ND Zaterdag 2 Juni 1923. 66ste Jaartianq. No. 7239. DERDE BLAD. Noorderkwartier. Gemengd Nieuws. höt beflapg van den landbouw «llj'a te bevorderaar Bij de practischo uitoefening yan het bedrijf zal de landbouwer zelf hebbjp in te grijpen en voor zoover ik de landbouwers ken, kan dit gerust aan hen wor den overgelaten. Wetenschappelijke voorbereiding aan de Rijkstand en tuinbouwwinterschoi'en en wintercursussen voor de jongens en aan de Landbouwhuishoudscursusse&i voor de meisjes, vindt meer en meer Ingang en zal in hooge mate ten goede komen aan de goeaa uitoefening van het landbouwbedrijf en de opheffing van den land bouw in het algemeen en bovendien tot verruiming van het inzicht in al bet schoone dat het landleven biedt boven het leven in de steden. De opgedane kennis, de lust tot arbeiden in en voor het bedrijf, gesteund door doelmatig ingerichte beproe- I vingen van nieuwe werktuigen, schijnen spr. eên waar- yau den landt*, uw iu HollandsjELSïïJï Vereeniging tot ontwikkeling Ilangrijk deel van ons volksbestaan mits daarboven eene goede samenwerking bestaat om door middel van Vrijdag 1 Juni 1923, 's middags 1 uur, had in café'de landbouworganisatie de productiviteit van iiet land- ..Central" te Alkmaar een buitengewone vergade- L - "f ng Aan, m- op j de de ring van bovengenoemde vereeniging plaats. Voorzitter de heer P. J. Waiboer, onder-voorzit ter, Anna Paulowna, secretaris de beer G. Nobel Lutjewinkel. Voorzitter deelt mede, dat de beer K. Breebaart Jz. bedankt heeft voor de benoeming tot voorzitter en spreker daardoor deze vergadering zal leiden. Het Bestuur had gaarne gezien, dat het voorzitter schap, dat in zulke bekwame handen als van den heer Breebaart werd gelegd, door dezen was aan genomen. Spr. doet een beroep op de toegevendheid der leden en niet het' minst van de pers. Spr. zou graag zien, dat de pers zulk een verslag van deze vergadering maakte, dat de landbouwers, die nog een tientje te missen, hebben en nog geen lid onzer vereeniging zijn, -het schaamrood1 naar de kakens stijgt, wanneer zij lezen, welk een goede vereeni ging dit is. Spr. wijst op bet gebrek aan geld, wat o.m. bleek bij de stichting van een varkensfonds en bij dé werkzaamheden door de werktuigencommis sie. Medegedeeld wordt, dat, nu de beer K. Breebaart Jz. bedankt heeft om bet lidmaatschap van bet Be stuur te aanvaarden, het Bestuur besloten heeft, om de vacaure, ontstaan door het bedanken van den heer Kuiper, wiens lidmaatschap einde 1923 zou ein digen, niet te vervullen en nu te volstaan met de benoeming van een voorzitter uit de thans zitting hebbende Bestuursleden. Van de Vereeniging van Oudleerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Schagen, kwam de mede- deeling in, dat het bereid is om binnenkort eene vergadering van de Commissie voor samenwerking te houden., waartoe Vrijdag 15 Juni of een der dnnraan volgende Vrijdagen wordt genoemd, Na dere plannen voor overleg kunnen dus tegemoet worden gezien. Het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw verklaarde zich bereid -tot het verleenen van finantieelen steun van de Werktui gencommissie, onder voorwaarde dat twee, door het Hoofdbestuur aan te wijzen, leden der Maatschap pij zitting nemen in de Commissie. Nb) de vorige algemeen© vergadering die bijna geheel gewijd werd aan de plannen voor de Kanali satie van West-Friesland, heeft het Bestuur eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren E. Koster Dz., Berkhout, E. Dz. Govers, Alkmaar, en G. Nobel te Lutjewinkel, welke commissie de scha kel zal vormen tusschen de plannen van de West- f'i'iesche Kanalencommissie en van Prof. Visser, met het doel om te trachten bemiddelend op te treden. Voor de