VERGROOTINGEN ATELIER N1ESTABT SCHAGEN. M arkfbe* idötera. Predikbeurten. Binnenlandsch Nieuws. UIT HET ROERGEBIED. liet- blijkt steeds duidelijker, dat de communisten in "het heele Roergebied op een staatsgreep aansturen. Te Gelsenkirchen hebben de communisten, die den toestand volkomen beheerschen, in onderhandelingen met het stadsbestuur en de andere partijen over een nieuwen politiedienst hun eischen Tokdmen doorge zet en een reeks arbeiderskorpsen gevormd, die zul len bestaan uit 150 leden van de vrije vakbeweging, 75 van de christelijke! vakvereeniging. en van de Hirsch-Dunókeriaansche en 100 van de communisti sche. Een commissie van een verleger": cordiger voor elke richting zal met den inspecteur van politie den dienst leiden. Ondanks den communistischen vei ligheidsdienst zijn er vandaag te Gelsenikirchen vier levensmiddelenzaken geplunderd. De toestand spot met elke beschrijving, het politiebureau is geheel leeggestolen, de toegangen tot do stad zijn door mo de gardisten, meestal opgeschoten jongens, afgezet, die iedereen naar wapens visiteeren. Ook uit Dortmund en Langendreer meldt men plunderingen. Te Dortmund zijn de communisten de terreinen1 van de mijnen Borussia, Zollern en Gerbm- ma binnengedrongen en hebben er schade aange richt. Van de mijn Rremonie zijn zij. evenals gisteren van de Neu-ïserlohn, door de aan het werk geble- venen met behulp der politie verjaagd. Zij zijn er wel in geslaagd de putten III en IV van de Konstantin der Grosse stop te zetten en rukten vanmiddag op naar de putten V en VI van die mijn. De communisten hebben overal in het Roerbekken vergaderingen gehouden. Te Essen en- Bochuin zetten sprekers uit Gelsenkirchen. en Dortmund den toestand daar uiteen en wekten op tot navolging. Te Essen bleef het rustig; er was niet. buitengewoon veel be langstelling. Uit Gelsenkirchen,. Do communistische honderd- 'schappen zijn hier volstrekt de baas. Zij nebben de brandweer, de recherche en de burgerwacht verdreven, na het hoofdbureau van politie, dat door enkele brand weerlieden en burgerwachten werd verdedigd, te heb ben betsormd. Daarbij is een brandweerman gedood en verscheidene lieden aan weerskanten zwaar gewond. 'Na de bestorming hebben de communisten in het gebouw bar huisgehouden. Alle bescheiden zijn op straat gegooid en verbrand. Ook in de voorstad Gelsenkirchen— Hüllen zijn de communisten thans heer en meester. De communisten hebben in Gelsenkirchen een, vei ligheidsdienst ingericht. Zij onderhandelden met het gemeentebestuur oer de mogelvijkheid om dezen dienst van gemeentewege te organiseeren, doch deze bêspré- kingen dreigen te stranden op den eisch der commu nisten dai alle ordebewaarders tot de hunnen moeten behooren Het aantal dooden en gewonden staat nog niet vas\. Naar verluid zijn er 10 menschen gedood en meer dan 60 gewond. De burgemeester heeft hij' den Fransehen bevelhebber geprotesteerd tegen dcé'néming van Fran sche soldaten aan de gevechten der communisten tegen den gemeentelijken dienst van orde bewaring. In die gevechten zijn bijv. twee brandweerlieden door Fransehe bajonetsteken gewond en sndere door kolfslagen. Uit Keu'en. Blijkens de uit het Roergebied ont vangen berichten heeft de oproerige communistische beweging zich in den loop van den nacht en den ochtend van heden uitgebreid. Behalve de metaaine- werkers zijn ook de arbeiders in tai- van andere bedrij ven in staking gegaan. l>e mijnwerkers hebben echter besloten aan de opwekking tot algemeene staking geen gevolg te geven. Te Essen en Dusseldorp is het nog vrij