaten, slipte door het springen van een achterband. De auto vioog .tegen een boom en viël! in een sloot. Barones l>e Kozée was op slag dood. Baron De Cherizy en barones J>e Liedekerke werden ernstig gewond. 3 ei. DE ONTPLOFFING IN DE CELLULOÏDFABRIEK. Uit Boedapest, 20 April! Heden zijn nog vier ar beiders., die bij de ontploffing in de celluliotyltaöriek' gekwetst werden, gestorven, zoodat het aantal' u®oaen thans vijftien bedraagt. MOSKOU DOOR OVERSTROOMING BEDREIGD. De rivier, waaraan Moskou is gelegen wast o§ het oogenblik op pnrustbarende wijze en het Sovjet-be stuur neemt alle noodige voorzorgsmaatregelen om de nadeelen van een eventueele overstrooming zoo veel mogelijk tegen te gaan. Alle roeibooten en plat boomde vaartuigen zijn gerequireerd, terwijl voor de stadsdeelen die het eerst zullen onderloopen, speciale middelen voor verlichting worden aangebracht, opdat die gedeelten des avonds niet in een algeheel duister zullen zijn gehuld. Verder heeft men een aantal drij vende ambulances uitgerust. Gemiddeld heeft te Mos kou tzoowat om de 25 jaar een overstrooming plaats, vooral wanneer de sneeuwval boven het gemiddelde is geweest, gelijk dit jaar het geval was. VOORDEELIGE GEMEEN TE-ONDERNEMINGEN. De gemeente bioscopen in Kristiania hebben in 1922 een winst opgeleverd van 1.200.000 kr., die nu, als in vorige jaren het geval is geweest, wederom vooT verschillende cultureels doeleinden verdeeld zullen worden. Ditmaal wordt voorgesteld deze som aldus te verdeelen. Het volkstheater 400.000 kr., het pensioenfonds voor het nationale theater 150.000 kr.; het ondersteuningsfonds voor de vereniging van letterkundigen 70.000 Kr.; Vigeland's atelier 100.000 kr.; voor de toekomstige plaatsing van Vigeland's fontein 100.000 kr.; voor het Concertgebouw 100.000 kr.; voor het .Philharmonische genootschap 100.000 kr.; voor het genootschap voor wetenschappen 100.000 kronen. Vroeger werden alreeds uit do bioscoop-winst voor het volkstheater 1.970.000 kr, toegestaan; voor Vigeland's atelier 1.150.000 kr.; voor het Ooncertge- bouw 550.000 kr.; voor het pensioenfonds van het na tionale theater 400.000 kr., voor het ondersteunings fonds der vereeniging van letterkundigen 50.000 kr. en voor het genootschap voor wetenschappen 100.000 kr. DE ZOMERTIJD IN BELGIë. Uit Brussel. 20 April. Uit naam van 40.000 arbeiders is tot de regeering het verzoek gericht om tenville van de Belgische arbeiders, die hun dagwerk in Frankrijk hebben, den zomertijd niet onmiddellijk in te voeren. De toepassing daarvan in België zou de arbeiders beletten 's avonds weer op Belgisch gebied terug te keeren. Zij zouden dan op Fransch gebied 'Noorder-departement en verwoeste streken) mooten overnachten, wat. bij gebrek aan woningen onmoge lijk is. De arbeidors verzoeken de besprekingen met Frankrijk te horvatten ten einde tot een schikking te komen. Het Belgische departement van spoorwegen heeft deskundige ambtenaren naar Rijsel gezonden om met vertegenwoordigers der Fransche spoorwegen over leze kwestie van gedachten te wisselen. N.R.Ct. DIENSTBODENNOOD IN FRANKRIJK. Frankrijk kent thans den dienstbodennood gelijk Nederlanddien gekend heeft. En zooals de ITol- landsche huisvrouw, die in eigen land geen perso neel kon vinden, door de voortreffelijke diensten van Duitsche meisjes uit den nood is gered, zoo heeft ook de Fransche hulp gezocht buitenslands en wel in de Fransche koloniën. Te St. Nazaire zijn gisteren met het van Martinique komende stoomschip Puerto Rico twee honderd meis jes uit Fransch West-Indië aangekomen, die door de vereeniging Oeuvre des serviteurs coloniaux aan een dienst in Frankrijk geholpen worden. Laat ons hopen, dat zij tweehonderd