Ier, DERDE BLAD. Het P.C.N. Raad van Schagen. Zaterdag 28 April 1923. 66ste Jaargang. No. 7221. en, 12.90 16.90 16.90 .9C 23.90 1.69 2.20 3.90 0.69 0.17 2.25 2.75 3.25 4.90 8.90 5.75 6 00 3.00 4.00 0,76 0.12 5.3} Deze week, in do zitting van Woensdag en Don derdag dor Prov. Staten van Noordholland, ia het groot P.E.N.-dobat gehouden. Naar aanleiding van de zeer ongunstige bedrijfsre sultaten van hot P.E.N. was door do Prov. Staten con commissie benoemd van 15 leden,- die zouden nagaan de gestie van het P.E.Ny-bedrljf in het al- gemeen. Deze commissie bestond uit de heerun: Wibaut, Miranda, De Jong Schouwenburg, Asschor, Van der VVaerden. Amsterdam, Van Lennèp, Hendriks, Bo- mans, Hoerkens Tijssen, Haarlem, Dekker, Obdam, Duijs, Zaandam, Coliju. Nieuwer-Amstel, Bosman, 1 Alkmaar. Koolman, Purmerend en Trapman. Scha- gen. Van de commissie die maanden lang haar onder- I zoek heeft voortgezet, is tenslotte verschenen een zeer lijvig rapport. Daarop is weer verschenen een antwoord van Ged. Staten en deze beide schrifturen waren dan thans aan de orde om behandeld en besproken te worden. Het eerst is daarover aan het woord geweest de heer De Jong Schouwenburg, de rapporteur van de hierboven genoemde commissie van vijftien en deze besprak uitvoerig het rapport. De groote moeilijkheid voor het bedrijf vormen de voor-oorlogsche contracten met-de gemeenten. Spr. herinnerde aan het bekende voorstel betreffende het voorschot, van ruim millioen gulden en weidde verder uit over de voorgeschiedenis van liet voor stel. Bij de beantwoording van de vraag, of de com- 1 missie van onderzoek met vrucht heeft gewerkt, moet scherp onderscheidon worden tusschen de verschil lende opdrachten, die de commissie had. Spr. vroeg zich af. of de commissie niet te laat in het leven I is geroepen. Hij besprak de-geschiedenis van de pro- j vincialisatie van het bedrijf: de drukkende contracten j de electrificatie van de provincie onder de ongun-1 stigste omstandigheden. In. beide gevallen vond het j provinciaal bedrijf bij de overneming voor een deel reeds lijnen voor zich, die het moest volgen. Verder noemde hij do kolenclausulo en de stijging van den i rentevoet, die nadeelon brachten. Spr. keurde de op richting van de P.E.G. E.M. goed, waardoor nu ook gebruik wordt gemaakt van do groote ccntralen ie Arnsi :rdam en Haarlem. Intusschen .heeft de oprich-1 ting van de P.E.G.E.M. veranderingen teweegge bracht. Omtrent de onderlinge verhouding tusschen P.E.N. en P.E.G.M. heeft noch de heer Limperg noch de ccirimissie, inlichtingen van de directie van de P.E.G.E.M. kunnen krijgen. Bij het onderzoek van de I commissie bleek, dat er een afzonderlijke administra- tie bestond, wat vertraging gaf. Voorts was een be zwaar do wijze, waarop crodieten werden opgeno men bij de Haarlemsche Bank vereeniging. Op 31 December 1919 was gedisponeerd over f 1.870.000. Maar hot ergste was hot gemis aan verband tusschen de begrooting en de uitgaven die gedaan werden. liet overheidsbedrijf kon niet voldoende commercieel blijven, want hot provinciaal bestuur had ook een sociale taak te vervullen. Spr. was van. oordeel, dat de provinciale controle, met alle waardeering voor j de betoonde bekwaamheid, gefaald heeft en meent dat de controle van het bureau-Limperg moet ge handhaafd blijven. Voortgaande besprak spr. de vraag, of Gijd. Sta ten terecht of ten onrechte hun vertrouwen aan den directeur geschonken hebben en doet mededeelingen uit den brief van de commissie aangaande deze zaak en de eventueele benoeming van een tweeden direc teur. Do onderhandelingen met do gemeenten zijn van 't begin af een lijdensgeschiedenis gewoest. Spr. verwijt do gemoenten, dat zij de tarieven door een arbitragecommissie opgemaakt, niet hebben