Prijsverlaging. Echte CoiÉche Kunstaaardewerk J. KLERK, Familie-Groepen, ATELIER NIESTADT - SCHAGEH. Bond van op Coöperatieven grond slag werkende .Zuivelfabrieken in Noord-Holland. DERDE BLAD. De Gebruiksartikelen van hel bekende Hoogzijde 23, gemaakt met Uw HUWtLIJKSFEESTEN, geven een blijvende herinnering. Zaterdag 21 April 1923. 66ste Jaargang. No. 7217. Algemecne Vergadering op Vrijdag 20 April 1923, des morgens half elf,, in café Centralte Alkmaar. Voorzitler de heer D. de Boer Dz., secretaris de heer G. Nobel, Lutjewinkel. Voorzitter heet de aanwezigen 'welkom en zegt, dat voor korten tijd hem de leiding is opgedragen. Bij het opnemen van de hamer gaal onwillekeurig de "gedachte uit naar den vorigen voorzitter, den heer H. K. Koster ,van Wieringerwaard, die in die functie zeer verdien stelijk werk hoeft verricht voor onzen Bond. Hulde van onzen kant is wel' op zijn plaats en wanneer er nog eens een plaatsje opén komt in onzen Bond, verwacht spr., dat door ons niet zal worden vergeten, het vele goede dat de heer Koster heeft verricht. 'Met de beste wenschen voor ons Bondsleven en de N.H. Zuivel- bereiders, opent spr: de vergadering, nadat hij Öen heer Dr. Scheij en den heer Geluk, secretaris van het F.>f Z. in het bijzonder welkom heeft geheeten. De notulen worden gelezen: ze worden onveranderd ofoder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen is o.m. het Verslag van do Vakschool voor Kaasrfiakcrs te Hoorn, over den lOen cursus. Medegeeld wordt: té. liet Bestuur verkoos den h^er D de Boer Dz. tp Stoinneloren tot Voorzitter en dén heer J. BarkyMz te Midde'.ie tot onder-Voorzitter. 2e, In het jaar 1922 bedankten' de fabrieken: (jWal1- keTmina" te Graft. tengevolge van liquidatie en do fabrieken „De Vlijt te Beemster, Volharding' te Hem, Eensgezindheid" te Wervershooi, en „Wijde Wor- ,mer" te Wijde Wormer. Het Bestuur spreekt over de uittreding zijn leedwezen uit, omdat het overtuigd is, dat vooral voor de toek'omst samènweiicing van alle landbouwers zoo noodig is. Het is aan het Bestuur onverklaarbaar dat juist na een crisistijd waarin door samenwerking de belangen van den landbouw goed ge diend zijn,, nu de neiging bestaat om zich af te scheiden, of juister nog, zich terug te trekken van alle organi satorische samenwerking, Dc kosten van het lidmaat schap kunnen eh mogen geen bezwaar zijn, omdat deze in evenredigheid van de belangen die zijn te behar tigen, gering zijn, terwijl' de voordeelen, die door orga nisatie worden verkregen, 'belangrijk zijn. Gezien do hoeveelheid verwerkte melk van de aange sloten fabrieken is deze van 105.522.000 Kg. in 1922 verminderd op 99.250000 Kg.; deze vermindering is nu wel niet van zoo groot belang, doch zij gaat ini de verkeerde richting, want samenwerking is nooclig. Het Bestuur hoopt dan ook, dat verbetering mag intredenli, mede door bij. voortduring met onverminderde toe wijding de belangen van dc leden te behartigen 3e. De hoeveelheid in 1922 vcrwekrt melk, 99 230.000 Kg., brengt de Bond in de positie dat nu 'een vertegen woordiger en een plaatsvervanger in het Bestuur van den 'A'gemeenen N :derlandschen Zuivelbond mag wor- n aangewezen. Het Bestuur stelt daarom voor, on den Voorzitter aan te wijzen als vertegenwoordiger voor het juar 1923 en als plaatsvervanger den Secretaris, die adviscerend lid van het Bestuur van don F.NZ. is. l Allen voor. 4e. Den 13den Anriï is den dog herdacht waarop 12V» jaar geleden de Vakschool voor Kaasmaker te Hoorn, door den Bond van Zuivelfabrieken en de Vereniging tot ontwikkc'ing van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier is opgericht. Onder de zeer gewaardeerde leiding van den heer Dr. Scheij en met goede medewerking van den heer P. Jz Eriks en den heer T. dc 3ocr, is in goede- samenwerking met de Regd'ngscommissie, gedurende deze periode voor dc kaasmakers onzer Noord-Ho'land schc fabrieken veel gedaan tot verruiming van heit inzicht in de'Zuive'bereiding en mrgen wij met groeten dank terugzien op het werk in deze periode verricht; dit blijkt mede uit het feit, dat de Veretfnigi''\g van Oud-Leerüngen der school de pprichting feestelijk -heeft herdacht. Velen hebben in deze periode leering geput uit wat hen in Hoorn is geleerd en de Zuivelbereiding .-cfl er de onmiskenbare voordeden van genoten. In de verschillende jaren eindigden dé cursussen als volgt 1910—j 11 9 leerlingen, 4 toehoorders. 1011—'12 10 leerlingen, 4 toehoorders. 1912—'13 8 lecrlir^-n. 3 toehoorders. 1913—'14 11 leerlingen, 7 toehoorders. 191.4,'15 11 leerlingen, 1 toehoorder. 1915'16 4 'leerlingen 4 toehoorders. 1916—*17 9 leerlingen, 5 toehoorders. 1918'19 6 leerlingen, 1 toehoorder. 1920—'21 12 leerlingen, 2 toehoorders. 1921'22 10 leerlingen, 7 toehoorders. Het diploma der school geniet olgeineene waardeering en mag zeker gelijk gesteld worden jnct het diploma van den F.N.Z. In verband met so'licitaties aan groote fabrieken waar het diploma F.NZ. vaak wordt ge vraagd verdient het aanbeveling dat de oud leqr- lingen ook deelnemen aan het examen van den F.N.Z. om ook dit diploma te verkrijgen. 5e. In 1921 werden twee cursussen voor. de opleiding van Botermaker geopend, een Ie Alkmaar en een tc Hoorn, onder leiding van onzen Technicus, deh heer Miltenburg, waarvoor 9 April de laatste les werd gegeven met het gevolg dat aan: H. Bijtenlroorn te Uitgeest, C. Dekker te Schellinkhout, C Dekker te Hoogkarsnel, J. Hocktra te Stompetoren, W Jongsma te St. Maartensbrug, J Kluun te Binuenwij'zend, LI. Ploeg te Heerhugovvaard en C. Zweet te Heerhugowaard het niervoor door den Bond ingeste'de Diuloma werd uitgereikt. Met deze beide cursussen is naar wij hopen en vertrouwen ben regelmatige voortzetting van deze cursussen verkregen, waardoor voor dit deel der Zui velbereiding -eene wetenschappelijke opleiding voor de Botermakers kan worden gegeven Aan onzen Tech nicus een woord van waardeering voor de wijze waarop deze cursussen door hem zijn. gegeven. 6e. Gedurende den winter 19221923 werd door den heer Duif, Lecraar-ihachinist van den F.N.Z. te Hoorn een korten cursus voor stokers en kaasmakers, en een herhaüngs- en aa'nvullingseursus gegeven, waar aan 16 leeVlingen deelnamen. Ook deze cursussen voor zagen in de behoefte van mfferdere deskundige voor lichting voor dit deel van het Zuivelvak, waarvoor den heer Duif ook gaarne dank gebracht wordt. 7e. Door den Algemeencn Nederlandse-hen Zuivelbond werden .maatregelen ^genomen om voor de komende periode uitzonderingsmaatregelen voor den arbeidsduur te verkrijgen. Tengevolge van de besprekingen, in het Bestuur van genoemde organisatie werden de onder handelingen met de werknemersorganisatiën geopend en mocht het ons gelukken dat de Vereeniging van Oud leerlingen van de Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn, die als werknrinersorganisatie in onze Provincie eene belangrijke taak- vervult, deel mocht nemen aan deze onderhandelingen. Genoemde organisatie plaatst zich op het standpunt dat bij de toepassing der wet rekening moet worden gehouden mri de werkelijke bezwaren aan de uit oefening van het zuivelbedrijf verbonden, daarnevens huldigende de opvatting, dat eerve goede