mogelijke invoering van bezwarende bepa lingen -voor het vervoer van motorwerktuigen, zal do commissie trachten deze bezwaren zooveel mo gelijk te voorkomen. IIet Bestuur van den Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in ver- klaarde zich bereid om het evenredig deel van f 100 bij t.e dragen in de kosten van het melkexamen;. Van den Nieuwen. Bond van Zuivelfabrieken moet hierover nog bericht 'inkomen. Door den heer P. Jz. Eriks wordt uitgebracht het rapport 'over het melkexamen 1923, zijnde het 18e melkexamen, dat, gehouden is op 9 dagen, tusschen 16 on 31 Mei jl., aan de Proefzuivelboerderij te Hoorn. Niet minder dan 88 aangiften kwamen in. 13 per sonen bloven weg., het aantal deelnemers bedroeg dus 75, nl. 16 vrouwen en meisjes en 59 mannen en jóngen.s Hiervan verwierven 69 (respectievelijk 15 en 54) het diploma, terwijl 6 moesten worden afge wezen, en wel 4 omdat de manier van melken te wenschen overliet en 2 wegens onvoldoende uit molken. Van de deelnemers molken 4 in eigen be- drijf en 35 thuis, tot het dienstpersoneel behoor den 36 deelnemers. De leeftijd varieerde van 16—30 jaar. Tegen betaling van fT.50 wordt het diploma aan de geslaagden verstrekt, in lijst achter glas. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren K. Braak, J. Bregman, C. Commandeur, P. Jz. Dekker, D. Hogetoorn, Jn. Kamp, Jn. Koster Pz., C. Meürs, J. J. Oostwoud Wijdenes, C. Pijper Cz., Ju. Ruijter, 1. Schrooder, C. Zeilemaker, J. Zeilema- ker en rapporteur. De lieer Zeilemaker Sr., die gedurende 13 melk- exarnens als jurylid fungeerde, wenscht wegens hcogen leeftijd niet meer in aanmerking te komen. Op 6 van de 9 dagen werd het éxamen bijgewoond door een Bestuurslid, en één keer door Dr. Scheij, Dank wordt gebracht aan het Bestuur van de Proef - zuivclboerderij .en aan den heer en mej. Pijper, voor do medewerking. Applaus. Voorzitter zegt, dat uit de groote deelname wel blijkt, dat het melkexamen nog steeds op zijn plaats is en het goed is er mede door te gaan. Tot voorzitter wordt benoemd de heer P~ J. Wai boer, die bedankte. De heer K. Breebaart Jz. zegt bedankt te hebben om redenen aan den voorzitter meegedeeld en om dat hij het een blamage voor "het bestuur zou heb ben gevonden wanneer niet een voorzitter uit. het bestuur werd gekozen. Spr. dringt er op aan dat de heer Waiboer de benoeming aanneemt. Noorder kwartier moet het van de jonge menschen hebben, de ouden kunnen daarbij steunen. Voorzitter neemt tenslotte de benoeming aan, zeg gende dat nog één vergadering in dit jaai; moet wor den gehouden en er nog bekwame leden genoeg in het bestuur zitten. Als bestuursleden treden op 1 Januari 1924 pe riodiek af de heeren Jm. Blaauboer Gz., P. J. Wai boer en K. Kuiper. Benoemd worden.de heeren P. Stapel, J. Breebaart Kz en H. K. Koster. De heer P. J. Visscher, Wieringerwaard, had voor een benoeming bedankt. De heer H. K. Koster houdt de benoeming in be- bouwbedrijf te verhoogen en het bestaansrecht te ver zekeren.' Om dit aan te toonen, bepaalt spr. zich tot enkele korte beschouwingen. Hoe zou, in een tijd ais'de onze, van fïnantieele ont reddering, de positie van een groot aantal1 onzer, thans zijn, wanneer wij niet hadden een zeer goede crediet- regeling, door middel van vele Boerenleenbanken, goed geleid door de Centrale banken en daarnevens voor onze provincie de Coöperatieve Zuivelhahk te Alkmaar. Spr. constateert volmondig, dat door deze organisa ties oneindig veel goeds is en wordt gedaan, een steun die wij juist nu zoo noodig hebben en waardoor veel onheil is voortkomen. Spr. wijst verder op den arbeid tot verbetering van de techniek der zuivelbereiding, waardoor thans wordt beschikt over vele goede zuivelfabrieken, die