aanvaard en daardoor de afschrijving van 0.5 milli oen oorlogskapitaal hebben verspeeld, ondanks dat de opgemaakte tarieven alleen gebaseerd waren op ue basis van onze oprichtingskosten. Spr. adviseert het aannemen van de nieuwe voor stellen van God. Staten, n.1. het geven van f240.000 renteloos voorschot por jaar als tegomoekoming voor de door de gemeenten geweigerde verhoogde tarie ven en het aanstellen van een tweeden directeur, als commercieel directeur, naast -den. tegenwoordigen. Spr. is overtuigd, dat het P.E.N. een goede toe komst tegemoet gaat. De heer Bomans erttiseert. het belid en beheer van het P.E.N. en zegt dat ondanks alles wat er is ge beurd or thans geen vuiltjè aan de lucht schijnt. Spr. zegt dat er met geld ls gesmeten. En ondanks het feit dat Ged. Staten zelf hebben voorgesteld f6.5 mil lioen af te achrijvenl op het kapitaal, als oorlogsver lies, stelt thans hetzelfde college voor,- dat niet te doen. Spr. constateert dat de gemeenten niet. vol doende vertrouwen hebben in het beheer der pro vincie. Spr. behandelt de aansprakelijkheid van Ged. Staten en acht Ged. Staten niet het aangewezen lichaam om een groot industrieel bedrijf te beheeren, Spr. is voor een andere bedrijfsvorm en een tweede directeur brengt nog maar meer verwarring. De heer Asscher sluit zich aan bij de beschouwin gen van den heer De Jong Schouwenburg en keert zich scherp tegen de houding van de vereeniging1 van Ned. Gemee.nt.en, hij acht le houding der weigerende gemeenten ongehoord en hij hoopt dat Ged. Staten zich door de houding dezer niet zullen laten intimi- deeren. De heer Kooiman ontkent ten stelligste, dat alles is te wijten aan de gemeenten en hun houding. Deze houding heeft niet steeds spr.'s instemming gehad en het bestuur heeft voorstellen gedaan om tot een goede oplossing te komen, die niet door de gemeen ten zijn aanvaard. Maar dat geeft de Prov. niet het recht, te eischen wat thans door Ged'. Staten wordt voorgesteld, omdat in dien tijd de omstandigheden van het bedrijf zooveel zijn veranderd. De eertijds voorgestelde en thans door Ged. Staten geëischte ta rieven zijn niet meer noodig en spr. veroordeelt dat Ged. Staten ondanks dit, probeeren deze tarieven aangenomen te krijgen, zolfs door bedreiging: Dat zou aanleiding kunnen geven tot tegenmaatrege len der gemeenten. Nu de financiën van het P.E.N. zich gunstiger laten aanzien, twijfelde spr. niet, cA Ged. Staten zullen wel komen met voorstellen tot ver- lacing, als dat mogelijk is. Spr. zou voorts willen waar schuwen tegen recntstreekschc levering van eleetriciteit door do provincie aan huis en vroeg, daartoe niet over te gaan, vóór de Prov. Staten daarvoor de gelden heb ben .toegestaan en' verder ieder geval op zichzelf te beschouwen. Snr. brengt in herinnering ae nog steeds bestaande motie-Aukes—Timmer-Bosman om de crisis- gelden van f G.5 millioen door de provincie te betalen en zal daar gaarne voorstemmen. Dc heer Polak heeft den indruk, dat er in het bedrijf weinig onbehoorlijks is gebeurd. Toch staat men er over verwonderd, dat is kunnen gebeuren, wat geschied is. Want dat is inderdaad ongehoord. Een woord van scherpe afkeuring mag daarom geuit worden. Spr. betreurt dit te meer, omdat hij' voorstander is van overheidsbedrijf. De directeur kwam .uit het particuliere bedrijf en "voelde zich niet genoeg ambtenaar. Hij was er zich te weinig van bewust, dat hij handelde met het §eld van de belastingbetalers. Voor die 61/» milloen, ie de beer .Bosman nog een verlies heeft durven noemen,, heeft de provinoie nu een uitstekend net, dat kan en'zal rendabel worden gemaakt. Maar er móeten van de tafel van Ged. Staten duidelijke verklaringen! komen ten opzichte var haar verantwoordelijkheid voor alle onderdeden van