uitoefening van het bedrijf den werknemer ook ongetwijfeld ten goede hun belang iV Het mocht gelukken, als resultaat der besprekingen tot. een vergelijk te komen, waardoor voor dit jaar (1 April' 1923—31 Maart 1924) 2600 uur gearbeid raag worden, eventueel te verdeelen over 26 weken van 55 uur, 13 weken van 48 uur ,en 13 weken van 42 uur; verder is wijziging gebracht in de regeling van de rustperiode van 36 uur, wanneer Zondags langer dan '4 uur wordt gewerkt: deze periode is n.I teruggebracht op 32 uur, wat voor de practische uitoefening van liet bedrijf een belangrijke verbetering is. Uit een en ander blijkt dat door goed overleg door werkgevers en werknemers goede resultaten zijn te bereiken. Voorzitter wijst op het succes, dat zeer zeker bewijst het nut van collectief samenweriten. 8e. Door middel van den Gentralen Aankoop en het Coöperatief Magazijn kunnen de fabrieken ten allen tijde van alle benoodigdheden voor de uitoefening van I het bedrijf worden voorzien. De controlb op de bruik- j baarheid wordt op alle artikelen toegepast zoodat men j verzekerd is, goede artikelen tegen billijk* prijzen te ontvangen. De deelname aan dezen aankoop kan meer algemeen I zijn waarvoor wij weder eene opwekking doen. Het bewijs dat de leveranties door den Tlond wel op .prijs gestéld worden, mag worden venneld, dat niet aangesloten fabrieken, langs een omweg, gaarne arti kelen van den Bond betrekkken. 9e. Uitvoer van kaas in andere dan Edammer- en Goudavorm, met minder dan 20 pet. vet in de droge stof. De aanmaak van dit product is gebleken te zijn een groote mislukking. Het Bestuur heeft bij' „voortduring geijverd voor- de intrekking van de Ministrieele be schikking regelende den uitvoer van dit product, met het gevolg, dat nu van alle kanten gebleken is, dat ae aanmaak van genoemd product mislukt is de ■Nederlandsche Zuivelbond goed vindt dat genoemde beschikking wordt ingetrokken, wat intusschen per- 1 Juni zal plaats hebben. 10e. Pensioenregeling, van het vaste personeel der Zuivelfabrieken in Noordholland. Het Bestuur hield met het Bestuur van de Vereeniging van ..Oudleerlingen van de,Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn eene bespreking over dc plannen om in deze tot eene regeling te komen. De inleiding van den Voorzitter dezer Vereeniging, op de Bestuursvergadering gehouden, werd met sym pathie begroet. De wijze waarop deze zaak bepleit wordt en de. goede bedoeling die er voor de fabriekmatige zuivelberei ding uit spreekt, heeft het Bestuur overtuigd van de wenschelijkheid om deze zaak als afzonderlijk agenda punt te behandelen en er volle aandacht aan te. schenken, opdat in goede samenwerking getracht wordt in deze een practiscne en goede regeling te verkrijgen. der Plateelbakkerij „Zuid Holland", zijn aanmerkelijk in prijs verlaagd. Jampotten f130 Fruittesten f 2.75 Bonbondoozen f2.10 Aschbakken vanaf f 0.50 Vaasjes vanaf f 0.65 enz. enz. SCHAGEN 11e. Van het Onderling Boerenverzekeringsfonds te Leeuwarden werd de medcdeeling ontvangen dat zij op verzoek van den Bond bereid is dit onderwerp op een Bondsvergadering in te leiden. De Commissie voor Landbouwcoöperatie verzocht dit punt op de agenda te plaatsen, omdat zij van meening is, dat in onze Provincie hieraan volle aandacht moet worden geschonken. In verband met vroegere besprekingen over het pen- sioenvraagstuk in de Bestuurs- en Algcmeene Verga deringen werd besloten dat de heer Jm. Blaauboer Kz., lid van de Commissie voor .Landbouwcoöperatie,, op de voorjaarsvergadering eene inleiding zal houden. Van het aanbod van het Onderling Bocrenverzekeripgs- fonds te Leeuwarden zal thans geen gebruik gemaakt worden om eenzijdige voorlichting van slechts één Verzekcrjngs-mnatschappij te voorkomen. 