DERDE BLAD. rtaad Callantsoog. Ingezonden Stukken. N.V. „De TIJDGEEST» Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 9 Juni 1923. 66ste Jaargang. No. 7243. Vergadering van den Raad op Vrijdag 8 Juni 1923, des morgens halfelf. Aanwezig allen. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester, tevens secretaris. Na opening volgt vaststelling der notulen van de vergadering van 24 April 1923, Medegedeeld wordt ,dat het schilderwerk van de school bij loting tusschen de heeren Zomerdijk en Renooij, aan den heer Renooij is gegund voor f 185. j In overleg met Ged. Staten is afkondiging geschied over de regeling van het verkeer, betrekking heb bende op het gebruik van motorrijwielen. Er zal worden overgegaan tot het plaatsen van borden. Voorzitter zegt, dat B. en W. ter oore kwam, dat bij het Rijk het plan voorzit tot opheffing van hulp-1 postkantoren in kleine plaatsen' 'en daardoor den toestand weer in het leven te roepen die hier 3 a 4 jaren geleden bestond. B. en W. hebben gemeend,' zich tegen die plannen te moeten verzetten en heb ben in overleg met den waarnemenden postdirec teur te Schagen een adres verzonden. Zij zullen hun best doen deze achteruitzetting van* het platteland te voorkomen,, want het zou diep te betreuren zijn, wanmeer datgene wat spr.'s voorganger en de Raad zeer noodzakelijk achtten voor onze gemeente, en welke noodzakelijkheid door het Rijk toen werd on derschreven, nu verloren zou gaan door de bezuini gingsbevlieging. Als ons adres geen voldoende uit werking heeft, zullen wij het hooger op probeeren. Vanmiddag is te Alkmaar een vergadering van bur gemeesters en secretarissen in de kantons Schagen, Alkmaar, Hoorn en Purmerend en daar zal spr. de ze zaak inleiden. Een krachtig protest tegen de op heffing van deze zoo nuttige zaak behoort op te gaan. Goedkeuring is ontvangen op de le suppletoir© be- gr joting 1923. Van den Minister van Arbeid is een schrijven in gekomen, over een tapve-rbod gedurende de dagen dat gevierd wordt het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. B. en W. achten een tapverbod niet noodig. Ze vreezen. er een gverechtsche uitwerking van en wan neer op die dagen hier feestelijkheden plaats heb ben, kan door politiemaatregelen worden voorkomen wat hier bedoeld wordt. Goedgevonden. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van het Prov. Bestuur ondergaat de wijziging in de bouw- en woningverordening eene redactiewijziging. Ingekomen is een schrijven van het gemeentebe stuur te Helder, waarin de aandacht gevestigd wordt op de Handelsscholen te Helder. Er wordt o.m. in meegedeeld* dat de schoolgeldregeling voor de leer lingen uit de buitengemeenten dezelfde is als die voor de leerlingen uit de gemeente Helder en de bui tengemeenten niet tot een tegemoetkoming ver plicht zijn. Voorzitter wijst op het verschil van regeling ver geleken bij Alkmaar. Ingekomen is het proces-verbaal van den uitslag der stemming voor den gemeenteraad. Gekozen wer den verklaard do heeren R. Hollander, S. Kooger, C. Mooij, H, Kruisveld, D. Sleutel, J. C. v. d. Plas en Adr. Baken, Ingekomen is een circulaire over de rijksvergoe ding voor het vervolgonderwijs. Voor cursussen lie zijn aangevangen voor 20 December 1922, wordt nog voor het laatst rijkssubsidie verleend en niet voor cursussen in den loopvan -1923 begonnen. De laatst gegeven cursus in vervolgonderwijs in onze gemeen te komt dus voor die subsidie nog in aanmerking. B. en W. zullen ten opzicht© van het vervolgonderwijs met plannen bij den Raad komen. Wanneer wordt voortgegaan, voor rekening der