in staat zijn overal op de wereldmarkt te verschijnen met prima producten, gegarandeerd door de rijksmerken op kaas en boter, beschikbaar gesteld door de onder rijkstoe- zicht staande Kaas- en Botorcontrolestations. Hierdoor zal een groote inzinking voor het maken van een minder waardig product worden voorkomen en mogelijke knoeierijen ernstig zij in bestreden. Spr. wijst ook op de mogelijk te verkrijgen Internatio nale overeenstemming voor de indeeling.van de kaas in bepaalde klassen, wat betreft de gegarandeerde vetgehaLte. Nauw verband houdende met de zuivelbereiding is de Veefokkerij, het meest belangrijk de Rund veefokkerij, waarvoor zeer veel goed werk wordt gedaan en waar de controle gemiddeld f 6 per jaar en per koe kost, met zeer sterk sprekende resultaten. Als voorbeeld tengevolge van de rationeel© fokkerij1 is te noemen een boerderij waarop dn 10 jaar een voor uitgang was te constateeren voor de vaarzen van 300 Kg. melk per vaars fpe-r jaar), een verhooging van vetgehalte van 0.08 pet. en bij de twentensf en oudere koeien van 349 Kg. melk on* 0.05 pet. vet. Propaganda voor de oprichting van goed georgani- i verdient alle aanbeveling Voorts seerde fokvereenigi nge n moet worden gewezen op de groote voórdeelen van gebruik van stieren met goede afdamming en dat de propaganda voor uitbetaling der melk naar gehalte, moet worden voortgezet Verder wijst spr. op de bestrijding der tuberculose onder het rundvee, waarvoor op doeltreffende wij'ze wordt geijverd en dat nauw verband houdt met een men uoo voorzichtig Hij» ondozvte uit den wed- kelder te vernietigen. De heer Schoenmaker vraagt of bewezen is dat het weibezinksel de aanleiding van tuberculose is. Is dat niet direct bewezen dan zou spr. daarvan een nauwkeurige proef willen nemen, dat is beter dan al die veronderstellingen. De heer E. Koster Dz. zegt, dat verschillende voor beelden hebben aangewezen, dat in, het «bezinksel der wei tubercel-bacillen voorkwamen. Ook bij bacte riologisch onderzoek hfeek dat in het bezinksel meer bacillen voorkwamen dan in de bovenste wei. De heer Dr. Scheij zegt ook dat er redelijken grond bestaat tot de conclusie te komen dat het bezink sel der wei zeer veel gevaar oplevert. Spr. wijst op de ondervinding in Friesland en de ervaring van den heer De Vink. De landbouwer zal verstandig deen, zich niet aan dat goedje te wagen. Ook spr. wijst op het nut dat de koeien door de zuivelfabriek onderzocht worden, dat is in het belang van de tu berculeusebest rijding en ook in dat van de zuivelfa briek. Juist door die controle zaJ, hoopt spr., blijken dat we de pasteurisatie niet hoodig hebben. De heer Schoenmaker wijst op het bezwaar dat door middel van een slang de wei uit de kuipen wordt opgepompt en die slang komt toch ook dicht bij het critipke punt, het bezinksel. Dcor den heer Ir. C. Nobel Worden- de resultaten- van het onderzoek der eommissié voor Veevoederrantsoe- neo meegedeeld. De commissie heeft een advies ge plaatst in de Schager Courant over de voedering in de bouwstreken. Verder is er gelegenheid gegeven dat men advies vraagt aan den heer Tukker en in leider. Bij spr. zijn een 5-tal vragen ingekomen, bij den heer Tukker, uit Zuid-Holland, meerdere vra gen. De commissie heeft den indruk gekregen, dat bet. in onze provincie met de voedering niet zoo slecht is. Men gaat. meer breken met de meening dat lijnkoek het eenige krachtvoeder is. De commis sie heeft zich ook bezig gehouden met de vraag welk verschil er bestaat in het verlies aan voedingswaar de dat hooi heeft en dat wat gekuild voeder heeft. Bij inkuilen schijnt meer verlies te constateeren te zijn en de commissie acht het zeer gewenscht dat hierover een proef wordt genomen. De