SGiDeenteraadsverkiezingen. g Brieven uit Engeland. geworpen op de Eindhovensöhe ontginning en men net kwajongens de dijken doorsteken. De kleine dijk langs de grenslijn werd opi 3 plaatsen" de groote dijk, paraiel loopend met de "Dommel op 2 plaatsen doorgestoken, waardoor de prachtige Eind- novensche ontginning geheel onder water werd gezet. c,n wat constateerde men nu'/ Dat het onder watef loopen van het Gestels Broek geen invloed had op den watertoevoer in de Veldhovensche eigendommen. Het doorsteken van dijken is een ernstig feit, dat met 6 jaar kan gestraft warden. De Kon, Marechaussée heeft de zaak in handen, BOKKING-UITVOER UIT HET ZUIDERZEEGE BIED. Men 'schrijift aan de N. 'R. Grt. Nadat in een drietal jaren geen uitvoer van Zuiderzee- ookking naar Duitschland had plaats gehad en dez* mdustrie, nu de groote export-roókerijen stil lagen, eenê. zeer ernstige malaise doormaakt (de Huizer-hande aars verzonden somtijds een 1000-tal wagons per jaar) heeft er dit voorjaar weder bokking-export plaats, hoofdzake!ijk door de Gooische rookerijenoófi: via. Kanjpen heefft eenige verzonding plaats gehad. De exporteurs hadden daarbij met een dubbele moeilijkheid te kampenle. het enorme valuta-verschil2e. de verkeers-be^waron. Welke ongelooflijke prijzen er thans moeten betaald worden en dat voor bokking die toch in Duitschlan^ volksvoedsel is, moge blijken uit de noteering van het gewone mandje Z.zeebokking (100 stuks); n.I". 18.000 mark. De export riehtte zich uitsluitend paar cie van ouds/ bekende goede afneemcentraKeulen, Aken, Dussel- dorf, dus in bozet gebied; daartoe werd het product ge dirigeerd od de Limb. grensplaatsen: Venlo-Heerlert enz., die het gunstigst lagen voor don uitvoer naar het oedoelde deei der Rijnprovincie. Aan invoerbelastin^ moest 10 pet. worden betaald. De daling van de jMark van $inde April 'is op dezen bokkinghandel' van ongunstigen invloed geweest. Het «seizoen, vroeger de voornaamste omzetpenode van be werkte visch voor het Z. zeegebied zal1 plm'. 6 weken duren; de omzet-cajfers beltepen enkele dagen 40 oO millioen Mark voor de gezamenlijke groepen. D"ft vischfabriekcn, die de Holl. .firma's indertijd te Neuss. Kleinenbrtlche, en Gildenhaus Rebben gesticht, zijn niet in werking gebracht; het technisch rookerspersoneel, dat daartoo uit de Z.zceplaatsen moet meegenomen worden, £ou een zóó hoog bedrag in Marken moeten ontvangen om het gelijkwaardig Nederl. loon te verdienen, dat de exploitatie dit niet kon dragen. OUDKARSPEL. Bij' de op Dinsdagavond gehouden stemming voor een lid van het bestuur van den polder Woudmeer onder Harenkarspel, wegens bedanken van den heer Doekes Jz., zijn uitgebracht 39 stemmen, waarvan op den heer C. de Vries 22 en J. Strijbis i7 stc^nmen, zoodat is gekozen tie heer C. de Vries, die bij de stemming tegenwoordig zijnde, 2ijn benoeming heeft aangenomen. ZIJPE. De N.V. Maatschappij'' „Alkmaar Packet", zal met een salonboot een dienst ojienen tot vervoer van per sonen langs het Noordliollandsch Kanaal van Herder naar Alkmaar en terug. Tot ihet in- en uitlaten van reizigers zal worden stilgehouden te Helder, 't Zand Schoor]dam en Alkmaar. Van 20 Mei tot 15 Juli 1923 zal de dienst alleen worden uitgeoefend op 'Zon- on Feestdagen. Van 15 Juli tot 3 Sept. 1923 wordt de dienst uitgeoefend op de werkdagen op de uren: "8 v.m. van Helder en 3.o0 van Alkmaar; op den Zondag op de uren: 8 vjn. van Helder en 6 n.m. van Alkmaar. HARENKARSPEL. Totaal uitgebracht 1280 geldige stemmen, Kiesdee ler 182 6/7. Lijst 1, Vrijz.