K- BLAAUBOER, voos? DE Vloerzeil - Linoleums - Graniet 11.11, Bouwers van Tuinzaden. Middelbare- en Hoogere Handelsschool te Helder. Ch. H. Th. SCHMALZ, Kinderkleeding. Koninklijke KARPETTEN, 0UDKERK VAN PRAAG, Twee Heerenliuizen, PLEZIERRIJTUIGEN G. FRAIJ, Assendslft, Levering van Markiezen en Zonneschermen. Zang en Voordracht, SLUIS GRODT's Kon. Moeiten Zaadhandel De dingen om ons heen. Dinsdagen 29 Mei 1923 en 5 Juni 1923 StoomtimmerfabrieK Kennisgeving. Trouwcoupé- en rouw- Koels-verliiiuriiirichling. ft R3ETSCH0UW op Woensdag 30 Mei a.s. doch VERSCH van do krachlvnederfabriek Enorme voorraad Blousepakjes. Hangpakjes. Sporlpakjes. een Hink Woon- en Winkelhuis, Schoorsteen-en Rioolbuizen, LAAN SCHAGEN Vraagt prijsopgave. J. SCHRIJVER J. IN. J. ZEEMAN WIERïNGERWAARD. ontvingen wij een prachtvolle sorteering Bezichtigt onze EXPOSITIE le ETAGE, Salon- en Slaapkamer-AMEEBLEMENTEN. Vilrages Mystères AIIoYernefs te Enkhuizen, P. BART (firma K. Brugman) te Winkel, SLUIS GHOOT's Koninkl. Zaadteelt en Zaadhandel, Het is er dus op uitgeloopen, dat de gewezen par ticuliere secretaris van Bonar Law (zakenman, ijzer fabrikant en Schot, evenals hij1, ai was dan Law ook in Canada geboren) Stanley Baldwin voor eén poosje als premier zal, optreden. Voor een poosje. Niet voor langen tijd. En vermoede lijk zelfs voor zeer kort. Wij zeggen dit niet, omdat we Baldwin, die in de kracht van zijn leven is en in den betrekkit'ijk korten tijd. dat hij zich met de politiek bemoeit, blijken van gezond verstand in zeer voldoende mate Heeft gegeven, voor onbekwamer houden dan Bonar Law. In het minst, niet. De een zoowel als de ander is een bruikbaar tweede klais'se Muut, tenzij Baldwin feéér brillante eigenschap pen gaat ontwikkelen, die tot dusverre verborgen bleven. Baldwin zal precies even goed als eerlijk en bekwaam man zijn best doen, voor bet Rijk, voor Engeland en voor zijn partij, doch hij is niet van het hout waarvan men premiers snijdt voor een wereldmogendheid, in een zoo moeilijken tijd als deze. Vooral 'niet, als de politiek, die zulk een premier heet 4e leiden ©en partijpolitiek is, die in enkele opzichtefh wel1, in zeer vele andere volstrekt niet nationaal kan worden genoemd. Vooral niet als die politiek wordt ge ïnspireerd door een partij, die in zich zelf ten aanzien van tal 'van quaesties vepcfeeld is en die bovendien sedert het vorige najaar, £^en de coalitie moest worden doodgemaakt tal van haar allert>ekwaamste mannén moet missen, omdat zij niet recht in de leèr zijn. Vooral niet ten slotte waar Baldwin al dadelijk beginjt met één onwillig medewerker, die tevens de voor naamste is, n.1. 'Curzon, die veel grooter aanspraken kon doen gelden op het premierschap, dan deze homo- novus. De aanstonds opduikende mededeeling, dat Baldwin een plaats in zajin kabinet (n.1. zijn eigen oudèn ptost van Kanselier der Schatkist) wenschte te zien innemen door zijn voorganger, den niet-orthodox—conservatieven Sir Robert Horne, wijst e rop, dat men in politieke kringen het zwakke punt van den nieuwen premier zeer goed gevoelt.. Een zelfde strekking heeft het gerucht, door de radicale Daily News verspreid, dat als Curzon heen gaat wij achten dit zeer waarschijnlijk Austeni Chamberlajn hem zou opvolgen. Vermoedelijk is dit niet "veel