gemeente, met ver- volg- ol" herhalingsonderwijs, heeft de regeling de i goedkeuring van den Inspecteur noodig. Indien mèn evenwel een andere lijn1 weet te geven, is de ge- meente volkomen vrij. Dart laatste lijkt voorzitter het beste. Ook hier is weer te betreuren de verkeer de zuinigheid, een zuinigheid, die slechts schijnbaar is/want de kosten worden nu van bet Rijk op de ge- j meenten geschoven. j Ingekomen is het bekende adres van de gemeente - Smtlde, om adhaesie op een door haar tot het Rijk gericht adres, waarin wordt verzocht, voor heffing van do plaatselijke inkomstenbelasting niet het in komen te bepalen over 1 jaar, maar het gemiddelde ©ver meerdere jaren. Wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Verder is ingekomen de begrooting over 1924 van de Gezondheidscommissie te Schagen. De bijdrage j van onze gemeente wordt daarbij geraamd op f 13.30, Goedkeuring is ontvangen op het besluit tot het doen van af- en overschrijvingen. Goedgekeurd is de verordening op de heffing van keurloon, door het gemeentebestuur ingezonden op 30 September 1922. Door het Armbestuur werd ingezonden de rekening en verantwoording over 1922. De ontvangsten be droegen f 3761.84,, uitgaven f3932.18K, nadeelig tal- do f 170.34)4. Zal gelijk met de gemeentebegrooting behandeld worden. Tot leden der commissie voor onderzoek der ge loofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden worden xiangewezen de heeren De Wit, Kooger en Van der Plas. Volgt benoeming leden der schattingscommissie, aftredend de heeren J. Koster en D. Sleutel. De voor dracht luidt: 1. J. Koster en W. de Wit, 2. D, Sleutel en R. Hollander. De heer Koster wordt met 6 stemmen herbenoemd. 1 stem van onwaarde. Bij eerste stemming voor de vacature-Sleutel worden uitgebracht op D. Sleutel 3 steramen, op R Hollander 3 stemmen, blanco 1 stem. Rij de 2e vrije stemming is de uitslag: Sleutel 4 stemmen, Hollander 3 stemmen, gekozen de heer Sleutel. Voorzitter deelt mee, dat ingekomen is een rap-! port over de werkzaamheden van den Keurings dienst van waren over het afgeloopen jaar. Als men dat. rapport leest, meent voorzitter, zal men zeer ze ker tot inkeer komen, ten aanzien van de beoordee ling over de werkzaamheden van dien dienst. Blij kens dat rapport zijn voor artikelen uit onze ge meente 56 onderzoekingen in t laboratorium gedaan, 381 zaken zijn plaatselijk afgekeurd, terwijl ook 2 partijen zijn afgekeurd. 8 Waarschuwingen zijn uitge reikt, geen proces-verbaal opgemaakt. Zoorzitter zegt dat er dus wel iets gebeurt voor onze volksgezond heid. Het rapport zal circuleeren. Vorig maal heeft de Raad besloten, het vermenig vuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelas ting te bepalen op 2.25. Dit cijfer was dan zoo krap mogelijk genomen. Ged. Staten evenwel blijken ook te kunnen rekenen en twijfelen of een vermenigvul digingscijfer van 2.5 voldoende is. Zij geven echter in overweging dit cijfer te bepalen. B. en W., aldus Voorzitter, kunnen niét verhelen dat de berekening van Ged. Staten juist is. De eeni ge reden dat B. en W. voorstelden het vermenigvul- digingscijfer op 2.25 te stellen, was, dat wij wilden probeeren er mee rond te koinon. B. «j W. stellen nu voor, overeenkomstig h«rt adviea van Ged. Staten te besluiten. Goedgevonden-. Aan de orde komt het voorstel-Kooger, om den af trek voor noodzakelijk levensonderhoud van f 800 tp brengen op f 900 en den kinderaftrek te laten op f 50 per kind. De heer Kooger licht nog toe, dat de arbeider reeds veel moeite heeft belasting te betalen. Ze hebben reeds zooveel te martelen, dat