-Dem., 478, waarvan C. Francis 250, S. J. de Vries 32, P. de Jong 35, L. Reuvers 52, P. Borst 106, P. Schouten 3. Lijst 2, Katholieken, 662, waarvan: A. Dekker 569, J. de Groot 25, A. Groen li, A. Duijves 3, J. Hoebe 4, N. Boon 1, P. Nieuwboer 28, J. Molenaar 21, Lijst 3, Anti-Revol., 90, waarvan L. Doekos 89, W. Kok 1, G. Elzinga 0. Lijst 4, S.D.A.P., 50, waarvan K. v. d. Sluis 43, Mevr. Bakker 7. Gekozen: C. Francis, S. J. de Vries, S. P. Borst, al len aftredend, (Vrijz.-Dem.), A. Dekker, aftr., J. de Groot, aftr., A. Groen en A. Duijves (R.-K.) ZIJPE. Totaal geldige stemmen 2130. Kiesdeeler pl.m. 194. Lijst la Katholiek Burgterbrug: totaal 140 stemmen, waarvan P Hoedjes 128, P. Apeldoorn 9, J. E. J. Kra mer 1, P. Schilder 2. Lijst lb Katholiek 'tZand: totaal 402 stemmen, waarvan J. A. de Wit 323, Jb, Schilder Q, Jb. de Groot 5. H. Dignum 60, A. Slijkerman 1, A. F. Meijer 7. Lijst 2, C. Hooij: totaal 367 stemmen, waarvan C. Ilooij 311, J. Raat 39, C. Tiol 7, J. Delver 3, W. Jim- mink Hz. 2, Kr. Baken 9, H. 't Hart 5. Lijst 3, Vrijzinnig-Democratem totaal 844 stemmen, waarvan G. v. d. Sluijs 391, A. Brak 163, A. Appel 38, J. Hoogland 25, J. Rampen 17, K. Kant 16, C. Smit Gz. 22, J. van der Oord 5, Mevr. WinkelBrak 8, J. Brak Jz. 8, K. Hopman 2, G. Blaauboer Cz. 6, C. Paarlberg Gz. 0, P. Doom 106, J. Asjes 22, C. de Boer"5. Lijst 4, S.D.A.P. totaal 377, waarvan A. Kapitein 271, C. Nanni3 39, J. C. Bellis 22, Jn. de Graaf 12, mevr. A. KapiteinBoon 11, H. Rens 6, A. Veter 7, A. Bur ger 2, C. Tromp 3, J. Kouwenberg 0, K. Kossen 2, C. Akkerman 2. Gekozen zijn: van lijst la: P. Hoedjes; van lijst lb: J. A. de Wit en Jb. Schilder (aftr.); van lijst 2: C. Hooij' (aftr.) en J. Raat; van lijst 3: G. v. d. Sluijs (aftr.), A. Brak (aftr.), A. Appel (aftr.) en P. Doom. van lijst 4: A. Kapitein (aftrj en C Nannis (aftr.). De nieuwe Gepieenteraad zal bestaa«n uit 4 Vrijzin nig-Democraten, 2 van de Hooij^groep, 2 Sociaal-De mocraten, 3 Katholieken. De oude Raad bestond uit: 4 Vrijzinnig-Democraten plus C. Hooij, 3 Sociaal-De mocraten en 3 Katholieken, zoodat de Sociaal-Demo craten een zetel hebben verloren aan de Hooij-groep. Voor de verschillende stemdistricten was de uitslag al3 vo-lgt (uitgebrachte geldige stemmen). NIEUWE NIEDORP. Totaal geldige stemmen 811, kiesdeeler 1156/7. Lijst 1, Katholiek, totaal 124, waarvan J. de Groot 99, H. Keesom 25, J. Stoop 0, W. Leegwater 0, Bruin 0. Lijst 2, Vrijzinnig-Democraten totaal 583, waarvan: P. Pluister 145, Jb. Kooij* 11, J. M. Noordijk 17, D. Wit Cz. 121, P. Blokker 30, Mevr. Maats 18, A. Visser 208, J. A. Mijts 10, A. Vethman 3, S. Kat 7, J. Kruijff 3, D Olie Az. 10. Lijst 3, S.D.A.P., totaal 104, waarvan G. Gaijaard 68, H. Borst 19, G. v. Essen 8, C. Deinum 3, D. Kaaij 6. Zoodat gekozen zijn: Van lijst 1: J. do Groot. Van lijst 2: P. Pluister, Jb. Kooij1 Cz., J. M. Noordijk, A. Visser, D. Wit Cz. Van lijst 3: G. Gaijaard. De S.D.A.P. verliest oen zetel aan de Vrijzinnig-De mocraten. WINKEL. Lijst 1, P. Dekker, totaal 173, waarvan district Winkel llf), district Lutjewinkol 63. Lijst S.D.A.P. totaal 154, waarvan district Winkel 98, dist riet Lutjowinkel 56. Lijst Vrijheidsbond, totaal 