Proefzuivel boerderij schijnt voor die proef evenwel geen geld te hebben, hoewel spr. meent dat de kosten voor een dergelijke proef zeer gering behoeven te zijn. Het be hoeft geen wetenschappelijke proef te zijn, maar een zeer eenvoudige. De heer K. Breebaart Jz. meent ook dat de proef niet zooveel geld behoeft te kosten en wil er bij het bestuur der Proefzuivelboerderij, desnoods bij de re geering, krachtig op aandringen dat deze proef wordt genomen. De heer D. Govers, Alkmaar, ziet gaarne meerdere publiciteit aan de adviezen en wil zich niet alleen bepalen tot de Schager Courant. dat daardoor d» Liptla practiicher ml Etjn dan de nieuwst© machine uit Groningen. Ten opzichte van de zaaiviool zegt spr., dat nog niet. gebleken is hoe de proef zal uitvallen. Het gaat hier om een minder benoodigde hoeveelheid hij uitstrooien per viool dan met de hand. Wordt werkelijk dat resultaat verkregen, dan is aanschaffing aan te bevelen, de prijs is f 35 en niet f 50. De heer D. Govers kan niet zijn stem geven aan het adres aan Ged. Staten over het gebruik van tractoren. Spr. meent, dat. de polders die deze ma chines hebben, er ook de lasten maar van moeten dragen. In verband met- de belastingportemonnaie acht spr. het goed, dat die groote motoren geweerd worden. De heer Ir. C. Nobel wijst er -op, dat wanneer de wielen zijn als het adres aangeeft, de trekkers voor de wegen onschadelijk zijn. Een dorschmachine ge trokken door paarden doet meer schade aan den weg, als een doschmachine door een tractor ver voerd. Dit is te Haarlemmermeer geproberd. De heer D. Govers heeft in de Schermer gezien, hoe in een goed gelegen straat de steenen de een voor den ander er uit kwamen. Er is geen eind aan het onderhoud der wegen. Met alleen de heer D. Govers tegen wordt besloten het adres aan Ged. Staten te richten. Zonder bespreking wordt goedgekeurd, de begroo- ting, dienst 1923, sluitende in onvangst. en uitgaaf op f2110, me een nadeelig saldo ove 1922 van f87.29*. Bij de rondvraag vraagt de heer Hartog naar het rapport, over de opcenten der grondbelasting. Voorzitter zegt, dat de commissie nog niet met *t rapport klaar is. De heer D. Govers dankt voorzitter voor de uit stekende leiding. De heer Vogelenzang wijst op de bezwaren die de le Kamer blijkens het voorloopig verslag maakt ie- gen de jachtwet, zooals deze door de 2e Kamer is aangenomen. Speciaal dat de gebruiker van den grond niet het recht heeft schadelijk gedierte te doo- den. Spr. is van oordeel, dat enkele gunstige bepa lingen door de 2e Kamer in det we gebracht, ge vaar loopen door de le Kamer te worden verwor pen. Besloten wordt, bij het Ned. Landbouwcomité te protesteeren, wanneer op dien grond de wet verwor pen zou worden. Hierna .sluiting. KONING FORD. Henry Ford heeft in do wereld een kortstondige wereldvermaardheid genoten als leider van een. door tPUhem betaalden, vredesveldtocht. Dat was nog in den Voorzitter licht toer dat het hier betrof de wijze I oorlogstijd, maar vóór de V. St. zelf actief ging mee- van voedering in Anna Paulowna en polder Waard j v©cht.en. Zoodra echter de kans, dat de Unie ook in en Groet en daarom is het advies ter plaatsing aan- den oorlog zou komen, begmt toe te nemen, liet Ford geboden aan de Schager Courant. zijn fabrieken inrichten voor de vervaardiging van De heer Smeding wil dat. de commissie zich wendt [wapentuig, tot de redactie van het Alg. Ned. Landbouwweekblad I Thans is de automobielkoning nog een stap ver- 'V: "i" te stellen. Sr»r. wijst op de gunstige resultaten .die de samenwerking vermag. V 8 1 P'antenziektenkundigen dienst heeft bereikt door een Dan zijn er de vereenigingen tot verbetering van de Schapen- en Varkensfokkerij de federatie