Alitiiti Nieivs- Alnrintit- LuttniUil Familie-Groepen, ATELIER NIESTADT - SCHAGEN. VAN RIJSWIJK's Uit en Voor de Pers. Binnetdandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Zaterdag 28 April 1923. SCHA 66ste Jaargang. No. 7221. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentlën nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 233SO. INT. TELEF. no. 20 lliijjevcrsi N.V, v.h. TKAPMAN Co., Schagen Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN Tan 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewljano. pen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD» Uit Het Huisgezin (r.-k.): Welk perspectief heeft men, dat eerlang de finan- cieele toestand uitvoering der Vlootwet zal gedoo- J gen? Staat niet te vreezen, dat de aangenomen Vloot wet een ongunst.igen invloed zal hebben op nooslza- kolijko wettelijke maatregelen, die op hun beurt zul len worden verschoven of weggewerkt, ten einde eerder het veld vrij te hebben voor de Vlootwet? De ovèrweging van mr. Patijn, dat een aangeno-1 mon Vlootwet tegenover het buitenland hot bewijs •al zijn, dat ons land bereid is inzake maritieme de- ionsie zijn uiterste best te doen, lijkt ons gevaarlijk,1 daar óf eerder met de uitvoering der Vlootwet zotf worden begonnen dan onze financieel© toestand zou gedoogen, óf het buitenland zich o,m den tuin geleid zou kunnen achten. Er lijkt ons in de gegeven omstandigheds-A maar: één uitweg: de Vlootwet uitstellen, tot onze finan- cieele toostand toelaat dit belang onder hét oog te zien. Voor het oogenblik gaat. bet ver boven ons ver-I mogen. „De Volkskrant" zegt: „Hondorden millioenen offeren aan een Vlootwet en middelerwijl ons land verarmen en verschrompe len, lijkt ons het meest avarechtsche beleid, dat men zich denken kan. Er is en er zal nog meer bezuinigd worden en moe ten worden om rond te komen, wat reeds groote vdlksbelangen schaadt, dan dat bet verantwoord zou zijn nieuwe en zware offers te brengen aan een Vlootwet., wier problematiek nut in geen verhouding, staat tot de lasten, die men op bei volk zou moéten leggen." De conclusies van het vlootwet-rapport worden, door Het Volk waanzinnig geacht. Men zou zoo zeggen: een commissie, die zelve zul ke cijfers verstrekt, moest aan de regeering vragen, of zij van Lotje getikt is, om in dergelijke omstan dig heden zulk een fantastisch-duur vlootprogram- ma in te dienen. „Zij verklaart, dat men „schier op ieder gebied zonder onherstelbare schade voor do toekomst de j staatstaak tijdelijk inperken kan", behalve voor mi-| litaire uitgaven, schier op ieder gebied, op onderwijs volksgezondheid, sociale voorzieningen, nuttige open baro werken, de loonen der landsdienaren, „zelfs" de rechtsbedeeling, d.i. do justitie, alles punten, door de commissie' met name genoemd. Laat. dus de kindo ren maar stom (behalve de rijkeluiskinderen dan, wier ouders het zelf betalen kunnen), laat de zieken maar krepeeren, laat de werkloozen, invalïeden, en ouden van dagen maar verhongeren, laat wegen en bruggen maar vervallen, laat de landsdienaren maar op 'n houtje bijten en „zelfs" de dieven en moorde naars maar hun slag slaan, doch versterkt de vloot!" gemaakt mei Uw HUWtLIJKSFEESTEN, geven een blijvende herinnering. Overal te ontbieden. VORST. In midden-Liraburg heeft het Dinsdagnacht zoo nard gevroren!