EEN GEVAARLIJKE BESLISSING. Zaterdag 19 Mei 1923. 66ste Jaargang. No. 7232. DERDE BLAD. De dingtn ons heen. Keclamei Do< r overspanning en zorgen. Binnenlandsch Nieuws. Het vak van staatsman!, leider van buitenlandsche politiek, schijnt toch niet zoo gemakkelijk, als men zou willen co nel ude eren uit dfe hoedanigheden der menschen. die men voor zulke ambten uitkiest. Ware het eenigszins gemakkelijk,, dan zou allicht een van de tweede klasse figuren, die in "de groote landen de vooral tegenwoordig zoo verantwoordelijke pesitie bekleeden, eens een daad doen, die zijn land en daarmede 40 wereld werkelijk ietwat vooruit bracht. Dit geschiedt nergens. Integendeel: elke nieuwe be spreking, elke nieuwe nota schijnt er op berekend de menschheidi nog verder in het moeras te brengen. Over de Engelsche en Italiaansche antwoorden aan Duitschland: zullen wij niet veel zeggen. Wij waag den het veertien dagen geleden, toen het Duitsche aanbod bekend was,, te voorspellen hoe het antwoord uit Londen sr zou uitzien en daaraan hebben wij weinig toe te voegen. Curzon beeft geconstateerd, wat er te constateeren viel, dat n.1. het Duitsche aanbod een stapje was in de goede richting, maar onbehol pen gezet, en dat het om eenige werkelijke waarde te verkrijgen, moet worden overgedaan en verbeterd. En Rome zegt,; mot andere woordenkeu», precies hetzelfde: te schuchter, te onbeholpen!, tJe kort: over doen. Blijkbaar heeft te Londen zoowel als te Rome de visie on/tbrókeni, die voor den staatsman meer waard is dari allo feitonkennia Men heeft nog steeds van twee wallen willen eten, terzelfder tijd willen stre ven naar voortzetting van do vriendschap met Frank rijk on tevens zijn eigeni economisch belang willen dienen,, in plaats van nu eindelijk te erkennen, dat deze twee postulaten elkander uitsluiten en dat men niet van één koe de mielk kan drinken en de biefstuk eten. Dit is toch het kunststuk, waarin do Engelsche re geering hot kampioenschap schijnt te willen behalen, met Italië als tweede. Herhaaldelijk hebben wij, mot de feiten en met een beroep op economen van gezag (wier boeken en bro chures voor do kabinetten der ministers van buiten- inndscho zaken ongeschreven .blijvon) betoogd en .lu^irctoondi. dat wat Londen {nastreeft een onraoge- li.khoid is on dit ontheft ons van de plicht hot nog maals aan de hand dor jongste Engelsche nota 11a to gaan on vost t.o stellen. Wat iemand in hot volle bezit van ziin werkkracht j n hulpbronnen kan betalen, kan men niet van hom vroon als mon hem de handen bindt on hom de 1 U schikking over ziin hulpbronnen on werktuigen af-1 nenmt. Zelfs niet al laat men baoze gezichten tegen j hom trokken, nl prikt, men hem niet spelden en al 1 stuurt mon, bij van aanmoediging dan!, wat I kwelduivels in zijn werkplaats. De curator, die in 1 een faillissement zoo zou optreden ter bereddering van den boedel ten behoeve der crediteuren zou van zijn curatorium worden ontheven en zelfs is de'kans niet .gering, daj Kj-zolf wegens zwakheid van ver mogens onder curat.eolo te land' kwam. Tonzlj ziin moedwil om de crediteuren te henadeelen er zoo dui- lijk bovenop lag, dat mon hem strafrechterlijk ging vervolgens. r Nogmaals, niemand is meer bereid dan wij om te erkennen, dat. hot Duitschland van 1014 een ontzag gelijke schuld op zich heeft geladen. Een schuld, waarvoor het billijkerwijze moet boeten, zelfs al zou men aannemen dat velo der hoofdschuldigen niet meer te achterhalen