het bedrijf en spr. en zijn partii- genooten kunnen zich niet vereenigen met wat Ged. Staten ten opzichte van de controle willen. Zij* willen dio aan een particulier accountantsbureau o verlat enf. Spr. zou echter zijn vóór een provinciaal accountants bureau of oen provinciale rekenkamer. Ten slotte wil spr. zeggen dat het hem niot gewenscht voorkomt, den directeur uit het bedrijf te verwijderen, al. moet ae directeur uit dc debatten den indruk' krijgen, dat niet meer mag geschieden wat gebeurd is. De benoeming van een tweeden directeur £ou spr. wiilon doen als proef, voor een jaar. In een kort betoog verklaren de hoeren Colijn en Bomans namens hun fracteigenooten voor de voorstei on van Gedoputeerde Staten to zullen stemmen, waar bij do heer Bomans de opmerking) plaatst, dat de directeur zijn-bedrijf misbruikt heeft en eon gevaar is geweest voor de provincie. De heer De Miranda zegt, dat de commissie het bedrijf grondig heeft onderzocht. Dn uitkomsten mo gen vrij bevredigend worden genoemd. Er is op on verantwoordelijke wijze een blaam op het bedrijf gelegd. Het is oen zegen voor do bevolking van de provincie dut het bedrijf er is. Het is dus wel oen provinciaal belang. Dat er grove onbehoorlijkheden zijn gepleegd, kan spr. niet toegeven. Spr. legt zich neer bij Ue conclusie van Ged. Staten, maar spr. had gaarne gezien, dat Ged. Staten dat bedrag, dat door de oorlogsomstandigheden ie verloren, hadden af geschreven. Twee directeuren acht spr. niet noodig. Hot bedrijf kan wel staan onder de leiding van één man. Wie die man zal zijn is een andere zaak. Spr. ziet de voorgestelde oplossing rog niet als een af gerond geheel. Het blij t altijd spóculatio". Een con trole van buitenaf zal Ged. Staten niet bevredigen. Men moet voor de controle provinc'ale ambtenaren hebben, die dan ook bezuiniging o andere takkon vin dienst zouden kunnen bevorderen. Met de hee- r<u\ Kooiman vn Polak doet spr. oen voorstel in de zen geest De heer Van der Waerden betoogt dat z.l. het op pertoezicht en beslissing in hoofdzaken aan, Ged. Staten moot zijn, maar dat overigens op den uit te breiden Raad van toezicht een groot deel van de ver antwoording kan rusten. Spr. zou er voor zijn dat Ged. Staten hun standpunt thans handhoven en dan de tarieven verlagen, als dat kam Spr. gelooft dat do benoeming van een tweeden directeur een goede oplossing is Verder is spr. van oordeel dat, men de „smet. van de millioen" niet op het bedrijf moe* u-laten rusten. Men zegt wol, dat, er met gold is go- emeton. maar niemand kan dat aantoonon. Ook het rapport-Limperg spreekt daar nipt van. Spr. heeft alle mogelijke vertrouwen in de toekomst van hei bedrijf. Hiermee was de eerste dag volgepraat en was. hel den volgenden dag de heer Hendrix lid vafi Ged. Staten, dio de heeren zou beantwoorden. Hij deed dat in een redevoering van ruim twee uur, waaruit wij het volgende aanstippen: Spr. zegt dat de Staten nu een blik hebben gekre gen op de groote verbeteringen in het olectriciteits- bedrijf ingetreden, maar hersteld is het bedrijf nog niet, al kan men bijzonder tevreden zijn. Het bedrijf hooft blootgestaan aan vele verdachtmakingen in de groote en kleine pers. Spr. leest in dit verhand eon deel voor van een artikel, verschenen In één der frooto bladen, dat heet De gouden P. E. N. Wat Ged. taten in hun voorstel over hun verantwoordelijk heid hebben, gezegd, is misverstaan. Er is geen spra ke van dat Ged. Staten zich aan de verantwoorde lijkheid (waaraan echter een natuurlijke grens is) willen onttrekken, maar het eigenlijke bedrijf staat onder leiding van een directeur en verantwoordelijk*- heid voor fouten, dio ambtenaren persoonlijk be gaan, kunnen God. Staten niet aanvaordon. De ge oefende critiek wou welwillend, waardig, hoffelijk, Ged. Staten zijn er erkentelijk voor, maar handha ven wat door hen in de stukken is gezegd. F.