FOTO-ALBUMS en MAPPEN. NIESTADT - Schagen. Binnenlandsch Nieuws. Grootste keuze LIJSTEN ENGADKEiiKEN m Portretten en Platen. Gemeniïd Nieuws. Koopers Gebr. Vlam, scheepsbouwmeesters te Schoorldam voor f1525. koppig of dom, Een boer van om cte Zuid verkocht Donderdag een koe voor f460. Toen het fondsen ter sprake kwam, wilde hij daarvan volstrekt niets weten. Als de koopman ai met kracht en klem betoogde, dat dan het verlies bij geheele of gedeeltelijke afkeu ring voor rekening van den verkooper kwam, dat gaf niet. Onze boer wilde van verzekering niet hoo- ren. Ten slotte stelde de kooper voor 4 gulden min der te betalen, dan zou hij het rund in het boek laten schrijven. Ook dat wilde de boer niet. Wij hebben ons omgekeerd en hadden er genoeg van. overgeplaatst. De opzichter bij de Nederlandsche Spoorwegen te Kesterent de heer Overdijk, wordt overgeplaatst naar Schagen. dure lammeren. Een onzer plaatsgenooten verkocht Donderdag op do markt 8, zelf geteelde lammeren, voor 34^ gld. het stuk; dat was dus een totale ontvangst van f 276 Dat mag wel in de kroniek worden opgeteekend. marktoverzicht. Stug was de handol in vette koeien een Donderdag jL, de prijzen varieerden van 50—65 ets*per pond. Er was nogal tamelijk veel aangevoerd' en weinig sla gers. De gelde- en kalfkoeien waren ook iets minder in prijs; han'del stug. Met de pinken was hert. matig. Do handel in de pinkstieren was heel goed. De han del in de paarden goed. In de overhouders voor den dood was de handel matig. Voor de weïde stug. Voor den dood golden ze f 45—f 60, voor de 'weide van f 36—f 48. De lammeren waren duur, de handel Vlug. 10 Geschoren schapen waren' er aangevoerd en werden verkocht voor f 52 H per stuk, de eersten per koppel van dit jaar. De biggen gingen weer vlug van de hand. Minder was heit met de vette varkens er is nog 45 ets. per pond betaald, maar het gros ging voor 42 en 43 ets. weg. Kippen en konijnen hij 't oude; weinig aanvoer. De eieren en boter iets goedkooper. Boter was er nog al veel aangevoerd; de handel waa zeer trekkend. een hevige stembusstrijd. Als er van een hevigen stembusstrijd gesproken wordt, dan kan tnen die te Aalsmger tot voorbeeld nemen.. De raad was daar rechts en van vrijzinnige zijde had men alles er opgezet de vroqfïschap om te zetten. Dagen te voren trokken als in een groote stad des nachts de plak- en kalkbrigades er op uit. Het dorp vertoonde een bonte verkiezir.gsreclame; het plaveisel was met zware blokletters versierd. Woensdag den dag der verkiezing tuften de auto's den geheelcn dag door de uitgestrekte gemeentè, om de kiezers op to nalen. Snelvarende motorbootjes kliefden de vele wateren ofn' de tuinarbeiders op te pikken. Teon de stembus werd gesloten bleken van de 8122 kiezers er 164 niet te zijn opgekomen. Als men rekent, dat er onder dit aantal Zij!n begrepen de sedert do vaststelling der kiezerslijst overledenen, degene dié naar elders vertrokken zijn, de zieken en do zeer ouden van dagen, dan kan men zeggen, dat vrijwel alle kiezers daar hebben gestemd. Van Vrijzinnige zijde kon althans een half uur vóór de sluiting der stembus worden getuigd: ons werk is afgeloopen, ieder die kon stemmen heeft gestemd. Van waar dien hevigen strijd, zal men vragen. Van Rechts was de anditheze gesteld; was gepropa geerd in woord en geschrift, dat het hier ging om geloof en ongeloof. En hierop wilde al wat vrijzinnig voelde, nu eens oen afdoend antwoord geven. Allen, die in zulke tijden zijn