zijn. Duitschland (moet i/etalon lu geld, nu het „oog om oog on tand om tand" te antiek is geworden om toe te laten, dat men Duitsch land evenveel laat lijdon in tranen en ellende, als hetzelf in andere landon veroorzaakte. Dat lijden van 1914 tot 1918 moot worden goedgemaakt en natuurlijk geschiedt dit in den e©nigen disponibelen waardome- t« r: geld. Gold. als meter van ellende, van angst, van verlies, van levens, van goederonv Dat is alles tot den een- voudigsten vorm gereduceerd: goederen en dienstori die In geld waardeerbaar zijn. Tot zooverre l» de geheelo wereld het eens, be halve do betrekkelijk niet zeer talrijke Duitschers van het oude regime en hun hier en daar verspreide vrienden in hot buitenland, die nog altoos Duitsch land» schuld in 1014 ontkennen. Doch dan komen de verschillen. Komon do mannon, die zich blindstaren op de kaart en do statistieken van 1914 en niet kun nen of willen begrijpen, dat er sinds dien zeer veel is vi randerd, dat een Duitschland zonder Oppor-SilezlA, zónder KIsas'-Lotharlngen, zonder (lo beschikking over het Saarland en (thans) over het Roergebied zonder koloniën, scheepvaart en wereldmarkt, zonder de remises van' filialen in het buitenland (een zoo vaak geheel vergeten factor) niet hetzelfde is als het Duitschland van toen. Komon do mannon, dl© niot willen begrijpen, dat in een land, waar do practisch- goom-belastingbetalonde arbeiders geruimon tijd het heft in handen hebbon gehad, do industrie niot moor kan opbrengen wat vroeger mogelijk was on dat door de loon-, do sociale!, do economische on do finan cierde binnenlandscho politiek de middenstand te grondo is gegaan. Komen do mannon, dio vindon, dat, do Duitsche re volutie niet ver genoeg is gegaaq, slechts oppervlak kig en schijnbaar is geweest, doch die tegelijk zouden hutvoren hij de gedachte, dat de Duitsche omwen teling behalve hot politieke karakter, ook ©on soci- a'en kant zou hebben gekregen, omdaA zij veel te goed inzien, dat --- zoo ergens het bolchowism© bij het gr disciplineerde on goedgeorganiseerde Duitsche volk, wp.nr men toch al stikte In de ambtenaren en para grafen, een succes had kunnen zijn,. Waar zou dan de schadeloosstelling zijn gebleven? Komen do menschen, dio zich blindstaren op divi denden en reserves van Duitsche ondernemingen, op koersen van honderdduizend procent en dergelijke), om dan omndddellijk to vergeten, dat de mark is ge zakt tot 1/10.000, zoodat een koers van 100.000 fei telijk. daar men in marken betaalt, precies 10 is, toodat naar onze begrippen elk Duitsch aandeel, dat minder dan 1.000.000 noteert, beneden pari staat. Komen de menschen, die modelijdon hebbon en terecht met. de verwoeste streken van Europa on schadeloosstelling eischen, doch en dit is niet terecht voorbij zien, dat andere landen, die even eons groote verliezen leden, al kunnen zij geen ver woeste gehuchten, woningen, hutten en 'n stad of twee drie laten zien, door belasting het geld bijeen kregen, iets dat vooral in Frankrijk stelselmatig is verzuimd. Duitschland moet betalen. Verschillende partijon daar te lande willen dit doen (al zegt dan ook elke ervan, dat de and'ore groep de aangewezene is om de hoofdlast op zich te nemen)) Er zijp tal van manieren om zich die betaling te verzekeren, bijv. door het over nemen van aandeelen in allerlei ondernemingen, waardoor precies hetzelfde wordt bereikt als met de Rcorbezetting, mot dit verschil dat laatstgenoemde tengevolge heeft, da.t de