-dat stilstaande slooten met 'n vrij-dik i ke ijskorst bedekt waren. De appel- on poreboomenj zijn grootendeels bevroren. In Oostelijk Groningen heeft het Dinsdagnacht weer zoo gevroren, dat 's morgens te 9 uur no& ijs in de sloten was te vinden. HET JONGSTE LID VAN DEN AN-W.R „De Kampioen" meldt: Elk lid brenge ten minste óén nieuw lid aan in dit herdenkingsjaar, verzochten wij herhaaldelijk. De candidatenlijst bewijst dat wij niet aan doove- inansoor geklopt hebben. Uok de Juniors laten zich niet onbetuigd; he* laatste aangiftebiljet dat voor het ter perse gaan van dit nummer .binnen kwam. draagt de onderteeke- ning van Juliana L. E. M. W. van Oranje, Junior-lid No. 62184. DE VOORGENOMEN OPHEFFING DER RIJKS- ZUIVELINSPECTIE. Men schrijft aan het Handelsblad De invoering van een wet tot bestrijding van. bedrog in den boterhapdri en de daarmede gepaard gaande in stelling van een Rijkszuivelinspcctie-dienst hadden in dertijd onder den drang der omstandigheden plaats. Niet dat men er zich toen veel our bekommerde of onzen landgenooten margarine voor boter werd verkocht want ook knoeierijen met andere levensmidde'en, waar onder er waren van veel' ernstiger aard, k'on.len toen, en lang nog daarna, ongestoord plaats vinden. Maar onze zuivelproductie, onder we ke de boter een zcei belangrii'ke plaats innam, hadden door de veelvuldige verya.schingen weke daarmede werden gepleegd, hun goeden, naam on de builenlandsche markten ver oren en konden dient.mgevo'ge in vergelijking met die van andere landen ge n rede ijke jx 'zen me.r bedingen. De Bo er- wet, die later nog eenige malen is herzien, kwam en •cl en deugdelijk werk is er toen door de ambtenaren ier Zuivelins(>ectie verricht. Mede door de instelling van het Rijksbotermcrk en de oprichting van boterton- trolestations, op weke laatste eveneens door de Zuivel inspectie het Rijkstoezicht werd uitgeoefend, heeft een onzer belangrijksto uitvoerartikelen zijn goeden naam in het buitenland herwonnen. Blijkbaar oordeelt men nu in sommige kringen dat der Mohr seine Arbeit gethan hat". Indien dat werkelijk het g-val is, dan zijn wii een der eersten die uit zuinighcidsoverwegingén zullen toegeven, dat dan ook „der Mohr kanni geheri", want lakken van staatsdienst zijn nu eenmaal geen philantropische instellingen en ae uiterste zuinigheid blijft allenvege geboden. Eer. dergelijke overtuiging hebben we tof op heden echter allerminst. De motiveering voor de opheffing aangevoerd in den kring dergenen, die de regeering op dit punt van advies moeten dienen, zou, naar ons bekend is. in hoofdzaak hierin bestaan, dat de controle op dq bereiding en den handel in zuivelproducten gevoegelijk door de plaatselijke en provinciale keu ringsdiensten voor eet- en drinkwaren kan worden overgenomen, terwijl het Rijkstoezicht op de boter- en de kaascontrolestations vrijwel overbodig zou zijn en het ioozicht op den uitvoer van zuivelproducten door ambtenaren van het Departement van Financiën zou kunnen worden verricht. Wat aangaat het toezicht op den binnenlandschen kleinhandel geven we onmiddellijk toe, dat daarmede de keuringsdiensten bovenbedoeld zeer goed zouden kunnen worden belast. Zooais uit de wordingsoschie- denis van de zuivelinspeclie trouwens ^duidelijk! blijkt, is dat toezicht voor dién dienst steeds bijzaak geweest. Het wordt door de zuivelcontroleurs uitgeoelencf omdat zij zich toch steeds op de hoogte moeten houden van hetgeen er jm het binnenland voorvalt, inel het oog op de te geven waarborgen aan het buitenland. Z^j' oefenen dat toezicht uit op dezelfde wijze als dit geschiedt door de beambten van Rijks- cn gemeente-poiitie, behalve wellicht dat zij in eenigszins ingewikkkelde gevallen door meer technische kennis dit met tneer kans op succes zullen doen. Wil men nu dit toezicht geheel overdragen aan de keuringdiensten, het zij zoo. De besparing aan benoodigde ambtenaren voor de zuive;- inspectie zal echter zeer gering-blijken en clan zal men om der wille van de consequentie het toezicht op de naleving der boterwet ook aan rijks- en gemoentejioiitie moeten ontnemen. Het nut van een dergclijkeu maat regel lijkt ons zeer problematisch. Blijft dus het toezicht op de productie, den groothandel en den uitvoer van zuivelproducten. Bij eenig naden ken zal ieder gemakkelijk beseffen dat de regeling