tot verbete ring Van den wolhandel de vereenigingen die zich belasten met den afzet der producten, die zich voor met de vraag voor adviezen, vragen én antwoorden der gegaan en heeft hij zijn pacifistische geloofs- de veevoedering betreffende, een rubriek disponibel belijdenis verscheurd. In een interview, dezer dagen toegestaan aan een medewerker van de United Press, ontwikkelde hij voor zijn doen geheel nieuwe denkbeelden. Onder de huiditre omstandigheden is het meent Ford thans voor de Ver. Staten noo- diger hun vlpot en hun luchtstrijdkrachten te ver sterken. dan dat zij deelnemen aan de een of andere n, raad, in, verband met het voorzitterschap van de Vereeniging van Oudleerlingen en de a.s. te houden besprekingen, dezer vereeniging met. Noorderkwar tier. Do najaarsvergadering zal te Purmerend worden gehouden. Van den heer G. Nobel volgt hierna een rapport over rnaatregelcn. die genomen kunnen worden, om aan <le bij de landbouworganisatie aangesloten landbouwers In den komenden strijd om het bestaan, daadwerkelïjkefa 6teun te bieden. Spr. wijst op het merkwaardig verschijnsel, dat thans vele landbouwers zich vrij willen maken van de orga- nisatie, wat zeker verband zal houden met de minder goede uitkomsten van het bedrijf, moeilijke bestaans voorwaarden tengevolge van toestanden in den crisis tijd ontstaan, hooge bedrijfsinkomsten en belastingen, waardoor beperking van uitgaven geboden wordt. Met gevolg dat in veel gevallen de gelden voor de landbouworganisatie ook worden beperkt. Dit laatste lijkt spr. in geen geval goed, omdat alleen door goede samenwerking tal van zaken gemeenschappe- zoer groote moeilijkheden geplaatst zien, tengevolge van de finantierie moeilijkheden die gelden voor den bui- tenlandsöhen handel dusdanige rubriek o a. in de Schager Courant. Voorzitter zegt dat de commissie de wenken ter harte zal neimen. De heer Dr, Scheij doet nog mededeel ingen over de z.g. malto-koeken of lantorokoeken. Door het gebruik van die koeken, schijnen de koeien de pluim van den staart to verliezen, de schapen hun wol. De heer Dr. "iritemationaal-rechterlijk© organisatie. .De tijd zou kunnen, komen, waarin de Ver. Sta ten de orde in de wereld zullen moeten handhaven. De moeiliikfe taak die deze vproenirincpn nnrfp-r Be Bruin te Wageningen bevëstigdë een en ander, |Wij kunnen op het oogenblik weinig doen om de ÜLÜÏSIÏJïiLiK-5?..v?P?l,f.ngen onder de M lftntorozaad is afk(mlstig uit West-Indië. Hij ge- menschen in Europa te helpen. Zij moeten eerst orde tegenwoordige omstandigheden hebben te vervullen, ver dient ondersteuning door m?erdere propaganda te maken looft evenwel niet dat deze koeken weer in ons land jollen op hun eigen zaken, en den rommel van oude en versleten stelsels van bevoorrechting voor voor kaas- en batercontrole, bevordering verlaging in- I ingevoerd zullen worden. ottde en versleten stelsels van bevt voorrechten in andere landen rSnanje) verlagVv.in De heer Ir. J. G. Tukker brengt rapport uit over Nadere groepen overboord gooien. voerrechten in andere 'landen (Spanje), verlag ng vdn spooryrachten, medewerking van ae regecring om. door h^j mond- en klauwzeerrapport eni wel naar. aan- middel van de consuls den afzet onzer zuivelproducten i leiding van het Rapport der Staatscommissie. De vertoon meer dan ik zoo besloot, l ord te bevorderen PArvt,mioean rUn Al+ Mr.r,TTÏ npL-vim ion rlo Q Wno hnnaamH ITl IflulAVA fllATHADTIZÜn Of TIU fiDHrfli Naast de vericoopvercenigingcn rijn le noemen de aankoopvereenigingen, die grooten invl'oed uitoefe nen op de levering van goede artikelen: granen, kunst meststoffen, enz., tegen billijke prijzen. Verder verdienen vermelding de vereenigingen tot veredeling van