aangewezen om een taak op zich te nemen, steldèn zich te weer. De oude liberale geest, den zin vooj vrijheid, werd vaardig, sloeg op ieder over, die nog een sprankje liberaal bloed in Zijn aderen heeft. En de Stembus heeft gesproken ten gunste van links. Toen de bulletins der bladen door de groote drommen voor het gemeentehuis werden ontvangen, steeg er eén juichkreet op. ging er een deining door de menigte en het daverde: de raad is om. En toen ging het in' drommen naar de Centrale Veiling, een groote markthal, waar de honderden in feestelijke stemming de over winning vierden. Een dichter met een voorzienenden geest, had gezorgd voor een lied 'dat insloeg. Wij laten het hier volgen vrijheid. Een lied op de overwinning bij de Gemeenteraadsver kiezing te Aalsmeer, door de vrijzinnigen op 23 Mei '23. (Da Costa's strijdlied zeer vrij gevolgd). Zij zullen ons niet nebben, De dompers van deez' tijd. Godlof, wij werden eind'lijk, Uit hunnen greep bevrijd. Zij zullen ons niet hebben. De drijvers van dit oord. Niet om hun slaaf te wezen. Werd onze wensch verhoord. Zij zullen ons niet hebben, De drijvers van dit dorp. Wij laten ons niet knechten, Noch strikken in hun worp. Tenzij wij laf verzaakten, Wat in ons bruist cn leeft: „Den drang naar al wat vrij is", Waarvoor de domper beeft. Hij' zal ons vast niet voogden, De clerus van deez' plek. Onz' geest laat zich niet perken, Noch buigen onze nek. En wie het toch mocht wagen, Onz* vrijheid aan te slaan, Hij zal ons strijdbaar vinden, Vereenigd om onz' vaan. Met al hun zoete woorden, Met al hun zacht geteem, Met al hun listen, lagen, Met al hun valsch gefleem Nooit zullen zij ons hebben, Ons zetten naar hun hand. Nooit weder ons ontnemen, Ons allerdierste pand. En breken donk're dagen, Voor onze vrijheid aan, Dan wetten V onze zwaarden, Ontrollen vf onze vaan. Als vrije mannen, vrouwen, Ons fier dan weer verzet; En trouw aan onze strijdleus: „Ons schrijft de kerk geen wet". J. K. L.' Men moet onder den druk van rechts geleefd hebben om ton volle te kunnen heseffen, wat Jiet wil zeggen^ aan dien druk te zijn ontkomen. oudkarspel. Donderdagavond vergaderde de vereeniging Hulp hn Nood in het lokaal van den heer C. Vis, 20 leden waren aanwezig. De voorzitter opent de vergadering, wijst op het buitengewone van deze vergadering en in verband daarmee op de belangrijke punten die op den be schrijvingsbrief voor de vergadering van den Pro vincialen Bond voorkomen. Daarom dan ook hebben alle leden een beschrijvingsbrief thuis ontvangen. Door het bestuur wordt verder meegedeeld, dart. het bestuur als voorstel op de agenda heeft laten plaat sen het overnemen ook van elkanders jonge leden, ook door die vereenigingen die geen jonge leden in schrijven. i ervolgens wijst de voorzitter op de vergadering die in den Haag heeft plaats gehad in verband met het sanatoriumfonds, aan welke vergadering voor zitter en secretaris hebben deelgenomen. Voorgelezen wordt het kort verslag van die verga dering zooals dat in „Zelfbeheer" voorkomt en waaruit o.m. blijkt, dat het niet het doel is om een eigen sanartorium te stichten, doch om een kas te vormen, waaruit de kosten van verpleging in elk gewenacht sanatorium kunnen worden bestreden, Daardoor komt de wensch van elke gezindte meer tot haar rechrt. Ter bespoediging van kasvorming wordt een lote rij gehouden, waarvoor 25000 loten a f2.50 worden uitgegeven. Besloten wordt, voorloopig 20 stuks te bestellen. Die eventueel niet verkocht