daarvan uit een centraal punt dient te geschieden, en dus onmogelijk aan de verschillende keuringsdiensten, die slechts .in hun eigen ressort bevoegdheid hebben, kan worden overgelaten. Niet alleen overzien de direc teuren van de keuringsdiensten het geheel in onvol doende mate, maar het valt ook geheel buiten hunne* eigenlijke werkzaamheden de. zoozeer noodigc, ge geide betrekkingen tc onderhouden met de buiten and- sche diensten. Bovendien zoti oen decentralisatie een uniforme en consequente toepassing' yan de wettelijke bepalingen zeer schaden, hetgeen tot veel ongerief en schade voor producenten en handel aanleiding geven zou. Wat nu de uitoefening van het rijkstoezicht op de boter- cn kaascontrolestations betreft, wanneer dat werd opgeheven miste in de eerste plaats het Rijk alle controle op het gebruik dat gemaakt wordt van de verstrekte Rijks -merken. Daar het Rijk voor de met het Rijks-merk voor ziene waren in zékeren zin garantie geeft, dient het ook in de gelegenheid te zijn zich bij voortduring) te over tuigen, dat die garantie ook werkelijk gegeven kan worden Maar bovendien zou met het beëindigen van het Rijkstoezicht een groote moreele steun aan de con trolestations ontvallen, daar het vertrouwen In 'het buitenland, dat de boter- en kaascontrole nu in zoo ruime mate bezit, er onder zou lijden. En zeer te recht. Die controlestations toch zijn instellingen in wier besturen de gecontroleerde béd-rijven ruime, ja soms zelfs overwegende zeggenschap hebben, zoodat, ware er geen Rijkstoezicht, het voor directeuren en personeel dier instellingen vaak zeer moeilijk of zelfs onmogelijk zou worden, ten aanzien der uit te oefenen controle de teugels voldoende strak te hou- dwen. Bovendien is het feit dat de aangeslotenen bij de controle ook door de Rijkscontroleurs worden bezocht steeds een zeer noodige spoorslag geweest voor d© controleurs der stations om de controle in de puntjes uit te voeren. Omtrent de mogelijkheid het toezicht op den ex port van zuivelproducten door ambtenaren van het Departement van Financiën te doen verrichten zij opgemerkt, dat de commiezen niot alleen in het al gemeen weinig kennis van zuivelproducten bezitten, maar wij vragen ons af of die maatregel niet zou moeten leiden tot uitbreiding van het aantal com miezen. Ware dat niet het geval, dan zouden die ambtenaren thans onvoldoende werk hebben, het geen men niet mag veronderstellen. Maar wij vra-' gen, waar blijft dan de bezuiniging? Gaan wij thans eens na welke geldelijke voordee- len er staan tegenover de gevaren die onzen zui- velexport zouden bedreigen door de opheffing van den Rijkszuivelinspectiedienst. De genoemde dienst blijkt een der weinige Rijks" diensten wier ambtenarental in den loop der jaren niet is gestegen. Bedroeg het aantal controleurs in 1913 25, thans is, indien we goed zijn ingelicht, het aantal ambtenaren zelfs gedaald- tot pl.m. 20, terwijl voor de kosten van dezen blijkbaar zeer „sober" be heerden dienst voor 1923 slechts pl.m. f 140.000 op de Staatsbegrootiïig is uitgetrokken, welke som door mogelijk geleidelijke loonsvermindering der ambte naren en eventuoele vermindering van reis- en an dere kosten in de toekomst eer af dan toe zal ne men. Bovendien vlbeien een gedeelte dier gelden we der in do schatkist terug, door de vergoeding welke verschillende lichamen voor uitgeoefend toezicht be talen. Blijkens de officieele statistiek van uitvoer bedroeg de uitvoerwaarde van do in 1922 geëxporteerde kaas ruim f53.500.000: boter ruim f44.000.000 en andere melkproducten ruim f38.500.000, of te zamen ruim f 136.000.000. Wanneer wij nu aannemen, dat de waar de dier producten door een minder doelmatig toe zicht, en daarmede gepaard gaand minder vertrou wen in het buitenland slechts 10 pet., daalde, heteeen in werkelijkheid bij de scherpe