242, waarvan district Winkel 133, district Lutjewinkel 109. Lijst Vrijzinnig-Democraten, totaal 252, waarvan district Winkel 164, district Lutjewinkel 88. Totaal goldigo stemmen 821; kiesdeeler 1172/7. Op lijst 1 gekozen P. Dekker, rost 555/7, welke' ver loren is, doordat deze lijst niet verbonden was. - Op lijst S.D.A.P., gekozen Kriek, rest 365/7, waar voor 1 zetol toegewezen aan L. v. Wijk. Op lijst. Vrijheidsbond gekozen: K. Breebaart Jz. en Jb. Spaans. Op lijst Vrijzinnig-Democraten gekozen: G. Kamp en D. Brugman Jbz. Van do zittende leden koeren terug: S. Kriek (S.D. A.P.), K. Breebaart Jz. en J. Spaans (V.B.), G. Kamp (V.-D.) De nieuwe samenstelling is 1 neutraal, 2 S.D.A.P., 2 V.B., 2 V.-D. Do oude samenstelling was 3 S.D.A.P., 3 V.B., 1 V.-D. WTERIN OERWAARD, Uitgebracht: 521 stemmen, waarvan 21 ongeldig, dus 500 geldig. Kiesdeeler 713/7. Lijst 1, Plattelandspartij, 105 stemmen, waarvan Jb. Waiboor Hz. 28, P. Harder 11, C. Rezelm&n Jz. 46, .Jb. Bakker 20. Lijst 2, Vrijzinnig-Democraten, 182 stemmen, waar- van II. K. Koster 87, H. Limpers 50, Jb. Speets 18, H. Slikker 9, A. Blaauboer 11, P.#Slikker 3, IC Mosk 4. Lijst 3, Vrijheidsbond, 213'stemmen, waarvan: A. D. Sloutel 60, C. J. Blaauboer Vries 66, P. Peper 13, K. Zijp 8, A. de Carpontior 5, P. Saai 0, A. Schouten 5, J. A. Bakker 2, K. Zander 5, J. Hauwert 25, R. Kaan 22, P. J. Visscher 2. Gekozen: Van lijst 1: Jb. Waiboor Hz., rest 34. Van lijst 2: H. K. Koster en H. Limpers, rest 39, waarvoor gekozen Jb. Speets. Van lijst 3: A. D. Sleutel en C. J. Blaauboer Vries, rest 70, waarvoor gekozen P. Peper. De nieuwe raad bestaat dus uit 3 Vrijiheidsbonders, 3 Vrijzinnig-Democraten en 1 Plattelandspairtij. 1 ST. MAARTEN. Uitgebracht 541 geldige stemmen, Kiesdeeler ruim 77. Lijst 1, Anti-Revolutionnairen, totaal 66 stemmen, waarvan P. Gootjes 61, D. de Geus 3, C. de Geus 2, Lijst 2, Katholieken, totaal 85 stemmen, waarvan J. Limmen 81, C. Stoop 4, P. Blom 0, J. Blokdijk 0, L. Visser 0. Lijst 3. Vrijzinnig-Democraten 390, waarvan J. Glas 139, A. Wit 73, D. Schermerhorn 25, A. Blok 15, J. Brommer 17, Jn. Schoorl 35, Mevr. C. M. Schermer horn—Kieft 41, A. Brak Jz. 8, D. Burger 11, D. A. Blom 13. J. Bijpost Ta. 9, L. Bart,en 4. Gokozen zijn: Van lijst 1: P. Gootjes (aftr.). Van lijst 2: J. Limmen (aftr.). Van lijst 3: J. Glas (aftr.), A. Wit (aftr.), D. Scher merhorn (aftr.), A. Blok (aftr.), mevr. Schermerhorn- Kieft. -£ 3 Burgerbrug 116 St. Maartensbrug 14 Schagerbrug 3 Oudeslüis 0 't Zand 7 4 i -Q "8 3 12 3 94 31' 272 3 55 33 144 66 3 148 280 219 126 71 3 146 54 73 76 28 Totaal 140 402 367 844 377 J 477 384 533 289 447 2130 AARTS WOUD. Door ve. trek van den heer J. van Soelen werd door '.ei Kerkbestuur alhier verhuurd 1 peceel bouwiand, groot 1.16 H.A. Huurder werd de heer D. Ruig voor f 151 per jaar. ALKMAAR. Wij vernemen, dat in de bestuursvergadering van „Alcmaria" V.V.V. van 15 dezer besloten is, dat dezen zomer op het Gemeentelijk Sportpark geen motorra ces of concours-hippique moer zullen worden gehou den. WIERINGEN. De heer P. P. Tijsen te Westerland, onlange door den gemeenteraad benoemd tot schatter voor de Rijksinkomstenbelasting, heeft voor die benoeming bedankt.; WIERINGEN. Naar wij verinnen, zijn de polder- en dijklasten van het Heemraadschap Wieringen voor 1923 met 12 per H.A. verlaagd en alzoo van f 16 op 14 terugge bracht. WIERINGEN. Naar wij vernemen, z&.l op Vrijdag 25 Mei 1923, des voorm. 