worden zullen voor rekening van de vereeniging worden behouden. De loten kunnen desgewenschit in termijnen betaald worden. Op een vraag, wat er mot eventueele prij zen op loten van de vereeniging moet geschieden- worden verschillende voorstellen gedaan: le. verkoopen en de opbrengst in het reservefonds storten; 2e. de prij3 ter beschikking stellen van het sana toriumfonds; 3e. do prijs verknopen en de gelden na aftrek van de uitgaven der loten, storten in de kas van het aa- naitoriumfonds. Besloten wordt, hierover in de volgende vergade ring een nadere bespreking i.e houden. Op voorstel van het bestuur wordt besloten, op de volgende agenda te plaatsen een voorstel om de vergoedingen voor penningmeester en secretaris eenigszins te verhoogen. Het bestuur stelt voor, het te brengen voor den penningmeester van f 20 op f 30 en voor den secretaris van f 10 op f 20. De heer C .Kuilman wil er voor elk f5 bij doen, omdat er veel werk i®. Hierna komt de beschrijvingsbrief en daarmee de reorganisatieplannen van hot provinciaal bestuur aan de orde. De voorzitter 'heeft in de laatste districtsvergade ring de vraag gesteld, óf het plan uitgaat van het N.V.Z., of de regeering er achter zit, of dat het plan .alleen van den Noordh. Bond is. Geantwoord werd toen, dat het plan alleen van den Noordh. Bond is, waarover de vergadering al direct haar bevreemding uitspreekt. I Het reorganisatieplan is door'den beer Zeeman in „Zelfbeheer" behandeld. Het voor en tegen is toen besproken, doch niemand zou verwacht hebben, dat volgens de berekening 'van Mn Elink Schuurman welke later inkwam, een premie zou moeten worden betaald, zoover buiten het bedrag dat steeds ge noemd is. dat uitvoering zeker vrijwel onmogelijk zal zijn. Voor deze vereeniging zou een premie bere kend moeten worden van 27 a 28 'cent per week, waar dan nog bij zal komen een cent of zes per week voor kosten. De uitkeering daarvoor zal dan zijn: 26 weken f7.50, 26 weken f3.75, 52 weken f2. Nu is de premie 20 ets. en wordit uitgekeerd: 18 we- ken f9, 12 weken f4.50. Het hoofdbestuur is zelve van de kosten geschrokken en het Dag. bestuur 'heeft dan ook reeds een conforentie gehouden. De premie zou ongeveer 2K cent per verzekerde gulden zijn, doch wordit nu reed® 4 Hl cent. Do heer Jb. v. Exter merkt op, dat we de regee- rlngskosten al aardig nab ijkomen Den heer Paarlberg heeft het getroffen, dat ook hier de ambtenarij al aardig naar voren komt. Tot heden ia inspectie of controle nooit moodig geweest, waarom dan straks wel? Voor hem is het op hei; oogenblik de vraag, wat het beste is; ons neerleg-| gen bij de regeeringsp 1 annon of naast dat van do regeering een nieuw ambtenarenleger vormen. Het j laatste kon in de toekomst nog wel eens duurder blijken ite zijn. Hij wil daarmee niet zeggen er voor te zijn, de actie stop te zetten, doch zoo gaat het den verkeerden kant uit. Spr. heeft zich er verder over i verwonderd, dat nieuwe leden moeten worden aan genomen onder voorwaarde, dat ze na hun 70e jaar geen ziekengeld meer ontvangen. Wat wil men dan met die oudjes? Eveneens wordt afgekeurd de ver plichting om gelegenheid to geven zich hooger te verzekeren, daar hiervoor zich in de eerste plaats zullen aanmelden de jaarlijks terugkeerende zieken, en zij die een hoogere premie kunnen betalen. Bui-1 ten alles zijn de premiën veel te hoog om verder op de zaak in te gaan. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten niet met de reorganisatieplannen mee te gaan. Besproken werd hierna do mogelijkheid om het vergaderingbèzoek te bevorderen. Het bestuur zal dit punt nader overwegen en de volgende vergade j ring met een voorstel komen. De hoor C. Kuilman wil do candidatenlijsten laten vervallen en de bestuursleden weer op de jaarverga dering benoemen. Ook dit wordt een punt voor de j volgende vergadering. 1 Hierna sluit, de voorzitter de vergadering met dank voor de gezellige bespreking en de hoop, dat de ver eeniging mag groeien en bloeien. in goud, brons, mahonie, eiken, enz. Aanbevelend, breezand. Donderdagavond 24 Mei hield de melkleveranciersver- eeniging „Gelijkheid en eendracht zij ons streven", haar jaarvergadering in het lokaal van den heer D. Zon. D© voorzitter, de heer A. Buij, heet de aanwezigen welkom en zegt, dat de leden de jaarvergadering natuur lijk wel eerder verwacht zullen hebben, maar het is voor liet Bestuur weer een drukke tijd geweest en vandaar die vertraging. Spreker zalf heeft ae vergade ringen te Helder niet kunnen bijwonen wegens ziekte en ook het Bestuurslid, de heer \oorthuizen was onge steld. Maar een drietal leden hebben het Bestuur bijge staan, voor welke hul£ voorzitter hun zijn dank brengt. Op het afgeloopen jaar 1922 kan over het algemeen met tevredenheid terug "Worden gezien, waarom spreker den wensch uit, dat 1923 voor de Vereeniging niet min der gunstig moge zijn; maar hij vreest het tegendeel', of de teekenen moesten zeer bedriegen. Evénwél, ook 1922 is een tijdperk van actie geweest, waf' wei nieruil kan blijken, dat er 10 ledenvergaderingen, 17 Bestuurs- gaderingen en 14 vergaderingen te Helder zijn geweest, alzoo in het geheel niet minder dan 41 vergaderingen1. Mei een beroep op aller samenwerking ter bestrijding van eventueele nieuwe moeilijkheden, opent voorzitter de vergadering. Hierop leest d© secretaris, de heer A. Pranger, de notulen der beide laatste spoedvergaderingen, welke zon der óp- of aanmerkingen worden goedgekeurd. - Het Jaarverslag, dat vervolgens wordt uitgebracht, vermeldt, dat het aan Helder te leveren kwantum melk 1600 L. is gebleven. Voorts brengt het in herinnering, dat het Heldersche Gemeentebestuur een maximum-melkprijs had bepaald, wat aanleiding tot een proces had gegeven en hoe ten slotte de Hooge Raad Den Helder in het gelijk had gesteld. Wij gaven echter onzen steun aan de slijters, zoo besluit net verslag en daardoor heeft den 6trijd althans dit goede gevolg gehad, dat hij slijters en leveranciers nader tot elkander heeft gebracht. Volgt rekening en verantwoording van den penning meester, den heer H. Naastenad, De bescheiden zijn nagezien door de heeren G. Baken en M. Cornelissenj en laatstgenoemde brengt thans rapport uit. Het blijkt, dat alles volkomen in orde werd bevonden. Het totaal der ontvangsten met inbegrip van het saldo, had be dragen f 885.77. De uitgaven daarentegen hadden beloo- pen f 617.231/*. Er is alzoo teen salao van f268,531/*. Voorzitter bedankt de boeren voor Hun ïoei.e ui e ,;<jnniug:iieester voor zijn goed beheer. Vers.ug worut gedaan van de vergadering te Helder met de Centrale ên de latere conferentie met den Vvethouder Verstegen, in verband met den vast te steken melkprijs. Uitvoerig werd daar door het Bestuur der afdeding Breezand uiteen gezet, waardoor de straat- prijs te Helder zooveel hooger moest zijn dan in vele andere .plaatsen. Gewezen werd o.a. op den grooten afstand, de kosten van aanvoer per wagen, de mindere vruchtbaarheid van den