mevrouwen-zonder-meid zullen voldoen. INTERNE KUNSTAVOND. Zaterdag 28 April a s. zal in het Noordhollandsch Koffiehuis een intieme kunstavond worden gegeven. Daar zal de heer R. Bouwmeester optreden in zijn enorme creatie „Gratie". Wij lezen daarover o.a. in het Eindhovensch Dag blad: De directeur der C inema Parï9ien heeft de geluk kige gedachte gehad ter afwisseling van haar altijd boeiende filmvoorstelling het Bouwmeester Ensemble te engageeren voor de vertooning van het toonoel- snel „Gratie". De naam Bouwmeester is onafscheidelijk verbonden aan ons Nederlandsch tooneel, de Bouwmeesters zit het tooneelspelen in het bloed en het is dus geen wonder, dat ook de prestatie van dit Bouwmeester ensemble artistiek op zeer hoog peil staat. Voor de liefhebbers van tooneelspeelkunst en wij meenen dat die hier in Eindhoven talrijk zijn moet het optreden van dit gezelschap dus een welkome gelê- uenheid zijn om een avond van kunstgenot te kunnen smaken, temeer daar het tooneelspel „Gratie" buiten gewoon boeiend en ontroerend is. Het aanwezige pu bliek toonde zich zeer onder den indruk en gaf aan bet eind met een warm applaus blijk van zijn waar deering. Er treden nog verschillende andere ortisten op, zoo dat het een schitterend^ avond belooft te worden, het oordeel der Pers 19 tenminste in alle opzichten zeer gunstig. s MARKTOVERZIOHT. De vette koeien golden Donderdag J.I. van 50 tot 60 cent; voor een enkele vette vaars 65 cent per pond. De handel was zeer, stug. De handel in gelde- en kalfkoeien was kalin, duur. Stug was do handel in vaarzen, met de pinken ging het slecht. De handel in paarden/was goed. Londen kon geen nuchtere kalveren hebben, dus een stugge handel. In de bokkon «n geiten was een aardige handel zooals In lang niet is voorgekomen. Weinig overhouders worden er tegenwoordig aan gevoerd. Die er waren werden nogal duur toerkocht, maar toch was de handel stug. Ze schijneir voor de weiderij te duur. Biggen duur, handel vlug. Met de vette varkens was het ook weer in orde, een vlugge handol. hoogste prijs 51^-cent. De kippenmarkt is tegenwoordig niets gedaan, geen aanvoer. De kipeieren waren Yk cent duurder en de boter de hoogste markt 10 cent per pond duurder. Kievitseieren golden 18—19 cent, ganzeneieren 12 ct. Reclames, De volgende bijzonder belangwekkende brief over de krachtige wérking der Pink Pillen werd ona door een apotheker geschrevon, WIJ behoeven er niet «.aan toe te voegen, omdat wij overtuigd zijn dat deze brief die niets bevat dan de vermelding van eeir per soonlijke ervaring iets beters aan de zieken geeft dan welke uitlegging ook, namelijk een nauwkeurig idee van de merkwaardige genezingen door de Plak Pillen te weeg gebracht.. ^Ziet dus hier wat de heer der ie Klasse, $lace du ffMarché te Tournonson- 11==^ Rhdne (Ardèche, Frank- IjA J„De uitwerking door de 1 JaOSjpgii n Pillen op mij rer- J:EE=sfi|kregen, is gewoon won. Ê=j=/f derdadig, en ik blijf er even verrukt ais tevreden Nooit heb ik aan een so° overtuigend en - zoo sne^ resttJtaat kunnen ge- looven. Gedurende de zes A weken dat de behandeling Marice GRAY. geduurd heett, ben ik niet Ininder dan 8 kilo aan .gewicht toegenomen. En deze toename van gewicht werd door geregelde wegingen bij mij thuis op de geneeskundige batóns geconstateerd. Al mijne bekenden die mij" vroeger zoo verzwakt, zoo bloedarm en zonder trek in wat ook gekend hadden, zijn er verwonderd over en vragen mh wat ik daarvoor heb gedaan. Aan allen zeg ik: „Ik heb dc Pink Pillen gebruikt, en gij ziet wat een 'prachtig resultaat ik heb verkregen. Mijne krachten zijn jn een melkbare verhouding 'terug gekomen, mijn eetlust is haast önverzadelijk, ik heb altijd honger, terwijl ik