10 uur in 't Hotel Lont te Hippolytushoef de 44e algemeen© vergadering der Ver. van Oudleerlin gen der Rijkslandbouw winterse hooi te Schagen, wor den gehouden. De agenda bevat een aantal punten waaronder mededeelragen betreffende de Zuiderzee werken door Ingenieur van der Wal; Na afloop der vergadering zal onder leiding van voornoemden In genieur een excursie worden gehouden, naar de Zui derzeewerken te den Oever en is hei alzoo gewenscht, fietsen mee te brengen. OUDE NIEDORP. Gokozen: 4 Katholieken, nl. J. Wit Sr., Th. Tromp (aftr.), J. Ligthart (aftr.) en A. Molenaar. 3 Vrijzinnigen, nl. Jb. Pluister, G. Liefhebber en C Over Kz. (met voorkeurstemmen). De heer Rempt is vervangen door den heer Lief j hebber. 1 De cijfers van Oude Niedorp zijn de volgende: Lijst 1. Katholiek, S16 stemmen, waarvan op: J. Wit Sz. 296, Th. Tromp 9. J. Ligthart 2, A. Molo-1 naar 2 D. Burger 2, P. Burgmeijer 1, Boekei 2, I Blaauw 2. i Lijst Vrijzinnigen, 243 stemmen, waarvan op P. i Pluister 101, G. Liefhebber 34; C. Rempt ^2, C. Over Kz 48; D. v. Zoonen 33, K. v. d. Oord 2, Jac. v Rhijn 3. Totaal geldige stemmen 559. Kiesdeeler 79 6/7. NOORDSCHARWOUDE, De uitslag van de raadsverkiezing is als volgt: Lijst 1, R.-Katholieken, 214 stemmen, waarvan G. Duijves (aftr.) 195, P. Zut (aftr.) 14, J. Zijp 4, D. Schuit 1. Lijst 2, Groep Arbeiders, 126 stemmen, waarvan J. Jes 103, J. Meeldijk 3, N. v. d. Abeele 11, A. v. d. Abeele—Marees 6. A. Heijimans 1, W. de Leeuw 1, C. Blom 1. Lijst 3, Vrij'Z.-Domocrafen', 350 stemmen, waarvan J. Ootjers (aftr.) 268, A. de Geus (aftr.) 15, N. Kooij 16, A. v. Nienes 24. J. Kuiper 8, J. Sijpheer 5, J. Kliffen 9, T. Kostelijk 4. C. Keeman 1. Lijst 4, Anti-Revol utionnairen, 105 stemmen, waar-j van A. Barton (aftr.) 94, G. Barten 6, P. Verburg 8, Jb. Jong 2. Uitslag: Lijst 1 twee zetels (2), Lijst 2 éen zetel (0), Lijst 3 drie zetels (4), Lijst 4 éen zetel (1). Tusschen haakjes is de bestaande verhouding. CALLANTSOOG- Geldig uitgebrachte stemmen 408. Kiesdeeler ruim 58. Lijst S.D.A.P. 164 stemmen, waarvan op: R. Hollan der 91, S. Kooger 40, C. Mooij 18, M. Thomasz 9, D. Vos 1, A. Kruit 2, Jb. Mooij 1, G. Baken Sz. 2. Lijst Katholieken 43 stemmen, waarvan op: W. de Wit 39, F. Veul 3, C. Wester 1. Lijst A. Kooger, 35 stemmen, waarvan op A. Koo ger 30, T. Mooij 5. Lijst Vrijzinnig-Democraten, 166 stemmen, waarvan op H. Kruisveld' 81, D. Sleutel 39, J. C. van der Plas 9, A. Baken 12, M. Vries 5, T. Del ver 1, P. Vis ser 2, mevr. Bakker-Hart 14, P. Nieuwiand 3. Gekozen: 3 Sociaal-Democraten, n.1. R. Hollander, aftr., S. Kooger, aftr., C. Mooij. 4 Vrijzinnig-Democraten, n.1. H. Kruisveld, D. Sleu tel, J. C. v. d. Plas en A. Baken. BROEK OP LANGENDIJK. Gekozen werden als gemeenteraadsleden: R. Slot (lib.), A. Glas, J. Bakker en O. Koedijk Ozn. (A.-R.), C- Ooievaar en L. van Zuidam (C.-H.) en P. de Boer (Transportarbeiders) (A.-R.). Deze wannen een zetel van de liberalen. De heer A. Vlug is niet herkozen. De partijen kregen resp. 226, 384, 236 en 118 stemmen. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE ALKMAAR. Gekozen 6 R.-K.: de heeren mr. A. J. M. Leesberg, F. Bak, H. E. Bosman, C. W. Keysper, mr. H. A. J. M. Kusters, G. van Slingerland'; 1 A.-R.: mr. D. Sluis, 2 V.-D.: de heer J. Cloeck en mej. N Caarls; 2 C.