grond, die wel' is waar de land- en pachtprijzen minder hoog deed zijn dan e ders. doch waar tegenover stond, dat er steeds belangrijke sommen aan kunstmest moesten uitgegeven worden. Het resultaat dezer besprekingen was, dat de prijs voor de i leveranceirs is vastgesteld op 10y* cent franco stad eu 'de straatprijs op 14 cent. Het Bestuur heeft den indruk gekregen, dat het beter zou geweest zijn, wanneer men vroeger met het Heldersche Gemeentebestuur in over leg getreden was. De maximumprijsbepaiing zou dan zeer waaschrijnlijk uitgebleven zijn. In ieder geval, er is Wederzijds toezegging gedaan opnieuw te overiegenj, wanneer door ons ©en verhooging van den melkprijs noodzakelijk mocht worden geaent. De penningmeester brengt vervolden* rapport uft van de uitbetaling door 'de kaasfabriek. AJs punt 7 staat op de agenda een voorstel van den heer .7. Pranger, 'tot vorming van een strijdkas. Nu echter het Gemeentebestuur van Helder getoond hééft te willen samenwerken, trekt de heer Pranger zijn voorstel in. Thans komt in bespreking een kwestie tusschen den heer H. Kranenburg en den heer Vader tc Koegras. De heer Kranenburg gaf zijn melk steeds met den wagen van den heer Vader mee, doch opeens werd deze 130 L. hiet meer aanvaard, waarom besloten werd, deze nu met den melkwagen van Breezand te laten aanvoeren. D© Centrale wenschte ze evenwel niet te acceipteerén en zoo kwam ze terug, zoodat de eigenaar ze ten laatste, verzuurd .en wel. weer thuis haa. Inmiddels had den lasterpraatjes bewerkt, dat ook de fabriek aarzelde, ze klakkeloos te aanvaarden. Eerst op attest werd zé tenslotte als alleszins deugdelijk geaccepteerd. Van 16 tot en met 27 April heeft ae heer Kranenburg zijn melk echter thuis moeten houden on hij vraagt nu, als lid der af deeling, een gedeeltelijke schadevergoeding van dié ruim 1400 liter. Over deze kwestie wordt schier ©linde- loos lang gedelibereerd, allterlei meeningen en beschou wingen komen naar voren, maar ten slotte wordt be sloten. dat de zaak aan het Hoofdbestuur uiteengezet zal' worden. Aan de heeren Spigt ten Romar, die mans nog hun melk met Koegras meegeven, zal "Worden be richt, dat de afdeeling niet garant kan wezen voor even tueele schade, indien Zij te eeniger tijd op dezelfde \viize als de heer Kranenburg behandeld mochten worden Nadat bij de rondvraag de heer A. Langereis nog voor levering aan de fabriek is aangewezen, wordt de ver gadering gesloten. winkel. Al lei op 18 Mei jJ. benoemd verklaarde leden van den Raad hebben die benoeming aangenomen. winkel. Blijken® in dit blad voorkomende advertentie, zal Winkel'® Harmonie a.s. Zondagavond 8 uur eenj con- eert geven, eeni gevolg van het succes dat zij op het concours te Twisk heeft behaald. De muziektent is verplaatst en wel zoodandg, dat bij ongunstig weer (d'e zoele zomeravonden laten tct nog toe op zich wachten) even goedl in de baan van de muziek kan worden genoten. Ongetwijfeld zal het Winikel's Harmonie niet aan belangstelling ontbreken. zijpe. Woensdag J.l. werd ten huize van den heer J. Bruin te Burgerbrug een proef genomen met het electrisch malen van veevoederartikelen. Gemalen werd: 300 pond - Amerikaansche koeken! (kluitjes). Stroomver bruik 4/5 K.W.U. tegen 35 cent per K.W.U. Kosten alzoo 28 cent. 300 K.G. mais. Stroomverbruik IX K.W.U., tegen 35 cent per K.W.U. Kosten alzoo 42 cent. Capaciteit van den tmeoLmolen: 76 K.G. mais gema len In 5 minuten. De installatie is geleverd door het Installatiebureau v.h. Van Vrede en' Bais te IJmuiden. zijpe. Wij vernemen dat alle elf nieuwbenoemde Raads leden hunne benoeming hebben aangenomen. 