rustig, oi- schoon ook daar in enkele bedrijven wordt gestaakt. De leiders der beweging zijn "voornemens de onlusten over het geheele Roergebied uit te breidn. Sedert gisteren is ook Dusseldorp aangetast door de stakingskoorts, die hier echter niet tot commu nistische relletjes maar (tot stremming van het ver keer heeft geleid. Als sanctie tegen aanslagen op de sporen had de bezettingsoverheid verleden "Maandag het buurtverkeer op de nog in bedrijf zijnde groote spoorlijnen stopgezet, zoodat als eenig openbaar vervoermiddel de gemeenetram overbleef Gistermid dag om 2 uur eschten de arbeiders va.n gasfabrieken en elecrtrische centrale plotseling aanzienlijke loons- verhoogingen en gingen tot staking over, toen hun die werd geweigerd. Dientengevolge kan, nu ook de tram niet meer rijden. Slechts in hei, stadsgedeelte op den linker Rijn oever wordt het tramverkeer nog gehandhaafd, on der dwang van de Belgische autoriteiten; Onlusten zijn dot dusver niet voorgekomen, ofschoon de communsen hun uiterste best doen om die ook hier te ontketenen. De toestand in het dlisAict Dortmund ls verergerd, zij het dan ook niet in hooge mate. De communisten doen stelselmatig aanvallen op do mijnen, waar zij het personeel met geweld den toegang trachten te belet ten of tot heengaan pogen over te'halen, hetgeen hun tot dusver slechts op enkele punten is gelukt. Te Gelsenkirchen was in den afgeloopen nacht het aantal plunderingen veel grooter dan Donderdag-, nacht. Talrijke etalageramen van levensmiddelen wer den ingeslagen en de uitstalkast leeggeplunderd. Slechts op zeer enkel© pnüten gelukte 't den commu nistischen veiligheidsdienst de plunderaars te ar- restecren. In de mijnen ligt hei werk zoo gioed als overal stil Daarentegen zijn de arbeiders in de fabrieken voor het grootst o deel opgekomen. Uit alle streken van hot bezette gebied komen be richten, dat de communistische Hundertschaften de staking over het geheele Rubrgebied trachten uit te breiden. Te Hamm, aan de grens van het bezette gebied, zijn ook communistische onlusten begonnen. Uit Mannheim wordt gemeld, dat het gansche per soneel der groote industrieele bedrijven aldaar (Laoiz en Co., Benz, Braun. Bovery enz.) bet werk hebben neergelegd. OP DEN BALKAN. Op den Balkan heeft de toestand een zeer dTeigend aanzien gekregen. Aan den westelijken oever van de Maritsa hebben de Grieken sinds geruimen tijd hun leger gereorganiseerd én zij willen dat leger nu ge bruiken, om in de kwestie van de schadevergoeding bun zin tegen Turkije door te zetten. Men weet dat Griekenland weigert een penning te betalen voor de verwoestingen die zijn troepen op de smadelijke ka- tabasis in Kloin-Azië hebben aangericht. Angora staat even stijf op zijn stuk, dat Griekenland moet betalen. De Grieken die eiken dag hot onderhoud van het leger in West-Thracië moeten bekostigen (waarvan is een raadsel eigenlijk, als men bedenkt hoe lang Griekenland nu al oorlog gevoerd heeft of gemobiliseerd is geweest) hebben hun geduld verlo ren en verwachten op zijn laatst morgen te Lausan- De uitgemaakt te zien dat zij niet behoeven te beta len. Generaal Pangalos, de opperbevelhebber van het Grieksche leger, verklaart, dat hij slechts op een ele.ctrischen knop behoeft te drukken, om al zijn eenheden een concentrischen opmarsch naar Kon- stanlinopel te laten ondernemen. De bruggen over de Marisa, die zij over moeten trekken, worden *ch ter door Britsche en Fransehe troepen bezet ge houden. De geallieerden zullen Ismet Pasja en Alexandris, den Griekschen minister van buiten- landsche