concurrentie op de wereldmarkt wel eens veel grootor zou kunnen blij ken dan springt bij' vergelijking der cijfers onmid dellijk In het oog, dat de zuinigheid hier de wijsheid wel eens zou kunnen bedriegen, te meer daar van rogeeringswege in andere zuivelexporteerende lan den tegenwoordig juist kosten noch moeiten worden gespaard om de qualiteit dier producten zoo hoog mogelijk op te voeren en de grootst mogelijke waar borgen voor de zuiverheid te verschaffen. Mochten de geruchten omtrent een voorgenomen opheffing Juist bJ ijken, dan is een krachtige actie hiertegen van de zijde der belanghebbende zuivelbo- reiders zeker te wachten maar ook zeer noodzakelijk, daar het meer en meer blijkt, dat men aan het Bin nenhof omtrent de belangen van den landbouw nog niet voldoende georiënteerd is MOORD TE TER APEL-KANAAL. Stadskanaal, 26 April. Hedenmorgen waren 4 stadsarbeiders te Ter-Apélkanaal bezig met hei ver beteren van den weg, toen een haas uit de naburige sloot sprong en den weg daar kruiste De werklieden, die dit zagen, vervolgden de haas, tot ze in een kreupelhoschje kwamen waar ze tot hunen groote verbazing het met bloed bedekte lijk van een als heed gekleed persoon vonden, waarvan het hoofd welhaast van het lichaam waa gescheiden. Onmiddellijk werd de politie met de vondst in ken nis gesteld, die zich dadelijk naar de plaats begaf, waar het lijk aangetroffen was. Bij fouilleering bleek dat zich op hem geen papieren, portefeuille of por- temonnaie bevonden. Alleen het horloge bleek nog in zijn bozit te zijn, en liep ook nog, waaruit men de gevolgtrekking maakt, dat de man nog niet langer dan 24 uur daar kan hebben gelegen. Naar we thans vernemen, zijn door de politie een vijftal personen te Ter-Apelkanaal aangehouden, verdacht van met dezen moord in verbinding te staan. Tel. Reclames. Er ziju twee manieren om uit tc maken,, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekencn, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkerende hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duize jglieid u doen vermoeden, dot gij een nieikwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende: te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren te firoote of te kleine, hoeveelheden, te donkere oi te ichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blijven op treden. zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan noodlottig worden. FosteFs Rugpijn Nieren Pillen verbeteren en regelen j de urine, helpen en versterken zwakke nieren en ver- drijven zoodoende rugpijn, duizeligheid, rhcumatische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nier- kwalen. Zij hebben duizenden nierlijders voor goed I genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken f 1.75 per doos. Schoenhandel - Schoenmakerij. Vertrouwd adres voor luxe en gewone Schoenen legen uilerslen prijs. KOEGRAS Naar wij vernemen, wenscht de hoor J. S. R. Jan zen te 's Gravenhage, sinds 1905 Hoofdingeland van 1 den. polder „Het Koegras" en dit jaar aan de beurt van aftreding, wegens gezondheidsredenen niet meer voor de betj-ekking in aanmerking te komen. WAARLAND. Toen -de 78-jarige D. alhier de kachel naar den zol der zou brengen, had' hij het ongeluk boven van de ladder te vallen, daar deze uitgleed. Hoewel hij zich niet heel ernstig bezeerd had, zal hij toch wel een poosje het bod moeten houden. Dé kachel was to taal kapot. EEN rORTUGEESCH SCHIP HET MAN EN MUIS VERGAAN. i Uit Kaapstad, 26 April. Het Australische 9toom-1 schip „Port Victor", dat gehoor gaf aan een draad- loozen oproep om hulp van het Portugeesche stoom schip „Mossam'edes", hetwelk aan de kust van Zuid west Afrika nabij kaap Feio was gestrand', vond de ,Mossamedes" verlaten. Er was taal noch teeken van passagiers en bemanning, bij elkaar 237 koppen, te bespeuren en er