't zand. Men deelt ons mede, dat mej. A.' Hopman, wijk verpleegster voor Noord-Zijpe, met ingang van 1 .Tuni a.s. ontslag heeft gevraagd wegen® gezondheidsrede nen. zijpe. Do heer A. Bakker. 2e Ambt. ter Secretarie dezer gemeente, is creslaagd! voor het eerste gedeelte van het voorbereidend examen gemeente-administratie. zijpe. In de plaats van den heer J. de Boer, is tot voor zitter van het College van Regenten en Regentessen van het Algemeen Weeshuis alhier benoemd de heer J. Rampen te Schagerbrug. noordscharwoude. We vernemen dat er gisteren aan de veiling nog 80 bouwers waren, die uien aanvoerden. En dat in dezen tijd. zuidscharwoude. Het bestuur der School feestcommissie heeft een uitnood icing ontvangen van het comité voor de Hul digingsfeesten ter bespreking van het houden van schoolfeesten. zuidscharwoude. Alhier doet zich een geval van typhus voor. langendijk. We vernemen, dat er pogingen worden aangewend j om de Huldigingsfeesten over den geheelen Langen- dijk tegelijk te vieren en zoo mogelijk de gemeenten in verband met elkander. die hielp zich zelf. Boven een zaak in electriache benoodigdheden van de noamlooze vennootschap De Trust, op de Kruis kade te Amsterdam, woont een dokter. Deze had al meermalen bij De Trust geklaagd over het reclame bord, dat hem het licht in zijn gang en op zijn trap benam. Nadat de dokter op zijn herhaald verzoek om het bord te verwijderen of diaarin zoodanige ver anderingen te brengen, dat hij er geen hinder meer van had. geen voor hem afdoend' antwoord had ge kregen, besloot hij' zelf te handelen. Zijn dienstbode zond hij naar beneden om op straat het publiek te waarschuwen en op een afstand te houden en zelf knipte hij' de draden door, waaraan het uithangbord hing. Het bord sloeg in zijn val door een spiegelruit ■van de zaak en richtte daarbij schade onder d'e uit gestalde voorwerpen aan. De Trust heeft zich nu met een klacht tot de politie gewend. gevaarlijke ruzie. Twee mïlitairon, K. en Van D., kregen gistermid dag op een militaire marsch ruzie. In de kazerne te Arnhem aangekomen, gaf K. onverhoeds Van D. met de kolf van zijh geweer een slag, die op den ransel afstuitte. Toen Van D. zich omkeerde, bracht K. hem een slag op het hoofd] toe. Van D, zakte, hevig bloe dende, ineen. Hij- werd naar het hospitaal overga* bracht, waar bleek, dat hij een schedelbreuk had' ge kregen. Zijn toestand is ernstig. K. is gearresteerd. werkloozen te haarlem. Woensdagmiddag drongen een twintig-tal werkloo* zen te Haarlem; het stadhuis door den hoofdingang binnen. Zij vroegen deni burgemeester te spreken, die echter voorzitter van een stembureau was en de demonstranten niet te woord kon staan. De werk- loozen weigerden echter op herhaalde sommatie van bode en politie te vertrekken. Ten slotte joeg een vijftp.1 agenten van politie de indringers met geweld naar buiten. Tegen een der demonstranten werd procesverbaal opgemaakt. een mei-nacht! In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft het in Twente hard gevroren. In verschillende streken zijn aardappelen, boonen en havervelden totaal ver nield. ongeval bij gel drop. Uit Eindhoven 25 Mei. Gisteravond wilde het twintigjarig meisje Joh. Tebak, uit* Stratum bij Geldrop uit een in volle vaart zijnden tram sprin- gen. Het droevig gevolg was dat zij overreden; werd. Geheel verminkt