meer dan „intelligent antieipation" van het blad, d.w.z. raderij, met kans op goed resultaat. Want voor diplomaat, leider der buitenlandsche betrekkingen, zal Chamberlafn zich zelf niet eens uitgeven. Veel meer lijkt er dan ook voor te zeggen iemand van Buiten landsche Zaken te nemen, die althans door zijn neigihg en antecidenten eenig contact met deze dingeh heeft. Zulke mannen zijn er in Engeland vele, aoch juist weinig aan conservatieven kant. Feitelijk daar alleen Lord Derby, de oud-minister van recruteering in den oorlog, later gezant te Parijs en nu minister van oorlog. Diaar hij Ivoor alles pro-Fransch is en minder dan iemand m Engeland het gevaar van een Fransche hegemonie op het vasteland wenscht in te zien (zoodat men zelfs beweert, dat het tegenhouden van een vergrooting der luchtvloot in hoofcfeaak zijn werk is) zou het niat onmogelijk zijn, dat men poogde hem te loozen. Doch.... niet door hem tot Gurzon's opvolger te maken. Buiten gewoon merkwaardig en tevens kenschetsend voor het febrek aan conservatieven eerste klasse is dan ook; al de Times Lord Robert Geoil, den zéér-wilden- conservatief, naar voren schuift voor dezen post. De zelfde Lord Robert was destijds de „aangewezen" man 'om in een eventueel© Arbeidersregeering die bètrékking te bekleeden.... Après cel'è tirons Téchelle. Baldwin heeft op internationaal gebied zoo te zeggen geen verleden. Alleen heeft hij de schuldregeling met de Vereenigde Staten, voorbereid door Geddes, perfect gemaakt. Doch -dit was voor hem, den zakenman, die o.a. ook lid van den Raad van Beheer van Lloyd's Bank is geweest, gemakkelijker dan voor een diplomaat van-beroep, die met andere fiches pleegt te spelen, dan millioesen, ponden, dollars en wisseünotoeringen. Wat zijn houding tot Frankrijk en tot Duitschlantf betreft, is Baldwin een onbeschreven blad. Hit heeft Zich nooit te buiten gegaan aan toasten op de Entente! en wat hij over deze combinatie (die van dag tot dag zonderlinger en vreemdsoortiger wordt) ooit heeft gezegd; geschiedde als plaatsvervanger van zijn chef Bonar Law en als spreker in naain der geheel© regeering. Hoe hij' zou hebben gesproken als hoofd der regeering is onbekend. Evenmin weet men of hij' de sentiments overwegingen ten voordeel© van het verlengen der En tente de bl'oedkameraadschap der loopgraven en wat dies meer zij, zwaarder zal- laten wegen dan sh.,'d., de overwegingen van den zakenman, die aan het hoofd slaat van de grootste commercieel© en economische organisatie, die de wereld ooit heeft gezien, n.i. het Britsche Rijk. Dit zelfde „blanco" bestaat ook ten opzichte van ,zijn politiek aangaande Rusland. Het is de vraag, of hij' de breed uitgemeten „grieven en beleediging n van Engeland", waarover Curzon het zoo druk heeft gehad, even zwaarwichtig vindt ais de contracten ter waarde van nu reeds 10.000.000 door Engeland "in Rusland afgesloten. Men weet het niet. Doch dit staat wel vast, dat het Hosanna, waarmede het ultra-conservatieve orgaan de Morning Post hem begroette, al dadelijk een deuk major z<.,u krijgen, als hij ïsoo brutaal was ter wille van business ednigtei tegemoetkoming aan Moskou te bewijzen. Baldwin's positie is vol voetangels en klemmen. Zeker, zijn partij kreeg verleden jaar een meerder heid. Doch die is aanstonds gaan