zaken, morgen samen zien te brengen, om tusschen hen beiden den vrede te stichten. Hardnek kig was in den loop van deze week verteld dat de zaak al geregeld was. omdat de Turken, in plaats van een schadevergoeding, genoegen namen met Karagatsj, de voorstad van Adrianopel, welke de strategische positie van deze laatste stad bepaalt. De Grieksche delegatie liet echter gisteren bekend iriaken, dat zij in zulk een transactie in het geheel niet gekend is. Verbijsterend zoo moeilijk als bet is achter de waarheid te komen, terwijl de gebeurtenis sen zich voor onze oogen afspelen. De geallieerden zullen ongetwijfeld al hun beet doen om de twee houwdegens uit elkaar te houden, maar een de -ge lijke verzoening is iets anders. De heele conferentie •van Lausanne staat er trouwens nog slecht voor. want drie andere kwesties zijn voorloopig onoplos baar: le. die van het eiland Castellorizo, dat Italië bezet houdt en Turkije opeischt; 2e. de Ottomaan se he schuld (Hassan-bei is gisterenavond uit Parijs veri rokken nadat de onderhandelingen met de Fran sehe schuldhouders mislukt waren); 3e. de rechts waarborgen voor vreemdelingen in Turkije. Het uitbreken van een nieuwen oorlog op dm Bal kan behoort voorzichtig gezegd, niet tot de onmoge lijkheden, meent de N.R.Crt. EEN FRAAI GEBAAR. Een vriend van Baldwin heeft, naar draadloos w'ordt. gemeld, de volgende anecdota van den nieu wen primier verteld. Gedurende den oorlog was Baldwin ontstemd door het feit. dat hij niet meer in staat was de offers aan zijn land te brengen, wel ke de jeugd der natie het vaderland bracht. Om toch zijn land te helpen liet hij zijn particulier vermogen schatten en stond er een vierde gedeelte van vrij willig aan de schatkist af. EEN BOM IN DE UNIVERSITEIT TE WARSCHAU. Gisteravond ontplofte in het gebouw der universi teit te Warschau een bom. Een professor werd zwaar gewond. Tot dusver heeft de politie geen spoor van den dader kunnen vinden. EEN STEEKVLAM ONDER WATER. Een merkwaardige ontdekking is voor marine-of ficieren te Eastbourne gedemonstreerd. De bekende duiker Dan Hammat, die indertijd de „Ariadne" hielp opblazen, daalde in een 30 voert- diepen, met helder water gevulden put af en vertoonde op den bcdem daarvan de werking van een instrument, waarmee het mogelijk is, een vlam onder water „aan" te houden. Met deze vlam boorde hij een gat in een stalen plaat van een Engelsche duim dik. De proefneming gelukte uitstekend en belooft van veel nut te zijn bij werkzaamheden, aan gezonken schepen te verrichten, en voor andere voor de mari ne belangrijke doelinden. DE ETNA IN WERKING. Uit Milaan, 24 Mei. De „Etna" is weder in wer king. Door den krater, die in. 1911 ontstond, worden met kracht gloeiende steenen uitgeworpen. De lava stroom is thans ongeveer 10 meter diep en gaat langzaam, doch aanhoudend voorwaarts. BURGEROORLOG IN BULGARIJE. Volgens berichten uil Boekarest en Belgraio dreigt er in Bulgarije een burgeroorlog te zullen uitbreken. De regeering kan ondanks haar Krachtig optreden den Maoeoonischen opstand niet onderdrukken. I>e oppo sitiepartijen verbonden zich met de Macedoniërs om de regeering ten val' te brengen. De regeering heeft maatregelen genomen tot hét doén van massa arreslaties en zij' heeft daarbij de gewapende boerengarden te hulp geroepen. HET HERVORMDE BRITSCHE KABINET. Uit Lon-den, 25 Mei. Baldwin heeft zijiu ministe rie voltooid mei vrijwel dezelfde personen als in het kabinet Bonar Law. DE STAKING IN BELOIë. Aan het Noorderstation te Brussel is het aantal reizigers sterk ingekrompen. Zoo telde de trein