12e. De Commissie voor Landbouwcoöperatie acht het gewcnscht dat op onze Algemeene Vergadering eene inleiding wordt gehouden over het belang van eeiiq oiganiSiilie voor Landbouwboekhouding. Het Bestuur acht deze zaak zeer zeker van veel'belang cn is gaarne bereid om hiertoe de gedegenheid te geven- De heer J Dck'lcr, iid van genoemde zal zich dientengevolge gaarne belast Y .m.1 het houden van deze inleiding. 13c. Van den Algemeencn Nedcrlandst-bcn '1,iv Iboud is een. schrijven ingekomen over de vraag vuu u.e wensriie- li ikheid van uniforme internationale Kaaseontrole, waar bij het noodzakelijk zal zijn dat ten aanzien van' de Edammer- en Goudsche kaas de volvette Edammer en de 40 plus Goudsche kans komen te vervallen. Gezien de noodzakelijkheid om tot overeenstemming tc komen en de hoeveelheid procentisch berekend tegenover de gcheele [Kaasproductie kaas in deze soorten gemaakt is het Bestuur van oordeel, dat er geen overwegend bezwaar bestaat tot het doen van deze toezegging omdat hierdoor de klasse 10 plus Edammer •zal' worden gehandhaafd, waarover andere landen aan vankelijk een andere meening waren toegedaan. Volgt rekening en verantwoording over het jaar 1922. Het batig saldo bedroeg aan het einde van 1922 f 8727.56, thans f 10581.75V2. Volgens de begrooting' zou het saldo f 9000 zijn. De rekening der Aankoop-commissie gaf in ontvangst en uitgaaf aan f 75357.07, die der kortingen f l"-773 13U2. Het reservefonds van den Aankoop bedraagt f 3945.66, dat van het Coop. magazijn te Hoorn f 4600. De rekeningen worden onder dankkzegging goedge keurd. Door den heer H. Walda, Voorzitter van de Vereen van Oudl'eeriingén van de Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn, wordt een inleiding gegeven over de pen sioenregeling van het vaste personeel van de N. H Zuivelfabrieken. Na de wenschelijkheid van pensionneefing te hebben naar voren gebracht, zegt de spreker dat zijne Vcre^ni ging nog niet iets concreets heefl benaald, een zuivere voorstelling van het hoe, heeft men zich nog niet durven maken. Het meest ideale zou zijn, wanneer men zich en bloc organiseerde. F.en goede verzekering maatschappij zou in don arm gen-«non kunnen worden, Spr zou een commissie benoemd willen zien, om- deze kwestie te onderzoeken in welke commissie (jan een lid zijner Vereeniging zitting zou hebben. De heer Jm. Blaauboer Kz., Barsingerhorn, hoopA dat 'Se uitgesproken wenschelijkheid aanleiding moge zijn tot het benoemen der gevraagde commissie. Spr. acht het in het belang van den Noordhóllandsehen boer. De rechtspositie van de kaasmakers dwingt ons tot dc verzekering van het personeel, en dat het niet aan dc maatschappij is overgeleverd.' Spr. hoopt dus, dat het onderzoek eener commissie tot gevolg zal hebben, dat we komen tot verzekering van ons personeel. D£ fiéer II, K.- Koster,, Wieringerwuard, op het belang steeds de beste krachten onder 'de kaas- 1 makers te hebben en met het oog daarop is het noodig, dat het kaaspersoneel pensioen wordt verzekerd. De heer P. Jen «ma «c- Luijewinfeef acht de wensche lijkheid van pensioeaneerüig aer kaasmakers eu wel in? «tè ïYiïs üörijt voü* d# toek'oinbt eh du difitrl ook te gebeuren ten opzichte van het personeel. Besloten wordt, sen commissie in hef leven roe pen ter fcestudeering "Van dit belangrijke rraagstuk. Tot het benoemen eener commissie zal overleg worden ge pleegd met dc Vereeniging van Oud-leerlingen en