wérden ook geen booten opge pikt. De „Port Victor" blijft zoeken. OVERSTROOMINGEN IN MIJNEN. Uit Londen, 26 April. In de mijn Apedale bij Chesterton in Staffordshire werden gisteren acht ar beiders verrast door het plotselinge binnenstroomen van een groote hoeveelheid water; een hunner werd later verdronken gevonden. De zeven anderen zijn nog opgesloten; 116 arbeiders wisten te ontkomen. Bijna honderd arbeiders van de anthracietmijn Cellyceidrim in Wales moesten gisteravond een goed heenkomen zoeker voor het water; allen wisten te ontkomen, hoewel het water hen op de hielen zat en dooi hét gas hun lichten gedoofd werden, zoodat zij hun weg op den tast in het donker moesten vinden, waarbij d<^ sterkeren de zwakkeren hielpen en de jongens leidden. DE ACHTURENDAG IN ITALIë. De persdienst van het Int. Bureau van den Aït- beid meldt: De Italiaanscho regeering heeft een belangrijk besluit betreffende den achturendag in handel en industrie afgekondigd, waarbij bepaald wordt dat de noimale maximum-arbeidsduur van hand- en hoofdarbeiders niet langer dan 8 uur per dag of 48 uur per week zal zijn in industrieel© en handels ondernemingen. Deze maximale arbeidsduur geldt eveneens voor instellingen voor beroepsopleiding!, weldadigheids- instellingen, kantoren, openbare werken en zieken huizen, voor zoover de arbeider een loon of andere vergoeding ontvangt en onder leiding van anderen werkt. Het besluit geldt niet voor dienstboden, per- j soneel dat met de leiding belast is, handelsreizigers of personen, werkzaam aan boord van een schip. Er zal een bijzondere regeling getroffen worden voor personeel werkzaam in regeeringsdepartementen en ;ïn openbare diensten, ook al worden de laatsten uitgevoerd door particuliere ondernemingen. In den landbouw geldt het. besluit alleen voor dagloonersv Als werktijd in onderscheiding van diensttijd wordt beschouwd alle arbeid, die voortdurende inspanning vereischt. Voor overuren wordt vergunning gegeven tot een maximum van 2 uur per dag en 12 uur per week of voor een vooraf vastgesteld daarmee overeenkomend gemiddeld aantal uren over een langere periode. Deze overuren moeten afzonderlijk betaald worden en de loonen moeten minstens 10 hooger zijn dan hei normale tijd- of stukloon. Het besluit zal vier maanden na de afkondiging in werking treden. EEN MIJNWERKER B-LORRIE SLAAT TE PLET TER Uit Londen, 26 April. Een ernstig ongeluk heeft heden plaats gehad in een kolenmijn nabij Llanelly. Toen de ochtendploeg na gedanen arbeid in lorries naar boven werd gebracht, brak een koppeling, waar door een der lorries met razende vaart de helling af" liep en te pletter sloeg. Vijf arbeiders werden ge dood en twintig gewond. DE CRIMINALITEIT TE BERLIJN. Dezer dagen heeft er te Berlijn een bijeenkomst plaats gehad van de vereeniging van Duitsche „Kri- minaltechniker". Oberingenieur Gollner hield een rede over de mo derne beschermingsmaatregelen tegen inbrekers. Hij trok een parallel tuschen de criminaliteit te Berlijn ^óór en na den oorlog. In 1900 werden er gemiddeld te Berlijn twee in" braken per dag gepleegd, terwijl er in 1922 gemid deld 150 per dag plaats hadden. In de eerste drie maanden van 1923 werd er in de Duitsche hoofstad reeds voor 2& mililard gestolen. Dit betreft alleen privaateigendommen, terwijl aan stadseigendommen nog bovendien dagelijks voor vier millioen gestolen wordt. Ook de omvang der inbrekersbende neemt toe. Benden van 20 tot 40 man zijn heden aan de orde van den dag. Er werden zelfs benden van 60 en 100 man aange troffen. Eén bende alleen pleegde 99 inbraken in villa's. Toch staat Berlijn nog niet aan de spit9, wat cri minaliteit betreft. Muncben en Dresden b.v. winnen het nog. De politie, dl© de laatste jaren aanzienlijk versterkt is, in 1900 waren 480 Kriminalpolitiebeambten, thans verscheidene duizenden is