arbeiders moeten werken „onder de Fransche bajonettort", wat zij blijkbaar niet willen, terwijl in het andere geval het werk zou plaats hebben ten overstaan van een geallieerd re- '-(feeringscommissaris. die aan tantième hoogstens zoo veel kost als een escouade soldaten aan soldij, en onderhoud, terwijl er in plaats van een escouade nu een bataljon noodig is, zonder dat het iets uithaalt. Er is mogelijk pandrecht op belastingen, met in stelling van een commissie voor de openbare schuld, zooals "vroeger in Turkije bestond. Er zijn allerlei mo gelijkheden, die nog niet eens besproken zijn. In plaats daarvan heeft men den debiteur het verdienen (en dus het betalen) onmogelijk gemaakt en dan ko men Curzon en Mussolini met een ernstig gezicht zeg gen: meneer, uw accoord in te laag. maakt het alsje blieft wat hooger, dat we er over kunnen praten met die twee andere crediteuren, die toch van geen schikking willen hooren. die aansturen op insol ventie. Als in een gewoon faillissement één crediteur al was het een groote het accoord in de war stuurde, zou men raad weten. Nu, omdat men van dien onwilligen crediteur zelf zooveel te vorderen heeft dat alleen terecht kan komen uit de boedel- bate. weet men niet hoe zich te keeren om de zaak tot een goed eind te brengen. Is het geen gebrek aan visie, dat Engeland belet, desnoods met AmerikaJ een aanbod te formuleeren aan Parijs om de Fransche vordering, op een schap pelijk bedrag gereduceerd, over te nemen? Bedrag, dat men altoos kan gebruiken tot schuldvergelijking- Men weat toch, wat het maximum-bedrag is, dat Frankrijk hoopt te krijgen. Een bedrag, lager dan hetwelk Londen en Washington direct te Parijs kunnen opvorderen. Waarom koopen een paar ondernemende jobbers die Fransche vordering in Duitschland niet, tegelijk met de Engelsche en Amerikaaneche op Frankrijk? Voorwaar, ik zeg U, daar kan geld' verdiend wor de». UITKIJK. Toen ik gisteren het House of Lords binnen ging om mij te begeven naar ee.00 afdeelingvergadering van het House of Commons, waar ik in eene water schapsaangelegenheid van advies zou dienen, was het er op dat vroege uur, hét had. nog geen elf gesla gen', bijzonder druk. Ik bemerkte dan ook al spoedig, dat er iets gaande was in het House of Lords, maar ik had te veel haast en kon du* geen kijkje gaan nemen. Later had ik gelegenheid even te ontsnappen uit do afdoellngsvorgadering on de zitting van de Lords, dio in hoogste instantie omtrent de Habeas Corpus zaak van den bekenden Ierschen republikein Ar' O'Brien zou beslissen, even bij, te wonen Er was werkelijk, verbazend veel publiek in de zaal waar de rechtsprekende Lords, de burggraaf Tinlay, Lord Dunedin, Lord Atkinaon en Lord Shaw, onder voorzitterschap van, den gewezen Lord Kanselier den graaf Birkenhead gezeten waren. Keurig gekleed© dames en heeren, zoowel als meer eenvoudiger., hadden een toegangskaart weten te bemachtigen, ten einde deze belanrgijke rechtsquaes- tie bij te wonen. Ik heb een sterk vermoeden dat de meeste aanwezigen Ieren waren, velen wellicht ge parenteerd aan de 110 lotgenooten van O'Brien. Laat ik u eerst de quaestie eens vertellen. Op een goeden Zaterdagnacht in Maart, de nacht van 10 op 11 Maart., werden in Londen, Liverpool en andere plaatsen ruim 100 Ieren, vrouwen en mannen gevan gen genomen, naar Liverpool getransporteerd, aan boord van een Britsch oorlogsschip gebracht on voor men goed en wel wrist, wat er was gebeurd, za ten dozo personen