Vvroeger in picts trek had. Ik héb weer moed en zin voor mijn .zaken. In één woord, ik verktóar u mei overtuiging, dat ik' deze verandering nagenoeg wonder baarlijk' vind „Natuurlijk machtig ik u gaarne dezen briet te pu- bliceeren." De Pink Pillen rijn de hersteller van het bloed en 'van de zenuwkrachten bij uitnemendheid, het middel dat de gunstigste resultaten geeft bij de behandeling van bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeenc zwakte, zenuwuitputting, maagkwalen, storingen van den groei en van den kritieken leeftijd. De Prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos, f 9 de zes doozen. Zij Worden verkocht in het Hoofd depot: Nassaukade 314 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen rijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten. MEDEMBLIK, 19 April 1923. Bonte aardappelen f 0.55 per 50 Kg. Witlof f 0.06 a f 017 per Kg HOORN, 19 April' 1923. 14 stape.S kl. Fabriekskaas f61 gem., 14 stapels kl. Boerenkaas t 60 gem', f 58 ongem. 1 stapel' Fabrieks Comm. kaas f 62 gem. 1 stapel Boeren Comm. kaas f 60 gem. Aanvoer 50 stapels, wegende 34259 'Kg. Handel vlug. ALKMAAR. 20 April. Heden werd besteed: Appelen f 4 a 12, peren f 8 a 19, per 100 Kg. Rabarber f3.10 a 6.60, radijs f4.30 a 7.60, por 100 bos, Raapstelen f 2.10 a 3.10, per 100 bos. Uien f0.8ü a 2, spinazie f4.10 a 8.20, per 100 Kg. Kropsla f 2.50 a 7, per 100 stuks. Witlof I f 8 a 13, idem II f 2, a G, per 100 Kg. LANGEDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 20 April 1923. Roode kool, le soort f 4.30 a Ö.ÜO? Gele kool, le soort f 3.80 a f 6.GO. Deerischo witte Kool lc soort f 2.10 a f 2.70. Uien, drielingen fi 1.50 o 1.60. Uien, le soort f 1.70 a f2.50. Losse wortel'enl f fl0.40 a f 0.60 alles per 100 Kg. Aanvoer: 10475 Kg. roode kool; 6825 Kg. witte kool, 21000 Kg. gele kool, '13475 Kg. losse wortelen, 11300 Kg. uien. WARMENHUIZEN, 19 April 1923. Iloodc kool f 4.50 a o.oö. Gele kool f 1,90 a 3.' 2e soort f 1.60. Deensdhc witte kool' f 2 af 2.50. 2e soort fl a f 1.70. Uien f 1.10 a f2.10. Drielingen 1.10 a f 1.20. Peen {f 0.701. (Uitschot roode kool fl.6U a f 1.90. Uitschot gele kool f 0.70. Aanvoer: 1362o Kg. roode kool, 1580 Kg. gele kool, 26050 Kg. witte kooi 10725 Kg. uien, 22j0 Kg. peen,'. WARMENHUIZEN, 20 April 1923. Roode kool f 4 a f 5.30. 2e soort f 4.10. Deanscht witte kool l 1.90 a 2.60. Uien f 1.60 a 2.20. Drie!, f 1 a 1.40. Nep f 1.60. Uilschot roode koot flat 1,30. Aanvoer: 8925 Kg. roode kool, 24875 Kg. witte kool, 20050 Kg. uien. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 20 April' 1923; BI. aardappelen f 1.10 a f 1.10. Bravo's f 0.60. Grove uien f 1.50 a f 2.50. Drielingen t fl.50 a f 1.70. Peen f 0.40 a f 0.80. Roode kool f J5.20 a f 6.20. Gele kool f 4.20 a f 6.10. Deenscho witte f*2.20 a f 2.90. Doorschot f 1.80, alles per 100 Kg. Aanvoer op 19 April1: 2575 Kg. aardappelen, 18250 Kg. uien, 18150 Kg. peen, 50635 Kg. roode kool, 26980 Kg. gele kool, 100450 Kg. Deensche witte. ALKMAAR, 20 April 1923. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1373' II.L. Tarwe f 13—f 14.25, Gerst Chev. f 11.50 tot f '12. Haver f 11.50 tot f 12, Paardenboonen f 11,50 tot f 13, Bruine boonen f 13—f 21, Citroen boonen fT8—f 25, Duiven boonen' f 19, Witte boonen f28— f'30,- Groene erwten, kleine f12—-f 21, groote f 16— f 38. grauwe f 33 per 100 kilo. ALKMAAR, 20 April 1923. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 95 slape's wegende 98070 kilogrammen. Fabriekskaaskleine met rijksm. f 60 zonder rijksm. f 59, commissiekaas met rijksmerk f 62. Böerenkaas; kleine met rijksmcrk f 59,-zonder rijks- meric f57, commissickaas met rijksmcrk f60. Handel matig. Is de vraag groot naar mtjne RIJWIELEN. Waarom? Zo munten uit door soliditeit en sierlijkheid. Vraagt het nieuwe merk: „SHACKLETON". Een rijwiel voorzien van de nieuwste vin dia gein. Een klasse op zich zelf. G. ANNEVELDT, Laan, Dorpen, Sehagen. GEZONDHEIDSCOMMISSIES. De gezondheidscommissie te 's-Gravenhage heeft, de Gezondh.eidscommisisog hier te lande uitgenoodigd tot het. houden van een bijeenkomst te 's-Gravenhago, tenoindo te beraadslagen over de haars inziens steeds meer aan het licht tredende geringschatting van die commissies door de overheid en om zooveel mogelijk fultenuiateriaal bijeen te brengen tot staving van hetgeen zoowel voor als tegen het voortbestaan vau de gezondheidscommissies is in te brengen. EEN LLLLIJK ABUIS, De candidatenlijst van de afdeellng der S.D.P. voor de raadsverkiezing te Haamstede, is per abuis in plaats van op het gemeentehuis, bU den burgemees ter thuis bezorgd. De vergissing bleek eerst toen na 4 uur het stembureau bijeen kwam en de lijst er niet was. ONDER DE MACHINE. Te Winschoten was Donderdagmiddag een wegwer. ker bij de Ned. Spoorwegen bij den overloop naar de douaneloods bezig dwarsliggers te carbolineeren, toen hij door de rangeermachine werd gegrepen. De machi nist beweert, dat de man onder de machine door kwam. Hij bekwam een groote hoofdwonde en klaag de over pijn in den rug. Onmiddellijk werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. TRAGISCH. Nabij Emmercompascum, in het Scholtenakanaal, liep een kind van zeven Jaren spelende tegen de in volle vaart zijnde atoomtram. Het kindje was opslag dood. De ongelukkige moeder, die yan dit tragisch voorval getuige was, sprong ln haar wanhoop tot twee maal toe te water. OPLICHTERSFIRMA. Het was de Delftsche recherche bekend geworden, dat oen drietal Haagsche commissionnairs in Delft verschillende inwoners bezochten, ten einde bespre kingen te voeren over het nemen van aandeelen in de N.V. 's-G raven haagsche Woningbouwvereniging „Ons Huis" Uit informaties bij de Haagsche recher che bleek, dat deze personen aldaar deze practijken hadden uitgeoefend, doch op aanmaning der recher che aldaar daarmede waren geëindigd. Do Haagsche recherche had geen termen gevonden tegen hen op te treden. Te Delft gaven bovenbedoelde personen voor, het plan te hebben opgevat woningen te bouwen in den Wippolder totaal 75 stuks, welke woningen binnen een jaar te betrekken zouden zijn en f 5 a f 6 per week huur doen. Om voor het betrek ken van een woning in aanmerking te komen, moes ten aandeelen van f 10 per stuk tot een totaal bedrag van f 60 tot f 100 worden genomen. Een groot aan tal ingezetenen van Delft ging hierop grif in en na men een of meer aandeelen, een zelfs tot een contant bedrag van f200. Na een uitgebreid onderzoek heeft de Delftsche re cherche gearresteerd J. B„ 42 jaren oud, directeur, C. D. P., president-commissaris en W. J. H. H., bestuur der, allen wonende te 's-Gravenhage. Uit een ten kantore der vennootschap door den in specteur der Delftsche recherche ingesteld onderzoek is gebleken, dat van de door de Delftsche aandeel houders gestorte gelden, niet veel meer over is. Het grootste deel is besteed aan zoogenaamde exploitatie kosten, of salarissen, provisie, drukwerk en kleine uitgaven. Bij verscheidene Delftsche ingezetenen zou den de heeren hebben verteld, dat door hen op soort gelijke wijze te 's-Gravenhage reeds woningen waren gebouwd, dat te Delft reeds grond was gekocht en fundofiringen waren gelegd en dat ruim 80 van de 75 woningen reeds waren verhuurd. Proces-verbaal is opgemaakt terzake oplichting, pcg'ng daartoe en verduistering. VEREENIGING VAN GEMEENTEN. De Tweede Kamer heeft aangenomen met 41 tegen 29 si ommen