werd! het meisje opgenomen. Zij was onmiddellijk dood. een ernstig ongeluk. Op het (terrein van de voormalige Oostergasfabriek te Amsterdam worden verschillende inrichtingen, die vroeger dienst deden bij de gasfabricage, go- sloopt. Zoo ook de groote ijzeren palen, die naast het z.g. „zuiveringshuis" sitaan en waarover vroeger groote buizen liepen. Deze gevaarten zijn ongeveer 14 meter hoog. De laatste der palen zou gisteren weggenomen worden. Daarvoor waren drie tuitou wen aangebracht, om den paal in ovenwicht te hou den, als deze van onderen zou worden losgemaakt. Om ongeveer vier uur reed onder deze tuitouwen een vrachtauto van de gemeentetelefoon door. Hij raakte aan een der touwen en trok daardoor den paal, waarin drie werklieden zaten, omver. Van de ze drie mannen was W. B. onmiddellijk dood. De beide anderen, M. N. en C. van L., werden zwaar ge wend. De geneeskundige dienst heeft hun, evenals den doode, naar het Binnengasthuis vervoerd. Ds paal was terecht gekomen op den auto, waardoor de carosserie in elkaar gedrukt werd. ZXTIDERZEERAAD. Benoemd zijn tot resp. lid en ondervoorzitter e/ lid van den Zuiderzeeraad de heeren H. Colijn, oud minister ^an oorlog, lid van de Tweede Kanier en d. Th. van der Waerden, lid van de Tweede Kamer en van Provinciale Staten van Noord-Holland. anna paulowna. Uitslag der verkooping te Anna Paulowna op 25 Mei 1923, ten overstaan van de Notarissen Golden- berg te Hillegom en Vrijburg te Zijpe. Huismanswoning, met s oh uren, erven, 4 arbeiders woningen en weiland, aan de Zandvaart en Ballast- vaart te Anna Paulowna, groot 20 09 90 H.A., ten ver zoeke van Gebr. Schilpzand, te Hillegom. Koopers van alle pcrceelen A. Govers c.s. te Hel der voor f21915. het grootste restaurant ter wereld: D© stad Londen za/ binnenkort het grootste en meest moderne restaurant van heel de were.d bezitten. Heit restaurant zal meer dan 4000 personen kunnen bevatteh en zal naar schatting dagelijks een 30.000 bezoekers tellen. Het restaurant za! geëxploiteerd worden door de be kende firma Lyons. Eén der employe's van de firma verklaarde aan een persman, dat men de meest mlnltl- euse onderzoekingen over den heelen aardbol had ge daan om na te gaan, of er nog een grooter restauf^inrt te vinden was, dan dit, hetwelk de firma bezig is op te richten. De onderzoekingen wezen echter met stel ligheid uit, dat dit niet hot geval is. Ongeveer 80 meter lang en broed en 60 meter hoog zal het nieuwe „Corner House", zooals het restaurant hecten moet, zijn. Vier etages zullen elk als eetzaal' wor den ingericht. In het geheel echter zaï het gebouw uit tien verdiepingen bestaan, met op elke verdieping een keuken. Op twee verdiepingen zullen de inrich tingen voor het bereiden vau chocoladewerk en andere zoetigheden zijn ondergebracht. Er zullen doorloopend twee orkesten in hert restaurant spelen. Eén van deze orkesten een Amerikaansch -- is geëngageerd tegen een honorarium, overeenkomend met 4200 gulden per week. De bezoekers zullen door-900 .kelnerinnen bedienidi worden en het heele personeel zal uit 1700 personen bestaan. Nog eenige andere bijzonderheden, over het nieuwe restaurant te Vermelden, zijn do volgendeHet zal mozaïekvloeren .bezitten, welke uitfi knillioen „blokjes" bestaan, alle met de hand gelegd. Voorts ij^ er een hoeveelheid draad voor de electriache leidingen giiF" bruikt van 53 K.M, lang. Voor het lossen en op hun plaats brengen van stoe len en ander glaswerk waren een week lang 