reeds netjes opgeborgen in de Montjoy-go vangen is te Dublin als gevangenen van de regeering van den Ierschen Vrijstaat. Een en ander was geschied op last van Mr. Brid- geman, den Engelsclien Minister van Binnonland- eche Zaken (Homo Secretary). Mr. Bridgeman had even voor 7 Maart bericht ge kregen, dat er een complot gesmeed werd' om ecne revolutie in Zuid- on Noord-Ierland te forceeren. Zoowol in den Vrijstaat als in Ulster zou dJe revo lutie gelijktijdig moeten uitbarsten. Maar dit zou buitendien gepaard gaan met eene revolutionnaire beweging in Engeland (Engeland, Schotland en Wales) zelf. De Engelsche regeering zou daardoor do handen zoo vol hebben dat de revolutionnairon in Ierland do handen Juist vrij zouden hebbon. De dradon van dit complot liepen naar Engeland, naar een honderdtal Ieron, die in Londen, Liver pool en elders wonon. De gegevens, welke Mr. Brid geman verkreeg, wezen buitendien op Art O'Brien als een der leider# van het complot. Ten einde dus oene revolutie in Engeland, Noord en Zuid-Ierland te voorkomen, aloeg de Minister van Binnenlandsche Zaken toe. Maar niet zonder de officleele raadgevers van de Kroon, de Attorney General en de Sollcitor General te hebben geraadpleegd. Deze adviseerden: Sla toel Zoo geschiedde de gevangenneming en deportatie van 110 Ieren. Het gezond verstand van den matigen burger zegt: Goed zoo, weg met al die bloedvergietende op roermakers I De heilige democratie zegt: Neen, niet goed »©o, laat ze bloedvergieten als ze willen 1 Enfin, er kwam een potje te vuur te staan voor den Minister van Binnenlandsche Zaken. Er bestaat nl. in Engeland herinneren we het ons niet uit onze schooljaren bij de geschiedenisles een Habeas Corpus Act. Op grond van deze Habeas Corpus Oet (sla de ge schiedenisboeken op) werd een rechtsgeding begon nen. O'Brien versus Bridgeman. Bridgeman moest nl. het lichaam van O'Brien le- veron, elschto de advocaat van O'Brien, het socia listische Parlementslid, de bekende advocaat Pa- trick Hastlngs, K.C. (K.C. beteekont Kings Council- lor en is eene onderscheiding, welke door den konng aan bekwame advocaten verleend wordt). Mr. Bridgeman kon dat lichaam niet leveren, want hij1 had het overgedaan per oorlogsschip via de Iersche Zee met een snolheid van 22 knots aan de Roareoring van den Ierschen Vrijstaat en die hield dat lichaam voor hare rekening in leven in do Montjoy gevangenis in Dublin. Maar al had Mr. Bridgeman het lichaam van den complottensmeder kunnen leveren, dan had hij dat toch maar niet1 dadelijk gedaan, omdat de heer Pa- trick Hastlngs dat. eischte. In eersie instantie verloor O'Brien, in tweede in stantie won O'Brien. De Court of Appeal (het Hof van Appel, letterlijk vertaald) besliste nl., dat Home Secretary op grond van de Habeas Corpus Act het lichaam van Mr. Art. O'Brien hadl te leveren. Nog gaf Mr. Bridgeman niet toe. Hij probeerde in nog hooger beroep te gaan bij het House of Lords. Sir Douglas Hogg, de Attorney-General, leidde dé zaak bij de Lords in on zotte do zaak uiteen, bezdon van het standpunt van den Minister. Daarna kwam de hoer Patrick Hasting# voor Mr. Art. O'Brien aan het, woord. Daarbij deed zich hot aardigo geval voor, dat Mr. Ilastings pleitte, dat Mr. Bridgeman niet over het lichaam van. Art O'Brien kon beschikken, omdat de Vrijstaat-autoriteiten dat vasthielden, terwijl in werkelijkheid: dat. lichaam levend en wel van Ierland naar Engeland onderweg was. De heer Hastinge achtte een hooger beroep van het Court of Appeal bij het House of Lord® niet wettig. Lord Dunedin stelde de volgende drie quaesties. ■Mr. Bridgeman zou kunnen zeggen: 1. „Ik heb den man thans niet in mijn bezit". 