van de Vakschool voor Kaasmakers en den Nieuwen Bona van Zuivelfabrieken. Door den heer B. Kleijn Cu. wordt rapport uitge bracht over de werkzaamheden van den Gezondheids dienst voor het vee. Eerst worden resultaten gemeld uit het werkgebied van den heer De Vink, waaruit blijkt, dat daar on geveer 15 der dieren reageerde na het tuher- eulineeren. Spr. concludeerde dat het wegnemen van t-b.c. van het vee mogelijk is zonder te véél bezwaar voor het bedrijf. Mede kwam. men tot de conclusie, dat aankoop van vee, vooral uit Friesland, gevaar 1 oplevert, wat bleek uit het veelvuldig reageeren op een boerderij onder vee, dat vandaar was aange kocht. Spr. doet verder medodoeling over de voor waarden tot aansluiting bij den Gezondheidsdienst, welke voor geen enkele veehouder bezwaar behoeven te zijn. Voorzitter memoreert nog eens fret werken van de combinatie te Stompetoren. Spr. wijst er op dat wat in andere provincies ten opzichte van deze zaak ge beurt, het noodzakelijk maakt dat pok in de overige provincies hetzij individueel of organisatorisch iets gedaar. moet worden tot het van de hand zetten van tuberculoos vee. Elke goede veehouder begrijpt, dat hier handelend moet worden opgetreden enj daarom is ook te Stompetoren een 'combinatie ontstaan om te pogen wat te bereiken. Er is door een 20-tal per sonen" besloten, onder toezicht van een districtsvee arts om vee dat open-tuberculoos is, te laten afmaken, het jonge vee -pogen tuberculoos-vrij op te fckken door gepasteuriseerde wei en al hun vee on der controle te nemen. Spr. deelt de resultaten van één jaar onderzoek mee. daaruit blijkt dat de onder- melk meer besmetting meebrengt dan de wei. Thans is besloten om de koeien die lijden aan open uier- tuberculose, voor melk levering niet uit te sluiten, aan de zuivelfabriek, maar deze melk geheel apart te houden. De heer Dr. Scheij brengt in herinnering de cir culaire van den Gezondheidsdienst ontvangen. Daar in wordt, gewezen op het gevaar van het bezinksel in de wei. Men acht dat het beste in de wei, daar in zit de meeste voedingswaarde, maar tevens zijn er aanwijzingen, dat daarin zitten de mee9te tuberkel bacillen en brengt dat ook 't meeste gevaar voor 't veö. Tevens wordt gewezer. op het weren van vee dat lijdt aan open tuberculose. Het afzonderen van melk die niet deugt, is beslist noodzakelijk. Voorzitter wijst nog op het feit, dat in Friesland deze gezondheidsdienst eenvormig wordt beoefend, hier in Noordholland komt het van "verschillende kanten. Voor spr. is het echter de hoofdzaak, dat er mee begonnen wordt, omde.t door het wegmaken van deze tuberculose koeien door verkoop het gevaar voor andere grooter maakt en dus ook noodzakelijk om in te grijpen. Het verkoopen op de markt wordt steeds gevaarlijker, met het oog op het feit, dat steeds meer tuberculose koeien worden afgezet. Tot lid van het bestuur wordt gekozen de heer H. Kz. Koster te Wieringerwaard. Dit geeft, den voorzitter aanleiding den heer Kos ter te feliciteeren, omdat uit deze beslissing spreekt waardeering voor het vele goede werk van den heer Koster. Tot lid van de commissie voor de kaaskeuringen wordt herkozen de heer D. Jongejans. Tot lid van de commissie voor de Boterkeuringen w:-rdt herkozen de heer P. Jensma. De heer Jm. Blaauboer Kz. leidt in het punt: Door i organisatie naar pensioen van den boer. Spr. zegt, dit j te doen namens de commissie van landbouwcoöpera tie en niet mot het doel op direct succes, maar alleen I om dit nieuwe denkbeeld eens te doen overdenken. Spr. wijst er op, hoe steeds grooter drang komt j naar