ón mis verstand. is or nog:-er is aan Ged. Staten verweten, dat groote credieten werden aangevraagd, waarvan de Staten niot wisten voor welk doel zij moesten dienen. Maar door-do onzekere omstandigheden wis ten Ged. Staten dat zelf nog niet altijd en dat is ook altijd aan de Staten meegedeeld. Dezen hebben daarop ook nooit aanmerking gemaakt. De begroo ting voor do 50.000 volt leidingen was te laag, maar toen dit bleek, is dit ook aan de Staten meegedoold. De hoer Hendrix lxdoogt verder, dat er geen aan- loidlng bestaat van hot bodrijf een naamlooze ven nootschap to maken. De Ircteokenis van do verliezen is deze: do provincie nam bij do ovornoming van het bedrijf tal van contractueelo verplichtlngon ovor. die in dure tijden moesten worden nagekomen; er zijn niet onbelangrijke uitkeeringen gedaan aan ho* personoel dio uit zijn geloopen op schadeposten; dan waren daar de lange contracten en de hoogc loo- r.en. De verliezen tooncn in de jaron 'n stijgende lijn maar over 1922 zal het. verlies f250.000 zijn, do lijn is nu dus dalende. De schad kan worden ingehaald, liet bedrijf zou nu over 1922 4 pet. dividend kunnen uitkeeren. Spr. wil er op wijzen, dat de provincie en do belastingbetalenden aan net bedrijf nog g>en cent zijn tokortgokomen. Wat d«v inhouding tot de ga meeaten betreft; vale pogingen zijn aangewend om da gemeenten te over tuigen (door bemiddeling van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten) dat hereic-x Ing d'-r tarie ven wenachelijk was. Slecht* 14 gemeenten hebben van het begin af oen welwillende houding aangeno men. Naast de Vereeniging van Nederl. Gemeenten werd opgericht de Vereeniging van Electrtciteitsbe- drijven. Die eerstgenoemde vereeniging ging tegen werken. Den raad van toezicht gelukte het die twee samen te brengen. Spr. geeft voorts een overzicht van de met, de gemeenten gevoerde onderhandelingen. De provincie heeft tegenover de gemeenten alles gedaan wat geëischt kon wordèn, maar ten slotte meenden Ged. Staten dat geen overeenstemming kon bereikt worden. Het advies, thans door de commissie aaD Ged. Staten gegeven, waarmede dezen zich wel kim nen vereenigen, heeft bij de gemeenten een veront waardiging gewekt, waarvoor, naar spr. meent, geen aanleiding bestaat. Het tarief dat door Ged. Staten was voorgesteld, was billijk. De motie van de Ver eeniging van Nederl. Gemeenten besprekende, zegt spr. dat getracht moet worden langs vriendschappe- lijken weg overeenstemming te bereiken en spr. doet een beroep op de Vereeniging van Nederl. Gemeen ten de uitnoodiging van de regeering ie aanvaarden en door samenspreking te trachten tot overeenstem ming te komen. Dan zal men kunnen komen tot oen billijk tarief voor allen en op den duur tot verlaging van het tarief. Voortgaande zegt spr., dat een middel tot verbete ring is verhooging van de dagbelasting; daarnaast staat een verlaging van den inkoopsprijs; verder is een vermeerdering van den stroomvorkoop te berei ken door stroomlevering aan huis in die gemeenten die niet zelf een electriclteitsfcedrijf kunnen oprich ten. Men moet hierbij voorzichtig zijn en elk geval op zichzelf beschouwen, maar men is verplicht dit middel zooveel mogelijk toe te passen. Thans de controle: Ged. Staten kurnien zich volko men aansluiten bij de meening van prof. Limperg, die de controle zou willen zien toevertrouwd aan een particulier accountantsbureau. Zulk een bureau 3taat midden in het bedrijfsleven. De leiding is een dolicaat iets. Spr. heeft de grootste waardeering voor de toewijzing van den directeur; toch is onge wijzigd voortbestaan van den tegenwoordigen toe stand ongewenscht. Er