2. „Ik heb den man, ik heb hem wettig gekregen „en ik houd hem." 3. Ik heb hem, ik heb hem wettig verkregen, maar als gij zegt onwettig, dan kan ik hem toch niet leveren. Mr. Hastings zei, dat de Minister gezegd had, dat hij den man niet kon leveren. Er deden zich natuurlijk nog tal van quaesties voor. Toen ik na den lunch nog eens ging kijken, waren de 5 Lords juist in raadkamer. Hun beslissing is, dat zij geen recht van appel hebben en dat de beslissing van het Court of Appeal dus definitief is. Feitelijk beteekent dit dus, dat zoowel O'Brien als de 110 anderen vrij zijn. Dat wil zeggen niet alle maal. Alleen degenen, die in Engeland: gevangen ge nomen zijn. Voor Schotland geldt de Habeas Corpus An niet. (Slaat de geschiedenisboeken weer op.). Hoe dat nu allemaal zal loopen, is nog niet te zeggen. Mr. Art O'Brien zit in de Brixton Prison te Lon den, Hij is daar gisteren aangekomen. Er schijnt nog een meeningsverschil geweest te zijn, omdat hij le klasse wilde reizen. Toen de in specteur van politie hem echter zei, laten wij toch geen van beiden meer moeilijkheden maken1 dan er al zijn, gaf O'Brien toe. Vermoedelijk 'is hij, terwijl ik schrijf, reeds op vrije voelen. Tengevolge der beslissing heeft hij zeer waarschijn lijk recht op schadevergoeding. Hij kan dit eischen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Attorney General. Het. Kabinet heeft gisteren reeds vergaderd of het ook noodig was nog vóór het Pinksterreces een wet van vrijwaring dezer heeren door de beide Huizen te doen aannemen. Men kan toch moeilijk den Minister voor de scha deloosstellingen aan een honderd personen laten op draaien. Buitendien worden er nog allerlei consequenties van crimineel en aard gevreesd. Vandaar de noodza kelijke indiening van een Indemnity Bill. Men wil dus door een wet in de zaak voorzien. Liefst zou gauw mogelijk. Daar men Labour Party oppositie vreest, zal van eene behandeling vóór het reces niets komen en is men in Regeeringskringen van meening. dat. het reces noodzakelijkerwijze moet worden bekort tot 23 Mei. Ook wordt overwo gen of men de 'Samenzweerders niet volgens de ge wone wet kan gevangen zetten. Men ziet het, Ierland blijft een doorn in het vlceseh van Engeland. Uit Ier'.ancl zelf hoort men niet veel. Het .zal daar nooit rustig worden eis ze de Valera niet dooden, maar die man schijnt een kattennatuur te hébben. De gedeporteerde I-ren, O'Biicn on zijn honderd lotgenoot,en, heet'n Engeso.ho burgers te zijn, mochten dus niet gedeporteerd worden. Prettige burgers. Gisteren werd cr weer bij een paar Ieren burgers van Liverpool, dus Engelsche burgers honderd ma chinegeweren gevonden. Wanneer men dat leest cn men. weet, dat die 110 samen zweerders weer losgelaten worden te midden van. dio goedvertrouwende Engclsehen, dan houdt men zijn hart vast. Waar moet dat heen, wanneer samenzweerders niet door de bevoegde autoriteiten ingerekend kunnen worden Zoodoende moet het op revolutie uitdraaien. De Labour Partij in Engeland wordt door dc Regeering erg ontzien. Wanneer Lord Curzon een ultimatum aan de Russen zendt, dan schreeuwen do Labourieden moord en brand. De Regcering komt terecht op voor alle Britsche burgers, dus ook voor eigenaren en bemanning der bcido steomtrawlers