naar Bazel, die gewoonlijk heel vol is, gisteren maar twin tig reizigers. Over 'het, algemeen zijn de aansluitin gen weinig zeker en de treinen komen met zóó groote vertraging aan, dat de regeering er aan denkt heel wat treinen te laten uitvallen. De steenkolenvooiTaden der spoorwegen raken in verschillende steden uitgeput, bijv. te Aarlen, Aalst, enz De treinen worden te Brussel van brandstof voorzen; do voorraad is daar dan ook reeds sterk vermin'lerd. Te Antwerpen wordt de dienst door gemobiliseer- den gedaan. Er wordt verteld, dat er een locomotief, bestuurd door een gemobiliseerde zonder veel erva ring. door de seinen gereden is en bijna in botsing is gekomen met den trein AmsterdamParijs. Op de lijn Luxenburg—AarlenAthus is een goederen-, trein ontspoord. In de haven, van Antwerpen wordt, de toestand" steeds slechter. Vooral ontbreken er de kolensche pen. Het is bijkan» onmogelijk de goederen weg te krij'ren en treinen binnen te laten komen in de sta tions. die met de haven in gemeenschap staan. Het aantal schepen, dat te Antwerpen binnenkomt, ver mindert. dagelijks, voornamelijk omdat het laden er thans te lastig is. Men is te Antwerpen ook bang, dat de arbeid in, de bouwvakken binnenkort stil zal liggen bij gebrek aan grondstoffen. In het Midden, des lands staat het goederenverkeer geheel stil en de kolenmijnen vormen reeds voorra den GEMEENTE CHAGEN. OndertrouwdJan Koster, oud 33 jaren, tandtechnicus, wonende te Zaandam fen D'ina Cornclia Roggeveen, oud 29 jaren, zonder beroep; wonende te Sohagen. Overleden: Johanna Kok, oud 77 jaren, weduwe van Johannes Gerardus Rode. POLITIE. Verloren: 2 portemonnaies, een haarstrik, een fiets. Gevondeneen rozenkrans, een schroefslêutel, eén sigarenaansteker. ALKMAAR, 25 Mei Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 179 stapels, wegende 175000 Kg. Fabriekskaas: kïoine met rijksm. f53, zonder rijks- merk f 47.50, commissiekaas met rijksm. f 60. Boerenkaas: kleine met rijksm. f 53, zonder rijks- merk f51, commissiekaas met rijksm. f61. Handel goed. ALKMAAR. 25 MeL Op de heden gehouden graanmarkt waren aange voerd 695 H.L. Tarwe f 12.2514, gerst chev. f 11.50 tot f 12, haver f 1112, paardenboonen f 11, bruine boonen f 18—22, citroen boonen f 22, witte boonen f25—30, blauw maanzaad f44, grauwe erwten f25, per 100 kilo. ALKMAAR, 25 Mei. Bloemkool f 20 a 51 por 100 stuks. Aardbeien I 120 pi 142 per 100 Kg. Rabarber f 0.80 a 5.40. WforteUetnJ t 12.40 a 19, per 100 bos. Uien f 3.10 a 5,20, per 100 Kg. Spinazie f 9.80 a 38.70 per 100 Kg. Kropsla f 2.40 a 4.9Ö per 100 stuks. Asperges, dik wit f 64 a 81. Idem, dikbl. f 35 a 59. Radijs f 1.80 a 5.20, alles per 100 bos. HOORN, 24 Mei. 16 stapels kl. Fabriekskaas, gem. f51, 18 stapels kl. Boerenkaas, gem. f54, 6 stapels Fabrieks Comm. Ka.s .ongein, f 48, gem. f 58.50, 22 stapels Boeren Comm. Kaas, gem. 160. Aangevoerd 61 stapels, wegende 54145 Kg. NOORDERMAJRKTBOND, Noordscharwoude. 24 Mei. BI. aardappelen f 1.10 a 2J50, bravo's f 0.90 a 1.20, roode ster f 1. Grove uien f 1.80 a 4.90, drielingen f 0.20 a 1.30- peen f 0.10 a 0.70, Deensche witte kool f 9.40, kroten f0 40 a 0.90, rapen f2, rhabaiber f 1.30, alles per 100 Kg. Aanvoer op 22 Mei: 1500 Kg. aardappelen-, 13100 Kg. uien, 9975 Kg. peen, 50 Kg. roode kool, 1900 Kg kroten. LANGEDITKER GROENTENVEILING, Br. op L. 25 Mei 1923. 8400 Kg. rabarber f 1.30 a 1.90 20000 Kg. uien, le soort f 2.60 a 3.80, drielingen f 0.90 a 1.20, alles per 100 Kg. ZONDAG. 27 MEL GEBET. GEMEENTE t»! Anna Paulowna, voorin. 