is een gebrek aan commer cieel inzicht, gebleken, vandaar het voorstel tot het benoemen van een tweeden, commercieelen, naast den techiaischen directeur. Spr. heeft de fcoate ver wachting van beid» eaaaeaweirkiau. Er >,-&l vecsf de heeren een instructie worden samengesteld, waar ordening op de veemarkten in dezs gemeente, bij eenige soepelheid moet worden betracht. D® heer Ged. Staten hebben tevens goedgekeurd oprichting Smit Kleine ?al worden belast met de dagelijksche nieuwe paardenmarkt in Mei. leiding, de beer Oldenburgh meer speciaal met het Het laatste proces-verbaal der kaaverificatie wees commercieele gedeelte: Het bodrijf gaat een mooie aan dat Jn kas was en moest zijn f 4Ö5C5.94. toekomst tegemoet, heeft echter vertrouwen noodig. Ingekomen is hot verslag van de cursussen van Spr. hoopt, dat de Staten hot bedrijf dat vertrouwen het Tandliouwhuishoudondorwijs over 1922 in Scha- niet zullen onthouden. (Applaus.) 'gen gehouden. Daaruit blijkt dat deze'cursussen zich |m een groote belangstelling mogen verheugen. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat er ccni De hoer Bempt vraagt of do cursus nu in een woon- motie was ingediend van de hand der ledan: Kooi- huis aAn de Laan wordt gevestigd en dus onze plan man, Trapman, AukesTimmcrs, Met Van Leeuwen, I nen daarmee van de baan zijn. mevr. Van de Borgh en Barnstoin, die luidde als volgt: De Stat.cn der provincie Noordholland nocdi- gen Ged. Staten uit op do voorschotten, uit de pro vinciale kas aan het P.E.N. verstrekt wegens tot en met 1921 geleden exploitatieverliezen aan het P.E.N. geen rente in rokening te brengen. Hierdoor wordt 't bedrijf jaarlijks ontlast van 6 pet. van f 8.240.000, dus met f 194.400 welk bedrag jaarlijks voor rekening der provincie zou komen. Daarna volgen do replieken, waarbij verschillende leden nog het woord voeren mot als rosultaat, dat ovor de hierbovon voorgestelde motie God. Staten prao-advies zullen uitbrengen. De voorstellen van Ged. Staten, renteloos voorschot f 240000 per jaar aan het bodrijf, aan het hoofd van hei*, bedrijf 2 directeuren, met als proef voor 1 jaar den hoor Van Oldenburgh als tweede directeur, mot een salaris van f 3000. worden nu aangenomen. Evcnoens worden aangenomen de volgende conclu sies der Commissie van vijfden, behalve punt g, dut met 21 togen 26 stemmen wordt verworpen en waardoor ook de aoor den heer Kooiman fe.s. gewenschte bo- zuinigingscommissic venalt. nat het vaststaat, dat de Provincie zich in do leaste toekomst niet zoude kunnen onttrekken aan hare ge houdenheid tot het leveron van stroom b. dat, onverminderd do wenschelijltlheid. om con form hei financieel rapport-Lirnperg pag. 4o eene zoo rationeel mogelijke veraeeiing der stroom-opwek kings- kosleu der Provinciale en Gemeentelijke Eloctriciteits- MaatsohapplJ (P.E.G.E.M.) ie bevorderen, het noodig U, dat het P.E.N. oen 'zelfstandige positie tegenover do P.E.G.E.M. blijft innemen, en het aus niet wenschelijk is, stappen to doen teueiudo beide bedryveu tc doen samensmelten; c. dat evenmin overdracht van het bedrijf aan een belangengemeenschap hetzij in den vorm eener naam looze vennootschap, hetzij op andexe "wijze georganiseerd, wonschefijk is; d. dat hieruit voortvloeit, dat gcene anderen don Ged. Staten geheel of gedeeltelijk mei. het beheer belast daarvoor verantwoordelijk gesteld kunnen worden en dus ullozeggenschap van derden hierdoor uitgesloten wordt 0. dat de beslaande Vcrcr-leuinJ op do Bedrijven vun de Provincie Noord-Holland hierdoor, ook ten ópzicht© van den raad van Toezicht, geen wijziging behoeft te ondergaan raits duidelijk worde VHStfleiega, dat, men den bijstand van den Raad van Toezicht als bedeeld in art. 1 daarvan en dc .medewerking door het Gedelegeerd