ze amper bet hoofd boven water kunnen houden j Spr. zou het daarom goed vinden, ze nog ©enigs zins tegemoet te komen, door den aftrek met f 100 te verhoogen. Het mag niet van het Rijk, maar er zijn veel menschen die eigenlijk geen belasting moesten betalen. Voorzitter zegt, dat bij reeds een paar dagen ge leden den beer Kooger ernstig in overweging heeft gegeven zijn voorstel in te trekken. Spr. deelt mee, I dat Petten met een zeer vrijzinnige gemeenteraad, dezelfde goede bedoeling had als de heer Kooger! thans, want het is niet te ontkennen, dat voor de ar- beiders het opbrengen van belasting een zware zaak is. De Raad van Petten nu had ook besloten, ik meen van f 700 op f 800, doch werd op rijksgebod ge noodzaakt den aftrek op f 600 terug te brengen. Spr. is er vast van overtuigd, dat wanneer wij mochten I besluiten de aftreksom van f 800 op f 900 te brengen, het precies een averechtsche uitwerking zal hebben I en ook ons werd bevolen den aftrek op f 600 te be- palen. De lijn die de regeering te dien opzichte volgt, is bekend. Ook wordt er op gewezen, dat voor de toekenning van werkloozensubsidie de mededee- ling van het Rijk inkwam, dat als loon 25 cent per uur kon .worden uitbetaald, op voorwaarde dat do belastingaftrek f600 zou zijn. I De heer Kooger wijst er op, dart het mogelijk is, dat de gevolgen zouden zijn verlaging van aftrek,; maar dat is nog niet zeker. Er is toch ook nog een l kansje, dat het niet gebeurt. Waar voorzitter Petten i als voorbeeld neemt, wijst spr. er op, dat daar het vermenigvuldigingscijfer 1.10 is, hier is dat de helft j meer. Voorzitter meent, dat het vermenigvuldigingscij- fer er niets mee te maken heeft; dat zijn 2 zaken. De vraag is trouwens ook, hoe de opzet van de belas-j tingheffing is ten opziohte van het vermenigvuldi- j gingscijfer. De h.eer Kooger meent, dat als nu de meerderheid' van den Raad verhooging van aftrek wil en het Rijk i zou verlaging bevelen, waarvoor zit de Raad hier dan? Voorzitter: Dat moet u aan de regeering vragen. De heer Kooger: Doet u dat dan eens. Voorzitter: Dat zal ik niet doen. Voorzitter wijst er nog op, dat Callantsoog een zeer gunstige plaats inneemt. Blijkens de statistieken zijn er heel weinig plaatsen waar de aftrekt f 800 is. De heer Sleutel wijst ook nog op de gevolgen voor de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer, wanneer het voorstel-Kooger werd aangenomen. Spr. meent, dat de arbeiders hier niet veel belasting beta len vergeleken bij andere gemeenten, doordat de hef fing ontzettend progressief is. Het voorstel-Kooger wordt met 4—3 stemmen ver worpen, voor de heeren Boontjes, Hollander en Kooger. Goedkeuring is oiftvangen op het besluit, tot het aangaan van een géldleening voor de stichting van een electriciteitsbedrijf, en id. op het besluit tot on- derhandsche gunning van het net aan „Heemaf". Vastgesteld wordt de verordening regelende het beheer van het G.E.B.. Het ligt in de bedoeling de administratie van het Bedrijf op te 'dragen aan den gemeente-ontvanger, Enkele werkzaamheden zullen apart beloond dienen te worden. Een begrooting voor het G.E.B. en wel over het tijdvak 1 Augustus tot 1 Januari 1924, wordt vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f3823.55, met een vermoedelijk winstsaldo van f384.05. De instructie voor den administrateur wordt on veranderd vastgesteld evenals de verordening rege lende de voorwaarden en het tarief voor levering van den electrischen stroom. Blijkens de ingekomen afrekening voor het werk- loozenfonds zal nog door het Rijk aan onz$ ge meente over 1921 worden