afbrokkelen en boven dien zou zij nooit tot stand zijn gekomen als,de andere partijen een lijn hadden getrokken inplaats van door net stellen van drie, vier candidaten tegen den conser vatief het die groep gemakkelijk! te maken bij gewone meerderheid zetels te bezetten, die in het gehéél niét conservatief zijn. Bijna direct liep elke verkiezing uit tegen de regeering, zoodat het aandoenlijk is te spreken van een regeering, berustend op den volkswil. Geen enkele partij kan dit zeggen in Engeland, waar de splijtzwam thans bijna even welig tiert als ten onzent. Ook niet de conservatieven. Derhalve is het goed gezien van de bladen, 'die het. met Baldwin goed meenenu dat zij' hem thans reeds het voornemen in den miondt geven, vrede te maken in de conservatieve partijl zeil. De oude leden van de coalitiegroep zijn voor do regeering onontbeerlijk. Met haar staan zij vaster. Niet vast in absoluten zin... Dit wordt eerst mogelijk zoodra ook de coalitie-libe ralen weer mededoen. Dat wil zeggen zoodra de fronde geleid door den „kajuitsjongen", Sir Wllm. Younger, et zwijgen wordt opgelegd en de sterke middenpartij wordt gevormd, waaraan Engeland nu meer dan ooit behoefte heeft. Baldwin, goed conservatief, maar zakenman, protec- tionist, maar niet hevig, Baldwin, van wïen men ver moedt, dat hiji met Ghamberlain en Horne, met Robert Cecil, zelfs met Birkenhead, zou kunnen samenwerken, zou de man kunnen zij'n, die de partijen wist te her-, groepeeren. Doch dit is niet mogelijk zonder een beroep op de kiezers, wier meerderheid thans aan de conservatieven het mandaat gaf. Dat een coalitieregeering, als vroegér het resultaat zou zijn, gelooven Wij zonder meer. Doch die coalitie be schikt over andere krachten dan Stanley Baldwin als leider. Gaat hij niet over, wordt hij niet gedwongen over te gaan tot ontbinding, dan blijft zijn kabinet zwak met het dreigement ©ener steeds groeiendê oppositié, ook uit eigen gelederen. Dan verawij'int de regeering bij een stemming-nederlaag. Zoo niet, dan gaat Baldwin, omdat er een beter man is. Doch noch het een, noch het ander kan lang uit blijven. De regeering, hoe ook haar leider heet en vooral hu onder een nieuwen man, die het algemeen vertrouwen nog moet krijgen, dat Bonar Law in elk geval reeds had, zal er een zijn van maanden. UITKIJK. Notaris C. L. VAN DEN BERGH te Schagen, zal op bij inzet, bij afslag, telkens des avonds 7 uur, in het Koffiehuis „De Beurs" van den heer C. BOONTJES aan de MARKT te Schagen, pupliek veilen en verkoopen, in diverse perceelen of massa's. waarvan het eene met afzonder lijk bovenhuis, benevens de daar- achter staande met hunne erven en alle in ge melde fabriek aanwezige machi nerieën, waaronder vlak- en ver dikbank, cirkelzaag, tevens in te richten tot schaafbank, lintzaag, boormachine, slijpmachine, liggen de stoommachine met staande stoomketel en al hetgeen verder daartoe behoort, alles staande en liggende aan het Rensgars te Schagen en eigendom van den heer J R. VLAMING. Aanvaar ding in eigendotii bij de betaling der kooppenningen vóór of op 17 Juli 1923. Lasten voor koopers rekening vanaf 1 Januari 1923. J. Y1SSEH, Stalhouder, Schagen, biedt zijne aan voor een zeer billijken prijs Vraagt prijs per uur of per rit. Telefoon no. 11. Comb. BERV0ETS. SCHAGEN. in den Anna Paulownapolder, Nalatigen worden gestraft zonder voorafgaande waar schuwing. Geen gekookte gemalen beenderen met vleesch (zorgvuldig gedroogd). geven schitterende uitkomsten. Door hel koken gaan de bi-sle en voedzaamste beslanddeelen ver loren. Voorschollen, Hypolht ken en Bouwcredielen op huizen, boerderijen, enz. ver- krijgbaar, - Aanvragen met post zegel voor antwoord. J. de goeye, Beëedigd Makelaar en Taxateur Kechlboomslool 80 Amsterdam, lelel. 