10 uur, D». K. 7. Aalbert», van Wormerveer. Opsnb. belijdend, des geloofs door jonge leden der kerk. Nam. balfdrle, Da Aalbert», Bediening H. Doop. HET RAADSLID COREMANS DOOR DE POLITIE OPGEPAKT. Uit Rotterdam, 25 Mei. Het nieuwe raadslid van de Rapaille-partij. Coremans, heeft hedenmidd' 0, .rij het niet in, da^. toch voor het nieuwe raadhuis voor de eerste maal in zijn nieuwe functie van zich doen spreken/. Met een groot bord, waarop in vlammende letters stond geschilderd: „Waakt tegen laster, tegen troon en al taar' en waarop verder ter illustratie eenige prentjes waren aangebracht trok hij met eenige volgeling a over den Goolsingel. Weldra had zich een vrij groote men- fGhenmenigte verzameld. De politie achtte het toen pjaar raadzaam in te grijpen, daar het bier een "ongeoorloofde demonstratie gold. Zonder veel plichtplegingen werd ..Zijn Edelachtbare" naar de politie-wachtpost in de Raadhuisstraat gebréeht waar het bord in beslag genomen en tegen het raadslid procesverbaal wegens ordeverstoring werd opgemaakt. OUDKARSPEL, Onze plaatsgenoot de heer P, Zlweed is met ingang vah 16 Juni benoemd als kantoorhouder voor de post en telegrafie te Abbekerk (N.-B.) NIEUWE NIEDORP. Vrijdag 25 Mei geraakte een melkwagen, die voor 'n fabriek rijdt, te water in den Ooievaarswegv Met eenige schade en oponthoud, maar gelukkig) zonder persoonlijke ongelukken, liep het verder af. AANVARING. Woensdagmiddag omstreeks half twaalf voeren de visschers P. E. en B. d. G., beide wonende te Groote Lint, met een xoeiaak op de Oude Maas, even bsne den de spoorbrug. Uit de richting Willemsdorp kwam de motorboot Hendrika Elisabeth aanvaren. Deze bemerkte do roeiboet eerst toen het schip enkele meiers daarvan verwijderd was. Een aanvaring was j onvermijdelijk. De motorboot raakte de roeiboot aan den kop en de laatste sloeg om. Van de inzittenden werd F. door eenige nabijzijnae schippers gered, de G. verdween echter in de diepte en 's middags werd zijn lijk opgehaald. F. was zoo door hert ongeluk ge schokt, dat zijn opname in 't ziekenhuis noodzake- i lijk was. I TOENAME MOND- EN KLAUWZEER. j Het mond- en klauwzeer neemt wekelijks in ons land itoe. In de week van 6 tot 13 Mei kwamen 24 gevallen voor in 16 gemeenten. Bovenaan staat Zuid- Holland met 14 gevallen in 7 gemeenten. VERKIEZINGS VARIA. Bij de raadsverkiezing in Uitingeradeel was op een biljet, van de anti-revolutionnairen het puntje niet rood, doch met zwart potlood ingevuld. De stem werd daarom ongeldig verklaard, wat in dezen een zetel kostte. Was zij geldig verklaard, dan had de A.-R.-partij een zetel in den gemeenteraad gehacL DE MOOIE(!) MEIMAAND. Men schrijft van de Oostelijke zandgronden aan I hert Handelsblad: 1 Prezen we onlangs de mooie Meimaand in haar eemte stadium, thans hebben we reden tot klagen over haar tweede helft. Koud, guur en regenachtig, als echt herfstweer waren hier de Pinksterdagen met wat daarop volgde en onmiddellijk daaraan vooraf ging. De immer dorstige, zandige bodem zou van het goede welhaast te veel krijgen. De neerslag toch is sinds ettelijke dagen zoo overvloedig, dart men zich angstig afvraagt, wat het lot der jonge gewas sen zijn zal. Op 'n uitstapje door onze zandige streken I was het ons echter, ondanks al het triestige, een I troost, in hert belang van den bedrijvigen platte lander dat er zooveel op akker en in weide rede nen tot tevredenheid geeft Mochten de geweldige re genbuien ook op tal van rogge-akkers hert koren te gen den grond hebben geslagen, geen nood, het krachtige gewas heeft zich nagenoeg overal hersteld en staat er bijzonder