terugbetaald f65.51. Door den Raad van de gemeente Sneek is aan H. M. de Koningin het verzoek gericht, het ijdelgebruik van Gods heiligen naam tegen te gaan, door het vastleggen van een straf artikel in het wetboek van strafrecht. Adhaesie op dit adres wordt gevraagd.Hoe wel B. en W. dit adres nog niet hebben behandeld, meent voorzitter, dat zij zich nog op hetzelfde stand punt plaatsen als vorig maal, nl. dat zij van oor deel zijn, dat een vloekverbod voor deze gemeente niet noodig is en zij daarom voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer De Wit zegt, dat het, wel mogelijk is, dat een dergelijk verbod voor deze gemeente niet noodig is. Maar spr. heeft in onze omgevingtoch wel eens iets meegemaakt,, waarover hij zich zeer heeft, be treurd, hij vond het. verschrikkelijk treurig. Spr. deelt dan mee, hoe in een net café, in vroolijke «temming het groote vloekwoord in zang werd voor gedragen. Als men dit toch meemaakt, is het toch het toppunt. Spr. en anderen zijn direct weggegaan, mannen van verschillende religies hebben elkaar in de oogen gekeken. Spr. betreurt, dat zoo iets voor valt en het zou wonderlijk wezen als spr. alleen zoo iets zou hooren. Spj. meent daarom, dat het toch op onzen weg ligt. voor de redelijkheid, een voorbeeld te geven en stelt voor, adhaesie aan het adres te betuigen. Voorzitter gaat tot stemming over dit voorstel over De heer Hollander zegt, dank u. waarop voorzitter aanteekent, dat de heer Hollander tegen stemt, de .heer Kooger wil blanco stemmen, maar voorzitter is daar niet mee tevreden, waarop de heer Kooger te gen stemt. De andere leden zijn voor adhaesiebetui- ging, waartoe dus met 5 *egen 2 9temmen is besloten Goedgekeurd wordt een suppletoire begrooting tot een bedrag van f43000 (electriciteitsbedrijf). Het verslag over den toestand der gemeente, 1922, zal circuleeren. Bij de rondvraag geeft de heer De Wit in overwe ging meer bekendheid te geven aan de electriciteits- zaken, speciaal wat betreft de bevordering van bet aanschaffen van drijfkracht. Voorzitter wijst op het reclameboekje, dat wordt uitgegeven, de menschen zullen nog eens worden bezocht en bovendien zal de ingenieur een demon stratie houden, waar behalve de bemaling, ook klei nere gevallen zullen worden, getoond, en waar alle gelegenheid is te informeerén naar de sterkte der verschillende motoren, de kosten, enz. In alle op zichten zal de voorlichting zoo breed mogelijk zijn- De heer Van der Plas informeert nog naar het grint voor den Nieuwen weg. Voorzitter zegt, dat het besteld is, er is al een paar malen naar gevraagd, maar het schijnt nog in Alk maar te liggen. Vanmiddag zal spr. daar informee- ren. Sluiting. Helder, 7 Juni 1923. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende, abonné .van uw blad, komt bij deze met een vriendelijk verzoek tot u, n.1. om plaat sing voor het volgende, waarvoor bij voorbaat ik u dank zeg. Het strijkgeld. In uw blad van 7 Juni j.1. komt voor, dat het Hoofdbestuur van de Broederschap van Notarissen in Nederland zich tot de Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft gewend met verzoek het wetsontwerp tot afschaffing van de strijkglden, wat aangenomen is door de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te willen verworpen. Hoe komt nu de broederschap er bij om dat te verzoeken? Doen zij dart in t belang van de bevol king van ons land? Doen Bij dart voor don kleinen1 mad, die al zoo vreeselijk zwaar zit juist door dat verpeste strijkgeld, wat nu zoo terecht is afgeschaft, of doen ziji dat ten voordeele van eigen beurs, omr