Johnson en Astor, door de Russen gekaperd. Trouwens mon ziet het succes. Do bemanning en schepen ziin vrijgelaten en Krassin is hals over kop naar Londen gekomen. Maar nu gaat het Labour- spclletje natuurlijk weer beginnen. Dc Sociaal Democraten voelen nu eenmaal meer voor vermeend onrecht hun roode broeders cMers aan gedaan, dan waarlijk onrecht, waaronder eigen burgers of zcelioden to lijden hebben van eene regèéring van roode broeders. Krassin zal natuurlijk 'de Engelsche Labourpartij han dig gebruiken, daarvoor is hij een veel te Joope Russische Jood. r Hij zal met de nota van antwoord .groot 8000 woór- den wel gaan tooveren. Het zal Lord Curzon niet gemakkelijk zijn, voet bij' stuk to houden. Vooral wanneer dc Labour-nnrtij het dreigement met kracht van wapenen te niet 'doet.' want voor de klauwen van-den Britschen leeuw heb ben de Sovjetheeren toch nog angst. Dat is nu weer bewezen. Hun propaganda tegen Engeland gaat steeds door. Twee jaar geleden schreef ik daar nl over en zij' is niet verminderd. Is vooral gevaarlijk in 't Verre Oosten. Maar niet alleen voor Engeland. Vraag niet of achter onze roode propagandisten op Java niet de Sovjet heeren zitten. Hun hoofddoel Is echter altijd het krachtige Britsche Rijk te ondermijnen. Zij rijn daar steeds aan doende. In Afganistan, in Perzifl.. in Turkije, in Indiö overal. t Wat zal het echter worden wanneer Krassin en O'Brien elkaar in Londen treffen? Beiden vervuld van haat tegen den Engelschman. De Rus al zeker niets ongedaan laten om het Iersche revolutievuur aan te wakkeren. De Ier zal niets liever doen dan huid en steun van die zijde aanvaarden. Daarnaast komen dnn commu nisten als Mr. Newbold to staan en daarachter weer de Sociaal Democraten. Het is inmiddels alweer bewezen hoe na al dio roode heeren ten slotte bij' elkaar staan. Toen Sir Philip Lloyd—Grcnme, de President of the Board of Trade (Minister van Handel dus) aan het uitleggen was der ^handelsovereenkomst indertijd door Lloyd Georgo met Krassin gesloten, werd het ocnigé (bckonde, dus offlcieele) Communistische Parlementslid Mr. Newbold. afgevanrdigdo voor Molherwell, zóó bons dat 'hij den vice-prcsident, Captain Tttzwy onhebbelijk heden toevoegde, en o.a. zei, dat het luist iets voor een „bourgeois" als Fitzwy was om nam niet liet woord te geven. De heer Captain Fitzwy is niet voor de poes cn gelastte Mr. Newbold het Huis te verlaten. De Labourledcn althans de linkschen onder hen, de Sociaal Democraten en verkapte Communisten dus kozen dadelijk partij voor den Communist. De Speaker (President) werd gehaald, die rijn- plaats vervanger in het gelijk stelde, waarna onder "lievig tu mult ae heer .Newbold het Huis Verliet, Hij boog daarbij voor don Speaker, wien hij zelde te gehoorzamen, omdat deze steeds zoo eerlijk1 optrad. te randen de oude wetten van het Sand. P.S. Art O'Brien, die Woensdagochtend door het Court of Appeal, na een zeer korte en uiterst formeele zittingj werd vrijgelaten, genoot slechts enkele minuten van ^jh vrijheid. Buiten het Gerechtshof werd hij onmiddellijk door defectieven van Scotland Yard gevangen genomen, be schuldigd o.m. van samenspanning tegen den Staat. De gewone Engelsche wet wordt dus thans toegepast. De belangstelling voor dit nieuwe rechtsgeding zal zeker groot rijn. Mannen zoowel als vrouwen hebben onder zenuw achtige, beproevende omstandigheden gewerkt.. Zij raakten overwerkt, en missen de kracht om de bacil len van. gevatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtollig urinezuur., de nieren worden ondermijnd door de te eroote inspan ning en spoedig volgen verschijnselen als: hoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, gra veel, waterzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, stijve schou ders en pijn in. den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn) Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steenvorming ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door verwaarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en ever- werking, toebt, koude, epidemische koorts, schade lijke bezigheden enz., wendt U dan. met vertrouwen tot. Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken cn drogistzaken a f 1.75 per doos. GEMEENTERAADSVERKIEZING OUD KARSPEL. Aantal uitgebracht geldige stemmen 871, onwaar de 16. Kiesdeeler 124 3/7. Lijst 1, Vrijz.-Dem-ocr&ten, 481 etomm, waarvan op G. Hart 276, Mevr. Rootjes-Hofland 31, Jb. Kroon Jbz. 41, D. Bregman 22, P. Kroon Jbz. 17, P. Kostelijk 17, Jb. de Boer 46, P. Eecen Pz. 4, P. Kuiper 1, A. Timmer man 18, Jb. Volkers 2, L. de Wit 6, Lijst 2, Katholieken, 191 stemmen, waarvan -op P. Groen 181, B. Bommer 8, Jn. Brammer Kz. 1, P. Ap pel 1. Lijst 3, S.D.A.P., 199 stemmen, waarvan op C. Paarlberg 166, H. Bakker 12, E. Zaagman 4, P. Zweed 7, C. Bakker 1. C. Kuilman Mz. 3, J. de Jong 2. P. Paarlberg-Hartland 4. Gekozen: van lijst 1, G. Hart, Mevr. Rootjeo-Hofland, Jb. Kroon Jbz., D. Bregman. van lijst. 2, P. Groen. van lijst 3, C. Paarlberg, H. Bakker. - SCHOORL. De op Woensdag gehouden verkiezing voor don gemeenteraad heeft den volgenden (officieuzen) uit slag gegeven: Totaal aantal kiezers 948. Totaal aantal uitgebrach te geldige 9tommen 851. Lijst 1, S.D.A.P.: 95 stemmen, gekozen D. Ltthrs. Lijst 2, V.-D.: 204 stemmen; gekozen Fl. Schermer en mevr. T. Herenga-Schuiling. Lijst 3, R. K.: 268 stemmen, gekozen A. Bijl en. N. Kaag. Lijst. 4a, Vrijheidsbond: 245 stemmen; gekozen A. van Lienen Sr. en D. Duin Wz. Lijst 4b, 39 stemmon, gocn zetel. Niet herkozen de heeren R. Wognum, P. don Das, Pz. en G. Polle. PINKSTERVIERING DOOR DE HEDENDAAG- 8CHE JEUGD. Een der eigenaardige verschijnselen van onzen tijd, mag zeker wel genoemd worden de ailerwego oplevende belangstelling, vooral onder do jeugd, voor geestelijke bewegingou. Onder meer valt dit onmiskenbaar waar le nemen aan dc toenemende deelneming aan verschil lende ontmoetingen, op de Christelijke feestdagen, die sedert lang al voor sportieve doeleinden gebruikelijk, nu de laatsto jaren ook ai meer voor religieuse samen sprekingen worden georganiseerd. Toen bijvoorbeeld op Hemelvaartsdag 1.1. de Open- tuchtsamenkomlt voor vrijri'iniggodsdienstigen te Hci'o, evenals dio van zooveel andere organisaties elders dit jaar, in letterlijken zin in het water dreigde te vallen, en daarom dus wel dankbaar in het dorpskerkeebouw aldaar een toevlucht moest worden gezocht, bleek daar niet eerst recht, hoeveel jongeren vooral 'het waren, die zich door het hopelooze weer niet hadden laten terugschrikken en ook gaarne nog voor een nabespreking bereid waren, welke uilen die daarvoor achterbleven nog eens extra innerlijk verwarmd deed huiswaarts keeren Zoo willen wij hier, naast alle lang-voorbereide Pinkster-conferenties op allerlei plaatsen, gaarne a'le religieus belangslellerdo jongeren, maar neen, even goed ook 'ouderen, die den eersten Pinksterdag eens de kant naar