zaaizaden, waardoor de productiviteit in hooge mate is toegenomen; de vereenigingen, die zich tot taak. stellen ae algemeene belangen van den landbouw te bevorderen proeven nemen, onderwijsbe- langen dienen, de wettelijke bepalingen, den landbouw opgelegd, praetisch trachten te regelen, in ovcr'eg met anderen, arbeidsregelingen, ongevallen- en ziekteverze kering, het pachtvraagstuk bestudeeren, aan pensioen regelingen de noodige aandacht ter voorbereiding Schen ken, het Landbouwbockhouden bevorderen en verder velé waagstukken den landbouw betreffende, in hun werkprogramma hebben opgenomen, allen werken ze mee om die maatregelen te treffen, welke genomen kunnen worden om de landbouwers in den komenden strijd om het bestaan daadwerkelijk te steunen. De groep van menschen die in de verschillende or- ganisatiën medeleven met de landbouwbevolking, em bereid rij'n tot alle .mogelijke medewerking, hebben geen gemakkelijke taak en de waardeering voor ai hunne moeiten is niet altijd even groot, wat voor de werkelijke belangstellenden evenwel geen reden zal zijn om zich aan de eens gestelde taak te onttrekken. Noodig is dat rustig en kalm wordt doorgewerkt, allen zich beijveren om door samenweiking elkaar te steunen en hunne organisa- tiën rij die hier buiten staan worden opgewekt tot deelname opdat allen krachtig zullen arbeiden aan de maatregelen dio noodig riin om steun te bieden, het resultaat zal niet twijfelachtig rijn. De positie die de landbouw thans inneemt, met hulp harer organisatiën, is oneindig veel sterteer dan in vorige perioden van ma laise, waarom wij de moeilijkheden veel minder be vreesd tegemoet kunnen treden. .Voorzitter dankt den heer G. Nobel voor het mooie rapport. Door den heer E. Koster Dz., de heer K. de Vink was verhinderd, wordt rapport uitgebracht over de werkzaamheden van den Gezondheidsdienst voor Vee in Noordholland. Spreker deelt mee dat de zaak prachtig loopt, 27 veehouders hebben zich voor den dienst aangemeld. Het onderzoek liep over 24 veestapels in 10 gemeen ten, in het district Alkmaar. Van die 24 veestapels waren 16 veestapels met geen of onbeteekenende reactie; 3 veestapels die licht besmet waren: 4 vee stapels vrij ernstig hesmet; 1 veestapel die zeer ern stig besmet was. Als hoofdoorzaak van deze sterke besmetting wordt genoemd de bij voedering met wei. Het klinisch onderzoek van den Laatst genoemden veestapel is nog niet geëindigd. Spr. legt er nog den nadruk op, dat de Gezond heidsdienst uitsluitend is voor de fokboerderijen, dus niet. voor den; handel. Aan alle zuivelfabrieken is gevraagd géén melk van uiertuberculeus vee zonder afdoende verhitting! te verwerken en het bezinksel van de wei voor vee voeder buiten te sluiten. Spr. wijst er op dat de veestapel van Noordhol land ten opzichte van de tuiberculeuse er heel goed voorstaat. De heer K. Breebaart Jz. wijst er op dat het ge bruik van het bezinksel dier wei dus een bedenkelijk verschijnsel is en vraagt of niet op den weg ligt met de voedering der wei op te houden. Do heer E. Koster Dz. zegt, dat in het onderhavige geval wel te veel met het bezinksel is gevoederd. Juist het bezinksel zal de meeste tubercelbacillen bevatten. Spr. wijst er op dat de weipasteurisatie veel moeilijkheden met zich brengt en wanneer behalve op het melkgereedschap ook op do uiers der koeien wordt gelet, wat zeer goed mogelijk is, doordat een voudig de plaatselijke veearts ka.n rondgtöin, be hoeft het ook niet den weg van weipasteurisatie op te gaan. Wanneer met wei gevoederd wordt, moet Niemand in de Ver. Staten haat militair machts- JSHtÊÊÊ maar commissie die uit Noorderkwartier daartoe benoemd iri iedere gemeenschap zijn er nu eenmaal oogen is kwam tot de