órganisatie, ook door die menschen die men zou kunnen noemen de antipoden van den organisator. Het is de groot-industrieel, de handel die door het vormen van trust en kartel, door zich dus te organi- seoren, zich steeds sterker poogt te maken om den strijd om hot bestaan te doorworstelen. De organisatie moet niet alleen uitoefenen een groo te kracht naar buiten, maar moet ons booren ook be^ ter en meer economisch loeren werken. De organisa tie moet de hoeren als stand verheffen. Spr. wijst op het betreurend feit, dat juist tegen woordig fabrieken uit den Bond treden, zij doen dat echter in do stille hoop, dat anderen dit slechte voor beeld niet zullen volgen, opdat die anderen ook voor hen dio economische verbeteringen zullen bereiken, die zij ook zoo boog noodig hebben. Pe boerenstand moet door de organisatie worden opgeheven, onafhankelijk gemaakt on thans liikt et een begin te komen om dat groote doel te bereiken. Pat, kan alleen gobeuron door zelf do handen uit de mouwen te steken. Allo onderdeelen van het be drijf moeten meer v'erbondon worden. De verschillen de organisaties moeten in een bond worden ver- eenigd on do zelf gek ozon leiders moeten de macht ontvangen, om steeds te kunnen optreden als noo dig is. Overal te ontbieden. Wettelijke maatregelen noemt spr. verkeerd, alleen de organisatie kan hier de noodige kracht geven. Wet telijke maatregelen woeden beïnvloed door andere groepen uit de maatschappij, die slechter zijn dan de boeren. In dit verband wijst spr. op de Jachtwet enz. Staatspensioen voor iedereen is spr. sympathiek, maar het bedrag, daaruit te trekken is voor den boer te gering, gezien het. niveau waarop zijn leven staat. Spr. wil het pensioen voor den boer dan ook zelf regelen, niet door een wet. Bij db pensionneering van den boer sluit direct aan dei zorg voor weduwen en weezen. Nagegaan worden de omstandigheden waaronder een jonge hoer zijn bedrijf begint. Bedrijfskapitaal, pachtprijzen, alles is abnormaal hoog, zoodat van oversparen van kapitaal geen sprake is. Er moeten middelen beraamd worden om zoowel den boer als hij is afgewerkt, als zijn weduwen en weezen te verzorgen. En spr. wijst, hiermee in ver band wat. in Friesland gebeurt. Daar heeft men ge voeld, dat de organisatie dat zelf moet doen,, nl. de Züiveifabrieken. Spr. wil maandelijks de premie voor verzekering, noodig voor de melkuitbetaling, afhouden. Het moet den boer, die niet gemakkelijk tot premiebeta ling is te brengen, dat betalen gemakkelijk maken. En dat premiebedrag is niet hoog: Spr. noemt een voorbeeld van een boer vap 38 jaar, zijn vrouw 36 jaar en deze zal f2.50 per week moeten betalen om op 65-jarigen leeftijd f 750 pensioen te ontvangen, of f 480 pensioen voor zijn vrouw als hij overlijdt, of f 4100 ontvangen op 65-jarigen leeftijd of eerder over lijden. Dat is geen bedrag van premie dat van beteekenis kan genoemd worden. Spr. wijst er in zijn slotwoord ook aog op, dU hei zóó zal en moet wordt n, dat de&e uitgaaf komt: te drukken op de explotAtierekenin^ van het be&rijt dus üifci feKï; nmt dé beid,ri*. (Appkiië.) De heer Spaatider acht hei p^tieioen voor het vaete wei viiec oügowenscht, maar gezien de slechte omstandigheden, voor het bedrijf, hoopt spr., dat dit plan voorloopig nog wat binnenskamers zal blijven. Het pensioen voor den boer noemt spï. toekomst muziek. De heer Busch juicht het idee van den heer Blaau boer /oor toe en spr. noemt het verheugend, dat de Bond niet alleen -zich bemoeit met het bevorderen van het. maken van een goed zuivelproduct, maar dat ook de toestand van den boer hier wordt