het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Venhuizen en Wijdenes. DRANKGELEGENHEDEN. Te Enkhuizen heeft men eene proefstemming ge houden, inzake het al of niet sluiten van drankgele genheden (tapperijen, wijn- en bierhuizen). De uitslag was als volgt: Blijven zooals het ia 988 stemmen, on beperkt zijn 111, vermindering 674, geheele verdwij ning 2057, blanco 650, onwaarde 41. Het aantal stem gerechtigden bedroeg 4837. Het getal personen dat niet aan ae stemming deelnam bedroeg 352. DL MELKPRIJS. Te Lanusmeer is de melkprijs van 14 tot 11 cent per liter verlaagd. NIEUWE NIEDORP. 't Café ,De Viersprong" is door den eigenaar, den heer K. Honig, verkocht aan den heer C. Schoon te Akersloot. LLN TREINBOTSING. itecr.en, *0 April. Naar wtf vernemen is heden avond tusschen 8 en 9 uur, tusschen Eijsdcn en Visée, een, .Nederlandsche personentrein op een goedo- routrcin geioopen. Een remmer werd geuoou en ver scheidene personen zijn gewond. Do oorrespoudeerende treinen te Maastricht onder vinden veel vertraging. NIEUWE BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. Men meldt uit Alkmaar: Onder leiding van den heer Jac. Mot uit Ticer- hugowaard vergaderde gisteren de nieuwe l>o'ia van Zuivelfabrieken, die speciaal de belangen der kleinere fabrieken behartigt. De voorzitter wees op lo stijgeaue kaasprijzen hetgeen hij een gunstig teeken voor den landbouw achtte. Dank zij fle goede afneming der pro ducten door België en Frankrijk, konucn goede prijzen voor de zuivelproducten gemaakt worden. Dl uit /.io zaï bjijVen moet de tijd leeren; met het oog op de toe standen in het Kuhrgebied dat den hranschqn en Belgen geen financieel voordeel gebracht ïeeft, hjki het perspectief minder gunstig. De kaaskeuringen staagden goed en men zal1 op dezen weg doorgnan. Na een t.e- spreking 'over een pensioenregeling van vaste arbeiders aan zuivelfabrieken werd besloten, dat het aag. bestuur deze zaak met een Commissie uit' den ouden Bood ca de vakschool voor kaasmakers nader onder uo oogon zal zien en ernstig in studie zal nemen. Bij üe rondvraag wees de heer Harp er op, dat bij ao dit voorjadf gedane inspuitingen van koeien Ier bestrij ding van t.b.c. gebleken was, dat h<?t zaksel ih de. wei overbrenger der bacillen is en dus aangeraden wordt dit zaksel niet aan de kalveren te voeren. BREEZAND. Tot hoofdi van de School met dsn Bijbel alhier, is benoemd de heer J. van Neerden van Gouda. KOLHORN. In verband met de opheffing der Doopsgezinde Kerk aan de Kreil, zal te beginnon 22 April, een autobus rijden vanaf Kolhorn, Kreil, langs Meeldijk naar de Kerk te Barsingerhom, ten behoeve der al hier wonende leden. WINKEL. BIJ de op 11 April 1.1. gehouden stemming voor le den van de Provinciale Staten, zijn van de uitge brachte geldige stemmen, £6 uitgebracht op de S.D.A.P., 38 op de Vrijzinnig-Democraten en 29 op den Vrijheidsbond. Bij de op 5 Juli 1922 gehouden stemming voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer was de verdeeling als volgt: op de S.D.A.P. 30 op de Vrij zinnig-Democraten 47 en op den Vrij heidabond der geldige stemmen. ST. PANCRAS. Door het Hoofdstembureau alhier zijn in de op 20 April gehouden zitting alle ingeleverde lijsten van candidaten voor de stemming tor verkiezing van le den van gemeenteraad geldig verklaard. De stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad is nader bepaald op 17 Mei a.s. ST. MAARTEN. •Het hoofdsternbureau heeft in hare zitting van Don derdag J.l. de 3 ingekomen candldatcnlijsten, bevat- tonde 20 candidaten, in orde bevonden en geldig ver klaard NOORD8CHARWOUDE. De leerling van de U.L.O.school J. de Graaf, is ge- slaaigd voor de Rijksnormaallessen te Hoorn. NOORDSCHARWOUDE. We vernemon dat, in strijd met de aanvankelijke bedoeling, de lijsten voor de gemeenteraadsverkie zing, ingediend door de R.