fleurig bij. Zelden zagen we j om dezen tijd mooiere korenakkers met in de aren schoten graan dat een ruimen oogst voorspelt. En I de wei- en hooilanden zijn er bij dit vochtige weer sterk op vooruitgegaan. Het vee geniet in de weiden van overvloedig gras; op de hooilanden zullen wel dra de maaiers zwoegen, om het weelderige gewas voor den oogst te vellen. De melkopbrengsrt stijgt dan ook met den dag en daarom mag 't wel verba zing wekken, dat de vorige melkprijzen nog steeds gehandhaafd blijven. EEN DUISTERE ONDERNEMING. Uit Amsterdam, 24 Mei. Eendgen tijd geleden verscheen, aldus de Tel., in een der bladen een ad vertentie van een plaatsingsbureau voor werkzoe kenden. Naar aanleiding van deze annonce daag den drie personen op. Men wist deze te bewegen respectievelijk f 1500, f 1000-en f100 te storten als deelgenoot in „Het Al gemeen Administratie, Incasso, Informatie en Tele fonisch Inlicbtingenkantoor", vroeger Binnenkant 46, thans gevestigd Kerkstraat 332. De drie personen werden aangesteld in verschillende functies tegen een salaris van f 50 per week en vier procent in de te maken winst. Reeds spoedig ontstond een 'kwestie tusschen den administrateur van het kantoor met den gewichti- gen naam, zekere G. v. d. Laan en de drie personen. Het gevolg hiervan was, dat het salaris niet meer werd uitbetaald. Toen het drietal ook bleek, dat zij hert gestorte geld niet meer konden terugkrijgen, werd aangifte gedaan bij de politie. De Centrale Re cherche stelde een onderzoek in en het gevolg was, dat de „administrateur" gearresteerd werd. Deze ontkent echter dat hij den opzet heeft gehad het drietal te benadeelen. Gisteren is het faillissement der duistere onderne ming uitgesproken. HEERHUGO WAARD. Uitslag der Gemeenteraadsverkiezing le Heer-Hugo- waard, gehouden 24 Mei. Totaal uitgebracht 17g6 stemmen, waarvan 21 van onwaarde, alzoo 1775 geldige stemmen; de kiesdeeiei; is 161 4/11 st. Uitgebracht op lijst 1 (A. R.) 116 stemmen; op lijst 2 (V. 1>.) 568 stemmen; op lijst 3 (S.D.A.Pj 72 stem men: op lijst 4 (R.K.) 1019 stemmen. Gekozen4 V. D., n.1. de heeren Jac. Met, P Kos telijk, Jac. Blom en A. Mienis 7 R. Kath, n.1. de heeren G. Krom1, G. PoIa,nd, IDi. Wijnker, P. Tromp P. Borst, Cu van Langen, en C. Zuurbier de laatste met 106 voorkeurstemmen. De heer Van der Oord, (A. R.) zali dus geen d^ejl. uitmaken van den nieuwen raad, en diehs zetel zal worden ingenomen door een R.K., terwijl voor den heer J. Does (R.K.) inplaats is gekozen de neer P. Tromp en voor den heer G. Kuiper (V.D.) de hoeij A. Mienia. Het aantal' kiezers bedraagt '1916, waarvan 120 niet aan de stemming hébben deelgenomen. De vierde zetel der V. D. werd verkregen met eén rest van 83 5/11 st., de zevende zetel der R. Kath. met een rest van 50 3/11 st. De V.D. behaalden gemiddeld 142 st., de R. Kath. gemiddeld 145 4/11 st. Nieuwe raadsleden. LANOENDIJK. Verschenen is de balans, winst- en verliesrekening van de Coöperatie „Nieuw Leven" rte Zuidscharwou- de, zooals die door den accountant is opgemaakt. Uit het rapport ter publicatie blijkit, dat het netto overschot f 1650.11 is en de afschrijvingen op roerende en onroerende goederen ruim voldoende zijn. Uit 'de resultatenrekening blijkt verder, dart extra afgeschreven is op gebouwen en loodsen f901.53, en op inventarissen f655.14, Verder ie gereserveerd voor eventueel dubieuse posten f250, terwijl voor de vorming van een bouwre&erve f 750 gereserveerd is, Met dart al is het overschot ven winkel en bakkerij tezamen f 4206.78. De gewone afschrijving was, even als het vorig jaar 