reden zij juist zoo goed weten wat er aan dat ver derfelijke strijkgeld vast zit. Of wellicht zijn zij bang dat er nu geen strijkgeldhalers komen, en zij het niet van hand in hand kunnen overzetten- en dan nog de hypotheekjes die daar aan1 vastzitten minder zullen worden. Neen, Broederschap, het is te hopen dat het door de Eerste Kamer wel wordt aangenomen en dat wij dan zoo gelukkig mogen wezen, dat wij nooit geen strijkgeldhalers meer te zien krijgen. Dan zal iemand koopen die het gebruiken kan en die het noodig heeft, maar geen menschen, die er uitslui tend op loopen. strijkgeld te halen. "En krijgen deze mannen eens een strop, doordat zij het te hoog op hebben gejaagd, en het veel te duur is geworden, dan hebben die goede strijkgeldhalers een strop denkt gij. Mis hoor! Zij zoeken dan den kleinen man op, die het op de veiling niet kon koopen omdat het hem te hoog ging en hij tekort geld had. En zij weten met zooveel goede bedoelingien dien armen man te helpen aan hypotheek bij het^PTT hij rijk is, zoodat zij van de strop af zijn, de kleine man ziin geld uit heeft gegeven, voor veel te duur land, en nu zwaar verhypotheekt land heeft. Dat komt om dat er strijkgeldhalers zijn, die de prijzen tot in het oneindige opjagen en waar natuurlijk de Notaris van profiteert, maar waar in werkelijkheid de heele el lende aan te wijten is, dat er zooveel kleine men sehen veel te zwaar zitten. Want de eigenaars van land lezen ook van dat mooie strijkgeld, dat, de boel zoo opjaagt en die hebben in de laatste jaren voor namelijk gezegd: ik verkoop mijn land en de huur der moest of het een of het ander, schreeuwend duur koopen, of er af. En de strijkgeldhalers kenden hem en joegen het op, want hoe hooger de prijs, des te meer strijkgeld. Door zulke praktijken zijn er dui zenden in ons land de dupe geworden, wat alle da gen wel uitkomt, als mem eens onder de boeren daarover spreekt. Nu is hert wel opvallend, dat vóór dat dit wetsontwerp in de Tweede Kamer was, er ook in uw blad al een protest heeft gestaan tegen afschaffing. En dat juist ook was van een Notaris. Nogmaals vraag ik, voor wie maken die menschen zich toch zoo bezorgd? In de hoop dat de Eerste -Kamer dit ontwerp zal aannemen en daarmee onze landbouwende bevol king een. grooten dienst bewijst, ben ik, nogmaals dankend, Uw dw. dn., P. C. O. Verzoeke beleefd dat andere bladen dit overne men. Kindervrienden l Zooal9 u bekend zal zijn, is nog overal de wereld in beroering, op verschillende plaatsen wordt nog gestreden en komt het economisch vooral tot ern stige botsingen. Wij kunnen er lang en breed -over gaan praten en beweren, dat de eene partij zus, de andere zóó moesrt doen, vast staat dat over wie het schuldig moet wor den uitgesproken, zeker niet over de kinderen. Zij zijn echter in hun onschuld de grootste slachtoffers zij brengen hun jeugd door onder een juk dat niet zal nalaten op hun heele volgend leven een stempel •te drukken. Het is daarom dat we zoo van gansoher harte vol doen aan 'den oproep, die tot ons gericht werd van het N.V.V. en de S.D.A.P. en waarin werd verzocht kinderen te plaatsen uit het Roergebied, een oproep, die we overbrengen naar ui Neemt een kind in huis voor 3 maanden, voor kleeding behoeft ge niet te zorgen en och, ge brengt zooveel zonneschijn, al is het dan maar tijdelijk, in die kinderhartjes! Laat ze tenminste in hun jeugd dit. beetje zonneschijn nog hebben! Laat hun nog wat vertrouwen 'hebben in de mensch'heid! Gij' verricht daar mee, niet. alleen voor de kinde ren, maar ook voor u zelf een goed werk, want het is zaliger te geven dan te ontvangen. Mocht u nog inlichtingen wenschen, dan zal onder geteekende u die zeer gaarne verstrekken. Namens het. Comité, J. ROOS—BREED, Voorzitster. Trekking van 100 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié. Vrijdag 8 Juni 1923. Prijs van f 1000 1873 met premie van f-30.000 200 505 100 7915 12089 met premie van f 3000. Prijzen van f 90.