Alititii Nism- "Jwinl\ DE LANGE I DE MQRAAZ, Raad Nieuwe Niedorp. VAN RIJSWIJK's Dinsdag I Mei 1923. EERSTE BLAD. DE LE.VE.R'5 2EEP MY Fabrikanten van ■SunU'ght en Lux Binnenlaudsch Nieuws. SCHA 66ste Jaargang. No. 7222. CDII Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zatord&g. Bij inzending tot 'b morgana 8 uun, worden Acïve.r- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Prijs per 8 maanden fl.05. Loane nummers 0 cent. ADVERTHN- TIöN van 1 tot 5 regola fl.10, iedere regel meer 80 cont (bewijano. POSTREKENING Na. 33330. INT. TELEF. na. 20 inbegrepen). Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Uitgevers t N.V, v.h. TRAPMAN Co., Schagoi DIT NUKHER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Zaterdag 28 April 1923, des middags 2 uur. Afwezig Mevrouw Maata-Swan, mat kennlageviDfl van verhindering. Voorzitter de h*«r P. Koopman, burgemowitar, secretaris do lieer P. Haringhuizen. Na opening volgt lezing der notulen, die ongewij zigd worden vastgesteld, onder dankzegging aan den secretaris. Ingekomen stukken: a. De goedgekeurde gemeenterekendng, idem raads besluit tot het heffen van keurloon, bericht van Ged. Staten dat de beslissing omtrent het besluit tot aanwijzing van een tijdelijk schoollokaal verdaagd is. JHot onderzoek is nog niet «fgeloopen, schreven Ged. Staten. b Het proces-verbaal van kasverificatie in het Ie kwartaal 1923. In kas was en moest zijn f9298.95, waarvan f 5011 bij den postcheque- en girodienst. c. Verslag eener vergadering van de Gascommissie. op 27 Februari 1923, in welke vergadering o.m. den gasdirecteur word opgedragen, naar aanleiding van een verzoek van bewoners aan den Wateringskant en Moerbeek, een onderzoek in te stellen naar de kosten van aansluiting van Moerbeek, Tot voorzitter verd herbenoemd, na 2 vrije stemmingen en een herstemming, de heer J. Koomen Hz. De heer Wit had gehoopt, dat het verslag uitge breider zou zijn en vraagt, of het onderzoek door den directeur nog niet is afgeloopen. Voorzitter zegt, dat door de stagnatie in helt Ruhr- gebied de ijzerprijzen zoo zijn gestegen, dat de di recteur de aansluiting van Moerbeek than9 sterk OiO it afraden. De toestand moet eerst wat meer nor- ma ,1 zijn. De heer Wit vraagt, of de gascommissie den direc teur geen vrij mandaat had kunnen geven, opdat, als de ijzerprijzen normaal zijn, de directeur tot aan sluiting kan overgaan. Voorzitter zegt, dat de meerderheid der gascom missie dat niet wilde. Als de ijzerprijzen lager wer den, heeft de gascommissie beloofd te zullen verga- gaderen en dan zou er spoed achter worden gezet. De heer Borst vraagt,, naar het verschil in kosten van do school verwarming, brandstoffen en gaska chels. Voorzitter antwoordt, dat dit overzicht nog moet worden gemaakt als het seizoen afgeloopen is. d. Verslag en rekening en verantwoording der Ge zondheidscommissie .te Hoorn, over 1922. Zal circu- leeren. De rekening sluit met een batig saldo van f 832.29*4 e. Verzoek om instemming te willen betuigen aan het adres van den Raad der gemeente Grootebrook aan Ged. Staten, houdende verzoek tot herziening van de jaarwedderege 1 ing van de Burgemeesters, secretarissen en ontvangers in deze provincie, wijl de levensstandaard is gedaald en de bedragen voor de wedden benoodigd, li) vele gemeenten tengevolge der slechte economische toestanden met moeite wor den opgebracht. B. en W. adviseeren, niet tot adhesiebetuiging over te gaan, daar, naar hunne moening de tijd Van. herziening nog niet gekomen is. De heer Wit