200 mannoodig. Speciale aandacht is geschonken aan 'de .ventilatie. D© ventileerinrichtingen bezitten zulk een capaciteit, dat de lucht in het gebouw vijftien maal per uur geheel door „versche" vervangen wordt. Heel het bouwwerk, met uitzondering van de staal- en marmerconslructies, ia door de firma Lyons in eigen beheer uitgevoerd. De firma schat^ dat er in het restaurant ongeveer 10 millioen maaltijden per jaar zullen worden verstrekt. In Amerika ziin de grootste restaurants berekend op een „capaciteitvan 2 millioen maaltijden per jaar. een paardenmiddel. Een timmerman te Parijs, Umberto Guisto, Ita liaan van geboorte, was ten gevolge van een gra naatontploffing in 1917 doof en stom geworden. De zer dagen nu heeft hij plotseling spraak en gehoor terug gekregen, en wel op de volgende sensationeele wijze. 'Hij was aan het werk op een steiger, 80 voet van den beganen grond, en gleed uit. Ongetwijfeld zou hij op het trottoir te pletter zijn gevallen, als niet een hoop houtkrullen en zaagsel zijn val gebroken had. Terwijl hij viel, hoorden zijn kameraden hem schreeuwen en toen zij bij hem kwamen vonden zij hem niert alleen ongedeerd, doch ook weder in het bezit van spraak en gehoor. het bijgeloof onder de inboorlingen van rhodesia. Uit Kaapstad, 24 Mei. Tijdens een proces, dat te Salisbury is gevoerd kwam heit bestaan aan het licht van een barbaarsch gebruik, dat bij' de inboor lingen in zwang is. In een afgelegen deel van het district Mount Darwin werd in Januari een jonge inboorling verbrand, opdat het de regengodin zou behagen aan de ernstige droogteporiode een einde te maken. Het jonge meisje," dat door de inboorlingen als re gengodin wordt vereerd, zal thans als getuige wor den gehoord. De inbooringen zijn overtuigd van de doeltreffend heid van het brengen van een menschenoffer, een overtuiging, waarin zij worden gesterkt door het feit, dat kort na de verbranding van den jongen in boorling inderdaad regen viel.' Tel. drogende revolutie in bulgarije? Naar de Weensche correspondent, van het Hdbl. meldt, zou in Bulgarije een revolutie op het punt van uitbreken zijn. De burgerlijke oppositie zou zich me tde Macodoniërs 'hebben verboden tegen do regeering, die harerzijds niet meer zou terugdeinzen voor bloedige en onwettelijke maatregelen rter onder drukking der beweging, arrestaties op groote schaal zou verrichten en alle oppositiebladen zou hebben verboden, terwijl ook vele jornalisten in hechtenis zouden zijn genomen. De gearresteerden zouden in concentratiekampen in Noord-Bulgarije zijn gehuis vest. De boerenpartij' maakt gebruik van de hulp der gewapende boerenbenden en er zouden reeds botsin gen hebben plaats gehad itusschen de aanhangers der regeering en dor overige bevolking. Volgens een bericht uit Belgrado is het de Bul- gaarsche regeering tot dusver niet gelukt den Mace- donischen opstand ite onderdrukken. In sommige streken zijn de Macedoniërs volkomen de baas, zij hebben hun eigen rechtspraak en gendarmerie en innen belastingen. De regeering moet voornemens zijn haar gewa pende boerenbenden op de Macedoniërs los te laten, hetgeen met een burgeroorlog zou gelijkstaan. biljarten. De Parijsche sportcorrespondent van het Hbld. seint: Roger Conti heefit in een wedstrijd met Ran- son, groot cadre 45 c.M., een serie van 641 geimaakt. Hij verbeterde daardoor het oude record van Willy Hoppe, die in 1910 te Parijs een serie van 622 maakt#.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2