- «eigen geld.) 97 2428 5709 6675 904311658 12782 13646 16294 427-3806 5806 6958 9693 12202 13167 14218 16066 1143 4114 6268 8043 0068 12460 13643 14813 18548 18877 Later aflosbaar. 461 2710 4645 6360 8872 10672 14380 15995 19433 93 3340 4702 6509 9443 11052 14532 16400 20154 749 3544 4902 '14 9577 86 14611 1685/ 85 1063 3711 5073 6892 9666 11302 14982 17248 20206 92 21 5401 7057 9714 121/1 15214 17479 2098 4063 5900 7639 10439 13117 15441 18000 2177 4473 6207 8442 10512 13850 15716 80 2281 4503# U 8758 57 14186 15838 18955 Vorige lijst stond i 1156 m.z. 1126. WIERINGER WAARD. Woensdagavond vergaderde de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering onder leiding van den heer Limpers. Aanwezig 8 leden, w.o. 5 bestuur»-, leden, caféhouder, bode en pers. De beer H. Kok, secretaris, leest de notulen, die worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeeling telt 240 gewone en 200 buitengewone leden. Twee verslagen van de federatievergadering en pro- paganda-avond worden voorgelezen. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren A. Schouten en A. C. Woestenburg. was in uitstekende orde bevonden. De ontvangsten hadden met inbegrip van f 131.05 saldo vorig jaar be dragen f474.42, uitgaven f346.01, alzoo een batig sal do ad f 128.41. Het was de commissie opgevallen, dat naar hunne meening op enkele posten wel iets had bezuinigd kunnen worden. Deze bedoelde posten worden: nader toegelicht. Volgende punt is verkiezing afgevaardigde en plaatsvervanger voor de algemeene vergadering die te Groningen zal worden gehouden. Na raadpleging van den beschrijvingsbrief, werd door den heer Schouten voorgesteld om geen afge vaardigde heen te zenden, ook omdat het een verre reis is en er minstens 3 dagen mee gemoeid zijn. Dit wordt met 5 stemmen aangenomen. Vooratter en secretaris stemmen blanco. De heeren H. Kok en J. van Ham worden gekozen resp. als afgevaardigde en plaatsvervanger naar de te houden federatiever- gaderingan. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten, die tevens den wensch uispreekt, dat bij volgende vergaderingen wat meer blijk van belang stelling wordt gegeven. EEN PROF. PER ELF STUDENTEN. Het. laatst verschenen jaarverslag van ons Hooger Onderwijs vermeldt dat er aan de 4 universiteiten in de Theologie studeerden 204 personen. Voor dit ge ringe bedrag aan studenten hebben wij 22 professo ren. In Lolden» 60 studenten, profes»oren; Utrecht 102 studenten, 5 professoren; Amsterdam 17 studen ten, 3 professoren, Groningen 35 studenten, 5 pro fessoren. Dit laatste jaar kwamen er aan alle uni versiteiten te zamen slechts 48 theologische studen ten bil. KAMEH VAN KOOPHANDEL IN HOLL. NOOR DERKWARTIER. In de Woensdagavond onder voorzitterschap van detn heer S. W. Amtz te Alkmaar gehouden vergadering der K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier Kleefde deze mede, dat het nieuwe bureau der Kamer aan de Oude Gracht in gebruik genomen was. Hij1 bracht onder applaus der Kamer warme hulde aan de Commissie van inrichting en hoopte dat niet alleen devAlkmaarsche handel' doch vooral, die der buitengemeenten het bureau der Kamer zouden bezoeken voor ha ndelsinlichli ngejn op allerlei gebied, waar de