-K. en Anti-Rev. niet zul len worden verbonden. NOORDSCHARWOUDE. In de vergadering van de Zangvereenlging „Cre- sendo" werd als voorzitter herkozen de hoer W. J. Smit. Als gevolg van de ongunstige toestanden aan don Langondijk, moest men helaas constatooron, dat do meeste uitvoeringen eon nadeelig saldo opleveren. Deze minder gunstige linancieele toostand is oorzaak, dat men zjch in de uitvoering van sommige plannon wel wat zal moeten beperken. LANGENDIJK. De eerite rabarber is deze weck aan de veiling dor Langondijker Groentecentralo aangevoerd. Dc- prijs was beneden wat men van eerste groento mag ver wachten. LANGENDIJK. De hardnekkige terugkeerende nachtvorsten heb ben hior heel wat schade veroojjzaakt aan, vroege wortelen en aardappelen. LANGENDIJK. De een Vn dood, de ander z'n Ibrood. Zoool^ we indertijd meldden, is een autobusdienst geopend van het Noordeind van Oudkarapel naar Alkmaar in aansluiting met de voornaamste aankomende en ver trekkende treinen. Er bestond reeds een dienst in aansluiting met het Broeker Spoortje. De eerstge noemde dienst schijnt beter in den smaak te vallen dan de tweede, vooral ook, doordien we nu van voor z'n deur tot in het hartje van Alkmaar wordt ge bracht zonder oponthoud en met meer gemak. Dal de dienst in aansluiting mot het „Broekertje" daar van de nadeelige gevolgen ondervindt, is duidelijk, er het aantal passagiers, dat gebruik maakt van dei dienst Oudkarspel—Alkmaar, doet menigeen den ken aan het: „De een z'n dood, is de ander z'n brood" PARTIJBESTUUR S. D. A P. Op dc vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. Zaterdag .jl; gehouden, werden, blijkens een verslaj ln 't Vo.k voorloopige besprekingen gehouden over tl 'j uitslag van de Statenverkiezing. Overi.naar Ncderl udiaL*t komen, van kinderen uit het Kuhrgebied uoor de S.D.A.P. in samenwerking met het N.V.V. werder voorbereidende besprekingen gevoerd. Als afgevaardig den naar de Internationale Vrouwenconferentie, welke 20 Mei a.s. te Hamburg wordt gehouden, benoemde he partijbestuur mevrouw Wibaut en mevrouw C. Pot huis—Smit De resolutie, door pg. J. H. Schapei samengesteld inzake den 8-urendag voor het congres U Hamburg werden goedgekeurd. Voorbereidende besprekingen werden gevoerd ïnzak< een actie met het N.V.V. voor de bedrijfsorganisatie. De commissie, die tot doel had de mogelijkheid, tt onderzoeken om 'tot vorming van een pensioenfonds te k'omen, waaruit eventueel invaliditeits-, ouderdoms- we duwen- en weezenuitkeeringen kunnen worden ge daan 'ten behoeve van personen ot gezinnen van perso nen in rechtstredcsvhen en volledigen d.east der Paitij werkzaam als bestuurder of propagandist, adviseerde tot invoering van een bijzondere heffing tan bate van bovenbedoeld fonds. Ter bevordering van e*m gozon- de financieel© bas s der S.D.A.P. adviseerde, deze kom missie om met ingang van 1 Juli a.s. over te gaan tot invoering van een bijzondere heffing. Bes'oten werd tot deze heffing over te gaan. AUTOBUSSEN VAN DE 8POOHWTGFN. „Het Vad.' deelt mode. dat de Nedorlandscho Spoorwegen het plan moeten hebben om autobussen te laten rijden tusschen Haarlem, Velsen en IJmui- den. Zij zouden daartoe negen autobussen besteld hebben. HEFRHUGOWAARD. Tot Burgemeester dezer gemeente is herbenoemd de heer W. van Slooten, tevens Gemeente-Secretaris. SCBAGERBRUG. Op verzoek vdn den heer Nap alhier is het ten zijnen name staènde verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen don sterken drank, doo* het Gemeentebestuur ingetrokken en 1» hier-

Schager Courant | 1923 | | pagina 10