-H.: de heeren J. Ringers en J. Vogelaar; 5 S.D.A.P.: de heeren J. Westerhof, G. Veen, H. van Drunen, D. Plevier en mevr. Westerhof-Koopal; 3 Vrijheidsbon- ders: de heeren A. A. Thomsen, D. Govers en mr. P. A. Offers. De nieuwe samenstelling van den Raad is 9 rechts en 10 links; de oude was 8 rechts en 11 links. De C.-H. wonnen oen zetel; de S.D.AP. verloor er een. WIERINGEN. Voor het bouwen van een nieuw burgerwoonhuis voor rekening van den heer J. Sluis aan den Ko ningsweg alhier, werd ingeschreven door, de heeren J. C. Klein, voor f 4850, Th. II. Boerser), voor f 4800 firm. de Vries en Tijsen, voor f4444, N. J. Poel voor f4320, P. Dove® Jbz. voor f3912, S. Blaauboer Jz. voor f 3912. Gunning werd1 alsnog aangehouden. TONGBLAAR. Te Delft zijn een aantal ingezetenen, onder wie vele kinderen, lijdende aan tongblaar als een gevolg van het gebruik van rauwe melk. DE DIRECTEUR-GENERAAL DER P. EN T. Naar wij uit goede bron vernemen heelt, de heer E. P. Westervela, thans Minister van Marine, dezer dagen zijn verzoek om ontslag uit zijn vorig ambt, van directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, inge diend. DOOR EEN AUTO. Gisteravond ongeveer 8 uur is op den Rijksstraatweg onder Wassenaar de wielrijder B. uit Leiden komen de uit Den Haag. door een uit de richting Leiden) komende auto onderste boven gereden. De man werd ernstig verwond opgenomen. Hij had een diepe wonde in het achterhoofd en ernstige verwondingen aan de beenen. Nadat hij' voorloopig was verbonden, »verd hij door een passeerende auto naar zij'n woonplaats vervoerd. Volgens oo^etuigen berust de schuld bij den chauf feur, die zeer ver aan den linkerkant van den weg reed; de rietsrijder reed op het rijwielpad. T gen den chauffeur xwerd proces-verpaal opgemaakt, en de auto is'in beslag genomen. MIJNONGELUK TE EYGELSHOVEN. Heerlen, 16 Mei. Een ernstig ongeluk is gisteren gebeurd in afdceling V van de mijnen /Laura' en ,,/er- eeniging". te Eygelshoven. Een opzichter vond bij 2tijn controle in een gang twee mijnwerkers bewusteloos op den grond liggen. Onmiddellijk werd hulp ingeroepen en met het zuurstofapparaat de kunstmatige ademhaling toegepast. Een der arbeiders, zekere L. Gerards uit Nieuwenhaven, kwam na eenigen tijd bij. De andere echter, de 3u-ianee ongehuwde arbeider M. Sire.than uit Chèvremond bleek te zijn gestikt. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat beide arbeiders, die in dienst van de® ondernemer >vleyer met herstellingen bezig waren een schachtje opgeklommen waren. Daar kwamen zij in een "met gas gevulde ruimte. Zij "konden toen niet meer terug en vielen bewusteloos neer, met het bovenstaande droevig gevolg. Tel. EEN DRAMA. Te Enschede had Zaterdag: een 21-jarig meisje haar verloving met een 3(Xjarigen man verbroken. Toen het meisje zich gistermorgen ten huize vani haar tante aan de Twekkelerweg aldaar bevond, werd zij daar door den man opgezocht, die haar verzocht do ver keering weer aan te maken. Toen zij dit weigerde, schoot hij haar met een revolver door het hoofd. Daarna richtte hij het wapen op zich zelf. In zorge>- lijken toestand zijn beiden naar het ziekenhuis over gebracht. WORMERYEER. De Gemeenteraadsverkiezing alhier: had tot uit slag dat de S.D.A.P. van' 7 op 5 daalde. Gemeente belang bestaande uit verschillende middenstands- groepen 4, Rooqisdh-Katholieken 