secretaris, de heer Schoffel,;- hen steeds gaarne van advies zou dienen. Na eenige toelichting van mr. P. A. Offers, besloot de Kamer de adressen der K. v. K. te Utrecht be treffende herziening "der Zegelwet en wijziging ofan dere toepassing der faillissementswet ter betere ver zekering van het beheer der failliete boedels te steun:n. Besloten werd het verzoek der afdeeling behagen der Holl. Maatschappij van Landbouw om te trachten ver laging Her tarieven te verkrijgen voor telefoon aanslui ting ten plattelande eveneens te steunen. Door ae K. v. K. te Groningen en het land van Maas en Waal was bericht ontvangen, dat zij' adhaesie be tuigden aan het door deze Kamer aan den Minister verzonden kaas-adres. Met het oog op dé kasmiddelen werd besloten geen subsidie te verleenen aan het bureau voor hanaels- inlichtingen, de Vereenigitig „Het Ned. Fabrikaat", het Veiligheidsmuseum en net bureau van uitvindingen; wellicht kan hiervan in het volgend jaar sprake zijtn. De heer J. Metselaar bracht een uitvoering rapport uit over de te Utrecht gehouden vergadering der Com missies in zake spoorwejgbeleid; hij was zeer teleur gesteld van deze vergadering huiswaarts gekeerd met ae overtuiging dat van verlaging van tarievetn van eenige beteekenis voor 'personen en goederén géón sprake kon zijn: wel zouden „speciale tarieven" voor het vervoer van groote kwantums met de Spoorweg- Maatschappijen te bedingen rijn. Op voorstel van den neer B. Kuyper werd besloten bij de Maatschappij aan "te dringen" trein ao. 432 die 8.19 u. v.m naar Amsterdam vertrekt ook voor buurt verkeer toegankelijk te stellen. Betreffende de wijze van propaganda voeren voor de plannen der West-Friesche Kanaalvereeniging bleef de benoemde commissie diligent; rij zal trachten in samenwerking met de Hoornsche Kamer later met bepaalde voorstellen te komen. Door den heer Wagenaar werd medegedeeld, dat ge bleken was, dat verschillend'e zendingetn kool' naar Ame rika in minder goeden toestand waren aangekomen. Hij' zou het wenscheJijk vinden met het oog op het nieuwe afzetgebied, dat uitsluitend goede koolsoorten werden verzonden. De Amerikaanschc kooplieden hadden, ech ter zeer goedkoópe soorten gekocht en zoodoende haddein de Amerikanen niet dè beste kool te eten gekregen, hetgeen te. betreuren was. Thans rijn aan verschillende Kamers adressen gezonden, waarbij medegedeeld werd, dat bij' haar alle gewensente inlichtingen omtrent ex porteurs 'éhz. konden verkregen worden. Te hopen is het, dat hiervan gebruik zal' worden gemaakt ornlat onze goede koolsoorten worden gekocht en in Amerika hiervoor wéllicht een flink debouché kan worden ge vonden. Door fden heer Ten Kolster werd medegedeeld, dat zich met de ansjovis hetzelfde had voorgedaan, doch dat 'dit voorkomen kan worden door waarborgmerken. Na rondvraag werd de vergadering gesToten. Hdbld, AANAARD- EN 8CHOFFELMACHINE VOOR KLEIN BEDRIJF. De Commissie voor verbetering van landbouwwerk- luigen van de Vereeniging tot Ontwikkeling van <W Landbouw in Hollands Noorderkwartier werd door de Land- en Tuinbouwvereenigitng „De Eendrarin" te Medemblik in kennis gesteld met het -feit, dat door landbouwers in overleg met smeden, verbeteringen rijn aangebracht in de aanaard- en, schoffelmachines, die voor hahdbedrijf in den handel worden gebracht, waar door deze werktuigen zich bijzonder voor het verrichten van allerlei werkzaamheden lteenen en dc aandacht ver dienen van al onze kleine landbouwers en tuinders. Zij was eenigen tijd geleden vertegenwoordigd bij ecu demonstratie, die door de heeren Véerman te Oost- woud, door wie veel tot deze verbetering is bijgodra gen en den heer D. Koolhaas te Twiisk, secretaris van bovengenoemde vereeniging 'voor haar werd gehou den en heeft daarbij bevonden, dat deze verbeterde aanaard- en schoffelmachines geschikt zijn voor de volgende werkzaamheden 1. Het aanaarden van de aardappelen direct na net poten, mede voor het vullen van de met pootstok ol boor gemaakte gaten. 