5 pcj. op de steenen gebouwen, 15 pet. op de houten gebouwen en 10 pet. op de inven tarissen. De omzert heeft bedragen totaal f 98722.05, Uit de balans blijkt volkomen, een zuivere, krach tige stand van het bedrijf, ondanks het feit, dat ze- kar nog vele moeilijkheden rte overwinnen zullen zijn. Een flinke jaarlijksche afschrijving op gebou wen en inventarissen, met nu reeds voor de tweede maal e*tra afschrijvingen, daarboven een normaal winstcijfer, een normale vorming van een reserve fonds, eon vrij belangrijke winstuitkeering aan de leden, een reservevorming voor do stroppen die de leden in de oude zaak geleden hebben, de vorming van een klein fonds ten barte der leden en eenige uit- keering van bedrijfswinst aan het personeel, zoo kan het niet anders, of de coöperatie zal langzaam aan den verkeerden geest te boven komen, die door da debacle in de vroegere coöperatie ontstaan is, BREEZAND. Woensdagmiddag ontstond er brand bij de Wed. J. Blaauboer, Meerweg alhier. Gelukkig waren' da bewoners er spoedig bij, zoodat het enkel bleef bij binnen brand. De vermoedelijke ooi zaak is, dat de kat een test met vuur omgegooid had. WIJZIGING LEERPLICHTWET. Verschenen is de memorie van antwoord rem den minister van Onderwijs betreffende wijziging; leer plichtwet. Daarin lezen wij;: Reeds in de Momorie van Toelichting gaf de Mi nister blijk van zijn leedwezen, dat de tegenwoordige geldelijke omstandigheden des Rijks hem er toe noop ten in dit wetsontwerp voor te stellen de invoering van het verplichte zevende leerjaar op de lagere scho len tot 1 Januari 1925 op te schorten. Inrtusschen ware het onbillijk in het ontwerp meer te zien dan1 het bevat, n.1. een uitstel tot 1 Januari 1925. Geenszins is hiermede, gelijk deze leden deden, gezegd, dat in het vervolg de leerverplichting met het volbrengen van hert zesde leerjaar zal eindi gen; en de zienswijze van deze leden, dat het bif kans geen twijfel lijdt, dat de thans voorgestelde maatregel in 1925 ?-x> moeten worden verlengd, is allerminst die van den Minister. Bij de beoordeeling van dit wetsontwerp moet niet uit het oog worden verloren, dat voor de sedert l Januari 1921 nieuw opgerichte of gereorganiseerde la^ gere scholen het leerprogramma blijft bepaald op ze ven leerjaren, zoodat veel tijdsgelegenheid blijft be staan om onderwijn in het zevende" leerjaar, zij hei dan onverplicht, te ontvangen». In zooverre kan dit zevende leerjaar dus nog steeds beschouwd worden als een vervanger van het vervolgonderwijs, daar, waar dit tengevolge van de jongste herziening van de Lager Onderwijswet 1920 mocht gaan ontbreken, welk vervolgonderwijs tocih evenmin een verplicht karak ter had. Wel hebben verschillende gemeente- en - schoolbe sturen het onderwijs op een zevenjarigen leeftijd in gericht, soms met een leerprogramma, dat nog een achtste en een negende leerjaar omvat, en is met den leertijd' van zeven jaren bij den bouw van nieuw ingerichte scholen dikwerf rekening gehouden, dit neemt niet wog, dat de opschorting: gedurende twee jaren van de invoering van de verplichting eene be langrijke bezuiniging moet medebrengen, niet slechts met betrekking tot den bouw, doch ook tot de alge meene onderwijskosten, nu uiteraard, het zevende leerjaar óf minder bezet zal zijn, óf zal ontbreken. Waar voorgesteld word? eene tweejarige opschorting van de verplichting, kan dén ook niet van verspil ling bij den reeds plaats gefhad hebbenden schoolbouw worden gesproken. Bovendien is. het naar de overtuiging van den Mi nister zaak. met de invoering van het verplichte