8920 Noord, flfdeeling Enorme keuze in alle genres. Prima kwaliteiten, f 6.50, 8.75, 11.—, 14.--* en hooger. Nieuwste, bijzonder fraaie modellen, f 6 75, 8.50, 11.25, 14.16.50 en hooger. Schitterend afgewerkte modellen. f 9 50, 11 25, 14.75, t6.18.50 en hooger. Te koop, op eersten stand te Schagen spoedig te aanvaarden. Te bevragen bij A. SLEUTEL, Informatiebureau te Schagen. Draineer buizen. AANBEVELEND, K. BLAAUBOER. .4, J.v#. 4J\- Ie Zuid-Scharwoude, meermalen met succes opgetreden op verg. v. d. Bond v. Staatspens., Geh.-onth. vereen., uitvoeringen enz., beveelt zich beleefd aan ter opluistering van diverse bijeen komsten, kermissen, voor BILLIIKE CONDITIES. Boekhoudingen en Belastingzaken. SCHOONMAAK alsook „Tapis Beige., Axminsler- en Koehaar-Karpellen in 9-12-16-20 els, vanaf 15 gulden. in meer dan 80 dessins. waar TENTOONGESTELD is een schitterende collectie Vraagt ons 2 persoons prima KAPOKBRDS1EL f 36.50. Vraagt onze 2 persoons prima KAPOKMATRASSEN, le kwaliteit. Vraagt onze 2-persoons SPIRAALMATRASSEN vanaf f 875. Vraagt onze 2-persoons LEDIKANTEN „Reclame" vanaf f 8.75. IN GROOTE KEUZE, BIJ Spoorstraat HELDER Spoorgraeht. Hiermede berichten wij U dat het Agentschap voor sinds ruim 20 jaar waargenomen door den heer K. BRUGMAN te Winkel vanaf heden is overgedragen aan zijn schoonzoon den heer welke wij de vertegenwoordiging opdroegen voor Noord Holland boven het IJ. ENKHUIZEN. In aansluiting op bovenstaande deelt ondergeteekende mede dat hij is te spreken des Donderdags te Schagen van 10 tot 12 uur, bij BOONTJES in „de Beurs". Vrijdags te Alkmaar, van lO'/j tot 12'/a uur, op de Zaadmarkt. Zaterdags te Anna Paulowna, van lO'/j tot 12Va in „Veerburg", voor het contracteeren van diverse 2-jarige gewassen als Koolzaad, Koolrapen, Bieten, Mangel- en Voe- derbieten^aad. Beleefd aanbevelend Uw dw., P. B a ft T, Firma K. Brugman. WINKEL, MEI 1923. Voorloopig zal de heer K. BRUGMAN ook nog te spreken zijn op bovenvermelde uren te Schagen. De aanmelding voor de 1ste klas der Middelbare Handels- dagschool is van heden af opengesteld in het gebouw aan de Dljkstraat iedeien Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9—12 en van 2—5 uur. Tot de Hoog ere Handelsschool worden toegelaten (aan melding dezelfde tijden): A. leerlingen met einddiploma Middelbare Handelsschool. 'B leerlingen, die de 3de klas eener H.B.S. doorloopen hebben. C. bezitters van een MULO. diploma. De groepen B en C worden alleen toegelaten als de Directeur ze on grond van hun laatste rapport of (en) M.U.L.O. examen geschikt acht. Candidaten voor M.U.L.O. gelieven zich bit voorbaat aan te melden. Alle gewenschte inlichtingen verschaft de Directeur. Namens het Bestuur, DE DIRECTEUR. N.B. Voor buitenleerlingen wordt geen extra heffing geheven.

Schager Courant | 1923 | | pagina 7