Lid van dien Raad als bedoeld in art, 11, 2e alinea, geeue bevoegdheden of werkzaamheden bedoeld worden die een ander dan adviseerend of controleerend karaktei dragen. v f.' dat de werkwijze van Gedeputeerde Staten toi dusverre niet van zoodanigen aard geweest Is, dat zij de verantwoordelijkheid, voortvloeiende uit het beheer van een zoo omvangrijk bedrijf als het onderhavige, voldoende hebben kunnen dragen; g. dat het dientengevolge gewenscht ia oen coinro- leerend orgaan le scheppen, hctwe.k ('enerzijds is inge richt, om dc volledige actieve passive controle, met betrekking tot de administratie van het Bedrijf, te voeren, zonder daarvoor op den duurgebruik Je moeten maken van 'n particulier accountantsbureauen dat anderzijds dient, om ©en schakel1 tusschen hot bedrijf cn God. Staten te vormen, en de beslissingen voor te bereiden, welke met betrekking tot het beheer, door laatstgemeld college zijn to nemen; h. dot dit orgaan oveneens ter beschikking behoort tcstaan van den Raad van Toezicht en het Gedelegeerd lid van dien Raud voor lle werkzaamhoden utt de bemoeiingen van dit lichaam voortvloeiend; 1. dat net noodzakelijk is bij het beheer to blijven uitgaan van het beginsel, dat, behoudens de sub E. te vermelden uitzondering, dc gewone uitguven door de gewone inkomsten van het bedrijf behoorlijk gedekt moe ien worden, en het dus niet noodig inng worden, om, voor regelmatig wcderkecrende nadce'ige saldo's een beroep te doen op de Provinciale Kas, m'.a.w. op de belastingschuldigen van het Gewest; j. dat het overleg inzake jhet tarief met de aangesloten gemeenten gevoerd, hetwelk cr toe geleid heeft als grond slag van berekening uitsluitend uit te gaan van den bij eigen opwekking noodzako.ijken koslpnjs, niet in strijd behoeft te worden geacht met het hiervoren uitgedrukt beginsel. k. dat en direct of indirect beroep op de piovniciale geldmiddelen in het algemeen slechts toelaatbaar is voor zoover subsidie noodig is, ton «einde bepaalde gemeenten niet van de electricltcitsvoorziening Verstoken le laten; 1 dat, indien met. aangesloten gemeenten de toepas sing van een maximum-distributictarief mocht zijn over eengekomen en uit dc beperking tot dit maximum verliezen vot.r dc betrokken gemeenten mochten voort vloeien, deze verliezen voor rekening 'Van hol P.E.N. moeten komen; m. dat de toepassing vüsi <*one enhoJ-.lstnrleT wensehe- Mjk is, in dier. 'ziu .-'.-i :»r.-r of minder gUbstiga ligging van iratrokken Mnemers mn opzichte der cen tral os, niet op het tarief var. invloed behoort! té zflïi; 'JX. dat de toepassing V u ces eeohoidstarief weascW tr.ogelijk *to bedingen, dat voor speciale belangrijke afnemers ©en gereduceerde prijs voor slroominkoop Voorzitter zegt, dat dit wól 't geval zal zijn, officieel is het gomoontebestuur hiervan nog niets bekend. Do heer Helder zegt dat dit alles toch gaat bui ten de gemeentekas om. Voorzitter zegt dat de financieolo verhouding hier door blijft als dezertot dusver was. ingekomen is het verslag van de Gezondheidscomr missie over 1922. De heer D. Brouwer, hoofd van den cursus voor volwassenen, had rapport ingezonden over dezon cursus. Het aantal deelnemers was 13 en de cursus had 20 weken geduurd, 2 uur por week. De heer C. W. Deonlk brengt rapport uit over de werkzaamheden der plaatselijke schoolcommissie. Het voornaamste dat door deze commissie ls ge daan, betreft het jaarlijksche schoolreisje. Geen enkel maal word hot advies dezer commissie gevraagd. Ge sproken werd over 't bioscoopgevaar voor kinderen, over het godsdienstonderwijs aan kinderen, hot voet balspel, het rooken door schoolkinderen. De toestand der scholen wordt over het algemeen gunstig ge noemd. Van de commissie tot wering van schoolverzuim is eveneens een verslag ingekomen. Vacature in dio commissie is ontstaan door het overlijden van den hoer J. B. Keet, die jarenlang eon der trouwste le den is geweest. De onvoltalligheid der commissie be staat reeds vele maanden en nog steeds is geen op volger benoemd. Voorzitter zegt dat dit. standje verdiend is, er ls vergeten-in de vacature te voorzien. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Is van den heer M. C. Tuinman het bericht inge komen, dat tot zijn leedwezen geen voortgang kan hebben het woningbouwplan door hem bij den Raad' aanhangig gemaakt, wat bedoelde het bouwen van een aantal woningen op het gasfabriekterrein. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de gemeente Grootebroek is een adres ingeko men om adhaesie te betuigen aan een billijko her ziening dor jaarwedden van Burgemoesters, Secreta rissen cn Ontvangers. B. cn W. stollen voor dit adres aan to houden in at wachting van de beslissing van Ged. Staten met betrekking tot verhaal van' bijdragen van pensioen vah de gemeenteambtenaren. Da heer Bregman vindt dit advies van B. en W. vreemd. Tndertijd is tot verhaal van pensioenbijdra gen besloten, teneinde deze ambtenaren te kunnen treffen, door dit, adres zijn die ambténaren meer to trollen en spr. zou het daarom beter vindon het adres af te handelen. Voorzitter antwoordt, dat niert. door B. en W. wordt voorgesteld het adres van Grootebroek voor. konnis- geving aan te nemen, maar om het adres aan te houden. Nog altijd is de beslissing niet ingekomen van Ged. Staten op het raadsbesluit pensioenbijdra gen te verhalen en de beslissing van Ged. Staten zal van invloed zijn op de beslissing omtrent het adres van Grootebroek. De heer Bregman zegt, dat- het adres van Oroote^- broek verder strekt, hoewel hij er niet voor 19, om hat to doen. Spr. heeft geen bezwaar hot adres aan te houden. Hiertoe wordt besloten. Volgt het rapport van den accountant over het elec- triciteitsbedrljf over 1922. Hit dit rapport blijkt dat de balans een winst aan- "ooft van f5449.79, ook dit cijfer is oven geflatteord door het wat later opnemen der meters. Er is af geschreven een bedrag van f8357.03K. In do laatste drie maanden is de verkoop van stroom zeer gesto- gen. In de eerste 9 maanden werd verkocht 52874 KAV.U. en in hot laatste kwartaal 32772 K.VV.U. Hot stroomverbruik was in 1920 30875 lichtstroom, 72115 krachtstroom; ln 1921 resp. 37354 en 2G462; in 1022: 52002 en 33044 K.W.U. In aansluiting met dit rapport stellen B. en W. voor >m tot stroomprijsverlaging over te gaan, ingaande I Mei a.s. Do lichtstroomprijs te vorlagcn van 40 op 37 ct. oor K.W.U. Bij een geraamdo afname van 60.000 K.VV.U. zul dit minder opbrengen f1800. De kraehtstroomprijs to berokenon volgens over gelegd tarief, dat eon mindere opbrengst goeft van 500. Hierdoor zal. meenet B. en WM het gebruik van krachtstroom worden bevorderd. Hof, winstsaldo willen B. en W. storten in het ver- niouwingsfonds. Het nieuwe tariof, ontleend aan dat van do ge- neente Zijpe. «eeft aan: do eerste 1Ö0 K.W.U. 35 jent, tweede 100 K.W.U. 30 cent, derde 100 K.W.U. Ti cent, vierde 100 K.W.U. 20 cent, vijfde 100 K.W.U. 1734 cent. alle volgende K.W.U. 15 cent. Het gevolg hiervan is dat de kleinste verbruikers even zullen stijgen, de pi-oot verbruikers een voordeeliger tarief zuikn krijgen. Ue heer Helder kan zich vereenigeri met het voor del orn de winst te storton in het vemieuwings- .'onclt. Spr. heeft gehoord dat er kans bestOAt dat de bemaling aan de Nes verandert. Daardoor bestaat de kans dat de Nes voorzien wordt van eloctrisch licht wordt toegestaan, ten einde in het belang van het jen dit eou dan uit hot vernieuwingsfonds kunnen bedrijf, aan hen bijzondere aanbiedingen ie kunnen worden betaald. In beginsel is