vólgende conclusie: le. het mond- en klauwzeer is een niet-inheemsche ziekte en zij is het daarom eens me t de Staatscommissie dat strenge maatregelen aan de grens dienen té worden toege past; 2e. wanneer de ziekte in het beginstadium is, jiet afmaaksysteem toe te passen, doch niet wanneer de ziekte langen tijd voortwoekert, omdat ddt te veel schade veroorzaakt en uitbreiding in de hand werkt. Zware isolatie, serum-inspuitingen, hygiënische maatregelen worden aanbevolen. Verder blijve de uit voering bij de overheid en de veeaftsenijlkundige- dienst onder de directie van den Landbouw. Vervolgens doet de 'heer Ir. C. Nobel mededeel in gen over de werkzaamheden der Werktuigehcommis- sie. De commissie heeft zich bezig gehouden met de verbetering van de gebruikelijke Lipsia^wiedmachine. Het betreft een uitvinding van iermand uit Groningen. De machine kan door één persoon bediend worden, paard eh machine beide. De proef die er mede ge- blikken, waarop politieagenten noodig zijn." Met zulke interviews beoogt Ford - die natuur lijk enkel de menschen te woord staat, die hij be paald wil ontvangen ongetwijfeld, zijn naam steeds onder die oogen te houden van het courantenlezend publiek of, wat hetzelfde is, van de kiezers. De be^ roepspolitici gelooven echter niet, dat Ford serieus kans heeft, althans niet als candidaat van de De mocraten of de Republikeinen. Bij de Republikeinen zou Fords candidatuur al heel weinig kans hebben, omdat Harding zoo goed als zeker opnieuw gecan- dideerd zal worden. En bij de Democraten heeft Ford weinig kans omdat hij een zoo fel geheelont houder is. Velen verwachten n.1., dat ettelijke De mocratische delegaties op de nationale conventie t.e „nat" zullen wezen om op een zoo „drogen" gega digde voor de candidatuur te stemmen als Ford. Zulke anti-droge Democratische delegaties verwacht men uit New-York, Massachusetts, New-Jersey, Ohio. nomen is bij den heer Jm. Blaauboer Gz., slaagde Illinois. Wisconsin en Missouri; en daar er voor de uitstekend. De proef met een zaaiviool tot het uit- w jf J4 fifiS strooien van chilisalpeter was zoo, dat de commissie het niet de moeite waard adht daarvoor een uitgaaf van f50 te besteden. Verder is in verband met de manier waarop in Duitschland de ier op het land. wordt uitgesproeid, nagegaan of ook hier de ier niet een betere uitwer king in den grond kan hebben. Door de wijze waar op de besproeiing tot nu wordt gedaan, is de ier te veel aan vervlieging blootgesteld. Geprobeerd is de ier door middel van *n buis die over den grond gaat, meer in den grond te è>rengen. Deze proef is geno men bij den heer E. Dz. Govers te Alkmaar en ge bleken is dat het uitvoerbaar was. Er ontstond geen streperig gewas van. De commissie heeft zich bezig gehouden met. ver beteringen aan de handaanaard- en schoffelmachine die door een paar landbouwers te Medemblik wer den aangebracht. Ten slotte heeft de commissie een onderzoek inge steld naar het gevaar, dat volgens Prof. Visser be stond, dat het gebruik van tractoren langs den open baren weg belemmerd zou worden, door het besluit dat Ged. Staten zouden nemen tegen het misbrui ken van de wegen door de vrachtautomobielen en autobussen- Inderdaad worden door dat ontwerp-wet aan de motortrekkers eischen gesteld, die het ge bruik dier trekkers onmogelijk maken. De commis sie acht het na overleg met Prof. Vissed gewenscht, dat Noorderkwartier zich met een adres tot Ged. Sta ten wendt, waarin er op gewezen wordt, dat de wiel banden bij lichte trekkers voorzien dienen te zijn van kammen tegen het uitglijden en dat dit ook geen be zwaar is als de kammen niet scherp "maar breed zijn, met voldoende oppervlakte. De voorwaarde dat de trekkers geveerd moeten