kan zich niet met het advies vereeni gen, spr. wil we1 adhaesie betuigen. De salarissen zijn verhoogd omdat er belangrijk meer werk was door de distributie en mobilisatie en omdat de le vensstandaard hooger was. Nu heeft de distributie opgehouden, mobilisatie is afgeloopen en ae levens standaard is eenigszins verlaagd. De economische toestand is bovendien, zoo, dat de burgerij met moe re de kosten kan opbrengen. Wat hot salaris van den secretaris betreft, spr. acht 't niet noodlg daaraan direct te tomen, maar wel ip het salaris van den burgemc ester ad f 2000 en in dat van ont vanger, vooral omdat de gemeente nu ontlast is van het innen der plaatselijke belastingen. De heer Borst meent, dat lettend op de situatie in de gemeente verlaging niet noodig is. De secreta ris is nu tevens ontvanger, doch als die functies werden verdeeld, zou maar schraaltjes met de sala rissen kunnen worden rondgekomen. De levensom standigheden. zijn maar heel weinig verbeterd. Spr wijst op het geval, dat die ambtenaren kinderen zou den hebben, die ze zouden laten studeeren, dan moes ten die ambtenaren een andere betrekking zoeken. Do heer Visser zegt, dat B. en W., niet kunnen ac cepteeren de redeneering als zou de economische toestand verlaging noodzakelijk maken. Moeten nu de salarissen omlaag, omijit do economische toe stand ongunstig is? Moeten daarom de ambtenaren hongerlijden? De algemeene levensstandaard is zoo mimiem gedaald, dat B. en W. dat ook geen reden achten. Wat Nieuwe Niedorp alleen betreft, spr. meent, dat de oorzaak van de hooge lasten niet wa ren hooge salarissen, die hooge lasten, waren oor zaak van noodwendige uitgaven. Spr. wijst op het bedroefd slecht betaalde ambt van secretaris, f 1900, dat omdat het verbonden is met het ambt van ont vanger, verhoogd wordt tot f2600. B. en W. hebben zich afgevraagd, of dat salaris nu te hoog is voor iemand die Nieuwe'Niedorp ala secrotaria heeft te dienen. De heer Wit meent toch, dat de levensstandaard iets ia verlaagd. Maar bovendien de inkomens der burgera zijn zoo geslonken en waar niet ia, kan niet worden gegeven. De heer Visser herhaalt, dat die hooge lasten heel andere gronden hadden dan de salarissen. Ook de heer De Groot is voor adhaesiebMuiging. Spr. hoopt, dat wanneer er op die manier meer drang komt, Ged. Staten met een herziening zullen komen. Do heer Viseer had het wel over hongerlijden maar spr. verwacht niet dat Ged. Staten de salarissen zoo zullen verlagen. Als er iets is te bezuinigen, ligt het )p onzen weg, daarvan gebruik to maken. De heer Gaijaard wijst op de onjuiste redeneering van den heer Wit, waar deze spreekt van de ver meerdering der werkzaamheden door de distributie, terwijl de heer Wit het salaris van den secretaris wil handhaven. Wat het salaris va» den burgemoe»' Japonnen^ jumpers.blouses. onderdoed, alles kunt U thuis zelf verven in mooie blijvende kleuren niaienU TwinK gebruikt dat in 24 prachtige kleuren, verkrijgbaar is. ,VtAAR.DING£M ter betreft, Ged. Staten zullent zich op het standpunt plaatsen, dat wanneer er eon burgemeester noo dig is, iedereen zal kunnen «olliciteeren, niet alleen de best gesitueerden, zoodat alleen de goed gesitueer de boer of burger burgemeester kan worden, maar ook iemand die daarvoor de bekwaamheid had Spr. wijst op de salarissen voor den oorlog, toen was het in hooge mate hongerlijden en spr. zal er niet aan mee doen, naar dien tijd terug te gaan. De heer Wit zegt, dat hij gezegd heft, niest aan het salaris van den socretaris te willen