spr. er voor dat de f'gr— winst blijft in het bedrijf, die winst moet ten goede komen aan de afnemers. Ook kan spr. zich ver- lenigen met het voorstel om het tarief voor licht- docn op den grondslag van den kostprijs bij éigen op- wekking benoodigd: o. dat het wenschelijk is het Aannemingsbedrijf hls onderdeel van het P.E.N. ten spoedigst© te liquiueeren en het handelsbedrijf tc beperken tot het maken van propaganda voor de bedrijfsvoering, door hel inrichten van monsterkamers, enz. Hierna sluiting. Vergadering op Vrijdag 27 April 1923, des middags half drie uur. Voorzitter de heer P. Hopman, wethouder. De heer Hopman zegt, dat door ongesteldheid de Burgemeester verhinderd is en spreekt den wènsch uit dat deze spoedig hersteld moge zijn. Afwezig de heer L. J. Roggeveen. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring Ier notulen. Gelezen wordt een briefje van den heer Kooiman, burgemeester van Purmerend, als antwoord op een door den Burgemeester van Schagen gezonden schrijven naar aanleiding van hert. beginuur der markten. De heer Kooiman deelde mee, dat een aanvraag om ontheffing van het late aanvangsuur der markt was aangevraagd. De beschikking was nog niet bekend. Van Ged. Staten was bericht ingakomen met vrij stelling onderwijs lichamelijke oefening aan de U.L.O.--school, mits de vakken vrije en ordeoefenin- ?en in het leerplan werden opgenomen. Al reeds ge schied. Van Ged. Staten was goedkeuring ontvangen op ie keurloonen; voor fyet te slachten vee; eveneens is xoodgekeurd 6e suppletoire begrooting dienst 1922. Ook is door Ged. Staten goedgekeurd de bepaling omtrent waterdichte vergaarbakken voor uitloop orivaten buiten de kom der gemeente. Ged. Staten hebben ovenoen3 goedgekeurd veror- ler.ing begrafenisrachten; dito aankoop water, van den polder Schagen. 1D>9 SLomnkHjèco gotdSbturing ia vertond var- droom terug te brengen tot 37 cent. Niet geheel ver enigen kan hij zich met het voorstel ten aanzien /an de krachtstroomtarieven. Spr. wil niet graag lat een deel der afnemers meer moeten betalen, ter wijl over het algemeen de stroomprijs verlaagd wordt Spr. stelt deze tarieven als volgt voor, eerste 100 K.W.U. 25 cent, tweede 100 K.W.U. 25 cent, derde 100 K.W.U. 22J4 cent, vierde 100 K.W.U. 20 cent, vijfde 100 K.W.U. 17M cent en daarboven 15 cent per K.W.U. Bij dit voorstel zal het bedrijf een grootere winst- Ier ving hebben van f 169.36, wat spr. in verband met het winstsaldo geen bezwaar noemt. Door spr.'s /oorstel bestaat meer kans tot toename van het klein verbruik. Voorzitter zegt. dat het voorstel van B. en W. een zeer geringe verhooging voor de kleinverbruikers in hield, maar het voorstel van den heer Helder betee- kent ook een klein nadeel voor het bedrijf. Spr. en ook de heer Trapman, kunnen zich wel met het voor stel van den heer Helder vereenigen. De voorstellen van B. en W. eewijzigd als door den heer Helder voorgesteld, worden hierop aange nomen, nadat de heer Overtoom nog een enkele in lichting had gevraagd. Van het R.-K. Kerkbestuur is het verzoek ingeko men vaststelling bijdrage der gemeente in de Katholieke school voor 1923. Een opgemaakte lijst geeft dit bedrag aan op f 1240.32; waarvan 80 pet. reeds als voorschot is ont vangen. Goedgevonden. Van het bestuur van den Bond tegen het schenden van Gods heiligen naam is het verzoek ingekomen, om hei. vloeken enz. in het openbaar tegen te gaan. B. en W., hoewel een9 met adressanten over 't af keurenswaardige van het vloeken, verwachten van een verbodsbepaling in de praktijk weinig resultaat. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangeno men. Van den heer J. Zeeman Dz., Petten, ia het verzoek ingokaawn, ©am van és eaunewato t© kuiaatea koe-pon

Schager Courant | 1923 | | pagina 9