ziin staat gelijk! met het "ver bod langs de wegen te rijdenden die voorgaarde is dan ook onverdedigbaar. Ook de eisch dat de trek ker achter zich niet meer zal mogen vervoeren dan 2000 Ko. dienen te vervallen. Daarvoor inplaats zou de grens der snelheid zijn te bepalen bijv. 6 K.M. per uur. De eischen ten opzichte van de breedte, het geveerd moeten zijn, het aantal volgwagens zijn eischen die het verder gebruik der trekkers onmo gelijk maken. Het adres spreekt verder als zijn mee ning uit, dat een dergelijke belemmering van den vooruitgang voor den landbouw niet de bedoeling van Ged. Staten kan zijn. Voorzitter wijst op 'het. serieus werken der werk tuigencommissie, wier onderzoekingen steun en voordeel aan de landbouwers geven bij de aanschaf fing van werktuigen. De heer Smeding deelt mee, gehoord te hebben, dat ook de Lipsia-wiedmachine verbeterd kan wor- Democratische candidatuur een tweederde meerder heid In de Democratische Conventie noodig is, heeft Ford geen kans. Dat moge nu ook zoo zijn: voorloopig wordt er nog eiken dag over Ford gesproken en geschreven en dat heeft ook zijn waarde voor dezen gewieksten fa brikant-politicus-wereldhervormer. Overigens wordt Ford door de kritiek allerminst gespaard. Al heeft hij 150.000.000 op zijn *?goed bij de banken, toch noemen velen van zijn beoordee laars hem volkomen ongeschikt voor het Witte Huis. Men voorspelt, dat met Ford als president van de Unie letterlijk a'lles in en met de Ver. Staten mo gelijk zou zijn. De predikant, dr. Samuel Marquis. die jaren lang iq dienst van Ford heeft gestaan en die toen de vriend was die hem zijn feilen toonde, zegt van hem dat hij wel veel goeds heeft, maar ook zoovele te kortkomingen, dat menig ploegbaas in zijn fabrieken een betere president zou zijn dan Ford zelf. Wat vooral tegen Ford pleit is schrijft dr. Mar quis dat Ford gebroken heeft met alle groote man nen. die hem hadden geholpen bij de stichting en uitbreiding van zijn fabrieken en deverwerving van zijn onmetelijk fortuin. EEN REEKS GEHEIMZINNIGE MOORDEN. De politie te Birmingham doet totnogtoe vergeefs nasporing tot het ophelderen van een reeks door mid del van een bijl gepleegde moorden en verwondingen, waarvan reeds 36 personen het slachtoffer worden. Het jongste slachtoffer is een winkelier, die met een verbrijzelden schedel werd gevonden Het aantal moorden is daardoor tot 19 gestegen. Op grond van het feit dat do misdaden alle op dezelfde wijze wor den geplepgd, neemt de politie aan dat één individu, of een bende aan het werk is. EEN STAALTJE VAN BIJGELOOF. De correspondent te Belgrado van de „Daily Mail" vertelt hoe in een Bosnisch dorp, waar onlangs een oude nian was gestorven, wiens geest zijn zoons het leven zuur maakte, de dorpsraad besloot het lijk op te graven en te verbranden, waarna de asch werd verstrooid. De overheid heeft een onderzoek ingesteld. Ver schillende personen zijn gearresteerd. GROOTE RE SNELHEID DER TREINEN IN EN GELAND. Uit Londen, 31 Mei. Naar gemeld wordt zullen eenige Britsche spoorwegmaatschappijen met name de Groot Western Railway, de volgende maand haar treindiensten aanzienlijk versnellen. De express- treinen zullen, naar verwacht, wordt, een ongekende snelheid n.1. 80 mijl (ruim 128 K.M.) per uur ont wikkelen. Het merkwaardige hierbij is, dat de reeds den voor behandeling door een persoon en dan de in gebruik zijnde locomotieven zullen worden gebe- Lipsia het voordeel beeft ,dat ze weer in haar oor- zigd. Bij onlangs gehouden proeven is gebleken, dat spronkelijk model kan worden teruggebracht. zij zonder moeite deze groote snelheid kunnen be- De heer Jm. Blaauboer Gz. bevestigt dit en meent, reiken.

Schager Courant | 1923 | | pagina 9