2 en Anti-Rev. en Neutralen elk 1. DE UITVOER VAN VEE EN HET MOND- EN KLAUWZEER. De heer Lovink, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van binnenlandsche zaken en land bouw gevraagd: Is het aan de regeering bekend, dat, zooals Hr. Ms. gezant te Bern mededeelt, do Zwitserscne regee ring den invoer van vee uit Nederland heeft verbo den, terwijl volgens berichten in de Nederlandsche pors dit verbod een gevolg zou zijn van de omstan digheid, dat dit vee lijdende zou geweest zijn aan mond- en klauwzeer? Indien er bij de regeering geen bezwaren bestaan om de juiste toedracht van het geen is geschied te vermelden, zou de minister dan bereid zijn daarbij tevens te willen mededeelen: a. of het bij het departement bekend was, dat in de betrokken streek, van waaruit het vee is geöx- porteord, sporadisch gevallen van mond- en klauw zeer voorkwamen; b. of mot het oog hierop bijzondere maatregelen zijn getroffen en zoowel ten aanzien, van. de controle op als de keuring van het te exporteeren vee, en c. of de keuring van de betrokken zending is ge schied door een rijksambtenaar, en welke voorzorgen waren genomen? Is de minister bereid, met het oog op de zéér groote belangen van den Nederlandschen landbouw, bij den export van vee en do hier en daar spora disch voorkomende gevallen van mond- en klauw zeer, bijzondere maatregelen te treffen, alvorens ver lof tot export te verleenen? Zoo ja, is de minister bereid, die maatregelen mo de te doelen? EENIGENBURG. Dinsdag vergaderde tfe tuinbouwvereeniging De Noord-West", in' het lokaal van den heer J. Doorn. Aanwezig met bestuur, 20 leden. De voorzitter, de heer Teensma, opent met een gepast Svoord deze vergadering, in het bijznoder de pers welkomheetende. De notulen worden gelezen en in dank 'goedgekeurd. Hierna volgt een meaedeeling en nadere uiteenzetting door voorzitter, betreffende het millioen en-saldo bij de „Groote Centrale". [Voorzitter herinnert aan de publi catie, hieraan in de dagbladen gegeven en veronder- Ostelt dat de vergadering wel op ae hoogte zal zijn met deze kwestie. Dit op de hopate zijn, wil echter niet zeggen dat men het weet, daar dè geheele kwestie* nog omhangen is door een geheimzinnig waas. De actie tot uitbetalen dezer gelden adn de rechtmatigo personen of vereen, ts echter in vollen gang en berust in goede handen, zoodat wij mogen honen, dat recht vaardiging in deze door de regeering zal geschieden-. De Centr. vereeniging alhier zou als aandeel pl.m. f 170.000 toekomen, aus nog wel de moeite om hier voor actie te voeren. Behandeld werd de agenda der op 17 Mei a.s. te houden algemeene vergadering. Bij' prunt 9 deaer agenda het beramen van mialelen ter voorkom.ng vin verzen ding minderwaardige producten naar Amerika, ontspon een heele discussie. Algemeen was mei) het met voorstel en prae-advies eens, inaar over de wijze hoe dit te bevorderen, kon men niet direct aan de hand doen, zoodat dit aan de Centr. verg. ter nadere bespreking en handelingen mrest worden overgeaten. Punt 6 vond geen nadere bespreking, welke hier noemenswaard is 'daar dit voorstel door de verg.