2. Het aanaarden na het opkomen ter voorkom mg van bevriezen doof nachtvorst en ter bestrijding van onkruid. 3. Het aanaarden ongeveer een week of veertien; dagen later om de ruggen wat breeder te maken ter voorkoming van l?et groen worden der aardappelen, tevens vor vernietiging van onkruid en als bescherming tegen nachtvorst. 4. Schoffelen heen en terug tusschen de aardappei- rijen om den grond, waarin aoor het aanaarden genten rijn ontstaan, Vlak te maken, zoodat hij geschikt wordt voor tusschenteelt. 5. Wieden van de tusschenteelt. 6. Het gerooide veld schoffelen voor het goed sluiten van den grond, ter bestrijding varn uitdroging. 7. Het recht en overdwars schoffelen van kool. 8. Het aanaarden en wiedon van winteraardappelen en muizen zonder tusschenteelt, gedurende den gehee- len groeitijd bij een rijenafstand van 50 60 c.M. 9. Het schoffelen van erwten en andere gewassen en van vrij veld. De Commissie houdt zich aanbevolen Voor wenken, die tot verbetering van landbouwwerktuigen kunn-n strekken. Zij bestaat uit de heeren P. Stapel Cz. te Hoogkarspel, voorzitter; Ir. C. Nobel, te Haarlem Ke naupark 9, secretaris: J. Blaauboer Gz. "te Kolnorn; P. J. Visscher le Wieringerwaard en C. Kramer Glvnis te Stompetoren. ANNA PAULOWNA. Zooals reeds door ons bericht werd is hier on'angs de vereeniging „Alego" opgericht, die zich ten doel stelt het aanbrengen vatn algemeene lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van jeugdige personen. Besloten is, dat begortnen zal worden niet een cursus voor jongens van 10 tot 12 jaar, in huisvlijtcarton-, papier en kleiwerk en zoo mogelijk eenvoudige houtbewerking. Deze zal zoo spoedig mogelijk een aanvang nemen. Voor jongens van 12 jaar en ouder wenscht men het onderwijs houtsnijden, figuurzagen, einz.) tot den herfst te wachten. Het doel van deze beide cursussen is, de jongens in de avonduren, vooral in den winter, aangenaam 'en nuttig bezig te houden. Bij het te geven onderricht in breien, naaien, een voudig haakwerk, knippen, verstellen, enz., voor meisjes staat op den voorgrond, dat elke leerling zelf het te maken of te verstellen werk van huis kan meebrengen* met de bcnoodigdheden die er toe behooren, om zoo doende onder bekwame leiding elk meisje in de gele genheid te stellen eenvoudige onder- en bovenkleed]ng voort 't huisgezin te vervaardigen. Het is de bedoe- 'ing dat ban den cursus deel kunnen nemen meisjes van 10 tot 12 jaar, voor wie het onderwijs hoofdzakeitijk zal bestaan in het leeren breien van kousen, borst rokken, handschoenen, broeken, mutsen enz. en Verder in eenvoudig naaiwerk. De cursus biedt voorts gelegenheid voor meisjes van 12 jaar en ouder om .knippen en verstellen van eenvoudige kleedingstukken, voor ae huishouding te leeren. Voor de oudste meisjes zal er tevens gelegenheid zijn om te leeren naaien en verstellen op de naaimachine, waarvoor tnaaimachines ter beschikking worden gesteld. AUcen van hen, die finantieel iets bij' kunnen dragen, Zaï den kleine vergoeding worden gevraagd, voorloopig gesteld op 10 oont per les en voor meerdere kinderen uit één gezin tezamen hoogstens 20 cent per les. Het spreekt

Schager Courant | 1923 | | pagina 9