bij lange na nog niet toereikend om den toestand het hoofd te bieden. Elke nacht zijn er te Berlijn 360 patrouilles der vei ligheidspolitie aan het surveilleeren, terwijl er nog een léger van particuliere nachtwakers dienst doet. De afweermaatregelen worden met het geraffi neerder worden der inbrekersmethoden, steeds moeilijker. Electrische alarmsignaals zijn intusschen van bijzonder veel practisch nut gebleken. EEN BEAMBTE WEGENS DIEFSTAL OP GROO TE SCHAAL GEARRESTEERD. Een der gevaarlijkste dieven van goederen uit spoorwagens, is te Harburg gearresteerd. De man was sinds 25 Juni in dienst bij de spoorwegen als laadmeester. Er waren niet minder dan zes wagens met twee paarden bespannen noodig om al het ge stolen©, tot een waarde van 10 mdllioen, dat nog in '3 mans bezit werd gevonden, weg te brengen! DE OUDSTE. Te Lincoln is gisteren juffrouw Jane Lister, Lnge- laitd's oudste bewoonster, in den ouderdom van 107 jaar overleden. Bij gelegenheid van haren laatsten verjaardig in Fe- bruori h'.n zij nog een hee gezelsohap op de Theo gehad en een groot aantal gelukwenschen o.a. van den (koning en ae koningin gekregen. Volgens het por tret, dat wij in de Engeisehe pers vanj jiaar aaT|trertoa, was zij flink gezet ©n kan zij nooit aan de gevaren van een vermageringskuur hebben blootgesteld. Verleden Jaar bood de eigenaar van een caré-chantant to Glasgow 'haar 100 in de week omi tien weken achtereen op zijn planken te verschijnen. Vermoedelijk bedacht zij toen dat geld voor haar, nog meer dan voor jongere stervelingen, slechts een zeer betrekkelijke waar de nad. Zij bedankte ten minste met de bijvoeging dat zij hare levensdagen in rust wilde besluiten. Tot bet laatst toe heeft juffrouw Lister al hare vermogens behoudei^ Als men haar yroeg, wat het geheim van| haar lange leven was, placht zij te zeggen: vroeg naai bed en vroeg op. Haar leven lang, zoo verzekerde zij', was zij om negen uur naar bed gegaan en om zes uur opgestaan. Voorts verklaarde zij op haren laatsten verjaaraig: „Als je zoo oud wilt Voraen als ik, moet je eten waar je van houdt en je geen zorg maken. Ik heb ontbeten mot .thee en geroosterd brood, spek en eieren en pap en 's middags gegetengekookt .lamsvleesch, groenten en opgerolde geleipuddiug." Zij was op 3 Februari 1816 te Minting bij Hora- castle. in Lineolnshire, geboren. EEN PLAN OM HOOGERLOON-EISCHENDE MIJN WERKERS TE BETALEN MET GOEDKOOPERE TEXTIELGOEDEREN. Uit Berlijn, 27 April. De mijnwerkers in het Ruhr- gebied zijn met nieuwe looneischen gekomen. Daar deze loonsverhooging een stijging der kolenprijzen en een algemeene verhooging der productiekosten zcu meebrengen, meent men in het rijksministerié van economie een andere oplossing te moeten zoe-- ken en wel in dien zin, dat men den arbeiders goed koop textielgoederein levert. In verband hiermede is gisteren een bespreking gehouden tusscheu vertegen woordigers van het rijksministerie van economie, van industrie en handel. Men verlangt van de textiel industrie, dat zij een prijsvermindering met 25 zal toestaan. DE STRIJD TEGEN DE ONZEDELIJKHEID IN SPANJE. Een Spaansche monnik, die een campagne op touw had gezet tegen- de naar zijn meening losse zeden der hcoge kringen te Madrid en ten einde aan zijn be- toogen kracht bij te zetten een serie foto's had ver toond, van Madrileensche dames, die een te streng doorgevoerd d'écolleté dragen onder de foto's kwa men ook die der Koningin voor is wegens ma jesteitschennis in hechtenis genomen. WEER EEN MIJNONGELUK. Uit Londen, 26 April. Er had een ernstig ongeluk plaats in een kolenmijn nabij Llanelly. Toen de ochtendploeg na den arbeid in trams naar boven giüg, brak de tramkoppeling, waardoor de trams op de helling terugliepen. Vijf arbeiders werden gedood, twintig gewond.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1