- Veraen. was ingediend. Punt 7voorstel van het Centraal bestuur om het veiling-percentage te brengen op iy4 net., werd door 'voorzitter op duidelijke wiize uitgelegd en aangetoond Waarom dit i/4 pet. moest' worden verhoogd. De ver diensten van onzen betaalmeester zijn van dien aard, zegt voorzitter, dat het sa aris van dezen eminenten, voor zijn werk zoo uiterst geschikten |>ersoon, door elkaar geslagen niet hooger is," als die van den keurrnoaster. Het afgeloopen jaar gaf aan, dat deze persoon bij ad zijn gedane werk, nog f 200 moest bijleggen. Voorzitter braeht ook naar voren dat op and ore markten voor de betaalmeesters een vaste verdienste als Waarborg moet worden gesteld, zoodat de vereen, bij een slecht jaar ook tevens geld uit eigen kas aan den betaalmeester moet uitkeeren. Door den maatregel, dien wij hier treffen yen deze is het percentage voor den betaalmeester te stellen als volgt, van het le,1/» millioeo ■s/t pet., de 2e helft V» pet. en daarboven 5/100 pet., loopt ae veilingsvereeniging geen risico en ^eft den heer Klant waarborg loon naar werken te krijgen. Nn lange discussie werd men het 'eens in deze vrij'(mandaat te geven, daar een elk overtuigd was, dal de betaal meester een Toonenden werkkring moest hebber.. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering worden benoemd de heeren P. Zomerdijk, P. Blom, P. Bood, C. Meijles, Jb. Strooper, W. Meiiies Az.i Jn. Blokdijk, P. Sieriks, W. Meijies Dz., C. Pronk en G. Tesselaar. Als plaatsvervangers de heeren I>. Visser en J. Kos. r - Bij de bespreking coöperatief aankoop zakken en manden, werd besloten, dit voor dit jaar, gezien het kleine verschil bij particulieren aankoop, niet te doen. Bij de rondvraag bracht de heer Zomerdijk de aardappelkeurin# ter sprake. Voorz. meende in de ze inlichtingen te winnen bij het lid der Keurings commissie, den heer C. Meijles, doch deze kon hier aan niet voldoen. Wel had deze van derde vernomen dat aanvraagformulieren bij de leden der Keurings- commlssio verkrijgbaar waren gesteld, doch hij de zulke niet had ontvangen. Voorzitter deelde mede, dat toch, trotsch het. gToo- e verlies dat met de keuring afgeloopen jaar is ge leden, met dezen goeden maatregel zal worden voort gegaan. Per sn.>es waren de kosten thans f025. Voorts bracht een lid ter sprake, of het niet uit voerbaar is om zelf de kool te veriaden aan het spoor, daar hierdoor den duren transportarbeider Kan worden geweerd en de kool een wel zoo zacht zinnige behandeling zou Rijgen, hetwelk ook do ver zending in hoogo mate ten goede kwam. Dit bleef echter op het. doode punt, daar voorz. er op wees, dat de transport in d8ze niet gepasseerd kon worden, door de koolwagens op deze wijze te verladen, daar de transporten in do plaats van bestemming, als besmet zijnde, niet zou worden gelost. Voorts kreeg ook hier de omroeper op z'n dak. DF w rdt een gewoon verschijnsel, hetwelk de/.'5 beamb te bepaald doof heeft gemaakt, daar iaren hiervoor ook steeds over hem geklaagd werd. De afgevaardig den zullen dit ter al gom. vergadering ter sprake brengen. lliorna sluit voorzitter onder dank deze gezellige vergadering. GEMFFNTE ZIJPF. Ingeschreven \nu 12 tot en met 16 Mei 1923. Geboren: Alida Cornelia Maria. d. v MartinuS Besteman en Alida Cornelia Schilder. Willem Jan, z. v. Jan Willem de Leeuw en Johanna Jacoba Brak. Maria Antonia. d. v. Martinus Janssen en van Chris- tina Dina van Roningsbruggen. Maart je, d. v. Nico- laas Raven en van Grietje Borat. Getrouwd: Gerardus van Schalk, oud 52 j., vee houder. weduwn. van Geertruida. Hurkmans en Francijntje van Lammeren, oud 39 j., zonder