tornen, maar hij heeft niet gezegd, dat hij het salaris niet te hoog vindt. I Voorzitter zegt, dat de salarisregeling bij Ged. Sta ten is. Denk dat eens anders, dat die regeling bij j de Raden was. zou dat geen eigenaardige toestanden I geven? Spr. weet niet, of het dan wel beter zou we- i zen. De heer Wit zegt, dat het niet. zijn bedoeling is, de menschen te beknibbelen, maar het is voor do bur gerij moeilijk bij elkaar te brengen. Dat zal voorz. als practisch landbouwer ook wel weten; Voorzitter zegt, dat het ambt van burgemeester nu wel behoorlijk wordt betaald, maar voor den oor log liet het wel wat te wenschen over. j Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen mot 4 tegen 2 stemmen, tegen de heeren Wit en de Groot. i. Van het gemeentebestuur van Winkel oen con cept-gemeenschappelijke regeling tot toelating van kinderen uit naburige gemeenten tot een der scholen voor openbaar lager en uitgebreid lager onderwijs in do gemeente Winkel, 1 De kosten zullen per kind tljn f7:50 voor de open bare lagere school en f10.voor U.L.O. school. Al gemeen wordt het een zeer billijke regeling genoemd tu wordt zij dan ook geaceepxeerd. Vastgesteld wordt het kohier van de hondenbelas ting, tot een bedrag van f299, waaronder 50 honden ad f 5. Goedgekeurd worden af- en overschrijvingen f8784.98**, betaling uit onvoorziene uitgaven f497.50, suppletoire begTooting f 5483.87 *4. In deze begTooting zijn de kosten opgenomen voor aansluiting bij de waterleiding der gemeentegebou wen en spruitstukken en brandkranen. De heer De Groot wijst op de droogte die we heb ben gehad en vraagt of voor de niet-aangeslotenen I geen water beschikbaar had kunnen worden gesteld len of in de Sliksteeg daartoe geen gelegenheid kon .worden gemaakt. De heer Visser zegt, dat de hooge kosten B. en W. hebben teruggehouden. Het beste is dat het over den i meter gaat en dat zal nu wel gebeuren. Voorzitter zegt dat er dan gelegenheid bestaat wa ter af te halen van het Armenhuis en van het Raad huis. Het zal de gemeente een paar honderd gulden kosten. Volgt benoeming van de Schattingscommissie R. I.B. i De aftredende leden zijn de heeren G. Gaijaard, J. de Groot, J. B. Wilken en D. Wit Cz. Bij eerste stemming worden herbenoemd de heeren De Groot en Gaijaard. De heer De Groot zal het nog eens probeeren, maar hij hoopt dat het salaris niet meer naar de laagte gaat, want dan loopt hij eruit. Voor de 2 overige zetels wordt oen herstemming gehouden, daarna nog een herstemming tusschen de heeren Wilken, Wit, Visser en Haringhuizen, die respectievelijk 2, 2, 3 en 3 stemmen verkregen. Geen meerderheid, zoodat nu per zetel wordt gestemd. Vacature Wilken: Haringhuizen 1, Wilken 2, Vis ser 3, D. Wit 1 en blanco 1 stem. Gekozen is de heer A. Visser, die aanneemt. I Vacature D. Wit Cz.: Wit 2, Haringhuizen 8, blanco 1 stem. De heer Haringhuizen is benoemd doch be dankt. De volgende stemming heeft tot uitslag: H. Borst 2, D. Wit 2, mevrouw Maats 1 en blanco 1, volgende stemming: H. Borst 2, D. Wit 2, blanco 2 stemmen, waarna als oudste in jaren de heer Borst als benoemd wordt verklaard en deze neemt de benoeming aan. Vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke' inkomstenbelasting. B. en W. zijn van meening, dat hot dit jaar geiden- do cijfer (3) voor fts* volgends helwingjaas kan won den gehandhaafd, De heer Visser zegt, dat we vorige keer pessimis tisch stonden ten opzichte van het vaststellen op 8, nu echter met optimistische gedachte, 3 zal ruim voldoende zijn. De heer Wit zegt dat het echter dit Jaar zwaar der zal drukken. De heer Visser meent van voor de eene categorie wel, voor de andere is het jaar goed geweest. De heer Wit verwacht dat de papieren wel te voor schijn zullen komen en dan zal wel blijken dat het voor de melkveehouders ook niet best was. Op de vraag van den heer Gaijaard deelt de aecre>- taris mee, dat met het voorgestelde cijfer een surplus van 3 4 4000 zal worden verkregen. Het hangt nog af van den stand der rekening over het afgeloo pen jaar. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat door hun College tot plaatsvervangend burgemeester is aangewezen de heer A. Visser. Inmiddels zijn ter vergadering verschenen heeren Armvoogden en Weesmeesters en wordt overgegaan tot de vaststelling der rekeningen van de Algemeene Armenadministratie en van de Ned. Herv. Weezen- administratie. De heer Visser brengt rapport uit ovor de Armen administratie. Aan den boekhouder wordt een pluimpje gebracht voor de eenvoudige overzichtelijke wijze van samenstelling der rekening. De subsidie van de gemeente bedroeg f 5457^32, vo rig jaar f 5657.59$*, geen groot verschil dus. Daar tegenover staat echter dat over 1922 de winst der boerderij was f3961.37, over 1921 f2638.75*4, zoodat de totale kosten voor de gemeente over 1921 waren f3018.84, dit Jaar f 1496.95, een vermindering dus van f1500. Het bezit der Armenadministratie is f 18709.32, \aststaand kapitaal f26000, reserve f1000, schuld f 3000. Het inventarisbezit ls f 10015.40. De heer Gaijaard vraagt waarom de administratie bedankt heeft als lid der fokvereenigiti*. De heer Mijts zegt dat de kosten nogai hoog waren, t» rwijl J boer er we.nig voor voelde. I'!e /«g ui- er scha.ie dan voordeel; als bozwaar wcri genoeiud de keuring op de Kerkestroat en er werd bijna geen notitie van zijn vee genomen. De heer Visser is van meening dat pen gemeente boerderij in dc eerste plaata een zoo goede instelling als een fokvereeniging moet steunen, afgescheiden van do vraag of hot vóór- of nadeel oplevert Spr. zou graag zien dat de administratie weer lid! der fokvereeniging werd. ALKMAAR. Ao. 1804. DONDERDAGS te SCHAGBN HÓtel „Vredeloit". Opent Rekening-Courant. Zeer voordeelige condities. Schoenhandel - Schoenmakerij. Vertrouwd adres voor luxe en gewone 9choeneu legen uitersten prijs. De heer Wit wijst ook op de gelegenheid de melk aan „West-Friesland" te onderzoeken. Spr. wijst op het belang van dit onderzoek. Juist met de resultaten van dat onderzoek kunnen de deelhebbers rekening houden bij den afzet van het vee. De heer De Vries zegt, dat als de Raad het de Ad ministratie oplegt, het dan zal gebeuren. Voorzitter zegt dat de Raad; alleen zijn Idéé naar voren brengt. Voor de rest wordt het aan de Arm voogden overgelaten. De heer Visser ziet toch graag dat het in de rich ting ging van de fokvereeniging. De heer De Vries meent ook dat als er lots moet gebeuren, de administratie eerder lid van de fokver eeniging zal worden. Als het onderzoek der fabriek bij den weesvader gebeurde, maar het kan nu nooit zuiver wezen, het melken geschiedt op 2 plaatsen. Van de fokvereeniging krijg je een controleur bij je. De heer Wit zegt, dat. tegen den kostenden prijs, zeer laag, ook door „West-Friesland" een monster nemer wordt gezonden. De heer Gaijaard heeft in comité nog iets over de Armenadministratie. De rekening wordt vervolgens vastgesteld. Voorzitter brengt hierna rapport uit over de Wee- zenrekening. Alles is secuur nagegaan en niet de minste op- of aanmerking werd gemaakt. Voorgesteld wordt dan ook de rekening goed te keuren en de weesmeesters dank te zeggen voor hun gehouden beheer. De ontvangsten bedroegen f 19644.17, uitgaven f 14142.87, batig saldo f5501.30. De jaarstaat gaf aan bezittingen aan, in 1921 f 133539-58 thans f 135908.24. Deze rekening wordt ook onveranderd vastgesteld en voorzitter brengt beide colleges dank voor het ge houden beheer en de gemeente beveelt in het volste vertrouwen het beheer weer aan hun toe. Hierna sluiting. ALKMAAR. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1923 veroenigde de Raad zich met een door den heer J. Woaterhof ingediende motie waarin de wenschelijk- heid werd uitgesproken, om door een veelzijdig sa mengestelde commissie de exploitatiemogelijkheid te doen onderzoeken van een modern Centraal Zie kenhuis met klasseverpleging op neutralen grond slag hier ter stede. B. en VV. stellen thans voor, na overleg met de be trokken besturen daarin te benoemen: tot lid, tevens voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, burgemeester; drie leden van den Raad, door dezen aan te Rijzen, de heeren S. W Aratz en dr. A. van der Horst, als le den van het bestuur van het Stads-Ziekenhuis; dr. J. H. van Dam, arts aan het stadsziekenhuis; dr. J Degenaar voorzitter gezondheidscommissie; dr. R. G. C SchrCder, voorzitter afd. Alkmaar, van de Ned. Maatschij. tot bovordering der geneeskunst; mr. A. M. Ltdeboer, kringcommissaris van bet Nederl. Roo- de Kruis alhier; den heeer J. Ringers, als raadslid- bouwkpndige. voorzoover hij nieit reeds als lid van den Raad zitting zal krijgen. Voorts vragen B. en W. een blanco crediet voor de commissie. ACHTERUITGANG IN DEN DRANKHANDEL? Men schrijft uit Alkmaar aan heit Hbld.: Bij den aanvang van het vergunningsjaar op 1 Mei 1922 bestonden in deze gemeente 71 zaken, waarin met vergunning sterko drank in het klein werd ver kocht. Hieronder waren 17 zg. gérants. In den loop des jaars is dit aantal teruggeloopen tot 00, <Li. zes onder het maximum, waaronder vier zaken met z.g. gérants. Het gemeentebestuur zal dus na 1 Mei a.s. kunnen overgaan tot hot uitreiken van zes nicuwo vergun ningen tot den verkoop van sterken drank in het klein. HOOGWOUD. Vergadering van het Nutsdepartement Hoogwoud op Vrijdag 27 April Jl., 's avonds 8 uur, ten huize van den hoer O. Schermer. Aanwezig oorspronkelijk 8 leden, terwijl de penningmeester later verschijnt, Na opening door den voorzitter worden de notulen van de voorgaande vergaderingen gelezen en goedge keurd. Als ingekomen stukken komen aan de orde: Eon modedeeling van een vergadering van' het dis trict Noord-Holland der Mij. tot Nut van 't Algemeen op Zaterdag 28 April, halftwee te Alkmaar. Een schrijven van het Hoofdbestuur over cursus „Ons huiswerk", prospectus Ivense Co. Beiden voor ken nisgeving aangenomen. De heer R. Bruin wordt als lid van het Departe ment aangenomen. Volgt verkiezingen. Departement Bestuur: Aftre dend de heeren J. Breebaart Dz. en L. Boonstra. De heer L. Boonstra zag zich gaarne vervangen als secretaris in verband met zijn studie. Toch wordt hij herkozen; hij noemt voorloopig de benoeming weer aan. Na twee vrije stemmingen en herstemmingen wordt verkozen als lid de heer F. Houter. Floralia Bestuur: Altredend de heeren P. Donker Jx. en D. Rooker. Ook wenscht men een lid te benoe men in de plaats van den heer J. Slagter, die met Mei gaat vertrekken, ofschoon deze verzuimd heeft te bedanken. Benoemd worden de heeren P. Donker, D. Rooker en J. Boa Begrafenisfonds: Aftredend de heer J. Koorn Dc, Deze wordt herbenoemd. Leden Hoofdbestuur: Vacature Jhr. Mr. Dr. E. A. v. Beresteijn, verkozen Prof. Dr. K. H. Roessingh te Lei den. Vacature J. D. D. Pruissen, verkozen movr. H. van Embdende Ridder te Amsterdam. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering wordt aangewezen de heer Da Jl>. van Beek en tot plaatsvervanger de heer L. Boonstra. Het is echter niet zeker dat ze kunnen gaan in verband met de verkiezingen en andere werkzaamheden. Verslagen instedlingen: Spaarbank; 1 Januari 1922 waren de inbrengers te goed f 95073.48, aan rente bij geschreven in 1922 f 3483, ingelegd in 1922 f 17390.80*$, totaal f 115947.28**. In 1922 is teruggevaraagd f 17337.34 Op 31 Doe. 1922 waren ze te goed f 98609.94**. Totaal der lasten f7142.50**, totaal der baten f6634.73. Ver lies f507.77**. Het reservefonds bedroeg 31 Dec. 1922 ruim 2.78 pet. van de schuld aan de inbrengers. Het aantal in 1922 gedane inlagen bedraagt 265. Het aan tal in 1922 gedane terugvragen bedraagt 84. Het aan tal boekjes in omloop op 1 Januari 1922 bedroeg 360. In 1922 aantal nieuwe inleggers 31. Totaal 391. In 1922 al hun geld teruggevraagd 33. Op 31 Dec. 1922 bedroeg het aantal inleggers 358. Bibliotheek. Gedurende het tijdperk 1 Oct» 1922 toet 1 April 1923 zijn uitgegeven 444 boeken aan 44 ver schillende lezers. Voorzitter en secrearis zullen de hoeken eens nakijken in verband met een opmerking van den bibliothecaris Men vindt goed, dat er nieu we catalogussen worden gedrukt., tegen vergoeding aan de lezers beschikbaar gesteld. Floralia. De ontvangsten hebben bedragen f 436.50. de uitgaven f416.85**. Saldo f 19.64**. Er zijn. 100 leden. Begrafenisfonds. 1 Januari 1922 bedroeg het aantal leden 683, overleden 9, bedankt 11, totaal 66*1. Nieuw ingeschreven 9, totaal 1 Januari 1923 672. Ontvang sten f971.99**, uitgaven f564.66, kas f407.34 *4. Bezittingen van het fonds: Nutsspaarbank f2001.02, Rijkspostspaarbank f5.53, kas f407.34**, totaal f2413.89**. Af 3 maal f60 is f180, blijft f 2233.89*4. 1 Janüari 1922 f 2094.56*4, 1 Januari 1923 f 2233.89*4. Verschilj f 139.33. Als vergaderplaats voor het volgend jaar wordt aangewezen het lokaal van den heer J. Modder. Bij de rondvraag protesteert de heer Spaargaren tegen de salarisverlaging van de hulp van den algo- moenen secretaris uit bezuiniging. Zijns inziens is er geen enkel motief om voor het werk dat in 't vorige jaar f 2500 waard was. nu f 2000 to betalen. Men doet beter, de bijdrage der departementen voor Nuts- i werk dan maar op f 0.25 te laten. Over de wijze van protest wordt dan nog een heelen tijd gedelibereerd, waarna besloten wordt, een voorstel met toelichting In te dienen om den post terug te brengen tot f 2500. Het voorstel Berkenwoude om naar gelang de con tributie der leden stijgt, grootor uotum op te vra gen voor het Hoofdbestuur vindt sympathie en be strijding. De afgevaardigde wordt vrij gelaten. De penningmeester zal or voor zorgen, dat de per sonen, die hot entreegeld voor den avond van mej. Nelly Menagé Challa gewaarborgd hebben, doch niet aanwezig zijn geweest, alsnog betalen. Hierna slui ting. - WIERINGEN. Onze plaatsgenoot dc jongeheer Corn. Bakker Hz., leerling aan de Normaalschool te Den Helder, slaagde te Haarlem voor het toelatingsexamen aan de Rijks kweekschool voor Onderwijzers. Men deelde ons mede i dat aan dien jeugdigen leerling tevens is toegezegd het genot der Rijxsstudiebeur^, hetwelk ons zeer vod ge noegen doet-

Schager Courant | 1923 | | pagina 1