besproken, Spr. wekt op tot organiseeren, de eenige weg als dat is om tot een goed resultaat, te komen voor be drijf en gezin. Nadat de heer Blaauboer nog geantwoord heeft op de ingebrachte bezwaren, wordt besloten, dat de com missie van landbouwcoöperatie deze zaak nog nauw keuriger in studie zal nemen. De heer J. Dokter leidt in het punt: Over het be lang en de wenschelijkheid van de inrichting van eene organisatie voor landbouwboekhouding. De in leider wijst er op, dat uit de herhaalde te lezen ad vertenties. dat een accountantsbureau zich aanbe veelt tot het bijhouden van landbouwboekhouding, blijkt dat er veel boeren zijn, die moeilijkheden heb ben met hun belasting. Veel landbouwers zien geen kans om zelf klaar te spelen om goede opgave te doen van hun belasting en wel omdat een hoer geen boekhoudt, dat hij er zich niet bekwaam voor acht om dat. te doen, ook niet om zijn reclame toe te lichten of te verdedigen voor den inspecteur der belastingen of den Raad van beroep. Het is algemeen bekend, dat het er met de boekhou- dihg bij de boeren niet best voor staat. En het valt te constateeren dat juist dit invullen van het belasting biljet een stuwkracht is geweest voor boekhouding. En nu acht spr. het wijs beleid dat niet elke boer op eigen houtje naar een accountantskantoor gaati, maar dat Wier gepoogd wordt om meer leiding aan deze zaak te geven, opdat er meer eenheid, meer lijn komt in de verschillende opgaven. De inleider wijst er op dat van allerlei zaken de beer de hulp en voorlichting van zijn consulenten kan vragen, alleen bij zijn boekhouding moet hij zich richten tot vreemden, die staan buiten het boe renbedrijf. Spreker behandelt daar het begrip van landbouw boekhouding en gèeft uitvoerig aan wat of de boer heeft op te schrijven en te noteeren. Daarbij is hulp noodig en daarvoor acht spr. het in 't leven roepen van een bureau voor centrale land bouwboekhouding het meest gewenscht. Hij geeft verschillende inlichtingen over een elders reeds be stand fonds. De onkosten bedragen f 10 entree, plus een bedrag van f 20i f 30 voor andere uitgaven. De heer P. Jz. Eriks wijst op een bureau als door den heer Dokter bedoeld en dat reeds bestaat, n.1. van de II. M. v. Landbouw. Plaatselijk worden reeds cursussen gehouden. De heer H. Kz. Koster wijst eveneens op dit bureau en daar is ook reeds het gewenschte middelpunt dat de eenvormigheid kan bevorderen. Spr. wijst ook op hetgeen de voorzitter in deze reeds in zijn omgeving beeft gedaan, door anderen te helpen en voor te lich ten. Voorzitter wijst eveneens op het belangi van goed boekhouden, maar de hoofdzaak blijft juist boekhou den. Spr. acht het hebben van goed bijgehouden kas boek voldoende en noemt dit een krachtig middel te genover inspecteurs van belastingen als door deze daarmee geen genoegen wordt genomen en men zich tot den Raad van Beroep wendt. Ook de heer Geluk juicht centralisatie van boek houden zeer toe, veel heil als daarvan is te verwach ten 'bij den Raad van Beroep als de inspecteurs zich niet aiyn de/ boekhouding, storen, Zoo'n gecentraliseerd bureau heeft meer vertrouwen dan een particuliere accountant. Spr. zegt dat dit ook blijkt uit zijn er varing met belastingzaken. Hierop volgt nog eenig debat over de vraagt of men propaganda zal maken voor het reeds bestaande bureau der H. M. v. L. of dat vanwege den Bond van Zuivelfabrieken een nieuw bureau zal worden ge sticht. Met enkele stemmen tegen wordt besloten tot het instellen van een eigen bureau. De heer Spaander vraagt hoe het nu staat met de restitutie varu het te veel betaalde voor de steenkool. I 1 De heer Geluk zégt, dat de uitslag van het. met het Rijk te voeren proces nog niet bekend is. Wel zal het ziin een enkelvoudig proces. I De heer G. Nobel zegt, dat hot reeds uitgekeerde bedrag, wat voyb dezen Bond f9000.