beroep beiden wonende te Zijpe. Heemstede, 12 Mei 1923. Rigt Royal. een gedicht van ruim honderd nagina's, door John Masefield, een schrijver van den legenwoor- diger. tijd. Eerste druk verschenen in November 1920. Wie voelt zich aangetrokken tot een lang gedicht? Iyezcrs, het is boeiender dan de meest boeiende ro uan. En daarboven heeft het, wat de roman mist, of a:than» nooit in die mate kan hebben: de muziek van de taal van den dichter. In 1921» is het verschenen, en nas deze week las ik het voor de eerste maal. Maa rook Voor de tweedo maal. en dat Was zeker niet de laatste. Right Royal is een boek om te bezitten, eu te lezen, te hcp%zejy en opnieuw te herlezen. De vier eerste regels zijn voldoende om een. Indruk te geven van de wijze, waarop het geschreven is: An hour before the race they talked togother, A pair of lovers, in the mild Maroh weather, Charles Cothill and the golden lady, Em. Beautiftil England's hands had fashioned them Vrij vertaa.d Zij spraken samen voor de ren begon, De twee verloofden, in het zachte weer van Maart, Charles Cothill, en het blonde meisje, Em. In 't mooie Engeland waren zij geboren. Ik kan in wat volgt, helaas, niet probeeren weer te geven, hoe ntooi de taa! is van Rigfit Royal. Ik zou daarvoor te veel Engelsch moeten aanhalen. Maar de geschiedenis kan ik vertellen. Rigt Royal is het renpaard van Charles Cothill. Een mooi paard, maar onbetrouwbaar. Het is bang voor een volksmenigte. Niemsrd kan zeggea^ hoe het zich strak» zal houden in de wedren over de Compton Course. Charles Cothill kan njden, en Right Royal1 kan loopen ,met zjjn mooi slank lichaam, en zijn" dunne» stevige poten. Maar rijden kunnen ze allen, de zeven en dertig, die deelnemen aan den ren, en onder de paarden zijn er, die beter zijn dan Right Royal, zeker acht, misschien wel twaalf. Is daar niet Sir Lopez, die algemeen verwacht wordt te zullen winnen? En Soyland, Muscatel, Kubbadar, Peterkinoods? Neen. Right Roval heeft geen kans. Compton Course is een zware baan voor de paarden. Twee maal' gaan zij hem langs. Meest over grasland, maar twee gedeelten er van zijn pas geploegd bouwland. Dubbel1 zwaar, omdat in don afgeloopen nacht veel regen gevallen is. Negen en twintig hinderpalen moeten genomen wor dens'ooten en heggen. On-ler de eerste. Turk's Grave, ligt oen paard begraven, de mooie renner Turk, die jaren ge.eden daar den ncx brak. Elke ruiler denkt aan Turk, wanneer zijn paard den sprong neemt. Charles Cothill heeft vannacht gedroomd. In zijn droom regende het, evenals hot deed in werkelijkheid. En tot zich zelf zei hij: „Het bouwland zal aan sommigen zwaar werk geven, maar niet aan mij', niet aan Right Royal." En een stem antwoordde hem: „Neen, niet 'aan Right Royal." Het was Righi Royal zelf, die sprak. „Meester." zei hij, „vandaag is mijn dag, mijn dag-vandaag.' Ver vuld van zijn droom is Charles Cothill naar den stal gegaan, waar zijn paard hem hinnikend tegemoet komt. Zijn paard, da» nog nooi* cenig blijk van aanhankelijk heid heeft gegeven. Wat lieeft hij vandaag?" zegt John Harding, de trainer. „Het is rijn dag'vandaag, dat ziet men dui delijk." Met rijn droom, en de woorden van zijn trainer in rijn gedachten, vcr'aat Charles C thill den sta'. Dan dan gaat hij heen en wedt op zgn paard, wedt om alles wat nij bezit.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2