ze vende leerjaar te wachten tot 1 Januari 1925, op. wel ken datum alle scholen gereorganiseerd moeten zijn. De1 Minister acht het niet buitengesloten, dat zoor wel op paedagogische gronden als om redenen van bezuiniging opschuiving van de toelating) tot de la gere. school en van den aanvang van de leerverplich ting" met één jaar. voordeelen zou kunnen bieden, waaronder de betere aansluiting aan de Arbeidswet j Hierbij dient echter niet vergeten te worden, dat aan de overweging van zocdanigen maatregel een gron dig onderzoek ook in statistiek opzicht, zou moeten voorafgaan, gedurende welken tijd het toch noodza kelijk moet worden geacht, dat het onderhavige wets ontwerp het „Staatsblad" bereikt. De vraag, oi' de Regeering voornemens, is maatre gelen te treffen ten opzichte van niet meer leerplich tige kinderen, die krachtens die bepalingen der Ar beidswet nog niet in eene fabriek of werkplaats te i werk kunnen wo.rden gesteld, wordt in ontkennenden zin beantwoord. Bij Nota van Wijziging wordt het tijdstip waarop de wet wordt geacht in) werking te zijn getreden, na der bepaald op 1 Januari 1923. DE STEMPLICHT. Naar de „Nieuwe Arnh. Crt." verneemt, zal dit maal in alle gemeenten van ons land tegen de kie zers voor de gemeenteraad&verkezing, die ndet hun stemplicht hebben vervuld en geen geldige reden van verhindering, kunnen opgeven, een vervolging worden ingesteld. EEN CANDIDAAT GEWEERD. Uit Engwirden, 25 MeL Bij de raadsverkiezing in deze gemeente heeft men eenigszins eigenaardig ge- handeld. Oin d)en heer De Wilde (aftredend lid) van de S.D.A.P., op de candidatenlijst te weren, werd diens zwager, de heer Hof, candidaat gesteld door I eenige vrijzinnige kiezers. Deze aanvaardde de can- didatuur en werd met ruim 200 voorkeurstemmen ge- kozen. De heer De Wilde is ook gekozen, dOch deze I is jonger dan zijn gekozen, zwager, zoodat hij geen zitting kan nemen. naar oude en verbleekte portretten. SPECIAAL ADRES: Staatsloterij. Trekking van Vrijdag 25 Mei. 5e Klasse. 8e Lijst. Nos. 17673 f 1000. Nos. 96d 8951 en 22597 elk f 400. Nos '1411 4625 19004 13860 en 11502 élk f 200. Nos. 1487 1728 1857 12718 13369 15010 15813 eik (100. Prijzen van f 70. 141 187 191 269 285 348 415 465 486 502 727 758 809 832 1001 1225 1233 1239 1898 1987 - 2011 2128 2286 23552 2364 2404 2525 2534 2706 2770 2833 2963 2968 3012 3342 3439 3488 3531 3566 3715 3832 3860 3919 3951 4176 4435 4171 4783 4784 4885 4949 4959 5120 5145 5166 5255 5494 5515 5719 5795 5937 5987 6070 6071 6258 6302 6319 6156 6505 6801 7174 7444 7621 7656 7822 7852 8403 8410 8692 8747 8883 8891 9123 9202 9234 9241 9-104 9462 9638 9685 9813 9921 9960 9964 9976 10092 10316 10318 10506 10818 11012 11359 11425 11456 11176 11543 11633 11041 11659 11670 11768 11827 11842 12019 12059 12221 12357 12435 12591 12787 12973 13018 13024 13061 13126 13137 13151 13297 13376 13396 13574 13881 13979 14036 14151 14179 14212 14262 14404 14548 14572 14600 14612 14668 146/4 14722 14935 14981 15093 15108 15279 15324 15486 15605 15803 15900 15922 15942 16018 16, .86 16249 16294 16323 16328 16451 16647 16665 16715 16785 16940 17054 17207 17218 17298 17313 17461 17497 17681 17708 17795 17894 18250 18379 18388 18471 18539 18718 18732 18829 18891 19876 19177 19189 19245 19654 19790 i 19801 19878 19938 19988 20105 20123 20142 20332 20386 20456 20610 20675 20660 20794 20628 20841 20903 21096 21161 21211 21296 21402 21427 21471 21510 21545 21598 21700 21701 21815 22117 22140 22313 22404 22556 22556 2261» 22683 22771 22790 22931 22961 0

Schager Courant | 1923 | | pagina 10