Schoorl uit willen, er opmerkzaam op maken, dat zij daar dan gelegenheid hebben, nog weer eens oen vrijen jeu gd d i.o n s t bij te wonen in de Hervormde kerk, waar o.a. ook de koren van d- Heilooür samenkomst nog eens zullen worden uitgevoerd, maar waarvan de na bCts'prck ing, dio bi] goed weer in de duinen zal worden gehouden voor volon zeker wol de grootste aantrekkelijkheid zal blijken. OPMEER. Kan de gewone Engelsche wet het rustige Engel sche Volk niet tegen het reVo!utiegevaar^béveiligen|? Het zou toch absurd rijn. Indien dit werkelijk niet «ou kunnen, dan ia de beslissing van gisteren, ofschoon uit juridisch en formeel standpunt volkomen rocht- vaardig toch eene betreurenswaardige beslissing omdat rij zoo oevaarfijk 'is. Gevaarlijk voor de rust cn vrede Jn "Groot Britannifl en geheel do Wereld. Het revolutievuur in Engeland ontbrand, zou fataal voor gansch do Wereld kunnen worden. De beslissingen van House of Lords on Court of Appeal rijn juridisch cn formeel juist. De raadgevers van don Minister hebben betreurens waardige bokken geschoten. Moge de Regeering thans verstandiger maatregelen troffen ten einde revolutionnaire samenzweerders on schadelijk te maken op afdoende wijze en zonder aan De afdeeltng Opmeer en omstreken van de Holl. aatschappij van Landbouw zal haar 75-jarig bcstaïin op Maandag 4 Juni met eene Tentoonstelling en een Concours Hlppique herdenken. Prijzen worden uitge loofd voor hengsten, paarden, veulens, wolvee, pluim gedierte en konijnen. Landbouwwerktuigen, bloemen en planten zullen voor opluistering dienen. Voor het con cours hlppique zijn groote prijzen en medailles beschik baar. Het kal bestaan uit 5 'afdeelingen1. voor oen span der best'betuigde landbouwpaarden;; best betuigde paard, type- landbouw tuigpaard, rijden, rijtuig bespannen mót 2 paarden voor elkaar; njuvii, tijtuig ui.ofitJimuu mui pciuruvn vuur eiKuur; 4. Rijtuig, bespannen met 3 on 4 Arden, 5. Groot nationaal concours. Aan het slot volgt nog eeno de monstratie van automobielen. Secretaris der afdoe!ing Is de heer J. Harp te Wogmecr-Spierdijk. WAARD EN GROET. —Het grasgewas aan den dijk van den polder Waard en Groot, in 24 perceeJcn verpacht voor 1923, bracht f 875 op, in 1922 was die opbrengst ,f 460. in A921 f 950 en in 1920 f 2215. Nog ai verschillende bedragen. BURGERBRUG. Dinsdagmiddag werd op het erf van den heer Joh. Bruin een demonstratie gehouden van landbouw werktuigen, bewogen door electrische kracht. Des avonds in de zaal vani Langedljk hetzelfde met huis houdelijke instrumenten. De heer Boom, ingenieur van het P.E.N., hield ver volgens ©en voordracht over het nut van groote toe- Dassing dor olectriciteit bij dag en liet daarna een reeks fotogmfiën vertoonen, alle betrekking1 hebbende op die toepassing. B. en W. van Zijne en vele be langstellenden waren bij de demonstratie tegenwoor dig MODERN! De heer Ds. Schermeriiorn van Nieuwe Niedorp heeft Donderdagavond een lezing gehouden over Ge heelonthouding. Hij heeft deze lezing draadloos ge houden cn ze duurde ongeveer 1 uur. Elk die'ndraad loos ontvangstation had, heeft deze redie kunnen af luisteren. VEE-UITVOER In de 4 volle weken van April werden uit ons land uitgevoerd naar Duitschland' 118, Ptalië 832, Tsjecho-Slowakije 121. Columbia (Z.-Amorika) 4, Zwitserland 289, Belgiö 991, Spanje 202. Oost-India 3, Chili (Z.-A.) 1, Frankrijk 74 op consent, totaal 2535 runderen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 9