— bedraagt, is ge reserveerd tot het proces achter den rug zal zijn. Dr. Sehey deed, naar aanleiding van het Rapport: Uitbetaling der melk, dc volgende medederiingon „Ons rapport is gepubliceerd; heeft de arfndacht getrokken nok buiten-de provincie, heeft gevolgen gehad, heeft kritiek ondervonden van mannen uit de praktijk en de wetenschap, Wij mogen daarvoor niet "doof zijn, doch moeten er ons voordeel mee doen. Ik' Ineen in deze vergadering eenige persoonlijke mededeelingen te moeten doen. Er Wordt aan het rapport grootere draagwijdte gegc- ven dan het verdient en dan de bedoeling van de commissie is geweest. De vetgedrukte conetusio in hot rapport, die door velen het rapport uitmaakt, gedlt 1 daartoe tot jnijn spijt aanleiding. Wie bbwccirt, dat op grond van het onderzoek der commissie de betaling haar berekend vet dient plaats te maken voor die naar vetgehalte alleen, vergist zich. De kritiek van Pr. van Dam, te vinden in 't laatste nummer van het off. Or gaan, en die Ik aanvaard, toont dit ook duidelijk aani Ons onderzoek ging over veel te weinig gevallen om een dergelijke kwestie uit te kunnen maken. Wie thans naar berekend vet uitbetaalt, kan gerust daarmede nog voortgaan De aanleiding tot het in 't. leven roepen der commissie was het feit, dat er fabrieken zijn, die ppictiserie bezwaren hebben tegen de betaling naar berekend vel, als gevende te veel werk en nemende te veel melk. Ze stelden de vraag: „Kunnen wij overgaan tot betaling op vetgehalte alleen V" In Friesland doet men het en dat pleit natuurlijk al voor 'een bevestigend antwoord op die vraag. Geen uitbetalingssysteem zal volkomen billijk kunnen zijn; het vetgehalte zal heel dikwijls een bruikbare maatstaf vcor het zuivelgehalte der melk wezen. De uitkom sten van deze 14 proeven wijzen ook op de bruik baarheid. Evenwel moet men zich goed bewust zijn, dat de samenstelling der ingewikkelde vloeistof, die we melk noemen, onder den invloed staat; van zoo vele thans meer of min bekende en nog onbekende factoren, dat men voor allerlei afwijkingen van den regel komt te staan, vooral wanneer het de gemengd de melk betreft van weinige -koeien, dus van kleine bedrijven;. In het rapport wordt hierop wel gewezen; dat had ook wel vetgedrukt mogen zijn vooral voor vluchtige lezers. De toestand zal aan de eene fabriek gunstiger voor de betaling naar vetgehalte alleen zijn, dan aan de andere. Elke fabriek kan zich daarom trent eenigszins vergewissen door na "te gaan, of de melk van de leveranciers, die gelijk of hooger staan in vetgehalte, ook een ongeveer gelijk of een hcoger S.G. heeft. Een hoog S.G. wijst op een hoog kaasstofgehalte. Wanneer er geen voldoende even redigheid bestaat tusschen toeneming van het vet gehalte en volle melk en toeneming van het gehalte aan d'e andere de kaasopbrengst bepalende melkbe- standdeelen, is het naar mijne, meening juist om met beide rekening te houden, «hetgeen bij de betaling naar berekend vet, al is die dan niet volmaakt, geschiedt. De heer Jensma verbaast zich zeer over de hou ding hier door Dr. Scheij aangenomert. De conclu sie van een rapport dai hij zelf onderteekend heeft, laat hij na de eerste critjek daarop uitgeoefend, les en laat het rappor* zonder meer .zwemmen. S;»r. kan- mei anders fan snik een houding «vfkeure.1JKvj w-

Schager Courant | 1923 | | pagina 9